Jump to content

Ποιος πάροχος κινητής διαθέτει την καλύτερη κάλυψη δικτύου;


TN97
 Κοινοποίηση

Ποιο δίκτυο έχει την καλύτερη κάλυψη;  

1.083 members have voted

  1. 1. Ποιο δίκτυο έχει την καλύτερη κάλυψη;

    • Cosmote
      372
    • Vodafone
      309
    • Wind
      184
    • Κανένα, και τα τρία κινούνται στα ίδια επίπεδα
      172
    • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ / Δεν έχω άποψη
      48


Recommended Posts

Εγώ ψηφίζω Wind. Για τον απλούστατο λόγο ότι όσο χάλια κάλυψη κι αν έχει (που κατά τη γνώμη μου κάτι τέτοιο δεν ισχύει) έχει νομίζω τους λιγότερους συνδρομητές και ως εκ τούτου μεγαλύτερη διαθέσιμη χωρητικότητα στις κυψέλες της. Με σχεδόν μηδενικό σήμα παίρνεις τηλέφωνο. Τί να το κάνω να έχω σήμα 5 στα 5 και να μην μπορώ να πάρω τηλέφωνο γιατί δεν επαρκεί η χωρητικότητα; Μου έχει συμβεί κατ' επανάληψη με καρτοκινητό Cosmote. Wind και πάλι Wind.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 253
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Χωρίς να είμαι "φανμποϋ" καποιας εταιριας, εχω Wind χρονια τωρα(απο τοτε που ηταν Telestet)και με καλυπτει στα περισσοτερα μερη. Εχω ακουσει απο γνωστους οτι βορεια της Αθηνας η Cosmote χανει πολυ σημα. Στην οικογενεια μου που εχουμε και τις 3 εταιριες στον Πειραια ολες πιανουν αψογα! Το 3G πασχει απο καλυψη, αλλα συνηθως μου ειναι αχρειαστο.
Link to comment
Share on other sites

β) ειμαστε στο 2010 και αποκαλουμαστε 'ευρωπαικη χωρα'

γ) Ποσο κοστιζει δηλαδη ενας δορυφορος?

 

β)Το ίδιο και το αυτό ισχύει και για τις υπόλοιπες ευρωπαικές χώρες. Καμία δεν έχει και δεν πρόκειται να αποκτήσει ποτέ 100% γεωγραφική ή/και πληθυσμιακή κάλυψη.

 

γ):blink: Πόσο κοστίζει ένας τι;;;:shock:Τι σχέση έχει ο δορυφόρος με την GSM/UMTS κάλυψη;

 

Προσωπικά κατέληξα στην VF, εδώ και 3 χρόνια. Έχω κάλυψη όπου και αν έχω πάει και ακόμη και σε όσες απομακρυσμένες περιοχές έχω βρεθεί δεν είδα το...σήμα-καμπάνα της Κοσμοτέ να υπερτερεί. Κάθε άλλο, που σε ορισμένες περιπτώσεις υστερούσε έναντι της VF, αν δεν ήταν στα ίδια επίπεδα. Στην Θεσσαλονίκη επίσης η κάλυψη της VF είναι πιο ισορροπημένη έναντι της Κοσμοτέ και φυσικά δεν υπάρχουν τα προβλήματα επικοινωνίας που συναντούσα με την Κοσμοτέ. Στην Wind προς το παρόν δε θα ξαναγυρνούσα, κυρίως λόγω κακής κάλυψης GSM στις περιοχές που κινούμαι και λόγω του ότι το UMTS δίκτυό της είναι ακόμη πολύ περιορισμένο σε κάλυψη και τεχνολογία,συγκριτικά με αυτό των ανταγωνιστών της.

Edited by kotsianis7
Link to comment
Share on other sites

Εγώ από την βιασύνη μου ενώ ήθελα να ψηφίσω την Wind, έριξα την ψήφο μου στην τέταρτη επιλογή κατά λάθος. :mad:

 

{Admin}, μήπως μπορεί να διορθωθεί αυτό;

 

Προσωπικά χρησιμοποιώ σε δίκαρτο κινητό Q (σύνδεση) και Cosmote (Cosmocarta).

Ποτέ δεν μου έχει πέσει σύνδεση με την Q και η ποιότητα της "φωνής" είναι πάντα πολύ καλή. Από την άλλη με την Cosmocarta...κλάφτα Χαράλαμπε.

