Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Thanks για τις πληροφοριες Αντωνη πολυ καλο:)

 

Το επιβεβαιωνω αυτο για τη φορτιση μεσω usb, το κινητο κραταει οντως περισσοτερο. Νομιζα οτι ειναι ιδεα μου αλλα τωρα εμαθα και το γιατι.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρω ενα demo video που ειχε το κινητο αλλα κατα λάθος σβηστηκε; Μήπως υπάρχει πρόγραμμα για recovery ? Η έκδοση μου ειναι η

I9000XWJM2 .

Link to comment
Share on other sites

Thanks για τις πληροφοριες Αντωνη πολυ καλο:)

 

Το επιβεβαιωνω αυτο για τη φορτιση μεσω usb, το κινητο κραταει οντως περισσοτερο. Νομιζα οτι ειναι ιδεα μου αλλα τωρα εμαθα και το γιατι.

Για να συμπληρώσω, η έξοδος usb του pc είναι 0.5Α...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις δοκίμασα στη συσκευή μου το συνδυασμό των 3 πλήκτρων και δεν δουλεύει...

Υπάρχει κάποια επίσημη απάντηση από τη Samsung εάν θα το ενεργοποιήσει στις συσκευές που είναι απενεργοποιημένο ?

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρω ενα demo video που ειχε το κινητο αλλα κατα λάθος σβηστηκε; Μήπως υπάρχει πρόγραμμα για recovery ? Η έκδοση μου ειναι η

I9000XWJM2 .

 

Ορίστε: http://www.multiupload.com/1B7473IC9W

- Alex
Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν μπορω να προσθσω τον λογαριασμο στο facebook ωστε να κανω συγχρονισμο. εχω την jm8
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν μπορω να προσθσω τον λογαριασμο στο facebook ωστε να κανω συγχρονισμο. εχω την jm8

 

Χρησιμοποίησε το δικό του facebook, όχι αυτό που κατέβασες.. αυτό από το "integrated contact accounts". (Settings - Accounts and sync, Add account)

 

Μόλις δοκίμασα στη συσκευή μου το συνδυασμό των 3 πλήκτρων και δεν δουλεύει...

Υπάρχει κάποια επίσημη απάντηση από τη Samsung εάν θα το ενεργοποιήσει στις συσκευές που είναι απενεργοποιημένο ?

 

Έχει ήδη στείλει η Samsung μια αναβάθμιση για τα τηλέφωνα του Καναδά... και στο XDA ένα παιδί έχει βγάλει ένα hack που το ξαναενεργοποιεί αλλάζοντας τον bootloader. Επίσημα όμως για όλα τα τηλέφωνα όχι, δεν υπήρξε δήλωση.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ok thanks Μαρία, άρα για 160 η μόνη λύση είναι το Handcent φαίνεται.

 

Ίσως. Αλλά για 15χαρακτήρες δεν το βάζω.Έχω άλλα να βάλω... οταν πάρω τον εξοπλισμο και με βοηθήσει ένας διαδικτυακος γνωστός.

Edited by sinagrida
Μαρία
Link to comment
Share on other sites

Ίσως. Αλλά για 15χαρακτήρες δεν το βάζω.Έχω άλλα να βάλω... οταν πάρω τον εξοπλισμο και με βοηθήσει ένας διαδικτυακος γνωστός.

 

:) Οκ.. αλλά μπορεί να σ'αρέσει σαν πρόγραμμα πολλοί το προτιμούν από την μαμίσια εφαρμογή

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

Λοιπόν όσο αφορά τους φορτιστές και γιατί κάποιος μπορεί να φορτίζει πιο γρήγορα και κάποιος άλλος πιο αργά, αυτό συμβαίνει ανάλογα τι έξοδο σε A (amber).

Ο φορτιστής που υπάρχει στη συσκευασία του γαλαξία έχει έξοδο 0,7A. Αυτό σημαίνει ότι αν κάνει για παράδειγμα 2 ώρες να φορτίσει τον γαλαξία από το 10% μέχρι το 100%, τότε αν φορτίσουμε το κινητό με έναν άλλο φορτιστή που έχει έξοδο 1A, δηλαδή μεγαλύτερη έξοδο, η συσκευή θα φορτίσει πιο γρήγορα σε σχέση με τον φορτιστή 0,7A.

