Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βασικα εχω Darkyy's 7.5 (2.2.1 δηλ).

 

Οταν εχεις παραφορτωμενη την συσκευη ή/και κανεις πραγματα που ξεφευγουν λιγο απο το "Voice-SMS-WEB" τοτε παρατηρεις κοληματα που απλα δεν σ'αρεσουν ;)

 

ενα πραγμα θα σας πω και θα το σταματησω εδω( παντα φιλικα)..χαρητε τη συσκευη σας γιατι το μονο που κατορθωνετε ειναι να δημιουργητε ενα κινητο βασανο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ενα πραγμα θα σας πω και θα το σταματησω εδω( παντα φιλικα)..χαρητε τη συσκευη σας γιατι το μονο που κατορθωνετε ειναι να δημιουργητε ενα κινητο βασανο

 

Θα συμφωνησω μεν, ΑΛΛΑ μην ξεχνας οτι ο καθενας απο εμας που δοκιμαζει, πειραζει, χαρχαλευει και πολλες φορες χαλαει το κινητο του, βοηθαει την κοινοτητα (οποια και αν ειναι αυτη) με πολλους και διαφορετικους τροπους, και πρωτοι κ καλυτεροι φυσικα οι devs και οι rom cookers και τελος εμεις που κανουμε τους beta testers :D

 

Y.Γ: Το μονο ηλεκτρονικο μου που δεν εχει το latest firmware ή/και custom ειναι ο φουρνος μικροκυματων :X

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετά την αναβάθμιση με το registry patch σε 2.2.1 JPY παρατήρησα ότι έχει αλλάξει το product code σε KOR. Δυστυχώς το πήρα χαμπάρι αφού είχα στήσει το κινητό και τώρα που το άλλαξα σε XEU (δεν περίμενα να βρω ελληνικό product code) πρέπει να το ξαναστήσω γιατί χάνονται τα πάντα. Το καλό της υπόθεσης είναι ότι πλέον εμφανίζονται όλες οι εφαρμογές της Samsung και όχι μόνο 8 που εμφανιζόντουσαν μετά το φλασάρισμα. Καλό θα ήταν ίσως στους οδηγούς να το επισημάνουμε ώστε να γίνεται ο έλεγχος του product code πριν στήσουμε το τηλέφωνο.
Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια ;)
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετά την αναβάθμιση με το registry patch σε 2.2.1 JPY παρατήρησα ότι έχει αλλάξει το product code σε KOR. Δυστυχώς το πήρα χαμπάρι αφού είχα στήσει το κινητό και τώρα που το άλλαξα σε XEU (δεν περίμενα να βρω ελληνικό product code) πρέπει να το ξαναστήσω γιατί χάνονται τα πάντα. Το καλό της υπόθεσης είναι ότι πλέον εμφανίζονται όλες οι εφαρμογές της Samsung και όχι μόνο 8 που εμφανιζόντουσαν μετά το φλασάρισμα. Καλό θα ήταν ίσως στους οδηγούς να το επισημάνουμε ώστε να γίνεται ο έλεγχος του product code πριν στήσουμε το τηλέφωνο.

 

Nα μη μπερδευόμαστε, αυτό που λες εσύ δεν είναι το product code, αλλά το sales code. Kαι φυσικά αφού το τηλέφωνο είναι COS, το firmware που είναι αγγλικό δε βρηκε αγγλικό product code και έβαλε default τον Koρεάτικο sales code. To sales code αλλάζει με τον κωδικό *272*imei#, αλλά η αλλαγή του στην περίπτωση ελληνικού τηλεφώνου δεν προσφέρει και πολλά πράγματα, απλά τους ΑPN τους αγγλικούς, και κάποια διαφορετικά apps που δινει στην Αγγλία η Samsung apps. To product code δεν αλλάζει εύκολα, πρέπει να αλλάξεις αρχεία του συστήματος και είναι επικίνδυνο.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

παιδια κατεβασα την 2.2.1 .με ποιο θα την κανω root? superoneclick γινεται?ρωταω γιατι την εκανα με αυτο και βλεπω οτι ψηλοκολαει.ευχαριστω πολυ
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια κατεβασα την 2.2.1 .με ποιο θα την κανω root? superoneclick γινεται?ρωταω γιατι την εκανα με αυτο και βλεπω οτι ψηλοκολαει.ευχαριστω πολυ

 

κανε μια επανακκινηση την συσκευη και δες αν σου κολλαει μετα...

