Jump to content

Ποιος πάροχος κινητής διαθέτει την καλύτερη κάλυψη δικτύου;


TN97
 Κοινοποίηση

Ποιο δίκτυο έχει την καλύτερη κάλυψη;  

1.083 members have voted

  1. 1. Ποιο δίκτυο έχει την καλύτερη κάλυψη;

    • Cosmote
      372
    • Vodafone
      309
    • Wind
      184
    • Κανένα, και τα τρία κινούνται στα ίδια επίπεδα
      172
    • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ / Δεν έχω άποψη
      48


Recommended Posts

Λοιπόν.. εγώ ψήφισα Wind.

Χρησιμοποιώ κινητό από το 1997, κατά καιρούς έχουν περάσει και οι τρεις απο τα χέρια μου. Όπως και αυτή τη στιγμή και για επαγγελματικούς λόγους, έχω τρία κινητά, και χρησιμοποιώ και τις τρεις ταυτόχρονα, για να εκμεταλεύομαι τα καλά της κάθεμιας. Αν και ουσιαστικά πάντα ο βασικός μου αριθμός ήταν TELESTET ή TIM ή WIND.

Αν και έχω γεννηθεί και ουσιαστικά έχω μεγαλώσει στην Αθήνα, έχει υπάρξει ένα διάλειμμα στη ζωή μου στην επαρχία, αρκετά μεγάλο. Οπότε θέλω να πιστεύω ότι μπορώ να έχω μια σχετικά εμπεριστατομένη άποψη, από θέμα λακανοπεδίου και περιφέρειας.

Όπως επίσης, θα συμβούλευα κάποιους να μην υποτιμούν την επαρχία και τους ανθρώπους που ζουν εκεί μόνιμά, και πιθανόν για εκείνους το κινητό να είναι ακόμα περισσότερο απαραίτητο από ότι στην πόλη. Κυρίως λόγω των αποστάσεων με νοσοκομεία, σχολεία, φροντιστήρια, σούπερ μάρκετ, τράπεζες κ.λ.π.

Εκεί οι άνθρωποι, δεν τα έχουν όλα δίπλα τους. Κάνουν μεγάλη χρήση του κινητού, ακόμα και για τα πιο απλά πράγματα.

Επανερχόμενος, στο θέμα της κάλυψης και με την εντύπωση που με έχει βοηθήσει να αποκτήσω και η δουλειά μου, μιας και εργάζομαι στις τηλεπικοινωνίες, θα σας πω ότι αυτό το εργάκι, με την "Cosmote", και το υποτιθέμενο καλύτερο σήμα της, είναι η μεγαλύτερη προπαγάνδα στην Ελλάδα.

Ρε παιδία, ας αφυπνιστούμε λίγο! Καθημέρινά βλέπω εκαντοντάδες κόσμο γύρω μου, που έχουν μπει στο τρυπ να ταλαιπωρούνται με το κινητό τους, να μην μπορούν να πάρουν τηλέφωνο, να μην μπορούν να στείλουν μήνυμα, να μην μπορούν να μπουν στο ιντερνετ, να τους πέφτει η γραμμή σε κάθε τους συνδιάλεξη, με ήχους που θυμίζουν κατοχή, ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΣΗΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΟΝΤΑΙ, σαν ίωση είναι η Cosmote. Ειναι taboo, να πεις ότι δεν έχει "σήμα καμπάνα".

Και από τις τρείς και σε θέμα σήματος και σε θέμα χωρητικότητας και ποιότητας δικτύου, θεωρώ μακράν χειρότερη την Cosmote.

Με έχει ταλαιπωρήσει όσο καμιά άλλη, και δεν βρίσκω και το λόγο, να πληρώνω ένα δίκτυο, που δεν μου προσφέρει έστω τα βασικά. Για παράδειγμά, μια αξιοπρεπή ομιλία.

Και σε ότι αφορά το σήμα της Cosmote, σε αντίξοες περιοχές, θα σας πω ότι ισχύει, αλλά τι να το κάνω, όταν έχει σήμα στο χωράφι, και δεν έχει σήμα μέσα στο χωρίο, ή την πόλη, που εκεί ζει ο κόσμος.

Τώρα για την Vodafone, θα σας πω ότι εκείνα τα πρώτα χρόνια, ως Panafon, ήταν άθλια.. δεν είχε σήμα πουθενά, και μπούκωνε με το παραμικρό. Το πρώτο μου Panafon a la carte, με έκανε τότε, να καταλάβω την αξία της Telestet. Μετά τις τέσσερις το απόγευμα, καθημερινά, δεν υπήρχε περίπτωση να μπορέσω να στείλω μήνυμα ή να πάρω τηλέφωνο. Η απάντηση καθημερινά από το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών, ήταν ότι έχει υπερφόρτωση το δίκτυο. (Σας μιλώ για εποχές που η Cosmote, δεν υπήρχε ακόμα)

Με την telestet, δεν είχα αντιμέτωπίσει ΠΟΤΕ το παραμικρό Πρόβλημα.

Να σας θυμίσω εποχές που έγινε ο σεισμός της Αθήνας (ήμουν επαρχία τότε), και στο χωριό, η μόνη εταιρεία που μπορούσαμε να μιλήσουμε, επίσης ήταν η TELESTET, ούτε το σταθερό του ΟΤΕ δεν δούλευε. Στην panafon, χάθηκε μέχρι και η δικτύωση του κινητού.

Η πρώτη μου επαφή με την Vodafone λοιπόν, ήταν άκρως αρνητική. Και είχα πολύ άσχημη εικόνα για χρόνια.

τελευταίως που έχει πέσει ένα CU στα χέρια μου, και μπορώ να πώ ότι έχει βελτιωθεί πάρα πολύ. και στο σήμα και στην ποιότητα και μπράβο της. Αν και πάλι για μένα την WIND δεν την φτάνει, ούτε στο σήμα, ούτε στην χωρητικότητά, ούτε στην αξιοπιστία, ούτε στις χρεώσεις.

Σε ότι αφορά την WIND, όπου κι αν έχω κινηθεί, έχω πάντα αξιοπρεπές σήμα, με εξαιρέσεις κάποιες περιπτώσεις, που όντως είναι άθλιο, αλλά πολύ λιγότερες σε σχέση με τις άλλες δύο.

Το κυριότερο προσόν της θεωρώ, ότι ακούει και εξελίσσεται.

Ακόμα και εκείνοι οι χαροκαμένοι άνθρωποι της Q-CARD, (χαροκαμένοι από την Vodafone εννοώ), αν τους ρωτήσεις, θα σου πούν ότι από τότε που άρχισε η δικτύωσή τους να γίνεται μέσω WIND, έχουν πολύ καλύτερη εμπειρία.

Η κάθε άποψη είναι σεβαστή και ο καθένας κρίνει μέσα από την δική του εμπειρία.

Η δική μου εμπειρία, κάνει Νο1 την WIND.

Απλά όλο αυτό το θεματάκι με την Cosmote και την υποτιθέμενη ποιότητά της, με πνίγει.

ΣΤΟΠ ΣΤΟΝ ΟΤΕ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΓΩΓΑ ΤΟΥ.

Σαν το αξιόπιστο CONNX 24Mbps, με 0,5Mbps απόδοση στην Νίκαια, αλλα αυτόν τον καημένο, που πληρώνει 24 και δεν έχει ούτε το 1/24 από αυτό που πληρώνει, στις εκλογές θα ψηφίσει ΟΤΕ δαγκωτό.

Ας μην απαρχαιώνουμε μόνοι μας τις ιδέες μας παιδιά.

αυτά απο μένα.

Και συγγνώμη αν κούρασα.

<SyMfoRaS>
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 253
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ψήφισα Wind δαγκωτό.

Χρησιμοποιώ δύο αριθμούς, έναν F2G και έναν Frog.

Τα έχω και τα δύο μαζί μου.

H Wind με διαφορά έχει καλύτερο σήμα σχεδόν παντού.

