Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Όταν βγάζει μια νέα ROM ο Darky, οι πρώτοι χρήστες είναι "testers" και συνήθως τις επόμενες μέρες ακολουθούν νέα versions με βελτιώσεις και bug fixes. Για αυτό είναι ώριμο να κάνετε install αφότου σταθεροποιηθεί, δηλαδή 2-3 μέρες μετά το τελευταίο version ...κατά τα άλλα κάνει εξαιρετική δουλειά και ακολουθώ τις ROM του από την 4.1 έως σήμερα προσθέτοντας απλά από cwm το ελληνικό swype (apn έχει σωστά δεν χρειάζεται αλλαγή csc)
Λοιπόν, το ζήτησα από Darky και πλέον από την ερχόμενη v7.6 θα έχει και ελληνικά το swype (by default χωρίς να χρειάζεται να το προσθέσουμε εμείς) ;)
Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη φιλε μου που δεν βγαλαμε οδηγο για το πως μπαινεις σε recovery και download. Και το αγοραζεις και για δευτερη φορα το τηλεφωνο...Σορρυ για το υφος μου αλλα ειναι αναλογο με το δικο σου...

Φιλε μου καθε αλλο παρα παραξενο υφος ηθελα να φανει το μηνυμα μου , περισσοτερο χιουμοριστικα . Την πρωτη φορα το ειχα βρει τωρα ομως δεν το θυμομουν εξου και η ερωτηση :) .

 

 

Λοιπον απο τι συμπαιρενω και δοκιμαζοντας το συνδιασμο απο την στιγμη που δεν κανει τιποτα αλλα συνεχιζει και μου δειχνει το S με τον ηχο σημαινει οτι δεν εχω τα 3 κουμπια ετσι ?

Edited by Spireto_2158

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

Επειδη βλεπω οργιο φλασαρισματος, καλου κακου εχω κανει παραγγελια και το usb jig μου :-))

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την v7 του Darky (πριν βγάλει την v7.5) και ενώ σήμερα το πρωί έβγαλα το κινητό από τον φορτιστή, όλη την ημέρα έστειλα ΜΟΛΙΣ ένα sms, έλαβα δύο και η μπαταρία είναι στο 9% !!!!!!

 

Στο 1ο post στο thread του xda υπάρχει αυτό το link για προβλήματα μπαταρίας, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω ποιο είναι το δικό μου.

Φυσικά όλες αυτές τις ώρες είμουν στη δουλειά, οπότε δεν ασχολήθηκα καθόλου με το wifi, άρα δεν φταίει αυτό για το μεγάλο drain.

 

Κάποια ιδέα στο τί να κάνω;

 

Ps. Κατά τη διάρκεια του flashαρίσματος της rom έκανα wipe battery statistics από το ClokWorkMod Recovery

Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς...
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την v7 του Darky (πριν βγάλει την v7.5) και ενώ σήμερα το πρωί έβγαλα το κινητό από τον φορτιστή, όλη την ημέρα έστειλα ΜΟΛΙΣ ένα sms, έλαβα δύο και η μπαταρία είναι στο 9% !!!!!!

 

Στο 1ο post στο thread του xda υπάρχει αυτό το link για προβλήματα μπαταρίας, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω ποιο είναι το δικό μου.

Φυσικά όλες αυτές τις ώρες είμουν στη δουλειά, οπότε δεν ασχολήθηκα καθόλου με το wifi, άρα δεν φταίει αυτό για το μεγάλο drain.

 

Κάποια ιδέα στο τί να κάνω;

 

Ps. Κατά τη διάρκεια του flashαρίσματος της rom έκανα wipe battery statistics από το ClokWorkMod Recovery

 

Φόρτισε φουλ (οταν σου πει οτι φόρτισε βγαλε το φορτιστή για λιγο και ξαναβάλε τον)

Αφου σου πει φουλ σβήσε τα battery stats. Και ανοιξε το τηλεφωνο. Αδειασέ το τηλέφωνο τελειως μέχρι να σβήσει. Φόρτισέ το πάλι στο 100%

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καθε αλλο παρα παραξενο υφος ηθελα να φανει το μηνυμα μου , περισσοτερο χιουμοριστικα . Την πρωτη φορα το ειχα βρει τωρα ομως δεν το θυμομουν εξου και η ερωτηση :) .

 

 

Λοιπον απο τι συμπαιρενω και δοκιμαζοντας το συνδιασμο απο την στιγμη που δεν κανει τιποτα αλλα συνεχιζει και μου δειχνει το S με τον ηχο σημαινει οτι δεν εχω τα 3 κουμπια ετσι ?

