Jump to content

Πως πρέπει να φορτίζω το κινητό μου;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε γενικές γραμμές, το να φορτίζουμε όποτε θέλουμε την μπαταρία μας (οποιουδήποτε τύπου και αν είναι) δεν είναι η ενδεδειγμένη χρήση.

 

Οι μπαταρίες έχουν συγκεκριμένο αριθμό επαναφορτίσεων. Εάν λοιπόν φορτίζουμε την μπαταρία μας πχ κάθε μέρα, τότε κινούμαστε πιο γρήγορα προς το να φτάσουμε αυτό το όριο

 

Συμφωνώ... Αλλά πχ με μία μπαταρία στο 85% και ενώ πρόκειται να ταξιδέψω για 2 ημέρες, το χώνω στην φόρτιση για να φύγω με 100% γεμάτη μπαταρία.

Ανάποδα δε, εάν κάτι μου τύχει και πρέπει να φύγω, δεν περιμένω να γεμίσει πρώτα το κινητό ή να φύγω χωρίς κινητό...

 

Αυτά εννοούσα. Στο κάτω κάτω αν η μπαταρία μου πέσει μετά απο τρία χρόνια (αν ζούμε) θα δώσω 20 € και θα πάρω άλλη :)

 

 

Σε γενικές γραμμές, οι κανόνες σωστής φροντίδας της μπαταρίας μας, είναι οι εξής, απλοί, δύο:

 

α) Φόρτιση όταν αδειάζει, ΟΧΙ ΠΡΙΝ.

β) Πλήρης φόρτιση, με το κινητό ΚΛΕΙΣΤΟ.

 

Εδώ διαφωνούμε... Αυτό σημαίνει σκλαβιά εκτός και αν έχουμε την πολυτέλεια να έχουμε πάντα μαζί τον φορτιστή και τον χρόνο να περιμένουμε την πλήρη φόρτιση εκεί που θα βρεθούμε.

Απλά μια μπαταρία (λιθίου) καλό θα ήταν να φορτίζεται όταν πέσει 15% και κάτω, ανάλογα το τι έχουμε να κάνουμε τις αμέσως επόμενες ώρες. Επίσης δεν είναι δυνατόν να χάνουμε σημαντικά τηλεφωνήματα για όση ώρα φορτίζει εντελώς κλειστό.Δεν κερδίζεις τίποτα έτσι. Απλά φορτίζει λίγο γρηγορότερα...

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 279
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Το Ν70 δεν το έχω πάρει ακόμα γι' αυτό ροτάω :ρ

Δηλαδή όταν το γάλω κατευθίαν από το κουτί πρέπει να το φορτίζω μέχρι να πάει 100% και τέλος? Όλοι οι τεχνηκοί στα μαγαζία πύ τα πουλάνε λένε 10 ώρες τέλος πάντων θα δω και τις άλλες γνώμες και θα αποφασίσω

 

Μην δίνεις και πολλή σημασία στους "τεχνικούς" των καταστημάτων...Ειδικά για το συγκεκριμένο θέμα, να ξέρεις ότι όταν φορτίσει το κινητό, κόβει την φόρτιση μόνο του (αν πιάσεις τον φορτιστή θα δείς ότι είναι εντελώς κρύος). Ψάξε μόνος σου στο net για όποια απορία έχεις. Και προς θεού, μην τους αφήσεις να σου "ενεργοποιήσουν" αυτοί το νέο σου κινητό. Κάντο μόνος σου

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Εδώ διαφωνούμε... Αυτό σημαίνει σκλαβιά εκτός και αν έχουμε την πολυτέλεια να έχουμε πάντα μαζί τον φορτιστή και τον χρόνο να περιμένουμε την πλήρη φόρτιση εκεί που θα βρεθούμε.