 

Εδώ υπάρχουν τα εξής θέματα. Τα γράφω για οποίους δεν τα γνωρίζουν :

 

1) Όσο μικρότερη έξοδο έχει ο φορτιστής που φορτίζουμε το κινητό, τόσο πιο πολύ χρόνο χρειάζεται για να φορτίσει, ΟΜΩΣ φορτίζεται πολύ καλύτερα !!!!

Και όχι μόνο φορτίζεται καλύτερα, αλλά ξεφορτίζει και πιο αργά, άρα έχει καλύτερη αυτονομία.

Αν προσέξετε όλοι οι φορτιστές που υπάρχουν στη συσκευασία σε κάθε κινητό γράφουν πάνω travel adapter, δηλαδή φορτιστής ταξιδιού, δηλαδή ΤΑΧΥΦΟΡΤΙΣΤΗΣ !!!!

 

2) Πολλοί έχουν αναφέρει ότι φορτίζουν το κινητό τους από τον υπολογιστή μέσω usb γιατί φορτίζεται πολύ καλύτερα και κρατάει και πιο πολύ η μπαταρία!!!!

Αυτό είναι τσεκαρισμένο και από μένα και είναι σωστό.

Αυτό συμβαίνει επειδή η έξοδος που βγάζει ο υπολογιστής είναι μικρή και φορτίζει πολύ καλύτερα η μπαταρία.

Φυσικό είναι βέβαια ότι κάνει πολύ περισσότερη ώρα να φορτίσει. Μπορεί να κάνει και 3-4 ώρες να φορτίσει!!!!

 

3) Όταν επιλέγουμε φορτιστή αυτοκινήτου, καλό είναι να έχει έξοδο το ελάχιστο 1Α.

Και αυτό γιατί αν θέλουμε να έχουμε ανοιχτό το κινητό με κάποιο πρόγραμμα πλοήγησης (gps) και να το φορτίζουμε συγχρόνως, αν είναι κάτω από 1Α τότε μόνο κάνει συντήρηση και δεν φορτίζει τη συσκευή. Δηλαδή αν το συνδέσουμε στον φορτιστή ενώ έχουμε ανοιχτή την εφαρμογή gps,και έχει για παράδειγμα 50% μπαταρία, μετά από μία ώρα πάλι 50% θα έχει.

Ενώ αν είναι ο φορτιστής έξοδο 1Α και πάνω, θα φορτίζει την συσκευή συγχρόνως.

 

Αυτά για τους φορτιστές για να γνωρίζετε τι να αγοράσετε :).

 

 

Sent from my Samsung Galaxy S I-9000

 

Για τη σχέση μεταξύ της έντασης ρεύματος που δίνει ο φορτιστής και της ταχύτητας φόρτισης καλά μας τα λες βρε Αντώνη, αλλά το άλλο δεν έχει καμιά θεωρητική βάση πού το άκουσες;! Νομίζω ότι το να παρατηρείτε να κρατάει περισσότερο η μπαταρία επειδή τη φορτίσατε περισσότερο (π.χ. από PC USB) είναι καθαρά placebo.

Από την άλλη, προσέξτε πολύ όσοι θέλετε να πειραματιστείτε με φορτιστές διαφορετικής προέλευσης, κυρίως μεγαλύτερης έντασης ρεύματος: οι μπαταρίες λιθίου είναι άτιμες, ανεβάζουν εξαιρετικά υψηλές θερμοκρασίες και μπορεί να καταλήξετε το λιγότερο με καρβουνιασμένο τηλέφωνο αν είστε άτυχοι!!!

Edited by me00016
Philips Savvy->Panasonic GD93->Ericsson T20e->Motorola T2288 Talkabout->Mitsubishi M342i->Nokia N70->LG KS20->HTC P3470 Pharos->Samsung B7610 OMNIA PRO->Samsung i9000 Galaxy S->Samsung i9100 Galaxy SII->NOKIA LUMIA 930>LG G6+HUAWEI WATCH 2 LTE>Xiaomi Mi 9
Link to comment
Share on other sites

:) Οκ.. αλλά μπορεί να σ'αρέσει σαν πρόγραμμα πολλοί το προτιμούν από την μαμίσια εφαρμογή

 

Οντως. Πολυ ανωτερο κατα την αποψη μου. Η stock εφαρμογη απλως απεγκατεσταθη!