 

Ελα φιλε μου να με συγχωρεσεις τοτε για το υφος μου απλα το πηρα λιγο στραβα:p Ειμαι ψιλοπαραξενος με αυτα τα θεματα οπως θα εχεις καταλαβει:)

 

Λοιπον οσο για το κινητο σου μπορεις να δοκιμασεις αλλες 2-3 φορες μηπως και δεν πατησες καλα τα κουμπια. Δοκιμασε να τα πατησεις με τη σειρα κρατωντας τα μετα πατημενα φυσικα, δηλαδη πρωτα το vol up και το κρατας, μετα το home και το κρατας και μετα το power και το κρατας. Αν δεν μπει δεν εχεις το συνδυασμο. Εαν επιθυμεις να επαναφερεις κοιτας στην υπογραφη μου και παντα με παρα πολυ προσοχη.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Εχετε βγαλει οδηγους για χιλια δυο πραγματα το απλο απλουστατο , πως μπαινουμε σε 3button combo δεν αναφερατε , τι παταμε vol down home button kai to on/off ? παρατεταμενα ?

 

Aπό τον οδηγό για firmware restore της JM2, αυτολεξεί:

"Βάλε το τηλέφωνο σε download mode, με τα 3 κουμπιά (volume down (MEIΩΣΗ ΕΝΤΑΣΗΣ), home (το μεγάλο κεντρικό), power (δεξιά, από κεί που ανάβει)), ..."

 

Διαβάζουμε πρώτα, ρωτάμε μετά...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ναι νομιζω πως δεν τον εχω τωρα δοκιμασα με το vol up home kai on/off και μου εβγαζε επανειλημμένα το μημυμα που βγαζει στην αρχη αρχη . Αρα απο τι καταλαβα δεν τον εχω . Λοιπον βαζω πλωρη για τον οδηγο σου τον εχω διαβασει ηδη τρεις φορες εχω κατεβασει και τα αρχειακια , να ρωτησω πρεπει να το εχω πληρως φορτισμενο ε ?

 

 

@ Tyxerakias εχω διαβασει ολους τους οδηγους απο δυο και τρεις φορες αυτο δυστηχως μου διεφυγε η δεν το προσεξα :/

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

έχοντας κάνει την αναβάθμιση σε 2.2 (μέσω kies patcher) προσπαθώ ΟΛΗ μέρα σήμερα να το κάνω root και δεν μου βγαίνει ούτε με το z4root ούτε και με το superoneklick, τι μπορεί να παίζει; σίγουρα κάτι κάνω λάθος αλλά δεν βρίσκω τι, δοκίμασα να τα εγκαταστήσω με το debuging και τικαρισμένο και ατικάριστο, το αποτέλεσμα σε όλες το ίδιο, ΔΕΝ rootαρει το κινητό, αντίθετα, κάνει δονήσεις (που προφανώς σημαίνουν οτι κάτι δεν πήγε καλά) και κολλάει.

μπορεί κάποιος να κάνει τον κόπο να γράψει βήμα βήμα πως γίνεται το root;

είχα βάλει επιτυχώς την 2.2.1 και την έβγαλα και ξαναέβαλα την 2.2 διότι δεν μπόρεσα να κάνω το root και να περάσω το ελληνικό πληκτρολόγιο λόγω του ότι μου είναι άκρως απαραίτητο καθώς επικοινωνώ μόνο με sms και e-mail.

 

ευχαριστώ για την βοήθεια σας

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Ναι νομιζω πως δεν τον εχω τωρα δοκιμασα με το vol up home kai on/off και μου εβγαζε επανειλημμένα το μημυμα που βγαζει στην αρχη αρχη . Αρα απο τι καταλαβα δεν τον εχω . Λοιπον βαζω πλωρη για τον οδηγο σου τον εχω διαβασει ηδη τρεις φορες εχω κατεβασει και τα αρχειακια , να ρωτησω πρεπει να το εχω πληρως φορτισμενο ε ?

 

 

@ Tyxerakias εχω διαβασει ολους τους οδηγους απο δυο και τρεις φορες αυτο δυστηχως μου διεφυγε η δεν το προσεξα :/

 

Για καλο και για κακο μπορεις να το φορτισεις πληρως.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Φόρτισε φουλ (οταν σου πει οτι φόρτισε βγαλε το φορτιστή για λιγο και ξαναβάλε τον)

Αφου σου πει φουλ σβήσε τα battery stats. Και ανοιξε το τηλεφωνο. Αδειασέ το τηλέφωνο τελειως μέχρι να σβήσει. Φόρτισέ το πάλι στο 100%

 

Θα το δοκιμάσω και θα σας πω.

