Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δοκίμασα και εγώ την darky , όμορφη και γρήγορη . Τα barcode scanner δουλεύουν κανονικά και το NFS που μου έκανε fc πριν. Τέλεια μέχρι στιγμής.Το μόνο που δεν μου άρεσε είναι ότι δεν μπορώ να αλλάξω φόντο στηνοθόνη κλειδώματος , όχι ότι είναι πρόβλημα.

 

Πήρα το κινητό περίπου στα τέλη Σεπτεμβρίου. Εντυπωσιάστηκα πλήρως από τις δυνατότητες του. Σύντομα όμως έμεινα με ανάμεικτα συναισθήματα. Ο λόγος ήταν το κακοφτιαγμένο του λογισμικό. Ημιτελές, με υπερβολικα και αδικιολόγητα lags, πολλά άλλα μικρο-προβληματάκια και glitches και γενικώς μια εμπειρία χρήσης πολύ ενοχλητική.

 

Λόγω έλλειψης χρόνου δεν έκατσα ποτέ να το πειράξω το κινητό (παρόλο που γενικά έχω κλίση σε τέτοιου είδους διαδικασίες). Αρκέστηκα στο ότι μου παρείχε η stock rom και περίμενα για την επίσημη αναβάθμισή.

 

Η υπομονή μου άρχισε να εξαντλείται πρόσφατα με την χρήση του Google Reader (μια απόλυτα καθημερινή συνήθεια η οποία είχε μετατραπεί σε μπελά λόγω του απίστευτου lag που είχε η stock Eclair).

 

Αφου τελικά βγήκε η ρημάδα η official 2.2 και αφού διάβασα αρκετα αρνητικά σχόλια εδώ, ούτε καν μπήκα στον κόπο. Έσπευσα στους xda, έκανα ότι χρειαζόταν για να βάλω custom rom (3 button fix, clockwork mod) έβαλα darky και βρήκα την υγεία μου!

 

Απο 2.1 JM1 σε 2.2.1 Darky 7 πραγματικά η μέρα με την νύχτα... Άλλο τηλέφωνο ρε παιδί μου. Επιτέλους δικαιολογεί την τιμή του το κινητό. Δεν έχω κανένα πρόβλημα πλέον, όλα πάνε σφαίρα (όπως δηλαδή θα έπρεπε να πηγαίνουν από την αρχή για τα χαρακτηριστικά της συσκευής) τρέχω τις τελευταίες εκδόσεις όλων των εφαρμογών (Google maps 5, YouTube από Gingerbread, Market το τελευταίο κλπ.) Δεν έχω παρατηρήσει κάποιο bug μέχρι στιγμής (είτε το πιστεύετε είτε όχι, με την stock Eclair, όποτε αποσύνδεα το SBH-650 bluetooth το τηλέφωνο κρέμαγε - τώρα πια δεν το έχω αυτό) και πραγματικά δεν πρόκειται πλεον να κοιτάξω πίσω!

 

Το μόνο που μένει είναι το GPS μιας και (τουλάχιστον σε μένα) ούτε με την darky διορθώθηκε το αργό lock-άρισμα... Ίδωμεν....

Edited by yngwiejo
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

με τη νεα αυτη ρομ απο θεμα εγγυησης τι γινεται?

επισης στο βιντεο του τονυ οταν τρεξω το GT-I9000_I9000XXJPU_I9000XXJPU_CODE-MODEM_OSP-MID μου βγαζει 2 αρχεια το MODEM_I9000XXJPU.tar.md5 που παει στο οντιν στο μοντεμ

και το CODE_I9000XXJPU.tar.md5 που δε ξερω σε ποια κατηγορια παει ,που ειναι το τριτο αρχειο που φαινεται στο βιντεο?

παλι στο βιντεο εχει ενα δευτερο λινκ που κατεβαζεις το cf-root ποια εκδοση? κατεβαζω την 1.3 jpu κ μολις την κανω extract μου βγαζει ενα αρχειο zImage τι ειναι αυτο ?που μπαινει?

Edited by super_sayian
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ? να πατησω το βελακι που μου εχει στο φλας περιεχομενο της σελιδας ? αυτο λες?

 

Στις ρυθμίσεις του browser εκεί που λέει javascript να βάλεις on demand. Ή ακόμα καλύτερα βάλε τον dolphin mini apo to market εγώ αυτόν χρησιμοποιώ.