Από την μικρή μου εμπειρία που είχα παλαιότερα με την Vodafone δεν μου άφησε άσχημες αναμνήσεις, αλλά ήταν πολύ μικρή η εμπειρία μου και οπότε δεν μπορώ να φέρω άποψη.

Link to comment
Share on other sites

μονο πρωτοτυπες διαφημισεις ξερουν να κανουν..ολοι τα ιδια ******** ειναι! Edited by TN97
Τροποποίηση ανάρμοστης λέξης.
Link to comment
Share on other sites

Εχω συσκευη που παιρνει 2 καρτες cim. Cosmote κ Vodafone. Στο Περιστερι, στο σημειο που μενω πιανει μονο η Vodafone κ αυτο γιατι εχουν βγαλει μια κεραια της cosmote κ δεν την εχουν αντικαταστησει εδω κ 10 μηνες περιπου. Κ ουτε προκειτε απ οτι καταλαβαινω γιατι εχω επικοινωνησει κατ επαναληψη με την αρμοδια υπηρεσια τους κι' ολο μου τα μασανε κ δε βλεπω να αλλαζει κατι. Οποτε Vodafone.

 

Επισης περυσι κ προπερσι το καλοκαιρι στο Κερατσινι δεν μπορουσες να κανεις κλησεις για μεγαλο χρονικο διαστημα λογω επισκευης του δικτυου τους. Οι χρεωσεις ομως κανονικα! Παλια δεν ειχε καλο σημα η Vodafone,αλλα τωρα εχουν την ιδια ποιοτητα. Ισοπαλια!

 

Στο νησι που παω διακοπες στις κυκλαδες μακραν καλυτερο η Cosmote. Καμια σχεση!

 

Στην ευβοια που ειχα παει προσφατα παλι Cosmote με διαφορα. Η γυναικα μου που εχει Vodafone τηλεφωνουσε απο το δικο μου Cosmote. Eδω Cosmote.

 

Δε μπορω να βγαλω ακρη με αυτους! Γι αυτο πηρα συσκευη με 2 cim κ βρηκα την υγεια μου!

 

Συμβουλη! Παρτε συσκευη με 2 καρτες! Καλο βραδυ σε ολους!!!!

Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

Δεν ψηφίζω γιατί δεν έχω την δυνατότητα αρνητικής επιλογής... Το μόνο σίγουρο είναι ότι η Wind έχει το χειρότερο σήμα... Έχω και whats up και ανάμεσα στα 2, η cosmote είναι καλύτερη... Απλά δεν έχω δοκιμάσει vodafone για να ξέρω ανάμεσα στις 3...
Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα λόγω κόστους εταιρία από Βοντα σε Κοσμο. Στην Αθήνα οι δύο εταιρείες έχουν "τρύπες" κατά τόπους. Αυτό συμβαίνει διότι οι κεραίες είναι σε συγκεκριμένο αριθμό. Αν τοποθετηθούν περισσότερες θα καρκινοβατούμε από την ακτινοβολία (αν δε συμβαίνει ήδη αυτό). Υπάρχει βέβαια και η εκδοχή να αυξήσουν οι τεχνικοί την ένταση της κεραίας από κάθε εταιρία. Πράγματι μπορεί να γίνει αυτό (πάλι βέβαια με το θέμα ακτινοβολία να είναι σημαντικός παράγοντας).

Ένας άλλος παράγοντας είναι επίσης πως Ενώ η Βοντα εκπέμπει σε GSM 900, η Κοσμο εκπέμπει σε GSM 1800. Αυτό παίζει επίσης το ρόλο του.

Γενικά το κυρίως πρόβλημα είναι όταν το σπίτι σου είναι σε περιοχή που δεν έχεις ισχυρό ή μερικές φορές καθόλου σήμα. Εκεί απλά αλλάζει εταιρία και σταματάει το πρόβλημα.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

