Jump to content

Πως πρέπει να φορτίζω το κινητό μου;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 279
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Πάντως παιδιά κι εγώ είμαι της γνώμης ότι αρκουν 2-3 ώρες για τα καινούργια κινητά για να φορτίσουν μέχρι δηλαδή να δούμε την ένδειξη ''Μπαταρία φορτισμένη'' ή κάτι τέτοιο τελοσπάντων,απο εκεί και πέρα δεν φορτίζει πλέον και για να το καταλάβουμε αυτό αρκεί να κάνουμε ένα απλό τέστ:ακουμπάμε τον φορτιστή κανά δεκάλεπτο αφότου μας έχει βγάλει την ένδειξη που ανέφερα πιο πάνω και θα δούμε ότι ενώ πριν όσο φόρτιζε ήταν ζεστός εκείνη την στιγμή είναι κρύος και παραμένει έτσι,άρα τι σημαίνει αυτό?ότι έχει τελειώσει η φόρτιση βάση λογικής....Αυτά από εμένα...
Link to comment
Share on other sites

Guest dog1971

Μα αυτή δεν είναι μία από τις αλλαγές που έφεραν οι μπαταρίες λιθίου; Ακριβώς ότι δε χρειάζονταν "στρώσιμο" ούτε χάλαγαν με ημιτελή φόρτιση;

 

Δε νομίζω ότι χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο, άντε το πολύ πολύ μία πλήρης φόρτιση την πρώτη φορά...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Απ' ότι βλέπω επικρατεί ένα χάος για το συγκεκριμένο ζήτημα.

Είμαι κι εγώ ηλεκτρονικός αλλά μόνο στα... χαρτιά!!!

Ένα Τ.Ε.Λ. έβγαλα όλο κι όλο και φυσικά ούτε λόγος για μπαταρίες στο σχολείο έτσι? Τέλος πάντων. Αν και το ερώτημα του θέματος είναι κάπως συγκεκριμένο, είναι ευκαιρία να πω μερικά πράγματα εκτενέστερα.

 

Προσωπικά έχω καταλήξει στα εξής:

 

1. Η πρώτη φόρτιση πρέπει να είναι Full φόρτιση. (προσωπικά προτιμώ να αφήνω παραπάνω χρόνο στην πρώτη φόρτιση, γιατί πολύ απλά, δε θα πάθω και τίποτα αν το αφήσω). Ο κίνδυνος του να εκραγεί η μπαταρία του κινητού, υπάρχει εάν χρησιμοποιούμε φορτιστή που δεν είναι γνήσιος και τυχαίνει να μην έχει προστασία από υπερφόρτωση. Πάντως ο χρόνος φόρτισης δεν είναι ίδιος για όλες τις μπαταρίες, αφού πολύ απλά τα χαρακτηριστικά τους αλλάζουν, με βασικότερο τα μιλιαμπέρ τους αλλά και το είδος του φορτιστή. (σίγουρα οι ταχυφορτιστές δεν είναι και ότι καλύτερο).

 

2. Οι πρώτες 3-4 φορτίσεις, καλό είναι να είναι πλήρεις...

Με αυτό τον τρόπο, "στρώνουμε" κατά κάποιον τρόπο την μπαταρία μας με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

 

3. Η ζωή της μπαταρίας εξαρτάται άμεσα από την χρήση της.

Όσο περισσότερο την χρησιμοποιούμε, τόσο πιο καλά είναι.

Είναι λάθος να έχουμε μπαταρίες αχρησιμοποίητες για μεγάλο χρονικό διάστημα. Αν για κάποιους λόγους πρέπει να συμβεί αυτό, το σωστότερο είναι να της φορτίζουμε πλήρως πρώτα και να τις αποθηκεύουμε εκτός συσκευής.

Αν έχουμε τη δυνατότητα ανά περιόδους να την φορτίζουμε, καλό θα κάνουμε...

 

4. Καλό είναι να μην ξελιγώνουμε τις μπαταρίες μας πριν τις φορτίσουμε. Ίσως μια φορά το μήνα να πρέπει να γίνει κι αυτό, πάντως όχι συχνά.

 

5. Φαινόμενο μνήμης, είναι δύσκολο να συναντήσουμε στις σύγχρονες μπαταρίες. Ακόμα και στις μη γνήσιες. Δεν υπάρχει λοιπόν λόγος να περιμένουμε να αδειάσει τελείως η μπαταρία μας.

