Jump to content

Ποιος πάροχος κινητής διαθέτει την καλύτερη κάλυψη δικτύου;


TN97
 Κοινοποίηση

Ποιο δίκτυο έχει την καλύτερη κάλυψη;  

1.083 members have voted

  1. 1. Ποιο δίκτυο έχει την καλύτερη κάλυψη;

    • Cosmote
      372
    • Vodafone
      309
    • Wind
      184
    • Κανένα, και τα τρία κινούνται στα ίδια επίπεδα
      172
    • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ / Δεν έχω άποψη
      48


Recommended Posts

ειναι λογικο η wind να μην εχει τα προβληματα που εχουν οι αλλοι 2 παροχοι, απο τη στιγμη που εχει τους λιγοτερους συνδρομητες.

 

Καθόλου λογικό δεν πρέπει να είναι. Ας φροντίζουν οι εταιρίες να αναβαθμίζουν κατάλληλα το δίκτυό τους για να είναι ΟΚ με τους πελάτες τους. Γιατί με την αντίστροφη λογική, η Wind θα έπρεπε να υποβαθμίσει το δίκτυό της για εξοικονόμηση πόρων...

 

Έχω χρησιμοποιήσει για μεγάλα διαστήματα εναλλάξ καρτοκινητά της Cosmote και Wind. Καμία από τις δύο δεν με προβλημάτισε γενικά με το σήμα στη Θεσσαλονίκη. Από πλευράς πάντως χαμένων κλήσεων/καθυστερημένων SMS η Cosmote είχε πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 253
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

εχω ενα cu,wu και f2g(2).σιγουρα η βονταφον εχει το πιο ποιοτικο δικτυο και πολυ καλο σημα,η γουιντ απορω πως πιανει στον γκρεμο καμπανα και οχι μεσα στην πολη,η κοσμοτε επειδη ειμαι σχετικα καινουριος συνδρομητης για επαρχια δεν πολυγνωριζω αλλα για αθηνα τα πιο πολλα προβληματα δικτυου ενω δειχνει οτι εχει σημα.
Link to comment
Share on other sites

ειναι λογικο η wind να μην εχει τα προβληματα που εχουν οι αλλοι 2 παροχοι, απο τη στιγμη που εχει τους λιγοτερους συνδρομητες.

 

ωραία δικαιολογία! Υπάρχει ένας δείκτης στη σχεδίαση χωρητικότητας των δικτύων που λέγεται "ένταση κίνησης". Άσχετα με τους συνδρομητές,η ένταση κίνησης διαφέρει από περιοχή σε περιοχή και από κεραία σε κεραία. Με βάση αυτό το δείκτη γίνεται cell split καθώς και προσθήκη νέων κυψελών με προτεραιότητες διαφορετικές των βασικών κυψελών. Όλα αυτά για το ραδιοδίκτυο.

Από εκεί και πέρα,το ότι Wind έχει λιγότερους συνδρομητές,δε σημαίνει ότι έχει τη λιγότερη κίνηση,ίσα ίσα με τόσα που δίνει τζάμπα:wacko: Όπως και να'χει αν η cosmote και η vodafone κάνουν υποθετική σχεδίαση δικτύου με υποθετική συνδρομητική βάση τότε καταλήγουν σε υποθετική κάλυψη... Αν και τη VODAFONE την αδικώ με αυτά που γράφω αλλά σίγουρα δεν αποτελλεί/δε θα αποτελλέσει ποτέ δικαιολογία για εμένα η συνδρομητική βαση. Έχουν την ευχέρεια να σχεδιάζουν το δίκτυο ανάλογα.

 

 

 

ilektronic,το ξέρεις ότι ο μέσος όρος ζωντανής κεραίας της WIND μέσα στο Βόλο είναι 3-4 μήνες; Συγνώμη,αλλά αν κρίνεις από Βόλο για κάλυψη,ρε συ έλεος... Μέσα στα τελευταία 5 χρόνια που σπούδασα στο Βόλο έχω δει τουλάχιστον 7 ξηλώματα κεραιών της WIND σε περιοχές κέντρου,Οξυγόνου,Ν.Δημητριάδας,Αναύρου κτλ... Δηλαδή έλεος! Στο Πήλιο δηλαδή ποια κρίνεις ότι έχει το καλύτερο σήμα; Η Wind είναι η μόνη που καλύπτει αποτελεσματικά τη μεγαλύτερη έκτασή του και μπορείς να μιλήσεις σαν άνθρωπος..