ειχα wind για 7 χρονια και το γυρισα σε cosmote.εχω την εντυπωση πως ναι μεν εχει καταφερει να φερει πολλους συνδρομητες σε αυτη , ομως μαλλον δεν εχει κανει κατι σημαντικο με τις κεραιες της μιας και πολλες φορες υποφερω μεχρι να κανω κληση...δεν ξερω για τις wind και vodafone αλλα η cosmote εχει χαλασει την ποιοτητα της ( παντα προσωπικη μου γνωμη )
http://www.walldesign.gr[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οντας χρήστης Vodafone, Cosmote και Q, έχω να πω ότι την καλύτερη κάλυψη την έχει η Vodafone, τουλάχιστον στις περιοχές που κινούμαι. Π. Φάληρο, Χανιά και Συκιές η Cosmote δεν έχει καθόλου σήμα. Κέντρο που βρίσκομαι λόγω δουλειάς πιάνουν και οι 3.
Link to comment
Share on other sites

Ειχα vodafone και την αφησα επειδη δε μου αρεσει η τιμολογιακη πολιτικη που ακολουθει καθως και ολος ο σχετικος σχεδιασμος που εχει στα καρτοκινητα της,για τα συμβολαια αστα να πανε τα ακριβοτερα της αγορας και προσφερουν λιγοτερα σε σχεση με της cosmote,Ειμαι στην cosmote αυτη τη στιγμη και ψηφισα τη vodafone ως το καλυτερο δικτυο αυτη τη στιγμη στη χωρα μας αλλα ταυτοχρονα ειναι και το ακριβοτερο,το πιο τσουχτερο τιμολογιακα,επισης ψηφισα τη vodafone γιατι στις περισσοτερες περιοχες ειναι πιο δυνατη με βαση το netmonitor που εχω στο κινητο.

 

Εχω φιλους που εφυγαν επειδη οι λογαριασμοι τους ξεπαιρνουσαν τα ορια γι αυτο κατεφυγαν σε cosmote,νομιζω γι αυτο η cosmote εχει τους περισσοτερους πελατες,γιατι ειναι πιο κοντα σε αυτο που θελει ο πελατης,δεν τα εχει ολα τελεια αλλα εχει καλυτερη πολιτικη απο τους αλλους,οσο αναφορα το whats up στο Κιλκις κανει παταγο μεχρι και τα φασφουνταδικα εχουν βαλει τηλ whats up,επισης μονο με τους πελατες που εχει η cosmote εδω πανω αξιζει να εχεις και whats up και συμβολαιο cosmote και καρτοσυμβολαιο,υπολογιζω οτι οι 7 στους 10 κιλκισιωτες εχουν cosmote

 

Οσο αναφορα το δικτυο της μεσα στην πολη δεν εχεις προβλημα,ειναι αψογο και καλυπτεται ολη η πολη με 3G,οπως επισης και η vodafone,η wind μονο στο κεντρο.

 

Επισης οσο αναφορα το 3G της vodafone που μιλανε ολοι για μεγαλες διαφορες οτι σκιζει σε ταχυτητες,τους εβγαλε πρωτους το πανεπιστημιο κτλπ ολα ειναι μουφα το ιδιο καλη ειναι και η cosmote,σε ορισμενες περιπτωσεις πιο γρηγορη απο τη vodafone

 

Τωρα οσο αναφορα ολες τις εταιριες για μενα δεν υπαρχει καποια που να ξεχωριζει ολες προσπαθουν να εχουν υψηλη κερδοφορια,δεν ειμαι ευχαριστημενος με καμια απλα εχω cosmote αυτη τη στιγμη γιατι με βολευει περισσοτερο απο τις αλλες.

 

Π.χ ενα αντιπελατιακο μετρο ειναι η ελαχιστη χρεωση οπως επισης και ο επιβαλλομενος φορος 12% στις καρτες ανανεωσης χρονου περα για περα απαραδεκτο παρ'ολο που οι τιμες συμπεριλαμβανουν φπα τωρα πλεον στο 23% και εχουμε περαιτερω αυξηση στο μελλον.......,ζουμε σε μια χωρα που οι πολιτικοι,τα μεγαλα συμφεροντα και ολες οι εταιριες τηλεπικοινωνιων δε σεβονται τους Ελληνες "πολιτες"........τι να πεις παραπανω?

