Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια καλησπερα χρονια πολλα και καλη χρονια ..........

θελω να ρωτησω μηπως καποιος χρησιμοποιοι το προγραμμα set cpu και μπορει

να μου δωσει της ρυθμισεις του ,δυσκολευομαι στο πως να φτιαξω το προφιλ και ποιες ειναι η καλυτερες ρυθμισεις......ευχ.....

 

και εγω θα ηθελα βοηθεια σε αυτο...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

παιδια εδω κ κανενα 3ημερο το gps μου δεν ειναι τοσο σταθερο.Ειτε θα πιασει σημα κ θα το χασει μετα ειτε καθολου.Εχω jpy.Εχει κανεις δοκιμασει το gps fix απο το sgs ???

 

το gps fix μόνο fix δεν είναι

έχω την darky7 που έχει jpy modem απ'όσο ξέρω, έχω δοκιμάσει με/χωρίς fix και δεν έχω δει διαφορά είτε πιάνω είτε όχι.

Πρέπει να φταίει το jpy modem.

 

JPY αλλά το screen είναι με JPX

 

Δεν τα κοιταω αυτά αλλα μια στιγμή είχα ξεχάσει πότε το φόρτισα και όταν το είδα αυτό λέω δεν πάμε καλά και το κράτησα σαν screen...

 

Γενικά είμαι σε 2 μέρες μέσο όρο με όλα τα froyo με 2 ώρες wifi και καμία ώρα που μου σκαλίζουν άσχετοι τα games με brightness sto 60%

 

λοιπόν εμένα το galaxy δεν μου έχει βγάλει ΠΟΤΕ πάνω από 2 μέρες .

Αυτό δεν βγάζει νόημα σωστά;

Από λίγο XDA που διάβασα υποστηρίζει ένας τύπος οτι άμα φλασάρεις από Odin έχεις δεδομένα λιγότερη μπαταρία από εάν φλασάρεις από KIES

Ακόμα και να είναι η ίδια ρομ.

Εσύ minos197 έχεις φλασάρει από KIES;

 

Κάποιος παρακαλώ να επιβεβαιώσει/διαψεύσει αυτά που λέω γιατί δεν έχω φλασάρει ποτέ από αυτό το τερατούργημα και θα ήθελα να μην το κάνω χωρίς λόγο.

Ευχαριστώ.

Edited by saliez

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

παιδια εβαλα τελικα την v7 του darky αλλα εβαλα το quadrant και εβγαλε 1176..... εχω ακουσει οτι με αυτη βγαζει περιπου 1800... πρεπει να κανω και κατι αλλο?
Link to comment
Share on other sites

παιδια εβαλα τελικα την v7 του darky αλλα εβαλα το quadrant και εβγαλε 1176..... εχω ακουσει οτι με αυτη βγαζει περιπου 1800... πρεπει να κανω και κατι αλλο?

 

Nα απεγκαταστησεις το quadrant :lol:

Σοβαρα, σβηστο και μην ασχολεισαι. Αν η συσκευη σου ειναι smooth δεν εχεις προβλημα.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Το μεσημέρι στη δουλειά,ξέκλεψα λίγο χρόνο και σερφάριζα στο xda και βρήκα ένα πόστ ενός συμπατριώτη μας,όπου είχε προς κατέβασμα ένα αρχεία που αντικαθιστούσε τα εικονίδια μπαταρίας,σήματος κτλ με άλλα "ανδροειδή":lol:

Το κατέβασα,αλλά ήταν .zip και όχι .apk ώστε να το τρέξω και να το εγκαταστήσω...

