Jump to content

Πως πρέπει να φορτίζω το κινητό μου;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή και καλά ήταν η "πρώτη" φόρτηση....:p

 

Το ημερολόγιο μου γράφει 14 Απριλίου 2010 και όχι 1988. :lol:

 

Τι εχει αλλαξει και ειναι πλεον μυθος? Ακομα λιθιου η νικελιου καδμιου δεν ειναι οι διαφορες μπαταριες?

 

 

Καδμίου νικελίου δε νομίζω να υπάρχουν πλέον σε σύγχρονες (τελευταίας 5ετίας περίπου) συσκευές;

Οι λιθίου δεν έχουν το λεγόμενο φαινόμενο μνήμης.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 279
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Αν κάποιος έχει 2 μπαταρίες και έχει την μία στο κινητό και την άλλη εκτός κινητού αλλά φορτισμένη για καβάτζα, κάνει κάτι κακό με αυτό; Χαλάει η μπαταρία που είναι εκτός για καβάτζα με το να είναι φορτισμένη;

 

(ίσως οχι ακριβώς εντός θέματος αλλά νομίζω πως έχει σχέση η ερώτηση μου το θέμα γενικότερα)

paulkap12.blogspot.com
Link to comment
Share on other sites

Ο καλύτερος τρόπος για να συντηρήσεις τη 2η μπαταρία σου, είναι να τη γεμίσεις και να τη βάλεις στο ψυγείο (σωστά διαβάζεις, ψυγείο). Αυτό όμως δε σημαίνει οτι μπορείς να την έχεις εκεί επ'αόριστον. Είναι καλό να της χρησιμοποιείς που και που.
Link to comment
Share on other sites

Ο καλύτερος τρόπος για να συντηρήσεις τη 2η μπαταρία σου, είναι να τη γεμίσεις και να τη βάλεις στο ψυγείο (σωστά διαβάζεις, ψυγείο). Αυτό όμως δε σημαίνει οτι μπορείς να την έχεις εκεί επ'αόριστον. Είναι καλό να της χρησιμοποιείς που και που.

Αν τις χρησιμοποιώ εναλλάξ είμαι οκ; Δηλαδή μόλις μου τελειώνει η μπαταρία Α να την φορτίζω και να την βγάζω έξω και να χρησιμοποιώ την μπαταρία Β και μόλις μου τελειώσει και αυτή την φορτίζω και βάζω πάλι την Α και πάει λέγοντας...

paulkap12.blogspot.com
Link to comment
Share on other sites

Αν τις χρησιμοποιώ εναλλάξ είμαι οκ; Δηλαδή μόλις μου τελειώνει η μπαταρία Α να την φορτίζω και να την βγάζω έξω και να χρησιμοποιώ την μπαταρία Β και μόλις μου τελειώσει και αυτή την φορτίζω και βάζω πάλι την Α και πάει λέγοντας...

 

Αυτή είναι η καλύτερη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Είναι απαράδεκτοι οι πωλητές να επιμένουν ότι ο χρόνος φόρτισης για ένα καινούργιο κινητό είναι οι 8-10 ώρες.

 

Πηρε τις προαλες ο αδερφος μου κινητο και του ειπαν αυτο ακριβως το πραμα.Ελεος!!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν πήρα το Omnia ΙΙ το έπαιζα μέχρι να αποφορτιστεί τελείως και μετά το έβαλα στην φόρτηση αλλά το "σκάλιζα" παράλληλα...υπάρχει περίπτωση να επηρεάστηκε η διάρκεια της μπαταρίας?

 

εκανες το καλυτερο...πρωτα πρεπει να αποφορτιζεται τελειως(ολες οι συσκευες με επαναφορτιζομενες μπαταριες τις εχουν προφορτισει διοτι αν μεινουν αφορτιστες καιρο οι μπαταριες πεθαινουν-για αυτο αν εχετε συσκευες που δεν χρησιμοποιειτε ανα 2-3 βδομαδες τις φορτιζετε διοτι και κλειστες να ειναι η μπαταρια τελειωνει)και μετα η φορτιση 5-6 ωρες το πολυ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Η μπαταρία πρέπει να αποφορτιστεί και στη συνέχεια να φορτιστεί φυσιολογικά. Οι ώρες εξαρτώνται και από το μέγεθος της μπαταρίας... αλλά δεν υπάρχει κινητό που να θέλει 18 ώρες που λένε σε πολλά μαγαζιά...
Power is how fast you hit the wall, torque is how far you take the wall with you.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Βασικά αυτό που ξέρω είναι πως τουλάχιστον οι πρώτες φορτίσεις πρέπει να είναι πλήρεις...δηλαδή να ξεφορτίσει πλήρως το κινητό και να φορτίσει πλήρως.Δε νομίζω πως με τις επιπλέον ώρες φόρτισης κερδίζουμε κάτι.

Κερδίζεις με τις πλήρεις φορτίσεις και αποφορτίσεις γιατί η κάθε μπαταρία έχω διαβάσει πως έχει κάποιον αριθμό "κύκλων" φόρτισης-αποφόρτισης που από εκεί και πέρα αρχίζει να "χάνει" αποδοτικότητα...

Προστατέψτε το περιβάλλον.