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Οντως. Πολυ ανωτερο κατα την αποψη μου. Η stock εφαρμογη απλως απεγκατεσταθη!

 

Κι αν "χτυπα ξυλο" καποια στιγμη παθει κατι το κινητο και πρεπει να παει στην αντιπροσωπια καλυπτεται απο την εγγυηση χωρις την εφαρμογη αυτη; Το swype δηλαδη!

Μαρία
Link to comment
Share on other sites

Κι αν "χτυπα ξυλο" καποια στιγμη παθει κατι το κινητο και πρεπει να παει στην αντιπροσωπια καλυπτεται απο την εγγυηση χωρις την εφαρμογη αυτη; Το swype δηλαδη!

 

Μαρία δεν έχεις καταλάβει τί είναι το handcent... είναι εφαρμογή για να στέλνεις sms, όχι για να γράφεις. Και μέσα στο handcent πάλι swype μπορείς να χρησιμοποιείς.. το swype είναι απλά το πληκτρολόγιο. Το handcent είναι σαν την εφαρμογή Μηνύματα, μέσω της οποίας στέλνεις μηνύματα sms και mms. Δοκίμασέ την και θα καταλάβεις. Επίσης δεν αντικαθιστά την άλλη εφαρμογή, δεν την χάνεις την άλλη εκτός αν τη βγάλεις η ίδια... και δεν έχει καμία απολύτως σχέση με την εγγύηση.

 

λιγο off topic αλλα κυριοι υποκλιθητε στα νεα 2 προιοντα της

apple

 

THE FUTURE TECHNOLOGY!

 

:lol::lol::lol::lol:

 

Εμένα μ'αρέσουν τα 2 σχόλια που έχει από κάτω πάντως.... :)

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!

 

Έχω ένα πρόβλημα στο Samsung Galaxy S. Τόσο στο Gmail-Application όσο και στον μαμίσιο Ιντερνετ Explorer ΔΕΝ μπορώ να "κατεβάσω είτε να σώσω" τα επισυναπτόμενα!!! Στο Gmail ΔΕΝ μου δίνει την επιλογή να τα κατεβασω, παρα μόνο να τα ανοιξω. Μου τα ανοιγει σωστα, αλλα μεχρι εκει. ΔΕΝ μπορω να τα σωσω στον σκληρο δίσκο. Στον ΙΕ οταν παταω να σωθεί μου βγαζει αποτυχια ληψης. Μήπως υπάρχει κάποιος αλλος Web Browser που να μπορεί να το κανει; ή μηπως καποια ρύθμιση; Σε εσας παίζει; Τι μπορει να φταίει;

 

Εχω δοκιμασει και σε εξωτερικη SD αλλά πάλι τιποτα!

Don't ask, what your country can do for you!

Ask what you, can do for your country!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!

 

Έχω ένα πρόβλημα στο Samsung Galaxy S. Τόσο στο Gmail-Application όσο και στον μαμίσιο Ιντερνετ Explorer ΔΕΝ μπορώ να "κατεβάσω είτε να σώσω" τα επισυναπτόμενα!!! Στο Gmail ΔΕΝ μου δίνει την επιλογή να τα κατεβασω, παρα μόνο να τα ανοιξω. Μου τα ανοιγει σωστα, αλλα μεχρι εκει. ΔΕΝ μπορω να τα σωσω στον σκληρο δίσκο. Στον ΙΕ οταν παταω να σωθεί μου βγαζει αποτυχια ληψης. Μήπως υπάρχει κάποιος αλλος Web Browser που να μπορεί να το κανει; ή μηπως καποια ρύθμιση; Σε εσας παίζει; Τι μπορει να φταίει;

 

Εχω δοκιμασει και σε εξωτερικη SD αλλά πάλι τιποτα!

 

Αν έχεις το Astro File Manager απενεργοποίησε την επιλογή για τα downloads...

Eπίσης δεν υπάρχει IE στα Android .. :)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις το Astro File Manager απενεργοποίησε την επιλογή για τα downloads...

