Jump to content

Πως πρέπει να φορτίζω το κινητό μου;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

θα σου προτεινα τις πρωτες φορες να το αφηνεις να σβησει ωστε η μπαταρια σου να μην εχει το φαινομενο μνημης τοοποιο στις καινουργιες ειναι μικρο αλλα υπαρχει. γενικα θα στρωσει πιστευω. καλο επισης θα ηταν να το εχεις σε gsm λειτουργια. Edited by mirrorofsorrow
Αφαίρεση παράθεσης
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 279
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

σε καμια περιπτωση δεν ισχυει κατι απο τα παραπανω οι μπαταριες li-on δεν παρουσιαζουν φαινομενα μνημης

και επισης τους κανεις ζημια οταν τις αφηνεις να αδειάζουν.

Edited by mirrorofsorrow
Αφαίρεση παράθεσης

Δεν επιτρέπονται βίντεο στην υπογραφή.

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα ειναι η αυτονομια σου

οι 2 ημερες με αρκετη χρηση ειναι το ιδεατο για ενα τηλ με μπαταρια των 1200 m.amp

σκεφτειται οτι τα αλλα λειτουργικα βγαζουν κατι παραπανω απο μερα και με μπαταριες με περισσοτερα m.amp

 

 

 

σε καμια περιπτωση δεν ισχυει κατι απο τα παραπανω οι μπταριες li-on δεν παρουσιαζουν φαινομενα μνημης

και επισης τους κανεις ζημια οταν τις αφηνεις να αδειαζουν

 

φιλε εισαι λαθος!!! θα σου στειλω την δημοσιευση σε επιστημονικο περιοδικο μολις την βρω. ισχυει για ολες τις μπαταριες ανεξαρτητα απο τα ιοντα που εχουν. ειναι θεμα ειδικοτητας μου

Link to comment
Share on other sites

φιλε εισαι λαθος!!! θα σου στειλω την δημοσιευση σε επιστημονικο περιοδικο μολις την βρω. ισχυει για ολες τις μπαταριες ανεξαρτητα απο τα ιοντα που εχουν. ειναι θεμα ειδικοτητας μου

 

κοιτα το να μου στειλεις την πηγη σου ειναι καλο για την ενημερωση ολων μας

απο την αλλη με ενα απλο search στο google θα βρεις εκατονταδες πηγες που λενε οτι ακριβως εγραψα

ολοι λαθος ειναι???

Δεν επιτρέπονται βίντεο στην υπογραφή.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα το να μου στειλεις την πηγη σου ειναι καλο για την ενημερωση ολων μας

απο την αλλη με ενα απλο search στο google θα βρεις εκατονταδες πηγες που λενε οτι ακριβως εγραψα

ολοι λαθος ειναι???

 

δεν ειναι απολυτα μυθος απλα εχουν μειωθει στο ελαχιστο τα φαινομενα μνημης των μπαταριων λιθιου . επισης σε ενα τελευταιο συνεδριο χημικων στην φλωρεντια υπηρξε διαμαχη για το αν θα πρεπει οι μπαταριες τις πρωτες 5-10 φορες θα πρεπει να αδειαζουν τελειως ωστε να υποβαλλονται απο μονες τους ενα τυπου streching χωρητικοτητας. η πηγη ειναι επιστημονικη βιβλιογραφια και αν ειναι διαθεσιμη θα σας τη στειλω για να την δειτε. ειναι τα πιο νεα στοιχεια που μπορω να βρω.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι απολυτα μυθος απλα εχουν μειωθει στο ελαχιστο τα φαινομενα μνημης των μπαταριων λιθιου . επισης σε ενα τελευταιο συνεδριο χημικων στην φλωρεντια υπηρξε διαμαχη για το αν θα πρεπει οι μπαταριες τις πρωτες 5-10 φορες θα πρεπει να αδειαζουν τελειως ωστε να υποβαλλονται απο μονες τους ενα τυπου streching χωρητικοτητας. η πηγη ειναι επιστημονικη βιβλιογραφια και αν ειναι διαθεσιμη θα σας τη στειλω για να την δειτε. ειναι τα πιο νεα στοιχεια που μπορω να βρω.

 

καλο θα ειναι οταν το βρεις

να ανοιξεις ενα νεο θεμα και να το συζητησουμε εκει

οταν το ανοιξεις στειλε ενα pm

θα με ενδιεφερε να το διαβασω

Δεν επιτρέπονται βίντεο στην υπογραφή.

