Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι, δυστυχώς είναι σε μορφή usb. Δεν το έχω βρει στην Ελλάδα αλλά το έχω δει σε site του εξωτερικού. Η τηλεόρασή σου δεν έχει είσοδο ethernet;

Τσου !!! δεν εχει. εψαξα το manual της tv Και τελικα δεν υποστηριζει το Dnla Που ειναι για ασυρματη μεταδοση.

εχει το dnle που ειναι ενα συστημα καθαροτητας και ευκρινειας. αδικα χαρηκα.:lol:

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

παιδια πηρε φιλος σημερα galaxy s..προσπαθω να του κατεβασω κατι εφαρμογες απο το android market αλλα καμμια δεν κατεβαινει..ουτε μεσω 3g ουτε μεσω wifi..ουτε associate με twitter + facebook account..mono gmail γινοταν.. ενω ιντερνετ εχω κανονικα για browsing και με 3g και με wifi..γνωριζει κανεις τι παιζει? εχω κανει και reboots..για recovery mode δεν παιζει γιατι ειναι disabled..:S Edited by el3ctronick
Link to comment
Share on other sites

Για το Dlna:

 

Συνδέεις την τηλεόραση με το ρούτερ (κάντε το ενσύρματα γιατί μέσω wi fi χρειάζεστε στικάκι της samsung που κάνει 90 €).

Μπαίνεις στο μενού της τηλεόρασης στην επιλογή Δίκτυο. Επιλέγεις τύπος δικτύου ενσύρματο και ρύθμιση δικτύου auto. Επιλέγεις δοκιμή δικτύου και λογικά αυτόματα έχει συνδέσει τηλεόραση με ρούτερ.

Ανοίγεις το allshare στο κινητό.

Μπαίνεις στις ρυθμίσεις και επιλέγεις αυτά που επιθυμείς.

Επιστρέφεις στο μενού του allshare και επιλέγεις αναπαραγωγή από τηλέφωνο σε τηλεόραση. Τα επόμενα βήματα στα δίνει το πρόγραμμα. Αυτόματα με την επιλογή του αρχείου η τηλεόραση θα αρχίσει να το παίζει.

Το remote της samsung λειτουργεί μόνο με τηλεοράσεις κατασκευής του 2010 που έχουν το απαραίτητο λογισμικό.

Υ.Γ. Αν και ο υπολογιστής είναι συνδεδεμένος ασύρματα με τον ρούτερ τότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις το dlna για να προβάλεις αρχεία στην τηλεόραση).

 

 

Eισαι ενας μικρος θεος!!! respect απο μενα ημουν ετοιμος να παραγγειλω το στικακι και με γλιτωσες!:)

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησε το δικό του facebook, όχι αυτό που κατέβασες.. αυτό από το "integrated contact accounts". (Settings - Accounts and sync, Add account)

 

 

 

Έχει ήδη στείλει η Samsung μια αναβάθμιση για τα τηλέφωνα του Καναδά... και στο XDA ένα παιδί έχει βγάλει ένα hack που το ξαναενεργοποιεί αλλάζοντας τον bootloader. Επίσημα όμως για όλα τα τηλέφωνα όχι, δεν υπήρξε δήλωση.

ετσι οπως μου λες το εκανα αλλα τιποτα
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με τα sms εχω ρυθμιση για την συνταξη το "αλφαβητο GSM" και απο οτι βλεπω τα μηνυματα φευγουν κατ ευθειαν με κεφαλαια οπως και να τα γραψω. Λογικα πρεπει να υποστηριζονται οι 160 χαρακτηρες.

 

Είσαι σίγουρος; Διότι με Samsung Keyboard συμβαίνει, αλλά με Swype αφενός σε GSM Alphabet δεν στέλνει παρά μόνο κεφαλάια και με Automatic σίγουρα δεν φτάνει τους 160 χαρακτήρες.

