Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κι εγω το εχω ψαξει και δεν εχω βρει τροπο...

 

Μπαι δε γουει, το κολπακι με το conf αρχειο μου διορθωσε πολυ το GPS. Το NDrive δουλευει αψογα...

 

το gps fix με το conf αρχειο και οδηγιες το ειδε κανεις???

Edited by mantzaros
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

τωρα δεν ξερω ποσο χαζο θα ακουστει αυτο :lol:

αλλα πως στο καλο σβηνεις ολες τις επαφες μαζι?

πως γινεται να επιλεξω οσες θελω και να τις σβησω?

 

μονο μια μια βρηκα πως σβηνονται

 

Σόρρυ είχα πάει να φάω... βρήκες τίποτα; Η Google γενικά δεν τα πάει καλά με τις επαφές που δεν είναι στη Google. Yπάρχει app μάλιστα στο market για να σβήνεις επαφές... (Delete contacts λέγεται..) αν δε θες να κατεβάζεις extra εφαρμογές, δοκίμασε αυτό: πήγαινε στις ρυθμίσεις, εφαρμογές, διαχειριση εφαρμογών, (πατας το αριστερό μενού κουμπι), φίλτρο, όλα... μετά πας επαφές και αποθήκη επαφών και κάνεις clear data.

 

Καλησπέρα παιδιά!

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι:

Όταν συνδέω το PC με το κινητό (Galaxy S) και επιλέγω την σύνδεση με το kies, το κινητό ανοιγοκλείνει συνέχεια την εφαρμογή του kies και δέν γίνεται η σύνδεση με το PC.

Έκανα το ίδιο και με το laptop που έχω και είχα το ίδιο αποτέλεσμα.

Επίσης έκανα και επαναφορά στο κινητό, αλλα πάλι το ίδιο (η εφαρμογη αναβοσβήνει στο κινητό και ο υπολογιστής ψάχνει ανεπιτυχώς.

Τί να φταίει άραγε;

 

Διάβασε το FAQ στην υπογραφή μου...

 

 

Αυτό μπορεί να μη δουλέψει για αυτούς που έχουν παλιά CSC, γιατί αυτός ο τρόπος δεν αλλάζει καθόλου το csc... προσοχή.

 

Τελικά τι γίνεται με τις συσκευές που δεν δουλεύει το recovery mode με τα τρία κουμπιά.

Πρόκειται για πρόβλημα η η samsung έκοψε την δυνατότητα αυτή απο κάποια παρτίδα και μετά?

 

Η Samsung το έκοψε, δυστυχώς.

 

Tην έβαλα και εγώ . Εκ πρώτης όψεως μου φαίνεται πολύ γρήγορη ειδικά στην συλλογή. Περισσότερα συμπεράσματα αύριο. Δεν έχει swype ελληνικό όμως :-( ούτε της samsung.

 

@ Te_salat μήπως μπορείς να μου θυμίσεις που είναι αυτό της HTC γιατί δεν το βρίσκω ;

 

Ευχαριστώ

 

Κοίτα στο FAQ... στην υπογραφή μου.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

που το βρισκω αυτο???

 

system/etc/gps.conf

 

Το ανοίγεις με έναν text editor (με Root δικαιώματα) βρίσκεις το

 

"NTP_SERVER=north-america.pool.ntp.org"

 

και το κάνεις

 

"NTP_SERVER=europe.pool.ntp.org"

Link to comment
Share on other sites

system/etc/gps.conf

 

Το ανοίγεις με έναν text editor (με Root δικαιώματα) βρίσκεις το

 

"NTP_SERVER=north-america.pool.ntp.org"

 

και το κάνεις

 

"NTP_SERVER=europe.pool.ntp.org"

 

δε το βρηκα ομως,μια βοηθεια παραπανω?που το γραφω το system/etc/gps.conf?και τι κανω μετα?

Edited by mantzaros
Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ είχα πάει να φάω... βρήκες τίποτα; Η Google γενικά δεν τα πάει καλά με τις επαφές που δεν είναι στη Google. Yπάρχει app μάλιστα στο market για να σβήνεις επαφές... (Delete contacts λέγεται..) αν δε θες να κατεβάζεις extra εφαρμογές, δοκίμασε αυτό: πήγαινε στις ρυθμίσεις, εφαρμογές, διαχειριση εφαρμογών, (πατας το αριστερό μενού κουμπι), φίλτρο, όλα... μετά πας επαφές και αποθήκη επαφών και κάνεις clear data.

