Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άψογα, ευχαριστώ πολύ !

 

Μία ακόμα ερώτηση, έχω βάλει σαν κινούμενο background το wave. Ξαφνικά κάποια στιγμή έπαιζε το background σε ένα μόνο μικρό τμήμα της οθόνης και η υπόλοιπη οθόνη είχε μαύρο φοντό, με τα εικονίδια κανινικά κλπ και χρειάστηκε reboot για να επανέλθει. Να φανταστώ ότι είχε γεμίσει η μνήμη του τηλεφώνου με πολλές ανοικτές εφαρμογές και δεν επαρκούσε ? Έχει τύχει σε κάποιον άλλο αυτό ?

και σε εμενα εχει τυχει κατι παρομοιο οταν κατεβασα μια εφαρμογη απο το μαρκετ.

μετα απο καποιο διαστημα δεν λειτουργουσε το screen saver

εβγαλα την εφαρμογη αν και την ηθελα και ολα οκ αφου το εκλεισα και το ανοιξα παλι

Μαρία
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Λέτε ρε παιδιά η samsung να το δουλεύει πολύ το froyo και γι'αυτό να το καθυστερούν ώστε όταν βγει να δουλεύουν όλα τέλεια;

 

επίσης τα google voice search και φωνητικές εντολές δουλεύουν μόνο σε froyo ;

Psychedelic Traveler
Link to comment
Share on other sites

Λέτε ρε παιδιά η samsung να το δουλεύει πολύ το froyo και γι'αυτό να το καθυστερούν ώστε όταν βγει να δουλεύουν όλα τέλεια; ;

 

 

Δεν μπορεσα να κρατηθω και με επιασαν τα γελια :lol::lol::lol::lol:

αυτο το <<να το δουλεύει πολύ το froyo >> ηταν ανεκδοτο φιλε μου,δυστυχως οσοι απο εμας εχουν και προηγουμενες εμπειριες απο την samsung ξερουμε οτι στο θεμα του software και του after sales support η εταιρεια αυτη ειναι στην κυριολεξια για κλωτσιες.Εγω προσωπικα εχω καποιες αμφιβολιες για το αν θα μας δωσουν τελικα το froyo και ακομη και να το δωσουν εχω παλι αμφιβολιες αν θα δουλευει σωστα η αν θα εχει τα χιλια μυρια κουλα.

Δεν τρελαινομαι ομως γιατι αυτην την στιγμη και με το 2.1 το κινητο δουλευει αψογα. ;)

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να αποφύγω την επιπλέον εφαρμογή αλλά το δικό του πρόγραμμα δεν έχει και μετρητή για τα γράμματα, οπότε εάν είναι να μετράμε ένα ένα....

Φυσικά και έχει το default πρόγραμμα μετρητή για αριθμό γραμμάτων και μηνυμάτων!!!

Εγω προσωπικα εχω καποιες αμφιβολιες για το αν θα μας δωσουν τελικα το froyo και ακομη και να το δωσουν εχω παλι αμφιβολιες αν θα δουλευει σωστα η αν θα εχει τα χιλια μυρια κουλα.

Μην έχεις καμιά αμφιβολία φίλε μου, το χιλιοματαξαναλέω κι εγώ, το froyo θα έρθει επίσημα. Η Σαμ δεσμεύθηκε επίσημα με ανακοίνωση, μάλιστα σε διάφορες ανακοινώσεις που βγάζει έχει ουκ ολίγες φορές ζητήσει συγγνώμη για την καθυστέρηση. Νομίζω στην Ιαπωνία το πήραν το update. Σίγουρα, δεν υπάρχει περίπτωση να μην μπει στο SGS επίσημα το Android 2.2

Τώρα αν θα είναι κομμένο και ραμμένο στη συσκευή μας (όπως κόπηκε και ράφτηκε στα N1, Desire) κοντός ψαλμός αλληλούια! Μέχρι το τέλος του μήνα.