Έχετε καμιά ιδέα ή κάποιο άλλο τρόπο ώστε να αλλάξω τα εικονίδια;

Link to comment
Share on other sites

ειναι smooth αλλα εχει εχει ενα πολυ σοβαρο θεμα σε αποψη ταχυτητας σε καποιες σελιδες στο νετ... πχ οταν μπαινω antenna.gr - web tv σερνεται!!!!!!!! αφου να φανταστειτε ακομα και το Ν8 ειναι αρκετα πιο γρηγορο σε αυτη την σελιδα..... αχ μονο το desire hd την παιζει σφερα την σελιδα αυτη.... ασχετο αλλα πραγματικα ειδα και αλλα ι9000 με την ρομ αυτη και εβγαζαν ολα εκει περιπου 1800 στο quadrant....
Link to comment
Share on other sites

ειναι smooth αλλα εχει εχει ενα πολυ σοβαρο θεμα σε αποψη ταχυτητας σε καποιες σελιδες στο νετ... πχ οταν μπαινω antenna.gr - web tv σερνεται!!!!!!!! αφου να φανταστειτε ακομα και το Ν8 ειναι αρκετα πιο γρηγορο σε αυτη την σελιδα..... αχ μονο το desire hd την παιζει σφερα την σελιδα αυτη.... ασχετο αλλα πραγματικα ειδα και αλλα ι9000 με την ρομ αυτη και εβγαζαν ολα εκει περιπου 1800 στο quadrant....
Το θεμα ειναι αν σου lockarei σχετικα γρηγορα το GPS....οταν περασεις καποιο προγραμμα γραψε εντυπωσεις. :)
Link to comment
Share on other sites

εγω με το quadrant εχω σταματησει να ασχολουμε επειδη με την ρομ του darky v7 βλεπω οτι το κινητο ειναι πολυ smooth και γρηγορο και μου εβγαλε 1600 περιπου ενω οταν ειχα την επισημη 2.1 το κινητο δεν πηγαινε οσο καλα παει τωρα και μου εβγαζε 2300 οποτε μαλλον μας δουλευει το quadrant .
Link to comment
Share on other sites

Το μεσημέρι στη δουλειά,ξέκλεψα λίγο χρόνο και σερφάριζα στο xda και βρήκα ένα πόστ ενός συμπατριώτη μας,όπου είχε προς κατέβασμα ένα αρχεία που αντικαθιστούσε τα εικονίδια μπαταρίας,σήματος κτλ με άλλα "ανδροειδή":lol:

Το κατέβασα,αλλά ήταν .zip και όχι .apk ώστε να το τρέξω και να το εγκαταστήσω...

Έχετε καμιά ιδέα ή κάποιο άλλο τρόπο ώστε να αλλάξω τα εικονίδια;

 

Αν ειναι αυτο που φανταζομαι ( http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=765419 )δεν ειναι εφαρμογη , ειναι ενα Mod που πρεπει να περαστει μεσω recovery mode. Πρεπει να παιζει και καποια εφαρμογη στο μαρκετ βεβαια για τετοια δουλεια, νομιζω καποιος ειχε ποσταρει κατι σχετικο. Παντως προσοχη γιατι καθε mod ειναι για συγκεκριμενη rom, δεν περνας οτι να ναι, γιατι μπορει να το μπρικαρεις.

 

Μπορει να ενννοεις κι αυτο βεβαια http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=826870

 

Σε καθε περιπτωση θελει προσοχη να περασεις το καταλληλο για την αναλογη ρομ.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Όχι,ήταν από τον nikosrs4(τον θυμήθηκα) και άλλαζαν όλα τα εικονίδια επάνω.

Μπαταρίας,σήματος,σήμα wi-fi,3g κτλ με άλλα,βασισμένα στο ρομποτάκι της android.

Απλά,νομίζω ότι το βρήκα εδω μέσα σε link και μέσω του λίνκ με πήγε στο xda και είπα μήπως το έχει κάνει και κάποιος άλλος εδώ μέσα.

Έστειλα μύνημα στο μέλος αυτό,μήπως και μπορέσει να βοηθήσει,γιατί όπως είπες,αν προορίζεται για άλλη ρόμ μπορεί να μπλέξουμε και δεν αξίζει...

