Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αν ειναι η JPM φρογιο κατεβαστε το απο δω

http://www.samfirmware.com/WEBPROTECT-i9000.htm

 

αν και εφοσον καταλαβα σωστα η jpm ειναι εκδοση rtm εκδοση που πρεπει ο καθε παροχος να την παρει και να την μονταρει στο δικτυο του

 

το αρχειο απο το πανω λινκ ειναι 152,45 mb

το αρχειο απο το http://opensource.samsung.com/ ειναι 173,577mb

δε ξερω γιατι ομως

 

Γιατί το ένα ειναι source code... το άλλο είναι compiled.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

δηλαδη????

 

Το ένα είναι ο κώδικας του kernel, γραμμένος κατ'εξοχήν σε C... το άλλο είναι τα χτισμένα αρχεία απ'αυτόν τον κώδικα, που είναι έτοιμα να τρέξουν.

Δηλαδή για το Odin θες αυτό που είναι στο samfirware, όχι τον κώδικα... εκτός αν θες να τον χτίσεις μόνος σου, που δε νομίζω ότι θες :)

Πάντως είναι πολύ θετικό που δώσανε το source...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Το ένα είναι ο κώδικας του kernel, γραμμένος κατ'εξοχήν σε C... το άλλο είναι τα χτισμένα αρχεία απ'αυτόν τον κώδικα, που είναι έτοιμα να τρέξουν.

Δηλαδή για το Odin θες αυτό που είναι στο samfirware, όχι τον κώδικα... εκτός αν θες να τον χτίσεις μόνος σου, που δε νομίζω ότι θες :)

Πάντως είναι πολύ θετικό που δώσανε το source...

 

αυτο διαβαζα και συμφωνω το γραψαν και στο φορουμ που ειδαμε λινκ πριν

τεσπα κατεβασα αυτο του samfirmware,να φλασαρω?κρατιεμαι δε κρατιεμαι γιατι βαριεμαι να το ξαναστεινω μετα

χαχαχαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

αυτο διαβαζα και συμφωνω το γραψαν και στο φορουμ που ειδαμε λινκ πριν

τεσπα κατεβασα αυτο του samfirmware,να φλασαρω?κρατιεμαι δε κρατιεμαι γιατι βαριεμαι να το ξαναστεινω μετα

χαχαχαχαχαχαχα

 

Ε τί να σου πω από σένα εξαρτάται.... ακολούθησε τις οδηγίες όμως για καλό και για κακό! (JM8 πρώτα κτλ)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ε τί να σου πω από σένα εξαρτάται.... ακολούθησε τις οδηγίες όμως για καλό και για κακό! (JM8 πρώτα κτλ)

 

 

δε θελω να ξαναβαλω μπετα ρε φιλος,οχι πως ειναι ασχημο αλλα δε μπορω να βαλω lag fix σε φρογιο αν ειναι τελικα μπετα και θα χρειαζεται εφοσον σε ολες τις εκδοσεις δεν υπηρχε περισια ραμ οπως τωρα

κανω μπακ απ με ρομ μανατζερ

το αρχειο απο σαμυ εχει μονο το code μεσα στην ουσια

αντε να δουμε αν θα δουλεψει το μπακ απ αν χρειαστει

 

 

λοιπον γρηγορο τεστακι με quadrant εβγαλε μολις 877

βεβαια η διαθεσιμη ραμ ειναι σχεδον 150 mb

για beta μου κανει ακομα

λαγκ δε φαινεται ακομα αλλα δε το ρισκαρω να τη κρατησω και να με κρεμασει αυριο που θα το χρειαστω στη δουλεια μου οποτε ξαναπερναω τη jm8 μια χαρα ηταν σεταρισμενη

Edited by mantzaros
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι το εχει σβησει ο Κωστας απο το Youtube γιατι κι'εγω δεν το βρηκα.

νομιζω ομως οτι στο βιντεο ο Κωστας ειχε εγκατεστημενο το lag fix !!!!

Εγω θα φτιαξω ενα ετσι οπως εχω το galaxy, χωρις εγκατεστημενο lagfix.