Για το gingerbread (η μεθεπόμενη έκδοση Android) καλά κάνετε κάποιοι κι έχετε τις αμφιβολίες σας, εγώ όμως είμαι αισιόδοξος ότι θα το πάρουμε και αυτό.

Edited by me00016
Philips Savvy->Panasonic GD93->Ericsson T20e->Motorola T2288 Talkabout->Mitsubishi M342i->Nokia N70->LG KS20->HTC P3470 Pharos->Samsung B7610 OMNIA PRO->Samsung i9000 Galaxy S->Samsung i9100 Galaxy SII->NOKIA LUMIA 930>LG G6+HUAWEI WATCH 2 LTE>Xiaomi Mi 9
Link to comment
Share on other sites

Μην έχεις καμιά αμφιβολία φίλε μου, το χιλιοματαξαναλέω κι εγώ, το froyo θα έρθει επίσημα. Σίγουρα, δεν υπάρχει περίπτωση να μην μπει στο SGS επίσημα το Android 2.2

Τώρα αν θα είναι κομμένο και ραμμένο στη συσκευή μας (όπως κόπηκε και ράφτηκε στα N1, Desire) κοντός ψαλμός αλληλούια! Μέχρι το τέλος του μήνα.

 

μακαρι να εχεις δικιο φιλε μου,ειναι πολυ πονεμενη η ιστορια της samsung με το software,σκιζονται να φιαξουν πυραυλους και δεν ασχολουνται με το <<να τους βαλουν βενζινη να ξεκινησουν>>!!!! :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επιτέλους έγινα και εγώ κάτοχος του υπέροχου galaxy s. Έχω όμως ένα μικρό πρόβλημα. καταρχήν η συσκευή μου έχει αυτά τα στοιχεία

PDA I9000BUJM4

PHONE I9000BUJM3

CSC I9000GVGRJM3

Όταν μου φέρανε τη συσκευή(επειδή είναι δώρο) είδα από έξω από το κουτί κάτι αυτοκόλλητα της vodafone.Το τηλέφωνο λοιπόν αφού το φόρτισα και το άνοιξα για πρώτη φορά είδα ότι πέρα από το Logo της vodafone κατά την έναρξη και στην αρχική σελίδα αφού bootarei έχει τρεις εφαρμογές της vodafone.Πως γίνεται να εξαφανίσω όλα τα παραπάνω διατηρώντας το δικαίωμα για τυχόν μελλοντικό update.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επιτέλους έγινα και εγώ κάτοχος του υπέροχου galaxy s. Έχω όμως ένα μικρό πρόβλημα. καταρχήν η συσκευή μου έχει αυτά τα στοιχεία

PDA I9000BUJM4

PHONE I9000BUJM3

CSC I9000GVGRJM3

Όταν μου φέρανε τη συσκευή(επειδή είναι δώρο) είδα από έξω από το κουτί κάτι αυτοκόλλητα της vodafone.Το τηλέφωνο λοιπόν αφού το φόρτισα και το άνοιξα για πρώτη φορά είδα ότι πέρα από το Logo της vodafone κατά την έναρξη και στην αρχική σελίδα αφού bootarei έχει τρεις εφαρμογές της vodafone.Πως γίνεται να εξαφανίσω όλα τα παραπάνω διατηρώντας το δικαίωμα για τυχόν μελλοντικό update.

 

Αυτό δεν είναι πρόβλημα :lol: Απλά το κινητό σου είναι VF branded. Επειδή το ΚΙΕΣ δεν υπάρχει σαν εφαρμογή έχεις 2 επιλογές. Εάν δεν ασχολείσαι (ή δεν θέλεις να ασχοληθείς / διαβάσεις 5 πράματα) άστο ως έχει. Αλλιώς πέρνα του την τελευταία JM (JM9) ή περίμενε για Froyo μέσα στο μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα με κεφαλαια μου δινει 145 χαρακτηρες.