 

Όλο αυτό το ζήτημα με τα μηνύματα και τους χαρακτήρες είναι κάτι που ήθελα κι εγώ να ρωτήσω. Αν χρησιμοποιείς ελληνικούς χαρακτήρες και swype, ποιες είναι οι καλύτερες ρυθμίσεις τελικά;

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος; Διότι με Samsung Keyboard συμβαίνει, αλλά με Swype αφενός σε GSM Alphabet δεν στέλνει παρά μόνο κεφαλάια και με Automatic σίγουρα δεν φτάνει τους 160 χαρακτήρες.

 

Όλο αυτό το ζήτημα με τα μηνύματα και τους χαρακτήρες είναι κάτι που ήθελα κι εγώ να ρωτήσω. Αν χρησιμοποιείς ελληνικούς χαρακτήρες και swype, ποιες είναι οι καλύτερες ρυθμίσεις τελικά;

 

Το αν στέλνει η όχι σε Αutomatic είναι και θέμα firmware, έχουμε δει ότι το JG1 δε στέλνει με Swype αν είναι σε Automatic.

 

Επίσης αυτό με τα κεφαλαία, έχει μεγάλη σημασία σε τί τηλέφωνο στέλνετε. Στα παλιότερα Nokia ας πούμε, ΜΟΝΟ με κεφαλαία έρχονται τα ελληνικά, ό,τι και να κάνεις. Οπότε δεν έχει σημασία αν εσύ γράφεις με μικρά ή κεφαλαία.

 

Για να απαντήσω στην ερώτησή σου, μετά από τις δοκιμές όλων, η καλύτερη μέθοδος για να στέλνεις μεγάλα μηνύματα στα ελληνικά είναι το Handcent, που στέλνει με κεφαλαία, αλλά 160 χαρακτήρες όπως θέλουν οι περισσότεροι. Αν δεν στέλνεις τεράστια μηνύματα, η δικιά του εφαρμογή για μηνύματα δουλεύει μια χαρά.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Μόλις πέρασα το Handcent. Φαίνεται να δουλεύει υπέροχα και μάλιστα, κάτι που για κάποιους μπορεί να μετράει, από τις ρυθμίσεις του για το Theme, μπορείς να το βάλεις να δουλεύει σε μαύρο, οπότε -όπως είναι γνωστό για την SAMOLED- είναι πιο οικονομική ως προς την μπαταρία η χρήση του.

 

Προσωπικά, τις δοκιμές μου τις έκανα με μια καρτοκινητή στο Galaxy S και την σύνδεσή μου στο Nokia E70 (Symbian 3rd edition). Με Swype σε GSM Alphabet έστελνε το πρώτο γράμμα (κεφαλαίο σωστά) και τα υπόλοιπα ερωτηματικά. Με Automatic, όλα καλά, με τόνους κτλ κτλ, αλλά ελάχιστα γράμματα, οπότε για κάποιον σαν εμένα που δουλεύει αρκετά τα μηνύματα, δεν συμφέρει. Το Handcent ήταν η κατάλληλη εφαρμογή.

 

Πάντως, επειδή έχω και μεγάλα δάχτυλα, ο μετρητής γραμμάτων χάνεται όταν το γυριζεις σε οριζόντιο κάδρο (που προσωπικά με βολεύει πολύ περισσότερο). Έχει πάμπολλες ρυθμίσεις όμως το Handcent, μέχρι και built in μετρητή μηνυμάτων έχει, αλλά δεν ξέρω πόσο παραμετροποιήσιμος είναι. Θα το σκαλίσω κι άλλο και θα καταλήξω στις καταλληλότερες (για εμένα) ρυθμίσεις του.

 

Ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση. Επίσης, ευχαριστώ γιατί το General Use FAQ σου με βοήθησε αρκετά όταν πρωτοπήρα το τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πέρασα το Handcent. Φαίνεται να δουλεύει υπέροχα και μάλιστα, κάτι που για κάποιους μπορεί να μετράει, από τις ρυθμίσεις του για το Theme, μπορείς να το βάλεις να δουλεύει σε μαύρο, οπότε -όπως είναι γνωστό για την SAMOLED- είναι πιο οικονομική ως προς την μπαταρία η χρήση του.