Πάντα μπορώ να καλώ με ευκολία ή να στέλνω μηνύματα.

 

Με το Frog, το κινητό συχνά δεν έχει σήμα, πέφτει, δεν ανταποκρίνεται, και δε μιλάω μόνο για μέσα στο σπίτι αλλά οπουδήποτε και να βρίσκομαι.

 

Για τη Voda, είχα παλιά, σε γενικές γραμμές καλή ήταν.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για το δίκτυο 3ης γενιάς τώρα. χθες τα ξημερώματα έκανα τη διαδρομή Βόλος - Καρδίτσα. Από δίπλα είχα το netbook και έριχνα speed test. kotsiani,τουλάχιστον είσαι άδικος... και θα ήθελα να μας πεις χωρίς το femtocell που έχεις εγκαταστήσει στο σπίτι σου από τη Vodafone τι σήμα θα είχες από το βασικό δίκτυο...

Από το Βόλο μέχρι να μπω στις στροφές σε περίπου 15ΚΜ από από τις Μικροθήβες είχα σχεδόν παντού τέρμα 3η γενιά. Να σου θυμίσω ότι σε αυτό το κομμάτι η Vodafone έχει ελλειπή ως και GSM κάλυψη με αρκετά drop calls και η wind...τέρμα HSDPA. δε σου λέω ότι από ταχύτητες ήταν πάντα καρφωμένες στα τέρματα αλλά από Χρυσή Ακτή μέχρι τις στροφές είχα 3Mbps καρφωμένα (μην ανησυχείτε,είχα κάνει script να τρέχει speedtests,δε τα έβλεπα live) και μιλάμε για 30ΚΜ απόσταση εν κινήσει με ταχύτητες από 40km/h μέχρι 140km/h. Η τεχνολογία του κάθε δικτύου,και σε αυτή την περίπτωση ραδιοδικτύου κρίνεται στην πράξη. Με μία ΜΟΝΟ ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΗ στη διαδρομή Βόλος-Καρδίτσα δε μπορώ να αδικήσω τη WIND ως προς τα data,έχουν κάνει καλή δουλειά και εκεί. θεωρώ ότι η λίγο μικρότερη κάλυψη,αν υπάρχει κάτι που δε το βλέπω,είναι θέμα χρόνου να καλυφθεί (πλέον είναι θέμα ρουτίνας η τοποθέτηση 3ης γενιάς λόγω κόστους εξοπλισμού) ενώ από ταχύτητες προσωπικά βλέπω ότι τα πράγματα είναι μια χαρά. Η σταθερότητα κρίνεται "άψογη".

 

Πφφφφ.... Απ'όσους μίλησαν αρνητικά για την Wind μαζί μου τά'βαλες ρε Μιχάλη; :p

 

Χωρίς το femtocell σπίτι μου στον Βόλο είχα περίπου από -90 dBm έως και -105 dBm στο 3g με VF, κοινώς δεν έβγαινα εκτός δικτύου και είχα καλό σήμα. Απλά με το VAG έχω σταθερό -45 dBm, γι'αυτό το πήρα! Είμαι μαζόχας,ε; :p Στο ίδιο σπίτι η Wind δεν έχει ούτε για δείγμα 3G :p

 

Γενικά, πιστεύω πως στην Θεσσαλία πλέον στο 3G είναι πολύ καλύτερη η VF συγκριτικά με Wind(η οποία VF συμφωνώ πως μέχρι και πριν 1 χρόνο έπασχε οικτρά. Θυμάσαι άλλωστε πόσο την έκραζα ;)). Και επίσης, έχω εντοπίσει κάποια αρκετά σημεία σε ανατολική και κεντρική Μακεδονία(κυρίως στους νομούς Καβάλας,Θεσ/νίκης και Χαλκιδικής) όπου η Wind έχει τρύπες κανονικές ακόμη και στο GSM σε κάποια πιο απομακρυσμένα σημεία,οι οποίες δε δικαιολογούνται τη στιγμή που οι ανταγωνίστριες είναι φουλαρισμένες και λειτουργούν κανονικά. Σε πολλά χωριά επίσης της Ηπείρου και της Θεσπρωτίας έχει τοποθετηθεί 3G εδώ και αρκετό καιρό από Cote/ VF και η Wind σφυρίζει αδιάφορα. Επίσης, έλα ξανά Θεσ/νίκη να σου δείξω κάτι ωραίες τρύπες σε GSM και 3G της Wind και κάτι ωραιότατα dropped calls, ακόμη και σε κεντρικά σημεία ή σημεία υψηλού ενδιαφέροντος/κίνησης. Και δε νομίζω πια σε όλα αυτά τα σημεία να τίθεται θέμα αδειοδότησης. Sorry, αλλά δυσκολεύομαι να το πιστέψω, όταν οι ανταγωνιστές δεν έχουν πρόβλημα και έχουν στήσει κανονικά δίκτυο με τις κεραίες φανερές μάλιστα σε πολλά σημεία.:p Και αυτά τα προβλήματα υπάρχουν χρόνια τώρα. Διαφορετικά θα συνέχιζα στην Wind ως συνδρομητής, μιας και από άποψης πακέτων σταθερής/κινητής είναι πιο συμφέρουσα από την VF που έχω τώρα. Όμως χωρίς να κάνει κάτι για να βελτιώσει την κατάσταση, τη στιγμή που οι άλλες 2 είναι φουλαρισμένες και σε GSM και σε UMTS στα πιο πολλά σημεία και λειτουργούν,ε, πώς να κερδίσει πελάτες; Ας ελπίσουμε τώρα με την χρηματική ένεση που της δόθηκε να κάνει κάποια πράγματα, διότι η κακή οικονομική της κατάσταση θεωρώ πως ήταν ο βασικός λόγος που παράτησε τελείως το δίκτυο εδώ και 1,5 χρόνο.

 

Τέλος πάντων, για να μην το κάνουμε vs η εμπειρία μου τον τελευταίο 1,5 χρόνο από την VF είναι εξαιρετική, καθώς δεν έχω ξεμείνει από δίκτυο σε όσες περιοχές έχω κινηθεί και δεν έχω προβλήματα. Αν δω μελλοντικά ότι παρατάει αυτήν την καλή δουλειά που έχει κάνει σαφώς και θα κάνω φορητότητα για κάποια απ'τις άλλες 2.:)

 

Υ.Γ.1: Πληθυσμιακά πάντως, καλύπτει λιγότερο ποσοστό από τις άλλες 2 και το παραδέχεται και η ίδια. Σε πακέτο καρτοκινητής ΑΒ αναφέρεται ξεκάθαρα πως η πληθυσμιακή της κάλυψη ανέρχεται σε ποσοστό 99,05%. Ακόμη και τους ξερούς αριθμούς να κοιτάξεις- οι οποίοι κατά την άποψή μου δεν έχουν σχεδόν καμία σημασία- πάλι έρχεται πιο πίσω.

 

Υ.Γ.2:Να δεις επίσης στους νομούς Λαρίσης και Τρικάλων κάτι ωραιότατα collocations της Vodafone στην Wind, όπου η VF έχει πάει εδώ και κανά χρόνο και έστησε κανονικότατα και 3G εκτός από GSM και η Wind κοιμάται.....:p

Edited by kotsianis7
Link to comment
Share on other sites

Η Cosmote για μένα στην επαρχία δεν έχει αντίπαλο!!! Εγώ έχω στην κατοχή μου μια σύνδεση cosmote και ένα καρτοκινητό F2G.Τα έχω μαζί μου και τα λειτουργό και τα δυο.

Η περιοχές που κινούμε είναι Πελοπόννησος, Δωδεκάνησα όπου είναι και η καταγωγή μου και Αθήνα που μένω και δουλεύω.

Η εμπειρία μου λοιπόν με cosmote και wind λέει ότι στην Πελοπόννησο και στα Δωδεκάνησα η cosmote είναι καλύτερη από τις άλλες δυο μακραν.

