Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή ρωτάνε αρκετοί με τι θα φλασάρουνε την JW1 που δεν έχει το CSC και το PHONE αποφάσισα να ανεβάσω αυτά τα 2 ώστε να λυθεί το πρόβλημα. Μπορείτε να τα κατεβάσετε από εδώ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σε ευχαριστω παρα πολύ μου έλυσες τα χερια...αλλά θα ηθελα αν ηθελες να μου πεις χωρις πλέον να υπάρχει βιασυνη, απο ποια ρομ εκανες extract το CSC...εκανα παντως το φλασαρισμα με την JW1 και τα 2 αρχεια που ευτυχως ανεβασες....όλα μοιαζουν καλα...απλά δεν υπαρχει ως γλωσσα εισοδου τα ελληνικα....στο swype υπαρχουν τα ελληνικα...δεν εβαλα ακομα τον semaphore kernel παιζει καποιο ρολο? Ειχα καταλαβει οτι το CSC περιεχει τα της γλωσσας....οπως και να εχει σε ευχαριστω για τα 2 αρχεια και το αμεσο της απαντησης.
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω παρα πολύ μου έλυσες τα χερια...αλλά θα ηθελα αν ηθελες να μου πεις χωρις πλέον να υπάρχει βιασυνη, απο ποια ρομ εκανες extract το CSC...εκανα παντως το φλασαρισμα με την JW1 και τα 2 αρχεια που ευτυχως ανεβασες....όλα μοιαζουν καλα...απλά δεν υπαρχει ως γλωσσα εισοδου τα ελληνικα....στο swype υπαρχουν τα ελληνικα...δεν εβαλα ακομα τον semaphore kernel παιζει καποιο ρολο? Ειχα καταλαβει οτι το CSC περιεχει τα της γλωσσας....οπως και να εχει σε ευχαριστω για τα 2 αρχεια και το αμεσο της απαντησης.

Αυτό το έκανες;

Τελευταίο βήμα, πρέπει να αλλάξεις το product code στη χώρα που αντιστοιχεί το firmware. Πάτα *#272*IMEI#, όπου IMEI είναι το ΙΜΕΙ της συσκευής σου, και επίλεξε τoν κωδικό που είχε το τηλέφωνο πριν (π.χ. COS για Cosmote, EUR για Wind...). Kάθε firmware έχει τους δικούς του κωδικούς, και φυσικά οι Ελληνικοί (COS,EUR,VGR κτλ) περιέχονται μόνο σε Ελληνικά CSC

Link to comment
Share on other sites

Οταν αναφερεις την jvi εννοεις την I9000XWJVI ## 2.3.3 2011 May I9000DBTJV2 Germany (Debitel) Download ???

 

Το λεω γιατι αλλο firmware με καταληξη JVI δεν βλεπω και συγγνωμη που το ξαναρωταω αλλά φοβάμαι μην κανω καποιο λαθως και γινει bricked το galaxy...επισης βλεπω οτι εχει CSC I9000DBTJV2 και οχι jv9....(βλεπω τα firmwares απο http://www.sammobile.com/firmware/?page=3&t=1&o=1&m=GT-I9000&r=1#regiona).... Δεν ειμαι ανθρωπος που ψαχνω για ετοιμη τροφή απλά προσπαθω να κατανοησω τον τροπο....το htc hd2 το εχω ξεσκισει αλλα με πολλες ερωτησεις και απειρο διαβασμα στα φορουμς...για μενα ειναι μολις η αρχη στο galaxy....και χαιρομαι παρα πολυ που υπαρχει τετοια μεγαλη κοινοτητα να βοηθησει στα πρωτα βηματα... μηπως υπαρχει το λινκ για να παρω το CSC jv9?