Ευχαριστώ.

Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

έχοντας κάνει την αναβάθμιση σε 2.2 (μέσω kies patcher) προσπαθώ ΟΛΗ μέρα σήμερα να το κάνω root και δεν μου βγαίνει ούτε με το z4root ούτε και με το superoneklick, τι μπορεί να παίζει; σίγουρα κάτι κάνω λάθος αλλά δεν βρίσκω τι, δοκίμασα να τα εγκαταστήσω με το debuging και τικαρισμένο και ατικάριστο, το αποτέλεσμα σε όλες το ίδιο, ΔΕΝ rootαρει το κινητό, αντίθετα, κάνει δονήσεις (που προφανώς σημαίνουν οτι κάτι δεν πήγε καλά) και κολλάει.

μπορεί κάποιος να κάνει τον κόπο να γράψει βήμα βήμα πως γίνεται το root;

είχα βάλει επιτυχώς την 2.2.1 και την έβγαλα και ξαναέβαλα την 2.2 διότι δεν μπόρεσα να κάνω το root και να περάσω το ελληνικό πληκτρολόγιο λόγω του ότι μου είναι άκρως απαραίτητο καθώς επικοινωνώ μόνο με sms και e-mail.

 

ευχαριστώ για την βοήθεια σας

 

Μα πώς να σου απαντήσουμε αν δε μας δώσεις παραπάνω λεπτομέρειες; Σε ποιό σημείο σου το κάνει αυτό; Τί γράφει το superoneclick εκείνη τη στιγμή (ή το z4root?).

Το forum έχει γεμίσει με τέτοιου είδους ανούσια μηνύματα... έχω γράψει ΜΙΑ σελίδα οδηγό για το πώς γίνεται το root...αναλυτικότατο και βημα-βήμα. Αν φοβάσαι να γράψεις 3 εντολές, μην κάνεις root, δεν είναι για σένα.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

έχοντας κάνει την αναβάθμιση σε 2.2 (μέσω kies patcher) προσπαθώ ΟΛΗ μέρα σήμερα να το κάνω root και δεν μου βγαίνει ούτε με το z4root ούτε και με το superoneklick, τι μπορεί να παίζει; σίγουρα κάτι κάνω λάθος αλλά δεν βρίσκω τι, δοκίμασα να τα εγκαταστήσω με το debuging και τικαρισμένο και ατικάριστο, το αποτέλεσμα σε όλες το ίδιο, ΔΕΝ rootαρει το κινητό, αντίθετα, κάνει δονήσεις (που προφανώς σημαίνουν οτι κάτι δεν πήγε καλά) και κολλάει.

μπορεί κάποιος να κάνει τον κόπο να γράψει βήμα βήμα πως γίνεται το root;

είχα βάλει επιτυχώς την 2.2.1 και την έβγαλα και ξαναέβαλα την 2.2 διότι δεν μπόρεσα να κάνω το root και να περάσω το ελληνικό πληκτρολόγιο λόγω του ότι μου είναι άκρως απαραίτητο καθώς επικοινωνώ μόνο με sms και e-mail.

 

ευχαριστώ για την βοήθεια σας

 

Οτι και να αποφασισεις παντως μην επιχειρησεις cf root αν εχεις ελληνικη JPH

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Μα πώς να σου απαντήσουμε αν δε μας δώσεις παραπάνω λεπτομέρειες; Σε ποιό σημείο σου το κάνει αυτό; Τί γράφει το superoneclick εκείνη τη στιγμή (ή το z4root?).

Το forum έχει γεμίσει με τέτοιου είδους ανούσια μηνύματα... έχω γράψει ΜΙΑ σελίδα οδηγό για το πώς γίνεται το root...αναλυτικότατο και βημα-βήμα. Αν φοβάσαι να γράψεις 3 εντολές, μην κάνεις root, δεν είναι για σένα.

 

 

είχα κάνει επιτυχημένα το root όταν είχα την 2.1 kai τώρα στην 2.2 αφού εγκαταστήσω τα προγράμματα (δοκίμαζα πότε το ένα και πότε το άλλο) πατώντας να γίνει το root, το κινητό αρχίζει να κάνει μικροδονήσεις και να κολλάει, με πέταγε έξω στις εφαρμογές και έβγαζε μήνυμα ότι η λειτουργία του τερματίστηκε απρόσμενα και είχε 2 κουμπιά, αναγκαστικό κλείσιμο και αναφορά αυτά είναι όλα.

