Jump to content

Πως πρέπει να φορτίζω το κινητό μου;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ κάθε καινούργιο κινητό το φορτίζω για 14-16 ώρες.Στο τελευταίο μου όμως κινητό (LG KF600) μου είπαν ότι τώρα τα καινούργια κινητά χρειάζονται μόνο 7-8 ώρες.Όμως εγώ δεν το ρίσκαρα.Επίσης δεν έχω καταλάβει γιατί κάθε κινητό της Vodafone πρέπει να το φορτίζει κάποιος για 14-16 ώρες και για 3 φορές.Και στο K310i αλλά και στο T250i μου είπαν ότι πρέπει να τα φορτίσω 3 φορές.:blink::blink:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 279
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Γιατι το κινητο της Vodafone το παιρνεις απο καταστηματα της Vodafone και εκει δεν ξερουν την τυφλα τους.Τα κινητα πλεον δεν χρειαζονται τοσες ωρες φορτησης.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κάθε καινούργιο κινητό το φορτίζω για 14-16 ώρες...

 

 

Δε το φορτίζεις 14-16 ώρες, το έχεις στη πρίζα 14-16 ώρες. Η μπαταρία μόλις φορτίσει σταματά να δέχεται ρεύμα από το φορτιστή (αν τον πιάσεις θα δεις ότι δεν είναι τόσο ζεστός όσο την ώρα που η ένδειξη στη μπαταρία δείχνει ότι φορτίζει).

Όποιος θέλει ας το καταλάβει. Οι μπαταρίες Li ion & Li Pol δε θέλουν τόσες ώρες στη πρώτη φόρτιση. Αυτό γινόταν στον Ni Cad πριν χρόνια.

Εκείνες είχαν το "πρόβλημα" με το "φαινόμενο μνήμης" το οποίο μειώθηκε στις Nimh και εξαλείφθηκε στις επόμενες Li ion & Li Pol, οι οποίες δεν έχουν το "φαινόμενο μνήμης". Επειδή όμως δε μπορούμε (ακόμα) να τα έχουμε όλα, οι πρώτες μπαταρίες είχαν κύκλο περίπου 1000+ φορτίσεων ενώ οι σύγχρονες περίπου 500 δηλαδή χοντρικά 1 1/2 χρόνο αν τις φορτίζουμε καθημερινά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ακόμα κινητό se z520i για 2 χρόνια, ανοιχτό όλη μέρα κλειστό νύχτα, και συνεχίζει η μπαταρία του ακάθικτη. Μπορεί να διαρκέσει μέχρι και μία βδομάδα ή και περισσότερο αν δεν το "αγγίζεις" καθόλου. Αυτό πώς το εξηγείται? Το ίδιο συμβαίνει και με το νόκια 3100 που εδώ και 4 χρόνια αντέχει όπως το πάραπάνω.
ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΜΕ ΚΑΙ Η ΓΗ ΘΑ ΤΡΕΜΕΙ!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν τόσες απαιτήσεις όσο τα νέα κινητά. Μικρές οθόνη με χαμηλή ανάλυση, αργοί επεξεργαστές, μειωμένες δυνατότητες και όλα αυτά (και άλλα) δεν χρειάζονται μπαταρία. Αν κατάλαβα είναι και SE άρα ακόμα ένας λόγος που κρατάει περισσότερο (έτσι γίνεται συνήθως)
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

.. και μένα το nokia 3100 που είχα και έχω κρατάει μια χαρά η μπαταρία! Επίσης ένα SE w800i που είχα, το έδωσα στον μικρό μου τον αδερφό ο οποίος δεν το χρησιμοποιεί σχεδόν καθόλου αλλα το έχει συνέχεια ανοιχτό και η μπαταρία κρατάει άνετα μια βδομάδα!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πραγματικα , τι συμπερασματα βγαζει κανεις διαβαζοντας αυτο το θέμα ?

Φορτιστε οποτε σας αρεσει και πειτε οτι ετσι κανετε παντα !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
εγω παιδια εχω αλλαξει πανω απο 50 κινητα (εχω βιτσιο!) σε κανενα δεν προσεχα την φορτιση , τα φοεριζω οποτε να'ναι και δεν ειχα ποτε προβλημα με καποια μπαταρια
Link to comment
Share on other sites

8-10 ώρες την πρώτη φορά.
Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένα νόημα να αφήνετε τις μπαταρίες σας να φορτίζουν 8, 10, 12, 16 ή... 835345 ώρες γιατί πολύ απλά σε περίπου 2 ώρες γεμίζουν και δεν διοχετεύεται πλέον ρεύμα. Ο μόνος κανόνας που ισχύει είναι ότι οι 3-4 πρώτες φορτίσεις πρέπει να είναι πλήρεις και ότι καλό είναι να το φορτίζετε κλειστό για να φουλάρει σωστά.
Link to comment
Share on other sites

8-10 ώρες την πρώτη φορά.

 

Το έγραψα και πιο πάνω και θα το ξαναγράφω μέχρι να γίνει κατανοητό.

