Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To switch off, δουλεύει σε Froyo?

 

Αυτό δεν το ξέρω γιατί έχω 2.1

Αν θες όμως ψάξε στο μάρκετ υπάρχουν και άλλα power off

 

Sent from my Galaxy S

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πως μπορώ να μεταφέρω απο τον browser του υπολογιστή μου bookmarks στον browser του Galaxy s? Όσο κι αν εψαξα στο forum δεν βρήκα μια ξεκάθαρη απάντηση που να μην χρειάζεται περίπλοκες εφαρμογές.

 

Ευχαριστώ εκ των προτερων.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να πω ότι σήμερα με πλοήγηση MLS κόντεψα να πέσω μέσα στη θάλασσα !!Τι να πω,απαράδεκτο κλείδωμα,απαράδεκτο πρόγραμμα!!:mad::mad:

όσο για το 2.2 θέλω να πω απλά πως η samsung φέρεται απράδεκτα...580 € κινητό και στην π@π@ρ@ τους για 5 μύρια αγοραστές:(

s7 edge 935F

LG Gpad V500

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχω

Pda.i9000xwjm1

Phone.i9000xxjg6

Csc.i9000oxxjg7

Απο τα δικαιωματα που εχει στο μενου.το θεμα ειναι οτι του εκανα hard reset και τα δικαιωματα ηταν ακομα εκει..απο το oclf το εκανα ροοτ και ανροοτ και παλι τα ιδια απλα οταν μπενω για να τρεξωτο oclf ειναι κοκκινο (unavaileble).

 

Ναι δεν λεει για μπαταρια αλλα οτι εχω ηδη βαλει αλλο oclf.

 

Ναι, το firmware σου δεν είναι επίσημο, το έβαλε ο τύπος που σου το πούλησε που έκανε και root. Αλλά αφού δεν έχει προβλήματα ok.

Το rooting δε φεύγει με factory reset, γιατί δεν σβήνεται το /system/xbin με το factory reset, oπότε δεν είναι περίεργο αυτό. Επίσης για το lagfix ΠΡΕΠΕΙ να είσαι root, οπότε MHN κάνεις unroot όπως λές ότι έκανες. Σιγούρεψε ότι είσαι root δοκίμαζοντας κάποιο πρόγραμμα που θέλει root, π.χ. το titanium backup (ή γραψε su σε ένα terminal και δες αν σου λέει λάθος).

 

Όταν ξέρεις ότι έχεις root σίγουρα, στο menu του OCLF εκτέλεσε το 'Restore bootlogos'. Κάνε κι ένα reboot για σιγουριά, και αν έχεις μπαταρία, θα μπορείς να τρέξεις το ext2 tools αν δεν το έχεις τρέξει, και μετά το lagfix v2+.

 

Καλή τύχη :)

 

Καλό θα είναι να μην λέμε ότι κουταμάρα μας έρχεται στο κεφάλι (μη πω τίποτα χειρότερο) γιατί αποσυντονίζουμε τους αρχάριους χρήστες και τους παραπληροφορούμε. Πρόβλημα με το σήμα? Παίζει να είσαι και ο μοναδικός που το έχει αναφέρει αυτό.. οπότε άκυρο. Τυχαίνει να δουλεύω στην μηχανογράφηση εισαγωγικής εταιρίας που έχει και τμήμα κινητής, έχουν δώσει καμιά 40αριά Galaxy Σ ως τώρα και κανένα δεν έχει έρθει πίσω ή δεν έχει αναφερθεί κάτι παρόμοιο. Έτσι όπως το περιγράφεις το κινητό θες να το στήσεις μια βδομάδα για να είναι απλά usable. Σε πληροφορώ / προκαλώ οποιοδήποτε γιωτόφωνο για bech σε εφαρμογές/γραφικά-παιχνίδια/browsing/multitasking για να σου αποδείξω ότι μάλλον κάτι δεν έκανες σωστά... Το μόνο πρόβλημα του είναι το RFS που διορθώνεται σε 5 λεπτά και πολλά λέω, και ένα ψηλοtweaking στο Minfree (1 click). Και η μπαταρία 2 24ώρα με heavy usage ... wifi/gps/3d κτλ .. Δεν λέω ότι είναι το σουπερ κινητό. Αλλού υπερτερεί το ένα, αλλού το άλλο, αλλά μη τα ισοπεδώνουμε όλα. Να μου πεις για την συνέπεια της Apple και το Support της να πω μάλιστα ναι η Samsung είναι απαράδεκτη

 

 

ΥΓ. Να μην σχολιάσω το ότι μιλάμε για τηλέφωνο που η εταιρία που το βγάζει έδινε μαζί δώρο θήκη για να μπορεί να έχει σήμα.... ήμαρτον δλδ !:chair:

 

+1

 

Πως μπορώ να μεταφέρω απο τον browser του υπολογιστή μου bookmarks στον browser του Galaxy s? Όσο κι αν εψαξα στο forum δεν βρήκα μια ξεκάθαρη απάντηση που να μην χρειάζεται περίπλοκες εφαρμογές.

