Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχουμε πει πολλές φορές ότι η JW1 είναι η καλύτερη Rom που έβγαλε η Samsung (για μένα τουλάχιστον είναι). Η μεγάλη διαφορά που παρατήρησα είναι στην διάρκεια της μπαταρίας. Όλα τα άλλα λίγο πολύ είναι τα ίδια.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έχουμε πει πολλές φορές ότι η JW1 είναι η καλύτερη Rom που έβγαλε η Samsung (για μένα τουλάχιστον είναι). Η μεγάλη διαφορά που παρατήρησα είναι στην διάρκεια της μπαταρίας. Όλα τα άλλα λίγο πολύ είναι τα ίδια.

 

Νικο την περναω τωρα κιολας. Λοιπον. Hard reset πριν και μετα το φλασαρισμα, έτσι?

Εγω ωρες ωρες με την JVZ ημουν λιγο δυσαρεστημενος με την μπαταρια. Μου εκανε κατι κουλα. Οπως φορτιζε 100% το εβγαζα απο το ρευμα, εκανα επανεκινηση και μετα μου εδειχνε 93%. Και μιλαμε για κινητο ολοκαινουριο 1 μηνος μονο. Για να δω με την JW1 πως θα παει με την μπαταρια.

TCe
Link to comment
Share on other sites

Νικο την περναω τωρα κιολας. Λοιπον. Hard reset πριν και μετα το φλασαρισμα, έτσι?

Εγω ωρες ωρες με την JVZ ημουν λιγο δυσαρεστημενος με την μπαταρια. Μου εκανε κατι κουλα. Οπως φορτιζε 100% το εβγαζα απο το ρευμα, εκανα επανεκινηση και μετα μου εδειχνε 93%. Και μιλαμε για κινητο ολοκαινουριο 1 μηνος μονο. Για να δω με την JW1 πως θα παει με την μπαταρια.

 

Δεν φταίει η ρομ έχουμε πει σε αυτό, έτσι δουλεύει το κινητό. Εμένα πάντως συνήθως πάει στο 98% και έχω jvz

Link to comment
Share on other sites

Ναι και φλασάρεις χωρίς pit και re-partition.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε η ίδια η Samsung δεν θα μπορεί να σου απαντήσει σε αυτήν την ερώτηση και θες να ξέρουμε εμείς;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα !!!

 

Όταν ακούω ραδιόφωνο και με καλέσουν, διακόπτεται (σωστά), οταν τελειώσει η κλήση (απαντήσω δεν απαντήσω) δεν συνεχίζει να παίζει το ραδιόφωνο... και πρέπει να ανοίξω πάλι το κινητό να το ξανά ενεργοποιήσω ... βγάλε γάντι βάλε γάντι κάθε φορά που χτυπήσει το κινητό ....

Υπάρχει τρόπος να συνεχίζει να παίζει μετά την κλήση ?

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε πει πολλές φορές ότι η JW1 είναι η καλύτερη Rom που έβγαλε η Samsung (για μένα τουλάχιστον είναι). Η μεγάλη διαφορά που παρατήρησα είναι στην διάρκεια της μπαταρίας. Όλα τα άλλα λίγο πολύ είναι τα ίδια.

 

Καλημέρα

έχω καιρό να παρακολουθήσω η JW1 είναι η πιο πρόσφατη?

Από που μπορώ να την κατεβάσω?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

~~~ Νίκος
Link to comment
Share on other sites

I9000XXJVU Αυτή εδώ τι λέει? Περιέχουν τις ίδιες εφαρμογές? Γνωρίζει κάποιος να μας πει?

Ευχαριστώ

Edited by Leoniums
~~~ Νίκος
Link to comment
Share on other sites

I9000XXJVU Αυτή εδώ τι λέει? Δεν είναι πιο πρόσφατη? Περιέχουν τις ίδιες εφαρμογές? Γνωρίζει κάποιος να μας πει?

Ευχαριστώ

 

Η JVU είναι πιο καινούργια leaked και αυτή (και η jw1 χθες μόλις δόθηκε επίσημα παρότι έχει διαρεύσει αρκετό καιρό) και έχει μερικές καινοτομίες σε σχέση με την jw1... Λέγεται οτι είναι και η value pack (τελευταία ρομ που θα δώσει επίσημα η samsung με μερικά εξτρά καλούδια αντί για 2.4 IceCreamSandwitch). τα εξτρά καλούδια που έχει είναι:

1) Διαφορετικό lockscreen (απο το note)

2) Face Unlock (ξεκλείδωμα οθόνης μέσω αναγνώρισης προσώπου- προνόμιο της ICS)

3) Galaxy S2 Photo Editor

4) Καλύτερη (?) κάμερα με λίγο διαφορετικό UI και με δυνατότητα να τραβήξεις φωτογραφία ενώ τραβάς βίντεο (σε ανάλυση όμως ίδια με του βίντεο- δλδ άχρηστη δυνατότητα).

Περισσότερα (& download) εδώ...