 

Προσωπικά, τις δοκιμές μου τις έκανα με μια καρτοκινητή στο Galaxy S και την σύνδεσή μου στο Nokia E70 (Symbian 3rd edition). Με Swype σε GSM Alphabet έστελνε το πρώτο γράμμα (κεφαλαίο σωστά) και τα υπόλοιπα ερωτηματικά. Με Automatic, όλα καλά, με τόνους κτλ κτλ, αλλά ελάχιστα γράμματα, οπότε για κάποιον σαν εμένα που δουλεύει αρκετά τα μηνύματα, δεν συμφέρει. Το Handcent ήταν η κατάλληλη εφαρμογή.

 

Πάντως, επειδή έχω και μεγάλα δάχτυλα, ο μετρητής γραμμάτων χάνεται όταν το γυριζεις σε οριζόντιο κάδρο (που προσωπικά με βολεύει πολύ περισσότερο). Έχει πάμπολλες ρυθμίσεις όμως το Handcent, μέχρι και built in μετρητή μηνυμάτων έχει, αλλά δεν ξέρω πόσο παραμετροποιήσιμος είναι. Θα το σκαλίσω κι άλλο και θα καταλήξω στις καταλληλότερες (για εμένα) ρυθμίσεις του.

 

Ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση. Επίσης, ευχαριστώ γιατί το General Use FAQ σου με βοήθησε αρκετά όταν πρωτοπήρα το τηλέφωνο.

 

Enjoy handcent :) Χαίρομαι που βοήθησα.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ, κι όμως προέκυψε κάτι, το οποίο με παιδεύει λίγο. Αφού έστειλα κάποια δοκιμαστικά μηνύματα, έστειλα μήνυμα και στην καρτοκινητή για να "αγοράσω" κι άλλο πακέτο 100 sms. Οι αναφορές ήρθαν κανονικά, αλλά τα 2 μηνύματα ενημέρωσης ότι η υπηρεσία ενεργοποιήθηκε ήρθαν, όμως παρόλο που τα έχω διαβάσει παραμένουν στο notification bar.

 

Προς το παρόν έχω βγάλει στις ρυθμίσεις όλα τα notifications και έκανα clear defaults στα Settings -> Applications -> Manage Applications. Δεν καταλαβαίνω γιατί συμβαίνει. Ακόμα κι όταν κλειδώνει η οθόνη, όταν πατάω το Home Button, μου εμφανίζει το γνωστό παζλ και το κομματάκι που ξεκλειδώνει ενημερώνοντας πως έχω 2 μηνύματα.

 

Any ideas?

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ, κι όμως προέκυψε κάτι, το οποίο με παιδεύει λίγο. Αφού έστειλα κάποια δοκιμαστικά μηνύματα, έστειλα μήνυμα και στην καρτοκινητή για να "αγοράσω" κι άλλο πακέτο 100 sms. Οι αναφορές ήρθαν κανονικά, αλλά τα 2 μηνύματα ενημέρωσης ότι η υπηρεσία ενεργοποιήθηκε ήρθαν, όμως παρόλο που τα έχω διαβάσει παραμένουν στο notification bar.

 

Προς το παρόν έχω βγάλει στις ρυθμίσεις όλα τα notifications και έκανα clear defaults στα Settings -> Applications -> Manage Applications. Δεν καταλαβαίνω γιατί συμβαίνει. Ακόμα κι όταν κλειδώνει η οθόνη, όταν πατάω το Home Button, μου εμφανίζει το γνωστό παζλ και το κομματάκι που ξεκλειδώνει ενημερώνοντας πως έχω 2 μηνύματα.

 

Any ideas?

 

Βάλε το Handcent ως default application για μηνύματα, και σταμάτα τα notifications από την εφαρμογή της samsung μέσα από τις ρυθμίσεις των μηνυμάτων. Είναι γνωστό το "πρόβλημα"...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Έχει μισή ώρα που ψάχνω πως να το βάλω ως default application. Οκ, έβαλα default action, αλλά δεν ξέρω αν εννοούμε το ίδιο...
Link to comment
Share on other sites

Έχει μισή ώρα που ψάχνω πως να το βάλω ως default application. Οκ, έβαλα default action, αλλά δεν ξέρω αν εννοούμε το ίδιο...