 

Ευχαριστώ εκ των προτερων.

 

http://www.mediabistro.com/thinkmobile/transfer-bookmarks-to-the-android-browser_b5492

 

Πόσο περίπλοκο είναι αυτό;

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Στην κατασταση μπαταριας λεει καταναλωση μπαταριας απο ραδιοφωνο .Πως καταναλωνεται απ το ραδιο αφου δεν τοχω χρησιμοποιηση ποτε ???
ΓΙΑΝΝΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Απο τα παιδια που στη συσκευη σας εχετε καλη αυτονομια, δηλαδη βγαζετε τη μερα ανετα με αρκετη χρηση, μπορειτε να μου πειτε ποια εφαρμογη χρησιμοποιειται για να φαινεται η μπαταρια στην home screen για να την βαλω ? θελω να δοκιμασω κατι δοκιμασμενο για να ειμαι σιγουρος.

εγω εχω το battery life.

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Στην κατασταση μπαταριας λεει καταναλωση μπαταριας απο ραδιοφωνο .Πως καταναλωνεται απ το ραδιο αφου δεν τοχω χρησιμοποιηση ποτε ???

 

 

Ξερει κανενας τι να απενεργοποιησω για να μην τρωει μπαταρια στο παρασκηνιο??

ΓΙΑΝΝΗΣ
Link to comment
Share on other sites

- Με τις εκδοσεις που εχει βγαλει .. εεχμμ .. βγαζει ακομα για την 2.1 :confused: ,γεμιζει μια σελιδα Α4 και βαλε ... ποσες θα βγαλουν ακομα για να ηρεμησουν;;!!! ... δεν εχουν βρει τη χρυση τομη για την 2.1;;; .... παρτε τις καρεκλιες σας λαμογια ... :chair:

- .... (τι διαλο εχουν στο μυαλο τους ... παμε σε 3 μερες για παρουσιαση της 3.0 κι αυτοι βγαζουν επισημα-ανεπισημα ,εκδοσεις 2.1) :hunter:

 

Μήπως εδώ γινόμαστε λίγο άδικοι; Τιμή τους που δουλεύουν ακόμα το eclair, αν το είχαν παρατήσει θα έλεγα ότι μας άφησαν στο έλεος των customizers (βλέπε HTC, χε χε).

- .. απο το καλοκαιρι ειμαι με μπετά Froyo και ειμαι μια χαρα. :)

...

---- Εικασιες αγανακτησης ----

μπλα, μπλα μπλα...!

Βρε παιδιά και η γκρίνια έχει τα όριά της! Να αγανακτούμε για την αγανάκτηση, να μη λέμε τίποτα το ουσιαστικό, να αναμασάμε τα ίδια, υποβαθμίζουμε το forum και δε βοηθάμε κανέναν!

Philips Savvy->Panasonic GD93->Ericsson T20e->Motorola T2288 Talkabout->Mitsubishi M342i->Nokia N70->LG KS20->HTC P3470 Pharos->Samsung B7610 OMNIA PRO->Samsung i9000 Galaxy S->Samsung i9100 Galaxy SII->NOKIA LUMIA 930>LG G6+HUAWEI WATCH 2 LTE>Xiaomi Mi 9
Link to comment
Share on other sites

Απο τα παιδια που στη συσκευη σας εχετε καλη αυτονομια, δηλαδη βγαζετε τη μερα ανετα με αρκετη χρηση, μπορειτε να μου πειτε ποια εφαρμογη χρησιμοποιειται για να φαινεται η μπαταρια στην home screen για να την βαλω ? θελω να δοκιμασω κατι δοκιμασμενο για να ειμαι σιγουρος.

εγω εχω το battery life.

 

Αντώνη όλες αυτές οι εφαρμογές για να βλέπεις την μπαταρία, μαζί και το battery life, τρέχουν συνεχώς και καταναλώνουν ΜΒ απο τα λίγα που έχουμε ελεύθερα.