Eπίσης δεν υπάρχει IE στα Android .. :)

 

1) Που βρίσκεται αυτή η επιλογή; Αν εννοεις την επιλογή "Enable Browser Download" ΔΕΝ την εχω ενεργοποιμενη αυτήν την επιλογη.

 

2) Αφού κατάλαβες τι εννοω :) :) :)...

Don't ask, what your country can do for you!

Ask what you, can do for your country!

Link to comment
Share on other sites

1) Που βρίσκεται αυτή η επιλογή; Αν εννοεις την επιλογή "Enable Browser Download" ΔΕΝ την εχω ενεργοποιμενη αυτήν την επιλογη.

 

2) Αφού κατάλαβες τι εννοω :) :) :)...

 

Αυτή η επιλογή στο Astro είναι η μόνη που ξέρω ότι δημιουργεί πρόβλημα με τα attachments του Gmail.. δοκίμασε να την ενεργοποιήσεις, δοκίμασε πάλι, και μετά ξαναβγάλτην.

Νομίζω μάλιστα ότι με την επιλογή αυτή ενεργοποιημένη, θα σου δουλεύει μέσω 'IE' όπως λες... :)

Αν δεν είναι αυτό, δεν ξέρω τώρα τί μπορεί να φταίει, και επειδή δεν χρησιμοποιώ gmail δεν έχω ασχοληθεί καθόλου... κάποιος άλλος μπορεί να ξέρει.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα,

εχω τηλεοραση samsung και μολις ειδα οτι γραφει πανω οτι υποστηριζει το DNle.

γνωριζει καποιος να μου πει τι πρεπει να κανω για να παιξω κατι στην τηλεοραση μεσω dnle ?

απ'οτι διαβασα λειτουργει μεσω wifi, σωστα ? μεσω του ρουτερ δηλαδη?

 

καποιος να βοηθησει να το δοκιμασω ?

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα,

εχω τηλεοραση samsung και μολις ειδα οτι γραφει πανω οτι υποστηριζει το DNle.

γνωριζει καποιος να μου πει τι πρεπει να κανω για να παιξω κατι στην τηλεοραση μεσω dnle ?

απ'οτι διαβασα λειτουργει μεσω wifi, σωστα ? μεσω του ρουτερ δηλαδη?

 

καποιος να βοηθησει να το δοκιμασω ?

 

Μέσω του Allshare app... κάνε αναζήτηση, και θα βρει υποτίθεται την τηλεόραση..αλλά πρέπει να εχεις ενεργοποιήση το αντίστοιχο settings από την τηλεόραση, κοίτα στο manual. Επίσης το τηλεκοντρόλ από το app store της Samsung λογικά θα σου δουλεύει

- Alex
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα,

εχω τηλεοραση samsung και μολις ειδα οτι γραφει πανω οτι υποστηριζει το DNle.

γνωριζει καποιος να μου πει τι πρεπει να κανω για να παιξω κατι στην τηλεοραση μεσω dnle ?

απ'οτι διαβασα λειτουργει μεσω wifi, σωστα ? μεσω του ρουτερ δηλαδη?

 

καποιος να βοηθησει να το δοκιμασω ?

μαλλον γινετε σε συνεργασια με τις νεες τηλεορασεις samsung που δεχονται wifi dongle(στικακι) και μπορεις να συνδεθεις απευθειας

Link to comment
Share on other sites

Μέσω του Allshare app... κάνε αναζήτηση, και θα βρει υποτίθεται την τηλεόραση..αλλά πρέπει να εχεις ενεργοποιήση το αντίστοιχο settings από την τηλεόραση, κοίτα στο manual. Επίσης το τηλεκοντρόλ από το app store της Samsung λογικά θα σου δουλεύει

το qwerty remocon που ειναι για τηλεκοντρολ πως δουλευει ? το ανοιξα και ψαχνει αλλα δεν βρισκει την τηλεοραση. εχω ανοιχτο και bluetooth και wifi μηπως και χρησιμοποιει κατι απο εκει αλλα δεν την βρισκει.

θα ψαξω τις ρυμισεις της τηλεορασης να δω αν εχει κατι εκει για το τηλεκοντρολ και το dnle.

αν τα καταφερω θα τραβηξω ενα βιντεο να το δειτε :).