 

 

 

Διάβασε το FAQ στην υπογραφή μου...

 

 

 

Αυτό μπορεί να μη δουλέψει για αυτούς που έχουν παλιά CSC, γιατί αυτός ο τρόπος δεν αλλάζει καθόλου το csc... προσοχή.

 

 

 

Η Samsung το έκοψε, δυστυχώς.

 

 

 

Κοίτα στο FAQ... στην υπογραφή μου.

 

Σε ευχαριστώ

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

δε το βρηκα ομως,μια βοηθεια παραπανω?που το γραφω το system/etc/gps.conf?και τι κανω μετα?

 

Πρέπει να είσαι root, και μετά μπορείς να το βρείς εύκολα με το root explorer.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είσαι root, και μετά μπορείς να το βρείς εύκολα με το root explorer.

ειμαι ρουτ

ποιο ρουτ εξπλορερ?εχασα επεισοδια μου φαινεται

Link to comment
Share on other sites

ειμαι ρουτ

ποιο ρουτ εξπλορερ?εχασα επεισοδια μου φαινεται

 

Μάλλον... είναι file manager στο market (επί πληρωμή).

- Alex
Link to comment
Share on other sites

δε το βρηκα ομως,μια βοηθεια παραπανω?που το γραφω το system/etc/gps.conf?και τι κανω μετα?

 

Δεν το γράφεις πουθενά, πλοηγήσου στο συγκεκριμένο αρχείο που βρίσκεται στο φάκελο 'system' υποφάκελο 'etc' και αρχείο gps.conf

 

(με Root explorer ας πούμε)

 

το ανοίγεις σε έναν text editor και βρίσκεις την εγγραφή που σου είπα παραπάνω

 

EDIT. μπορείς να πάρεις το αρχείο με adb στο pc σου να κάνεις την αλλαγή εκεί και μετά push πάλι στο σημείο που ήταν

Edited by vipercubic
Link to comment
Share on other sites

Αν αλλάξω το sales code από COS σε EUR γνωρίζει κάποιος τι επηρεάζεται στο τηλέφωνο; Φαντάζομαι ότι μετά θα πρέπει να το στήσω πάλι από την αρχή. Το θέμα είναι όμως τι προκαλεί αυτή η αλλαγή.
Link to comment
Share on other sites

Δεν το γράφεις πουθενά, πλοηγήσου στο συγκεκριμένο αρχείο που βρίσκεται στο φάκελο 'system' υποφάκελο 'etc' και αρχείο gps.conf

 

(με Root explorer ας πούμε)

 

το ανοίγεις σε έναν text editor και βρίσκεις την εγγραφή που σου είπα παραπάνω

 

και αν σου πω οτι δε εχω φακελο system θα με πιστεψεις?

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μπορεί να βοηθήσει κάποιος? το έχω φλασάρει καμια 10αρια φορές , δοκιμάζοντας και με re-partition και χωρίς , έβαλα πρωτα την I9000XWJM8 όπως λένε οι οδηγείες και μετά την I9000XXJPM αλλά τελειώνοντας με την I9000XWJM8 κάνει reboot σε recovery mode και μου βγάζει αυτα τα σφάλαματα:

 

E:Cant mount /dev/blocksstl11

(invalid argument)

update media,please wait...

update media finished

#manual mode#

--applying multi-csc...

installing multi csc

mps_dat value : KOR

copy_multi_carrier from:KOR

multicsc : can not access to /system/csc/KOR/system

copy_common_data E:cant mount /dev/blocks/stl11

(invlaid argument)

E:Cant mount /dev/blocksstl11

(invalid argument)

 

 

 

αν επιλέξω reboot απο το menu μπαίνει στο λειτουργικό κανονικά , και μετα φλασάρω κι απο πάνω την I9000XXJPM χωρίς προβλημα και λειτουργεί. Αλλά μήπως αυτα τα σφάλματα παίζουν κάποιο ρόλο και δεν θα έπρεπε να τα βγάζει?

 

thanks

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω τα φωτα σας.Εχω δοκιμασει καποιες εφαρμογες για να ανοιγοκλεινω τη συνδεση με το νετ οπως τα apn on off,Dsc switch,apndroid αλλα βλεπω οτι μου δημιοηργουν πφοβλημα με το σημα καποιες στιγμες με αποτελεσμα να χανω κλησεις.Εχετε να μου προτεινετε καποιο δοκιμασμενο που να δουλευει σωστα χωρις τετοια προβληματα?