Edited by Picard
Link to comment
Share on other sites

στο ονομα παροχου στο κινητο μου λεει "TIM GR" εχω wind απο τον καιρο που ηταν telestet. Χρησιμοποιησα για κανα 2 χρονια και cosmote παραληλα, οντως υπηρχαν πολλες φορες που δεν μπορουσα να παρω τηλ και τα μηνυματα αργουσαν να παραδοθουν. Με την wind επερνα και περνω τηλεφωνο παντα με την πρωτη, ακομα και σε νουμερα cosmote επερνα αμεσως ενω απο κοτε σε κοτε δεν ειχα τυχη! Οποτε wind, σημα καμπανα. Edited by trexed
Link to comment
Share on other sites

Αλλου πιανει καλα η μια, αλλου η αλλη, και αλλου η παραλλη, το θεμα ειναι οτι με φουλ σημα η κοσμοτε εχει την χειριστη ποιοτητα φωνης(αμα βγαλεις γραμμη), πραγμα τραγικο, πρεπει με τοσους συνδρομητες και τοσα εσοδα που εχει να επενδυσει αναλογα και να αναβαθμισει τον εξοπλισμο της. Με τις αλλες 2 εφοσον πιανεις εστω και μιση μπαρα σημα μπορεις να μιλησεις σαν ανθρωπος. Απο θεμα σηματος δηλαδη μπαρες στην οθονη δεν θα το αναλυσω καθως καθημερινα ξηλωνονται δεκαδες κεραιες απο τους χαζους ανθρωπους.
Link to comment
Share on other sites

εγω εχω wind αλλα ψηφισα cosmote ,με τη wind ειμαι 3 χρονια ,γενικα εχει καλο σημα αλλα δεν νομιζω οτι ειναι ακομα στα επιπεδα των αλλων 2 ,το καλοκαιρι σε 3 μερη που πηγα διακοπες ειχα προβληματα με τη wind.Ευελπιστω οτι τωρα με τις νεες επενδυσεις θα φτιαξει.

(δεν την αλλαζω γιατι εχει το πιο οικονομικο πακετο για ολα σε ενα -κινητο-σταθερο-νετ)

Link to comment
Share on other sites

Εδω στο νομο κοζανης η cosmote σπερνει.. ακομα και στα χωρια 3G εχουνε..

 

Μα τι λες? Είσαι σίγουρα απο πτολεμαίδα? Πρίν απο ένα μήνα δεν ήταν που η κοτέ δεν είχε σήμα σε όλη την πτολεμαίδα για κανα 3ήμερο και μετά έβαλαν μία μικρής εμβέλειας κεραία και χαμηλής χωρητικότητας? Ακόμα πρόβλημα έχει! Μήν μιλήσω και για το θέμα στην καρτοκινητή! Θέλεις να κάνεις προσευχή και να είναι στις 5-6 το πρωί για να μπορέσεις να μιλήσεις σωστά χωρίς παράσιτα η διακοπές

ΖΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ! ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΑΛΛΑΞΕ ΧΩΡΑ. ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΧΩΡΑ ΑΛΛΑΞΕ ΕΣΥ Ο ΙΔΙΟΣ ΓΙΑΤΙ ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ!

 

ΜΕΓΙΣΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΕΙΚΟΝΑΣ ΥΠΟΓΡΑΦΗΣ: 420 x 150 pixels και 16,3 KB.

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή την πολύ ενδιαφέρουσα αναφορά απόψεων, να συμπληρώσω ότι πρίν ένα μήνα περίπου ειδικά για την περιοχή της Κεντρικής Μακεδονίας, η ¨σήμα καμπάνα¨ Cosmote σίγησε για 15 ολόκληρες ώρες και όταν λέω σίγησε εννοώ νέκρωσε κάθε είδους δυνατότητα κλήσης.

 

Εντύπωση μου κάνει ότι εκτός ενός απλού δελτίου τύπου, δεν πιστώθηκαν στους λογαριασμούς των συνδρομητών αντίστοιχης χρονικής διάρκειας υπηρεσίες που εθίγησαν στις επαγγελματικές η άλλες δραστηριότητες τους εκείνες τις ώρες.

 

Επίσης ως κάτοχος καρτοκινητών και των 3 εταιριών για περισσότερα από 10 χρόνια αυτό που μπορώ να καταθέσω ως προς την ισχύ και ποιότητα σήματος αλλά και την γενικότερη κάλυψη δικτύου σε γενικές γραμμές για την περιοχή της Κεντρικής Μακεδονίας όπου και δραστηριοποιούμαι είναι σαφώς υπέρ της WIND με ορισμένες επιφυλάξεις ανά περιοχές κάλυψης.

