Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χρονια πολλα καλη χρονια σε ολους. Εχω ενα θεμα με το κινητο και θα ηθελα τη γνωμη σας. Εχω πολυ ασθενες σημα και στο GSM αλλα περισσοτερο στο 3G. Εχω και το galaxy 3 και εχω στο σπιτι συνεχεια φουλ σημα με το 3 ενω με το S εχω συνεχεια σκαμπανεβασματα στο σημα και ειναι παντα μια γραμμη πιο κατω απο το 3 και καποιες στιγμες χανεται εντελως το σημα και επανερχεται ενω με το 3 ειναι σταθερο χωρις σκαμπανεβασματα. Τι μπορει να φταει?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλημέρα και χρόνια πολλά !!

αυτό με το σήμα το έχω παρατηρήσει και εγώ αρκετές φορές αλλά πρέπει να είναι "εικονικό" γιατί ακόμα και σε σημεία που έχω 0/4 σήμα οι κλήσεις είναι εφικτές και να κάνω και να με πάρουν ...

είναι όμως λίγο "αγχωτικό" να το βλέπεις χωρίς παύλες ... ;)

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια συγνωμη αν εχει ξανααναφερθει αλλα επειγει γιατι θα στειλω στον γιο ενα κινητο που πηρα μεταχειρισμενο χθες.

 

Εκανα επαναφορα εργοστασιακων βεβαια

 

Οταν μενει πολυ ωρα κλειδωμεη η οθονη και φυσικα σβηνει μετα τα λεπτα που εχω ορισει προσπαθω να την ξεκλειδωσω σειροντας τα βελακια αλλα δεν ξεκελειδωνει και πρεπει να βγαλω την μπαταρια.Επεισης οταν παιζει ενα βιντεο το πληκτρο "πισω" για να δω καποιο αλλο δεν λειτουργει.

 

Για να κανω αναβαθμιση λειτουργικου χρειαζεται sim μεσα ?

 

Ευχαριστω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να φλασάρεις νέα rom όπως περιγράφεται στον οδηγό ή να το αναβαθμίσεις επίσημα μέσω Kies δεν χρειάζεται να έχεις την SIM μέσα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να φλασάρεις νέα rom όπως περιγράφεται στον οδηγό ή να το αναβαθμίσεις επίσημα μέσω Kies δεν χρειάζεται να έχεις την SIM μέσα.

 

Ευχαριστω.Θελω να κανω μονο αναβαθμιση χωρις sim μεσα..Δεν καταλαβα ομως τι να κανω αφου βαλω το Kies.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε γιατί μπερδεύτηκα. Τι εννοείς όταν λες ότι θες να κάνεις αναβάθμιση; Ποια έκδοση Android έχεις στο κινητό σου (Ρυθμίσεις> Πληροφορίες σχετικά με το τηλέφωνο και δες "Έκδοση firmware" και "Αριθμός κατασκευής");

Αν συνδέσεις το κινητό σου στο Kies και έχεις κάποια παλιά έκδοση Android στο κινητό σου (2.1 ή 2.2) τότε θα σου κάνει αναβάθμιση σε 2.3.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε γιατί μπερδεύτηκα. Τι εννοείς όταν λες ότι θες να κάνεις αναβάθμιση; Ποια έκδοση Android έχεις στο κινητό σου;

Αν συνδέσεις το κινητό σου στο Kies και έχεις κάποια παλιά έκδοση Android στο κινητό σου (2.1 ή 2.2) τότε θα σου κάνει αναβάθμιση σε 2.3.

 

Εχει την 2..3.3 οποτε ειμαι ΟΚ.....Το προβλημα με το ξεκλειδωμα δεν ξερω τι να κανω.

 

Οταν μενει πολυ ωρα κλειδωμεη η οθονη και φυσικα σβηνει μετα τα λεπτα που εχω ορισει προσπαθω να την ξεκλειδωσω σειροντας τα βελακια αλλα δεν ξεκελειδωνει και πρεπει να βγαλω την μπαταρια.Επεισης οταν παιζει ενα βιντεο το πληκτρο "πισω" για να δω καποιο αλλο δεν λειτουργει.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις κάνει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων όπως λες και δεν έφταιξε τότε δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει.

