Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Υπάρχει τρόπος να βάζουμε τόνους όταν πατάμε ένα ένα τα γράμματα σε πληκτρολόγιο swype;

 

Κρατάς πατημένο το γράμμα που θες να τονίσεις μέχρι να βγει το σχετικό μενού.

Την επόμενη φορά το swype θα σου εμφανίσει τη λέξη τονισμένη.

Παρεμπιπτόντως, ξέρει κανείς πως μπορούμε να κρατήσουμε back-up από το λεξικό του swype όπως το έχουμε διαμορφώσει με τις πρόσθετες λέξεις? Επειδή το χρησιμοποιώ πολύ πλέον πολύ σπάνια χρειάζεται να προσθέσω μια λέξη και δε θα ήθελα όταν θα έρθει το froyo να το αρχίσω απ' την αρχή...

Edited by Morfie
Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να συρω τα καινούρια εικονίδια σε άλλες σελίδες.

Θέλω στα στάνταρ 4 εικονίδια(τηλέφωνο, επαφές, μυνήματα,εφαργμογες) που εμφανίζονται στο τέλος της οθόνης, που είναι τα ίδια σε όποια σελίδα και αν πάω να μη φαίνονται!

 

Γίνεται με τον τρόπο που σου είπα. Απλώς θα πρέπει να τα σύρεις σε μια κενή σελίδα στις εφαρμογές σου. Όμως ειλικρινά, είσαι σίγουρη ότι θέλεις να το κάνεις αυτό; Είναι πολύ πρακτικό να βρίσκονται εκεί. Πάντως, ακόμα κι αν αδειάσεις την μπάρα αυτή, δεν εξαφανίζεται.

 

 

Εμένα πάντως μόνο όταν βάζω το αυτόματο μου δίνει 160χαρακτήρες ανα sms.Όταν έχω ανενεργό μου δίνει 70!!!

 

Δεν νομίζω πως μιλάμε για το ίδιο πράγμα. Εγώ αναφέρομαι στο Input Mode (μέθοδος εισαγωγής) στα Settings των μηνυμάτων (από την εφαρμογή που είχε το τηλέφωνο από την μαμά). Εκεί το βρίσκεις κι εκεί ορίζεις αυτόματο κι όχι GSM Alphabet ή Unicode.

 

Για όλα ευχαριστω. Τώρα λειτουργουν και οι αναφορές μηνυμάτων

 

:)

 

Υπάρχει τρόπος να βάζουμε τόνους όταν πατάμε ένα ένα τα γράμματα σε πληκτρολόγιο swype;

 

Ναι, αν κρατήσεις πατημένο το γράμμα που θέλεις, η πρώτη επιλογή που σου δίνει είναι το αντίστοιχο σύμβολό του κι έπειτα από λίγη ώρα (ακόμα πατημένο) σου δίνει τις επιλογές για το συγκεκριμένο γράμμα (τόνοι κτλ).

Edited by OniBocho
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αν κρατήσεις πατημένο το γράμμα που θέλεις, η πρώτη επιλογή που σου δίνει είναι το αντίστοιχο σύμβολό του κι έπειτα από λίγη ώρα (ακόμα πατημένο) σου δίνει τις επιλογές για το συγκεκριμένο γράμμα (τόνοι κτλ).

 

Thanks!

 

Για τη δική μου διάρκεια της μπαταρίας έχω να πω ότι μερικές φορές με δυσκολία βγάζει τη μέρα, με περίπου την εξής χρήση:

Όλη μέρα 3g ανοιχτό με αυτόματο συγχρονισμό εφαρμογών και background data.

Το widget με τα feeds της samsung.

Το widget του weatherbug.

Το widget του gtask.

3g watchdog και battery indicator να τρέχουν.

Ομιλία 5-10 λεπτά.

Σερφάρισμα με wi-fi/3g 30 λεπτά-1 ώρα.

2-3 φωτό.

Φωτεινότητα στο αυτόματα και επιλογή εξοικονόμησης.