Link to comment
Share on other sites

Darky's v7.5

 

Introduce Wipe / No Wipe ROM

Fixed Messaging Force Close [AOSP MMS App]

Much better readable battery icon

Black Transparent Dropdown-Menu

34 new fonts to choose from

Gingerbread keyboard with vibrate mode / dictionary working

Battery Drain Fix [DXJPA WiFi Modules]

Fixed 3rd Party Camera Apps FC [replaced Email App with Stock Samsung Email]

Progressbars back to orange colour

Improved GPS [Fixed for Europe]

CSC Fix [XEU - All Samsung Apps]

Bluetooth Fix [send / receive]

Stock Android Font [DroidSans]

New Default Wallpaper [black World Map - Hi-Tech]

New Wallpapers [High Quality]

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=814091

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε. Έβαλα τις τιμές στο Autokiller στο strict, το aggressive πως στην αρχή συνιστά ο tyxerakias, το έβαλα και στο extreme όπως μου πρότεινε ότι είναι καλύτερα ένας φίλος μου αλλά εγώ δοκίμασα να το βάλω στο ultimate και δείχνει ξεκάθαρα το κινητό ότι έχει περισσότερη ram. Γιατί προτείνονται τα υπόλοιπα κι όχι το ultimate; Πειράζει που το έχω στο ultimate; Προφανώς αρχίζει το αυτόματο σκότωμα εφαρμογών σε ανώτερο όριο ram. Είναι απαραίτητα κακό αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε. Έβαλα τις τιμές στο Autokiller στο strict, το aggressive πως στην αρχή συνιστά ο tyxerakias, το έβαλα και στο extreme όπως μου πρότεινε ότι είναι καλύτερα ένας φίλος μου αλλά εγώ δοκίμασα να το βάλω στο ultimate και δείχνει ξεκάθαρα το κινητό ότι έχει περισσότερη ram. Γιατί προτείνονται τα υπόλοιπα κι όχι το ultimate; Πειράζει που το έχω στο ultimate; Προφανώς αρχίζει το αυτόματο σκότωμα εφαρμογών σε ανώτερο όριο ram. Είναι απαραίτητα κακό αυτό;

 

Δεν ειναι τοσο απλο οσο εξαρχης φαινεται. Υπαρχει ολοκληρη αναλυση σχετικα με το θεμα αυτο. Μια ματια στον οδηγο που ειναι στην υπογραφη του χρηστη TonyK οπως επισης και στο blog του θα σε κατατοπισει πληρως σχετικα.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

ειναι smooth αλλα εχει εχει ενα πολυ σοβαρο θεμα σε αποψη ταχυτητας σε καποιες σελιδες στο νετ... πχ οταν μπαινω antenna.gr - web tv σερνεται!!!!!!!! αφου να φανταστειτε ακομα και το Ν8 ειναι αρκετα πιο γρηγορο σε αυτη την σελιδα..... αχ μονο το desire hd την παιζει σφερα την σελιδα αυτη.... ασχετο αλλα πραγματικα ειδα και αλλα ι9000 με την ρομ αυτη και εβγαζαν ολα εκει περιπου 1800 στο quadrant....

αν σε ενδιαφερουν τα νουμερα στο quadrant πρεπει να βαλεις το lagfix

Χαίρετε. Έβαλα τις τιμές στο Autokiller στο strict, το aggressive πως στην αρχή συνιστά ο tyxerakias, το έβαλα και στο extreme όπως μου πρότεινε ότι είναι καλύτερα ένας φίλος μου αλλά εγώ δοκίμασα να το βάλω στο ultimate και δείχνει ξεκάθαρα το κινητό ότι έχει περισσότερη ram. Γιατί προτείνονται τα υπόλοιπα κι όχι το ultimate; Πειράζει που το έχω στο ultimate; Προφανώς αρχίζει το αυτόματο σκότωμα εφαρμογών σε ανώτερο όριο ram. Είναι απαραίτητα κακό αυτό;

 

κακο δεν ειναι, αλλα προκειμενου να κρατησει την ελευθερη ram σε υψηλα επιπεδα θα αρχησει να "σκοτωνει" τις εφαρμογες πολυ γρηγορα...