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

+1. Το android δεν είναι σαν τα windows, δεν πρέπει να αποδεσμεύσεις όση μνήμη μπορείς, δεν πειράζει να γεμίζει η μνήμη, έχουμε πει πολλές φορές ότι δουλεύει μια χαρά το κινητό και μόνο 60 mb να είναι ελεύθερα. Και με το froyo 2.2 εγώ κάτω απο 80 δεν είχα πέσει ποτέ. (με 2.2.1 είναι μόνιμα 100+). Το μόνο που καταφέρνεις με το να σκοτώνεις συνέχεια εφαρμογές είναι το να αργούν να φορτώσουν την επόμενη φορά που θα ανοίξουν. Εξ'άλλου αν δε χρησιμοποιηθεί η εφαρμογή για μεγάλο διάστημα, το android την αφαιρεί από μόνο του. Δοκίμασε τις τιμές του ΤοnyK, 40, 50, 60, (ή έστω τις strict), που αφήνουν το κινητό να αναπνεύσει, και πες μας αν θα δεις διαφορά με τώρα... εγώ πιστεύω δε θα δεις καμία, αν όχι βελτίωση στη χρήση.

 

Ευχαριστώ, έχεις δίκιο, απλά έχω πάθει μάλλον ψύχωση με τη ram και δε θα πρέπει κάθε λίγο και λιγάκι να την ελέγχω. Μόλις πέσει κάτω από 150 αγχώνομαι. Τι 80 μου λες, εμένα ποτέ δε μου έχει πέσει κάτω από 130. Θα το βάλω strict και δεν πρόκειται αν δε μου κολλήσει να ξανακοιτάξω τη ram και να ασχοληθώ ξανά με το θέμα. Συγγνώμη για το πρήξιμο παιδιά, όλοι ας έχουμε τις εμμονές μας! Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, έχεις δίκιο, απλά έχω πάθει μάλλον ψύχωση με τη ram και δε θα πρέπει κάθε λίγο και λιγάκι να την ελέγχω. Μόλις πέσει κάτω από 150 αγχώνομαι. Τι 80 μου λες, εμένα ποτέ δε μου έχει πέσει κάτω από 130. Θα το βάλω strict και δεν πρόκειται αν δε μου κολλήσει να ξανακοιτάξω τη ram και να ασχοληθώ ξανά με το θέμα. Συγγνώμη για το πρήξιμο παιδιά, όλοι ας έχουμε τις εμμονές μας! Ευχαριστώ πολύ!

Φίλε στην υπογραφή μου έχω γράψει και για τον autokiller, όπως επίσης έχω εξηγήσει αναλυτικά γιατί δεν χρειάζεται να κλείνουμε τις εφαρμογές με κάποιον task killer.

Έχω τα link στην υπογραφή μου. Καλό θα σου κάνει να τα διαβάσεις. Είναι μικρά άλλωστε.

Θα σου φύγουν οι όποιες εμμονές έχεις για την μνήμη ram !!!!

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το κινητό περίπου στα τέλη Σεπτεμβρίου. Εντυπωσιάστηκα πλήρως από τις δυνατότητες του. Σύντομα όμως έμεινα με ανάμεικτα συναισθήματα. Ο λόγος ήταν το κακοφτιαγμένο του λογισμικό. Ημιτελές, με υπερβολικα και αδικιολόγητα lags, πολλά άλλα μικρο-προβληματάκια και glitches και γενικώς μια εμπειρία χρήσης πολύ ενοχλητική.

 

Λόγω έλλειψης χρόνου δεν έκατσα ποτέ να το πειράξω το κινητό (παρόλο που γενικά έχω κλίση σε τέτοιου είδους διαδικασίες). Αρκέστηκα στο ότι μου παρείχε η stock rom και περίμενα για την επίσημη αναβάθμισή.

 

Η υπομονή μου άρχισε να εξαντλείται πρόσφατα με την χρήση του Google Reader (μια απόλυτα καθημερινή συνήθεια η οποία είχε μετατραπεί σε μπελά λόγω του απίστευτου lag που είχε η stock Eclair).

 

Αφου τελικά βγήκε η ρημάδα η official 2.2 και αφού διάβασα αρκετα αρνητικά σχόλια εδώ, ούτε καν μπήκα στον κόπο. Έσπευσα στους xda, έκανα ότι χρειαζόταν για να βάλω custom rom (3 button fix, clockwork mod) έβαλα darky και βρήκα την υγεία μου!