Τέλος στην Αθήνα είναι ισάξιες για μένα δεν έχω αντιμετώπιση με καμιά από τις δυο πρόβλημα.

Edited by fotisk13
Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα vodafone γιατί παρόλο που δεν έχω, έχω ακούσει οτι έχει καλύτερο σήμα απο την cosmote που είμαι συνδρομητής. Απο την cosmote είμαι δυσαρεστημένος και απο θέμα κλήσεων και απο θέμα mobile internet.

 

ΥΓ. Καλό θα ήταν να ανοίξει και ένα θέμα στο παρόν site, για την κάλυψη 3G και mobile internet

Link to comment
Share on other sites

Πφφφφ.... Απ'όσους μίλησαν αρνητικά για την Wind μαζί μου τά'βαλες ρε Μιχάλη; :p

 

Θεωρώ ότι απλά έχουμε κοινές εμπειρίες. Οι άλλοι δε ξέρω τι εμπειρία έχουν ή αντίστοιχα προκατάλειψη άρα δε μπορώ να διαψεύσω ή να εγκρίνω κάτι. Όμως εσύ την πάτησες...

 

Καταρχάς όταν λες Βόλο εννοείς Αλμυρό ή Βόλο; Γιατί στο Βόλο η Vodafone απέκτησε 3η γενιά μέσα στην πόλη από το καλοκαίρι 2010 ουσιαστικά. Και όσο κι αν σου φαίνεται τραγικό, ενώ από κάλυψη φαίνεται να τα πάει καλά η ρύθμιση του δικτύου είναι κακή...!!! Καταρχάς το κυριότερο,είναι αδύνατο να κάνεις handover από τις κεραίες-γίναν 3!- του κέντρου σε μία εξωτερική χωρίς να πέσει το 3G->2G της ΙΔΙΑΣ κεραίας. Που είναι η τεχνολογία; :confused: Αυτό δημιουργεί προβλήματα στις κλήσεις. Drop! :O

Ένα το κρατούμενο λοιπόν...

 

Πάμε παρακάτω... Προσωπικά θεωρώ τη Vodafone ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ στο 3G ,γιατί στο GSM είναι σαφώς χειρότερη, καλύτερη "σε σημεία" και όχι γενικά σαν κάλυψη. Δεν έχει συνεχόμενη κάλυψη 3ης γενιάς. Δε ξέρω αν προσέχεις το κινητό σου όταν κινείσαι. Πάρε μια διαδρομή πχ Βόλος - Αγριά ή εσωτερικά στο Βόλο τη διαδρομή Κέντρο-Αλυκές-Πανθεσσαλικό... Θα δεις ότι η WIND είναι καρφωμένη στο HSDPA με όσα σκαμπανευάσματα κι αν κάνει στις ταχύτητες ενώ η Vodafone μια που βρίσκει μια που το χάνει το HSDPA και δημιουργεί εικόνα hotspots μέσα στο Βόλο,και όχι μόνο... Το ίδιο για παράδειγμα γίνεται και στην Καρδίτσα. Δηλαδή αν είσαι τυχερός έχεις κάλυψη αν όχι την πούλεψες... Δε ξέρω πως κρίνεις ότι ακόμα πχ και στο Βόλο η Vodafone την παλεύει από 3η γενιά!

Έτσι λοιπόν το ΠΟΛΥ καλύτερη άστο καλύτερα. Πες ότι απλά είναι καλή και βελτιωμένη σε σχέση με πέρυσι. Εκεί που θεωρώ ότι είναι όντως καλύτερη σε 3η γενιά είναι η μισή Αγριά :p Αν πας προς Τσαγκαράδα και Μούρεσι υπάρχουν σημεία που η WIND έχει HSDPA και η Vodafone γράφει αναζήτηση δικτύου. Επομένως,για Θεσσαλία "θέλει ακόμη",αν και σταμάτησε η επέκταση όπως είπες. Αν αρχίσει να τοποθετεί σταθμούς είναι υπόθεση δύο μηνών να καλυφθεί το υπόλοιπο της Θεσσαλίας με 3η γενιά. Και τότε πάλι θα έρθουν σε δύσκολη θέση Cosmote/Vodafone όπως γίνεται στο gsm άρα άστους να χαίρονται προσωρινά.

Και να μη ξεχνάς το WIND EDGE που υπάρχει σε περιοχές που Vodafone δεν έχει GSM όπως κάποια ορεινά της Ευρυτανίας. Δεν είναι και λίγο να είσαι άκρη θεού και να έχεις 256kbit!!! :)

 

Για Θεσσαλονίκη ειλικρινά ως επισκέπτης για 3-4 μέρες το χρόνο δε μπορώ να έχω ολοκληρωμένη εικόνα. Αλλά ποτέ δεν αντιλήφθηκα κάποιο σοβαρό πρόβλημα. Η μόνη περίπτωση που την είδα χωρίς σήμα ήταν στη Στρατηγού Καλάρη - το θυμάμαι καλά;;; - κοντά στο Λευκό Πύργο και μου έκανε άσχημη εντύπωση. Προφανώς όσο ζεις βρίσκεις σημεία αλλά μη νομίζεις ότι αμα κινηθείς προς Καλαμαριά δε θα δεις τρύπες και από τις τρεις εταιρείες,εδώ είχα βρει σε 2 μέρες αρκετές...

Ας βγάλει η WIND femtocell και τουλάχιστον,όσοι έχουνε προβλήματα σε πόλεις να αντιμετωπιστούν άμεσα... Η Vodafone αν έκανε κάτι καλό για την κάλυψή της ήταν αυτό,γιατί τουλάχιστον οι πελάτες της έχουν σήμα εκεί που περνάνε μεγάλο χρονικό διάστημα χρησιμοποιώντας το κινητό,είτε χώρο εργασίας είτε σπίτι.

 

Επιπλέον,αυτό με τους αριθμούς που λες,είναι άκυρο. Εκτίμηση της κάθε εταιρείας είναι. Λένε ότι κάλυψαν Αθήνα, ξέρεις πόσες τρύπες υπάρχουν στην Αθήνα από κάθε εταιρεία;;; ΟΥΥΥΥΥΥΥΥ!!!! Καλά είσαι! Πήγαινε Ζωγράφου να δεις σήμα που έχει η Vodafone,το ψάχνεις,πήγαινε Κορυδαλλό να βρεις τη WIND,καλά τη Cosmote τη ψάχνεις γενικά :lol:

Δεν είναι έτσι,μιλάμε για καθαρή ΕΚΤΙΜΗΣΗ. Δεν είναι τυχαίο ότι μόλις βγαίνουν ανάλογες διαφημίσεις ο κόσμος τους κράζει,αυτά είναι για ανθρώπους που δε ξέρουν από κινητή τηλεφωνία και θύματα του μαρκετινγκ. Υπάρχει περίπτωση να βάλω Cosmote τη στιγμή που δε πιάνει καλά στο σπίτι μου ΑΚΟΜΑ και 100% πληθυσμιακή κάλυψη να μου παρέχει; όχι βέβαια,μη τρελαίνεσαι με τα νούμερα. Αυτά είναι για Αμερικανάκια,marketing...

 

 

PS : όλες οι δημοσκοπήσεις καταλήγουν να λένε "τι δίκτυο χρησιμοποιώ". Συγκρίνετε αποτελέσματα και βρείτε την τυπική απόκλιση από άλλες δημοσκοπήσεις. Έλεος. Οι Έλληνες δε μπορούν να έχουν άποψη επιτέλους σε κάτι; Γίδια είμαστε...

