Jump to content

Ποιος πάροχος κινητής διαθέτει την καλύτερη κάλυψη δικτύου;


TN97
 Κοινοποίηση

Ποιο δίκτυο έχει την καλύτερη κάλυψη;  

1.083 members have voted

  1. 1. Ποιο δίκτυο έχει την καλύτερη κάλυψη;

    • Cosmote
      372
    • Vodafone
      309
    • Wind
      184
    • Κανένα, και τα τρία κινούνται στα ίδια επίπεδα
      172
    • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ / Δεν έχω άποψη
      48


Recommended Posts

Έχοντας κινητό απο το 1993 και αφού ειχα πάντα 2 απο τις τρεις εταιρείες κατέληξα οτι τα τελευταία 2 χρονιά το καλύτερο σήμα (οχι γραμμούλες αλλα πραγματικό σήμα για επικοινωνίες) το έχει η Vodafone.

ειχα τα τελευταία 12 χρονια συμβόλαιο βοντα σε συνδυασμό με μια κάρτα Q (δλδ Wind) εδώ και 6 μήνες έφυγα απο την βοντα (λόγω της πολιτικής των επιδοτήσεων) και πήγα Cosmote.την πρώτη εβδομάδα έπαθα σοκ από τις χαμένες κλήσεις και απο τις ανεπιτυχής προσπάθειες για να καλέσω...

είναι πολύ πίσω, αρκεί να αναφέρω οτι με βοντα παντού κατεβαζα απο τον υπολογιστή μου με 80 εως 120 ενω με κοσμοτε με 3G απο 15 εως20 @!#$@!!!!

 

 

αν υπάρχει κάποια προκατάληψη νομίζω ότι είναι από τη μεριά σου... να σου υπενθυμίσω μόνο μερικά πράγματα

 

1. όλες οι εταιρίες έχουν σημεία στα οποία παρέχουν άριστη κάλυψη, άλλα που έχουν μέτρια ή κακή κι άλλα στα οποία η κάλυψη είναι ανύπαρκτη.

2. όταν αναφέρονται σε κάλυψη 99.8% (vodafone) και "σήμα καμπάνα" (cosmote) αναφέρονται σε πληθυσμιακή κι όχι γεωγραφική κάλυψη. αν δεν είναι σαφής η διαφορά μπορούμε να την αναλύσουμε για να λυθούν τυχόν απορίες.

3. ελλάδα δεν είναι μόνο η αθήνα. συμφωνώ ότι η μεγαλύτερη μάζα του πληθυσμού ζει εδώ και πως εσύ καθώς και πολλοί άλλοι επισκέπτονται τα "κατσικοχώρια" όπως τα αποκάλεσες μια στο τόσο αλλά μη ξεχνάς ότι υπάρχει κόσμος που ζει μόνιμα εκεί κι έχει τις ίδιες ανάγκες για επικοινωνία με σένα, με μένα, με όλους μας.

4. η wind έχει από πρόσφατες μετρήσεις το χειρότερο 3g δίκτυο (με διαφόρά από τις άλλες 2)

5. η vodafone έχει το πιο αποδοτικό σήμα 3g με την cosmote να ακολουθεί

6. την ποιότητα του σήματος επιρρεάζουν διάφοροι παράγοντες όπως η κάλυψη και η απόσταση από την κεραία του παρόχου, ο τύπος της συσκευής (στο ίδιο σημείο ενδέχεται διαφορετικές συσκευές να δείχνουν διαφορετικό σήμα) καθώς και το πόσο "μπουκωμένη" είναι η κεραία που θα κληθεί να εξυπηρετήσει το συνδρομητή από κόσμο.

7. το αν η cosmote ή η vodafone ή η wind σέβονται τους συνδρομητές τους νομίζω είναι κάτι που θα το κρίνουν οι ίδιοι γιατί σωστά το σήμα είναι σημαντικός παράγοντας επιλογής δικτύου, εξίσου σημαντικό όμως είναι και το συνολικό πακέτο παροχής των υπηρεσιών της εκάστοτε εταιρίας

 

έχοντας δουλέψει κι άρα δει την παροχή υπηρεσιών στις 2 και δοκιμάσει και τις 3 σα συνδρομητής κλίνω υπέρ της cosmote (τουλάχιστον για τις περιοχές που κινούμαι και με ενδιαφέρουν άμεσα)

 

αυτά, το ύφος μου δεν είναι επιθετικό ή επικριτικό προς το φίλο, απλά δεν είναι ωραίο κατά τη γνώμη μου να γίνονται τέτοιες γενικότητες και να αφήνονται λανθασμένες εντυπώσεις

 

φίλε μου κάποια πράγματα οπως και να τα πούμε έχουν την ιδια σημασία.