 

Εγώ αυτή έχω και είμαι ευχαριστημένος (με τα addons που έχω στην υπογραφή μου), βέβαια να έχεις υπόψη οτι πολλοί απο εδώ λένε οτι η JW1 είναι καλύτερη (αν δεν σε ενθουσιάζουν τα παραπάνω καλούδια που έχει η JVU)...

Edited by Coolgreek
Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δηλαδή που έχω την 2.3.4 ΧΧJVR θα δω μεγάλες διαφορές όποια και αν χρησιμοποιήσω ή όχι?

Εκτός του bug με το phone. app έχω δει απίστευτη συμπεριφορά του κινητού σε σχέση με το GPS του.

Γνώμες?

~~~ Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δηλαδή που έχω την 2.3.4 ΧΧJVR θα δω μεγάλες διαφορές όποια και αν χρησιμοποιήσω ή όχι?

Εκτός του bug με το phone. app έχω δει απίστευτη συμπεριφορά του κινητού σε σχέση με το GPS του.

Γνώμες?

Διαφορές ναι θα δεις, είναι γενικώς πιο καλές και οι 2 (μιλάω για jw1 και jvu)! Και τα μόντεμ αυτών των ρομ (το JVT που έχει η JW1 και το JVU) θεωρούνται τα καλύτερα μέχρι στιγμής...

Όταν λες έχεις δει απίστευτη συμπεριφορά στο GPS τι εννοείς; Οτι λειτουργεί υποδειγματικά;

Και οι 2 ρομ πάντως που προαναφέρθηκαν λειτουργούν πολύ καλά και στον τομέα GPS...

 

Τέλος να προσθέσω ενα σημαντικό bug της JVU: έχει και αυτή το phone.apk fc :X (διορθώνεται εύκολα, εδώ περισσότερα)!

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Για την εκρίβεια από τη αρχή που είχα πάρει το κινητό (ήμουν και από τους 1ους στην Ελλάδα) το GPS έκανε και 5 λεπτά να βρει δορυφόρους... και 10???

Στην πορεία διορθώθηκε με τις νέες ρομ που κυκλοφορούσαν αλλά πάλι έκανα και 5 λεπτά....

Πλέον με αυτή που έχω το πολύ να κάνει 1 λεπτό.... συνήθως κανά 10αρη δεύτερα +-

Η διαφορά ήταν τεράστια!

~~~ Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Διαφορές ναι θα δεις, είναι γενικώς πιο καλές και οι 2 (μιλάω για jw1 και jvu)! Και τα μόντεμ αυτών των ρομ (το JVT που έχει η JW1 και το JVU) θεωρούνται τα καλύτερα μέχρι στιγμής...

Όταν λες έχεις δει απίστευτη συμπεριφορά στο GPS τι εννοείς; Οτι λειτουργεί υποδειγματικά;

Και οι 2 ρομ πάντως που προαναφέρθηκαν λειτουργούν πολύ καλά και στον τομέα GPS...

 

Τέλος να προσθέσω ενα σημαντικό bug της JVU: έχει και αυτή το phone.apk fc :X (διορθώνεται εύκολα, εδώ περισσότερα)!

 

κοιταξε επειδη την ειχα και εγω την xxjvu την stock και ειχα διορθωσει το προβλημα με το Phone.apk ειχα παρατηρησει κακη χρηση της μπαταριας....τωρα εσυ φορας την elin η οποια ειναι custom Και ισως εχουν διορθωθει καποια πραγματα...παντως επειδη διαβαζω αρκετα...!και στο xda ακουω πολλα κουκλα για xxjvu με τον καιρο...ενω η jw1 ειναι και γ@μω!εγω φορα custom jw1 την jetpack 8.2 ics themed + ext4 + thunderbolt latest scripts Και εχω και καλη μπαταρια

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα !!!

 

Όταν ακούω ραδιόφωνο και με καλέσουν, διακόπτεται (σωστά), οταν τελειώσει η κλήση (απαντήσω δεν απαντήσω) δεν συνεχίζει να παίζει το ραδιόφωνο... και πρέπει να ανοίξω πάλι το κινητό να το ξανά ενεργοποιήσω ... βγάλε γάντι βάλε γάντι κάθε φορά που χτυπήσει το κινητό ....

Υπάρχει τρόπος να συνεχίζει να παίζει μετά την κλήση ?

 

Βάλε μια πιο φρέσκια rom. Το έχουν διορθώσει το πρόβλημα. Εγώ έχω jw1 και δεν έχω πρόβλημα, το ραδιοφωνο συνεχίζει να παίζει!!!

http://mowned.com/sig/mybestmobiles.smart.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Είμαι με JW1 και kernel semaphore.

Σήμερα το πρωί που χτύπησε το ξυπνητήρι, είδα ότι είχε ανοίξει το Google Earth και το τηλέφωνο δεν ανταποκρινόταν (ενώ το ξυπνητήρι συνέχιζε να χτυπάει). Η οθόνη δεν δούλευε, ούτε κανένα πλήκτρο οπότε αναγκάστηκα να βγάλω μπαταρία.