 

Μηδενική ανοχή στο παθητικό κάπνισμα!

Link to comment
Share on other sites

εγώ όταν αγοράζω κινητό το χρησιμοποιώ μέχρι να τελειώσει η μπαταρία και στη συνέχεια το φορτίζω μέχρι να μου εμφανίσει "Φόρτιση πλήρης" ή κάτι αντίστοιχο.
Link to comment
Share on other sites

Μην το ζορίζετε βρε παιδιά. Όταν οι ίδιοι οι κατασκευαστές των τηλεφώνων αναφέρουν στα εγχειρίδια χρήσης πως δεν έχει σημασία ο τρόπος φόρτισης της μπαταρίας, ούτε όταν είναι καινούρια, δεν υπάρχει λόγος να προβληματίζεστε.. Δε θα πάθουν κάτι όπως και να φορτιστούν, ακόμη και τις πρώτες φορές.
Link to comment
Share on other sites

Μην το ζορίζετε βρε παιδιά. Όταν οι ίδιοι οι κατασκευαστές των τηλεφώνων αναφέρουν στα εγχειρίδια χρήσης πως δεν έχει σημασία ο τρόπος φόρτισης της μπαταρίας, ούτε όταν είναι καινούρια, δεν υπάρχει λόγος να προβληματίζεστε.. Δε θα πάθουν κάτι όπως και να φορτιστούν, ακόμη και τις πρώτες φορές.

 

οπως τα λες. Με λιγα λογια το φορτιζουμε οσο χρειαζεται για να γινει μια πληρης φορτιση. Αναλογως την χωρητικοτητα της μπαταριας.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Παλια ξερω πως επρεπε να το αφηνες 12 ωρες... τωρα δν ξερω κατα ποσο ειναι χρησημο αυτο η οχι..
Link to comment
Share on other sites

εξαντλώ την μπαταρια που εχει οταν το αγορασω και μετα μια πληρη φορτιση

σε ολα τα τηλ. που εχω αγορασει αυτο κανω ποτε δεν ειχα καποιο προβλημα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ρε παιδια,οπως και να το φορτισετε το ιδιο ειναι! εγω οσα εχω παρει τα φορτιζω με διαφορετικο τροπο στην αρχη! κανενα δεν εχει παθει τιποτα ποτε. απλα αυτοι στον γερμανο και στον καθε γερμανο δεν ξερουν τι να πουνε και για να μην φανει αυτο,σου λενε ο καθενας αυτο που πιστευει πως ειναι σωστο και ειμαστε ολοι ευχαριστημενοι!
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια , τα πραγματα πιστευω ειναι απλα....

 

Οταν εξαντληθει η μπαταρια (που ειχε απο το εργοστασιο) , το βαζεις να φορτισει μεχρι να σου βγαλει το μηνυμα οτι φορτισε πληρως...

Μετα το βγαζεις ,γιατι απλα ΔΕΝ ΤΡΑΒΑΕΙ ΡΕΥΜΑ Η ΜΠΑΤΑΡΙΑ !!!!!!!! Εχει κορεστει...!!!

Πωλειται lg gt505...Pm me....
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
η τακτικη που ακολουθω το τελευταιο καιρο ειναι μολις το παρω το φορτιζω για 10 ωρες και σχεδον σε ολες τις υπολοιπες φορτισεις το φορτιζω οταν τελειωσει η μπαταρια και με κλειστο το τηλεφωνο!!!!!!για να ειμαι ακριβοδικαιος 9 στις 10 το φορτιζω κλειστο...!!!!!και δεν μου εχει παρουσιαστει ποτε καποιο προβλημα.....

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

εγώ από την άλλη μετά από 4 μήνες όλα τα κινητά μου σε 2 μέρες είναι ψόφια!και χωρίς τρελή χρήση!τι σκ@τ@;;είναι χαλασμένες οι πρήζες μου;;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
themaras7 εγώ αυτό το πρόβλημα το έχω με lg κινητά. Δυο μέρες μου βγάζουν άντε τρείς καμιά φορά χωρίς καθόλου χρήση. Όταν μιλάω λιγάκι, τότε θα χρειαστεί μες στην μέρα να το φορτίσω.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

ναι και εγώ το lg που είχα ενώ στην αρχή μια χαρά κρατούσε πολύ αρκετά και είχα και σε εξοικονόμηση ενέργειας μετά άρχισε να πέφτει σχετικά γρήγορα!και ακολούθησα ότι οδηγία βρήκα!το φόρτιζα μόνο όταν τελείωνε η μπαταρία για 2 μήνες!δεν ξέρω τι να πώ!!
Link to comment
Share on other sites

Άστα να πάνε είναι γενικά τα Lg με την αυτονομία, μετά τον πρώτο χρόνο περίπου, πέφτουν πολύ.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 1 month later...
Σε αυτό το θέμα θα συγκεντρώσουμε απόψεις και έρευνες που έχουν να κάνουν με τον πιο σωστό τρόπο που πρέπει να φορτίζουμε το κινητό μας ώστε να πετύχουμε μεγαλύτερο χρόνο ζωής της μπαταρίας του και την μεγαλύτερη δυνατή αυτονομία της συσκεύης μας. Edited by mirrorofsorrow
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...