όταν λέμε οτι δεν εχει σήμα μιλάμε για μπουκωμένες κυψέλες, και όταν λέμε οτι δεν μπορούμε να κάνουμε κλήσεις μιλάμε οτι δεν έχουμε κάλυψη ακόμα και με φουλ σήμα.

το ότι δεν "σέβονται τον πελάτη" δεν είναι ψέμα γιατί αλλιώς δεν θα λέγανε το παρατραβηγμένο σήμα καμπάνα, καμπάνα πρέπει να τους χτυπήσει μπας και συνέλθουν και κάνουν καμιά πρόοδο με την κάλυψη.

δεν είναι θέμα να ειναι κάποιος προκατειλημμένος για να καταλάβει με ποια εταιρεία έχει σήμα ( για να μπορεί να μιλήσει η να στείλει μνμ) και με ποια όχι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 253
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

εαν το παρουμε υποκειμενικα βασει των προσωπικων εμπειριων μας,επειδη εχω δοκιμασει και τους τρεις,η απαντηση μου ειναι οτι με κανεναν απο τους τρεις δεν εχω σημα στο σπιτι μου,αρα και οι τρεις ειναι απαραδεκτοι.

οι δε διαφημισιες τους για καλυψη,σημα κ.λ.π.,ειναι μονο για να γελας και να κλαις ταυτοχρονα.

Link to comment
Share on other sites

Είχα και της 3 και τώρα εκτός από το Vodafone που έχω με πάγιο ,πήρα και ένα what's up,η Vodafone έχει σχεδόν παντού καλύτερο σήμα και 3g πιο αποδοτικό από τους άλλους 2.

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

I love my Iphone

Link to comment
Share on other sites

Vodafone..γιατι με καλυπτει οπου βρισκομαι...αν δεν ειχε αυτο το σημα..θα ειχα αλλαξει δικτυο εδω και καιρο.
Link to comment
Share on other sites

Αν και έχω Vodafone ψηφίζω Cosmote διότι στη Λήμνο είναι η μόνη που έχει πλήρη κάλυψη , σε κάποια σημεία δεν έχω καθόλου μα καθόλου σήμα ενώ η Cosmote ΕΧΕΙ ΣΗΜΑ ΚΑΜΠΑΝΑ #@$%#$^#$%#$
Link to comment
Share on other sites

Εγώ 2 κινητά Έχω 2 κάρτες η μια

wind η άλλη Cosmote η κόσμοτε έχει πολυ καλύτερο σήμα Εδώ που μένω μυτιληνη

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Περιοχή Αμπελοκήπων/Ελληνορώσων:

-Cosmote σε δυο αριθμούς (κλήσεις + SMS και τα δύο)μεγάλο πρόβλημα (0-1 γραμμές)

-WIND σε δύο (το ένα μόνο data, το άλλο κλήσεις + SMS) πολύ καλή (σχεδόν πάντα full απλά οι ταχύτητες είναι σχετικά χαμηλές)

-Vodafone σε δύο (το ένα data + SMS + κλήσεις, το άλλο κλήσεις + SMS) η καλύτερη από τρεις και σε γραμμές σήματος και σε ταχύτητα (αν και Cosmote δοκιμή για ενα μήνα μόνο όσον αφορά data)

Link to comment
Share on other sites

Ανέκαθεν είχα σύνδεση Cosmote, ενώ τον τελευταίο καιρόέχω και μια κάρτα Vodafone. Έχω γυρίσει όλη την Ελλάδα και εκτός απο το metro ποτέ δεν είχα πρόβλημα με την Cosmote. Υπήρχαν περιοχές που είχα 2 γραμμές αλλά ελάχιστες φορές.

 

Ούτε με την Vodafone έχω κάποιο πρόβλημα αλλά στο σπίτι μου η Cosmote βλέπει 3G, η Voda όχι ενώ απο την Cosmo έχω και το παράδειγμα των ταξιδιών

Crazy? I was crazy once. They locked me in a room. A circular room and told me to find a corner. I lived there. I died there. Died? I died once. They put me in a deep dark whole, with worms. Worms? I hate worms, worms make me crazy. A worm tickled my nose. That drove me crazy. Crazy? I was crazy once...
Link to comment
Share on other sites

και οι 3 ειναι χαλια! Ειμαστε στο 2010 και δεν υπαρχει ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ παροχος που θα μπορουσε να καλυψει 100% μια χωρα 11 εκατομμυριων ανθρωπων. Εγω χρησιμοποιω κυρίως vodafone και εχω για ωρες αναγκης cosmote. Η wind ειναι με διαφορα η χειροτερη, παρ'ολα αυτα η μοναδικη εταιρια που εχω ελπιδες οι νεοι της ιδιοκτητες (ελπιζω εξωτερικου) να κανουν τη διαφορα.
Link to comment
Share on other sites