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το μονο αντιφατικο στην ολη υποθεση ειναι ..αν παρακολουθει καποιος και τα τρια φορουμ των εταιριων και συγκεκριμενα στα θεματα προβληματων καλυψης κτλ κτλ διαβαστε ποσα προβληματα χοντρα και οχι απλα σηματος ... εχουν οι συνδρομητες της κοσμοτε παρολα αυτα ακομα και σημερα ειναι πρωτη.Και δευτερον γιατι ποτε μια εταιρεια δεν βρεθηκε να κανει αυτην την ερευνα.να Παρει 300 περιοχες ανα την χωρα απο ακρη σε ακρη... ορεινα πεδινα σε πολεις σε χωρια νησια και βουνα και να μας δωσουν τα αποτελεσματα των μετρησεων. Τι καλυψη και ποιος ηταν καλυτερος απο ποιον.Δεν νομιζω οτι ετσι μπορει να βγει κατι με τις γνωμες μας.
Link to comment
Share on other sites

εγω θα μιλησω για χανια περιοχη κουνουπιδιανα

Vodafone,Wind 1 γραμμη μεσα στο σπιτι αναζητηση σηματος πρεπει να βγεις μπαλκονι να πιασεις Cosmote 2-3 γραμμες μεσα στο σπιτι μου.

Πιστευω μακραν η cosmote εχει καλυτερη καλυψη το βλεπω και μεσα στα καραβια που ειμαι στα μηχανοστασια εχει σημα τα αλλα οχι.Βεβαια σε μια παραλια στα χανια η cosmote δεν εχει καθολου σημα οπως και οι αλλες απλα το λεω το σημα καμπανα ειναι λιγο μουφα!:O:cool:

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι απλά έχουμε κοινές εμπειρίες. Οι άλλοι δε ξέρω τι εμπειρία έχουν ή αντίστοιχα προκατάλειψη άρα δε μπορώ να διαψεύσω ή να εγκρίνω κάτι. Όμως εσύ την πάτησες...

 

Καταρχάς όταν λες Βόλο εννοείς Αλμυρό ή Βόλο; Γιατί στο Βόλο η Vodafone απέκτησε 3η γενιά μέσα στην πόλη από το καλοκαίρι 2010 ουσιαστικά. Και όσο κι αν σου φαίνεται τραγικό, ενώ από κάλυψη φαίνεται να τα πάει καλά η ρύθμιση του δικτύου είναι κακή...!!! Καταρχάς το κυριότερο,είναι αδύνατο να κάνεις handover από τις κεραίες-γίναν 3!- του κέντρου σε μία εξωτερική χωρίς να πέσει το 3G->2G της ΙΔΙΑΣ κεραίας. Που είναι η τεχνολογία; Αυτό δημιουργεί προβλήματα στις κλήσεις. Drop!

Ένα το κρατούμενο λοιπόν...

 

Πάμε παρακάτω... Προσωπικά θεωρώ τη Vodafone ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ στο 3G ,γιατί στο GSM είναι σαφώς χειρότερη, καλύτερη "σε σημεία" και όχι γενικά σαν κάλυψη. Δεν έχει συνεχόμενη κάλυψη 3ης γενιάς. Δε ξέρω αν προσέχεις το κινητό σου όταν κινείσαι. Πάρε μια διαδρομή πχ Βόλος - Αγριά ή εσωτερικά στο Βόλο τη διαδρομή Κέντρο-Αλυκές-Πανθεσσαλικό... Θα δεις ότι η WIND είναι καρφωμένη στο HSDPA με όσα σκαμπανευάσματα κι αν κάνει στις ταχύτητες ενώ η Vodafone μια που βρίσκει μια που το χάνει το HSDPA και δημιουργεί εικόνα hotspots μέσα στο Βόλο,και όχι μόνο... Το ίδιο για παράδειγμα γίνεται και στην Καρδίτσα. Δηλαδή αν είσαι τυχερός έχεις κάλυψη αν όχι την πούλεψες... Δε ξέρω πως κρίνεις ότι ακόμα πχ και στο Βόλο η Vodafone την παλεύει από 3η γενιά!

Έτσι λοιπόν το ΠΟΛΥ καλύτερη άστο καλύτερα. Πες ότι απλά είναι καλή και βελτιωμένη σε σχέση με πέρυσι. Εκεί που θεωρώ ότι είναι όντως καλύτερη σε 3η γενιά είναι η μισή Αγριά :p Αν πας προς Τσαγκαράδα και Μούρεσι υπάρχουν σημεία που η WIND έχει HSDPA και η Vodafone γράφει αναζήτηση δικτύου. Επομένως,για Θεσσαλία "θέλει ακόμη",αν και σταμάτησε η επέκταση όπως είπες. Αν αρχίσει να τοποθετεί σταθμούς είναι υπόθεση δύο μηνών να καλυφθεί το υπόλοιπο της Θεσσαλίας με 3η γενιά. Και τότε πάλι θα έρθουν σε δύσκολη θέση Cosmote/Vodafone όπως γίνεται στο gsm άρα άστους να χαίρονται προσωρινά.

b)Και να μη ξεχνάς το WIND EDGE που υπάρχει σε περιοχές που Vodafone δεν έχει GSM όπως κάποια ορεινά της Ευρυτανίας. Δεν είναι και λίγο να είσαι άκρη θεού και να έχεις 256kbit!!! :)

 

Για Θεσσαλονίκη ειλικρινά ως επισκέπτης για 3-4 μέρες το χρόνο δε μπορώ να έχω ολοκληρωμένη εικόνα. Αλλά ποτέ δεν αντιλήφθηκα κάποιο σοβαρό πρόβλημα. Η μόνη περίπτωση που την είδα χωρίς σήμα ήταν στη Στρατηγού Καλάρη - το θυμάμαι καλά;;; - κοντά στο Λευκό Πύργο και μου έκανε άσχημη εντύπωση. Προφανώς όσο ζεις βρίσκεις σημεία αλλά μη νομίζεις ότι αμα κινηθείς προς Καλαμαριά δε θα δεις τρύπες και από τις τρεις εταιρείες,εδώ είχα βρει σε 2 μέρες αρκετές...

Ας βγάλει η WIND femtocell και τουλάχιστον,όσοι έχουνε προβλήματα σε πόλεις να αντιμετωπιστούν άμεσα... Η Vodafone αν έκανε κάτι καλό για την κάλυψή της ήταν αυτό,γιατί τουλάχιστον οι πελάτες της έχουν σήμα εκεί που περνάνε μεγάλο χρονικό διάστημα χρησιμοποιώντας το κινητό,είτε χώρο εργασίας είτε σπίτι.

 

Επιπλέον,αυτό με τους αριθμούς που λες,είναι άκυρο. Εκτίμηση της κάθε εταιρείας είναι. Λένε ότι κάλυψαν Αθήνα, ξέρεις πόσες τρύπες υπάρχουν στην Αθήνα από κάθε εταιρεία;;; ΟΥΥΥΥΥΥΥΥ!!!! Καλά είσαι! Πήγαινε Ζωγράφου να δεις σήμα που έχει η Vodafone,το ψάχνεις,πήγαινε Κορυδαλλό να βρεις τη WIND,καλά τη Cosmote τη ψάχνεις γενικά :lol:

Δεν είναι έτσι,μιλάμε για καθαρή ΕΚΤΙΜΗΣΗ. Δεν είναι τυχαίο ότι μόλις βγαίνουν ανάλογες διαφημίσεις ο κόσμος τους κράζει,αυτά είναι για ανθρώπους που δε ξέρουν από κινητή τηλεφωνία και θύματα του μαρκετινγκ. Υπάρχει περίπτωση να βάλω Cosmote τη στιγμή που δε πιάνει καλά στο σπίτι μου ΑΚΟΜΑ και 100% πληθυσμιακή κάλυψη να μου παρέχει; όχι βέβαια,μη τρελαίνεσαι με τα νούμερα. Αυτά είναι για Αμερικανάκια,marketing...

 

 

PS : όλες οι δημοσκοπήσεις καταλήγουν να λένε "τι δίκτυο χρησιμοποιώ". Συγκρίνετε αποτελέσματα και βρείτε την τυπική απόκλιση από άλλες δημοσκοπήσεις. Έλεος. Οι Έλληνες δε μπορούν να έχουν άποψη επιτέλους σε κάτι; Γίδια είμαστε...