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα cu,wu και f2g(2).σιγουρα η βονταφον εχει το πιο ποιοτικο δικτυο και πολυ καλο σημα,η γουιντ απορω πως πιανει στον γκρεμο καμπανα και οχι μεσα στην πολη,η κοσμοτε επειδη ειμαι σχετικα καινουριος συνδρομητης για επαρχια δεν πολυγνωριζω αλλα για αθηνα τα πιο πολλα προβληματα δικτυου ενω δειχνει οτι εχει σημα.

 

Προχθές μιλούσα με ξάδερφο που μένει Νέα Σμύρνη, με το που βγήκε από το σπίτι και πέρασε 2 τετράγωνα χάθηκε το σήμα. Τεράστιο πρόβλημα παίζει στην Αθήναμε Κοσμοτέ και από ποιότητα ήχου κουκουρούκου, λές και μας παρακολουθεί κάποιος. Τι να πώ έχω προβληματιστεί πολλάκις με τις εταιρείες κινητής και έρχεται καιρός για αναβάθμιση. Στα μέρη μου παίζει καλά η Κοσμοτέ αλλά αν βγώ εκτός ξεκινάνε τα προβλήματα.

Evolution is the solution... :D
Link to comment
Share on other sites

Στις πόλεις λέγεται ότι η Βονταφον έχει απείρως καλύτερη κάλυψη, χωρητικοτητα δικτυου υπηρεσίες και ποιότητα ήχου απο την Κοσμοτέ.
Link to comment
Share on other sites

Προχθές μιλούσα με ξάδερφο που μένει Νέα Σμύρνη, με το που βγήκε από το σπίτι και πέρασε 2 τετράγωνα χάθηκε το σήμα. Τεράστιο πρόβλημα παίζει στην Αθήναμε Κοσμοτέ και από ποιότητα ήχου κουκουρούκου, λές και μας παρακολουθεί κάποιος. Τι να πώ έχω προβληματιστεί πολλάκις με τις εταιρείες κινητής και έρχεται καιρός για αναβάθμιση. Στα μέρη μου παίζει καλά η Κοσμοτέ αλλά αν βγώ εκτός ξεκινάνε τα προβλήματα.

 

Είχα vodafone από το 1996, έως πριν από 2 χρόνια που έφυγα και πήγα στη cosmote, κυρίως λόγω τιμολογιακής πολιτικής.

Me την vd είχα παρατηρήσει ότι σε σημεία που δεν είχε καλό σήμα κάνανε αναβαθμίσεις και επιδιορθώσανε τα προβλήματα. Παράδειγμα αποτελεί το ωραίο σου χωριό*, η Κυψέλη και κυρίως η Άνω Γλυφάδα όπου ενώ μέχρι προσφάτως είχε πρόβλημα στο σήμα και όπως μου είχαν απαντήσει σε παράπονό μου ότι θα το επιδιορθώσουν, ήρθε η μέρα που γέμισε η συσκευή με σήμα. Επίσης η ένδειξη "υπερφορτομένο δίκτυο" ήταν άγνωστη για μένα όσο καιρό ήμουν στην VODAFONE.

 

Με την cosmote ειδίκά τους τελευταίους μήνες η κατάσταση έχει γίνει ανυπόφορη. Στο κέντρο της Αθήνας στην Πατησίων και να μην έχει καλό σήμα, όταν τα άλλα 2 πιάνουν "καμπάνα". Άσε που και σήμα να έχει, το δίκτυο είναι υπερφορτομένο και δεν μπορείς κάνεις ή να δεκτείς κλήση. :mad::mad:

Οι άνθρωποι μας δουλεύουν.

Το σκέπτομαι πολύ σοβαρά να επιστρέψω στην vodafone και την επόμενη φορά που θα με πάρουν τηλέφωνο για να μου προτείνουν να γυρίσω θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά να το κάνω.

 

* το Λεωνίδιο είναι το μέρος όπου πριν από καμιά 10ρια χρόνια είχε σήμα μόνο η cosmote.

SAMSUNG μην καταργήσεις την σειρά των NOTE!!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω η Wind,έπεται από κοντά η Vodafone και καταιδρωμένη έρχεται η Cosmote η οποία αν και διαφημίζεται πιο πολύ απ'όλες για το σήμα της δεν ισχύει σε κατοικημένες τουλάχιστον περιοχές...

Προστατέψτε το περιβάλλον.

 

Μηδενική ανοχή στο παθητικό κάπνισμα!