Aν και ο κύριος αριθμός μου είναι cosmote ψήφισα vodafone, στην Αθήνα έχω παντού σκ@τα σήμα με την cote :confused: Μεσα στο σπίτι 1-2 γραμμές με το ζόρι, ενώ η vodafone δεν κωλώνει πουθενά (και η wind έχει σήμα μέσα στο σπίτι μου, μόνο η cosmote δεν έχει :mad: )

 

Στο Ηράκλειο πάντως η cosmote πάει μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

και οι 3 ειναι χαλια! Ειμαστε στο 2010 και δεν υπαρχει ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ παροχος που θα μπορουσε να καλυψει 100% μια χωρα 11 εκατομμυριων ανθρωπων. Εγω χρησιμοποιω κυρίως vodafone και εχω για ωρες αναγκης cosmote. Η wind ειναι με διαφορα η χειροτερη, παρ'ολα αυτα η μοναδικη εταιρια που εχω ελπιδες οι νεοι της ιδιοκτητες (ελπιζω εξωτερικου) να κανουν τη διαφορα.

Μην ξεχνάς ότι πρόκειται για μια χώρα που δεν έχει το επίπεδο ανάγλυφο της Γαλλίας ή της Γερμανίας (=υψηλότερο κόστος στις μη-αστικές περιοχές) και που υπάρχει το τέρας της γραφειοκρατίας για την αδειοδότηση των κεραιών στις αστικές περιοχές.

Για την Αθήνα συγκεκριμένα, αν και αστική περιοχή, έχει εκτεταμένο ανάγλυφο και μεγάλη πυκνότητα πληθυσμού γεγονός που ανεβάζει το κόστος της ραδιοκάλυψης.

Link to comment
Share on other sites

Cosmote γιατί απλά τα τελευταία 8 χρόνια είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από το σήμα και το 3G...μιλάω άριστα και στέλνω μηνύματα κανονικότατα όπου και να έχω βρεθεί ακόμη και στα κατσικοχώρια όπου άλλες εταιρίες αντιμετωπίζουν σοβαρά προβλήματα(wind κυρίως).-
iphone 6 plus 64g-ipad air 32g-cellular-imac 27' late 2012
Link to comment
Share on other sites

Εχω συμβόλαια σε Cote και Wind. Ένα έχω να πω. η ποιότητα των κλήσεων σε wind είναι αξεπέραστη... Με την Cote το πηγάδι έχει καλύτερη ηχώ. Το θρόισμα είναι ΚΟΙΝΟ χαρακτηριστικό των κλήσεων από Cote. Σε 2g, γιατί οι κλήσεις σχεδόν πάντα πέφτουν από 3G που μεγαλοπρεπως έχει το κινητό σε 2g. Για τα δίκτυα, λίγο πολύ όλες έχουν την ίδια κάλυψη(για 2G). σε 3G υπερτερεί η Cote...
Link to comment
Share on other sites

χρονια ολοκληρα οσο θυμαμαι τον εαυτο μου και ειχα κινητο ημουν συνδρομητης vodafone.Στον βυρωνα που εμενα μεχρι και πριν 1 χρονο και συνεχιζετε ακομα, τηλεφωνο δεν ειχα ολοκληρωσει χωρις να πεσει απο σημα. αν ημουν δε μεσα στο σπιτι καλα με τιποτα επρεπε να βγω στο μπαλκονι και ημουν στον 4ο. Μετακομισα στον λοφο σκουζε (σεπολια) τα ιδια και ειμαι στον 5ο. Μεχρι και booster ζητησα γιατι δεν ηθελα να αλλαξω εταιρια, το αρνηθηκαν. Να μην τα πολυλογω εκανα φορητοτητα στην Wind και ησυχασε το κεφαλι μου. τι εδω τι στο πατρικο τι στην δουλεια (νεα σμυρνη) εχει παντα φουλ σημα Και προπαντων ποιοτητα συνομιλιας οπως λεει και ο φιλος απο πανω..

cosmote δεν ειχα ποτε οποτε δεν μπορω να εκφερω αποψη.