Link to comment
Share on other sites

περιμενω απο μερα σε μερα να μου ερθουν τα πρακτικα του συνεδριου και θα σας στειλω τα καταλληλα αρθρα, παντως το li δεν εξαφανιζει τα φαινομενα μνημης οπως εχει διαδοθει. σε ενα δημοδιευση επιστημονικης ομαδας στην οποια ανηκουν φιλοι η οποια απλα περιμενει εγκριση αλλα ιχνοστοιχεια οπως το Sb θα μπορουσαν να εχουν αυτα τα αποτελεσματα. και μην ξεχνατε οτι κανενα δεν θα συμφερε να φτιαξει αφθαρτη μπαταρια!!!! Edited by mirrorofsorrow
Αφαίρεση παράθεσης
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι απολυτα μυθος απλα εχουν μειωθει στο ελαχιστο τα φαινομενα μνημης των μπαταριων λιθιου

 

Μήπως εννοείς το calibration που χρειάζονται ανά καιρούς; Πάντως αν έχεις κάτι σχετικό στειλτο μας γιατί εγώ δεν έχω κάτι άλλο υπόψη μου.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως εννοείς το calibration που χρειάζονται ανά καιρούς; Πάντως αν έχεις κάτι σχετικό στειλτο μας γιατί εγώ δεν έχω κάτι άλλο υπόψη μου.

 

ο ορος calibration χρησιμοποιειται για μηχανηματα αλλα θα μπορουσαμε να τον βαλουμε σε αυτην την περιπτωση υπερβατικα. τελος παντων εγω θα προτεινα να χρησιμοποιειται τις νεες μπαταριες περιπου αναλογα στην αρχη με τις παλιες. αφηστε τις να αδειασουν να δημιουργηθει συμπιεση με αποτελεσμα την πιο σωστη εξοδο ρευματιος προς τη συσκευη κατι που θα εχει ως αποτελεσμα την μεγαλυτερη αυτονομια αλλα και μεγαλυτερη διαρκεια ζωης

Link to comment
Share on other sites

περιμενω απο μερα σε μερα να μου ερθουν τα πρακτικα του συνεδριου και θα σας στειλω τα καταλληλα αρθρα, παντως το li δεν εξαφανιζει τα φαινομενα μνημης οπως εχει διαδοθει. σε ενα δημοδιευση επιστημονικης ομαδας στην οποια ανηκουν φιλοι η οποια απλα περιμενει εγκριση αλλα ιχνοστοιχεια οπως το Sb θα μπορουσαν να εχουν αυτα τα αποτελεσματα. και μην ξεχνατε οτι κανενα δεν θα συμφερε να φτιαξει αφθαρτη μπαταρια!!!!

 

τα φαινομενα μνημης υπαρχουν σε παρα πολλα στοιχεια

πολλοι σημερα αναφερονται σε αυτα ως φαινομενα συνειδητοτητας

το θεμα ειναι οτι εσυ εξεταζεις το φαινομενο μνημης των μπαταριων απο την μερια ενος ανθρωπου που ασχολειτε με την χημεια

θα συμφωνησω με αυτο που ειπες οτι το λιθιο εχει και αυτο το προβλημα του νικελιου καδμιου δηλαδη μνημη

αλλα

το σωστο θα ηταν να βλεπαμε το ολο θεμα απο την μερια ενος φυσικου

οι παλαιοτερες μπαταριες ηταν φτιαγμενες με την λογικη του ενος σωματος

οι li-on ομως δεν φτιαχνονται ετσι

πλεον εχουμε να κανουμε με κυψελες ενεργειας

οποτε με αυτο τον εξυπνο τροπο κατασκευης(σαν να εχουμε πολλες μπαταριες μεσα σε μια) οι φυσικοι καταφεραν να εξαλειψουν(κατα το μεγαλυτερο βαθμο)

το φαινομενο μνημης (γιατι τωρα σε καθε χρηση αδειαζει τελειως η πλειοψηφια των κυψελων και επαναφορτιζεται πληρως)

επισης λογο αυτης της εξυπνης κατασκευης καταφεραν μεγαλυτερη διαρκεια ζωης μιας και αν μια κυψελη χαλασει δεν συνεπαγεται καταστροφη της μπαταριας αλλα λιγο μικροτερη διαρκεια της.