 

Ok thanks Μαρία, άρα για 160 η μόνη λύση είναι το Handcent φαίνεται.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

επίσης τα google voice search και φωνητικές εντολές δουλεύουν μόνο σε froyo ;

 

Το google voice search δουλεύει σε 2.1 τέλεια (αν δεν σε ενδιαφέρουν τα ελληνικά καθώς δεν υποστηρίζονται) ενώ οι φωνητικές εντολές τρέχουν μόνο σε 2.2.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και έχει το default πρόγραμμα μετρητή για αριθμό γραμμάτων και μηνυμάτων!!!

 

Μπορείς να μου πεις που φαίνεται γιατί εγώ δεν κατάφερα να το βρω... ?

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν είναι πρόβλημα :lol: Απλά το κινητό σου είναι VF branded. Επειδή το ΚΙΕΣ δεν υπάρχει σαν εφαρμογή έχεις 2 επιλογές. Εάν δεν ασχολείσαι (ή δεν θέλεις να ασχοληθείς / διαβάσεις 5 πράματα) άστο ως έχει. Αλλιώς πέρνα του την τελευταία JM (JM9) ή περίμενε για Froyo μέσα στο μήνα.

 

Δηλαδή με το αναμενόμενο Update σε froyo θα ησυχάσω και από το vodafone 360;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου πεις που φαίνεται γιατί εγώ δεν κατάφερα να το βρω... ?

 

Οταν φτανει στους τελευταιους 10 χαρακτηρες σου εμφανιζει τον μετρητη επανω δεξια. Φτανει εως 146 χαρακτηρες.

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή με το αναμενόμενο Update σε froyo θα ησυχάσω και από το vodafone 360;

Αν το κάνεις μόνος σου σπίτι θα πάρεις γενικευμένο firmwire. Αν το δώσεις στη Voda θα στο κάνουν πάλι branded. Το voda update θα καθυστερήσει περισσότερο από το γενικευμένο.

Philips Savvy->Panasonic GD93->Ericsson T20e->Motorola T2288 Talkabout->Mitsubishi M342i->Nokia N70->LG KS20->HTC P3470 Pharos->Samsung B7610 OMNIA PRO->Samsung i9000 Galaxy S->Samsung i9100 Galaxy SII->NOKIA LUMIA 930>LG G6+HUAWEI WATCH 2 LTE>Xiaomi Mi 9
Link to comment
Share on other sites

Θα τρελαθώ με αυτό που γίνεται. Έβαλα χτες το κινητό να φορτίσει μετά από 3 μέρες και 17 ώρες από τη τελευταία φόρτιση. Πρώτη φορά μου κράτησε τόσο πολύ αν και του έκανα σχετικά λίγη χρήση.

 

Το βγάζω σήμερα το πρωί από το φορτιστή και μέσα σε 2 ώρες και 11 λεπτά με μόνο 2 λεπτά κλήσεις και τπτ άλλο έχει πέσει 6%. Πως είναι δυνατόν? Δεν έχω ανοιχτά ούτε gps, ούτε wifi, ούτε bt, ούτε ανοιχτές εφαρμογές καθώς κλείνουν όλες κάθε μία ώρα αυτόματα εκτός από κάποιες που έχω επιλέξει και γενικά δεν άλλαξα τπτ τις 3 τελευταίες μέρες στο κινητό.

 

Δε μπορώ να καταλάβω πως γίνεται να συμβαίνει αυτό. Εκεί που δείχνει που καταναλώνεται η μπαταρία μου δείχνει ένα sensorserver_ya 3%, σύστημα android 3% και λειτουργικό σύστημα 2%. Που μπορεί να τα κατανάλωσε αυτά μέσα σε 2 ώρες και σε αναμονή? Από τις 2 ώρες και 11 λεπτά οι 2 ώρες και 2 λεπτά είναι σε κατάσταση αδράνειας.

 

Έχει κανείς καμία ιδέα τι παίζει?