Link to comment
Share on other sites

αν και επέστρεψα στην Κοσμοτέ λόγω όντως καλύτερου σήματος στην μητέρα πατρίδα μου, εντός πόλης (όπου κινούμαστε στο 99% του χρόνου μας) όλες πάνω κάτω είναι τα ίδια. Δεν το βλέπω οπαδικά και έχω ένα σωρό παράπονα και από την εξυπηρέτηση της Κοσμοτέ. Αναγκαστικά όμως είμαι εκεί...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγω χρησιμοποιώ vodafone και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Για τις άλλες εταιρίες δεν μπορώ να μιλήσω γιατί δεν τις χρησιμοποιώ
Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάς ότι πρόκειται για μια χώρα που δεν έχει το επίπεδο ανάγλυφο της Γαλλίας ή της Γερμανίας (=υψηλότερο κόστος στις μη-αστικές περιοχές) και που υπάρχει το τέρας της γραφειοκρατίας για την αδειοδότηση των κεραιών στις αστικές περιοχές.

Για την Αθήνα συγκεκριμένα, αν και αστική περιοχή, έχει εκτεταμένο ανάγλυφο και μεγάλη πυκνότητα πληθυσμού γεγονός που ανεβάζει το κόστος της ραδιοκάλυψης.

 

α) καμμια χωρα δεν ειναι 100% επιπεδη

β) ειμαστε στο 2010 και αποκαλουμαστε 'ευρωπαικη χωρα'

γ) και οι 3 παροχοι ισχυριζονται οτι εχουν ξοδεψει δισεκατομμυρια για τη καλυψη. Πρεπει να δωσουν τρις δηλαδη για να εχουμε σημα παντου? Ποσο κοστιζει δηλαδη ενας δορυφορος?

δ) η κοσμοτε μιλαει για 4g, εδω καλα καλα 2g δε μπορει να υποστηριξει

 

παντα προσωπικη μου γνωμη, με σεβασμο σε ολους

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι στην wind απο το 1996 (συμβολαιο) τοτε υπηρχε προβλημα (μιλαω για την κρητη) τωρα 2010 δεν εχω αντιμετωπισει ποτε προβλημα σε ολη την κρητη με την wind. παλαιοτερα ειχα και ενα συμβολαιο cosmote ( δεν ημουν ευχαριστημενος) σημα ειχα παντου οπως και στη wind, αλλα ενω ειχα παντα σημα με την cosmote πολλες φορες δεν μπορουσα να κανω ουτε κληση, μου την εριχνε το δικτυο ,επισης στης εισερχομενες πολλες φορες μου ερχοταν μηνυμα αναπαντητης κλησης ενω η συσκευη ειχε full σημα, με αποτελεσμα να κανω διακοπη στην cosmote και να κρατησω την αξιοπιστη wind και δεν την αλλαζω με τιποτα. καλο το σημα φιλοι μου αλλα να μπορουμε και να κανουμε και κανενα τηλεφωνο.... για vodafone δεν εχω αποψη ποτε δεν εκανα συνδεση εκει και δεν θελω. Edited by mathios
Μην ψάχνεις να αγαπήσεις κάτι τέλειο , αγάπησε κάτι που δεν είναι τέλειο και κάντο τέλειο με την αγάπη σου …
Link to comment
Share on other sites

Vodafone και σε Αθήνα και σε επαρχία γενικά. Σε συγκεκριμένα μέρη μπορεί και να έχει τρύπες.

Δεν συγκρίνεται όμως με το... σήμα μπανάνα, τις εικονικές μπάρες, την ποιότητα κλήσης μέσα από το πηγάδι, τις αποτυχίες κλήσεις (τριτονικά), τις κλήσεις που "πέφτουν" της κοσμοτέ.

Τώρα, ότι έχει πείσει τους ιθαγενείς να νομίζουν ότι "έχει σήμα παντού", είναι άξιο συγχαρητηρίων! Όμως πιστεύω ακράδαντα ότι το... σήμα καμπάνα είναι πια ένας ΜΥΘΟΣ !!!

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Εγω ψηφιζω βοντα!στην αθηνα εχει σημα καμπανα σε σχεση με την κοσμο και γενικα παντου εχω παρατηρησει οτι υπερτερει,αν και ειμαι χρηστης και των δυο.ειδικα στο χωριουδακι μου στη Λημνο η κοσμο ειναι ανυπαρκτη και το σχεδον το ιδιο και στα τριγυρω χωρια...αρα το σημα καμπανα ειμαι μια μεγαλη μουφα...βοντα και παλι βοντα...

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι θα πρέπει να εκφέρουν γνώμη μόνο αυτοί που είναι χρήστες παραπάνω απο μιας εταιρείας.
Link to comment
Share on other sites

μια ΜΕΓΑΛΗ αληθεια ειναι η ελλειψη τεχνογνωσιας. Οταν μας λενε οτι απαγορευεται να μπουν κεραιες πανω σε σχολεια (0% ακτινοβολια), ενω επιτρεπουν κεραιες σε κτιρια απεναντι απο σχολεια (κανονικη ακτινοβολια), αποδεικνυουν την 'προεκλογικη' τους προσληψη..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...