 

Για τους φίλους από Θεσσαλονίκη ν αναφέρω ένα ενδεικτικό παράδειγμα που ίσως να είναι και σε άλλους γνωστό αναφορικά με το υπόγειο Parking του εμπορικού κέντρου City-Gate στην Δυτική Θεσσαλονίκη όπου σε βάθος δεκάδων μέτρων η WIND διατηρεί το σήμα της στο ακέραιο σε αντίθεση με τους άλλους 2 παρόχους.

 

Συμπερασματικά θα προσέθετα ότι η εκάστοτε ισχύς και ποιότητα σήματος εξαρτάται από την συσκευή που διαθέτουμε και ότι οι δικές μου απόψεις βασίζονται στην χρήση των L.G. συσκευών που διαθέτω.(Renoir,Viewty II,Cookie).

jg
Link to comment
Share on other sites

εγω χρησιμοποιω dual sim με cosmo και voda και ειμαι 99% οκ. Μολις βγει και triple sim, θα βαλω και wind, γιατι μου εχει τυχει να ειμαι σε μερος που δεν εχουν σημα οι 2 πρωτες και ειχε full η wind.

 

Ελλαδισταν ολε..

Link to comment
Share on other sites

Πάντως όχι η cosmote από προσωπική εμπειρία.Έφυγα από αυτήν και πήγα στην Wind γιατί δεν μπορούσα να μιλήσω στο σπίτι μου και στα μέρη που πήγαινα συνήθως. Από vodafone δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλά δεν έχω ακούσει ιδιαίτερα παράπονα.
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Έχω χρησιμοποιήσει και τις τρεις εταιρείες για χρόνια και πλέον είμαι στη Vodafone την οποία και ψήφισα καθότι είμαι αρκετά ικανοποιημένος.

Θεωρώ οτι η Vodafone έχει το καλύτερο και με τις μεγαλύτερες ταχύτητες σήμα 3G αν και ακόμα έχει πολλές τρύπες στην Αττική, πράγμα απαράδεκτο, αλλά βέβαια μπορεί να μην ευθύνεται μόνο αυτή αλλά και οι γνωστοί λόγοι.:mad:

Σε σήμα GSM όσον αφορά την κάλυψη αλλά και την ποιότητα επικοινωνίας ουδέποτε είχα μέχρι σήμερα πρόβλημα είτε στην Αττική είτε οπουδήποτε αλλού έχω βρεθεί.

Link to comment
Share on other sites

Ως χρήστης Cosmote What's Up από το 2002, πάντα ζήλευα τους χρήστες της Vodafone, όσον αφορά την κάλυψη σήματος ....

 

Σε αυτά τα 8 χρόνια, μου έχουν συμβεί τα πάντα με την Cosmote, τόσο με συμβόλαιο παλιά, όσο και με κάρτα τώρα ....

Πραγματικά πολύ αργό 3G, πολύ συχνά να πέφτει στα καλά καθούμενα η γραμμή και λιγότερο συχνά να μην στέλνει μηνύματα, να προβάλλει ως πιο συχνή δικαιολογία "Δίκτυο Απασχολημένο" αλλά όχι σε ώρες αιχμής, να έχεις την ίδια ποιότητα κλήσης τόσο σε μέγιστο σήμα όσο και σε ελάχιστο και το καλύτερο απ'όλα, μου χε τύχει μια φορά να μπερδευτούν οι γραμμές .......

 

Πραγματικά απορώ πως είναι πρώτη η Cosmote εδώ ...

Ο μόνος λόγος που μένω ακόμα, είναι επειδή ο λόγος κόστους/απόδοσης είναι ικανοποιητικός ....

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Ανούσια δημοσκόπηση. Ο καθένας θα επιλέξει την εταιρία στην οποία είναι πελάτης. Προσωπικά όμως μιας και έχω νούμερα και στις τρεις, επιλέγω WIND. Τουλάχιστον στα μέρη που εγώ κινούμαι ειδικά στην Εύβοια η Wind δεν έχει αντίπαλο. Η Εύβοια έχει μοναδικά μέρη για να επισκεφτείς που ακόμα είναι παρθένα και απόμερα. Εκεί που κυριολεκτικά δεν υπάρχει ούτε κοτσύφι ούτε άνθρωπος, η WIND είναι παρούσα και αυτό μου έχει κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση. Εννοείται ότι πιάνει και εκεί που υπάρχουν και κοτσύφια και άνθρωποι. Η VODA στην Εύβοια είναι σχεδόν ανύπαρκτη, ενώ η COSMO ακόμα και άν πιάνει απλά βρίσκεται σχεδόν μόνιμα σε υπερφόρτωση δικτύου τα καρτοκινητά της όπως και στην Αττική. WIND ανεπιφύλακτα για την Εύβοια τουλάχιστον και όχι μόνο. Edited by imaginos
Link to comment
Share on other sites