 

Απο 2.1 JM1 σε 2.2.1 Darky 7 πραγματικά η μέρα με την νύχτα... Άλλο τηλέφωνο ρε παιδί μου. Επιτέλους δικαιολογεί την τιμή του το κινητό. Δεν έχω κανένα πρόβλημα πλέον, όλα πάνε σφαίρα (όπως δηλαδή θα έπρεπε να πηγαίνουν από την αρχή για τα χαρακτηριστικά της συσκευής) τρέχω τις τελευταίες εκδόσεις όλων των εφαρμογών (Google maps 5, YouTube από Gingerbread, Market το τελευταίο κλπ.) Δεν έχω παρατηρήσει κάποιο bug μέχρι στιγμής (είτε το πιστεύετε είτε όχι, με την stock Eclair, όποτε αποσύνδεα το SBH-650 bluetooth το τηλέφωνο κρέμαγε - τώρα πια δεν το έχω αυτό) και πραγματικά δεν πρόκειται πλεον να κοιτάξω πίσω!

 

Το μόνο που μένει είναι το GPS μιας και (τουλάχιστον σε μένα) ούτε με την darky διορθώθηκε το αργό lock-άρισμα... Ίδωμεν....

 

 

Φίλε μου πόσο δίκιο έχεις. Η διαφορά μας είναι ότι εγώ την πρώτη μέρα που το πήρα έβαλα JM8 (μόλις είχε βγει) και διορθώθηκαν πολλά από τα προβλήματα που είχα με την JM1. Πάντως με JPY modem (Darky 7.5) το GPS είναι απίστευτο σε μένα. Lock-άρει πολύ γρήγορα (5-10 sec) και δεν χάνει στίγμα ποτέ..! Εντάξη εάν έχει πολύ συννεφιά μπορεί να κάνει και μισό λεπτό για lock.. :p Δοκίμασε να γυρίσεις το ntp pool σε europe. (SGS tools από μάρκετ, τελευταία επιλογή Gps fix). Εάν και πάλι σου αργεί, δοκίμασε τον κερνελ του hardcore (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=822756) έχει κάποια gps optimisations.

Edited by vipercubic
Link to comment
Share on other sites

Μικρή Ιστοριούλα Για να Μην Εμπιστευόμαστε Ποτέ Την Ενεργοποίηση Των 3 Κουμπιών

 

 

Είπα σήμερα να βάλω με odin την μαμά JM2 για να κάνω τα πάντα απο την αρχή. Στο τηλέφωνό μου είχα ενεργοποιήσει τα 3 κουμπιά με το patch

 

Όλα ωραία και καλά και ξαφνικά αρχίζω να βλέπω με κίτρινα γράμματα αρκετά error. Λέω σιγά θα ξαναφλασάρω απο πάνω.

Αμ δε όμως το τηλ έμενε στην αρχική οθόνη και παρακάτω δεν.

Πφφφφ σιγά τα αυγά λέω αφού έχω ενεργοποιημένα το 3button combo..........έλα που δεν ξαναδουλέψανε....

 

Δυστυχώς το τελευταίο jig που έφτιαξα το έδωσα και δεν είχα. Απο την μεριά μου λοιπόν ευχαριστώ ένα παλιό καλό φίλο κασετόφωνο που έδωσε στην κυριολεξία και την τελευταία σταγόνα απο τις αντιστάσεις του για τα 301k και την αγαπητή μου νόκια για το κοντό καλώδιο από το 5800 μου.

 

Όλα καλά με το jig λοιπόν για άλλη μια φορά.

 

Προσωπικά θα σας συμβούλευα να μην εμπιστεύεστε το 3button combo και να έχετε έτοιμο στο συρτάρι ένα jig για να μην ευχαριστήσετε σαν εμένα βραδιάτικα τις ηλεκτρικές σας συσκευές και αρχίζετε τα γουτσου γούτσου μαζί τους.

Link to comment
Share on other sites

( υπαρχει οδηγος στη πρωτη σελιδα η να ψαξω στο γοογλη ? )

 

Oυδέν σχόλιον... και αν είναι δυνατόν που σου απαντήσανε κιόλας... :X Και μετά λενε πωπω γέμισε το φόρουμ και δε μπορώ να βρω τίποτα.