Απλά μια μπαταρία (λιθίου) καλό θα ήταν να φορτίζεται όταν πέσει 15% και κάτω, ανάλογα το τι έχουμε να κάνουμε τις αμέσως επόμενες ώρες. Επίσης δεν είναι δυνατόν να χάνουμε σημαντικά τηλεφωνήματα για όση ώρα φορτίζει εντελώς κλειστό.Δεν κερδίζεις τίποτα έτσι. Απλά φορτίζει λίγο γρηγορότερα...

 

Εγώ απλά ανέφερα ποια είναι η ιδεατή μεταχείριση για τις μπαταρίες μας. Από εκεί και πέρα, εννοείται πως κάποιες φορές μπορούμε να την κάνουμε και κάποιες φορές όχι.

 

Η φόρτιση, αν είναι δυνατόν, επαναλαμβάνω πως καλό είναι να γίνεται με το κινητό κλειστό. Δεν φορτίζει απλά πιο γρήγορα, φορτίζει και καλύτερα, καθώς έχει υπολογιστεί πως όταν το κινητό είναι ανοιχτό η μπαταρία φορτίζεται γύρω στο 80-90%.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλά ανέφερα ποια είναι η ιδεατή μεταχείριση για τις μπαταρίες μας. Από εκεί και πέρα, εννοείται πως κάποιες φορές μπορούμε να την κάνουμε και κάποιες φορές όχι.

 

Η φόρτιση, αν είναι δυνατόν, επαναλαμβάνω πως καλό είναι να γίνεται με το κινητό κλειστό. Δεν φορτίζει απλά πιο γρήγορα, φορτίζει και καλύτερα, καθώς έχει υπολογιστεί πως όταν το κινητό είναι ανοιχτό η μπαταρία φορτίζεται γύρω στο 80-90%.

 

etsi akrivos!!!

 

 

ego tulaxisotn prosopika..se ola mu ta kinita thn proth fortisi thn kano kana 10-12oro!!!etsi gi ana xypnisei pu lene(oxi oti paizei pleon trelo rolo..)...k mia sto toso afhno telios na ekfortistei h bat k na thn fortiso xana me kleisto kinito!!!

 

pantos poly shmantiko rolo paizei k o protos kyklos fortiseon gia na mporeseis na deis thn full diarkeia ths ekastote batarias su!!!(sini8os 4-5 fortiseis!):)

:alien: we r not alone! :secret:.... :yahoo:!!!! :yinyang:
Link to comment
Share on other sites

προσωπικα μονο στα πρωτα κινητα που ειχα παρει ειχα κανει φορτιση 10 ωρες,σε ολα τα αλλα εκανα το πολυ τετραωρες φορτισεις και δεν αντιμετωπισα ποτε μα ποτε καποιο προβλημα με την μπαταρια.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα μονο στα πρωτα κινητα που ειχα παρει ειχα κανει φορτιση 10 ωρες,σε ολα τα αλλα εκανα το πολυ τετραωρες φορτισεις και δεν αντιμετωπισα ποτε μα ποτε καποιο προβλημα με την μπαταρια.

Κι εγώ το ίδιο... Όσο για το Ν70 που διάβασα πιο πάνω πάλι 4 ωρίτσες με κλειστή τη συσκευή και είναι κυριλέ η μπαταρία!

Link to comment
Share on other sites

Egw otan agorazw kanourgia syskeuh eimai toso anupomonos pou to fortizw anoixto!wstoso mia xara einai h mpataria....

[sIGPIC][/sIGPIC]

Luau! If you're hungry for hunk of fat and juicy meat,

Eat my buddie Pumbaa here cuz he is a treat! A hundred dollar dine, a tasty swine, all you gotta do is get in line. Are ya achin'?

Link to comment
Share on other sites

γενικα, δε νομιζω οτι υπαρχει προβλημα με τις φορτισεις, αρκει να μην ειμαστε υπερβολικοι. απλα τις πρωτες φορτισεις πρεπει να προσεξεις φιλε μου που ρωτας μονο και μονο επειδη ειναι καινουργια. παρεμφερες κινητο εχω κι εγω(6600), το ειχα αφησει 4 ωρες και σχεδον 1,5 χρονο τωρα η μπαταρια ακομα με εκπλησσει.