 

Sorry ναι, αυτό εννοώ... δηλαδή να ανοίγει τα μηνύματα με το handcent. Απλά πρέπει να αφήσεις το handcent να κάνει τα notifications, αλλιώς θα μένουν εκεί μέχρι να τα ανοίξεις με το κανονικό...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ωραία! Όλα όμορφα! :D Ήθελε ένα reboot όμως για να στρώσει. Προφανώς είχαν conflict τα 2 notifications στο status bar. Δεν ξέρω, αλλά όσο το δουλεύω, το Android μου αρέσει όλο και περισσότερο.

 

Το επόμενο βήμα θα είναι μάλλον το rooting. Και για να δοκιμάσω το lagfix, αλλά και για τον πλήρη έλεγχο της συσκευής.

 

Μια ερώτηση μόνο πάνω σ' αυτό, που δεν θυμάμαι να διευκρινίζεται από τα FAQ σου ή το σχετικό θέμα, αγαπητέ Αλέξη. Χρειάζεται/απαιτείται κάποιο back up των δεδομένων μας, πριν την διαδικασία root ή και unroot (στην κακή περίπτωση του να χρειαστεί επίσκεψη σε αντιπροσωπεία) ; Κι αν ναι, ποιος τρόπος προτείνεται;

Link to comment
Share on other sites

 

Για να απαντήσω στην ερώτησή σου, μετά από τις δοκιμές όλων, η καλύτερη μέθοδος για να στέλνεις μεγάλα μηνύματα στα ελληνικά είναι το Handcent, που στέλνει με κεφαλαία, αλλά 160 χαρακτήρες όπως θέλουν οι περισσότεροι. Αν δεν στέλνεις τεράστια μηνύματα, η δικιά του εφαρμογή για μηνύματα δουλεύει μια χαρά.

 

Αυτό το επιβεβαιώνω και εγω.Δεν ήθελα να το βάλω στην αρχη αλλά τελικά είχε δίκιο ο Αλεξ.Είναι όμορφο και πρακτικο αν και δεν έχω βρει ακόμη τι πρέπει να αλλάξω στις ρυθμίσεις...

Να ρωτήσω κάτι...πρέπει και τώρα να γράφω τα μηνυματα με κεφαλαία;

 

Έχει μισή ώρα που ψάχνω πως να το βάλω ως default application. Οκ, έβαλα default action, αλλά δεν ξέρω αν εννοούμε το ίδιο...

 

Αυτό πως το κάνω;

Edited by mirrorofsorrow
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή χρησιμοποιούμε την πολλαπλή παράθεση αν θέλουμε να απαντήσουμε σε περισσότερα μηνύματα χρηστών
Μαρία
Link to comment
Share on other sites

Όχι. Εσύ γράφεις όπως και πριν με κεφαλαία, μικρά και τόνους, αλλά όταν τα στέλνει, θα τα μετατρέψει όλα σε κεφαλαία. Προσοχή όμως, για να είμαστε σίγουροι ότι θα συμβεί αυτό, πρέπει στα Settings του προγράμματος, στο Send Message Settings (ρυθμισεις αποστολής sms ? ) -> Greek SMS Mode να έχουμε απενεργοποιημένη την υποστήριξη για ειδικούς χαρακτήρες (Disable στο Special supportion for sms at greek). Πιθανόν και στο Αυτόματο να λειτουργεί σωστά, αλλά better safe than sorry.

 

Αυτό πως το κάνω;

 

Πηγαίνεις στις Ρυθμίσεις τις συσκευής (Settings) -> Εφαρμογές (Applications) -> Διαχείριση Εφαρμογών (Manage Applications) -> Handcent SMS και κάνεις κλικ στο Clear Defaults (καθαρισμός προεπιλογών ???). Έπειτα, πρέπει να πας στο κλασσικό πρόγραμμα messaging και στα settings του, κάτω κάτω ξε-τίκαρε το Notification (Ειδοποιήσεις ???)