 

Τώρα θα υποστείς την οργή μου :p

Βασικά, περισσότερα σημεία έχω δει με VF EDGE και 3G ταυτόχρονα, ενώ συνήθως στην WIND βλέπω EDGE με GSM :p Και αναφέρομαι σε πυκνοκατοικημένες αλλά και σε πιο απομακρυσμένες περιοχές.Αυτήν που βλέπω με ελάχιστο EDGE είναι η Cosmo, ακόμη και σε σημεία με μόνο GSM δίκτυο :)

 

Επίσης, δεν ξέρω τι δουλειά έχει κάνει η Wind στο Πήλιο, γιατί έχω να πάω πολύύύύ καιρό :p Αλλά στο Πήλιο γενικά θυμάμαι πως έπασχε οικτρά το UMTS της Cosmo σε κάλυψη, ενώ το UMTS της Wind ήταν σχετικά καλύτερο σε κάλυψη. Για VF δεν θυμάμαι ειλικρινά.

 

Τώρα, όσον αφορά την εμβέλεια στο 3G, πιθανώς η VF να δίνει μικρότερη ώστε να λειτουργούν αποδοτικότερα οι υπηρεσίες δεδομένων. Αυτό απ'τη μια πλευρά είναι καλό, αλλά από την άλλη για συνεχόμενη κάλυψη απαιτεί πυκνότερο δίκτυο. Δυστυχώς, πάλι για Βόλο δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη μετά τις τελευταίες προσθήκες της VF, καθώς δεν τον έχω επισκεφθεί προς το παρόν. Ωστόσο, απ'τη στιγμή που υπάρχει καλή UMTS κάλυψη σε μια περιοχή, προτιμώ να κλειδώνω τη συσκευή μου σε UMTS, ώστε να αποφεύγω ενδεχόμενα προβλήματα από handover UMTS --> 3G.

Προς Αλμυρό που ανέφερες, ενώ έχουν UMTS και οι 2(WIND/VF), η Wind κάλυψε τη μισή πόλη μόνο ενώ η VF έχει πολύ πιο ευρεία κάλυψη σε όλη την περιοχή με UMTS. Επίσης, επαναλαμβάνω πως σε Χαλκιδική(1ο και 2ο πόδι), καθώς και σε Θεσσαλονίκη/ Σέρρες/Καβάλα πλέον κάνουν καλύτερο παιχνίδι οι Cote/VF, κυρίως σε UMTS, μιας και στο GSM δεν υπάρχουν τρελές διαφορές. Ιδίως στην Θεσσαλονίκη υπάρχουν πολλά σημεία που η κάλυψη είναι ανύπαρκτη ή τα dropped calls πέφτουν βροχή. Το διαπιστώνω όταν μιλάω σχεδόν καθημερινά με γνωστούς μου με Wind. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί την παραμέλησε έτσι :(

 

Επίσης, σε αρκετά μεγάλο κομμάτι των νομών Ιωαννίνων και Θεσπρωτίας που επισκέφθηκα το καλοκαίρι, οι VF/Cote ήταν φουλαρισμένες με UMTS και η Wind είχε ένα απλό GSM χωρίς καν EDGE ενεργό στην πλειονότητα των περιοχών.

 

Όσον αφορά τα ποσοστά, το τόνισα και στην προηγούμενη απάντηση πως δεν έχουν καμία σχεδόν σημασία, αλλά ακόμη και στην περίπτωση που κάποιος θελήσει να δει με ξερούς αριθμούς τη συνολική πληθυσμιακή κάλυψη των εταιριών θα παρατηρήσει μικρότερο ποσοστό στην Wind(φυσικά, πληθυσμιακή κάλυψη επιτυγχάνεται και με 1 γραμμή σήμα που μπορεί να χαροπαλεύει να συνδεθεί η κλήση, αλλά δυστυχώς προσμετρούνται και αυτές οι περιοχές). Συγκεντρωτικά ωστόσο(σε UMTS και GSM κάλυψη, μιας και αυτός είναι ο τίτλος της δημοσκόπησης), θεωρώ απ'την μέχρι τώρα εμπειρία μου πως υπερισχύουν ελαφρώς οι Cote/VF έναντι της Wind και ανυπομονώ όπως είπα ήδη και πιο πάνω να δω την Wind να αρχίσει από τώρα και στο εξής να επεκτείνει πιο δυναμικά το δίκτυό της(σε κάλυψη και τεχνολογία).

Link to comment
Share on other sites

Μα στο Αλμυρό η VF έχει κεραία μέσα στην πόλη Κώστα,με δουλεύεις ωρέ; :p Λογικό είναι να πιάσει όλη την πόλη! Η WIND ούτε ξέρει η ίδια από που χτυπάει. Πάντως από ταχύτητες η WIND έχει πολύ καλές στον Αλμυρό.

Η κάλυψη της Cosmote UMTS στο Πήλιο όπως είπες είναι χάλι μαύρο. Πρώτη WIND,ακολουθεί VF και τέλος,στον πάτο Cosmote.

Συνήθως, οι ταχύτητες παίζουν σε περιοχές που κινούμαστε επομένως πάλι είναι δύσκολο να βγάλουμε Μ.Ο. ταχυτήτων. Σε γενικές γραμμές η WIND είναι πολύ σταθερή, χωρίς να έχει "τέρμα" ταχύτητες. Πιστεύω ότι η σταθερότητα αυτή είναι που μου αρέσει στο data δίκτυο της WIND και όχι οι τρελές ταχύτητες. Αν και 3mbit δεν είναι λίγο,τη δουλειά σου τη κάνεις με το παραπάνω... Και με 2mbit είμαι προσωπικά ΟΚ.

 

EDGE μπαίνει σε αυτές τις κεραίες που είτε τοποθετούνται ΤΩΡΑ είτε το υποστηρίζουν είτε αναβαθμίζονται. Οι WIND/VF/COSMOTE δε πρόκειται να αλλάξουν κεραίες GSM για EDGE,το πολύ πολύ τοποθετούν HSDPA και τέλος...

 

Στο Βόλο,πίστεψέ με,μη κάνεις το λάθος να κλειδώσεις σε 3G:lol: Δε πρόκειται να δεις κλήση παρά σε μορφή SMS:happy:

 

Θεσσαλονίκη,δε μπορεί να είναι τόσο πια χειρότερη η WIND,θυμάμαι ότι ήμουν σχεδόν παντού φουλ και μάλιστα σε σημεία που οι άλλες χαροπάλευαν. Είναι ανάλογα την περιοχή. Αν λυθούν κάποτε τα θέματα τα αδειοδοτικά να είσαι σίγουρος ότι θα δεις και τις 3 σε ένα επίπεδο εξαιρετικό μέσα στις πόλεις. Δεν υπάρχει καν σχέδιο πλέον για radio network εντός πόλεων,τραγικό αλλά ισχύει!

Δεν είναι σε θέση να πούνε οι εταιρείες βάζω 5 κεραίες και καλύπτω το Βόλο επιλέγοντας τα σημεία που τους βολεύουν γιατί αύριο θα έρθει κάποιος ανεγκέφαλος και θα τους κάνει κουμάντο στην επέκταση. Έτσι λοιπόν,τοποθετούν μία κεραία και ό,τι πιάσει! Στο εξωτερικό,σε πόλεις όπως Αλμυρός,Αγχίαλος κτλ δε νοείται να υπάρχουν περιφερειακές κεραίες για κάλυψη του κέντρου. Μία μακροκυψέλη και στο κέντρο μία μικρότερης εμβέλειας κυψέλη. Αυτό πρέπει να γίνει σε όλη την Ελλάδα. Τότε θα ΔΕΙΣ ΔΙΚΤΥΟ:!: Έχουμε φτάσει στο 2010 και ο Βόλος καλύπτεται περιφερειακά,απλά ΝΤΡΟΠΗ!

