Jump to content

Πως πρέπει να φορτίζω το κινητό μου;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://www.myphone.gr/library/article-9.html

 

Κατά κανόνα κάθε μπαταρία που παρέχεται μαζί με κάθε νέο κινητό, θα πρέπει να είναι πλήρως αφόρτιστη από την κατασκευάστρια εταιρία και στη συνέχεια, να φορτιστεί πλήρως από τον αγοραστή. Αντίθετα από ότι ισχυρίζονται οι περισσότεροι «έμπειροι» πωλητές των καταστημάτων κινητής τηλεφωνίας, η πρώτη φόρτιση δεν είναι απαραίτητο να διαρκέσει περισσότερο από όσο αναγράφεται στο εγχειρίδιο χρήσης. Τυπικά, μια συσκευή τελευταίας τεχνολογίας φορτίζει σε λιγότερο από 2 ώρες.

 

Το να αφήσετε τη μπαταρία για περισσότερες ώρες στο φορτιστή δεν θα έχει απολύτως κανένα θετικό ή αρνητικό αποτέλεσμα. Ωστόσο, θα πρέπει να γνωρίζετε ότι η μπαταρία αποδίδει το μέγιστο της ισχύς της μετά από 3 ή 4 πλήρεις επαναφορτίσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 279
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

prepei arxika na anoikseis to til kai na to doulepseis mexri na teleiosei i battaria teleios. afou teleiosei theli 8 ores fortisei...

Και μετά σε 1-2 χρόνια θα λες θέλω καινούρια μπαταρία...

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Και μετά σε 1-2 χρόνια θα λες θέλω καινούρια μπαταρία...

 

kala re pcman poso kairo exeis skopo na to kratiseis ayto to kinito???tespa na ksereis oti eisai lathos.....(simono me ton stevezo)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλα αυτο παιδια ειναι τελειος υποκειμενικο.Ο καθε κατασκευαστης δινει δικα του στοιχεια για την πρωτη φορτιση.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλα αυτο παιδια ειναι τελειος υποκειμενικο.Ο καθε κατασκευαστης δινει δικα του στοιχεια για την πρωτη φορτιση.

 

ayto pou les den nomizw na pezei kai poli afou oles einai lithiou ,panw katw sta idia mAh kai idia volt.Apla oles einai bateries:worry:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
ξέρει κανείς σίγουρα πόσες ώρες πρέπει να φορτίσω το K800i ?? το εγχειρίδιο λέει 2,5 ώρες άλλα όλοι μου λένε να το φορτίσω γυρω στις 10 ώρες. τι να κάνω??
Link to comment
Share on other sites

150 ώρες άστο να φωρτίζει.

Αν αυτό σταματήσει να φορτίζει πάνω στο 2ωρο, δεν έχει νόημα να το αφήσεις παραπάνω.

 

Τα 'χουμε πει 100000 φορές.

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς σίγουρα πόσες ώρες πρέπει να φορτίσω το K800i ?? το εγχειρίδιο λέει 2,5 ώρες άλλα όλοι μου λένε να το φορτίσω γυρω στις 10 ώρες. τι να κάνω??

 

δλδ αμα σου λεγανε να το φορτιζεις για 1 χρονο θα το αφηνες στην πριζα?ολα αυτα που λενε ειναι......

μολις δεις οτι φορτισε εντελως βγαλτο απο την πριζα.ποσο να κανει?αντε 3 ωρες το πολυ!

Link to comment
Share on other sites

paidia kai egw nomizw oti den paizoun rolo to poses wres!

to thema einai na apofortistei telios h mpataria ths protes treis me tessereis fores!

alloste kanena enxeiridio den anaferei poses wres!