και κατι αλλο. σε panasonic GD87 το εβαλα στην πριζα για πρωτη φορτιση και το ανοιξα αμεσως. το εβγαλα μετα απο 45' για να φυγω και το χρησιμοποιησα κανονικα. η μπαταρια του μετα απο 2,5 χρονια ειναι μια χαρα :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Παιρνουμε ενα καινουριο κινητο.Μας λενε στα καταστηματα:

"Το κινητο αυτο εχει εργοστασιακη φορτιση.Να το χρεισημοποιησετε μεχρι να αδειασει πληρως η μπαταρια και μετα να το βαλετε να φορτωσει κλειστο για 10 με 12 ωρες περιπου."

Αλλος πωλητης μπορει να σου πει 10 ωρες.Αλλος 9...

 

Τελικα ποιο ειναι το σωστο σωστο;;

Link to comment
Share on other sites

Πλέον με τις μπαταρίες Λιθίου δεν υπάρχει πρόβλημα "μνήμης" όπως με τις παλαιότερες. Καλό είναι (χωρίς να είναι απαραίτητο) να κάνεις μια πλήρη φόρτιση με το που πάρεις την συσκευή και περίπου μια φορά το μήνα να αφήνεις την συσκευή να αποφορτίσει πλήρως και μετά να την φορτίσεις τελείως.
Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Πλέον με τις μπαταρίες Λιθίου δεν υπάρχει πρόβλημα "μνήμης" όπως με τις παλαιότερες. Καλό είναι (χωρίς να είναι απαραίτητο) να κάνεις μια πλήρη φόρτιση με το που πάρεις την συσκευή και περίπου μια φορά το μήνα να αφήνεις την συσκευή να αποφορτίσει πλήρως και μετά να την φορτίσεις τελείως.

 

Ακριβώς.Επίσης, καλό θα ήταν για την μεγαλύτερη διάρκειας ζωής της μπαταρίας του κινητού τηλεφώνου, να αφήνεις το κινητό τηλέφωνο μία (1) ώρα περισσότερο, αφού φορτίσει και αυτό καλό θα ήταν να γίνεται μια φορά το τρίμηνο.:D

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να το παίξω ειδικός(δεν είμαι εξάλου..) έχω την εντύπωση, ότι το λογισμικό του κινητού όταν "δει" ότι φόρτισε η μπαταρία, διακόπτει την τροφοδοσία προς αυτή.....εξού και ο φορτιστής μετά απο πλήρη φόρτιση κυριολεκτικά κρυώνει. :O Μπορεί να κάνω και λάθος... Αν έχω δίκιο όμως, είτε μια ώρα αφού φορτίσει το αφήσεις, είτε μια εβδομάδα, σταγόνα ρεύμα δε θα πάρει παραπάνω! Άρα αυτόματα ακυρώνετε και η 10ωρη πρώτη φόρτιση. :cool:
:)
Link to comment
Share on other sites

Καλά ένα μπάχαλο με το θέμα αυτό υπάρχει... Κάθε φορά που πάω να πάρω ένα κινητό κάθε πωλητής θα μου πει και τα δικά του. Ο ένας θα μου πει πως πρέπει να εξαντλήσω την εργοστασιακή μπαταρία πριν το φορτίσω. Ο άλλος ότι με το που θα πάω σπίτι θα πρέπει να το φορτίσω. Ο ίδιος ένας ότι πρέπει να το φορτίσω 12 ώρες και ο ίδιος άλλος ότι πρέπει να το φορτίσω 8 ώρες...