 

Bασικα μπηκα και γω στον πειρασμο να κατυεβασω τετοια προγραμματακια αποκοπης δεδομενων αλλα δεν τα εμπιστευομουν λογω καποιων καθυστερησεων να ξανασυνδεθει και μερικες φορες ειχα και γω θεμα με το σημα.:(

 

Ξαναγυρισα the old way δηλαδη παω στις ρυθμισεις>δικτυα κινητης>λειτουργια δικτυου (μονο gsm)>ονοματα σημειων προσβασης >cosmote internet και επιλεγουμε κατω κατω μονο mms.

 

Και εχω το κεφαλι μου ησυχο.:lol:

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

παιδιά μπορεί να βοηθήσει κάποιος? το έχω φλασάρει καμια 10αρια φορές , δοκιμάζοντας και με re-partition και χωρίς , έβαλα πρωτα την I9000XWJM8 όπως λένε οι οδηγείες και μετά την I9000XXJPM αλλά τελειώνοντας με την I9000XWJM8 κάνει reboot σε recovery mode και μου βγάζει αυτα τα σφάλαματα:

 

E:Cant mount /dev/blocksstl11

(invalid argument)

update media,please wait...

update media finished

#manual mode#

--applying multi-csc...

installing multi csc

mps_dat value : KOR

copy_multi_carrier from:KOR

multicsc : can not access to /system/csc/KOR/system

copy_common_data E:cant mount /dev/blocks/stl11

(invlaid argument)

E:Cant mount /dev/blocksstl11

(invalid argument)

 

 

 

αν επιλέξω reboot απο το menu μπαίνει στο λειτουργικό κανονικά , και μετα φλασάρω κι απο πάνω την I9000XXJPM χωρίς προβλημα και λειτουργεί. Αλλά μήπως αυτα τα σφάλματα παίζουν κάποιο ρόλο και δεν θα έπρεπε να τα βγάζει?

 

thanks

 

αν πατησεις *#1234#

θα δεις οτι μαλλον δε μπηκε το csc και το pda

κοιτα ακριβως τις οδηγιες που θα φλασαρεις για να μην εχεις προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Bασικα μπηκα και γω στον πειρασμο να κατυεβασω τετοια προγραμματακια αποκοπης δεδομενων αλλα δεν τα εμπιστευομουν λογω καποιων καθυστερησεων να ξανασυνδεθει και μερικες φορες ειχα και γω θεμα με το σημα.:(

 

Ξαναγυρισα the old way δηλαδη παω στις ρυθμισεις>δικτυα κινητης>λειτουργια δικτυου (μονο gsm)>ονοματα σημειων προσβασης >cosmote internet και επιλεγουμε κατω κατω μονο mms.

 

Και εχω το κεφαλι μου ησυχο.:lol:

 

Χρησιμοποιώ switchpro (paid) από την 1ή μέρα χωρίς πρόβλημα :)

 

http://www.appbrain.com/app/switchpro-widget/alei.switchpro

Link to comment
Share on other sites

αν πατησεις *#1234#

θα δεις οτι μαλλον δε μπηκε το csc και το pda

κοιτα ακριβως τις οδηγιες που θα φλασαρεις για να μην εχεις προβλημα

 

πραγματι και στα δύο αυτα έχει κενό, αλλά το θέμα είναι πως εχω ακολουθήσει σωστά τις οδηγείες. τα εχω επιλέξει στο odin kανονικά αυτα τα δύο και έδειχνε πως τα πέρασε. τι να συμβαίνει? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Έγραψα λίγο πιο πάνω ότι μάλλον δε θα δουλέψει σε όλους χωρίς csc, αλλά δε μ'ακούει κανείς... :p

 

Αnyway, αφού σου δουλεύει η JPM σημαίνει ότι έχουν βάλει αλλού τα αντίστοιχα αρχεία στο Froyo... oπότε είσαι OK μην ανησυχείς... απλά μάλλον δε θα έχεις τα APN και τα προγράμματα/videakia/ήχους της Samsung... κατα τ'άλλα θα δουλεύει.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

πραγματι και στα δύο αυτα έχει κενό, αλλά το θέμα είναι πως εχω ακολουθήσει σωστά τις οδηγείες. τα εχω επιλέξει στο odin kανονικά αυτα τα δύο και έδειχνε πως τα πέρασε. τι να συμβαίνει? :confused:

 

το odin εβγαλε success?εβαλες τα σωστα pit?