Δίκτυο COSMOTE με χάλια σήμα στο σπίτι και μέτριο προς κακό στη δουλειά:mad:....(μου λείπει η vodafone..:cry:)

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται με τον τρόπο που σου είπα. Απλώς θα πρέπει να τα σύρεις σε μια κενή σελίδα στις εφαρμογές σου. Όμως ειλικρινά, είσαι σίγουρη ότι θέλεις να το κάνεις αυτό; Είναι πολύ πρακτικό να βρίσκονται εκεί. Πάντως, ακόμα κι αν αδειάσεις την μπάρα αυτή, δεν εξαφανίζεται.

Μαλλον δεν καταλαβες τι λεω ή ίσως εγω να μη καταλαβαινω ή δεν τα εξηγώ σωστα.

Δοκίμασα τον τρόπο που είπες αλλά δε γίνεται.αυτές είναι οι στανταρ εφαρμογές που είχε απο την αρχη το τηλέφωνο. Δεν ξέρω πως να το εξηγήσω.Ίσως θα έπρεπε να βγάλω φωτογραφία.

Τεσπα

 

Δεν νομίζω πως μιλάμε για το ίδιο πράγμα. Εγώ αναφέρομαι στο Input Mode (μέθοδος εισαγωγής) στα Settings των μηνυμάτων (από την εφαρμογή που είχε το τηλέφωνο από την μαμά). Εκεί το βρίσκεις κι εκεί ορίζεις αυτόματο κι όχι GSM Alphabet ή Unicode.

 

Αυτό το έχω και το είχα και πριν στο αυτόματο.

Μαρία
Link to comment
Share on other sites

αν κανεις αυτο που λενε τα παιδια παραπανω και σειρεις το εικονιδιο του handcent πανω στη μπαρα,στη θεση που εχει τη μαμα εφαρμογη για τα μυνηματα,θα την αντικαταστισει κανονικα.

το εχω κανει στο δικο μου και δουλευει μια χαρα....

Link to comment
Share on other sites

αν κανεις αυτο που λενε τα παιδια παραπανω και σειρεις το εικονιδιο του handcent πανω στη μπαρα,στη θεση που εχει τη μαμα εφαρμογη για τα μυνηματα,θα την αντικαταστισει κανονικα.

το εχω κανει στο δικο μου και δουλευει μια χαρα....

Όταν το κάνω αυτο δε γινεται γιατι βγαινει ο κάδος και δεν μπορω να το βάλω πάνω στη μαμα εφαρμογη.

Τεσπα.

Δεν είναι τόσο σημαντικό αυτο.

Thanks παντως.

Μαρία
Link to comment
Share on other sites

Όταν το κάνω αυτο δε γινεται γιατι βγαινει ο κάδος και δεν μπορω να το βάλω πάνω στη μαμα εφαρμογη.

Τεσπα.

Δεν είναι τόσο σημαντικό αυτο.

Thanks παντως.

 

Εχεις πατήσει πριν, το αριστερό κάτω πλήκτρο και από εκεί " Επεξεργασία ";

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Εχεις πατήσει πριν, το αριστερό κάτω πλήκτρο και από εκεί " Επεξεργασία ";

 

φυσικα!

Αλλα στις μικρες οθονες που μου βγαζει για να κανω την επεξεργασια δεν φαινονται οι μαμα εφαρμοργες για να το συρω επανω

Μαρία
Link to comment
Share on other sites

φυσικα!

Αλλα στις μικρες οθονες που μου βγαζει για να κανω την επεξεργασια δεν φαινονται οι μαμα εφαρμοργες για να το συρω επανω

 

Καλημέρα κι από μένα. Κατάλαβα πού είναι το πρόβλημα.... προσπαθείς να το κάνεις από τη home screen. Mπες ΠΡΩΤΑ μέσα στις εφαρμογές, και ξαναδοκίμασε εκεί.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα. Κατάλαβα πού είναι το πρόβλημα.... προσπαθείς να το κάνεις από τη home screen. Mπες ΠΡΩΤΑ μέσα στις εφαρμογές, και ξαναδοκίμασε εκεί.

 

χεχε ΤΕΛΕΙΟ!!!!

Ευχαριστω!

Και τον Αλεξ και ολους σας!

Επιτελους τα καταφερα!

Καλημερα.

Μαρία
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να συρω τα καινούρια εικονίδια σε άλλες σελίδες.