Αφού έχεις ήδη 2.3.3 ο μόνος τρόπος να αναβαθμίσεις το λειτουργικό είναι να φλασάρεις νέα Rom (2.3.6 π.χ.) μέσω Odin.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις κάνει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων όπως λες και δεν έφταιξε τότε δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει.

Αφού έχεις ήδη 2.3.3 ο μόνος τρόπος να αναβαθμίσεις το λειτουργικό είναι να φλασάρεις νέα Rom (2.3.6 π.χ.) μέσω Odin.

 

Αυτο ομως σημαινει root της συσκευης ετσι ? Γινομαι φορτικος αλλα αν και ξερω απο HTC android πρωτη φορα πιανω samsung android στα χερια μου.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Οταν μενει πολυ ωρα κλειδωμεη η οθονη και φυσικα σβηνει μετα τα λεπτα που εχω ορισει προσπαθω να την ξεκλειδωσω σειροντας τα βελακια αλλα δεν ξεκελειδωνει και πρεπει να βγαλω την μπαταρια.Επεισης οταν παιζει ενα βιντεο το πληκτρο "πισω" για να δω καποιο αλλο δεν λειτουργει.

Ανάβει η οθόνη ή όχι? Αν ανάβει και απλά δε ξεκλειδώνει όταν σέρνεις την εικόνα, τότε δεν είναι πρόβλημα... Απλά φταίει το σπαστικό glass unlock που έχει η samsung.

 

Edit: Δε σημαίνει root. Τα νεότερα λογισμικά είναι επίσημα της samsung άσχετα αν δε τα έχουν δώσει στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ομως σημαινει root της συσκευης ετσι ? Γινομαι φορτικος αλλα αν και ξερω απο HTC android πρωτη φορα πιανω samsung android στα χερια μου.

 

Όχι, αυτό δεν σημαίνει root. Σημαίνει ότι βάζεις μία επίσημη Rom της Samsung, για άλλες χώρες αλλά όχι για την δική μας, το οποίο με τη σειρά του σημαίνει ότι χάνεις την εγγύηση. Βέβαια μετά μπορείς να ξαναβάλεις με τον ίδιο τρόπο αυτήν που φοράς τώρα ώστε να έχεις και πάλι εγγύηση!

Για να γίνεις root θα πρέπει να ακολουθήσεις τον άλλο οδηγό.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, αυτό δεν σημαίνει root. Σημαίνει ότι βάζεις μία επίσημη Rom της Samsung για άλλες χώρες αλλά όχι για την δική μας το οποίο με τη σειρά του σημαίνει ότι χάνεις την εγγύηση. Βέβαια μετά μπορείς να ξαναβάλεις με τον ίδιο τρόπο αυτήν που φοράς τώρα ώστε να έχεις και πάλι εγγύηση!

Για να γίνεις root θα πρέπει να ακολουθήσεις τον άλλο οδηγό.

 

Ευχαριστω...Δεν θα το κανω γιατι αυριο το κινητο φευγει για τον γιο φανταρο στη Μυτιληνη.Να φταιει το screen protector που εβαλα χθες ?

 

Ανάβει η οθόνη ή όχι? Αν ανάβει και απλά δε ξεκλειδώνει όταν σέρνεις την εικόνα, τότε δεν είναι πρόβλημα... Απλά φταίει το σπαστικό glass unlock που έχει η samsung.

 

Edit: Δε σημαίνει root. Τα νεότερα λογισμικά είναι επίσημα της samsung άσχετα αν δε τα έχουν δώσει στην Ελλάδα.