8 - 10 ώρες το έχεις στη πρίζα. Η φόρτιση έχει σταματήσει λίγο μετά που θα εμφανιστεί η ένδειξη ότι η μπαταρία είναι πλήρως φορτισμένη.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Το έγραψα και πιο πάνω και θα το ξαναγράφω μέχρι να γίνει κατανοητό.

8 - 10 ώρες το έχεις στη πρίζα. Η φόρτιση έχει σταματήσει λίγο μετά που θα εμφανιστεί η ένδειξη ότι η μπαταρία είναι πλήρως φορτισμένη.

 

:)

 

Πολύ σωστά.

 

Επίσης, το γνωστό τροπάρι «άσε το κινητό 8/10/12 ώρες» κτλ είναι κατάλοιπο της εποχής που τα κινητά είχαν μπαταρίες νικελίου, οι οποίες εμφάνιζαν το «φαινόμενο μνήμης». Πλέον, με τις Li-Ion και Li-Po αυτό έχει ξεπεραστεί.

 

Μπορείτε να διαβάσετε και το εξής πολύ κατατοπιστικό άρθρο:

 

http://www.myphone.gr/library/article-9.html

Link to comment
Share on other sites

Και όμως ακόμη τα λένε σε κάποια καταστήματα τουλάχιστον...:wacko:

Πρόσφατα σε κατάστημα της vodafone μου είπαν για 8ωρη πρώτη φόρτιση!:p

Link to comment
Share on other sites

Επίσης κάτι έχω ακούσει οτι το κινητό φορτίζει καλύτερα όταν είναι κλειστό. Μου το είχε πει ένας φίλος μου που είχε δουλέψει για ένα διάστημα σε κατάστημα vodafone.

Ισχύει? Εγώ πάντα ανοιχτό το έχω.. σιγά μην το κλείνω!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης κάτι έχω ακούσει οτι το κινητό φορτίζει καλύτερα όταν είναι κλειστό. Μου το είχε πει ένας φίλος μου που είχε δουλέψει για ένα διάστημα σε κατάστημα vodafone.

Ισχύει? Εγώ πάντα ανοιχτό το έχω.. σιγά μην το κλείνω!

 

Το ανέφερα πριν και ναι, ισχύει. Όταν φορτίζεις το κινητό σου ανοιχτό, η φόρτιση δεν πάει στο 100% αλλά περίπου στο 80%.

Link to comment
Share on other sites

Και όμως ακόμη τα λένε σε κάποια καταστήματα τουλάχιστον...:wacko:

...

 

Ή ο πωλητής ήταν παλαιάς κοπής ή το λένε για να δείξουν ότι έχουν ενδιαφέρον για τον πελάτη.

Link to comment
Share on other sites

Το ανέφερα πριν και ναι, ισχύει. Όταν φορτίζεις το κινητό σου ανοιχτό, η φόρτιση δεν πάει στο 100% αλλά περίπου στο 80%.

 

Οσο ζεις...μαθαινεις... και γω δεν το ηξερα αυτο μεχρι σημερα :lol:

Link to comment
Share on other sites

καλυτερα κλειστο οπως εχουμε αναφερει και παλαιοτερα βοηθαει και την αυτονομια της μπαταριας να διατηρειται σε υψηλα επιπεδα απο οταν αρχικα το χρησιμοποιησαμε;);)
Link to comment
Share on other sites

Όχι.

Άλλο κλειστό (δλδ κατανάλωση 0) και άλλο ανοικτό σε κατάσταση εκτός σύνδεσης.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 months later...
τελικα αυτο που πιστευει ο καθενας ειναι και το πιο σωστο. εγω για παραδειγμα παντα τρωω την μπαταρια και μετα το αφηνω ολο το βραδυ(7-8 ωρες).και εχω παρατηρησει οταν φορτιζει κλειστο κρατα περισσοτερο.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα,

Μόλις παρέλαβα το καινούριο μου τηλέφωνο....iphone 3GS και λέω να το προσέξω λίγο παραπάνω από τα προηγούμενα αποκτήματά μου. Η απορία μου λοιπόν είναι, πριν την πρώτη φόρτιση η μπαταρία πρέπει να αποφορτίση ή πριν το χρησιμοποιήσω πρέπει να το φορτίσω μέχρι να γεμίσει η μπαταρία?

 

Καλυτερα να το αδειασεις πληρως πρωτα χωρις να το φορτισεις και οταν θα ειναι αδεια η μπαταρια εντελως να κανεις την πρωτη φορτιση, οπως και τις επομενες 3-4 πρωτες φορτισεις για να "στρωσει" η αυτονομια της καινουργιας μπαταριας.

 

Τελικά.... ποιο είναι το σωστό?

prezak
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το πάρεις καλά είναι να το βάλεις για φόρτιση από USB και να περιμένεις μέχρι να φορτίσει να το βγάλεις. Δεν θέλει τίποτα άλλο ή περισσότερο χρόνο φόρτισης.

 

Επίσης διάβασε καλά τους οδηγούς που υπάρχουν στο φόρουμ ;)

~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...