Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή εν μέρη θεωρείται πείραγμα απλά ενημερώνω οτι εδώ θα βρει όποιος ενδιαφέρεται τρόπο να συνδέσει κινητό και αμάξι για να διαβάζει τα δεδομένα του εγκεφάλου.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Λοιπον μετα απο αρκετο ψαξιμο συμπαιρανα οτι δεν εχω κανενα απο τα widgets του lancherPro διοτι πρεπει να τον αγορασω ( δυστηχως ) υπαρχει περιπτωση αν ψαξω στα γνωστα μαγαζακια να βρω κανενα καταλαβαινεται τι για να το κανω να λειτουργησει πληρως χωρις να προβω σε αγορα ?

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

Δε περιμένω εγγύηση καλής λειτουργίας, εδώ δε την δίνουν οι επίσημες, θα την δίνουν οι custom; Απλώς παρατηρώ ότι το galaxy tab μου με την stock vodafone 2.2 rom δε μου κάνει αυτά τα κουλά που μου κάνει το S με την ελληνική 2.2 .. και ψάχνω κάποια rom που να δουλεύει χωρίς ουσιώδη προβλήματα...

 

 

 

 

Η δόνηση στο πληκτρολόγιο είναι θέμα συνήθειας, οπότε θα με ξενερώσει λίγο :p

 

Θα περιμένω ως το βράδι μάλλον και θα δω...

 

Δε ξέρω αν αξίζει και η 2.2.1 τελικά, γι αυτό ρωτάω τι γνωστά προβλήματα έχει.

Καλημέρα, νομίζω ότι είναι μια χαρά (JPY), αν ερχόταν με αυτή τη rom νομίζω ότι κανείς δεν θα ασχολιόταν με cooked rom απλώς τώρα είμαστε εθισμένοι με αυτό το παιχνιδάκι.

 

Γιώργος

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας,

μια ερωτησουλα, στο recovery mode, η επιλογη wipe cache partition γνωριζει κανεις τι κανει ?

 

Και ναι......μολις περασα την JPY μεσω kies. δεν αντεξα και πολυ με την jph !!!!

ειπαμε με τον Παναγιωτη να παρουμε μαζι την αποφαση μιας και ειμαστε απο τους πιο...συντηρητικους εδω μεσα :lol:

 

ξεκιναω root, swype, και στησιμο σιγα σιγα και θα επανελθω με εντυπωσεις.

 

το SuperOneClick v1.5.5 λειτουργει σωστα για την jpy ?

 

Αλεξανδρε θεωρεις καλυτερα να το κανω χειρονακτικα το root οπως το εκανες εσυ ?

Edited by Tyxerakias
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μετα απο αρκετο ψαξιμο συμπαιρανα οτι δεν εχω κανενα απο τα widgets του lancherPro διοτι πρεπει να τον αγορασω ( δυστηχως ) υπαρχει περιπτωση αν ψαξω στα γνωστα μαγαζακια να βρω κανενα καταλαβαινεται τι για να το κανω να λειτουργησει πληρως χωρις να προβω σε αγορα ?

 

Δυστυχώς ε? Τι κρίμα που χρειάζεται να πληρώσεις για κάτι που ο άλλος έφαγε αμέτρητες ώρες για να γράψει, και σου κάνει τη ζωή εύκολη σε καθημερινή βάση. Έρε λαμογιά που μας δέρνει. Δίνουμε 4.20€ για ένα πακέτο τσιγάρα και δεν δίνουμε 2.30€ για να κάνουμε την ζωή μας εύκολη και να υποστηρίξουμε και τον developer να βγάζει αναβαθμίσεις.. δεν ντρεπόμαστε λέω εγώ. Δεν είναι καμιά πολυεθνική που σου ζητάει 30-40-50€. Ένας τυπάκος είναι που έχει βγάλει τα μάτια του για να βγάλει ένα τόσο μαματο launcher...

Link to comment
Share on other sites

Και ναι......μολις περασα την JPY μεσω kies. δεν αντεξα και πολυ με την jph !!!!

ειπαμε με τον Παναγιωτη να παρουμε μαζι την αποφαση μιας και ειμαστε απο τους πιο...συντηρητικους εδω μεσα :lol:

 

ξεκιναω root, swype, και στησιμο σιγα σιγα και θα επανελθω με εντυπωσεις.

 

το SuperOneClick v1.5.5 λειτουργει σωστα για την jpy ?

 

Αλεξανδρε θεωρεις καλυτερα να το κανω χειρονακτικα το root οπως το εκανες εσυ ?