alla omws lene na apofortizete telios prin apo kathe fortish:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως εχω αλαξει γυρω στα 5-6 κινητα τα τελευταια χρονια και ποτε δεν τα εχω κανει 3-4 αποφορτισεις.και δεν ειχα κανενα προβλημα με τις μπαταριες.βασικα τα φορτιζω τελειως στην πρωτη φορτιση και μετα οταν δω οτι πεφτει λιγακι η μπαταρια
Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη φορά πρέπει να γίνει με κλειστό το κινητό 5-6 ώρες.Σε καμία περίπτωση τα 12ωρα που διάβασα προηγουμένως. Απο εκεί και πέρα πρέπει να φορτίζεται πάντα κλειστό και αφού εχει τελειώσει τελέιως η μπαταρία του 4-5 ώρες. Και στο μισάωρο(που λέει ο λόγος)να φαίνεται ότι έχει γίνει πλήρης φόρτιση είναι εικονικό...Αν γίνονται οι φορτίσεις με αυτόν τον τρόπο η μπαταρία θα είναι πολύ αποδοτικότερη καθώς και θα περιορίζονται στο ελάχιστο διάφορα προβλήματα που ενδεχομένως κάποια στιγμή να έβγαζε η συσκευή.
ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΩ ΝΑ ΖΩ...
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
παρότι τα έχουμε πει τόσες φορές, δεν έχω σταματήσει να φορτίζω όλες τις συσκευές μου 2 24ωρα για αρχή!

 

2 24ωρα???Μιλάμε για πλήρη υπερφόρτιση...Ότι χειρότερο για μια μπαταρία...το πάρα πολύ ένα 12ωρο είναι το επιτρεπτό όριο...:!:

ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΩ ΝΑ ΖΩ...
Link to comment
Share on other sites

150 ώρες άστο να φωρτίζει.

Αν αυτό σταματήσει να φορτίζει πάνω στο 2ωρο, δεν έχει νόημα να το αφήσεις παραπάνω.

 

Τα 'χουμε πει 100000 φορές.

 

2 24ωρα???Μιλάμε για πλήρη υπερφόρτιση...Ότι χειρότερο για μια μπαταρία...το πάρα πολύ ένα 12ωρο είναι το επιτρεπτό όριο...:!:

 

Ορισμένοι δε βάζουν μυαλό.

Αν ακούσουν κανένα μπαμ από την υπερφόρτιση, ίσως το ξανασκεφτούν... ;)

 

Θεωρώ ότι με όσα ακούμε εδώ μέσα, κάπου άρχισε να χάνει το νόημά του το thread.

Τη μπαταρία τη φορτίζεις σύμφωνα με κάποιους κανόνες, όχι όποτε και όπως σου καπνίσει.

Πόσο μάλλον να ακούς οτιδήποτε σου πει ο οποιοσδήποτε τυχάρπαστος πωλητής.

 

Τα λόγια περιττεύουν, δεν έχω να πω τίποτα άλλο. :X

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Στα τελευταια τηλεφωνα κανω το εξης. Δεν τα φορτιζω ποτε με την πρωτη μιας και οι μπαταριες ειναι συνηθως στο 50% με το που τη βαζουμε στο κινητο. Ασχολουμαι μεχρι να αδειασει και μετα κανω την πρωτη φορτιση για ενα βραδυ, (8 ωρες maximum) . Δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα μεχρι τωρα και ετσι το ακολουθω σταθερα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Στα τελευταια τηλεφωνα κανω το εξης. Δεν τα φορτιζω ποτε με την πρωτη μιας και οι μπαταριες ειναι συνηθως στο 50% με το που τη βαζουμε στο κινητο. Ασχολουμαι μεχρι να αδειασει και μετα κανω την πρωτη φορτιση για ενα βραδυ, (8 ωρες maximum) . Δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα μεχρι τωρα και ετσι το ακολουθω σταθερα.

 

Στο πρώτο που λες, καλά κάνεις. Οι περισσότερες μπαταρίες έχρονται φορτισμένες στο 40% περίπου, οπότε καλό είναι πριν το στρώσιμό τους να εξαντλούμε το ήδη υπάρχον φορτίο από το εργοστάσιο.