το μονο που εχουν σαν οδηγια χρησης οι li-on ειναι αραια και που να κανουμε πληρη φορτιση

τα οσα γραφω ειναι πραγματα που μπορειτε να βρειτε στο διαδικτυο και μαλιστα με επιπλεον λεπτομεριες

δεν ασχολουμαι με την φυσικη παρα μονο ως αναγνωστης αλλα

τα παραπανω ειναι η κρατεα αποψη αυτη τη στιγμη

Edited by mirrorofsorrow
Αφαίρεση παράθεσης

Δεν επιτρέπονται βίντεο στην υπογραφή.

Link to comment
Share on other sites

φιλε αυτο που γραφεις ηδη αναιρει αυτο που πιστευεις. η λυση γαι τα φαινομενα μνημης δεν ειναι να πολλαπλασιασεις τα ¨"σωματα" μιας μπαρταριας γιατι απλα θα εχεις τα φαινομενα σε καθε σωμα και μαλιστα χωρις συγχρονισμο!!!απλα μεγαλωνεις ετσι την διαρκεια ζωης της! γενικα οι οδηγιες που δινουμε εμεις σαν επιστημονικες ομαδες στους κατασκευαστες δεν εχουν (συνηθως) καμμια σχεση με αυτα που ελνε στον καταναλωτη για ευνοητους λογους. τωρα για το διαδικτυο κυκλοφορουν εκατομυρια αποψεις και καμμια δεν μπορεις να ορισεις ως κραταια παρα μονο για τα σημεια που εσυ διαβαζεις Edited by mirrorofsorrow
Αφαίρεση παράθεσης
Link to comment
Share on other sites

δεν σου λεω οτι λες κατι λαθος

απλα εξεταζεις το θεμα των μπαταριων απο την μερια ενος χημικου

 

δεν αναιρω τιποτα

οι κυψελες δεν λειτουργουν ολες μαζι οποτε δεν υπαρχει πολλαπλασιαστικο φαινομενο

ψαξε λιγο να δεις πως λειτουργουν οι li-on

ΟΧΙ την χημεια τους αλλα τον μηχανισμο τους

Edited by mirrorofsorrow
Αφαίρεση παράθεσης

Δεν επιτρέπονται βίντεο στην υπογραφή.

Link to comment
Share on other sites

@katsaplian

 

φίλε μου μην το πλατιάζουμε... αν έχεις κάποιο τεχνικό ή επιστημονικό κείμενο που να έρχεται σε αντίθεση με αυτά που λέει αυτός ο τεχνικός εδώ (άρθρο του 2010)

 

http://batteryuniversity.com/learn/article/how_to_prolong_lithium_based_batteries

 

εγώ προσωπικά θα ήθελα να το διαβάσω.

Link to comment
Share on other sites

δεν σου λεω οτι λες κατι λαθος

απλα εξεταζεις το θεμα των μπαταριων απο την μερια ενος χημικου

 

δεν αναιρω τιποτα

οι κυψελες δεν λειτουργουν ολες μαζι οποτε δεν υπαρχει πολλαπλασιαστικο φαινομενο

ψαξε λιγο να δεις πως λειτουργουν οι li-on

ΟΧΙ την χημεια τους αλλα τον μηχανισμο τους

 

δεν ειμαστε σε χωρο να αναλυσουμε τη λειτουργια των μπαταριων και δεν ειναι της στιγμης. επισης δεν εξεταζω τη λογικη της μπαταριας απο καμμια πλευρα γιατι απλα ειμαι μηχανικος οποτε δεν υφισταται αυτο που λες. παραθετω καποιες νεες αποψεις απο επιστημονικα περιοδικα και οχι απο καποια site τα οποια δεν ξερω και δεν μπορω να αξιολογησω. ειπα μια αποψη η οποια κατα τη γνωμη μου ειναι σωστη. τελος για τα φαινομενα συγχρονισμου σφαλματων ανεξαρτητως λειτουργιας μπορεις να διαβασεις σε πολλα σημεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδια με μπερδεψατε με ολα αυτα.... τελικα τις μπαταριες των καινουργιων κινητων πρεπει να τις αδειαζουμε εντελως ή οχι??

Ευχαριστω

Απο 1/9/2009 απαγορεύονται τα greeklish.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

παιδιά να ρωτ΄ήσω κάπου άκουσα είναι καλό να φορτίζουμε από υπολογιστή κ όχι

από πρίζα,φορτίζει αργά αλλά κάνει καλό στην μπαταρία.