 

Κανένα από αυτά που έχει στο sammobile δεν είναι Ελληνικό! Το ελληνικό JVI θα το βρεις από το φόρουμ μας στο θέμα με τον οδηγό εγκατάστασης: I9000XWJVI (EUR) (XWJVI/XXJVO/OXXJV9). Αυτό το πακέτο περιέχει το Ελληνικό csc JV9. Το modem JVT το παίρνεις από την JVT είτε την βρεις στο ίδιο θέμα με τον οδηγό, είτε από sammobile.

Για να έχεις ελληνικά και στο πληκτρολόγιο samsung πρέπει όπως λέει ο achillesgk να αλλάξεις product code.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και παλι για την αμεση απαντηση και απολογουμαι για το οτι ενω διαβασα τον οδηγό δεν εφτασα μέχρι κάτω...και παρασυρομουν απο το sammobile.com που νομιζα οτι τα περιεχει όλα....εκανα την διαδικασια με το product code και κολλησα στο οτι ενω ειμαι στην vodafone...δεν εχει να επιλεξω VGR αλλα μονο COS, EUR και αρκετα αλλα...εχω μικρο πακετο data απο VODAFONE ....ποιο να επιλέξω? Εννοείται οτι εχω περασει το CSC JV9 οπως μου υποδειξατε....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά, βάλε το EUR και είσαι έτοιμος το EUR είναι γενικό για όλους τους παρόχους

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και παλι για την αμεση απαντηση και απολογουμαι για το οτι ενω διαβασα τον οδηγό δεν εφτασα μέχρι κάτω...και παρασυρομουν απο το sammobile.com που νομιζα οτι τα περιεχει όλα....εκανα την διαδικασια με το product code και κολλησα στο οτι ενω ειμαι στην vodafone...δεν εχει να επιλεξω VGR αλλα μονο COS, EUR και αρκετα αλλα...εχω μικρο πακετο data απο VODAFONE ....ποιο να επιλέξω? Εννοείται οτι εχω περασει το CSC JV9 οπως μου υποδειξατε....

 

Δεν παίζει ρόλο πιο θα επιλέξεις , το EUR είναι γενικευμένο ελληνικό για debranded λογισμικά. Επέλεξε EUR κι αν δε σου περαστούν τα APN με τις ρυθμίσεις ιντερνετ της vodafone τα περνάς χειροκίνητα.

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι πατιεται συνεχεια το κουμπι power

(ειμαι σιγουρος δηλαδη αλλα αφηνω και μια πισινη :lol: )

 

Ευχαριστώ!Τελικά δεν ήταν αυτό.Σήμερα μου έσβησε από μόνο του, χωρίς να υπάρχει περίπτωση να έχει πατηθεί το κουμπί power.

 

Το έψαξα λίγο και βρήκα πάρα πολλούς χρήστες με το ίδιο πρόβλημα.

Σαν λύση προτείνεται το Load Monitor από το market.

Από τη στιγμή που το έβαλα, δε μου έχει ξανακλείσει.Θα το δοκιμάσω 2-3 μέρες ακόμα και θα ενημερώσω αν κάνει όντως δουλειά, μήπως και βοηθήσω και κανέναν άλλον με το ίδιο πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει ρόλο πιο θα επιλέξεις , το EUR είναι γενικευμένο ελληνικό για debranded λογισμικά. Επέλεξε EUR κι αν δε σου περαστούν τα APN με τις ρυθμίσεις ιντερνετ της vodafone τα περνάς χειροκίνητα.

 

προσωπικά έχω περάσει το COS και δεν έχει κανένα APN περασμένο.

πέρασα τα της Vodafone χειροκίνητα και δουλεύουν μια χαρά τα data ... ;)

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά έχω το εξής πρόβλημα που καταντάει εκνευριστικό πάω να κατεβάσω μια εφαρμογή από το μαρκετ πχ το cosmote info και λέει η συσκευή δεν είναι συμβατή με αυτό το στοιχείο...και δεν μπορώ να την κατεβάσω το κάνει και σε άλλες εφαρμογές είμαι με jvz ..
Link to comment
Share on other sites

Κυριοι, με τις οδηγιες σας και λιγο διαβασμα (ηθελε παραπανω) στους οδηγους σας τα καταφερα...Ενα ΜΕΓΑΛΟ ευχαριστώ σε ολους οσους συνεισφερουν και ευχομαι με τον καιρο να μπορώ και γω να βοηθαω τους νεους χρηστες....Τωρα εχω μια ωραια unbranded rooted latest gingerbread συσκευης...που ηδη βλεπω να συμπεριφερεται αμεσοτερα....αξιζε...