 

 

παντως η γνωμη μου ειναι να αφησουμε τις τανζανιες γιατι απ οτι φαινεται ειναι θεμα ημερων το φρογιο

βγαλαν καινουργια εκδοση kies samsung suite.βεβαια δε βλεπει το κινητο με τπτ αλλα ειναι η γνωστη μας ιστορια αυτη.λογικα θα το φτιαξουν μεσα στο μηνα και θα μας το δωσουν σε ολους,εξαλου απο τη χτεσινη μου δοκιμη προτιμω την jm8 που ειχα παρα την jp6 καθως η μνημη ειναι ελαχιστη ακομα και γινεται κακη διαχειριση της απο το συστημα(software)

Edited by mantzaros
Link to comment
Share on other sites

πραγματι και στα δύο αυτα έχει κενό, αλλά το θέμα είναι πως εχω ακολουθήσει σωστά τις οδηγείες. τα εχω επιλέξει στο odin kανονικά αυτα τα δύο και έδειχνε πως τα πέρασε. τι να συμβαίνει? :confused:

 

Έγραψα λίγο πιο πάνω ότι μάλλον δε θα δουλέψει σε όλους χωρίς csc, αλλά δε μ'ακούει κανείς... :p

 

Αnyway, αφού σου δουλεύει η JPM σημαίνει ότι έχουν βάλει αλλού τα αντίστοιχα αρχεία στο Froyo... oπότε είσαι OK μην ανησυχείς... απλά μάλλον δε θα έχεις τα APN και τα προγράμματα/videakia/ήχους της Samsung... κατα τ'άλλα θα δουλεύει.

 

το odin εβγαλε success?εβαλες τα σωστα pit?

 

 

ερώτηση

 

3) Can I use a CSC file on step 3? I want to use a debranded 'w/e' (Portugal) CSC file

 

και απάντηση

 

3) That's an eclair CSC; it won't work on froyo. JPM does have a fair few region codes, include XEU, so you theoretically shouldn't need it.

 

καλό θα είναι γενικά όταν πάμε να κάνουμε κάτι 1η φορά να διαβάζουμε και το feedback από κάτω !

 

 

ώρες ώρες έχω τύψεις που δίνω Links από το xda ;s

Link to comment
Share on other sites

ναι ειχε βγάλει success και ήταν το σωστό pit.

Τελικά βρήκα τη λύση μόνος μου. Όποιος άλλος έχει παρόμοιο πρόβλημα, θα πρέπει να περάσει και το CSC που είναι για ελλάδα απο αυτό εδώ το thread στους XDA http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=780867 , δηλαδή το CSC_I9000OXXJM1.rar. Οπότε ξαναφλάρασα πλεόν την I9000XXJPM χωρίς errors :)

Link to comment
Share on other sites

Aφού συνδέεσαι πάλι καλά. Έχεις βρει όλες τις δυνατότητες του Kies για την Ελλάδα αυτή τη στιγμή. Εγώ τουλάχιστον έχω πάρει κι ένα update απ'το Kies. Εσύ δε θα πάρεις, οπότε άδικα παιδεύεσαι. Κλείστο και περίμενε το froyo, κατά τ'άλλα είναι άχρηστο.

Για όνομα του θεού μην πετάξεις το κινητάκι, αν θες να πετάξεις κάτι πέτα το Kies.

 

EDIT: Μία μη επιβεβαιωμένη αιτία για το πρόβλημά σου είναι το lagfix. Το έχεις βάλει;

 

Confirmed!! ο λογος που μου ελεγε το kies οτι Η συσκευη μου χρησιμοποιειται και δεν μπορουσε να κανει τιποτα ηταν επειδη ειχα βαλει το lagfix.

 

εκανα undo το lagfix και remove ext2 tools και τωρα δουλευει το kies σχεδον κανονικα.

 

σχετικα με τα contacts που λεγαμε πριν, κατεβασα το contact remover απο το market, τις εσβησα ολες και εκανα import απο το αρχειο που ειχα φτιαξει.