 

ξέρει κανείς?

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

παιδιά να ρωτ΄ήσω κάπου άκουσα είναι καλό να φορτίζουμε από υπολογιστή κ όχι

από πρίζα,φορτίζει αργά αλλά κάνει καλό στην μπαταρία.

 

ξέρει κανείς?

Οι μπαταρίες λιθίου δεν ωφελούνται ιδιαίτερα από την αργή φόρτιση (500mA). Ίσα ίσα που μπορεί να είναι και χειρότερα, αν δεν αφήσεις τη φόρτιση να ολοκληρωθεί εντελώς.

Link to comment
Share on other sites

Οι μπαταρίες λιθίου δεν ωφελούνται ιδιαίτερα από την αργή φόρτιση (500mA). Ίσα ίσα που μπορεί να είναι και χειρότερα, αν δεν αφήσεις τη φόρτιση να ολοκληρωθεί εντελώς.

 

λαθως οι γρηγορες φορτισεις βραχυκυκλωνουν τις μπαταριες με αποτελεσμα αυτες να φουσκωνουν .

Η καλυτερη λυση ειναι να χρησιμοποιεις τον φορτιστη που παρεχει ο κατασκευαστης

Link to comment
Share on other sites

λαθως οι γρηγορες φορτισεις βραχυκυκλωνουν τις μπαταριες με αποτελεσμα αυτες να φουσκωνουν .

Η καλυτερη λυση ειναι να χρησιμοποιεις τον φορτιστη που παρεχει ο κατασκευαστης

Οι μπαταρίες λιθίου έχουν την τάση να φουσκώνουν έτσι κι αλλιώς όσο τις γεμίζεις με φορτίο. Για το λόγο αυτό τις κατασκευάζουν μέσα σε σκληρό πλαίσιο. Όταν το πλαίσιο αυτό χαλάσει ή όταν η μπαταρία έχει παλιώσει αυτές φουσκώνουν πάρα πολύ. Σίγουρα όμως δεν έχει να κάνει αυτό με το αν η φόρτιση είναι αργή ή γρήγορη, άλλωστε πλέον όλοι οι κατασκευαστές δίνουν ταχυφορτιστές μαζί με τα κινητά.

Link to comment
Share on other sites

Εντελώς εγκυκλοπαιδικά, να προσθέσω, ότι το φούσκωμα των μπαταριών πόσο γρήγορα ή μη θα γίνει, εξαρτάται και από τις συνθήκες κλίματος, δηλαδή εάν μια μπαταρία την αποθηκεύουμε σε δροσερό ή ζεστό μέρος όταν δεν βρίσκεται κουμπωμένη στην συσκευή μας. Κάπου το διάβασα αλλά δεν θυμάμαι που ακριβώς.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
δουλευεις το κινητο με το που το αγορασεις, αδειαζεις τη μπαταρια, τη φορτιζεςι οσο χρειαζεται και οχι παραπανω.αυτο επι ενα μηνα περιπου. ποτε ολο το βραδυ γτ μακροπροθεσμα η μπαταρια πεφτει. οδηγιες σε σεμιναριο της alphacopy nokia.:)
Link to comment
Share on other sites

Κάτσε να ξεσκονίζουμε το θέμα γιατί 10 μήνες κλειστό μάζεψε πολύ σκόνη. :lol:

 

δουλευεις το κινητο με το που το αγορασεις, αδειαζεις τη μπαταρια, τη φορτιζεςι οσο χρειαζεται και οχι παραπανω.αυτο επι ενα μηνα περιπου. ποτε ολο το βραδυ γτ μακροπροθεσμα η μπαταρια πεφτει. οδηγιες σε σεμιναριο της alphacopy nokia.:)

 

Πότε έγινε ατό το σεμινάριο;

Link to comment
Share on other sites

δουλευεις το κινητο με το που το αγορασεις, αδειαζεις τη μπαταρια, τη φορτιζεςι οσο χρειαζεται και οχι παραπανω.αυτο επι ενα μηνα περιπου. ποτε ολο το βραδυ γτ μακροπροθεσμα η μπαταρια πεφτει. οδηγιες σε σεμιναριο της alphacopy nokia.:)

 

δεν το εκανα αυτο..θα παθει κατι η μπαταρια μου:(?

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...