Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μήπως έχει ολλανδικό;

Η τελευταία που δόθηκε επίσημα είναι η JW1 όπως ήδη ξέρουμε... Δεν υπάρχει κατι άλλο ούτε νέα αναβάθμιση για Ελλάδα (σιγά μην υπήρχε:lol:)!

Περισσότερα για τα τελευταία firmware εδώ!

Ναι δεν το σκέφτηκα όντως :p

δίνονται 2 λίνκ στο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306882 της τελευταίας I9000XWJW1 φτιαγμένες απο τον Superuser με μόνη διαφορά απο την κανονική τα ελληνικά APN.

Το 1 λινκ είναι 157.5Mb (mediafire) το άλλο λινκ είναι 174.55Mb (rapidshare)

 

Ποιο από τα 2 είναι το κανονικό και ποιες οι διαφορές τους? Όχι τίποτα άλλο αλλά να ξέρουμε τι φλασάρουμε.

Και οι δύο κανονικές είναι. Το αρχείο pda που στην ουσία είναι όλη η ρομ είναι το ίδιο. Απλά το λινκ του superuser περιέχει εκτός από το PDA και το Modem (JVT) και το Ελληνικό csc(JV9) (από κάποια παλαιότερη Ελληνική ρομ). Οπότε αφού έχεις και 3 αρχεία μπορείς να την χρησιμοποιείς αν θες να κάνεις repartition, και φυσικά βάζοντας ελληνικό product code έχεις και τα APN.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

δίνονται 2 λίνκ στο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306882 της τελευταίας I9000XWJW1 φτιαγμένες απο τον Superuser με μόνη διαφορά απο την κανονική τα ελληνικά APN.

 

Το 1 λινκ είναι 157.5Mb (mediafire) το άλλο λινκ είναι 174.55Mb (rapidshare)

 

Ποιο από τα 2 είναι το κανονικό και ποιες οι διαφορές τους? Όχι τίποτα άλλο αλλά να ξέρουμε τι φλασάρουμε.

 

Δεν τα έχω κατεβάσει αλλά δίνονται ως ίδια στην περιγραφή του tyxerakias οπότε έτσι είναι (αν δεν κάνω λάθος το rapidshare δόθηκε κάποια στιγμή ως εναλλακτικό λινκ επειδή δεν δούλευε το mediafire τότε)!

Για το διαφορετικό μέγεθος: το ένα είναι .rar το άλλο .zip, διαφορετικά φορματ συμπίεσης με διαφορετικό τελικό μέγεθος αρχείου (και το .rar να είναι φυσικά μικρότερο:p)!

 

Edit: busted and overwhelmed... Δλδ με πρόλαβαν:p

Edited by Coolgreek
Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Δεν τα έχω κατεβάσει αλλά δίνονται ως ίδια στην περιγραφή του tyxerakias οπότε έτσι είναι (αν δεν κάνω λάθος το rapidshare δόθηκε κάποια στιγμή ως εναλλακτικό λινκ επειδή δεν δούλευε το mediafire τότε)!

Για το διαφορετικό μέγεθος: το ένα είναι .rar το άλλο .zip, διαφορετικά φορματ συμπίεσης με διαφορετικό τελικό μέγεθος αρχείου (και το .rar να είναι φυσικά μικρότερο:p)!

 

ναι μόλις τα κατέβασα και τα 2 και είναι ακριβώς όπως τα λες. Ακριβώς ίδια αρχεία.

Link to comment
Share on other sites

ναι μόλις τα κατέβασα και τα 2 και είναι ακριβώς όπως τα λες. Ακριβώς ίδια αρχεία.

 

ααα τώρα είδα ότι βάλανε και το ίδιο ακριβώς σε rapidshare. Μάλλον το rapidshare είναι αυτό που είχα ανεβάσει εγώ κάποτε... Η διαφορά σε αυτά τα δύο είναι αυτό που λέει παραπάνω ο Coolgreek. Δηλαδή καμία :p

 

(Coolgreek: Δε σε πρόλαβα, σε άλλο απάντησα εγώ γιατί δεν κατάλαβα την ερώτηση. Νόμιζα πως ρώταγε την διαφορά του ενός αρχείου με των 3ων :p)