Όταν έβαλα ξανά μπαταρία, μπούταρε μέχρι την οθόνη με το χρωματιστό S και μετά έκανε επανεκκίνηση. Ξανά έξω μπαταρία, ξανά τα ίδια.

Πριν λίγο έβαλα πάλι την JW1 (μετά από όλα τα wipes - ευτυχώς δουλεύει ο συνδυασμός των τριών πλήκτρων), αλλά πάλι το ίδιο.

 

Υπάρχει καμιά ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει;

Ευχαριστώ!

Μάνος
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις την JW1 ή κάποια άλλη με μορφή τριών αρχείων (PDA - PHONE - CSC) φλάσαρε την με re-partition και pit. Δεν βρίσκω το λόγο να μην σου ανοίξει μετά.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις την JW1 ή κάποια άλλη με μορφή τριών αρχείων (PDA - PHONE - CSC) φλάσαρε την με re-partition και pit. Δεν βρίσκω το λόγο να μην σου ανοίξει μετά.

 

Αυτό έκανα πριν, και το επανέλαβα και τώρα.

Τίποτα. Το ίδιο.

 

Edit. Όπα, έκανα ξανά τα wipes, και άνοιξε!!! Για να δούμε....

Edited by verman
Μάνος
Link to comment
Share on other sites

παιδια ειχα πει και παλιοτερα ενα θεμα με την μπαταρια. πειτε μου τι μπορει να φταιει. μου το κανει και με την νεα rom jw1 που περασα.

λοιπον φορτιζει, παει στο 100%, το βγαζω απο το ρευμα και μου δείχνει 93%. Το ξαναβαζω το αφηνω παει παλι στο 100%, το βγαζω και παλι 93%. Τι στην ευχη δεν παει πανω απο 93% ;

TCe
Link to comment
Share on other sites

Οπως έχουμε πει και στο παρελθόν, αυτό είναι απόλυτα φυσιολογικό. Η μπαταρία που έχει το κινητό μας, για να παρουσιάσει την καλύτερη δυνατή διάρκεια ζωής δεν πρέπει ούτε να φορτίζεται πλήρως, ούτε να εκφορτίζεται πλήρως. Για αυτό η Samsung έχει φροντίσει να διακόπτεται η φόρτιση πριν το 100%. Το ερώτημα είναι γιατί δεν έχουν κάνει κάποια πατέντα ώστε ο κάτοχος να βλέπει 100% ακόμα και αν δεν είναι τόσο το ποσοστό της μπαταρίας ώστε να μην θορυβείται.
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Οπως έχουμε πει και στο παρελθόν, αυτό είναι απόλυτα φυσιολογικό. Η μπαταρία που έχει το κινητό μας, για να παρουσιάσει την καλύτερη δυνατή διάρκεια ζωής δεν πρέπει ούτε να φορτίζεται πλήρως, ούτε να εκφορτίζεται πλήρως. Για αυτό η Samsung έχει φροντίσει να διακόπτεται η φόρτιση πριν το 100%. Το ερώτημα είναι γιατί δεν έχουν κάνει κάποια πατέντα ώστε ο κάτοχος να βλέπει 100% ακόμα και αν δεν είναι τόσο το ποσοστό της μπαταρίας ώστε να μην θορυβείται.

Στο galaxy y που είναι νέο σχετικά μοντέλο δεν φαίνεται το ποσοστό. Απλά γράφει: εκφόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειχα πει και παλιοτερα ενα θεμα με την μπαταρια. πειτε μου τι μπορει να φταιει. μου το κανει και με την νεα rom jw1 που περασα.

λοιπον φορτιζει, παει στο 100%, το βγαζω απο το ρευμα και μου δείχνει 93%. Το ξαναβαζω το αφηνω παει παλι στο 100%, το βγαζω και παλι 93%. Τι στην ευχη δεν παει πανω απο 93% ;

 

Οπως έχουμε πει και στο παρελθόν, αυτό είναι απόλυτα φυσιολογικό. Η μπαταρία που έχει το κινητό μας, για να παρουσιάσει την καλύτερη δυνατή διάρκεια ζωής δεν πρέπει ούτε να φορτίζεται πλήρως, ούτε να εκφορτίζεται πλήρως. Για αυτό η Samsung έχει φροντίσει να διακόπτεται η φόρτιση πριν το 100%. Το ερώτημα είναι γιατί δεν έχουν κάνει κάποια πατέντα ώστε ο κάτοχος να βλέπει 100% ακόμα και αν δεν είναι τόσο το ποσοστό της μπαταρίας ώστε να μην θορυβείται.

 

Mπορείς με το ζόρι να το ανεβάσεις μέχρι το 100% με το λεγόμενο bump charge, που ξαναβάζεις αμέσως το φορτιστή όταν τον βγάλεις μέχρι να ξαναφορτίσει, και ξανά και ξανά, και το ποσοστό αυτό θα ανέβει. Πάντως λένε ότι αν και βοηθάει στο να σου κρατήσει παραπάνω η μπαταρία, της κάνει κακό μακροπρόθεσμα.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...