 

Nα μη μπερδευόμαστε, αυτό που λες εσύ δεν είναι το product code, αλλά το sales code. Kαι φυσικά αφού το τηλέφωνο είναι COS, το firmware που είναι αγγλικό δε βρηκε αγγλικό product code και έβαλε default τον Koρεάτικο sales code. To sales code αλλάζει με τον κωδικό *272*imei#, αλλά η αλλαγή του στην περίπτωση ελληνικού τηλεφώνου δεν προσφέρει και πολλά πράγματα, απλά τους ΑPN τους αγγλικούς, και κάποια διαφορετικά apps που δινει στην Αγγλία η Samsung apps. To product code δεν αλλάζει εύκολα, πρέπει να αλλάξεις αρχεία του συστήματος και είναι επικίνδυνο.

 

Αλεξ ξεχασες και μια # :p ειναι *#272*imei#

Edited by gianpithio
Συνένωση Συνεχόμενων Μηνυμάτων.
Link to comment
Share on other sites

κανε μια επανακκινηση την συσκευη και δες αν σου κολλαει μετα...

 

οκ ολα καλα.να ρωτησω το recovery2e μπορω να το επαναφερω με την διαδικασια αυτη που περγραφουν εδω???? http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=788108 [21.12.2010][CF-Root v1.3] JPH/K/6/M/A/O/U/X/Y - su+busybox+2e, CWM compat!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

οκ ολα καλα.να ρωτησω το recovery2e μπορω να το επαναφερω με την διαδικασια αυτη που περγραφουν εδω???? http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=788108 [21.12.2010][CF-Root v1.3] JPH/K/6/M/A/O/U/X/Y - su+busybox+2e, CWM compat!

 

μπορεις να την κανεις ροοτ και να εχει και το recovery2e..πρωτα κανεις unroot το superoneclick και μετα κανεις ροοτ με cf root οπως ειπες..κανεις με το τελευταιο cf root του αντιστοιχου firmware...ακολουθα τις οδηγιες για να το κανεις..μετα για να το κανεις unroot πρεπει να ξαναγλασαρεις...αλλιως το κανεις οπως λεει ο tyxerakias στο πρωτο ποστ

Link to comment
Share on other sites

αν μιλας κι εσυ για την 2.2.1 οταν το Quadrant σου εδειξε μεγαλυτερο σκορ,εσυ ειδες καμια διαφορα???

ημαρτον δηλαδη με αυτο το Quadrant!!κανετε τα τηλεφωνα σας να σερνονται αρκει να βλεπεται μεγαλυτερο σκορ στο Quadrant!!

 

ανοίγει μεγάλες εφαρμογές όπως το ραλάκι της gameloft 3-4 δευτερόλεπτα ποιο γρήγορα.

Γενικά είναι αχρείαστο και το lagfix καταναλώνει αποδεδειγμένα ποιο πολύ την μπαταρία.

Αυτά. ;)

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Κανένα νέο για το πότε θα μπορέσουμε να φλάσάρουμε την 2.3 δεν έχουμε;

Ο supercurio βλέπω ότι χαρακτηρίζει την δικιά του "unstable"....