Προσωπικά,χρησιμοποιώ πολύ τα data αλλά πάνω απ'όλα μιλάω αρκετά στο κινητό. Εκεί,την ποιότητα που μου δίνει η WIND δε μπορώ να τη συγκρίνω με Cosmote/Vodafone. Έχει κρυσστάλλινο ήχο! Χαίρεσαι να μιλάς... Της Vodafone είναι πολύ "τυπικός" ενώ της cosmote χάλια...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη...βγαινει ο cosmote καλυτερος σε σημα???? ΕΛΕΟΣ....:p αυτος δεν εχει σημα καμπανα, αλλα σημα κουδουνακι ποδηλατου το πολυ...:lol: μενω αθηνα και χρησιμοποιωντας what's up εδω και 2 χρονια, ειμαι παρα πολυ δυσαρεστημενος..ο μονος λογος που δεν αλλαζω ειναι γτ το εχουν οι περισσοτερες επαφες μου, κι ετσι δεν χρεωνομαι...αλλιως θα ειχε φυγει σουμπιτος ο κοσμοτε απο το κινητο μου...δεν πιανει σχεδον πουθενα...μονο σε κατι ακυρα μερη (ας πουμε στο υπογειο παρκινκγ του σουπερμαρκετ που παω) αλλα μεσα στο σπιτι μου, στην πλατεια της περιοχης μου που εχει πααααρα πολλες καφετεριες και πολυ κοσμο γενικα, δεν πιανει καθολου καλα..δεν το συζητω για τα μηνυματα που οποτε θελουν πανε κι οποτε θελουν απεργουν...κι εννοειται οτι δεν το σκεφτομαι καν να στειλω 3πλο μηνυμα (320 χαρακτηρες δλδ), γιατι απλως δεν θα παει ολοκληρο.. εγω προσωπικα επειδη εχω χρησιμοποιησει και τα τρια δικτυα, και ως καρτοκινητα αλλα και ως συνδρομητης με παγιο, θεωρω μακραν καλυτερη την Wind σε καλυψη...μακραν ομως.....:!: την vodαfone την χρησιμοποιουσα για καποια χρονια, και δεν νομιζω να ξανασχοληθω μαζι της....(και λογω καλυψης, αλλα κυριως λογω αδικαιολογητων χρεωσεων στον λογαριασμο μου, αλλα και στο c.u. μου)
Link to comment
Share on other sites

αν κ συνδρομητης WIND τώρα, έχοντας περασει και απ'τις 3 εταιρίες, η Cosmote συνολικά διαθετει την καλυτερη κάλυψη.

ιδίως στην 3G κάλυψη η wind έχει μεινει πολύ πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει η Κοσμοτε να έχει καλύτερο σήμα......

Από τοτε που την έπελεξα κατεβάζω καντηλια γιατι δεν μπορω αν μιλήσω....

Στο σπίτι ΟΚ δεν έχω με καμμία εταιρια καλό σήμα αλλα με τις άλλες 2 εκτός σπιτιού έιχα πολύ καλο σήμα ....με την κοσμοτε ουτε στην δουλεία έχω ουτε στο χωριό μιλάω με watch'up με διακοπές ....η ποιότητα ειναι άκυρη τελείως...τεσπα....έρχεται η λήξη του συμβολαίου....wind/vodafone και πάλι wind/vodafone ....

Link to comment
Share on other sites

α)Μα στο Αλμυρό η VF έχει κεραία μέσα στην πόλη Κώστα,με δουλεύεις ωρέ; :p Λογικό είναι να πιάσει όλη την πόλη! Η WIND ούτε ξέρει η ίδια από που χτυπάει. Πάντως από ταχύτητες η WIND έχει πολύ καλές στον Αλμυρό.

 

β)Η κάλυψη της Cosmote UMTS στο Πήλιο όπως είπες είναι χάλι μαύρο. Πρώτη WIND,ακολουθεί VF και τέλος,στον πάτο Cosmote.

Συνήθως, οι ταχύτητες παίζουν σε περιοχές που κινούμαστε επομένως πάλι είναι δύσκολο να βγάλουμε Μ.Ο. ταχυτήτων. Σε γενικές γραμμές η WIND είναι πολύ σταθερή, χωρίς να έχει "τέρμα" ταχύτητες. Πιστεύω ότι η σταθερότητα αυτή είναι που μου αρέσει στο data δίκτυο της WIND και όχι οι τρελές ταχύτητες. Αν και 3mbit δεν είναι λίγο,τη δουλειά σου τη κάνεις με το παραπάνω... Και με 2mbit είμαι προσωπικά ΟΚ.

 

γ)EDGE μπαίνει σε αυτές τις κεραίες που είτε τοποθετούνται ΤΩΡΑ είτε το υποστηρίζουν είτε αναβαθμίζονται. Οι WIND/VF/COSMOTE δε πρόκειται να αλλάξουν κεραίες GSM για EDGE,το πολύ πολύ τοποθετούν HSDPA και τέλος...

 

γ)Στο Βόλο,πίστεψέ με,μη κάνεις το λάθος να κλειδώσεις σε 3G.Δε πρόκειται να δεις κλήση παρά σε μορφή SMS

 

δ)Θεσσαλονίκη,δε μπορεί να είναι τόσο πια χειρότερη η WIND,θυμάμαι ότι ήμουν σχεδόν παντού φουλ και μάλιστα σε σημεία που οι άλλες χαροπάλευαν. Είναι ανάλογα την περιοχή. Αν λυθούν κάποτε τα θέματα τα αδειοδοτικά να είσαι σίγουρος ότι θα δεις και τις 3 σε ένα επίπεδο εξαιρετικό μέσα στις πόλεις. Δεν υπάρχει καν σχέδιο πλέον για radio network εντός πόλεων,τραγικό αλλά ισχύει!

Δεν είναι σε θέση να πούνε οι εταιρείες βάζω 5 κεραίες και καλύπτω το Βόλο επιλέγοντας τα σημεία που τους βολεύουν γιατί αύριο θα έρθει κάποιος ανεγκέφαλος και θα τους κάνει κουμάντο στην επέκταση. Έτσι λοιπόν,τοποθετούν μία κεραία και ό,τι πιάσει! Στο εξωτερικό,σε πόλεις όπως Αλμυρός,Αγχίαλος κτλ δε νοείται να υπάρχουν περιφερειακές κεραίες για κάλυψη του κέντρου. Μία μακροκυψέλη και στο κέντρο μία μικρότερης εμβέλειας κυψέλη. Αυτό πρέπει να γίνει σε όλη την Ελλάδα. Τότε θα ΔΕΙΣ ΔΙΚΤΥΟ:!: Έχουμε φτάσει στο 2010 και ο Βόλος καλύπτεται περιφερειακά,απλά ΝΤΡΟΠΗ!

 

ε)Προσωπικά,χρησιμοποιώ πολύ τα data αλλά πάνω απ'όλα μιλάω αρκετά στο κινητό. Εκεί,την ποιότητα που μου δίνει η WIND δε μπορώ να τη συγκρίνω με Cosmote/Vodafone. Έχει κρυσστάλλινο ήχο! Χαίρεσαι να μιλάς... Της Vodafone είναι πολύ "τυπικός" ενώ της cosmote χάλια...