Τελικά ισχύει αυτό που αναφέρει παραπάνω ο T-mobile; Με το που θα το πάρω πρέπει να το φορτίσω χωρίς να το εξαντλήσω;

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να το παίξω ειδικός(δεν είμαι εξάλου..) έχω την εντύπωση, ότι το λογισμικό του κινητού όταν "δει" ότι φόρτισε η μπαταρία, διακόπτει την τροφοδοσία προς αυτή.....εξού και ο φορτιστής μετά απο πλήρη φόρτιση κυριολεκτικά κρυώνει. :O Μπορεί να κάνω και λάθος... Αν έχω δίκιο όμως, είτε μια ώρα αφού φορτίσει το αφήσεις, είτε μια εβδομάδα, σταγόνα ρεύμα δε θα πάρει παραπάνω! Άρα αυτόματα ακυρώνετε και η 10ωρη πρώτη φόρτιση. :cool:

 

Δεν είναι όπως τα λες γιατί και να διακοπεί η τροφοδοσία, δεν καταναλώνει το κινητό ρευμα; Δηλαδή ύστερα από μια εβδομάδα δεν θα έχει καταναλώσει καθόλου ενέργεια και θα παραμείνει πλήρος φορτισμένο; Μην τρελαθούμε!

Απλός μετά την φόρτηση ακολουθεί η λεγόμενη "συντήρηση". Όση ενέργεια καταναλώνεται, τόση αναπληρώνεται, οπότε ο φορτιστής δεν βγαίνει ποτέ εκτός λειτουργίας, απλά καταλαλώνει λιγότερο (γι'αυτό και είναι ποιο κρύος).

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι όπως τα λες γιατί και να διακοπεί η τροφοδοσία, δεν καταναλώνει το κινητό ρευμα; Δηλαδή ύστερα από μια εβδομάδα δεν θα έχει καταναλώσει καθόλου ενέργεια και θα παραμείνει πλήρος φορτισμένο; Μην τρελαθούμε!

Απλός μετά την φόρτηση ακολουθεί η λεγόμενη "συντήρηση". Όση ενέργεια καταναλώνεται, τόση αναπληρώνεται, οπότε ο φορτιστής δεν βγαίνει ποτέ εκτός λειτουργίας, απλά καταλαλώνει λιγότερο (γι'αυτό και είναι ποιο κρύος).

 

T-mobile το είπα μεταφορικά. Ότι δηλαδή όσο και να το αφήσεις, δε θα φορτίσει παραπάνω... Καταρχάς, (υποθέτω)συζητάμε για φόρτιση όταν είναι κλειστό και όχι όταν είναι ανοιχτό που πέρνει ρεύμα και η μπαταρία και το κινητό... Όταν είναι κλειστό σε τι να καταναλώσει? Αλλά και πάλι αυτό που λες συμφωνεί με αυτό που λέω...ότι η μπαταρία δε παίρνει καθόλου ρεύμα παραπάνω όταν "δείξει" οτι γέμισε...απλά το όσο ρεύμα συνεχίζει να έρχεται, είτε πάει στο κινητό(εφόσον είναι ανοιχτό), είτε στη μπαταρία τις περιόδους που χάνει(όλες οι μπαταρίες αποφορτίζονται ακόμα και όταν δε τις χρησιμοποιούμε...). Γενικά δε νομίζω οτι διαφωνούμε σε κάτι, το ίδιο λέμε, εκτός κι αν δε κατάλαβα καλά :wacko: :O

:)
Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου εντέλη το ίδιο λέμε.

Απλά δεν νομίζω οτι υπάρχει κάποιος σένσορας που κλείνει το κύκλωμα του φορτιστή όταν η φόρτιση είναι πλήρης. Και αυτό γιατί παρόλο που ο φορτιστής κρυώνει όπως λες και εσύ, το λαμπάκι του τηλεφώνου (όσα έχουν πχ κάποια SE) παραμένει ανοιχτό όσο είναι ο φορτιστής συνδεμένος και σβήνει μόνο όταν τραβηχτεί το καλώδιο (ακόμα και με το κινητό κλειστό) που μου λέει οτι περνάει ρευμα συνέχεια. Τώρα αν η διαχείρηση του κινητού είναι να μην φορτίζει την μπαταρία όταν γεμίσει αυτό είναι άλλο θέμα και πολύ πιθανό αλλά δεν μπορεί να κόψει την κατανάλωση του φορτιστή από την ΔΕΗ.