ειμαι πολυ χαρουμενος.....λοιπον....ευχες για ενα ευτυχισμενο 2012 !!!

Link to comment
Share on other sites

Το zizanio.de έχει τιμή πώλησής του SGS στα 152€, κατά πολυ χαμηλότερα από τη μέση τιμή πώλησής του. Υπάρχει τπτ περίεργο με το συγκεκριμένο site ή με το μοντέλο που πουλάει??
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια νεος κατοχος galaxy S και εχω ενα θεματακι το βραδυ το αφηνω με 30% περιπου μπαταρια και μεχρι το πρωι κλεινει δλδ το βρισκω κλειστο το κινητο ξερει κανενας τι μπορει να φταιει? το εχω ουτε μια βδομαδα καινουριο χωρις πολυ χρηση παει 2 μερες περιπου δλδ το βραδυ της 2ης ειναι που το αφηνω με 30% μπαταρια και το επομενο πρωι το βρισκω κλειστο...το εχω κανει μεχρι τωρα 3 φορτισεις με την 1η κανονικα 8 ωρες κλειστο...αν μπορει καποιος να με βοηθησει...ευχαριστω και χρονια πολλα
Link to comment
Share on other sites

Το zizanio.de έχει τιμή πώλησής του SGS στα 152€, κατά πολυ χαμηλότερα από τη μέση τιμή πώλησής του. Υπάρχει τπτ περίεργο με το συγκεκριμένο site ή με το μοντέλο που πουλάει??

 

αν και δεν το γνωριζω το site, μηπως ειναι καμια παραεισαγωγη;

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Τι παραεισαγωγή? Ούτε καν! Το site είναι γερμανικό.

Δεν υπάρχει δηλαδή ανάμιξη της ελληνικής αντιπροσωπίας. Το φέρνεις απο το εξωτερικό.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Τι παραεισαγωγή? Ούτε καν! Το site είναι γερμανικό.

Δεν υπάρχει δηλαδή ανάμιξη της ελληνικής αντιπροσωπίας. Το φέρνεις απο το εξωτερικό.

 

Δεν έχει καμία σχέση αυτό. Αν η συσκευή προορίζεται για την αγορά της Ευρώπης δεν θεωρείται παραεισαγωγή και έχει κανονικά εγγύηση εδώ. Το θέμα όμως είναι αν όντως προορίζεται για την ευρωπαϊκή αγορά (δεν σημαίνει τίποτα το ότι το πουλάει ευρωπαϊκό κατάστημα).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτό στη θεωρία. Γιατί στην πράξη το service εδώ θα στα κάνει τσουρέκια, θα αρχίσεις να τσακώνεσαι, να φωνάζεις, να απειλείς με INKA και μηνύσεις και αφού μετανιώσεις την ώρα και τη στιγμή που το έφερες απέξω, θα δεχτούν να σε εξυπηρετήσουν. Σε πολλές περιπτώσεις χρειάζεται να επικοινωνήσει με το service δικηγόρος για να αναγνωρίσουν την εγγύηση.
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλά αυτό στη θεωρία. Γιατί στην πράξη το service εδώ θα στα κάνει τσουρέκια, θα αρχίσεις να τσακώνεσαι, να φωνάζεις, να απειλείς με INKA και μηνύσεις και αφού μετανιώσεις την ώρα και τη στιγμή που το έφερες απέξω, θα δεχτούν να σε εξυπηρετήσουν. Σε πολλές περιπτώσεις χρειάζεται να επικοινωνήσει με το service δικηγόρος για να αναγνωρίσουν την εγγύηση.