Θέλω στα στάνταρ 4 εικονίδια(τηλέφωνο, επαφές, μυνήματα,εφαργμογες) που εμφανίζονται στο τέλος της οθόνης, που είναι τα ίδια σε όποια σελίδα και αν πάω να μη φαίνονται!

 

 

Δε γίνεται αυτό στο touchwiz της Samsung.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω τους συνGALAXYανους!! Παιδια το τηλεφωνο ειναι φοβερο εδω κ 2 βδομαδες ειμαι πολυ ευχαριστημενος με την αγορα αυτη. Ηθελα βεβαια να επισημανω κατι:

Το KIES θα επρεπε να το μετονομασουν σε Μ@L@- KIES...!!:lol:Ειναι απλα αθλιο..

Δεν μπορω με καμια κυβερνηση να συγχρονισω τις επαφες μου με το PC..

Αφου τις εσωσα σε all-in-one .vcf αρχειο μεσω του galaxy τις διεγραψα ολες κ μονο τοτε καταφερε να συνδεθει ωστε απλα να τις περασει μεσα απο το .sbp αρχειο που κανει το προγραμμα των επαφων του kies..

πλεον δεν συνδεεται για συγχρονισμο επαφων (outlook και kies-επαφες) με τιποτα.. Δοκιμασα να εχω απλες επαφες μονο κ οχι συνδεδεμενες με αλλες (πχ facebook) και παλι τιποτα.. Update δεν βρισκει ενω υπαρχει νεοτερη εκδοση (...._81) κ το χειροτερο απ ολα την πρωτη φορα που το συνδεσα ολα φαινονταν καλα μεχρι που μου διεγραψε ολες τις επαφες απ το outlook (παλι καλα ειχα Backup). Απ οτι φαινεται ο συγχρονισμος δεν με θελει καθολου!!

Επισης θελω να ρωτησω για την μπαταρια τι παιζει σε σας? το δουλευω με launcher pro εχω αφαιρεσει αρκετα startup ανουσια apps κ εχω 3-4 widgets (autosync παντα OFF) χαμηλο φωτισμο κτλ. Με δυσκολια βγαζει μια μερα.. Λετε να βγαλω το launcher pro?? Μηπως ρουφαει πολυ??

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους. Μια ερωτηση και απο μενα.... Πως ακουμε τα Voice mms???

Ισως ειμαι off topic αλλα αν μπορειται μια βοηθεια...

Link to comment
Share on other sites

Επισης θελω να ρωτησω για την μπαταρια τι παιζει σε σας? το δουλευω με launcher pro εχω αφαιρεσει αρκετα startup ανουσια apps κ εχω 3-4 widgets (autosync παντα OFF) χαμηλο φωτισμο κτλ. Με δυσκολια βγαζει μια μερα.. Λετε να βγαλω το launcher pro?? Μηπως ρουφαει πολυ??

 

Πέρασε μία εφαρμογή από το market που λέγεται System Panel η οποία σου εεπιτρέπει να δεις τι τρώει την μπαταρία..το launcher pro που έχεις δεν πρέπει να είναι η αιτία το είχα τσεκάρει με την παραπάνω εφαρμογή και μου έδειχνε μηδαμινή κατανάλωση..

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ tonysac. το εχω το systempanel και ομολογώ πως δεν το ειχα δουλεψει για monitoring παρα μονο σαν task manager (για τις κακογραμμενες εφαρμογες).;) θα το αφησω καμια μερα να δουλεψει οπως λεει κ στο help του κ θα δω. Εχω κανει παρομοια διαδικασια με το watchdog.. Αυριο θα σας πω αποτελεσματα.

Για να κανω sync τις επαφες ξερει κανεις τιποτα?:worry: το αρχειο που κανει εξαγωγη το galaxy (vcard) δεν αναγνωριζεται ως multiple contacts αρχειο απ το outlook, ουτε απ το address book (win-app). Ετσι τo εσπασα σε ξεχωριστα κομματια με το vcfsplitter αλλα τα ελληνικα τα δειχνει αλαμπουρνεζικα...

Η μονη λυση που καταφερα παντως ειναι αποστολη με bluetooth στο nokia 5310 (σε πακετα των 6 επαφων!) και μετα συχγρονισμος με το nokia pc suite.

