Jump to content

Πως πρέπει να φορτίζω το κινητό μου;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πολύ μεγάλο θέμα και πολλές διαφορετικές απόψεις.

Το θέμα είναι ότι τα κινητά έχουν μπαταρίες ιόντων λιθίου αλλά κανένας

φορτιστής που έχουν οι κατασκευαστές δεν είναι κατάλληλοι για μπαταρίες ιόντων λιθίου.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 279
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Αν θέλεις,εξήγησέ το λίγο αυτό,διότι μου κίνησες την περιέργεια µ'αυτήν τη φράση..
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εχω καποια κινητα τα οποια δεν χρησιμοποιω. Σπανια ισως. Πως μπορω να διατηρω την μπαταρια τους σε αριστη κατασταση?

Καπου διαβασα, οτι πρεπει να φυλασονται με μισοφορτισμενη μπαταρια.

Αλλου, οτι πρεπει μια φορα το μηνα να φορτιζονται..

Ή οτι η μπαταρια, πρεπει να φυλασεται ξεχωριστα. (οχι πανω στη συσκευη)

Ξερει κανεις τι ισχυει?

Link to comment
Share on other sites

Εχω καποια κινητα τα οποια δεν χρησιμοποιω. Σπανια ισως. Πως μπορω να διατηρω την μπαταρια τους σε αριστη κατασταση?

Καπου διαβασα, οτι πρεπει να φυλασονται με μισοφορτισμενη μπαταρια.

Αλλου, οτι πρεπει μια φορα το μηνα να φορτιζονται..

Ή οτι η μπαταρια, πρεπει να φυλασεται ξεχωριστα. (οχι πανω στη συσκευη)

Ξερει κανεις τι ισχυει?

 

Χρησιμοποίησέ τα 1-2 φορές το μήνα.Όχι απαραίτητα με κάρτα SIM,έστω στην αρχική οθόνη εισαγωγής ΡΙΝ!

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω,αλλά σε τακτά χρονικά διαστήματα-π.χ. μια φορά το μήνα-βγαζε την μπαταρία και έλεγχέ την ώστε να μη συμβεί διαρροή ηλεκτρολυτών και καταστραφούν οι συσκευές!Επίσης,μην αφήνεις τις συσκευές σε πολύ κρύο ή πολύ ζεστό μέρος,για να μη μειωθεί γρήγορα η χωρητικότητα της μπαταρίας.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Εχω καποια κινητα τα οποια δεν χρησιμοποιω. Σπανια ισως. Πως μπορω να διατηρω την μπαταρια τους σε αριστη κατασταση?

Καπου διαβασα, οτι πρεπει να φυλασονται με μισοφορτισμενη μπαταρια.

Αλλου, οτι πρεπει μια φορα το μηνα να φορτιζονται..

Ή οτι η μπαταρια, πρεπει να φυλασεται ξεχωριστα. (οχι πανω στη συσκευη)

Ξερει κανεις τι ισχυει?

 

η μπαταρια σιγουρα εκτος κινητου. Δεν πρεπει η σταθμη της μπαταριας να πεσει κατω απο ενα οριο για πολυ καιρο...γιατι σιγουρα χανει την αποδοση της!

 

ριξε και ενα ματι εδω...

Link to comment
Share on other sites

Τα οσα λεγονται ισχυουν για μπαταριες κινητου αποκλειστικα, η προκειται για πρακτικες για μπαταριες οποιασδηποτε σκοπιμοτητας?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Από το 1997 έως σήμερα, ποτέ δεν άφησα κανένα κινητό ούτε στην πρώτη ούτε στη νιοστή φόρτιση παραπάνω απ' όσο χρειάστηκε μέχρι να σταματήσει η φόρτιση και πάντα οι αυτονομίες των κινητών μου συμβάδιζαν με άλλα άτομα που είχαν τα ίδια τηλέφωνα και είχαν έμμονη ιδέα με την πρώτη φόρτιση όπως κάποιοι από σας.