 

Αν δεν βγεί καμιά διαθέσιμη 2.3 θα πάω για Darky's v7.6....ήμαρτον,πόσο ακόμα να την τραβήξει την έρμη την 2.2.1:lol:

Link to comment
Share on other sites

παιδια πως βαζω τα ελληνικα στο samsung keypad.κατεβασα την 2.2.1 jpy εβαλα το swype αλλα τησ samsung????? που το βρισκω??????
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια πως βαζω τα ελληνικα στο samsung keypad.κατεβασα την 2.2.1 jpy εβαλα το swype αλλα τησ samsung????? που το βρισκω??????

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3393195#post3393195

Link to comment
Share on other sites

Nα μη μπερδευόμαστε, αυτό που λες εσύ δεν είναι το product code, αλλά το sales code. Kαι φυσικά αφού το τηλέφωνο είναι COS, το firmware που είναι αγγλικό δε βρηκε αγγλικό product code και έβαλε default τον Koρεάτικο sales code. To sales code αλλάζει με τον κωδικό *272*imei#, αλλά η αλλαγή του στην περίπτωση ελληνικού τηλεφώνου δεν προσφέρει και πολλά πράγματα, απλά τους ΑPN τους αγγλικούς, και κάποια διαφορετικά apps που δινει στην Αγγλία η Samsung apps. To product code δεν αλλάζει εύκολα, πρέπει να αλλάξεις αρχεία του συστήματος και είναι επικίνδυνο.

 

Alex, η αλλαγή αυτή δεν προσφέρει κανένα APN. Προσφέρει όμως τα apps της Samsung, στη δική μου περίπτωση τουλάχιστον. Επειδή διάβασα ότι πολλοί φίλοι εδώ δε βρίσκουν κάποιες εφαρμογές της Samsung μετά την αναβάθμιση όπως το Kies Air, είπα να το αναφέρω.

Επίσης, το kies δε μου λέει πλέον ότι η συσκευή δεν μπορεί να αναβαθμιστεί, αλλά ότι έχω την τελευταία έκδοση. Τώρα βέβαια αφού υπάρχει το registry patcher δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να ανησυχήσει κάποιον το μήνυμα ότι η συσκευή δεν αναβαθμίζεται.

Τέλος πάντων κατά την ταπεινή μου άποψη καλό είναι να αναφερθεί.

Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια ;)
Link to comment
Share on other sites

Επισημα εχω το 3button combo ας ειναι καλα τα παιδια εδω μεσα και ο οδηγος , χιλια ευχαριστω και μπραβο και παλι

 

 

Κατεβαζω την darky τωρα , να ρωτησω χρειαζεται καποια αλλη προετοιμασια εκτος απο τα 3button combo για να μπορεσω να την φλασαρω οχι ετσι ?

Edited by Spireto_2158

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

 

προσπαθω να κανω αντηγραφει ενα αρχειο και μου γραφει αποτυχια γιατι?????? μεσα στο system

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

προσπαθω να κανω αντηγραφει ενα αρχειο και μου γραφει αποτυχια γιατι?????? μεσα στο system

 

Φανταζομαι το κανεις με root explorer ετσι??..αν ναι,πατησες το κουμπακι πανω δεξια για να μπορεσει να κανει mount τα αρχεια σε read/write?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια να ρωτησω σλασαρα ξανα την JPY και με λαχιστα προγραματα επανω και με ελληνικα πληκτρολογια περασμενα μου λεει οτι στο system εχω μονο 492κβ ελευθερα. Τι εχει γινει?

Προσπαθω να αλαξω των TW launcher και δεν μπορω γιατι δεν εχω χωρο.

Ενω στις ρυθμισεις εκει που μου δειχνει τον διαθεσιμο χωρο λεει οτι εχω 1,7 gb ελευθερα.

Ενω με τον root explorer βλεπει μονο 492 kb

Edited by THV
Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι το κανεις με root explorer ετσι??..αν ναι,πατησες το κουμπακι πανω δεξια για να μπορεσει να κανει mount τα αρχεια σε read/write?

 

ναι ναι φιλε μου 1 αρχειο δεν μου το αντιγραφη και μου βγαζει PASTE FAILURE :there was not enough free disk space to complete the paste operation

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

η internal SD-card ποια ειναι ρε παιδια ? η εσωτερικη που εχει η 8 γιγα ?