 

εκανα και συγχρονισμο με gmail δουλεψε κανονικα ομως καπου σε ολη αυτη την διαδικασια μου χαλασε καποιες επαφες και απο εκει που ηταν πχ Μαρια παπαδοπουλου μου πλεον εχει γινει Μαρια/Μ

και αυτο εχει γινει σε παααρα πολλες επαφες (not quite pleased with the result)

 

μια ακομα ερωτηση. αν απο εδω και περα φτιαξω μια επαφη, την οποια θελω να την εχω και στο gmail για συγχρονισμο αλλα και σαν phone contact για χρηση με αλλα κινητα, θα πρεπει να την αποθηκευω δυο φορες?

μια σαν gmail και μια σαν phone?

 

δεν υπαρχει τροπος αυτο να γινεται αυτοματα?

Link to comment
Share on other sites

μα δεν υπαρχει csc file στο αρχειο που ειναι στο samy

τουλαχιστον και χτες που την εβαλα εγω pda και csc δεν ειχα μονο modem

και ας φλασαρα με jm8 που ειχα πανω απο πριν

Link to comment
Share on other sites

Confirmed!! ο λογος που μου ελεγε το kies οτι Η συσκευη μου χρησιμοποιειται και δεν μπορουσε να κανει τιποτα ηταν επειδη ειχα βαλει το lagfix.

 

εκανα undo το lagfix και remove ext2 tools και τωρα δουλευει το kies σχεδον κανονικα.

 

σχετικα με τα contacts που λεγαμε πριν, κατεβασα το contact remover απο το market, τις εσβησα ολες και εκανα import απο το αρχειο που ειχα φτιαξει.

 

εκανα και συγχρονισμο με gmail δουλεψε κανονικα ομως καπου σε ολη αυτη την διαδικασια μου χαλασε καποιες επαφες και απο εκει που ηταν πχ Μαρια παπαδοπουλου μου πλεον εχει γινει Μαρια/Μ

και αυτο εχει γινει σε παααρα πολλες επαφες (not quite pleased with the result)

 

μια ακομα ερωτηση. αν απο εδω και περα φτιαξω μια επαφη, την οποια θελω να την εχω και στο gmail για συγχρονισμο αλλα και σαν phone contact για χρηση με αλλα κινητα, θα πρεπει να την αποθηκευω δυο φορες?

μια σαν gmail και μια σαν phone?

 

δεν υπαρχει τροπος αυτο να γινεται αυτοματα?

 

Απ'όσο ξέρω όχι, μάλλον θα υπάρχει κάποιο app αλλά δεν το'χω ψάξει. Εγώ δεν έχω καμία επαφή ως phone πια, δεν προσφέρει απολύτως τίποτα. Όλες μου οι επαφές είναι google και facebook... και όταν κάνω firmware upgrade δεν περνάω τίποτα, είναι τα πάντα έτοιμα.

 

μα δεν υπαρχει csc file στο αρχειο που ειναι στο samy

τουλαχιστον και χτες που την εβαλα εγω pda και csc δεν ειχα μονο modem

και ας φλασαρα με jm8 που ειχα πανω απο πριν

Ναι το αρχείο εκεί είναι ελλειπές. Ο ΑudiTT βρήκε τον σωστό τρόπο για το JM8... αλλά δεν έχει σχέση με την JPM, το CSC όπως ειπώθηκε παραπάνω είναι Eclair... AudiTT, αν τώρα κάνεις *#1234# τί σου λέει;

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

εμένα πλέον στο *#1234# γράφει:

 

pda: I9000XXJPM

PHONE: I9000XXJPM

CSC: I9000OXAJPM

 

build info: 2010.10

 

(περίεργο κιόλας γιατί απο CSC ειχα περάσει το CSC_I9000OXXJM1.tar όταν φλάσαρα την I9000XWJM8, ενω για την I9000XXJPM φλάσαρα μετά μόνο το PDA )

Link to comment
Share on other sites

εμένα πλέον στο *#1234# γράφει:

 

pda: I9000XXJPM

PHONE: I9000XXJPM

CSC: I9000OXAJPM

 

build info: 2010.10

 

(περίεργο κιόλας γιατί απο CSC ειχα περάσει το CSC_I9000OXXJM1.tar όταν φλάσαρα την I9000XWJM8, ενω για την I9000XXJPM φλάσαρα μετά μόνο το PDA )

 

Ναι, όπως είπα, δεν έχει σημασία για το Froyo. Tώρα έχεις Αγγλικό JPM csc (αντε να δούμε πότε θα το βγάλει το Kies εδώ), που σημαίνει αν είναι αντίστοιχο με τα Eclair, ότι δεν έχεις ελληνικό Swype μάλλον... έχεις;

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...