Όντας χρόνια στο κουρμπέτι και όχι με μία εταιρεία αλλά τρείς και όχι με απλά κινητά αλλά εφοδιασμένα με netmonitor ψήφισα Wind:) Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος,όπου κι αν κινήθηκα δε με άφησε χωρίς κάλυψη (άσχετα αν αυτή είναι σε επίπεδα -95dBm ή -25dBm) και πιστεύω ότι είναι η μόνη εταιρεία που αναπτύσσει το δίκτυο με παράγοντα την ποιότητα κλήσης και εξηγούμαι...

Κινητό δικό μου έχω από το 2000 (από τους "μικρούς" χρήστες εκείνης της εποχής). Άρχισα την περιπλάνηση στην κινητή τηλεφωνία με τη Cosmote και στη Θεσσαλία τουλάχιστον η κάλυψή της στον κάμπο ήταν τραγική. Έφταιγε το GSM 1800; Δε ξέρω... Σε κάποια φάση κατάφερε να φτάσει τις άλλες δύο σε κάλυψη αλλά πάλι σε εσωτερικούς χώρους "δεν το χει"... Τέλος πάντων, στο επόμενο κινητό μου είχα πάρει telestet αλλά και μια cu για κάτι sms πάρτυ.

Η διαφορά μεταξύ Telestet και Vodafone εκείνη την εποχή ήταν ΧΑΟΤΙΚΗ στη Θεσσαλία,η Wind είχε τουλάχιστον διπλάσιο αριθμό κεραιών,πολύ καλύτερη ποιότητα κλήσης και κυρίως...ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΗ ΚΑΛΥΨΗ... Η Vodafone ανέκαθεν έπιανε στα εμπορικά μέρη/πόλεις/τουριστικά μέρη αλλά από κάλυψη στα ορεινά της Καρδίτσας ή των Τρικάλων "ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΕ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΙΑ"!!! Η Cosmote μπορεί να είχε καλύτερη κάλυψη προς Αργιθέα αλλά η WIND είχε μακράν καλύτερη κάλυψη σε λίμνη Πλαστήρα και γύρω ορεινά :O Πηγαίνοντας στο Πήλιο,εκεί η Cosmote υστερούσε υπερβολικά σε σχέση με τις άλλες δύο χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι δεν είχε "πληθυσμιακή" κάλυψη. Δηλαδή μπορεί στα χωριά να είχε "σήμα καμπάνα" αλλά στο 1ΚΜ έξω από τα χωριά κυνηγούσες το σήμα με την καραμπίνα.

Η Telestet είχε την κυριαρχία στη Θεσσαλία και η Wind την έχει ακόμη... Και αυτό γιατί όσο οι άλλες προσπαθούσαν να τη φτάσουν η WIND συνέχιζε να επεκτείνει το δίκτυο με αποτέλεσμα να έχεις συνομιλία μακράς διάρκειας σε διαδρομές όπως "Καρδίτσα-Βόλος","Καρδίτσα-Λάρισα" που καμία εταιρεία δε το καταφέρνει!!! Συνεχόμενη,ποιοτική κάλυψη. Και για το ποιοτική θα επιμείνω γιατί ό,τι κι αν μου λένε, έχει πραγματικά την καλύτερη ποιότητα ήχου. πιο καθαρός και πιο δυνατός ήχος και ένα βήμα μπροστά την κωδικοποίηση φωνής από την εποχή της (όταν η WIND χρησιμοποιούσε AMR FR σε GSM η Vodafone είχε ξεχαστεί σε EFR και η Cosmote σε FR...έλεος).

 

Επιπλέον,κάποτε ταξίδευα πολύ (τώρα δε προλαβαίνω,συνήθως κάνω διαδρομές ρουτίνας) και η WIND ποτέ μα ποτέ δε με άφησε χωρίς έστω λίγο σήμα,αντίθετα με τη vodafone η οποία ακόμη και σήμερα,αν δεν έχει εμπορική αξία η περιοχή έχει κάτι τρύπες ΝΑ με το συμπάθειο. Προς Παναγία Πελεκητή στα ορεινά της Καρδίτσας σε σύνορα με Ευρυτανία μπορεί να κάνεις απόσταση ακόμα και 60km χωρίς να έχεις σήμα από Vodafone,με WIND μπορεί να μη χάσεις καθόλου το σήμα σου...