 

Θα σου πρότεινα να κατεβασεις από το XDA την εφαρμογουλα που εμφανίζει στην μπάρα το υπόλοιπο της μπαταρίας σε ποσοστό.

Είναι ακριβεστατο. Το έχω τσεκάρει.

 

@@dbekia

 

Φίλε μου σεβαστή η άποψη σου, αλλά δεν χρειάζεται να είσαι ειδικός για να διαπιστώσεις αν λειτουργεί σωστά η συσκευή σου.

Το μόνο που χρειάζεται είναι να έχεις εμπειρία χρήσης ανάλογων συσκευών.

 

Παίρνοντας στα χέρια κάποιος ένα galaxy μόλις το έχει βγάλει από το κουτί, και αφού του περάσει 20 εφαρμογές, το στήσει μένει καταπληκτος από την ταχύτητα του.

Σε λίγες ώρες δουλεύοντας το διαπιστώνει ότι σιγά σιγά αρχίζουν να αυξάνονται οι χρόνοι που απαιτούνται για να ανοίξουν οι διάφορες εφαρμογές.

Η στιγμιαία μαύρη οθόνη, αρχίζει να παραμένει όλο και περισσότερο οσπου πραγματικά γίνεται αργό όταν η εναπομενουσα ραμ πέσει στα 50ΜΒ.

 

Για να μην το αντιληφθεί κάποιος θα πρέπει να μην έχει ιδέα, η να μην βάλει καμία εφαρμογή έξτρα.

 

Πιθανώς επειδή χρησιμοποιείς και το iPhone να μην χρειάζεσαι πολλές εφαρμογές τρίτων, η να κανείς χρήση που περιορίζεται σε mail, browsing & social net.

 

To να εγκαταστήσει κάποιος μια εφαρμογή σαν το MinFree η τις παραλλαγές του, που ακόμα μ ενα restart απενεργοποιηται, δεν κανείς καμία ζημιά στην συσκευή ούτε παρεμβαίνεις κάπου όπου μπορεί να υπάρχουν συνέπειες.

Το λειτουργικό της google φτιάχνεται για διάφορες συσκευές οπότε κάποια πράγματα δεναποδιδουν το ίδιο παντού.

 

Θα πρέπει να σοβαρευτει η google από την στιγμή που μπήκε σ αυτό το παιχνίδι και να σταματήσει να είναι παιδική χαρά σε τέτοια θέματα.

Θα πρέπει οπωσδήποτε να θέσει όρια στις προδιαγραφές των συσκευών που χρησιμοποιούν το λειτουργικό της φροντίζοντας μάλιστα τα Ui των κατασκευαστών να μην επιβαρύνουν το λειτουργικό. Συν ότι θα πρέπει οποιαδήποτε συσκευή να δοκιμάζεται από τους τεχνικούς της πριν δωθει άδεια να κυκλοφορισει με το δικό της λειτουργικό.

Όχι όπως τώρα που εχει καταντησει κάθε κινέζικο ανώνυμο εργοστάσιο να βγάζει tablets κοτσαροντας μια έκδοση android.

Το παιδική χαρά παει και στο market όπου δεν υπάρχει κανένας έλεγχος.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Στην κατασταση μπαταριας λεει καταναλωση μπαταριας απο ραδιοφωνο .Πως καταναλωνεται απ το ραδιο αφου δεν τοχω χρησιμοποιηση ποτε ???

Ατυχής μετάφραση. Εννοεί το GSM module. Απαραίτητο για τη χρήση της συσκευής ως τηλέφωνο.

 

Θα πρέπει οπωσδήποτε να θέσει όρια στις προδιαγραφές των συσκευών που χρησιμοποιούν το λειτουργικό της φροντίζοντας μάλιστα τα Ui των κατασκευαστών να μην επιβαρύνουν το λειτουργικό.

Η μεθεπόμενη διανομή Android (codename: honeycomb) ακούγεται ότι θα είναι κλειστή στα User Interfaces των κατασκευαστών, α λα Windows Phone 7 ένα πράγμα. (Αυτή όχι, δεν θα την πάρουμε στο SGS...επίσημα...)