 

Διαφωνώ. Τα λεγόμενά μου βασίζονται σε προσωπική εμπειρία σε περισσότερες από μία συσκευές.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια νεος κατοχος galaxy S και εχω ενα θεματακι το βραδυ το αφηνω με 30% περιπου μπαταρια και μεχρι το πρωι κλεινει δλδ το βρισκω κλειστο το κινητο ξερει κανενας τι μπορει να φταιει? το εχω ουτε μια βδομαδα καινουριο χωρις πολυ χρηση παει 2 μερες περιπου δλδ το βραδυ της 2ης ειναι που το αφηνω με 30% μπαταρια και το επομενο πρωι το βρισκω κλειστο...το εχω κανει μεχρι τωρα 3 φορτισεις με την 1η κανονικα 8 ωρες κλειστο...αν μπορει καποιος να με βοηθησει...ευχαριστω και χρονια πολλα

 

Έχει βουίξει ο τόπος με αυτό το πρόβλημα :p Είναι πρόβλημα της έκδοσης 2.3.3. Μόνη λύση προς το παρόν είναι το αναβαθμίσεις μόνος σου διότι στην Ελλάδα δεν υπάρχει νεότερη έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Το zizanio.de έχει τιμή πώλησής του SGS στα 152€, κατά πολυ χαμηλότερα από τη μέση τιμή πώλησής του. Υπάρχει τπτ περίεργο με το συγκεκριμένο site ή με το μοντέλο που πουλάει??

 

αν και δεν το γνωριζω το site, μηπως ειναι καμια παραεισαγωγη;

 

δεν είναι το κινητό...είναι music player.

Link to comment
Share on other sites

πλακα κανεισ φιλε πωωω και δεν εχω καθολου διαθεση να μπω σε αυτην την διαδικασια...ευχαριστω παντος

 

Έχει βουίξει ο τόπος με αυτό το πρόβλημα :p Είναι πρόβλημα της έκδοσης 2.3.3. Μόνη λύση προς το παρόν είναι το αναβαθμίσεις μόνος σου διότι στην Ελλάδα δεν υπάρχει νεότερη έκδοση.

 

ναι την 2.3.3 φοραει αντε να δω τωρα πως θα το κανω γτ δεν εχω ξανα ασχολιθει με κατι παρομοιο και οσο να ναι δισταζω μην καταλιξει το κινητο "τουβλο"

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Αν θες δες το θέμα: Επίσημα firmware και οδηγός εγκατάστασης. Δεν είναι δύσκολη διαδικασία. Είναι από τα ποιο εύκολα κινητά που έχω πειράξει.

 

(αν θες βοήθεια έλα στο chat http://tinychat.com/myphonesgs εκεί θα είμαι :p)

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Βρισκομαι σε περιοχη που το σημα μεταβαλλεται ευκολα...οταν το χω πανω στο τραπεζι εχω Η+ σημα αλλα με το που το πιανω πεφτει σε G...τωρα που το πιανω πλαγια και δεν ακουμπαω το κατω μερος παλι H+ εχω..στην αθηνα δε μου το κανει και αν το κανει δε το καταλαβαινω λογο ισχυρου σηματος εκει...εχω επισης μαζι μου το optimus one το οποιο τα παει περιφημα οτι και να του κανεις! Εχει death grip και αυτο το τηλεφωνο ρε γμτ;
Link to comment
Share on other sites

Βάλτο μόνο GSM για να έχει καλύτερο σήμα και να μην τρώει και πολλή μπαταρία.
Θωμάς
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα, επειδή 420 σελίδες είναι μάλλον πολλές για ρεαδινγ... έπεσε στα χέρια μου το ι9000. Τι μπορώ να κάνω τελικά με αυτό? Μπορώ να βάλω ανδροιδ 4 πχ? Δωρεαν εφαρμογές που μπορω να κατεβάσω?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...