 

α)Νόμιζα πως τοποθέτησε εντός πόλης και η Wind. :confused:Δεν μπορεί να καλύπτει τέλεια το κέντρο της πόλης σε μια εντελώς επίπεδη περιοχή, αν τοποθέτησε ιστό εκτός. Αυτό άλλωστε αποδεικνύεται και από το RSCP. Απλά δεν την έχει τοποθετήσει σε καλό σημείο και έπιασε τη μισή πόλη, σε σχέση με την VF. Εκτός και να το ξέρεις στα σίγουρα ότι η Wind εκπέμπει από εκτός, οπότε πάω πάσο

 

β)Συμφωνώ με το θέμα ταχυτήτων.Προσωπικά ακόμη και με το 1-1,5 mbps είμαι ικανοποιημένος για απλό browsing/e-mails και τα σχετικά. Ε, τώρα αν κατεβάζω από rapid premium ένα πρόβλημα θα το έχω, αλλά δε νομίζω ότι είναι πολλοί αυτοί που θα χρησιμοποιούν data σύνδεση για να κατεβάζουν από hotfile και rapid συνέχεια:p Παρ'όλα αυτά όμως, προκειμένου να υποστηριχτούν όσο το δυνατόν καλύτερα οι ταχύτητες των HSPA+ δικτύων σαφώς και απαιτείται αναβάθμιση υποδομών και ίσως και αλλαγή εξοπλισμού, αν και εφόσον ο νέος εξοπλισμός ανταποκρίνεται καλύτερα ή είναι πιο εύκολος στην εγκατάσταση/διαχείριση. Αυτό για μένα σημαίνει επένδυση και δεν μπορώ παρά θετικά να το δω.

 

γ)Θα το δοκιμάσω σε κλήση φωνής και data και θα αναφέρω τα αποτελέσματα στο αντίστοιχο θέμα. Τώρα ό,τι και να σου πω θα είναι ψέμα:)

 

δ)Και όμως, πλέον είναι χειρότερη έναντι των άλλων 2. Εντάξει, υπάρχουν σημεία μετρημένα στα δάχτυλα του ενός χεριού που ενδέχεται να είναι καλύτερη από Κόσμο ή VF, αλλά σε γενικές γραμμές παρατηρώ υπερβολική στασιμότητα. Κοινώς, ό,τι προβλήματα κάλυψης GSM/UMTS ή επικοινωνίας υπήρχαν και πριν 3 χρόνια, υπάρχουν και τώρα. Αυτό το λέω στασιμότητα. Δε νομίζω πια να είναι μόνο η Wind αδικημένη με τις αδειοδοτήσεις:OΑπλά, ίσως αυτό δικαιολογείται εν μέρει από την κακή οικονομική της κατάσταση. Όμως και πάλι, μιλάμε για την Θεσ/νίκη, όχι για κάποιο χωριό των 20 κατοίκων.

 

ε)Συμφωνώ πως ο ήχος της Wind είναι καλύτερος έστω και κατ'ελάχιστο έναντι της VF. Αυτήν την αντίληψη είχα όταν την χρησιμοποιούσα. Από όταν άλλαξα σε VF, αν και δεν αντιμετώπισα ουδέποτε πρόβλημα με την ποιότητα ήχου, μου φαίνεται όπως είπες και συ πιο ουδέτερος ο ήχος της. Για τα καμπανάκια της Κοσμοτέ δε θα το σχολιάσω(αν κατάφερνες να βγάλεις γραμμή :p)

 

Αλλά, για να μη βγούμε τελείως εκτός θέματος, στείλε pm καλύτερα με την απάντηση, γιατί βλέπω να μας κυνηγάνε με την καραμπίνα απ'αυτό το θέμα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εδώ που μένω (Δυτική Θεσσαλονίκη) και η Vodafone και η Cosmote έχει χαμηλό σήμα. Πολλές φορές δεν βγάζω κλήση είτε πέφτει η γραμμή ενώ μιλάω.

 

Σε λίγο καλύτερο επίπεδο βρίσκεται η Wind αλλά δεν την έχω "δουλέψει" και τόσο πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Πφφφφ.... Απ'όσους μίλησαν αρνητικά για την Wind μαζί μου τά'βαλες ρε Μιχάλη; :p

 

Χωρίς το femtocell σπίτι μου στον Βόλο είχα περίπου από -90 dBm έως και -105 dBm στο 3g με VF, κοινώς δεν έβγαινα εκτός δικτύου και είχα καλό σήμα. Απλά με το VAG έχω σταθερό -45 dBm, γι'αυτό το πήρα! Είμαι μαζόχας,ε; :p Στο ίδιο σπίτι η Wind δεν έχει ούτε για δείγμα 3G :p

 

Γενικά, πιστεύω πως στην Θεσσαλία πλέον στο 3G είναι πολύ καλύτερη η VF συγκριτικά με Wind(η οποία VF συμφωνώ πως μέχρι και πριν 1 χρόνο έπασχε οικτρά. Θυμάσαι άλλωστε πόσο την έκραζα Και επίσης, έχω εντοπίσει κάποια αρκετά σημεία σε ανατολική και κεντρική Μακεδονία(κυρίως στους νομούς Καβάλας,Θεσ/νίκης και Χαλκιδικής) όπου η Wind έχει τρύπες κανονικές ακόμη και στο GSM σε κάποια πιο απομακρυσμένα σημεία,οι οποίες δε δικαιολογούνται τη στιγμή που οι ανταγωνίστριες είναι φουλαρισμένες και λειτουργούν κανονικά. Σε πολλά χωριά επίσης της Ηπείρου και της Θεσπρωτίας έχει τοποθετηθεί 3G εδώ και αρκετό καιρό από Cote/ VF και η Wind σφυρίζει αδιάφορα. Επίσης, έλα ξανά Θεσ/νίκη να σου δείξω κάτι ωραίες τρύπες σε GSM και 3G της Wind και κάτι ωραιότατα dropped calls, ακόμη και σε κεντρικά σημεία ή σημεία υψηλού ενδιαφέροντος/κίνησης. Και δε νομίζω πια σε όλα αυτά τα σημεία να τίθεται θέμα αδειοδότησης. Sorry, αλλά δυσκολεύομαι να το πιστέψω, όταν οι ανταγωνιστές δεν έχουν πρόβλημα και έχουν στήσει κανονικά δίκτυο με τις κεραίες φανερές μάλιστα σε πολλά σημεία.:p Και αυτά τα προβλήματα υπάρχουν χρόνια τώρα. Διαφορετικά θα συνέχιζα στην Wind ως συνδρομητής, μιας και από άποψης πακέτων σταθερής/κινητής είναι πιο συμφέρουσα από την VF που έχω τώρα. Όμως χωρίς να κάνει κάτι για να βελτιώσει την κατάσταση, τη στιγμή που οι άλλες 2 είναι φουλαρισμένες και σε GSM και σε UMTS στα πιο πολλά σημεία και λειτουργούν,ε, πώς να κερδίσει πελάτες; Ας ελπίσουμε τώρα με την χρηματική ένεση που της δόθηκε να κάνει κάποια πράγματα, διότι η κακή οικονομική της κατάσταση θεωρώ πως ήταν ο βασικός λόγος που παράτησε τελείως το δίκτυο εδώ και 1,5 χρόνο.

 

Τέλος πάντων, για να μην το κάνουμε vs η εμπειρία μου τον τελευταίο 1,5 χρόνο από την VF είναι εξαιρετική, καθώς δεν έχω ξεμείνει από δίκτυο σε όσες περιοχές έχω κινηθεί και δεν έχω προβλήματα. Αν δω μελλοντικά ότι παρατάει αυτήν την καλή δουλειά που έχει κάνει σαφώς και θα κάνω φορητότητα για κάποια απ'τις άλλες 2.:)

 

Υ.Γ.1: Πληθυσμιακά πάντως, καλύπτει λιγότερο ποσοστό από τις άλλες 2 και το παραδέχεται και η ίδια. Σε πακέτο καρτοκινητής ΑΒ αναφέρεται ξεκάθαρα πως η πληθυσμιακή της κάλυψη ανέρχεται σε ποσοστό 99,05%. Ακόμη και τους ξερούς αριθμούς να κοιτάξεις- οι οποίοι κατά την άποψή μου δεν έχουν σχεδόν καμία σημασία- πάλι έρχεται πιο πίσω.