Link to comment
Share on other sites

Θα τρελαθώ με αυτό που γίνεται. Έβαλα χτες το κινητό να φορτίσει μετά από 3 μέρες και 17 ώρες από τη τελευταία φόρτιση. Πρώτη φορά μου κράτησε τόσο πολύ αν και του έκανα σχετικά λίγη χρήση.

 

Το βγάζω σήμερα το πρωί από το φορτιστή και μέσα σε 2 ώρες και 11 λεπτά με μόνο 2 λεπτά κλήσεις και τπτ άλλο έχει πέσει 6%. Πως είναι δυνατόν? Δεν έχω ανοιχτά ούτε gps, ούτε wifi, ούτε bt, ούτε ανοιχτές εφαρμογές καθώς κλείνουν όλες κάθε μία ώρα αυτόματα εκτός από κάποιες που έχω επιλέξει και γενικά δεν άλλαξα τπτ τις 3 τελευταίες μέρες στο κινητό.

 

Δε μπορώ να καταλάβω πως γίνεται να συμβαίνει αυτό. Εκεί που δείχνει που καταναλώνεται η μπαταρία μου δείχνει ένα sensorserver_ya 3%, σύστημα android 3% και λειτουργικό σύστημα 2%. Που μπορεί να τα κατανάλωσε αυτά μέσα σε 2 ώρες και σε αναμονή? Από τις 2 ώρες και 11 λεπτά οι 2 ώρες και 2 λεπτά είναι σε κατάσταση αδράνειας.

 

Έχει κανείς καμία ιδέα τι παίζει?

 

Κατέβασε την εφαρμογή System Panel από μάρκετ, θα σε βοηθήσει να δείς τι σου τρώει την μπαταρία

 

Sent from my Galaxy S

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Για όσους βαρεθήκατε να πατάτε το power κουμπί για να κλείνει το κινητό, υπάρχει η εφαρμογή Screen Off Widget paid από μάρκετ η οποία έχει την δυνατότητα να βάλεις ένα αόρατο widget πάνω στην οθόνη και με ένα κλικ στο σημείο που βρίσκεται το widget κλείνει το κινητό, λειτουργεί άψογα με το κινητό μας!

 

Sent from my Galaxy S

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Nαι, για 160 πρέπει να βάλεις το Handcent... ΕΚΤΟΣ,(δεν ξερω αν το'χει δοκιμάσει κανείς), αν δοκιμάσεις να γράψεις το μηνυμα σου με κεφαλαία (πατα 2 φορες το shift για caps lock), δοκίμασε και πες μας.

 

Εμενα με κεφαλαια μου δινει 145 χαρακτηρες.

 

Οταν φτανει στους τελευταιους 10 χαρακτηρες σου εμφανιζει τον μετρητη επανω δεξια. Φτανει εως 146 χαρακτηρες.

 

Μόλις το δοκίμασα με INPUT MODE Αυτόματο και με κεφαλαία γράμματα (2 φορές το shift για caps lock) και στέλνει κανονικά μήνυμα με 160 χαρακτήρες μόνο εάν χρησιμοποιείς τα γράμματα του Ελληνικού αλφαβήτου που δεν είναι κοινά με το Αγγλικό αλφάβητο (π.χ. Ψ,Ξ,Ω). Εάν βάλεις κάποιο κοινό γράμμα (π.χ. Α,Β,Κ) το μήνυμα χωράει μέχρι 67 χαρακτήρες και μετά πηγαίνει σε 2ο !

 

Άρα, μάλλον χρειαζόμαστε υποχρεωτικά το Handcent...

Edited by Nexus
Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια ψαχνω να βρω ποσο κανει ο φορτιστης του galaxy s

αλλα δεν μπορω να βρω ποιος ειναι.

 

μπορει καποιος να μου πει τι κωδικο εχει ο φορτιστης? πως λεγεται

η να μου δωσει καποιο λινκ στο ιντερνετ για τον φορτιστη?