Σε ubuntu καμια ιδέα??:blink:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ tonysac. το εχω το systempanel και ομολογώ πως δεν το ειχα δουλεψει για monitoring παρα μονο σαν task manager (για τις κακογραμμενες εφαρμογες).;) θα το αφησω καμια μερα να δουλεψει οπως λεει κ στο help του κ θα δω. Εχω κανει παρομοια διαδικασια με το watchdog.. Αυριο θα σας πω αποτελεσματα.

Για να κανω sync τις επαφες ξερει κανεις τιποτα?:worry: το αρχειο που κανει εξαγωγη το galaxy (vcard) δεν αναγνωριζεται ως multiple contacts αρχειο απ το outlook, ουτε απ το address book (win-app). Ετσι τo εσπασα σε ξεχωριστα κομματια με το vcfsplitter αλλα τα ελληνικα τα δειχνει αλαμπουρνεζικα...

Η μονη λυση που καταφερα παντως ειναι αποστολη με bluetooth στο nokia 5310 (σε πακετα των 6 επαφων!) και μετα συχγρονισμος με το nokia pc suite.

Σε ubuntu καμια ιδέα??:blink:

 

Φίλε μου μην παιδεύεσαι με τις επαφές. Έχεις πάρει google phone. Χρησιμοποίησε το gmail για τις επαφές σου. Κοντεύω να κλείσω 10 χρόνια στα smartphones (από εποχή n6600, mpx200, p800) και δεν έχω κάνει ποιο εύκολα συγχρονισμό και κυρίως χωρίς την κάθε π@π@ρια σουίτα / outlook της εκάστοτε εταιρίας! Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να περάσεις τις επαφές (και ημερολόγιο εαν θες) σου στο gmail μέσω import (.vcf ή .csv) και τελείωσες. Μετά μέσα από τον browser σου όπου και να βρίσκεσαι κάνεις τη δουλειά σου και συγχρονίζεις αυτόματα είναι πολύ εύκολο. Εάν θέλεις περισσότερες λεπτομέρειες εδώ είμαστε..

 

Εdit. Ένα περισσότερο που είσαι Ubuntu user.. κάνεις τη δουλεία σου ότι OS και να τρέχεις :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να πω πως δεν εχεις κ αδικο φιλε vipercubic..:google:

Απλως για το ολο θεμα της ασφαλειας... γιατι να τους δωσω φατσα φορα επαφες κ ημερολογια..?

Την γνωριζω την συγκεκριμενη λυση οπως κ αυτην του SOOCIAL που ειναι παρομοιας φιλοσοφιας..

Με μπριζωσες τωρα!!:D

και αφου λες οτι το χρησιμοποιεις κ καιρο το συστημα... ΛΕΣ??? Και ναι, οντως, με το Linux θα ναι ιδανική φαση..(μα με το ζόρι WINDOWS?!)

Παω να "παιξω" λιγο στο gmail να δω!!

Link to comment
Share on other sites

Στο νέο KIES 1.5.3.10093_81 όταν το βάζεις να ψάξει για νέα version firmware στο κινητό, βγάζει το κλασικό cannot upgrade, αλλά μετά κολάει το PC (win 7 64) τελείως.

Το έχει διαπιστώσει άλλος;

 

Το παρατήρησα και εγώ κάθε φορά που το κάνω κολλάει όχι το πσ αλλά το κιες.

(WIN 7 32)

Link to comment
Share on other sites

Το παρατήρησα και εγώ κάθε φορά που το κάνω κολλάει όχι το πσ αλλά το κιες.

(WIN 7 32)

 

Εμένα μέχρι τώρα δεν έχει πρόβλημα...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μέχρι τώρα δεν έχει πρόβλημα...

Ρε τυχεράκια τι θα γίνει πια.Η σχέση σου με το kies είναι... εικονική πραγματικότητα! Γράψε καμία φορά ότι αντιμετώπισες πρόβλημα, μπας και σκεφτεί κανείς να διορθώσει αυτό το μπ@υρ%3λο! ;)

Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

Ρε τυχεράκια τι θα γίνει πια.Η σχέση σου με το kies είναι... εικονική πραγματικότητα! Γράψε καμία φορά ότι αντιμετώπισες πρόβλημα, μπας και σκεφτεί κανείς να διορθώσει αυτό το μπ@υρ%3λο! ;)

 

Tί να πω. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα σύνδεσης, εκτός από το γνωστό θέμα με τα αρχεία με μεγάλα extensions. Παρ'όλα αυτά το Kies είναι ένα τραγικό και άχρηστο πρόγραμμα ως έχει, και αν δεν ήμασταν στο περίμενε για το επίσημο froyo θα το είχα πετάξει προ πολλού.