 

Υ.Γ.2:Να δεις επίσης στους νομούς Λαρίσης και Τρικάλων κάτι ωραιότατα collocations της Vodafone στην Wind, όπου η VF έχει πάει εδώ και κανά χρόνο και έστησε κανονικότατα και 3G εκτός από GSM και η Wind κοιμάται.....:p

 

 

Αν και συνδρομητής της WIND σε εταιρικό πακέτο εδω και 5,5 χρόνια έχω να πώ οτι παρόλο τις καλές χρεώσεις και υπηρεσίες για μένα ΔΥΣΤΥΧΩΣ στην περιοχή μου του Δήμου Ξηροβουνίου (Δ.Δ Αμμοτόπου όπου και η έδρα του Δήμου)στο Νομό Άρτας παρά τα ανεπάλληλα τηλεφωνήματα στο 1277 και τηλεφωνήματα απο ενα κύριο που διαβεβαίωνε εδω και 2 χρόνια ότι θα λυθεί το θέμα αλλα που.....και αποστολή mail στο αρμόδιο τμήμα για την υπόδειξη του πάρκου κεραιών του Δήμου όπου οι άλλες δύο έχουν τοποθετήσει εδω και 2 έτη κεραιές ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν έχει γίνει τίποτα ακόμα...(Θα θυμάται ο mixtri τα pm μου για το πρόβλημα που υπάρχει;))Πλέον δεν κάνω καμία άλλη ενέργεια γιατι νομίζω οτί η τον χρόνο μου χάνω...Ας επικοινωνούν οι συνδρομητές απο τις άλλες δυο εταιρείες τουλαχιστον στον Δήμο μας....

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ δύο εταιρίες, την Cosmote και την Vodafone. Η αλήθεια είναι ότι και οι δυο έχουν τα θετικά και τα αρνητικά τους που δεν αφορούν μονάχα το σήμα αλλά και τις χρεώσεις. Προτιμώ φυσικά την vodafone, γιατί πραγματικά όπου και να βρεθώ θα βρώ έστω και μια γραμμή σήματος και γενικότερα από ότι βλέπω έχω πιο σταθερή ισχύ σήματος από την Cosmote που με απογοητεύει συνεχώς. Από εξυπηρέτηση, η δεν είχα παράπονο από την Vodafone, καθώς μπορώ να βρώ εύκολα βοήθεια όταν καλώ το κέντρο εξυπηρέτησης, στην cosmote είμαι αρκετή ώρα στην αναμονή. Αυτό το σήμα "καμπάνα" το αναζητάμε ακόμη στην cosmote, γιατί αν απομακρυνθείς λιγάκι από πόλη προς επαρχία, τότε με το ζόρι βρίσκει λίγο σήμα. Φέτος ειδικά τα προβλήματα της εταιρίας ήταν πολλά και σε βαθμό που αγανάκτησαν πολλούς συνδρομητές.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

κανονικα (και με το νομο), απο τη στιγμη που η παροχη υπηρεσιων μιας εταιριας δεν ειναι επαρκης, θα επρεπε ο συνδρομητης να εχει το δικαιωμα να σπασει το συμβολαιο του, χωρις καμμια υποχρεωση. Μονο ετσι θα σοβαρευτουν οι 3 'αθλιες' εταιριες στο Ελλαδισταν..
Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάς ότι μιλάμε για κινητές επικοινωνίες όμως.Το να μην πιάνει καθόλου ή να πιάνει προβληματικά μία εταιρία σε μία δεδομένη γεωγραφική περιοχή δε σημαίνει αυτόματα πως δεν πιάνει και αλλού.Παρ' όλα αυτά, το πιο συνετό θα ήταν να ενημερώνεται ο συνδρομητής για την ποιότητα κάλυψης στον τόπο που τον ενδιαφέρει (π.χ. στην εργασία ή στο σπίτι) και στη συνέχεια να προχωρά στη σύναψη συμβολαίου.Αλλά σιγά μη γίνει κάτι τέτοιο ποτέ...
Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάς ότι μιλάμε για κινητές επικοινωνίες όμως.Το να μην πιάνει καθόλου ή να πιάνει προβληματικά μία εταιρία σε μία δεδομένη γεωγραφική περιοχή δε σημαίνει αυτόματα πως δεν πιάνει και αλλού.Παρ' όλα αυτά, το πιο συνετό θα ήταν να ενημερώνεται ο συνδρομητής για την ποιότητα κάλυψης στον τόπο που τον ενδιαφέρει (π.χ. στην εργασία ή στο σπίτι) και στη συνέχεια να προχωρά στη σύναψη συμβολαίου.Αλλά σιγά μη γίνει κάτι τέτοιο ποτέ...

 

εαν γινόταν ομως, ξερεις τι ωραια θα ειχαν ολοι σημα? Τα δισεκατομμυρια που λενε οτι ξοδευουν τοσο καιρο, θα επιαναν τοπο..

 

edit: Δε μπορω να καταλαβω πως γινεται πριν λιγο καιρο να εχει μεινει η μιση Ελλαδα χωρις δικτυο κοσμοτε για 14 ωρες, και εδω μεσα να ψηφιζουν οι περισσοτεροι την κοσμοτε ως καλυτερη καλυψη.. μην πω για την υπερφορτωση των teenagers με το what's up..

Edited by mi6
Link to comment
Share on other sites

Εγω έχω συμβόλαιο με Vodafone, αλλά και 2 καρτοκινητά, ένα Wind και ένα Cosmote, θεωρώ πλέον πως εδώ και περίπου 1-2 χρόνια η Vodafone έχει ανώτερο σήμα από τις άλλες 2 εταιρίες, χωρίς όμως να μπορώ να πω πως είναι κλάσεις ανώτερο.

Προσωπικά δεν είχα ποτέ πρόβλημα με Vodafone, ενώ με τις άλλες 2 εταιρίες είχα μικροπροβλήματα, με αποκορύφωμα το σχετικά πρόσφατο black out της Cosmote στη Β. Ελλάδα.

Τέλος θα ήθελα να αναφέρω και τη σημαντική βελτίωση της κάλυψης της Wind τα τελευταία χρόνια.

Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

Guest giannios
εαν γινόταν ομως, ξερεις τι ωραια θα ειχαν ολοι σημα? Τα δισεκατομμυρια που λενε οτι ξοδευουν τοσο καιρο, θα επιαναν τοπο..

 

Και εάν δεν υπήρχαν τα κομπλεξικά που γκρεμίζουν και καταστρέφουν κεραίες και αν μπαίναν εκεί που έπρεπε και άν.....

 

Έχει σήμα, σήμα για τα μπάζα,

μόνο σε λόγγους βουνά ή πεδιάδα, ναι

δεν βγάζεις γραμμή, όσο και αν προσπαθείς,

έχει σήήήήμα, σήμα για τα μπάζαααα......

χαχαχαχαχα

Edited by giannios
Συνένωση μηνυμάτων. Να χρησιμοποιείς την ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ αν θέλεις να προσθέσεις κάτι.
Link to comment
Share on other sites

Κοσμοτέ καλές χρεώσεις και μπανάνα σήμα, βόνταφον άδικες χρεώσεις και λίγο καλύτερο σήμα. Ψηφίζω κοσμοτέ γιατί πάνω κάτω κάνω τη δουλειά μου έστω κι αν χάνω 452 κλήσεις στη διαδρομή από 'Αστρος για Λεωνίδιο. Η Βόντα με εξυπηρέτησε και με το παραπάνω από σήμα για ένα χρόνο αλλά την έπιασα γκόμενα τελικά γιατί κάθε μήνα μου τα έτρωγε και δεν έλεγε.
Evolution is the solution... :D
Link to comment
Share on other sites

Vodafone γιάτι η ποιότητα των κλήσεων είναι δεδομένη. Δεν με ενδειαφέρει να δείχνει το κινητό ότι έχει σήμα και να μην μπορώ να βγάλω γραμμή...

:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

 

οπως η κοσμοτε, με φουλ σημα και να μην μπορεις να παρεις τηλεφωνο...:mad:

ΑΞΙΖΕΙ ΦΙΛΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΚΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΦΩΤΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΣΕ ΚΑΨΕΙ!!!! Β.Π.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...