Edited by me00016
Philips Savvy->Panasonic GD93->Ericsson T20e->Motorola T2288 Talkabout->Mitsubishi M342i->Nokia N70->LG KS20->HTC P3470 Pharos->Samsung B7610 OMNIA PRO->Samsung i9000 Galaxy S->Samsung i9100 Galaxy SII->NOKIA LUMIA 930>LG G6+HUAWEI WATCH 2 LTE>Xiaomi Mi 9
Link to comment
Share on other sites

I9000XWJP6 online @ http://www.samfirmware.com/WEBPROTECT-i9000.htm (froyo 2.2)

 

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ OFFICIAL! προς αποφυγή παρεξηγήσεων..

 

Edit. JPM online too... Θα μας τρελάνουν οι άνθρωποι :) Κανείς δεν ξέρει διαφορές ακόμα!

Edited by vipercubic
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να κατεβασεις από το XDA την εφαρμογουλα που εμφανίζει στην μπάρα το υπόλοιπο της μπαταρίας σε ποσοστό.

Είναι ακριβεστατο. Το έχω τσεκάρει.

 

 

Τι ωραια εφαρμογη ειναι παλι αυτη , που ακριβως μπορουμε να την βρουμε φιλε μου ?

ΓΙΑΝΝΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα θέμα με το Locksreen του galaxy.

Αυτό που έχει δεν μου αρέσει και έτσι εγκατέστησα την εφαρμογή WidgetLocker η οποία είναι εξαιρετική. Σου δίνει την δυνατότητα να μεταφέρεις widgets στο lockscreen και πολλά άλλα. Το δυσάρεστο είναι ότι έχει αισθητό lag και ότι παραμένει συνεχώς στην μνήμη σαν διεργασία.

Έχω δοκιμάσει και το ScreenSuite αλλά δεν μου άρεσε καθόλου.

Μήπως έχει χρησιμοποιήσει κανένας κάτι παρόμοιο που να αξίζει?

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα θέμα με το Locksreen του galaxy.

Αυτό που έχει δεν μου αρέσει και έτσι εγκατέστησα την εφαρμογή WidgetLocker η οποία είναι εξαιρετική. Σου δίνει την δυνατότητα να μεταφέρεις widgets στο lockscreen και πολλά άλλα. Το δυσάρεστο είναι ότι έχει αισθητό lag και ότι παραμένει συνεχώς στην μνήμη σαν διεργασία.

Έχω δοκιμάσει και το ScreenSuite αλλά δεν μου άρεσε καθόλου.

Μήπως έχει χρησιμοποιήσει κανένας κάτι παρόμοιο που να αξίζει?

 

Εγώ βολεύτηκα με την λειτουργία Pattern που έχει την έχεις δοκιμάσει? Επίσης δεν μου αρέσει το default lockscreen και το widgetlocker δεν μου γέμισε το μάτι :X

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα θέμα με το Locksreen του galaxy.

Αυτό που έχει δεν μου αρέσει και έτσι εγκατέστησα την εφαρμογή WidgetLocker η οποία είναι εξαιρετική. Σου δίνει την δυνατότητα να μεταφέρεις widgets στο lockscreen και πολλά άλλα. Το δυσάρεστο είναι ότι έχει αισθητό lag και ότι παραμένει συνεχώς στην μνήμη σαν διεργασία.

Έχω δοκιμάσει και το ScreenSuite αλλά δεν μου άρεσε καθόλου.

Μήπως έχει χρησιμοποιήσει κανένας κάτι παρόμοιο που να αξίζει?

Εγω μετα απο δοκιμες κατεληξα σε αυτο!

http://www.androlib.com/android.application.com-jackdoit-lockbot-xjti.aspx

Το "αγορασα" κανονικα....:lol:

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να κατεβασεις από το XDA την εφαρμογουλα που εμφανίζει στην μπάρα το υπόλοιπο της μπαταρίας σε ποσοστό.

Είναι ακριβεστατο. Το έχω τσεκάρει.

 

 

Τι ωραια εφαρμογη ειναι παλι αυτη , που ακριβως μπορουμε να την βρουμε φιλε μου ?

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=765419

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βολεύτηκα με την λειτουργία Pattern που έχει την έχεις δοκιμάσει? Επίσης δεν μου αρέσει το default lockscreen και το widgetlocker δεν μου γέμισε το μάτι :X

 

Το χρησιμοποίηση λίγο αλλά είναι κάπως δύσχρηστο ειδικά αν το δουλεύεις το κινητό με το ένα χέρι …

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη όλες αυτές οι εφαρμογές για να βλέπεις την μπαταρία, μαζί και το battery life, τρέχουν συνεχώς και καταναλώνουν ΜΒ απο τα λίγα που έχουμε ελεύθερα.