δηλαδη θα σε αφησει να τρεχεις μονο 5-6 εφαρμογες πχ αντι για 12-13

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Στο P500 που ειχα το widget (wi-fi,bt,Gps) στην notification bar ειχε και εικονιδιο για mobile data on/off.....παιζει κατι αντιστοιχο για Galaxy?
Link to comment
Share on other sites

Στο P500 που ειχα το widget (wi-fi,bt,Gps) στην notification bar ειχε και εικονιδιο για mobile data on/off.....παιζει κατι αντιστοιχο για Galaxy?

 

Μονο στην froyo πατωντας παρατεταμενα το κουμπι power

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Μόλις φόρεσα darky 7,5 και εννοείται αύριο πάω να φορτίσω την κάρτα να κεράσω το παλικάρι μια μπυρα.

 

Σε κανα 2 μέρες θα σας πώ εντυπώσεις

Link to comment
Share on other sites

Μόλις φόρεσα darky 7,5 και εννοείται αύριο πάω να φορτίσω την κάρτα να κεράσω το παλικάρι μια μπυρα.

 

Σε κανα 2 μέρες θα σας πώ εντυπώσεις

 

Ωραιος περιμενουμε:)

 

Darky's v7.5 Gingerbread Edition ★ JPY ★ // AWESOME EDITION! παλι καλα που δεν σπευδω να φλασαρω και περιμενω δηλαδη. Ο τυπος αλλαζει τις ρομ σαν τα πουκαμισα.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος περιμενουμε:)

 

Darky's v7.5 Gingerbread Edition ★ JPY ★ // AWESOME EDITION! παλι καλα που δεν σπευδω να φλασαρω και περιμενω δηλαδη. Ο τυπος αλλαζει τις ρομ σαν τα πουκαμισα.

 

Βασικά ρε φίλε με κάτι τέτοιους τύπους τα παίρνω στο κρανίο που έχω πληρώσει μέσα στα λεφτά αγοράς του galaxy υποστήριξη από την samsung. 1000 καλύτερα να τα έσκαγα σε αυτούς

 

Απο πρώτη εντύπωση πάντως (με no wipe είμαι και σχεδόν 300 εφαρμογές) δείχνει ακόμα πιο smooth?????????? δεν πάει καλά ο τύπος λεμε

 

 

Το battery icon άλλαξε απο όρθιο σε πλαγιαστό με μεγαλύτερους τους αριθμούς μέσα του για να διαβάζεται καλύτερα.

Η notification bar έγινε transparent

Το gps μου κλείδωσε σε 3 δευτερόλεπτα, το ίδιο όμως κλείδωνε και πρίν (Assisted-GPS)

Για μπαταρία δεν μιλάω για τουλάχιστον 4 μέρες αν δεν κάνω σωστά calibrate μιας και με την 7 είχα τρελό πρόβλημα

Το samsung market πλέων δείχνει πιο πολλά apps.

Δυστυχώς άλλαξε το apk του sms application σε ένα που δεν μου αρέσει καθόλουυυυυυυυυυυυυυυ........ τύφλα να έχει το handcent sms

Edited by GnF
Link to comment
Share on other sites

αν σε ενδιαφερουν τα νουμερα στο quadrant πρεπει να βαλεις το lagfix

 

 

κακο δεν ειναι, αλλα προκειμενου να κρατησει την ελευθερη ram σε υψηλα επιπεδα θα αρχησει να "σκοτωνει" τις εφαρμογες πολυ γρηγορα...

δηλαδη θα σε αφησει να τρεχεις μονο 5-6 εφαρμογες πχ αντι για 12-13

 

Εντάξει τότε, ισχύει αυτό που φανταζόμουν. Εξάλλου δεν χρησιμοποιώ πολλές εφαρμογές συγχρόνως στο κινητό μου, το πολύ 2. Οπότε το κρατάω στο ultimate. Σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει τότε, ισχύει αυτό που φανταζόμουν. Εξάλλου δεν χρησιμοποιώ πολλές εφαρμογές συγχρόνως στο κινητό μου, το πολύ 2. Οπότε το κρατάω στο ultimate. Σας ευχαριστώ πολύ!