το μονο που εχω κανει ειναι να εχω αλλαξει τις τιμες στο autokiller. τις εχω ανεβασει σε σχεση με τις μαμα ρυθμισεις. τις εχω βαλει αναμεσα σε strict και aggressive.

ουτε auto kill, Ουτε Minfree Ουτε τιποτα !!!!

 

Να κάνεις αλλα να λες αναλυτικά ,ποιες εφαρμογές έχεις περάσει και πως.

Γίνεται;

Μαρία
Link to comment
Share on other sites

σας εχω ζαλισει σημερα με τις ερωτισεις παιδια αλλα ψαχε ψαχε γεννιουνται οι ριμαδες. ηθελα να ρωτησω.υπαρχει τροπος να παρεις τις ημερομενιες γεννεθλιων απο το facebook και να τις περασεις στο κινητο για υπενθυμηση κτλ κτλ?
Link to comment
Share on other sites

σας εχω ζαλισει σημερα με τις ερωτισεις παιδια αλλα ψαχε ψαχε γεννιουνται οι ριμαδες. ηθελα να ρωτησω.υπαρχει τροπος να παρεις τις ημερομενιες γεννεθλιων απο το facebook και να τις περασεις στο κινητο για υπενθυμηση κτλ κτλ?

 

Φιλε μπορεις με μια απλη αναζητηση να βρεις απαντηση σχεδον στα παντα, αφου μετα απο 2+ μηνες τα παιδια εδω εχουν ασχοληθει παρα πολυ με το κινητο. Αυτο που ρωτας νομιζω εχει απαντηθει πολλες φορες αν και δεν ειμαι χρηστης social networking, αλλα σιγουρα μια αναζητηση στο Μερος Ι θα σε βοηθησει.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μπορεις με μια απλη αναζητηση να βρεις απαντηση σχεδον στα παντα, αφου μετα απο 2+ μηνες τα παιδια εδω εχουν ασχοληθει παρα πολυ με το κινητο. Αυτο που ρωτας νομιζω εχει απαντηθει πολλες φορες αν και δεν ειμαι χρηστης social networking, αλλα σιγουρα μια αναζητηση στο Μερος Ι θα σε βοηθησει.

 

και μαλιστα θα σε βοηθησει σε οσες μελοντικες δημιουργηθουν οποτε για το καλο σου διαβασε λιγο το θρεντ

Link to comment
Share on other sites

μηπως κανενας απο εσας τους ειδικους να ανεβαζε κανενα βιντεακι με την διαδικασια του root στο γαλαχυ ωστε να το δουμε εμεις οι ασχετοι πως γινεται στην πραξη?

 

νομιζω θα βοηθουσε!

Link to comment
Share on other sites

μηπως κανενας απο εσας τους ειδικους να ανεβαζε κανενα βιντεακι με την διαδικασια του root στο γαλαχυ ωστε να το δουμε εμεις οι ασχετοι πως γινεται στην πραξη?

 

νομιζω θα βοηθουσε!

 

Στο youtube ολο και καποιος θα εχει ανεβασει βιντεο. Παντως ο Alex (Tyxerakias) εχει ανεβασει αναλυτικο οδηγο - μπορεις να το βρεις στην υπογραφη του. Με τη μεθοδο του one click lag fix παντως ειναι πολυ ευκολο. Ετσι το εκανα εγω. Μπορεις να βρεις στο xda οδηγο αλλα και εδω εχουν γραψει τα παιδια πολλες φορες τη διαδικασια. Το one click lag fix μπορεις να το βρεις στο market. Γραψε στο search RyanZA

Edited by red_herring

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμάσει να κάνει κανείς update με το kies σήμερα;

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οποιος εχει το SAMSUNG GALAXY S να μου πει να του στειλω pm μια διευθυνση(site livescore ειναι :p) να δει αν την ανοιγει...γιατι το Iphone3gs δεν την ανοιγει.

Βασικα ειμαι αναμεσα σε iphone4 η GALAXY S...παντως το N97 που εχω την ανοιγει.