 

Θα σου πρότεινα να κατεβασεις από το XDA την εφαρμογουλα που εμφανίζει στην μπάρα το υπόλοιπο της μπαταρίας σε ποσοστό.

Είναι ακριβεστατο. Το έχω τσεκάρει.

 

 

Κώστααααα γύρνα πίσω:cry:

Μπράβο φίλε μου thanks for the tip το πέρασα και είναι τέλειο, μου την είχε δώσει με όλες αυτές τις εφαρμογές της μπαταρίας που μου την κατατρώγανε στην κυριολεξία:mad:

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Κώστααααα γύρνα πίσω:cry:

Μπράβο φίλε μου thanks for the tip το πέρασα και είναι τέλειο, μου την είχε δώσει με όλες αυτές τις εφαρμογές της μπαταρίας που μου την κατατρώγανε στην κυριολεξία:mad:

 

Ενδιαφέρουσα εφαρμογή, χρειάζεται να είσαι root για να εγκατασταθεί ?

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, δεν ξετρελλάθηκα με την συγκεκριμένη εφαρμογή, χώρια που δεν έχει και τον πιο απλό τρόπο εγκατάστασης (για έναν αρχάριο χρήστη). Άλλωστε, για όποιον έχει περάσει το System Panel, ένα πρόγραμμα που μετά από σχεδόν 3 εβδομάδες χρήσης του Galaxy S θεωρώ πως είναι must για αρκετούς λόγους, σου δίνει με ακρίβεια το ποσοστό μπαταρίας που σου απομένει.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, δεν ξετρελλάθηκα με την συγκεκριμένη εφαρμογή, χώρια που δεν έχει και τον πιο απλό τρόπο εγκατάστασης (για έναν αρχάριο χρήστη). Άλλωστε, για όποιον έχει περάσει το System Panel, ένα πρόγραμμα που μετά από σχεδόν 3 εβδομάδες χρήσης του Galaxy S θεωρώ πως είναι must για αρκετούς λόγους, σου δίνει με ακρίβεια το ποσοστό μπαταρίας που σου απομένει.

βασικά δεν είναι εφαρμογή, είναι μια βελτίωση του δείκτη της μπαταρίας του android

ναι δεν είναι εύκολο να εγκατασταθεί (για αρχάριο και μπορείς καταλάθος να βάλεις άλλο αρχείο)

αλλά όχι κι να το συγκρίνουμε με ένα εξτρά πρόγραμμα (υπάρχουν δεκάδες προγράμματα με widgets ή στο notification bar που δίνουν με ακρίβεια το ποσοστό αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας) κατά την γνώμη μου είναι κάτι που θα έπρεπε να υπάρχει εξαρχής

Link to comment
Share on other sites

βασικά δεν είναι εφαρμογή, είναι μια βελτίωση του δείκτη της μπαταρίας του android

ναι δεν είναι εύκολο να εγκατασταθεί (για αρχάριο και μπορείς καταλάθος να βάλεις άλλο αρχείο)

αλλά όχι κι να το συγκρίνουμε με ένα εξτρά πρόγραμμα (υπάρχουν δεκάδες προγράμματα με widgets ή στο notification bar που δίνουν με ακρίβεια το ποσοστό αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας) κατά την γνώμη μου είναι κάτι που θα έπρεπε να υπάρχει εξαρχής

 

Ακριβώς αυτό κάνει, μα και μήπως αυτό δεν θέλουμε και από μια εφαρμογή μέτρησης μπαταρίας; Το πρόβλημα είναι ότι αυτές οι εφαρμογές τρώνε μπαταρία..

Το battery indicator που είχα μου το έβγαζε με monitoring στο system panel δεύτερο :!: σε κατανάλωση μπαταρίας μετά το system processes..

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι είχα διαβάσει κάπου για recovery mode χωρίς την χρήση του 3 button συνδυασμού. Αν θυμάται κάποιος, ας διαφωτίσει ανάλογα.
Link to comment
Share on other sites

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι είχα διαβάσει κάπου για recovery mode χωρίς την χρήση του 3 button συνδυασμού. Αν θυμάται κάποιος, ας διαφωτίσει ανάλογα.

 

"adb reboot recovery"

 

(Θέλει root)

 

ή

 

Quick boot για ποιο γρήγορα

 

http://chart.apis.google.com/chart?cht=qr&chs=150x150&chl=market://search%3Fq%3Dpname:com.siriusapplications.quickboot

 

επίσης θέλει ροοτ !

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...