 

Εγώ χτες βράδυ πέρασα μέσω kies patch την JPY.

 

Έκανα root με το superoneclick 1.5.5 (δούλεψε κανονικά).

 

Πέρασα busybox μέσω της εφαρμογής από το market πέρασε την 1.17.1 νομίζω (είχε και μια 1.18 beta)

 

Πέρασα το swype από τον οδηγό του Alex (tyxerakias) στον οδηγό.

(εδώ όμως μπερδεύτηκα καθώς μου έγραφε ότι ''η εφάρμογή δεν είναι εγκατεστημένη'' αλλά τελικά το swype εγκαταστάθηκε).

 

Μεχρι στιγμής...όλα καλά.

 

Δεν έκανα reset data, επίτηδες (καθότι δε με βοήθησε καθόλου την προηγούμενη φορά), το κινητό δουλεύει μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πέρασα κι εγώ την JPY, μένει να βάλω ελληνικά και να κάνω root, απ ότι βλέπω κράτησε και τα προγράμματα μου ( λογικά όσα ήταν στην εξωτερική sd ; ) και τις ρυθμίσεις που είχα περιέργως; Εκτός αν οι default ρυθμίσεις στην 2.2.1 είναι παρόμοιες με τις δικές μου, ακόμα και στην φωτεινότητα και επίπεδο δόνησης :p

 

Περισσότερα σε λίγο ^^

Link to comment
Share on other sites

Επειδή εν μέρη θεωρείται πείραγμα απλά ενημερώνω οτι εδώ θα βρει όποιος ενδιαφέρεται τρόπο να συνδέσει κινητό και αμάξι για να διαβάζει τα δεδομένα του εγκεφάλου.

 

για καποιον λογο δεν δουλευει φιλε μου...:(

dsg ftw! :cool:

 

@Jordan@

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω αν αξίζει και η 2.2.1 τελικά, γι αυτό ρωτάω τι γνωστά προβλήματα έχει.

 

Εγώ την έβαλα εδώ και 2 μέρες και είμαι υπέρ ευχαριστημένος (είχα βέβαια περάσει για 2 μέρες από την ελληνική 2.2 οπότε η διαφορά ήταν χαώδης). Εκτός του ότι δεν παίζει το MLS (το οποίο δεν με καίει ιδιαίτερα) δεν είδα τίποτε άξιο λόγου. Το κινητό πάει σφαίρα και αν συνεχίσει έτσι ούτε που ασχολούμαι με custom roms γιατί απλά - για 'μένα - δεν βρίσκω λόγο να πειράξω κάτι που δουλεύει μια χαρά.

Ἢ λέγε τί σιγῆς κρεῖττον, ἢ σιγὴν ἔχε
Link to comment
Share on other sites

Εγώ χτες βράδυ πέρασα μέσω kies patch την JPY.

 

Έκανα root με το superoneclick 1.5.5 (δούλεψε κανονικά).

 

Πέρασα busybox μέσω της εφαρμογής από το market πέρασε την 1.17.1 νομίζω (είχε και μια 1.18 beta)

 

Πέρασα το swype από τον οδηγό του Alex (tyxerakias) στον οδηγό.

(εδώ όμως μπερδεύτηκα καθώς μου έγραφε ότι ''η εφάρμογή δεν είναι εγκατεστημένη'' αλλά τελικά το swype εγκαταστάθηκε).

 

Μεχρι στιγμής...όλα καλά.

 

Δεν έκανα reset data, επίτηδες (καθότι δε με βοήθησε καθόλου την προηγούμενη φορά), το κινητό δουλεύει μια χαρά.

σ'ευχαριστω πολυ φιλε μου.

αυτη την φορα λεω να κανω το root χειροκινητα οπως εχει εξηγησει ο Αλεξανδρος εδω :

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3410880#post3410880

 

στην jph εκανα το root με το superoneclick 1.5.5, και ενω ολα πηγαν καλα, καποιες φορες μου εκανε το κινητο περιεργες δονησεις στα καλα καθουμενα.

 

μεσω Kies περασα την jpy πανω απο την jph Και πριν κανω την αναβαθμιση δεν εκανα ουτε επαναφορα ουτε διαμορφωση της εσωτερικης μνημης.

 

μετα την αναβαθμιση το κινητο οταν μπηκε στην jpy μου εκανε διαφορες δονησεις σε ασχετα διαστηματα.

οποτε εγινε αμεσως format internal sd και wipe data/factory reset απο το recovery mode Και ολα καλα.