 

το κανονικο πληκτρολογιο μηπως ξερεις την διαδηκασια? γιατι το κανω οπως εχει γραψει ο τυχερακιας αλλα μου εμφανιζει μονο τα english??????:):):)

 

Δεν το έκανες σωστά μάλλον... είσαι σίγουρος ότι πήρε το αρχείο, και ότι πέρασες σωστά και το directory?

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Και επισημως με XXJPY μεσω kies. Δεν θελω να αρχισω τους ενθουσιασμους θα προσπαθησω να μεινω συγκρατημενος προς το παρον...Ξεκινα το στησιμο:)

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Oυδέν σχόλιον... και αν είναι δυνατόν που σου απαντήσανε κιόλας... :X Και μετά λενε πωπω γέμισε το φόρουμ και δε μπορώ να βρω τίποτα.

 

 

 

Δεν το έκανες σωστά μάλλον... είσαι σίγουρος ότι πήρε το αρχείο, και ότι πέρασες σωστά και το directory?

 

Φιλε μου εβαλα τα αρχεια που κατεβασα giaourti keypad και το εκανα οπως γραφης.οντος κατι δεν πηγε καλα αλλα τι??????? μου εμφανιζει μονο την english γλωσσα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και επισημως με XXJPY μεσω kies. Δεν θελω να αρχισω τους ενθουσιασμους θα προσπαθησω να μεινω συγκρατημενος προς το παρον...Ξεκινα το στησιμο:)

 

βγηκε και ελληνικη xxjpy???????:):)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εβαλα τα αρχεια που κατεβασα giaourti keypad και το εκανα οπως γραφης.οντος κατι δεν πηγε καλα αλλα τι??????? μου εμφανιζει μονο την english γλωσσα

 

Ωπα. Προχθες που έβαλα την JPY και το εγκατέστησα δούλευε μια χαρά. Από τότε το γύρισα στο Swype και δεν το ξαναδοκίμασα... τώρα που πήγα να δοκιμάσω για να σου πω πως τικάρεις τις άλλες γλώσσες, έχει και σε μένα μόνο την English UK... πολύ περίεργο... το μόνο που έκανα από τότε που το έβαλα είναι ότι άλλαξα μια φορά γλώσσα συστήματος στα Ελληνικά.

 

Θα το ξαναβάλω και θα κάνω ενα reboot να δω αν θα επανέλθει. Μισό...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

βγηκε και ελληνικη xxjpy???????:):)

 

Οχι μεσω kies patcher την αγγλικη εβαλα. Το επισημως το εγραψα χαριν αστειοτητας...

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

βγηκε και ελληνικη xxjpy???????:):)

 

την ξένη λέει απλά την έβαλε από kies

χαχαχαχαχαχαχαχα δεν μπορώ....

άμα σκεφτείς οτι παίζει 2.2 από τότε που αγόρασα το κινητό πριν κανα 2 μήνες δλδ και τώρα βγήκε εδώ η 2.2

σκέψου τι θα γίνει όταν θα έρθει η 2.2.1 στην ελλάδα.. εμείς θα φλασάρουμε λογικά την 2.3 :ninja:

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Ωπα. Προχθες που έβαλα την JPY και το εγκατέστησα δούλευε μια χαρά. Από τότε το γύρισα στο Swype και δεν το ξαναδοκίμασα... τώρα που πήγα να δοκιμάσω για να σου πω πως τικάρεις τις άλλες γλώσσες, έχει και σε μένα μόνο την English UK... πολύ περίεργο... το μόνο που έκανα από τότε που το έβαλα είναι ότι άλλαξα μια φορά γλώσσα συστήματος στα Ελληνικά.

 

Θα το ξαναβάλω και θα κάνω ενα reboot να δω αν θα επανέλθει. Μισό...

 

οκ γιατι την μονη γλωσσα οπως σου ειπα ειναι english(uk) τιποτε αλλο.περιμενω φιλε μου:):):):)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οχι μεσω kies patcher την αγγλικη εβαλα. Το επισημως το εγραψα χαριν αστειοτητας...

 

φιλε μου και εγω την αγγλικη εβαλα σημερα μεσω kies patcher και λεω ακομα δεν προλαβα και μου εκανε προσπεραση η ελληνικηηη??????? χιχιχιχιχιχχι:D:D:D:D:D παντος ειναι η μερα με την νυχτα η 2.2.1 σε σχεση με την επισημη ελληνικη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου και εγω την αγγλικη εβαλα σημερα μεσω kies patcher και λεω ακομα δεν προλαβα και μου εκανε προσπεραση η ελληνικηηη??????? χιχιχιχιχιχχι:D:D:D:D:D παντος ειναι η μερα με την νυχτα η 2.2.1 σε σχεση με την επισημη ελληνικη.