 

6. Αν έχουμε αχρησιμοποίητες μπαταρίες για μεγάλο χρονικό διάστημα και δούμε ότι είναι πεσμένες, ακολουθούμε την ίδια διαδικασία σαν να ήταν καινούργιες, (3-4 πλήρεις φορτίσεις), μπας και στρώσουν.

 

 

Αυτά εν ολίγης, είναι όσα έχω αποκομίσει από την δική μου σχετική έρευνα. Τα παραθέτω απλά για να τα μοιραστώ μαζί σας και φυσικά όχι για να το παίξω Mr Know it all ...που λέγαν και οι... Helloween κάποτε :p

Peace... Love... Freedom...
Link to comment
Share on other sites

Οι εταιριες μιλανε για 6ωρη - 8ωρη φορτιση, 1η κ 2η φορα. Πρακτικα, αυτο δεν υπαρχει, αφου με μια πληρη φορτιση στν αρχη, ολα ειναι οκ!

2 σημεια πρεπει να προσεχουμε παντως. Να μην αφηνουμε για πολυ καιρο αδουλευτη τη μπαταρια κ να της κανουμε πολλες κ μικρες φορτισεις!

Link to comment
Share on other sites

κ να της κανουμε πολλες κ μικρες φορτισεις!

 

να της κανουμε ή να μην της κανουμε?Εγω μαλλον πιστευω το δευτερο.

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
To μέλλον πάντως ειναι εδώ με αυτή την είδηση: ΜΙΑ ακόμα μελλοντική συσκευή απο τη Νόκια είδε το φώς της δημοσιότητας με εξωτικό σχεδιασμό μιας νέας πρωτοποριακής συσκευής. Η κύρια ιδέα της αλλαγής σχήματων της συσκευής, δυσκολεύει αρκετά τα πράγματα σε μια προσπάθεια να ενσωματωθούν 2 στρώματα πλαστικής ύλης στον σχεδιασμό της, με το ένα ευέλικτο και το άλλο στατικό στο οποίο όμως θα εμπεριέχεται υλικό σε υγρή μορφή! Το υγρό μπορεί με την ανάλογη πίεση μεταξύ των δύο αυτών στρωμάτων να εμφανίσει διαφορετικά σχήματα στην επιφάνεια του τηλεφώνου! Η φουτουριστική ιδέα σημαίνει ότι θα υπάρχει πληθώρα πληκτρολογίων μέχρι καινοτόμες εφαρμογές αφής και θα ήταν πραγματικά ευχάριστη έκπληξη για τους φαν των οθονών αφής, αλλα στην προκειμένη περίπτωση προτιμήθηκε η απτή αίσθηση του πατήματος πραγματικών πλήκτρων.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Εγω παντως αυτο που κανω χρονια ειναι οταν ανοιγω την συσκευασια ενος καινουριου κινητου να τελειωνω εντελως την μπαταρια, επειτα κανω μια φορτιση 8 ωρων κ τελος στις 10 πρωτες φορτισεις να αφηνω το κιν να σβηνει μονο του κ μετα να φορτιζω. Με αυτο τον τροπο δεν εχει χρειαστει ποτε να αλλαξω μπαταρια απο καποιο κιν μου. Το 6630 μετα απο 4,5 χρονια ζωης κραταει περιπου 4-5 μερες.
Rock Simplicity
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Eγω μοναχα στην πρωτη συσκευη μου ειχα φορτισει απο την αρχη το κινητο 12 ωρες και το μετανιωσα.Απο εκει και περα καθε καινουργια συσκευη περιμενω να τελειωσει τελειως η μπαταρια και μετα φορτιση για 7 ωρες και αυτο το κανω στις πρωτες 5-6 φορτισεις.Μια χαρα ποτε δεν χρειαστηκε να αλλαξω μπαταρια σε κινητο.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Αφήνεις πρώτα να αδειάσει η μπαταρία. Και μετά 6 ώρες για την πρώτη φόρτιση. περίπου 4 ώρες για την 2η,3η και 4η.Αυτό και μετά κανονικές φορτίσεις
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Στο καινουργιο κινητο ασχολεισαι μεχρι να αδειασει και μετα το φορτιζεις μεχρι να γεμισει πληρως συν αλλη μια ωριτσα. Για 2-3 πρωτες φορες το αδειαζεις τελειως και το φορτιζεις (γινεται ενας κυκλος φορτισης εκφορτισης τις 2-3 πρωτες φορες).
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Εχω καποια κινητα τα οποια δεν χρησιμοποιω. Σπανια ισως. Πως μπορω να διατηρω την μπαταρια τους σε αριστη κατασταση? Καπου ακουσα - διαβασα, οτι πρεπει να φυλασονται με μισοφορτισμενη μπαταρια. Αλλου, οτι πρεπει μια φορα το μηνα να φορτιζονται.. Ξερει κανεις εγκυρα τι ισχυει τελικα?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Egw ena alcatel pou exw, tn prwth fora to fortisa 8 wres, kai i bataria tou meta apo 7 peripou xronia krataei toulaxiston 5 meres :p
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

kai ego simfono. aloste akoma kai an afine tin mpataria na fortizei gia parapano ora to kykloma kai esy den to kaneis sti proti fortisi, simasia exei oi protes fortiseis na einai plireis kai tote i mpataria tha sou dosei ti megisti xoritikotita tis