 

Όταν σου έρθει κάποιο μήνυμα, θα σε ρωτήσει το τηλέφωνο με ποια εφαρμογή θέλεις να το δεις. Εσύ θα επιλέξεις το Handcent SMS κι από κάτω θα το επιλέξεις ως Προεπιλεγμένη Ενέργεια (Default Action). Στην δική μου περίπτωση, χρειάστηκε κι ένα reboot για να λειτουργήσει. Ελπίζω στην δική σου όχι.

 

ΥΓ. Τα ερωτηματικά στις ελληνικές ορολογίες προκύπτουν γιατί έχω το τηλέφωνο στα Αγγλικά και προσπαθώ να μεταφράσω εμπειρικά το μενού. (Κανονικά θα έπρεπε να αλλάξω την γλώσσα σε Ελληνικά, να δω τα μενού και να γράψω τις οδηγίες, αλλά αυτή η διαδικασία μου φαίνεται πιο mind intriguing).

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Edited by OniBocho
Link to comment
Share on other sites

οκ

Το εκανα!

Έστειλα στην wind(τετοια ωρα) να δω τι υπολοιπο εχω και μου ηρθε μηνυμα και ανοιξε παραθυρο κανονικα!!!

Σε ευχαριστω πολυ!!

Ξέρεις πως μπορώ να βγαλω απο την πρωτη σελιδα τις εφαρμογες που φαινονται κατω στην οθονη;

Το τηλέφωνο, επαφες, μηνυματα και εφαρμογες; Φαίνονται σε όλες τις σελίδες αυτα

Μαρία
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα,

εχω τηλεοραση samsung και μολις ειδα οτι γραφει πανω οτι υποστηριζει το DNle.

γνωριζει καποιος να μου πει τι πρεπει να κανω για να παιξω κατι στην τηλεοραση μεσω dnle ?

απ'οτι διαβασα λειτουργει μεσω wifi, σωστα ? μεσω του ρουτερ δηλαδη?

 

καποιος να βοηθησει να το δοκιμασω ?

 

Δεν εχει καμια σχεση το DNIE με το dlna.

 

Sent from my GT-I9000

iPad - Galaxy S

Πρώτη εφαρμογή για Android: http://dl.dropbox.com/u/10320113/ypo.apk

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια

ερωτηση

οταν με το καλο ερθει το froyo θα χρειαζομαστε παλι το handcent για μηνυματα 160 χαρακτηρων?

και αν ειναι ευκολο εναν οδηγο για το handcent ρυθμισεις κλπ

ωστε να μην εχω και τις ειδοποιησεις των μηνυματων απο 2 διαφορετικες εφαρμογες να σκαν

Link to comment
Share on other sites

οκ

Το εκανα!

Έστειλα στην wind(τετοια ωρα) να δω τι υπολοιπο εχω και μου ηρθε μηνυμα και ανοιξε παραθυρο κανονικα!!!

Σε ευχαριστω πολυ!!

Ξέρεις πως μπορώ να βγαλω απο την πρωτη σελιδα τις εφαρμογες που φαινονται κατω στην οθονη;

Το τηλέφωνο, επαφες, μηνυματα και εφαρμογες; Φαίνονται σε όλες τις σελίδες αυτα

 

Είχε γράψει ο Τυχεράκιας μερικές σελίδες πριν, τον τρόπο. Πηγαίνεις στα Applications (Εφαρμογές) και πατάς το κουμπάκι menu (το αριστερό από τα 3 στο κάτω μέρος της συσκευής). Από εκεί επιλέγεις Edit (Επεξεργασία) και πλέον μπορείς να σύρεις οτιδήποτε κι οπουδήποτε.