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά! Είμαι καινούριος στο Android (έχω το sgs ένα μήνα). Θέλω να ρωτήσω αν θα πάρει αναβάθμιση παραπάνω από την 2.3.3 από την Samsung στην Ελλάδα ή όχι; (για ICS ξέρω ότι δε θα πάρει). Όποιος ξέρει ας με απαντήσει. Ευχαριστώ! :)
Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο δύσκολο να ξέρουμε τι θα κάνει η Samsung Hellas και γενικότερα η Samsung. Αν δεν θες να περιμένεις διάβασε καλά τους οδηγούς στα επισημασμένα θέματα και κάνε μόνος σου την αναβάθμιση!;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα

 

Πήρα και εγώ το κινητό από τα ΜΜ όταν τα έβγαλε στα 199ε, αλλά έχω το πρόβλημα που παρέθεσε παραπάνω ένας άλλος φίλος (το τηλέφωνο λειτουργεί κανονικά με πλήρως μαύρη οθόνη και το καταλαβαίνεις γιατί χτυπάει κανονικά αν σε καλέσουν). Απ'ότι κατάλαβα αν το πάω στην Samsung Hellas θα το πάρω μετά από κανά 2μηνο οπότε λέω να προσπαθήσω να περάσω κάποια μεγαλύτερη έκδοση.

Θα ήθελα να ρωτήσω τι προτείνετε να βάλω, την επίσημη 2.3.6 ή κάποια ICS CM9?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα

 

Πήρα και εγώ το κινητό από τα ΜΜ όταν τα έβγαλε στα 199ε, αλλά έχω το πρόβλημα που παρέθεσε παραπάνω ένας άλλος φίλος (το τηλέφωνο λειτουργεί κανονικά με πλήρως μαύρη οθόνη και το καταλαβαίνεις γιατί χτυπάει κανονικά αν σε καλέσουν). Απ'ότι κατάλαβα αν το πάω στην Samsung Hellas θα το πάρω μετά από κανά 2μηνο οπότε λέω να προσπαθήσω να περάσω κάποια μεγαλύτερη έκδοση.

Θα ήθελα να ρωτήσω τι προτείνετε να βάλω, την επίσημη 2.3.6 ή κάποια ICS CM9?

 

Ευχαριστώ

Προφανώς μπορούμε να βγάλουμε το συμπέρασμα πλέον ότι φταίει η 2.3.3 για το πρόβλημα που παρουσιάζεται σε όλους :p

Αν το πας στην smartec θα το πάρεις την επόμενη εργάσιμη μέρα, αλλά αμφιβάλλω αν θα έχει διορθωθεί το πρόβλημα, αφού το μόνο που θα κάνουν είναι "επαναπρογραμματισμό" δηλαδή να ξαναπεράσουν την 2.3.3....

Αν δεν έχεις όρεξη να ψάχνεσαι και να παιδεύεσαι με τυχόν bugs που υπάρχουν ακόμα στην cm9, θα σου πρότεινα να βάλεις την JW1 που υπάρχει στο θέμα με τον οδηγό και να ξεμπερδεύεις. Αν θες root βάζεις τον semaphore kernel που υπάρχει και οδηγός και για αυτό αν ψάξεις λίγο στον οδηγό για root, θα βρεις κάπου προς το τέλος το λινκ.

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο προβλημα ειχα και εγω μεχρι που καποιος φιλος προτεινε αλλαγη σε 2.3.5 η 2.3.6 . δοκιμασα και τις δυο και διορθωθηκε το προβλημα με το ραδιοφωνο του sg .απαντησηγια τον ierros2004 Edited by stauros2653
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Καταχωρηθηκε,πρεπει να περασουμε την 2.3.6 αντε να δουμε

πως θα την περασω:lol:

 

Μια ερωτηση,προσπαθησα εχθες να συνδεθω μεσω skype με ενα φιλο

εγω με το κινητο και αυτος με laptop ακουγαμε κανονικα ο ενας

τον αλλον,αλλα δεν ειχαμε εικονα ουτε εγω ουτε αυτος,πρεπει

να ρυθμισω κατι, η απλα δεν γινεται κινητο με υπολογιστη?

Link to comment
Share on other sites

Καταχωρηθηκε,πρεπει να περασουμε την 2.3.6 αντε να δουμε

πως θα την περασω:lol:

 

Μια ερωτηση,προσπαθησα εχθες να συνδεθω μεσω skype με ενα φιλο

εγω με το κινητο και αυτος με laptop ακουγαμε κανονικα ο ενας

τον αλλον,αλλα δεν ειχαμε εικονα ουτε εγω ουτε αυτος,πρεπει

να ρυθμισω κατι, η απλα δεν γινεται κινητο με υπολογιστη?