 

τωρα διαβαζω τον οδηγο του Αλεξανδρου για να κανω το root χειροκινητα και θα σας πω σε λιγο πως πηγε.

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Μα πώς να σου απαντήσουμε αν δε μας δώσεις παραπάνω λεπτομέρειες; Σε ποιό σημείο σου το κάνει αυτό; Τί γράφει το superoneclick εκείνη τη στιγμή (ή το z4root?).

Το forum έχει γεμίσει με τέτοιου είδους ανούσια μηνύματα... έχω γράψει ΜΙΑ σελίδα οδηγό για το πώς γίνεται το root...αναλυτικότατο και βημα-βήμα. Αν φοβάσαι να γράψεις 3 εντολές, μην κάνεις root, δεν είναι για σένα.

 

τελικά μάλλον εντελώς noobas πρέπει να είμαι :p

δεν είχα δει το προφανές: ότι το superoneklick εκτελείται από τον υπολογιστή:X

το rootαρα κανονικά επιτέλους, πέρασα και την 2.2.1 και το Ελληνικό swype, όλα τζετ τώρα! :D (σου χρωστάω μπύρες Αλεξ για τους οδηγούς σου)

 

αυτό που θέλω τώρα είναι να αφαιρέσω την μανίσια εφαρμογή μηνυμάτων μιας και θα χρησιμοποιώ το handsent αποκλειστικά λόγω των 160 χαρακτήρων.

τι πρέπει να διαγραφεί;

 

και πάλι ευχαριστώ για την υπερπολύτιμη βοήθεια σας

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

μια μικρη προσπαθεια απο μενα για την αναβαθμιση σε froyo του γαλαξια μας στο techblog!!εννοειται με την βοηθεια του site μας... ειναι και στην υπογραφη

 

http://techblog.gr/mobile/samsung-ga...id-froyo-3993/

 

ριξτε μια ματια αν θελετε

Edited by domigr
Link to comment
Share on other sites

για καποιον λογο δεν δουλευει φιλε μου...:(

 

το ιδιο κα σε μενα μου λεει οτι δεν εχω δικαιωμα στην προσβαση

 

 

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια και χρονια πολλα σε ολους!

 

υπαρχει εδω η αλλου καποιος αναλυτικος οδηγος για αναβαθμιση στην 2.2.1 ?

 

εχω jm5 eur (γκαντεμης) κι αφου το πηρα που το πηρα αποφαση να χασω την εγγυηση μου καλα θα ηταν να ειχα εναν τετοιο οδηγο για να ελαχιστοποιησω τις πιθανοτητες να κανω λαθος.. ειναι πολλα τα posts με tips για την αναβαθμιση σε 2.2.1 και για την βελτιστοποιηση της (π.χ το κολπο για να μην εχεις τα pixels στο browsing) και μεσα στο χαος μπορει ευκολα καποιος πρωταρης να κανει λαθος.

 

αυτο που θελω αν γινεται ειναι:

 

1.αναλυτικος ελληνικος οδηγος για αναβαθμιση (και ισως με links για τα χρειαζουμενα?)

2.tips για βελτιστοποιηση μαζεμενα (ελληνικο πληκτρολογιο,swype ελληνικο,πραγματα που χρειαζονται για να τρεχει σωστα ο γαλαξιας(π.χ gps fix),πραγματα που πρεπει να προσεχτουν)

3.βηματα για να βγαλει κανεις την αναβαθμιση αν γινεται (και σαν ερωτηση αν κανουμε revert πως γινεται να εχω παλι το μαμα firware).

4.μεθοδοι για να αποφυγεις το service αν παει κατι στραβα?

5.ποια ειναι η πιο καλη jpu?jpy?

 

 

ευχαριστω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ για οτι εχετε κανει με κοπο για να εχουμε πραγματικα ενα κορυφαιο απο ολες τις αποψεις κινητο).να στε καλα :)

Edited by mafster
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ε? Τι κρίμα που χρειάζεται να πληρώσεις για κάτι που ο άλλος έφαγε αμέτρητες ώρες για να γράψει, και σου κάνει τη ζωή εύκολη σε καθημερινή βάση. Έρε λαμογιά που μας δέρνει. Δίνουμε 4.20€ για ένα πακέτο τσιγάρα και δεν δίνουμε 2.30€ για να κάνουμε την ζωή μας εύκολη και να υποστηρίξουμε και τον developer να βγάζει αναβαθμίσεις.. δεν ντρεπόμαστε λέω εγώ. Δεν είναι καμιά πολυεθνική που σου ζητάει 30-40-50€. Ένας τυπάκος είναι που έχει βγάλει τα μάτια του για να βγάλει ένα τόσο μαματο launcher...