 

... αν ειναι ευκολο εναν οδηγο για το handcent ρυθμισεις κλπ

ωστε να μην εχω και τις ειδοποιησεις των μηνυματων απο 2 διαφορετικες εφαρμογες να σκαν

 

Η πρώτη μας δουλειά, είναι να απενεργοποιήσουμε τις ειδοποιήσεις από την μαμά εφαρμογή του τηλεφώνου. Άρα μπαίνουμε στο Messaging κι από εκεί στα Settings. Κάτω κάτω στο μενού, έχει την επιλογή Notifications (Ειδοποιήσεις) την οποία πρέπει να ξε-τικάρουμε.

 

Κάτι άλλο που μας χρειάζεται από αυτό το μενού, είναι το Inut mode (μέθοδος εισαγωγής) που καλό είναι να το έχουμε στο Automatic (Αυτόματο) για να είμαστε σίγουροι ότι ο παραλήπτης του μηνύματος θα λάβει σωστή κωδικοποίηση του κειμένου μας.

 

Τέλος από εδώ.

 

Επόμενο μέλλημά μας, είναι να πάμε στο handcent και να ορίσουμε τα Notifications από εδώ. Ξανά στα Settings (του Handcent φυσικά) και διαλέγουμε Notification Settings (Ρυθμίσεις ειδοποίησης). Εκεί τικάρουμε το Notifications (Ειδοποιήσεις) Είναι η 3η επιλογή. 2 επιλογές παρακάτω είναι τα Sent Notifications (Ειδοποιήσεις αποστολών). Εκεί διαλέγουμε την 3η επιλογή, το Notify when message is received (needs carrier support), δηλαδή "Ειδοποίηση κατά την λήψη". Κάτω από τα Sent Notifications (Ειδοποιήσεις αποστολών) υπάρχει το Notification sound (ήχος ειδοποίησης) απ' όπου επιλέγουμε τον ήχο που θέλουμε (αν θέλουμε να έχει) για τις αναφορές παράδοσης.

 

Από αυτό το μενού των Ειδοποιήσεων δεν βρίσκω κάτι άλλο χρήσιμο. Προσωπικά έχω απενεργοποιήσει το Pop-up (την πρώτη επιλογή δηλαδή) για λόγους οικονομίας στην μπαταρία.

 

Πάλι πίσω στις κεντρικές ρυθμίσεις, πηγαίνουμε στα Receive Message Settings (Ρυθμίσεις Λήψης Μηνυμάτων) όπου επιλέγουμε τα 2 πρώτα Delivery Reports (Αναφορά Παράδοσης) και Handcent delivery report (Αναφορές Παράδοσης Handcent) και κάτω κάτω το Self-check (Αυτόματος Έλεγχος).

 

Στα Send Message Settings (Ρυθμίσεις αποστολής μηνυμάτων) χαμηλά, κάτω από τον τίτλο Locale Support (Υποστήριξη τοποθεσίας), έχει τις επιλογές για Greek SMS Mode (Μέθοδος Ελληνικων SMS), όπου καλό είναι να το έχουμε στο Disable (Ανενεργό) ούτως ώστε να εκμεταλλευόμαστε σίγουρα και τους 160 χαρακτήρες ενός sms.

 

Οι υπόλοιπες ρυθμίσεις από μόνες τους είναι ικανοποιητικές. Μπορείτε αν θέλετε να αλλάξετε στο Custom Style (Προσωπικό στυλ) τον τρόπο που εμφανίζονται οι "συζητήσεις" σας, αλλά αυτά είναι εντελώς προσωπικές επιλογές. Η πιο χρήσιμη από αυτές, είναι η ρύθμιση Theme (θέμα), όπου αν το βάλετε στο Black (Μαύρο :p ) εξοικονομείτε ενέργεια στην μπαταρία σας, λόγω της λειτουργίας της οθόνης Super AMOLED που έχει το Galaxy S.

 

Οι υπόλοιπες ρυθμίσεις του Handcent αφορούν λεπτομέρειες (όπως το κατά πόσο θέλουμε να δονείται το τηλέφωνο την ώρα που έρχεται μήνυμα κ.α).