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

η internal SD-card ποια ειναι ρε παιδια ? η εσωτερικη που εχει η 8 γιγα ?

 

Ακριβως.Αλλα θα σου δειχνει διαθεσιμα γυρω στα 5.7gb?

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα το εχω συνδεσει το κινητο με τον υπολογιστη μου βγαζει την ιντερναλ και μου δειχνει τον φακελου της φωτογραφικης μηχανης , ανδροιδ και τετοια εγω θα ριξω το αρχειο του δαρκυ εκει περα σωστα ?

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα το εχω συνδεσει το κινητο με τον υπολογιστη μου βγαζει την ιντερναλ και μου δειχνει τον φακελου της φωτογραφικης μηχανης , ανδροιδ και τετοια εγω θα ριξω το αρχειο του δαρκυ εκει περα σωστα ?

 

Διαβασε εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=814091 το κομματι που λεει installation guide,Ποιο firmware φορας τωρα?

Επισης πριν κανεις ο,τιδηποτε βεβαιωσου οτι δουλευει το 3 button combo!!!!!

Edited by afilopou

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Μια και άρχισα να μπαίνω λίγο στο νόημα και την διαδικασία του φλασαρίσματος, για πείτε λίγο, τι λέει η Darky σε σχέση με την 2.2.1 JPY ; Είχα την 2.1, έβαλα επίσημη 2.2 και μου σπασε τα νεύρα και μετα πέρασα την 2.2.1 και είδα την υγειά μου... Απο 2.2.1, αν είσαι ικανοποιημένος, αξίζει να βάλεις την Darky; Υπάρχει κανένα τρανταχτο πλεονέκτημα; (στην 2.2.1 μου δουλευέι πολύ καλά και το GPS και η μπαταρία με νορμάλ χρήση μου κρατάει ~ 22-23 ώρες όπως και με την 2.1 . Στου darky τι παίζει ; )
Link to comment
Share on other sites

Εχω την jm3 και τωρα εχω βαλει το clockwork η οπως λεγεται και του εδωσα διαταγη να μπουταρει απο την καρτα μνημης και τωρα μου λεει finding update package του εχω επιλεξει την ρομ του δαρκυ και περιμενω

 

 

 

Εδω και περιπου 30 δευτερολεπτα εχει μεινει στο update package ... τι γινεται ? ετσι κανει καθε φορα ?

 

Φιλε μου το 3button combo μολις το ενεργοποιησα τσεκαρισμενο και τωρα εχει μεινει στο update package

Edited by Spireto_2158

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

Μια και άρχισα να μπαίνω λίγο στο νόημα και την διαδικασία του φλασαρίσματος, για πείτε λίγο, τι λέει η Darky σε σχέση με την 2.2.1 JPY ; Είχα την 2.1, έβαλα επίσημη 2.2 και μου σπασε τα νεύρα και μετα πέρασα την 2.2.1 και είδα την υγειά μου... Απο 2.2.1, αν είσαι ικανοποιημένος, αξίζει να βάλεις την Darky; Υπάρχει κανένα τρανταχτο πλεονέκτημα; (στην 2.2.1 μου δουλευέι πολύ καλά και το GPS και η μπαταρία με νορμάλ χρήση μου κρατάει ~ 22-23 ώρες όπως και με την 2.1 . Στου darky τι παίζει ; )

 

Κοιτα θα σου ελεγα να κατσεις στα αυγα σου :D ...αλλα αν σε τρωει τοσο πολυ το χερι σου και σου δουλευει το 3button combo τοτε με τη darky θα παρεις μια γευση για το πώς θα ειναι η gingerbread (ΣΗΜ. δεν ειναι gingerbread απλα εχει το look της gingerbread).Eν κατακλειδι ασε το κινητο στην ησυχια του :lol:

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...