+1

Να προσθέσω οτι οταν ο άλλος βοηθάει/συνεισφέρει εθελοντικά ...κάνουμε και ενα donation λίγων ευρω (π.χ. σε xda developers)!

 

Να προσθέσω επίσης οτι όπως μας βοήθησε κάποιος έμπειρος σε φόρουμ όπως αυτο, ετσι και εμεις βοηθάμε τους νέους χρήστες όπως και όπου μπορούμε!

 

...βασικές αρχές της κοινότητας ελεύθερου λογισμικού (off-topic: try linux start with ubuntu)

Link to comment
Share on other sites

mafster δοκιμασε darky's ROM απο xda (google it) και ακόλουθα πίστα τις οδηγίες του ...πλεον εχει ακομα και ελληνικο swype! Υπερτελειο, υπεραπλο, υπερπληρης...

 

ΥΓ: ...καλουτσικο το sygic aura 2.1 (gps)

Link to comment
Share on other sites

mafster δοκιμασε darky's ROM απο xda (google it) και ακόλουθα πίστα τις οδηγίες του ...πλεον εχει ακομα και ελληνικο swype! Υπερτελειο, υπεραπλο, υπερπληρης...

 

ΥΓ: ...καλουτσικο το sygic aura 2.1 (gps)

 

 

ειναι πολυ καλες οι rom του darky αλλα ο τυπος καθε τρεις και λιγο βγαζει νεα.εγω χρειαζομαι μια rom που να μου μεινει και κανα μηνα στο κινητο και κατεληξα στην 2.2.1 γι αυτο το λογο... :p

 

το sygic το εχω ;) τι να το κανω ομως που δε μου πιανει με την καμμια το gps στο eclairακι χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΕΒΑΛΑΝ 2.2.1!

 

Την έκανα root, όλα ΟΚ...μετά έβαλα το adfree και μου τα σκισε όλα! ΜΗ ΤΟ ΒΑΛΕΤΕ !! Αναγκάστηκα να κάνω επαναφορά εργοστασιακών, τα κανε π....α όλα!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΕΒΑΛΑΝ 2.2.1!

 

Την έκανα root, όλα ΟΚ...μετά έβαλα το adfree και μου τα σκισε όλα! ΜΗ ΤΟ ΒΑΛΕΤΕ !! Αναγκάστηκα να κάνω επαναφορά εργοστασιακών, τα κανε π....α όλα!

 

παραξενο..πρωτη φορα το ακουω αυτο..:p

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ καλες οι rom του darky αλλα ο τυπος καθε τρεις και λιγο βγαζει νεα.εγω χρειαζομαι μια rom που να μου μεινει και κανα μηνα στο κινητο και κατεληξα στην 2.2.1 γι αυτο το λογο... :p

 

το sygic το εχω ;) τι να το κανω ομως που δε μου πιανει με την καμμια το gps στο eclairακι χαχαχα

Όπως τις έχει κάνει τώρα δεν σε πειράζει... Είναι υπόθεση 3 λεπτών η αναβάθμιση και δεν χρειάζεται να φτιάξεις τπτ μετά.

Link to comment
Share on other sites

παραξενο..πρωτη φορα το ακουω αυτο..:p

 

Κι εγώ 1η φορά το βλέπω, το χω στο tab και δουλεύει 1 χαρά, στο galaxy 3 είχε δημιουργήσει πρόβλημα σε 1 λεξικό, αλλά εδώ με πέθανε στα σφάλματα και τις δονήσεις, πρόβλημα με beautiful widgets, flikie, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Όπως τις έχει κάνει τώρα δεν σε πειράζει... Είναι υπόθεση 3 λεπτών η αναβάθμιση και δεν χρειάζεται να φτιάξεις τπτ μετά.

 

οι rom του δεν εχουν customized την gallery την camera (με το hack) και καποια αλλα?ψαχνω καθαρη τυπου 2.2 με τα deufalt τους.

Link to comment
Share on other sites

Και ναι......μολις περασα την JPY μεσω kies. δεν αντεξα και πολυ με την jph !!!!

ειπαμε με τον Παναγιωτη να παρουμε μαζι την αποφαση μιας και ειμαστε απο τους πιο...συντηρητικους εδω μεσα :lol:

 

ξεκιναω root, swype, και στησιμο σιγα σιγα και θα επανελθω με εντυπωσεις.