 

Αν πιάσεις το κινητό στο σημείο της μπαταρίας την ώρα που φορτίζει (κουνιούνται οι γραμμούλες), είναι ζεστό. Αν σταματήσουν να κουνιούνται οι γραμμούλες η φόρτιση ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ. Και ένα μήνα να το αφήσεις στο φορτιστή, κρύα θα είναι η μπαταρία. Απλά μετά το πέρας της φόρτισης, δουλεύει με ρεύμα της ΔΕΗ, δε συνεχίζει να φορτίζει. Η μπαταρία είναι ένας κουβάς με νερό! Αν γεμίσει ο κουβάς, δε χωράει άλλο! Έλεος ρε παιδιά... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Πολλές φορές όταν πάμε να αγοράσουμε κινητό μας λένε φορτίστετο για 10-15 ώρες. Τα βιβλία χρήσης όμως δεν γράφουν κάτι τέτοιο. Θα πρέπει να τα φορτήσουμε για πρώτη φορά τόσες ώρες; Τι προσφαίρει αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Δεν προσφέρει τίποτα. Το μόνο που κάνεις είναι να το βάζεις να φορτίσει και οταν δείξει ότι τελείωσε, τότε βγάλε το. Τίποτα παραπάνω, εκτός και αν θέλεις να πιστεύεις τους άσχετους πωλητές που βάζουν.
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Το μονο που χρειαζεται να ξερεις ειναι οτι πρεπει να κανεις 2-3 κυκλους πληρους φορτισης-εκφορτισης της μπαταριας ωστε να στρωσει. ;)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ασε που τα συγχρονα μοντελα κινητων με το που τελειωνει η φορτιση γραφουν στην οθονη αφαιρεστε το βυσμα απο την υποδοχη για εξοικονομηση ενεργειας..οποτε οι σαχλαμαρες που λενε οι πωλητες για 8-10 ωρες την πρωτη φορα δεν ευσταθουν..
Link to comment
Share on other sites

Είναι απαράδεκτοι οι πωλητές να επιμένουν ότι ο χρόνος φόρτισης για ένα καινούργιο κινητό είναι οι 8-10 ώρες.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτα με αυτά που λέτε ,αλλά όταν αγοράζεις κινητό ,η μπαταρία είναι μισογεμάτη.Εμείς τι πρέπει να κάνουμε?Να την φορτίσουμε ( Έτσι όμως δεν θα έχει εκφορτιστεί πλήρως και δεν θα έχει ολοκληρωθεί ένας κύκλος ) ή να την αδείασουμε ( βλέποντας τις δυνατότητες του καινούριου μας κινητού :))?
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτα με αυτά που λέτε ,αλλά όταν αγοράζεις κινητό ,η μπαταρία είναι μισογεμάτη.Εμείς τι πρέπει να κάνουμε?Να την φορτίσουμε ( Έτσι όμως δεν θα έχει εκφορτιστεί πλήρως και δεν θα έχει ολοκληρωθεί ένας κύκλος ) ή να την αδείασουμε ( βλέποντας τις δυνατότητες του καινούριου μας κινητού :))?

 

Το δεύτερο

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές όταν πάμε να αγοράσουμε κινητό μας λένε φορτίστετο για 10-15 ώρες. Τα βιβλία χρήσης όμως δεν γράφουν κάτι τέτοιο. Θα πρέπει να τα φορτήσουμε για πρώτη φορά τόσες ώρες; Τι προσφαίρει αυτό;

 

Την επόμενη φορά που θα μου το πουν αυτό θα τους δώσω ένα ημερολόγιο για να δουν σε πια χρονιά βρισκόμαστε, γιατί μάλλον έχουν μείνει κάπου στο 1998.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία πόση ώρα θα το φορτίσει κάποιος. Δείτε το σα να είναι μια απλή μέρα χρήσης με την μπαταρία μισογεμάτη και κάντε ότι θέλετε.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Εγώ όταν πήρα το Omnia ΙΙ το έπαιζα μέχρι να αποφορτιστεί τελείως και μετά το έβαλα στην φόρτηση αλλά το "σκάλιζα" παράλληλα...υπάρχει περίπτωση να επηρεάστηκε η διάρκεια της μπαταρίας?
http://www.thepicz.com/pictures/782bc7a1a565ced1682d0073f326a863.jpg
Link to comment
Share on other sites

καμια περιπτωση. σαν τι μπορει να προκαλεσει δηλαδη? η μηπως δεν θα το ξανασκαλισεις καποια στιγμη που θα το φορτιζεις?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καμια περιπτωση. σαν τι μπορει να προκαλεσει δηλαδη? η μηπως δεν θα το ξανασκαλισεις καποια στιγμη που θα το φορτιζεις?

 

Επειδή και καλά ήταν η "πρώτη" φόρτηση....:p

http://www.thepicz.com/pictures/782bc7a1a565ced1682d0073f326a863.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τι εχει αλλαξει και ειναι πλεον μυθος? Ακομα λιθιου η νικελιου καδμιου δεν ειναι οι διαφορες μπαταριες?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...