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα παιδια ..να ρωτησω κατι εχω βαλει την εφαρμογη battery life και παρατηρησα το εξης ...οτι οταν το κινητο ειναι φορτισμενο 100% δειχνει την ενδειξη good ,οταν παει 80% δειχνει το ιδιο ...στο 50% , στο 30% ακομα και στο 11%.Ειναι λογικο αυτο??? Επισης εχετε παρατηρησει οσοι την εχετε αν καταναλωνει περισσοτερη ενεργεια το κινητο μ αυτη?
Unbox Your Phone
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια ψαχνω να βρω ποσο κανει ο φορτιστης του galaxy s

αλλα δεν μπορω να βρω ποιος ειναι.

 

μπορει καποιος να μου πει τι κωδικο εχει ο φορτιστης? πως λεγεται

η να μου δωσει καποιο λινκ στο ιντερνετ για τον φορτιστη?

 

Μπορεις να δεις στα παρακατω links καποιους φορτιστες. Ο official δεν νομιζω να πωλειται καπου αλλου εκτος απο την επισημη samsung στο site τους. Ο δικος μου ειναιτο μοντελο ETA0U10EBE

 

http://www.expansys.com.gr/a.aspx?i=199682

http://www.amazon.co.uk/gp/product/B003MXIW5W/ref=pd_lpo_k2_dp_sr_1?pf_rd_p=103612307&pf_rd_s=lpo-top-stripe&pf_rd_t=201&pf_rd_i=B003Q1UUMI&pf_rd_m=A3P5ROKL5A1OLE&pf_rd_r=06NWHXVW5CB170573Z4P

 

http://www.bizrate.com/samsung-galaxy-s-travel-adapter/

 

Εννοειται στις λυσεις απο USA χρειαζεσαι κι εναν ανταπτορα σαν αυτον

http://www.amazon.com/Adapter-Plug-Europe-Universal-Polarized/dp/B000BMFHLE

 

Εdit - Με προλαβε ο laz37283 πιο πανω. Αφου υπαρχει ο γνησιος στο πλαισιο παιρνεις αυτον και εισαι μια χαρα.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

ναι αν και αυτος που εχει το πλαισιο ειναι ο ATADU10EBECST οχι ο ETA0U10EBE

και δεν ξερω τι διαφορες εχουν.

γιατι αν ο ενας φορτιζει την μπατα ρια σε μιαμηση ωρα και ο αλλος σε 2μιση δεν λεει.

 

τελος παντων, με καλυψατε και οι δυο σας.

συμπληρωσε ο ενας τον αλλον. ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

ναι αν και αυτος που εχει το πλαισιο ειναι ο ATADU10EBECST οχι ο ETA0U10EBE

και δεν ξερω τι διαφορες εχουν.

γιατι αν ο ενας φορτιζει την μπατα ρια σε μιαμηση ωρα και ο αλλος σε 2μιση δεν λεει.

 

τελος παντων, με καλυψατε και οι δυο σας.

συμπληρωσε ο ενας τον αλλον. ευχαριστω πολυ

 

Ο δικος μου παντως φορτιζει πολυ γρηγορα τη μπαταρια. Επισης γρηγορα φορτιζει απο το pc μεσω του καλωδιου usb.

 

Edit - Παντως ο ATADU10EBECST δεν νομιζω να ειναι ο επισημος.

Edited by red_herring

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια ψαχνω να βρω ποσο κανει ο φορτιστης του galaxy s

αλλα δεν μπορω να βρω ποιος ειναι.

 

μπορει καποιος να μου πει τι κωδικο εχει ο φορτιστης? πως λεγεται

η να μου δωσει καποιο λινκ στο ιντερνετ για τον φορτιστη?

 

Για τον 100% επίσημο εδώ :

http://www.e-commerceservices.us/hamza/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=1572&category_id=85&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&vmcchk=1&Itemid=1

Είναι κατάστημα στην Ομόνοια.