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

μαλλον γινετε σε συνεργασια με τις νεες τηλεορασεις samsung που δεχονται wifi dongle(στικακι) και μπορεις να συνδεθεις απευθειας

 

Ακριβώς...και εγώ έχω samsung τηλεόραση αλλά λόγω έλλειψης wifi δεν συνδέεται...αυτό που όμως μου δουλεύει είναι να το συνδέω με ps 3 και έτσι περνάω videos τραγούδια και φωτογραφίες εκεί..

 

Sent from my Galaxy S

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Για το Dlna:

 

Συνδέεις την τηλεόραση με το ρούτερ (κάντε το ενσύρματα γιατί μέσω wi fi χρειάζεστε στικάκι της samsung που κάνει 90 €).

Μπαίνεις στο μενού της τηλεόρασης στην επιλογή Δίκτυο. Επιλέγεις τύπος δικτύου ενσύρματο και ρύθμιση δικτύου auto. Επιλέγεις δοκιμή δικτύου και λογικά αυτόματα έχει συνδέσει τηλεόραση με ρούτερ.

Ανοίγεις το allshare στο κινητό.

Μπαίνεις στις ρυθμίσεις και επιλέγεις αυτά που επιθυμείς.

Επιστρέφεις στο μενού του allshare και επιλέγεις αναπαραγωγή από τηλέφωνο σε τηλεόραση. Τα επόμενα βήματα στα δίνει το πρόγραμμα. Αυτόματα με την επιλογή του αρχείου η τηλεόραση θα αρχίσει να το παίζει.

Το remote της samsung λειτουργεί μόνο με τηλεοράσεις κατασκευής του 2010 που έχουν το απαραίτητο λογισμικό.

Υ.Γ. Αν και ο υπολογιστής είναι συνδεδεμένος ασύρματα με τον ρούτερ τότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις το dlna για να προβάλεις αρχεία στην τηλεόραση).

Edited by Lakerdas
Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Για το Dlna:

 

Συνδέεις την τηλεόραση με το ρούτερ (κάντε το ενσύρματα γιατί μέσω wi fi χρειάζεστε στικάκι της samsung που κάνει 90 €).

Μπαίνεις στο μενού της τηλεόρασης στην επιλογή Δίκτυο. Επιλέγεις τύπος δικτύου ενσύρματο και ρύθμιση δικτύου auto. Επιλέγεις δοκιμή δικτύου και λογικά αυτόματα έχει συνδέσει τηλεόραση με ρούτερ.

Ανοίγεις το allshare στο κινητό.

Μπαίνεις στις ρυθμίσεις και επιλέγεις αυτά που επιθυμείς.

Επιστρέφεις στο μενού του allshare και επιλέγεις αναπαραγωγή από τηλέφωνο σε τηλεόραση. Τα επόμενα βήματα στα δίνει το πρόγραμμα. Αυτόματα με την επιλογή του αρχείου η τηλεόραση θα αρχίσει να το παίζει.

Το remote της samsung λειτουργεί μόνο με τηλεοράσεις κατασκευής του 2010 που έχουν το απαραίτητο λογισμικό.

Υ.Γ. Αν και ο υπολογιστής είναι συνδεδεμένος ασύρματα με τον ρούτερ τότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις το dlna για να προβάλεις αρχεία στην τηλεόραση).

ευχαριστω φιλε. μια ερωτηση. το στικακι της samsung Που λες, ειναι usb ?

γιατι στην δικη μου τηλεοραση δεν ειδα να εχει εισοδο usb.

εχει ομως hdmi/dvi in. Μηπως θα μπαινει εκει ? το εχεις δει το στικακι ?

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε. μια ερωτηση. το στικακι της samsung Που λες, ειναι usb ?

γιατι στην δικη μου τηλεοραση δεν ειδα να εχει εισοδο usb.

εχει ομως hdmi/dvi in. Μηπως θα μπαινει εκει ? το εχεις δει το στικακι ?

 

Ναι, δυστυχώς είναι σε μορφή usb. Δεν το έχω βρει στην Ελλάδα αλλά το έχω δει σε site του εξωτερικού. Η τηλεόρασή σου δεν έχει είσοδο ethernet;

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...