Πιστεύω να έχεις αναβαθμίσει το skype, οπότε στα settings του skype έχει ρύθμιση αν θέλεις βιντεοκλήση και μετά πατάς κλήση video, όχι απλή κλήση. Γίνεται μια χαρά από κινητό σε υπολογιστή.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εκανα απεγκατασταση και ξανα εγκατασταση,ρυθμισα τις

λειτουργιες αλλα τσιφος εικονα γιοκ:) Μηπως φταιει η εφαρμαγη

σε κατι?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εκανα απεγκατασταση και ξανα εγκατασταση,ρυθμισα τις

λειτουργιες αλλα τσιφος εικονα γιοκ:) Μηπως φταιει η εφαρμαγη

σε κατι?

 

Μόλις δοκίμασα κλήση skype κινητό-PC και δεν είχα κάνενα πρόβλημα. Ούτε με ανάποδες κάμερες και τέτοια που αναφέρουν μερικοί :wacko: Σίγουρα κάνεις βίντεο κλήση και απαντάει ο άλλος στο PC σαν βίντεο κλήση?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις δοκίμασα κλήση skype κινητό-PC και δεν είχα κάνενα πρόβλημα. Ούτε με ανάποδες κάμερες και τέτοια που αναφέρουν μερικοί :wacko: Σίγουρα κάνεις βίντεο κλήση και απαντάει ο άλλος στο PC σαν βίντεο κλήση?

 

το ιδιο, δεν εχω κανενα προβλημα με τις κλησεις στο skype (Galaxy S και Galaxy Note συμπεριφερονται ακριβως το ιδιο χωρις προβληματα)

TCe
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω δεν ξερω:( κανω κανονικα βιντεο κληση και απανταει και ο

αλλος σαν βιντεο κληση,γινεται κανονικα συνδεσει ακουμε ο ενας τον αλλον

αλλα ως εκει,βλεπω μονο την φωτο που εχει στο προφιλ του αν μπορω να

το πω ετσι αλλα οχι αυτον και ουτε αυτος εμενα.

 

Θα πω κατι μπορει να ειναι και βλακεια,το skype το εχω λιγα χρονια και

η εγραφη του εχει γινει με hotmail μηπως παιζει ρολο οτι το κινητο

δουλευει με gmail:X?

Η μηπως εχω την 2.3.3?

Δεν ξερω τι να σκεφτω.

Link to comment
Share on other sites

Το mail όχι δεν παίζει ρόλο. Αλλά αν έχεις android 2.3.3 δε θα μου έκανε εντύπωση να παρουσιάζει πρόβλημα :p Από ότι φαίνεται σιγά σιγά όλο και περισσότερα προβλήματα εμφανίζονται σε αυτή την έκδοση και η Samsung Hellas δεν δίνει άλλη ακόμα!!! (αν και σαν εφαρμογή το skype δε μου δίνει και την εντύπωση της απροβλημάτιστη εφαρμογής, αλλά ποιος ξέρει μπορεί να έχουν γίνει αλλαγές από την 2.3.3 και αν μην είναι πλήρως συμβατό το νεότερο skype, κακώς βέβαια...)

Γιατί δεν αναβαθμίζεις μόνος σου να βρεις την υγειά σου? Όχι μόνο για το skype φυσικά, αλλά για πολλές βελτιώσεις ειδικά στην μπαταρία και στα χαζο κολλήματα που τρώει. (Εγώ το δοκίμασα σε 2,3,6 JVZ)

Link to comment
Share on other sites

Νικο σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες σου,οσο για την αναβαθμιση

προσπαθησα μονος μου αλλα ειδα οτι δεν τα καταφερνα και το

αφησα μη κανω καμια ζημια στο τηλ,θα κοιταξω να βρω κανενα παληκαρι

που να γνωριζει να μου την περασει αυτος.

Link to comment
Share on other sites

Όλοι την πρώτη φορά που φλασάραμε είχαμε κάποιο άγχος αλλά με τον οδηγό του Tyxerakia δεν νομίζω να είναι δύσκολο να κάνεις την αναβάθμιση! Είναι υπόθεση το πολύ δέκα λεπτών με την προετοιμασία. Βέβαια αν ανησυχείς για να μην κάνεις κάποια ζημιά (το οποίο είναι εξαιρετικά δύσκολο) περίμενε μήπως και βρεις κανέναν γνωστό σου να στο φλασάρει όπως είπες και εσύ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Μου ειπε ενας φιλος οτι αν περασω σε αλλη ρομ ειναι πολυ δυσκολο

να επιστρεψω μετα στην δικια του,ισχυει κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

Μου ειπε ενας φιλος οτι αν περασω σε αλλη ρομ ειναι πολυ δυσκολο

να επιστρεψω μετα στην δικια του,ισχυει κατι τετοιο?