Edited by DirectorCK
Link to comment
Share on other sites

 

α ωραια γιατι δεν τον βρηκα καπου αλλου στην ελλαδα

Link to comment
Share on other sites

ναι αν και αυτος που εχει το πλαισιο ειναι ο ATADU10EBECST οχι ο ETA0U10EBE

και δεν ξερω τι διαφορες εχουν.

γιατι αν ο ενας φορτιζει την μπατα ρια σε μιαμηση ωρα και ο αλλος σε 2μιση δεν λεει.

 

τελος παντων, με καλυψατε και οι δυο σας.

συμπληρωσε ο ενας τον αλλον. ευχαριστω πολυ

Καλημέρα παιδιά,

Λοιπόν όσο αφορά τους φορτιστές και γιατί κάποιος μπορεί να φορτίζει πιο γρήγορα και κάποιος άλλος πιο αργά, αυτό συμβαίνει ανάλογα τι έξοδο σε A (amber).

Ο φορτιστής που υπάρχει στη συσκευασία του γαλαξία έχει έξοδο 0,7A. Αυτό σημαίνει ότι αν κάνει για παράδειγμα 2 ώρες να φορτίσει τον γαλαξία από το 10% μέχρι το 100%, τότε αν φορτίσουμε το κινητό με έναν άλλο φορτιστή που έχει έξοδο 1A, δηλαδή μεγαλύτερη έξοδο, η συσκευή θα φορτίσει πιο γρήγορα σε σχέση με τον φορτιστή 0,7A.

 

Εδώ υπάρχουν τα εξής θέματα. Τα γράφω για οποίους δεν τα γνωρίζουν :

 

1) Όσο μικρότερη έξοδο έχει ο φορτιστής που φορτίζουμε το κινητό, τόσο πιο πολύ χρόνο χρειάζεται για να φορτίσει, ΟΜΩΣ φορτίζεται πολύ καλύτερα !!!!

Και όχι μόνο φορτίζεται καλύτερα, αλλά ξεφορτίζει και πιο αργά, άρα έχει καλύτερη αυτονομία.

Αν προσέξετε όλοι οι φορτιστές που υπάρχουν στη συσκευασία σε κάθε κινητό γράφουν πάνω travel adapter, δηλαδή φορτιστής ταξιδιού, δηλαδή ΤΑΧΥΦΟΡΤΙΣΤΗΣ !!!!

 

2) Πολλοί έχουν αναφέρει ότι φορτίζουν το κινητό τους από τον υπολογιστή μέσω usb γιατί φορτίζεται πολύ καλύτερα και κρατάει και πιο πολύ η μπαταρία!!!!

Αυτό είναι τσεκαρισμένο και από μένα και είναι σωστό.

Αυτό συμβαίνει επειδή η έξοδος που βγάζει ο υπολογιστής είναι μικρή και φορτίζει πολύ καλύτερα η μπαταρία.

Φυσικό είναι βέβαια ότι κάνει πολύ περισσότερη ώρα να φορτίσει. Μπορεί να κάνει και 3-4 ώρες να φορτίσει!!!!

 

3) Όταν επιλέγουμε φορτιστή αυτοκινήτου, καλό είναι να έχει έξοδο το ελάχιστο 1Α.

Και αυτό γιατί αν θέλουμε να έχουμε ανοιχτό το κινητό με κάποιο πρόγραμμα πλοήγησης (gps) και να το φορτίζουμε συγχρόνως, αν είναι κάτω από 1Α τότε μόνο κάνει συντήρηση και δεν φορτίζει τη συσκευή. Δηλαδή αν το συνδέσουμε στον φορτιστή ενώ έχουμε ανοιχτή την εφαρμογή gps,και έχει για παράδειγμα 50% μπαταρία, μετά από μία ώρα πάλι 50% θα έχει.

Ενώ αν είναι ο φορτιστής έξοδο 1Α και πάνω, θα φορτίζει την συσκευή συγχρόνως.

 

Αυτά για τους φορτιστές για να γνωρίζετε τι να αγοράσετε :).

 

 

Sent from my Samsung Galaxy S I-9000

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...