 

το SuperOneClick v1.5.5 λειτουργει σωστα για την jpy ?

 

Αλεξανδρε θεωρεις καλυτερα να το κανω χειρονακτικα το root οπως το εκανες εσυ ?

 

Εννοείται ότι εγώ θεωρώ καλύτερο τον τρόπο που το έκανα... είναι ο πιο διάφανος τρόπος, βγαίνει εύκολα, δεν αλλάζει τίποτα και δε θέλει φλας για να φύγει. Και φυσικά δε δημιουργεί πρόβλήματα με κανένα πρόγραμμα, π.χ. το adfree εμένα μου δουλεύει τέλεια. Από κει και πέρα ο καθένας διαλέγει τί του ταιριάζει περισσότερο.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μετα απο αρκετο ψαξιμο συμπαιρανα οτι δεν εχω κανενα απο τα widgets του lancherPro διοτι πρεπει να τον αγορασω ( δυστηχως ) υπαρχει περιπτωση αν ψαξω στα γνωστα μαγαζακια να βρω κανενα καταλαβαινεται τι για να το κανω να λειτουργησει πληρως χωρις να προβω σε αγορα ?

 

Φιλε μου εισαι απο τους καινουργιους και παρακολουθω αυτα που γραφεις. Ορισμενες φορες πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω το σκεπτικο σου. Εκτος του οτι δεν εχεις διαθεση να ψαξεις λιγο στο φορουμ και θελεις ετοιμες απαντησεις λες και ειμαστε service της samsung, τωρα ζητας απο εδω μεσα να σου δωσουμε λινκ για να αποκτησεις παρανομο σπασμενο λογισμικο? Ρε παιδια εχουμε ξεφυγει τελειως μου φαινεται...

 

Εγώ την έβαλα εδώ και 2 μέρες και είμαι υπέρ ευχαριστημένος (είχα βέβαια περάσει για 2 μέρες από την ελληνική 2.2 οπότε η διαφορά ήταν χαώδης). Εκτός του ότι δεν παίζει το MLS (το οποίο δεν με καίει ιδιαίτερα) δεν είδα τίποτε άξιο λόγου. Το κινητό πάει σφαίρα και αν συνεχίσει έτσι ούτε που ασχολούμαι με custom roms γιατί απλά - για 'μένα - δεν βρίσκω λόγο να πειράξω κάτι που δουλεύει μια χαρά.

 

+1. Τη εχω περασμενη απο χθες το βραδυ και σημερα το πρωι την δοκιμασα σε δυσκολες συνθηκες, καθημερινης χρησης/δρομου καθως ειχα τρεξιματα σε υπηρεσιες και μαγαζια. Μεχρι στιγμης οτι καλυτερο εχω περασει στο κινητο μου, αλλα περιμενω να την ζορισω λιγο ακομα.

 

Παιδιά, ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΕΒΑΛΑΝ 2.2.1!

 

Την έκανα root, όλα ΟΚ...μετά έβαλα το adfree και μου τα σκισε όλα! ΜΗ ΤΟ ΒΑΛΕΤΕ !! Αναγκάστηκα να κάνω επαναφορά εργοστασιακών, τα κανε π....α όλα!

Κι εγώ 1η φορά το βλέπω, το χω στο tab και δουλεύει 1 χαρά, στο galaxy 3 είχε δημιουργήσει πρόβλημα σε 1 λεξικό, αλλά εδώ με πέθανε στα σφάλματα και τις δονήσεις, πρόβλημα με beautiful widgets, flikie, κλπ.

 

Παραξενο...Σιγουρα φταιει αυτο φιλε μου? Παλι καλα παντως που το ειπες. Προσωπικα δεν ειχα σκοπο να το περασω αλλα θα σωσει κοσμο εδω μεσα (οσους δεν βαριουνται να διαβασουν τουλαχιστον τις 3-4 τελευταιες σελιδες...)

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΕΒΑΛΑΝ 2.2.1!

 

Την έκανα root, όλα ΟΚ...μετά έβαλα το adfree και μου τα σκισε όλα! ΜΗ ΤΟ ΒΑΛΕΤΕ !! Αναγκάστηκα να κάνω επαναφορά εργοστασιακών, τα κανε π....α όλα!

 

Σε μένα παίζει μια χαρά πάντος :confused: (και στο galaxy s συναδέλφου)

 

Darky's 7.5 και οι 2

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...