Link to comment
Share on other sites

Η Cosmote δεν έχει καθόλου καλή κάλυψη στην επαρχία και η Wind ακριβώς το αντίθετο...δηλαδή μπορεί να έχει μέτριο εώς καλό σήμα εκεί που κανένας άλλος πάροχος δεν έχει, αλλά να μην πιάνει μέσα σε κάποιο σπίτι στο κέντρο της πόλης, κάτι που είναι τουλάχιστον εκνευριστικό...

 

Γι'αυτό ψήφισα Vodafone (και είμαι και πελάτης πολλά χρόνια) γιατί τουλάχιστον από άποψη κάλυψης, δε με έχει απογοητεύσει ποτέ!

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα Wind. Είμαι πελάτης και των τριών, και έχω να πω τα εξής: Η Cosmote μπορεί να πιάνει στη μέση του πουθενά ακόμα και με 3G, καθώς και σε διάφορα άκυρα μέρη, αλλά σε όλα τα σημεία που βρίσκομαι σε καθημερινή βάση, δεν έχει καλό σήμα, χάνονται κλήσεις ενώ δείχνει να έχει σήμα και άλλα πολλά.

 

Η Vodafone, πιάνει σχεδόν παντού και αρκετά καλά, αλλά πολλές φορές συναντώ σημεία χωρίς καθόλου σήμα, συγκεκριμένα έχει ένα πρόβλημα με υπόγεια η πολύ μονωμένους χώρους που δε το έχουν οι άλλοι.

 

Η Wind, έχει παντού 2-3/5 γραμμές σήμα, και δεν χάνω ποτέ κλήση. Δυστυχώς το full σήμα της όπου υπάρχει δεν είναι τόσο γρήγορο όσο των άλλων 2, αλλά για καθημερινή, real life χρήση, είναι με διαφορά η καλύτερη από την εμπειρία μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Στην επαρχία η Cosmote εκτός από τη μέση του πουθενά πιάνει πολύ καλά ακόμα και σε υπόγεια !!!
http://www.myphone.gr/forum/image.php?u=11306&type=sigpic&dateline=1348034580
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
εγω εχω μια βοντα καρτοκινιτη κ αντιστοιχα μια κοσμοτε whats up με την βοντα δεν ειχα ποτε προβλημα σηματος αλλα με τιν κοσμοτε πραγματικα τι να πω ας κανουν κατι μενω 3ο οροφο διαμερες σπιτι μες το σπιτι το πολυ να εχει 1-2 γραμμουλεσ μονο αμα βγω στο μπαλκονι μιλαω καπως καθαρα ας κανουν κατι ολο με ακουν οι γειτονες να βριζω οποτε δεν πιανει η κοσμοτε.

Try not to become a man of success, but rather try to become a man of value.

 

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
βασικα ημουν πολλα χρονια συδρομητης στη wind,δεν ειχα κανενα παραπονο εκτος απο 2-3 μερη...το τελευταιο 3μηνο εχω παει στη cosmote,νομιζα οτι θα ηταν καλυτερο το σημα,αλλα δυστυχως ειναι χειροτερο απο τη wind
makiaveli27:ninja:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
η vodafon πιστευω οτι ισως ειναι λιγο καλυτερη σε σχεση με τις αλλες,γιατι το λεω αυτο...σε ενα σημειο στο πατρικο μου δεν πιανει κανενας σημα εκτως απο την vodafon.
Link to comment
Share on other sites

η cosmote νομιζω οτι εχει την καλυτερη καλυψη στην ελλαδα..πιανει σε κατι σημεια που δεν πιανουν οι αλλες δυο...

visit my photostream

Vaggelis Skoulaxenos

Link to comment
Share on other sites

η cosmote νομιζω οτι εχει την καλυτερη καλυψη στην ελλαδα..πιανει σε κατι σημεια που δεν πιανουν οι αλλες δυο...

 

Αυτό ισχύει με όλες φίλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Aντικειμενικά τους τελευταίους μήνες ουσιαστική διαφορά σε κάλυψη ανάμεσα στις τρεις εταιρείες ΔΕΝ υπάρχει πουθενά στην Ελλάδα, ελάχιστες είναι οι εξαιρέσεις και κάθε φορά υπερ διαφορετικής εταιρείας. Γενικά δεν υπάρχει πρόβλημα (μόνο στο 3G έχει μείνει λίγο πίσω η Wind) ή τουλάχιστον εγώ και όποιος ξέρω δεν το έχουμε εντοπίσει. Έχω καιρό να ακούσω παράπονο για τη κάλυψη κάποιας εταιρείας.