Edited by spi8as
Link to comment
Share on other sites

@Te_Salat

Κωστα δεν εχω θεμα battery draining πιστευω.

το βραδυ σε fly mode μεχρι το πρωι αντε να πεσει 1-2%.

συνηθως 1% !!!!

γι'αυτο λεω οτι μαλλον φταιρι το radio !!!!

 

Επισης θελω να πω το εξης.

θα φτιαξω ενα βιντεο και θα σας αποδειξω οτι η συσκευη λειτουργει μια χαρα και αξιοπρεπεστατα με 10 σελιδες εφαρμογες εγκατεστημενες, αρκετα widgets, πολλα παιχνιδια απο τα οποια τα μισα πολυ μεγαλα τυπου asphalt και ΧΩΡΙΣ LAG FIX !!!!

το εβγαλα μονο και μονο γιατι ηθελα να δω αν το android Οντως κανει την διαχειριση μνημης που σας περιεγραψα καμποσα post πριν μερικες μερες !!!!

 

Ηδη εχω δοκιμασει και κανω 10 λεπτα χρηση της συσκευης ανοιγο-κλεινωντας εφαρμογες, παιχνιδια και οχι μονο να τα ανοιγω αλλα να δουλευω εφρμογες και να παιζω και τα παιχνιδια.

μπαινω, βγαινω ανετα και δεν κολλαει ΠΟΤΕ !!!!

 

Μεχρι να φτιαξω το βιντεο να σας πω το εξης !

Το σαββατο ειχα παει για καφε με εναν φιλο για να του δειξω το hd2 και το Galaxy ωστε να τα δει και να επιλεξει ποιο θελει να αγορασει.

Βασικα με ειχε παρει τηλεφωνο ωστε να τον συμβουλεψω ποιο κινητο να πρει μεταξυ Hd2 και iphone4. του ειπα να του δειξω το galaxy Και το hd2 Που εχω και μετα να δει και το Iphone 4 Που εχεις ενας φιλος του να καταληξει σε οτι συμπερασμα θελει.

 

Λοιπον. βρεθηκαμε στις 4 το απογευμα και για δυιμισυ ολοκληρες ωρες ειχα το galaxy ανοιχτο και ανοιγοκλεινα εφαρμογες και οτιδηποτε εχει μεσα. του εδειξα τα παντα. απο swype, browsing μεχρι εφαρμογες, παιχνιδια κ.τ.λ.

Αν θελετε με πιστευετε αν θελετε οχι.

ΔΕΝ ΚΟΛΛΗΣΕ ΟΥΤΕ 1 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ !!!! ανοιγα τεραστιο παιχνιδι και μετα εμπαινα σε facebook, twitter, ξανα πισω σε παιχνιδι και για δυομισυ ωριτσες γινοταν αυτο. μαλιστα του το εδωσα αρκετες φορες να ανοιξει και να κλεισει οτι παιχνιδι και εφαρμογη ηθελα για να το δει και αυτος πως ειναι.

 

ανα τακτα διαστηματα ανοιγα τον advance task killer Μονο και μονο για να του δειχνω ποιες εφαρμογες ειναι ανοιχτες και πως το android κανει την διαχειριση και βαζει/βγαζει απο την ram απο μονο του τις εφαρμογες ωστε να μπορω εγω να ανοιγω οτι θελω.

 

Το παιδι επαθε πλακα και ολη την ωρα μου ελεγε :

"το ερωτευθηκα το galaxy", "ποιο iphone και.....", κ.τ.λ !!!!

 

Και το ξαναλεω. ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ LAGFIX !!!!

 

Τα υπολοιπα θα τα δειτε στο βιντεο που θα φτιαξω !!!!

 

Edit :

Εννοειτε οτι σε ολα αυτα που εγραψα παραπανω, δεν εκανα ΠΟΤΕ kill καμια εφαρμογη με τον advance task killer !!!! τον ανοιγα μονο για να του δειξω πως λειτουργει το android σε διαχειριση ram !!!!