 

Είμαστε έτοιμοι να χρησιμοποιήσουμε την εφαρμογή μας.

Link to comment
Share on other sites

Είχε γράψει ο Τυχεράκιας μερικές σελίδες πριν, τον τρόπο. Πηγαίνεις στα Applications (Εφαρμογές) και πατάς το κουμπάκι menu (το αριστερό από τα 3 στο κάτω μέρος της συσκευής). Από εκεί επιλέγεις Edit (Επεξεργασία) και πλέον μπορείς να σύρεις οτιδήποτε κι οπουδήποτε.

 

 

 

Η πρώτη μας δουλειά, είναι να απενεργοποιήσουμε τις ειδοποιήσεις από την μαμά εφαρμογή του τηλεφώνου. Άρα μπαίνουμε στο Messaging κι από εκεί στα Settings. Κάτω κάτω στο μενού, έχει την επιλογή Notifications (Ειδοποιήσεις) την οποία πρέπει να ξε-τικάρουμε.

 

Κάτι άλλο που μας χρειάζεται από αυτό το μενού, είναι το Inut mode (μέθοδος εισαγωγής) που καλό είναι να το έχουμε στο Automatic (Αυτόματο) για να είμαστε σίγουροι ότι ο παραλήπτης του μηνύματος θα λάβει σωστή κωδικοποίηση του κειμένου μας.

 

Τέλος από εδώ.

 

Επόμενο μέλλημά μας, είναι να πάμε στο handcent και να ορίσουμε τα Notifications από εδώ. Ξανά στα Settings (του Handcent φυσικά) και διαλέγουμε Notification Settings (Ρυθμίσεις ειδοποίησης). Εκεί τικάρουμε το Notifications (Ειδοποιήσεις) Είναι η 3η επιλογή. 2 επιλογές παρακάτω είναι τα Sent Notifications (Ειδοποιήσεις αποστολών). Εκεί διαλέγουμε την 3η επιλογή, το Notify when message is received (needs carrier support), δηλαδή "Ειδοποίηση κατά την λήψη". Κάτω από τα Sent Notifications (Ειδοποιήσεις αποστολών) υπάρχει το Notification sound (ήχος ειδοποίησης) απ' όπου επιλέγουμε τον ήχο που θέλουμε (αν θέλουμε να έχει) για τις αναφορές παράδοσης.

 

Από αυτό το μενού των Ειδοποιήσεων δεν βρίσκω κάτι άλλο χρήσιμο. Προσωπικά έχω απενεργοποιήσει το Pop-up (την πρώτη επιλογή δηλαδή) για λόγους οικονομίας στην μπαταρία.

 

Πάλι πίσω στις κεντρικές ρυθμίσεις, πηγαίνουμε στα Receive Message Settings (Ρυθμίσεις Λήψης Μηνυμάτων) όπου επιλέγουμε τα 2 πρώτα Delivery Reports (Αναφορά Παράδοσης) και Handcent delivery report (Αναφορές Παράδοσης Handcent) και κάτω κάτω το Self-check (Αυτόματος Έλεγχος).

 

Στα Send Message Settings (Ρυθμίσεις αποστολής μηνυμάτων) χαμηλά, κάτω από τον τίτλο Locale Support (Υποστήριξη τοποθεσίας), έχει τις επιλογές για Greek SMS Mode (Μέθοδος Ελληνικων SMS), όπου καλό είναι να το έχουμε στο Disable (Ανενεργό) ούτως ώστε να εκμεταλλευόμαστε σίγουρα και τους 160 χαρακτήρες ενός sms.

 

Οι υπόλοιπες ρυθμίσεις από μόνες τους είναι ικανοποιητικές. Μπορείτε αν θέλετε να αλλάξετε στο Custom Style (Προσωπικό στυλ) τον τρόπο που εμφανίζονται οι "συζητήσεις" σας, αλλά αυτά είναι εντελώς προσωπικές επιλογές. Η πιο χρήσιμη από αυτές, είναι η ρύθμιση Theme (θέμα), όπου αν το βάλετε στο Black (Μαύρο :p ) εξοικονομείτε ενέργεια στην μπαταρία σας, λόγω της λειτουργίας της οθόνης Super AMOLED που έχει το Galaxy S.