 

Τωρα ειδα το μυνημα.Ναι αναβει κανονικα η οθονη αλλα δεν ξεκλειδωνει και αυτο αν μεινει πολυ ωρα σβηστη και κλειδωμενη φυσικα.Σε αλλη περιπτωση ξεκλειδωνει κανονικα.

 

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα.Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by sakiss

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω...Δεν θα το κανω γιατι αυριο το κινητο φευγει για τον γιο φανταρο στη Μυτιληνη.Να φταιει το screen protector που εβαλα χθες ?

 

Λίγο δύσκολο να φταίει το screen protector. Έχω βάλει και εγώ από όταν το πήρα και δεν είχα ποτέ πρόβλημα με την αφή.

 

Τωρα ειδα το μυνημα.Ναι αναβει κανονικα η οθονη αλλα δεν ξεκλειδωνει και αυτο αν μεινει πολυ ωρα σβηστη και κλειδωμενη φυσικα.Σε αλλη περιπτωση ξεκλειδωνει κανονικα.

 

Περίεργο μου φαίνεται αυτό! Βέβαια δεν έχω βάλει ποτέ κλείδωμα οθόνης οπότε δεν μου έρχεται καμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Λίγο δύσκολο να φταίει το screen protector. Έχω βάλει και εγώ από όταν το πήρα και δεν είχα ποτέ πρόβλημα με την αφή.

 

 

 

Περίεργο μου φαίνεται αυτό! Βέβαια δεν έχω βάλει ποτέ κλείδωμα οθόνης οπότε δεν μου έρχεται καμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει.

 

Εννοεις οτι δεν εχει βαλει αυτοματο κλειδωμα οθονης ?

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω βάλει να μου ζητάει μοτίβο ή PIN ή κωδικό πρόσβασης όταν ανοίγω την οθόνη. Τώρα που είπα PIN και κωδικό πρόσβασης... αν βγάλεις το μοτίβο και βάλεις PIN ή κωδικό πρόσβασης σου ξεκλειδώνει η οθόνη; Πας Ρυθμίσεις> Τοποθεσία και Ασφάλεια> Ορισμ. κλειδώματος οθόνης.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω βάλει να μου ζητάει μοτίβο ή PIN ή κωδικό πρόσβασης όταν ανοίγω την οθόνη. Τώρα που είπα PIN και κωδικό πρόσβασης... αν βγάλεις το μοτίβο και βάλεις PIN ή κωδικό πρόσβασης σου ξεκλειδώνει η οθόνη; Πας Ρυθμίσεις> Τοποθεσία και Ασφάλεια> Ορισμ. κλειδώματος οθόνης.

 

Πολυ μπερδεμενα αυτα για μενα και δεν ξερω αν ειναι η λυση αφου η οθονη ξεκλειδωνει κανονικα και μονο αν μεινει ωρες κλειδωμενη εχει προβλημα...

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια σε ολους.

Εχω το im+ pro και οταν το βαζω σε push mode με αποσυνδεει με αποτελεσμα να μην μου ρχονται να μηνυματα...και φαινομαι σρους αλλους ονλαιν κανονικοτατα παρ ολα αυτα τα μηνυματα σςν μου ρχονται...ειμαι με jw1 και semaphore 2.4

Samsung Galaxy S - S3 - S4, Galaxy Note 2 - Note 3- Note 4

LG G2 -G3 -G4 -G5 -G6

Oneplus 5

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα.

Μετα την αναβαθμιση του Galaxy S σε 2.3.6 εχω ενα προβλημα.

Οταν παω να αγορασω απο το Market,παταω στην τιμη για αγορα και μου βγαζει σφαλμα.Γιατι???

Τι πρεπει να κανω???

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα.

Μετα την αναβαθμιση του Galaxy S σε 2.3.6 εχω ενα προβλημα.

Οταν παω να αγορασω απο το Market,παταω στην τιμη για αγορα και μου βγαζει σφαλμα.Γιατι???

Τι πρεπει να κανω???

Ευχαριστω.

 

Το νεο market για να δουλεψει θελει την γλωσσα του κινητου σε αγγλικα.Δυστυχως...