 

Μπορείς να πεις πως το έχεις πετύχει αυτό και ποια rom έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά γράφω στο φόρουμ αλλά σας παρακολουθώ τακτικά και πριν να έχω αγοράσει καν το κινητό. Έχω δυο ερωτήσεις:

 

1)Όταν ανοίγω το κινητό από κλειστό, στο μενού κάτω στην κεντρική οθόνη δεν εμφανίζονται τα 3 πρώτα εικονίδια, παρα μόνο τον εικονίδιό των εφαρμογών. Επίσης όταν επιλέγω τις εφαρμογές μου εμφανίζονται μόνο 2-3 μέσα. Μετά από 2-3 άνοιξε κλείσε της οθόνης έρχεται στα λογικά του. Προφανώς το έχω αφήσει να κάνει και το αρχικό scan στην sd κάρτα.

Συμβαίνει σε κάποιον άλλον αυτό;Αν ναι υπάρχει λύση;Υπάρχει περίπτωση να φταίει κάποια εφαρμογή που εγκατέστησα;

 

2)Όταν κάνω απεγκατάσταση σε μια εφαρμογή στο μενού των εφαρμογών, όταν είμαι σε προβολή πλέγματος, αφήνει ένα κενό και δεν το “γεμίζει” με τις ήδη υπάρχουσες.

Υπάρχει λύση για αυτό ή πρέπει να μπαλώνω χειροκίνητα τα κενά;

 

Το κινητό είναι “μαμά” και μόνο εφαρμογές από το Market και από το AppBrain έχω βάλει(11 σελιδούλες με βλακίες :D).

 

Έκδοση firmware 2.1-update1

Έκδοση βασικού φάσματος I9000XXJM1

Έκδοση 2.6.29 root@SE-S603 #2

Αριθμός κατασκευής ECLAIR.XWJM3

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

εκανα εγκατασταση το system panel k μολις κατεβασα το ryanza.

χρειαζεται καποια ειδικη "εγκατασταση"(πρεπει να κανω τιποτα αλλο πιο πριν?) ή απλα παταω επανω στο αρχειο κ γινεται μονο του οπως τα αλλα;

Μαρία
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πεις πως το έχεις πετύχει αυτό και ποια rom έχεις?

η ρομ ειναι αυτη που φορουσε η συσκευη οταν την αγορασα και σχετικα ειναι παλιοτερη απο τις υπαρχουσες Ελληνικες.

Αν δεν κανω λαθος κυκλοφορουν αρκετες πιο καινουργιες επισημες ελληνικες απο αυτη που εχω.

Εγω εχω την JG1.

 

Δεν εχω κανει καμια ιδιαιτερη ρυθμιση στη συσκευη.

το Galaxy απο μαμα εχεις τις τιμες 40, 50, 60 για τα hidden apps, content provider και empty apps αντιστοιχα. ειναι τα ορια σε mb για καθε τυπο διεργασιας, οπου οταν φτασει η ελευθερη διαθεσιμη μνημη, αρχιζει και κανει Kill το android.

 

Το μονο που εχω κανει ειναι να βαλω τη δωρεαν εφαρμογη autokiller, και απλα εχω αλλαξει τις παραπανω τιμες σε 85, 90, 100.

ειναι μια μιξη strict και aggressive για οποιον χρησιμοποιει το minfree.

αυτο στην πραξη σημαινει οτι εχω ανεβασει τα ορια στα οποια αρχιζει να κλεινει το λειτουργικο εφαρμογες που εχουν μεινει ανοιχτες στην μνημη ram.

αυτο συνεπαγεται οτι εχω την δυνατοτητα θεωρητικα να εχω λιγοτερες μεν εφαρμογες συγχρονως ανοιχτες στην μνημη, απο την αλλη ομως δεν κολλαει ποτε καποια εφαρμογη οποτε θελω να την ανοιξω ειτε ειναι ανοικτη εκεινη την στιγμη ειτε ειναι εντελως κλειστη.

θα φτιαξω το βιντεο μονο και μονο για να μου πειτε εσεις που εχετε το lag fix, αν βλεπετε πολυ μεγαλη διαφορα σε σχεση με το δικο μου που δεν εχω lag fix.