 

Οι υπόλοιπες ρυθμίσεις του Handcent αφορούν λεπτομέρειες (όπως το κατά πόσο θέλουμε να δονείται το τηλέφωνο την ώρα που έρχεται μήνυμα κ.α).

 

Είμαστε έτοιμοι να χρησιμοποιήσουμε την εφαρμογή μας.

 

ευχαριστω πολυ

παρα το οτι τα εκανα ολα αυτα οταν πηγα να γραψω μηνυμα μου εβγαζει αντιστροφη μετρηση απο 70 χαρακτηρες και οχι 160 να μη δωσω σημασια?

Edited by mantzaros
Link to comment
Share on other sites

Για όσους έχουν συμβόλαιο wind(δεν ξέρω ισχύει και για τις άλλες εταιρείες) και θέλουν να καταργήσουν την προώθηση κλήσεων πρέπει να κάνουν το εξής : ##002# και πράσινο κουμπί της κλήσης

Και ξεμπερδέψατε.

Εμένα μου την εσπασε όταν ανακάλυψα πως και στις δυο γραμμές που έχω χτυπούσε 5 φορές και γινοταν αμέσως προώθηση κλήσεων! Δεν προλάβαινα να το σηκωσω αν ήμουν κάπου μακριά.

Αυτα :)

Μαρία
Link to comment
Share on other sites

Στο νέο KIES 1.5.3.10093_81 όταν το βάζεις να ψάξει για νέα version firmware στο κινητό, βγάζει το κλασικό cannot upgrade, αλλά μετά κολάει το PC (win 7 64) τελείως.

Το έχει διαπιστώσει άλλος;

Γεια χαρά!
Link to comment
Share on other sites

Είχε γράψει ο Τυχεράκιας μερικές σελίδες πριν, τον τρόπο. Πηγαίνεις στα Applications (Εφαρμογές) και πατάς το κουμπάκι menu (το αριστερό από τα 3 στο κάτω μέρος της συσκευής). Από εκεί επιλέγεις Edit (Επεξεργασία) και πλέον μπορείς να σύρεις οτιδήποτε κι οπουδήποτε.

 

Δεν θέλω να συρω τα καινούρια εικονίδια σε άλλες σελίδες.

Θέλω στα στάνταρ 4 εικονίδια(τηλέφωνο, επαφές, μυνήματα,εφαργμογες) που εμφανίζονται στο τέλος της οθόνης, που είναι τα ίδια σε όποια σελίδα και αν πάω να μη φαίνονται!

 

 

Στα Send Message Settings (Ρυθμίσεις αποστολής μηνυμάτων) χαμηλά, κάτω από τον τίτλο Locale Support (Υποστήριξη τοποθεσίας), έχει τις επιλογές για Greek SMS Mode (Μέθοδος Ελληνικων SMS), όπου καλό είναι να το έχουμε στο Disable (Ανενεργό) ούτως ώστε να εκμεταλλευόμαστε σίγουρα και τους 160 χαρακτήρες ενός sms.

 

 

Εμένα πάντως μόνο όταν βάζω το αυτόματο μου δίνει 160χαρακτήρες ανα sms.Όταν έχω ανενεργό μου δίνει 70!!!

 

Για όλα ευχαριστω. Τώρα λειτουργουν και οι αναφορές μηνυμάτων

Μαρία
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να συρω τα καινούρια εικονίδια σε άλλες σελίδες.

Θέλω στα στάνταρ 4 εικονίδια(τηλέφωνο, επαφές, μυνήματα,εφαργμογες) που εμφανίζονται στο τέλος της οθόνης, που είναι τα ίδια σε όποια σελίδα και αν πάω να μη φαίνονται!

 

 

 

Αυτό που ζητάς γίνεται σίγουρα στον ADW Launcher...για τον επίσημο δεν νομίζω πως γίνεται...

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...