 

αν χρησιμοποιεις 2 εφαρμογες μονο νομιζω δεν εχει νοημα να χρησιμοποιεις τον auto killer

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

αν χρησιμοποιεις 2 εφαρμογες μονο νομιζω δεν εχει νοημα να χρησιμοποιεις τον auto killer

 

+1. Το android δεν είναι σαν τα windows, δεν πρέπει να αποδεσμεύσεις όση μνήμη μπορείς, δεν πειράζει να γεμίζει η μνήμη, έχουμε πει πολλές φορές ότι δουλεύει μια χαρά το κινητό και μόνο 60 mb να είναι ελεύθερα. Και με το froyo 2.2 εγώ κάτω απο 80 δεν είχα πέσει ποτέ. (με 2.2.1 είναι μόνιμα 100+). Το μόνο που καταφέρνεις με το να σκοτώνεις συνέχεια εφαρμογές είναι το να αργούν να φορτώσουν την επόμενη φορά που θα ανοίξουν. Εξ'άλλου αν δε χρησιμοποιηθεί η εφαρμογή για μεγάλο διάστημα, το android την αφαιρεί από μόνο του. Δοκίμασε τις τιμές του ΤοnyK, 40, 50, 60, (ή έστω τις strict), που αφήνουν το κινητό να αναπνεύσει, και πες μας αν θα δεις διαφορά με τώρα... εγώ πιστεύω δε θα δεις καμία, αν όχι βελτίωση στη χρήση.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • Το battery icon άλλαξε απο όρθιο σε πλαγιαστό με μεγαλύτερους τους αριθμούς μέσα του για να διαβάζεται καλύτερα.

  • Η notification bar έγινε transparent

  • Το gps μου κλείδωσε σε 3 δευτερόλεπτα, το ίδιο όμως κλείδωνε και πρίν (Assisted-GPS)

Για μπαταρία δεν μιλάω για τουλάχιστον 4 μέρες αν δεν κάνω σωστά calibrate μιας και με την 7 είχα τρελό πρόβλημα

  • Το samsung market πλέων δείχνει πιο πολλά apps.

  • Δυστυχώς άλλαξε το apk του sms application σε ένα που δεν μου αρέσει καθόλουυυυυυυυυυυυυυυ........ τύφλα να έχει το handcent sms

 

χμμμ με βλέπω να ξηλώνω το sms apk που έχει βάλει και να βάλω πίσω της 7. MMS δεν μπορώ να στείλω μου τα δείχνει πάντα σε αποστολή

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος περιμενουμε:)

 

Darky's v7.5 Gingerbread Edition ★ JPY ★ // AWESOME EDITION! παλι καλα που δεν σπευδω να φλασαρω και περιμενω δηλαδη. Ο τυπος αλλαζει τις ρομ σαν τα πουκαμισα.

είμουνα στην 7 με voodoo lagfix enabled, έβγαλα το lagfix πέρασα από πάνω την 7.5

ξαναέβαλα το lagfix και όλα κομπλέ ούτε αππς έχασα ούτε ρυθμίσεις ακόμα και τα εικονίδια στον Launcher είναι όλα εκεί. :)

 

για το gps δεν ξέρω άμα είναι placebo effect έχω την εντύπωση οτι λοκάρει ποιο γρήγορα.

το μαμά sms έχει άσπρο font σε ένα ΜΑΥΡΟ gingerbeard theme λολ!(epic fail)

κατά τα άλλα ο τύπος σένια ίδια φάση με την προηγούμενη και φένεται όντως βελτιωμένη.

1600 quadrant με lagfix.

 

υγ; η αναφορά παράδοσης δεν λειτουργεί για όποιον ενδιαφέρεται

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Μη την βάλετε ακόμα την 7.5 θα βγάλει και 7.6 σε λίγες ώρες γιατί θέλει να κάνει κάτι διορθώσεις σε διάφορα θέματα.
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...