 

Από την άλλη θεωρώ πως η κατάσταση με τη Cosmote και τη λειτουργία του δικτύου της είναι άσχημη. Έχω σύνδεση συμβολαίου και στη Vodafone και στη Cosmote και ενώ με τη πρώτη δεν αντιμετωπίζω ποτέ κανένα απολύτως πρόβλημα με κλήσεις/sms/internet με τη δεύτερη πολλά sms που στέλνω παραδίδονται με αισθητή καθυστέρηση...:mad: Mε τις κλήσεις δεν έχω κανένα πρόβλημα και internet στη Cosmote δεν χρησιμοποιώ. Καλά δεν το συζητώ για όσους έχουν What's Up. Eκεί υπάρχει σχεδόν καθημερινά πρόβλημα και με τις κλήσεις και με τα μηνύματα...

Link to comment
Share on other sites

Έχω κινητό από το 1999 (που είχα πάει φαντάρος).Λόγο επαγγέλματος μέχρι πριν 5 χρόνια έκανα το γύρω της Ελλάδας και έχω αλλάξει 3 εταρείες , wind , vodafone και cosmote.Έχω μιλήσει με διάφορα άτομα για τις συνδέσεις τους και είδα ότι οι περισσότεροι ήταν ευχαριστημένοι ποιο πολύ με την vodafone.Πάντως και εγώ με τη vodafone είμαι ποιο πολύ ευχαριστημένος.Σε όσα μέρη έχω πάει έχει καλύτερη κάλυψη με το σήμα της , ακόμα και μέσα στην Αθήνα.
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω όλες οι εταιρίες κυμαίνονται στο ίδιο επίπεδο. Έχω χρησιμοποιήσει και τις τρεις και ποτέ δεν έμεινα ικανοποιημένος στο θέμα σήματος. Τώρα χρησιμοποιώ cosmote και το περιέργο είναι ότι μέσα στην πόλη δεν έχει καθόλου σήμα και πηγαίνεις στα κατσάβραχα και πιάνει καμπάνα
Link to comment
Share on other sites

Μεσα στην αθηνα καλυτερο η vodafone,επαρχια η cosmote. Θα θελα να δοκιμασω wind αλλα δεν εχει κανενας γνωστος πλεον
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μένω κέντρο Αθήνα και το μόνο που πιάνει στο σπίτι μου είναι η vodafone.

Η cosmote ούτε για πλάκα.... απέριψα ένα καλό συμβόλαιο γι' αυτό τον λόγο.

Ελπίζω να το φτιάξουν αυτό το θέμα. Μιλάμε για κέντρο....

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...
Προσωπικα απορω γιατι ειναι τοσο χαμηλα η wind.Eιμαι τελειως εκδρομικος-παραλιας-βουνισιος τυπος και στα πιο απιστευτα σημεια που εχω παει με την wind,οπως και με την cosmοte,ειχα 1-2 γραμμες με την vodafone ημουνα στην αναζητηση δικτυου.Eιδικα σε ορεινες διαδρομες και κατι παραλιες-γκρεμους.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα απορω γιατι ειναι τοσο χαμηλα η wind.Eιμαι τελειως εκδρομικος-παραλιας-βουνισιος τυπος και στα πιο απιστευτα σημεια που εχω παει με την wind,οπως και με την cosmοte,ειχα 1-2 γραμμες με την vodafone ημουνα στην αναζητηση δικτυου.Eιδικα σε ορεινες διαδρομες και κατι παραλιες-γκρεμους.

 

Γιατί προφανώς κάποιοι έχουν Cosmote εδώ και 10 χρόνια και δεν έχουν χρησιμοποιήσει άλλη κινητή και για αυτό την ψήφισαν .... Εγώ είχα Cosmote, αποφάσισα να βάλω και άλλη SIM λόγω περικοπών πακέτων και διαπίστωσα ένα πράγμα .... Η Cosmote μπορεί να χει πάντα 1 - 2 γραμμές παραπάνω αλλά αυτό δεν παίζει ρόλο στην ποιότητα κλήσης που είναι πάντα άθλια συγκριτικά με Voda & Wind .... Ακόμα και τώρα που έχω την Cosmote σε ένα κινητό, λόγω what's up, έχω βαρεθεί να πρέπει να στέλνω το ίδιο μήνυμα 2 φορές γιατί την πρώτη σαν να "μπουκάρει" να έχω αργό 3G (όταν έχω) να πάω να πάρω τηλ και να μου κλείνει με μηνύματα τύπου Δίκτυο Απασχολημένο/Κατελλημένο, η σύνδεση δεν είναι εφικτή, να μπερδεύονται οι γραμμές .... Έχω πάρει ακόμα και μήνυμα κλήσεων και καλά πως το χα κλειστό .... Σαπίλα Cosmote .....

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...