 

P.s. Οι φορτιστές καταναλώνουν ρευμα ακόμα και όταν είναι στην μπρίζα μόνοι τους. Είχα διαβάσει οτι αν το 10% των παγκόσιων χρηστών κινητών (δεν μιλάμε για τις υπόλοιπες φορητές συσκευές) άφηναν συνέχεια τον φορτιστή στην μπρίζα, η περίσσια κατανάλωση (πέρα από τις φορτίσεις) είναι τόση όση η ετήσια κατανάλωση 5000 νοικοκυριών!

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

μια πρωτη φορτιση περιπου απο 2 εως και 4 ωρες ειναι μια χαρα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

ενα βραδυ

 

...μαζί με την υπογραφή σου, νομίζω οτι είναι όλα τα λεφτά :lol: :lol: :yahoo: :heat: Τέλος πάντων, για να μην ξεφεύγω...νομίζω η πλήρη φόρτιση(όταν δείχνει οτι φόρτισε)είναι αρκετή, για όλα τα κινητά 1ης και 100ης χρήσεως. Αυτά απο μένα(σε αυτό το θέμα).:cool:

:)
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Επειδη εχω πολλα χρονια να παρω κινητο,και τωρα θα παρω 2 μεσα στην βδομαδα,αυτο με τις 14 ωρες φορτιση της μπαταριας ισχυει ακομα?

 

Μα καλα παντως γιατι δεν στις φορτιζουν να εισαι ετοιμος?Οταν περνεις κινητο κανεις σαν τρελλος να το ανοιξεις και να αρχιζεις να το δουλευεις,το να πρεπει να το αρνηθεις για 14 ωρες ειναι σαν να εισαι δεμενος για μερες και να εχεις μπροστα σου ενα καλαμι με δεμενη μια μπριζολα στο ακρο και ν'απεχει ενα εκατοστο απο το στομα σου!

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (SonyEricssonW300i/R4EA Browser/NetFront/3.3 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

TOYΞAXHΞ£TO ΞEΞOYN 8 Ξ©PEΞ£ TA KENOYPΞIA KHNHTA AYTO MOY HΞ AN Ξ£TH vodafone

Link to comment
Share on other sites

Εκανα και μια αναζητηση και βρηκα αυτο

 

http://www.mobileshop.org/usertech/batterycare.htm

 

Initial charge

 

When your new mobile phone is delivered, the battery will not be fully charged. The instructions will almost certainly tell you to charge the battery for at least 14 hours continuously, or for even longer. You are well advised to do this for the second charge as well.

 

Yes, this is very frustrating, and will stop you trying your new purchase out, but please do follow the instructions. It can make a huge difference to the performance you'll get from the battery in the future.

 

Note that the phone will indicate that the battery is fully charged after an hour or two, but for the initial charge, you should ignore this.

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Μα καμία επαναφορτιζομενη μπαταρία δεν μπορεί να πουληθεί πλήρως χωρτησμενη. Μόνο αυτές που είναι για μια χρήση. Όλες οι επανφορτηζομενες μπαταρίες έχουν λίγη ενέργεια να δώσουν όταν τις αγοράσεις. Έτσι θα γίνετε πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα γιατι να γινεται αυτο?Ποσο δυσκολο τους ειναι να τις παρεχουν φορτισμενες?Και συγκεκριμενα να την φορτιζουν,να τις εκφορτιζουν πληρως και να τις επαναφορτιζουν πληρως μια δευτερη φορα?

 

Δεν το λεω για λιγουρηδες σαν και μενα που δεν κρατιουντε οταν παρουν την καινουρια συσκευη,αλλα μονο και μονο για να εξασφαλισουν οι εταιριες την αποδοτικοτερη λειτουργια της μπαταριας...

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...