 

ΟΧΙ

οσο ευκολα περνας αλλη ρομ, αλλο τοσο ευκολα περνας και αυτην που εχεις

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Καταρχήν έχω την επίσημη Gingerbread 2.3.3 JVO (κινητό αγορασμένο από εξωτερικό). Ενώ για 1 μήνα όλα δούλευαν ρολόι, εδώ και λίγο καιρό αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: βρίσκω καμμιά φορά το κινητό παγωμένο και μαύρη οθόνη, και πρέπει να του βγάλω τη μπαταρία για να το ξανανοίξω. Δεν είμαι σίγουρος βέβαια αν το κινητό έχει σβήσει ή απλά έχει παγώσει (υποθέτω το 2ο γιατί δεν ανοίγει αν δεν του βγάλω τη μπαταρία). Έχει κανείς σας καμμιά ιδέα γιατί συμβαίνει αυτό και τι θα μπορούσα να κάνω; Όσο κι αν δε φαίνεται σοβαρό, σε κάνει να χάνεις την εμπιστοσύνη σου στο κινητό καθώς μπορεί να σβήσει χωρίς να πάρεις χαμπάρι...

Έχω σκεφτεί να κάνω επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις, αλλά είναι χρονοβόρο το στήσιμο απˊτην αρχή.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας!

 

Φίλε μου, έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις τι έκανες;

Edited by gemal
Link to comment
Share on other sites

συγνώμη για τον ασχετο χώρο και χρόνο της ερώτησης αλλα δεν έχω μάθει να χρησιμοποιώ καλά τα διάφορα θέματα του ιστοχώρου αυτού, το ερώτημα μου είναι το εξής : οταν στελνω ένα sms σε περιβάλλον android 2.3 και το μύνημα ειναι λίγο μακροσκελές μου το στέλνει ως mms , το στέλνω με galaxy s , μήπως μπορείτε να μου υποδειξετε κάποιο σχετικό θέμα για το ποιες ρυθμίσεις πρέπει να κάνω; ευχαριστώ.
samsung galaxy tab s 10.5 lte, nokia lumia 730, lenovo vibe shot, nokia lumia 930, motorola moto x style, iphone 6s plus, samsung note 9, iphone xs max...
Link to comment
Share on other sites

συγνώμη για τον ασχετο χώρο και χρόνο της ερώτησης αλλα δεν έχω μάθει να χρησιμοποιώ καλά τα διάφορα θέματα του ιστοχώρου αυτού, το ερώτημα μου είναι το εξής : οταν στελνω ένα sms σε περιβάλλον android 2.3 και το μύνημα ειναι λίγο μακροσκελές μου το στέλνει ως mms , το στέλνω με galaxy s , μήπως μπορείτε να μου υποδειξετε κάποιο σχετικό θέμα για το ποιες ρυθμίσεις πρέπει να κάνω; ευχαριστώ.

 

Αυτές είναι μπούρδες της samsung δυστυχώς. Μετά από 3 SMS το μετατρέπει σε MMS.

Μπορείς να κάνεις τα εξής:

α) να χρησιμοποιείς κάποιο άλλο πρόγραμμα για SMS. Το Go SMS Pro είναι πολύ καλό, δωρεάν από το μάρκετ.

 

β) Να κάνεις root και να περάσεις κάποιο mod της εφαρμογης SMS που πιθανότατα θα δυσκολευτούμε να βρούμε για την rom σου αν και το έφτιαξα αυτό πριν λίγες μέρες για μία καινούρια έκδοση (2.3.6 JVZ) και θα μπορούσε να κάνει και σε σένα. (Παίζει ρόλο αν έχεις 2.3.3 κλπ κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις τι έκανες;

 

ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα. και μιλαμε για κινητο 1 μηνος ολοκανουριο. Η λυση απλη και ευκολη. Μια φορα θα το κανεις και θα βρεις την υγεια σου. Περνας την επισημη Ολλανδικη JW1 rom με odin. Εγω τι εκανα:

1) ειχα την ελληνικη 2.3.3 και κανω ενα hard reset

2) περασα με odin την 2.3.6 JW1

3) κανω παλι hard reset

4) εστησα μια φορα το κινητο οπως το ηθελα

 

χρονος περιπου 1:30 ωρα. Αλλα το κινητο τωρα ουτε κολλαει, ουτε σβηνει, απλα πεταει.

TCe
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...