 

episis prepei oxi mono na to afiseis na teliosei alla na teliosei i mpataria tou xoris iperxrisi autis. Diladi den einai kali idea na prospatheis na telioseis esy ti mpataria me xrisi kapoiou exartimatos (kamera px) pou katanalonei poli reuma alla na katanalothei an einai dinaton i energia tis mpatarias se iremia. Etsi eixa xalasei ego to proto mou kinito (xefortizontas ti mpataria me ti donisi!)

πουλάω την παλιά-μικρή μου συλλογή: nokia: 3210, 5110, 5140, 5210, 6110, 6111, 6150, 7360, 8850 ericsson: T18, A2618s, R380s

sony ericsson: Z200, K700i, W300i, T650i, F500, K300i

siemens: M45i, M55, S35i, A55, SL55

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τελικα ισχευει οτι για να αποδοση το μεγιστο η μπαταρια πρεπει να γινουν 3-4 αποφορτισεις για να λειτουργησει σωστα η μπαταρια?
Link to comment
Share on other sites

ναι ισχυει...ετσι μετα η μπαταρια λειτουργει με μεγιστη αποδοση.παντως εγω ολα μου τα νεα κινητα κατα καιρους σε πρωτη φορτιση τα φορτιζα μεχρι να πουν οτι εχουν γεμισει(το ιδιο και το λαπτοπ)..τι 10ωρα-12ωρα μου λετε????
Link to comment
Share on other sites

Καλά τους πωλητές μην τους ακούτε. Άσχετοι είναι οι περισσότερη. Όταν φορτίσει το κινητό, δεν περνάει άλλο ρεύμα άρα ποιος ο λόγος να το έχεις στην πρίζα???

 

mexicanaki όντως ισχύει ότι μετά από 3-4 (περισσότερες μάλλον) φορτίσεις-αποφορτίσεις το κινητό κρατάει περισσότερο

~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Ισχυει φυσικα, και οι 3-4 πρωτες πρωτες φορτισεις ειναι καθοριστικες αφενός γιατι στρωνουν τη μπαταρια αφετέρου αν γινει πληρη φορτιση/αποφόρτιση μεγαλωνει η διαρκεια της.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πάρω το xperia τώρα. Τί να κάνω με το που θα το ανοίξω? Να το φορτίσω καπάκι ή να περιμένω να τελειώσει η όποια μπαταρία έχει και μετά να το φορτίσω?
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πάρω το xperia τώρα. Τί να κάνω με το που θα το ανοίξω? Να το φορτίσω καπάκι ή να περιμένω να τελειώσει η όποια μπαταρία έχει και μετά να το φορτίσω?

 

Καλυτερα να το αδειασεις πληρως πρωτα χωρις να το φορτισεις και οταν θα ειναι αδεια η μπαταρια εντελως να κανεις την πρωτη φορτιση, οπως και τις επομενες 3-4 πρωτες φορτισεις για να "στρωσει" η αυτονομια της καινουργιας μπαταριας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εγώ λέω να το φορτίζεις μόλις το πάρεις μέχρι να τελειώσει η φόρτιση, όταν δείξει ότι τελείωσε. Ο καθένας λέει διαφορετικά πράγματα, αλλά εγώ τόσα κινητά έτσι τα φορτίζω και είναι μια χαρά
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
H πρωτη φορτιση πλεον στις μπαταριες λιθιου δεν υφισταται. Η μπαταριες ειναι διαμορφωμενες κατα την κατασκευη τους. Ειναι σαν τα αμαξια που πια δεν χρειαζοντια "στρωσιμο".
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ισως,αλλα για να κρατηθει ψηλα η δυναμικοτητα της μπαταριας πρεπει να ξερεις και το ποτε να τη φορτιζεις εκτος απο το ποσο.

αρα τελικα ποτε τις φορτιζουμε,οταν εμφανιστει το μηνυμα χαμηλη σταθμη η οταν σβισει?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...