 

Για Αθήνα δεν έχω άποψη (αν και όπου έχω πάει είναι πραγματικά "τέρμα") για Θεσσαλονίκη 40 Εκκλησιές που έμενε η αδελφη επί εποχής 2004-5 η Telestet ήταν η μόνη που είχε και τέρμα σήμα και σε εσωτερικό χώρο ενώ οι άλλες πάλευαν να βρουν σήμα σε εξωτερικό χώρο... Θα μου πείτε,και από μία περιοχή κρίνεις; Ε,ναι δε γίνεται,ενδεικτικά αναφέρω...

 

 

Πάμε τώρα σε θέματα χωρητικότητας όπου η Vodafone νομίζω κερδίζει λίγο αλλά η Wind δεν έχει κάποιο πρόβλημα που να με ανησυχεί. Η μόνη περίπτωση που είχα πρόβλημα σε θέμα χωρητικότητας ΤΟΟΟΣΑ χρόνια ήταν έξω από την Interamerican στη Συγγρού που δε μπορούσα να βγάλω κλήση με την πρώτη. Εντάξει,τόσα χρόνια μια φορά "δικαιλογείται".

 

 

 

 

 

Για το δίκτυο 3ης γενιάς τώρα. χθες τα ξημερώματα έκανα τη διαδρομή Βόλος - Καρδίτσα. Από δίπλα είχα το netbook και έριχνα speed test. kotsiani,τουλάχιστον είσαι άδικος... και θα ήθελα να μας πεις χωρίς το femtocell που έχεις εγκαταστήσει στο σπίτι σου από τη Vodafone τι σήμα θα είχες από το βασικό δίκτυο...

Από το Βόλο μέχρι να μπω στις στροφές σε περίπου 15ΚΜ από από τις Μικροθήβες είχα σχεδόν παντού τέρμα 3η γενιά. Να σου θυμίσω ότι σε αυτό το κομμάτι η Vodafone έχει ελλειπή ως και GSM κάλυψη με αρκετά drop calls και η wind...τέρμα HSDPA. δε σου λέω ότι από ταχύτητες ήταν πάντα καρφωμένες στα τέρματα αλλά από Χρυσή Ακτή μέχρι τις στροφές είχα 3Mbps καρφωμένα (μην ανησυχείτε,είχα κάνει script να τρέχει speedtests,δε τα έβλεπα live) και μιλάμε για 30ΚΜ απόσταση εν κινήσει με ταχύτητες από 40km/h μέχρι 140km/h. Η τεχνολογία του κάθε δικτύου,και σε αυτή την περίπτωση ραδιοδικτύου κρίνεται στην πράξη. Με μία ΜΟΝΟ ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΗ στη διαδρομή Βόλος-Καρδίτσα δε μπορώ να αδικήσω τη WIND ως προς τα data,έχουν κάνει καλή δουλειά και εκεί. θεωρώ ότι η λίγο μικρότερη κάλυψη,αν υπάρχει κάτι που δε το βλέπω,είναι θέμα χρόνου να καλυφθεί (πλέον είναι θέμα ρουτίνας η τοποθέτηση 3ης γενιάς λόγω κόστους εξοπλισμού) ενώ από ταχύτητες προσωπικά βλέπω ότι τα πράγματα είναι μια χαρά. Η σταθερότητα κρίνεται "άψογη".

 

Απορώ πως είναι 3η στη δημοσκόπηση γιατί η Cosmote τουλάχιστον δε θα έπρεπε να είναι καν. Δίκτυο είναι αυτό που έχει; Παίρνεις τηλέφωνο σε cosmote και βγάζει το blackberry "no channel or circuit available". Αν γινόταν αυτό σε Wind θα γινόταν τουλάχιστον ο χαμός. Αλλά ας όψεται η φήμη...

 

Σε κατάταξη στις περιοχές που κινούμαι είναι 1) Wind 2) Vodafone 3) Cosmote.

γιατί ραδιοδίκτυο= κάλυψη+χωρητικότητα,δε μιλάμε για FM αλλά για κινητή τηλεφωνία.