Μονο απο την σελιδα του προγραμματος μπορεις να αγορασεις με ελληνικο μενου.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά!! έχω ρωτήσει και λίγο παλιότερα έχω ένα πρόβλημα με το μάρκετ μερικές εφαρμογές μου λέει δεν είναι συμβατές με το τηλέφωνο σας και δεν μπορώ να της κατεβάσω δεν είναι τίποτα ιδιαιτερες πχ το cosmote info και αλλά..είμαι με jvz αλλά και με jvt/s μου το έκανε αυτό.. Edited by Tas6s
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα προβλημα με το sgs.To εχω κανει root και δουλευε κανονικα.Σημερα κατεβασα μια εφαρμογη απο το applanet(δεν θυμαμαι την ονομασια της) με την οποια κανεις αλλαγες στην rom.Προσπαθωντας να κανω καποιες ρυθμισεις (αλλαγη εικονιδιων στην μπαρα π.χ. μπαταριας,wi fi,signal) μου ζητησε να κανω reboot για να τις εγκαταστησει αλλα κανοντας το κολλησε και μενει αναμμενο με το λογοτυπο του κινητου να αναβοσβηνει.Την παραπανω εφαρμογη την δουλεψε ενας φιλος μου σε sgs II χωρις προβλημα.Παρακαλω μια βοηθεια
Link to comment
Share on other sites

Με την εφαρμογή applanet δεν κάνεις αλλαγές στην Rom! Αυτό που κάνεις δεν νομίζω ότι επιτρέπεται να το συζητήσουμε εδώ.

Γενικά εφαρμογή που να κάνει τέτοιου είδους αλλαγές δεν νομίζω ότι υπάρχει. Όλοι ψάχνουμε συνέχεια στο xda για τέτοιου είδους mods ή φτιάχνουν τα παιδιά εδώ και τα μοιράζονται μαζί μας.

 

EDIT: Αν έχεις κολλήσει στο λογότυπο και δεν έχεις κρατήσει κάποιο backup τότε κατά πάσα πιθανότητα θα χρειαστεί να περάσεις πάλι Rom μέσω Odin. Αυτός είναι ο κίνδυνος τέτοιων προγραμμάτων και γενικά όταν περνάμε mods στο κινητό μας και γι' αυτό πρώτα κάνουμε ένα backup!

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Με την εφαρμογή applanet δεν κάνεις αλλαγές στην Rom! Αυτό που κάνεις δεν νομίζω ότι επιτρέπεται να το συζητήσουμε εδώ.

Γενικά εφαρμογή που να κάνει τέτοιου είδους αλλαγές δεν νομίζω ότι υπάρχει. Όλοι ψάχνουμε συνέχεια στο xda για τέτοιου είδους mods ή φτιάχνουν τα παιδιά εδώ και τα μοιράζονται μαζί μας.

 

Υπάρχουν τέτοιες εφαρμογές (σου έδειξα μια τις προάλλες :)) αλλά οι περισσότερες απαιτούν deodexed rom και δε δουλεύουν στις επίσημες εκδόσεις, το μόνο που καταφέρνεις είναι να ξαναφλασαρεις. Προσοχή λοιπόν :)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και καλή χρονία!Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει εφαρμογή που να μας εμφανίζει την ''τοποθεσία-στίγμα'' μας σε ελληνικό σύστημα συντεταγμένων ΕΓΣΑ87;;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και καλή χρονία!Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει εφαρμογή που να μας εμφανίζει την ''τοποθεσία-στίγμα'' μας σε ελληνικό σύστημα συντεταγμένων ΕΓΣΑ87;;

 

Παρότι θα ήταν χρήσιμο (και εγώ θα το ήθελα) δεν έχω βρει καμία (τουλάχιστον μέχρι πριν λίγο καιρό που το έψαχνα)... Ας ελπίζουμε ότι κάποιος θα ασχοληθεί!

 

ΥΓ: καλή χρονιά σε όλους!

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...