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

τελικα η I9000XXJPM που υποτίθεται ότι είναι και η επίσημη froyo δεν περιέχει ελληνικά ουτε στο GUI ούτε στο swype?? :confused:

την δοκιμασε κανείς για να μας πει?

Link to comment
Share on other sites

η ρομ ειναι αυτη που φορουσε η συσκευη οταν την αγορασα και σχετικα ειναι παλιοτερη απο τις υπαρχουσες Ελληνικες.

Αν δεν κανω λαθος κυκλοφορουν αρκετες πιο καινουργιες επισημες ελληνικες απο αυτη που εχω.

Εγω εχω την JG1.

 

Δεν εχω κανει καμια ιδιαιτερη ρυθμιση στη συσκευη.

το Galaxy απο μαμα εχεις τις τιμες 40, 50, 60 για τα hidden apps, content provider και empty apps αντιστοιχα. ειναι τα ορια σε mb για καθε τυπο διεργασιας, οπου οταν φτασει η ελευθερη διαθεσιμη μνημη, αρχιζει και κανει Kill το android.

 

Το μονο που εχω κανει ειναι να βαλω τη δωρεαν εφαρμογη autokiller, και απλα εχω αλλαξει τις παραπανω τιμες σε 85, 90, 100.

ειναι μια μιξη strict και aggressive για οποιον χρησιμοποιει το minfree.

αυτο στην πραξη σημαινει οτι εχω ανεβασει τα ορια στα οποια αρχιζει να κλεινει το λειτουργικο εφαρμογες που εχουν μεινει ανοιχτες στην μνημη ram.

αυτο συνεπαγεται οτι εχω την δυνατοτητα θεωρητικα να εχω λιγοτερες μεν εφαρμογες συγχρονως ανοιχτες στην μνημη, απο την αλλη ομως δεν κολλαει ποτε καποια εφαρμογη οποτε θελω να την ανοιξω ειτε ειναι ανοικτη εκεινη την στιγμη ειτε ειναι εντελως κλειστη.

θα φτιαξω το βιντεο μονο και μονο για να μου πειτε εσεις που εχετε το lag fix, αν βλεπετε πολυ μεγαλη διαφορα σε σχεση με το δικο μου που δεν εχω lag fix.

 

Στις 3 πρώτες τιμές έχεις αφήσει αυτές του strict Αντώνη;

 

Sent from my Galaxy S

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

τελικα η I9000XXJPM που υποτίθεται ότι είναι και η επίσημη froyo δεν περιέχει ελληνικά ουτε στο GUI ούτε στο swype?? :confused:

την δοκιμασε κανείς για να μας πει?

στο gui εχει στο swype οχι

Edited by mantzaros
Link to comment
Share on other sites

Στις 3 πρώτες τιμές έχεις αφήσει αυτές του strict Αντώνη;

 

Sent from my Galaxy S

στις τρεις πρωτες εχω τις τιμες του agressive, δηλαδη 6, 12, 16.

σκεφτομαι να δοκιμασω να τις ανεβασω λιγο και αυτες για να δω αν εχει διαφορα.

νομιζω οτι αν το παω στο 10, 15, 20 ισως να εχει καλυτερα αποτελεσματα.

θα δοκιμασω και θα σας πω.

Αντωνη εχεις lag fix εγκατεστημενο εσυ ?

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

στις τρεις πρωτες εχω τις τιμες του agressive, δηλαδη 6, 12, 16.

σκεφτομαι να δοκιμασω να τις ανεβασω λιγο και αυτες για να δω αν εχει διαφορα.

νομιζω οτι αν το παω στο 10, 15, 20 ισως να εχει καλυτερα αποτελεσματα.

θα δοκιμασω και θα σας πω.

Αντωνη εχεις lag fix εγκατεστημενο εσυ ?

 

Ναι και τώρα έχω θέμα γιατί υπάρχει καινούριο version τώρα στο μάρκετ που περιέχει και την δυνατότητα να φλασαρουμε καινούριο kernel και δεν καταλαβαίνω τίποτα...Αλεεεεξ!

 

Sent from my Galaxy S

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...