Και σίγουρα, επειδή γράφω εγώ ότι δεν έχω πρόβλημα δεν το διορθώνουν... :p

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Μερικες ερωτησεις παιδια.1ον γινεται να αλλαξω την εικονα του πληκτρολογιου μου π.χ το χρωμα κλπ.2ον ειμαι βονταφον υπαρχει καποιος τροπος να μαθω ποσος χρονος ομιλιας μου απομενει και ποσα μβ ιντερνετ μου απομενουν?εχω συμβολαιο και 3ον.

για να κλεισω το 3g οταν δεν σερφαρω εχω δημιουρησει ενα δευτερο apn με ακυρα στοιχεια μεσα ετσι οταν θελω να μπω ιντερνετ επιλεγω αυτο που λεει βονταφον και οταν θελω να βγω επιλεγω αυτο με τα ακυρα.μηπως αυτο που κανω με χρεωνει?ειχα δοκιμασει παλια μια εφαρμογη μου στο εκλεινε αλλα μετα ειχα δυσκολιες να ξαναμπω καθως εμπαινε μονο με επανεκινηση.

Νέα ARoMA-CN-28s-Rooted- και Debloated
Link to comment
Share on other sites

Μπορω να πω πως δεν εχεις κ αδικο φιλε vipercubic..:google:

Απλως για το ολο θεμα της ασφαλειας... γιατι να τους δωσω φατσα φορα επαφες κ ημερολογια..?

Την γνωριζω την συγκεκριμενη λυση οπως κ αυτην του SOOCIAL που ειναι παρομοιας φιλοσοφιας..

Με μπριζωσες τωρα!!:D

και αφου λες οτι το χρησιμοποιεις κ καιρο το συστημα... ΛΕΣ??? Και ναι, οντως, με το Linux θα ναι ιδανική φαση..(μα με το ζόρι WINDOWS?!)

Παω να "παιξω" λιγο στο gmail να δω!!

 

Με την ίδια λογική έχουν πρόσβαση στα online banking μας / και γενικότερα οτιδήποτε online account χρησιμοποιούμε.. ;) και προσωπικά θα με πείραζε πολύ περισσότερο να μου κλέψουν το Paypal πχ παρά τις επαφές. Αλλά φαντάζεσαι να βγεί στη φόρα κανένα τέτοιο σκάνδαλο? Λες να ρισκάρουν τέτοια δυσφήμηση? Δεν νομίζω.. :cool:

 

Edit. Ναι από την αρχή έτσι συγχρονίζω και παίζει άψογα! Πιστεύω μόλις δεις την ευκολία που σου προσφέρει θα σου φύγουν οι αναστολές :devil:

Edited by vipercubic
Link to comment
Share on other sites

Μερικες ερωτησεις παιδια.1ον γινεται να αλλαξω την εικονα του πληκτρολογιου μου π.χ το χρωμα κλπ.2ον ειμαι βονταφον υπαρχει καποιος τροπος να μαθω ποσος χρονος ομιλιας μου απομενει και ποσα μβ ιντερνετ μου απομενουν?εχω συμβολαιο και 3ον.

για να κλεισω το 3g οταν δεν σερφαρω εχω δημιουρησει ενα δευτερο apn με ακυρα στοιχεια μεσα ετσι οταν θελω να μπω ιντερνετ επιλεγω αυτο που λεει βονταφον και οταν θελω να βγω επιλεγω αυτο με τα ακυρα.μηπως αυτο που κανω με χρεωνει?ειχα δοκιμασει παλια μια εφαρμογη μου στο εκλεινε αλλα μετα ειχα δυσκολιες να ξαναμπω καθως εμπαινε μονο με επανεκινηση.

 

Αν πάνω δεν έχει το 3G σηματάκι με τα βελάκια, δε χρεώνεσαι... όσο για το χρόνο ομιλίας, πάρε το 13830 να σου πούνε.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...