 

Τι προσπεραση να σου κανει ρε συ, η ελληνικη μηχανη καιει ακομα μαζουτ:p Με συγκρατημενη αισιοδοξια παντως γιατι ακομα δεν την εστησα, θα πω οτι ερχομενος απο JPH ειμαι εντυπωσιασμενος. Περιμενω να δω πως θα τα παει...

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Τι προσπεραση να σου κανει ρε συ, η ελληνικη μηχανη καιει ακομα μαζουτ:p Με συγκρατημενη αισιοδοξια παντως γιατι ακομα δεν την εστησα, θα πω οτι ερχομενος απο JPH ειμαι εντυπωσιασμενος. Περιμενω να δω πως θα τα παει...

 

οντος μαζουτ.εγω παντος θα ελεγα οτι ειναι καλη γρηγορη και δεν μου εχει κοληση.θα το καταλαβεις παντος.το μονω που δεν μπορω να βαλω ακομα ελληνικα στο πληκτρολογιο samsung και ο τυχερακιας το ψαχνει ακομα του δουλευε κανονικα και του παιδιου και τωρα μουλαροσε μαλλον και μας κανει νεραααα:):):):):)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Today, 01:36 AM

Darky''Guys I start working on v7.6 now.''

 

Καμμενος με ολη τη σημασια της λεξης:lol: Μια χαρα περασα την JPΥ. Αν περασει κανενας μηνας και δεν βγαλει τιποτα τοτε μονο ειναι να περνας τις ρομ του:p

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Καμμενος με ολη τη σημασια της λεξης:lol: Μια χαρα περασα την JPΥ. Αν περασει κανενας μηνας και δεν βγαλει τιποτα τοτε μονο ειναι να περνας τις ρομ του:p

 

χαλαρααααααααααααααααααααααααα:D:D:D:D:D:D

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καμμενος με ολη τη σημασια της λεξης:lol: Μια χαρα περασα την JPΥ. Αν περασει κανενας μηνας και δεν βγαλει τιποτα τοτε μονο ειναι να περνας τις ρομ του:p

Να περάσει μήνας και να μην βγάλει ρόμ ο σκοτεινούλης (darky) ?

Δύσκολο !!!!

Είναι σαν να μου λες ότι η samsung hellas θα δίνει ελληνική επίσημη αναβάθμιση κάθε εβδομάδα.

Χα χα χα χα !!!!

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

οκ γιατι την μονη γλωσσα οπως σου ειπα ειναι english(uk) τιποτε αλλο.περιμενω φιλε μου:):):):)

 

Το έκανα install από την αρχή και τώρα δουλεύει. Δεν ξέρω τί έφταιξε, θέλει λίγο ψάξιμο μάλλον... τώρα άλλαξα και τα permissions θα ενημερώσω αν χαλάσει κάτι...αλλά αφού μου έγραψες ότι δουλεύει και σε σένα τώρα, οκ...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Το έκανα install από την αρχή και τώρα δουλεύει. Δεν ξέρω τί έφταιξε, θέλει λίγο ψάξιμο μάλλον... τώρα άλλαξα και τα permissions θα ενημερώσω αν χαλάσει κάτι...αλλά αφού μου έγραψες ότι δουλεύει και σε σένα τώρα, οκ...

 

να σου αναφερω κατι παντος οτι ειχα τσεκαρισμενη την αγγλικη και την ελληνικη γλωσσα εκανα ενα reboot και αφου μπηκα παλι στις ρυθμησεις ηταν ΞΕΤΣΕΚΑΡΙΣΜΕΝΕΣ τυχαιω? κατι παιζει παντος θελει ψαξημο:mad::mad::mad:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το έκανα install από την αρχή και τώρα δουλεύει. Δεν ξέρω τί έφταιξε, θέλει λίγο ψάξιμο μάλλον... τώρα άλλαξα και τα permissions θα ενημερώσω αν χαλάσει κάτι...αλλά αφού μου έγραψες ότι δουλεύει και σε σένα τώρα, οκ...

 

Θα το δοκιμασω κι εγω τωρα στην JPY που μολις περασα.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...