 

 

 

αν υπάρχει κάποια προκατάληψη νομίζω ότι είναι από τη μεριά σου... να σου υπενθυμίσω μόνο μερικά πράγματα

 

4. η wind έχει από πρόσφατες μετρήσεις το χειρότερο 3g δίκτυο (με διαφόρά από τις άλλες 2)

5. η vodafone έχει το πιο αποδοτικό σήμα 3g με την cosmote να ακολουθεί

6. την ποιότητα του σήματος επιρρεάζουν διάφοροι παράγοντες όπως η κάλυψη και η απόσταση από την κεραία του παρόχου, ο τύπος της συσκευής (στο ίδιο σημείο ενδέχεται διαφορετικές συσκευές να δείχνουν διαφορετικό σήμα) καθώς και το πόσο "μπουκωμένη" είναι η κεραία που θα κληθεί να εξυπηρετήσει το συνδρομητή από κόσμο.

 

 

αυτά, το ύφος μου δεν είναι επιθετικό ή επικριτικό προς το φίλο, απλά δεν είναι ωραίο κατά τη γνώμη μου να γίνονται τέτοιες γενικότητες και να αφήνονται λανθασμένες εντυπώσεις

 

Συγνώμη αλλά εσύ αφήνεις λανθασμένες εντυπώσεις. Από που και έως που η Cosmote έχει ποιότητα δικτύου 3ης γενιάς με ταχύτητες καρφωμένες κάτω από 1mbit. MMM! Τέλεια,βλέπω σήμα και χαίρομαι... Δυστυχώς δεν είμαι από αυτούς.

Επιπλέον,ποιος επίσημος φορέας έκανε τέτοιες μετρήσεις,σε ποιες περιοχές και με ποια μεθοδολογία. Και η παραπληροφόρηση έχει τα όριά της...

Αυτός ο φορές μέτρησε παγώματα ανά δευτερόλεπτο που κάνει η Cosmote στο HSDPA; Πραγματικά απαράδεκτο δίκτυο 3ης γενιάς,καλά μόνο εγώ το βλέπω; Και δε μιλάω για κάλυψη αλλά κυρίως για σταθερότητα! Έλεος!

 

 

Και για να κλείσω,η κάλυψη σε πολλές περιπτώσεις εξαρτάται από τη βούληση του εκάστοτε δήμαρχου. Δεν είναι πολλές φορές θέμα παρόχου. Ποιος δε θέλει να βάλει κεραίες σε Θεσσαλονίκη,Αθήνα,Βόλο,Λάρισα; Πελάτες παίρνει,προς θεού... Απλά η κάλυψη στις πόλεις εξαρτάται πάρα πολύ από τo λάδωμα του δημάρχου καθώς και από τις έξυπνες κατασκευές των καμουφλαρισμένων κεραιών. Σας πληροφορώ ότι η μόνη περίπτωση που έλαβα αρνητική απάντηση για επέκταση κάλυψης ήταν από Vodafone για Αργιθέα Ν.Καρδίτσας που μου είπανε ΡΗΤΑ ότι δεν ενδιαφερόμαστε να καλύψουμε την περιοχή ούτε στο άμεσο ούτε στο μακρυνό μέλλον. Είναι πολλά τα λεφτά...:lol: Και μόνο γι'αυτό δε θα πήγαινα σε μία εταιρεία που κυνηγάει μόνο πελάτες χωρίς να ενδιαφέρεται για πραγματική κάλυψη. Και στα χωριά του κάμπου η Vodafone έχει μία κεραία δυνατή και ό,τι πιάσει. δεν είναι μύκονος βλέπετε...;)

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω wind σύνδεση, αλλά δυστυχώς ενώ είμαι πολύ ευχαριστημένος από τις υπηρεσίες (έχω και σταθερή wind-Tellas και σε συνδυασμό με οικογενειακό έχω πολύ καλές εκπτώσεις) με το σήμα έχω αρκετά προβλήματα. Μένω στην Πάτρα όπου και δεν έχω πρόβλημα. Όμως σε κάποια χωριά λίγο πιο έξω η wind είναι σχεδόν ανύπαρκτη. Στον δρόμο προς Τρίπολη όπου και η κυκλοφορία είναι συχνή, πρώτη σε σήμα είναι η cosmote και μετά η vodafone.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...