 

Στο άλλο που λες, για το χρόνο φόρτισης (8 ώρες), απλά θα πω ότι θέτεις σε κίνδυνο το κινητό σου, το φορτιστή, τη μπαταρία και ό,τι βρίσκεται γύρω τους, καθώς η υπερφόρτιση εμπεριέχει κίνδυνο έκρηξης. ;)

 

Τα τι και τα πώς φόρτισης τα έχουμε πει πολλές φορές.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χαιρετώ όλα τα μέλη, μια και αυτό είναι το πρώτο μου ποστ (αν και επισκέπτομαι το φόρουμ εδώ και χρόνια!) :ninja:

 

Με αφορμή έναν πωλητή της v***fone που είπε στη μητέρα μου να φορτίσει το καινούριο κινητό της για... 13 ώρες ("χρυσή τομή", λέει...) παραθέτω ένα ενδιαφέρον site που βρήκα πριν από καιρό ψάχνοντας πληροφορίες για τις μπαταρίες ιόντων λιθίου:

 

http://www.batteryuniversity.com/partone-12.htm

 

Δηλώνει σαφώς ότι η πρώτη φόρτιση είναι σαν οποιαδήποτε άλλη φόρτιση!

http://www.batteryuniversity.com/parttwo-37.htm

 

Στην 4η παράγραφο, για μπαταρίες ιόντων λιθίου και κινητά: είναι καλύτερο η μπαταρία να φορτίζεται πριν αδειάσει εντελώς.

 

Αν ψάξετε και τις υπόλοιπες σελίδες του site θα βρείτε και άλλες χρήσιμες πληροφορίες για όλους τους τύπους μπαταριών! Ακολουθήστε τις επικεφαλίδες στην κεντρική σελίδα, μια και πρόκειται για εκτενή οδηγό με πολλές τεχνικές λεπτομέρειες. ;)

Έχεις 6300;; Είσαι trendy! :D
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΝΤΩΣ ΣΤΟ PDA SIEMENS N500 Ο ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ ΣΥΝΙΣΤΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΤΙΣΗ 12 ΩΡΕΣ ΣΕ ΜΠΑΤΤΑΡΙΑ ΛΙΘΙΟΥ 1200mah.ΤΕΛΟΣ,ΓΙΑ ΤΗ ΜΑΚΡΟΖΩΙΑ ΤΗΣ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ ΝΑ ΤΗ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΑΠΟΦΟΡΤΙΣΤΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ.ΕΤΣΙ ΑΠΟΦΕΥΓΕΙΣ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΝΗΜΗΣ ΠΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ ΟΙ ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΡΙΚΗ ΑΠΟΦΟΡΤΙΣΗ ΤΟΥΣ.
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΝΤΩΣ ΣΤΟ PDA SIEMENS N500 Ο ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ ΣΥΝΙΣΤΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΤΙΣΗ 12 ΩΡΕΣ ΣΕ ΜΠΑΤΤΑΡΙΑ ΛΙΘΙΟΥ 1200mah.ΤΕΛΟΣ,ΓΙΑ ΤΗ ΜΑΚΡΟΖΩΙΑ ΤΗΣ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ ΝΑ ΤΗ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΑΠΟΦΟΡΤΙΣΤΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ.ΕΤΣΙ ΑΠΟΦΕΥΓΕΙΣ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΝΗΜΗΣ ΠΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ ΟΙ ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΡΙΚΗ ΑΠΟΦΟΡΤΙΣΗ ΤΟΥΣ.

 

Φίλε μου μην γράφεις με κεφαλαία.

Είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Όρους Πρόσβασης & Χρήσης του myphone.

Link to comment
Share on other sites

παιδια ετσι ειναι αυτο με της ωρες το μονο που θελει ειναι πριν την πρωτη φορτιση να τελ.την ενεργεια που εχει μεσα απο το εργοστασιο μετα το βαζεις για φορτ. κ οταν τελειωσει συνηθως μετα απο 3ωρες καμαρωνεις το νεο σου κινητακι που ειναι ετοιμο να βγει μαζι σου εξω χαχαχαχα το επομενο κινητο μου θα το αφησω 10μερες να φορτιζει να πιασει φωτιες χαχαχα ακου εκει 13ωρες πρωτη φορτισει
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...