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

είχα κάνει επιτυχημένα το root όταν είχα την 2.1 kai τώρα στην 2.2 αφού εγκαταστήσω τα προγράμματα (δοκίμαζα πότε το ένα και πότε το άλλο) πατώντας να γίνει το root, το κινητό αρχίζει να κάνει μικροδονήσεις και να κολλάει, με πέταγε έξω στις εφαρμογές και έβγαζε μήνυμα ότι η λειτουργία του τερματίστηκε απρόσμενα και είχε 2 κουμπιά, αναγκαστικό κλείσιμο και αναφορά αυτά είναι όλα.

 

Η 2.2 γίνεται root πιο δύσκολα από την 2.1, γιατί αλλάξανε το recovery mode και δε δέχεται ανυπόγραφα update.zip όπως η 2.1, άρα οι παλιές μέθοδοι δε δουλεύουν.

Έχουν αναφέρει κι άλλοι ότι δεν τους δουλεύει το z4root, δεν το έχω δοκιμάσει και δεν έχω άποψη, άλλοι τόσοι στο xda αναφέρουν ότι δουλεύει.

Το superoneclick θα έπρεπε πάντως να δουλεύει, αν μπορείς να συνδέσεις το κινητό με adb κανονικά, εφόσον ουσιαστικά είναι οι εντολές που έχω γράψει μια-μια αυτοματοποιημένες σε ένα παράθυρο. Διάβασε το πρώτο μήνυμα του θέματος.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

παδια εχω μια ερωτηση.Εχω μεσα στο κινητο μου το voodoo lagfix 5.02 και το εχω κανει disable με το γνωστο τροπο.Τωρα που θελω να περασω το lagfix 5.03 αρκει να το περασω απο πανω με το odin????
Link to comment
Share on other sites

Κοιταχτε που την εχουν φτασει την request list,μεχρι και OTA update του ζητανε :lol::p.....επιβαλλεται donate στον τυπο αν μας φτιαξει μεσα σε ενα βραδυ!!

https://docs.google.com/document/d/1YbeyOOgORLjYLtUAdrrFBYpUtu7S1buZFPUcXk2KrrU/preview?hl=de&pli=1&sle=true#

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια μικρη βοηθεια παρακαλω.

Κατι εκανα και μου χαθηκε το market. Ξαναφλασαρα αλλα δεν εμφανιστηκε... Καμια ιδεα κανεις?

 

Edit: Ξεχασα να κανω hard reset μετα το flash. Αυτο το εφτιαξε... :)

Edited by THV
Link to comment
Share on other sites

είχα κάνει επιτυχημένα το root όταν είχα την 2.1 kai τώρα στην 2.2 αφού εγκαταστήσω τα προγράμματα (δοκίμαζα πότε το ένα και πότε το άλλο) πατώντας να γίνει το root, το κινητό αρχίζει να κάνει μικροδονήσεις και να κολλάει, με πέταγε έξω στις εφαρμογές και έβγαζε μήνυμα ότι η λειτουργία του τερματίστηκε απρόσμενα και είχε 2 κουμπιά, αναγκαστικό κλείσιμο και αναφορά αυτά είναι όλα.
Σε ρωτησε πριν και ο Αλεξ,με ποιο τροπο προσπαθεις να κανεις το root αλλα δεν γινεσαι συγκεκριμενος και δεν βοηθας ετσι.Πιστευω απο τα συμπτωματα που περιγραφεις οτι προσπαθεις να κανεις root μαλλον με z4root,το οποιο οντως δεν δουλευει γιατι ημουν απο τους πρωτους που το ειχα δοκιμασει και μαλιστα σου κανει αυτες τις χαρακτηριστικες δονησεις που περιγραφεις.Δοκιμασε το superoneclick αφου τικαρεις πρωτα τον εντοπισμο σφαλματων στο κινητο σου,ειναι πανευκολο :up:

 

παδια εχω μια ερωτηση.Εχω μεσα στο κινητο μου το voodoo lagfix 5.02 και το εχω κανει disable με το γνωστο τροπο.Τωρα που θελω να περασω το lagfix 5.03 αρκει να το περασω απο πανω με το odin????
ρε φιλε @tsilas να σου κανω μια ερωτηση εντελως φιλικα..σε βλεπω μερες τωρα να σε εχει πιασει μια εμμονη με τα lagfix στην 2.2.1 που ειπες οτι περασες..γιατι???βλεπεις καποιο lag???καποια καθυστερηση,κατι,καπου???τι προσπαθεις να λυσεις με το lagfix?μην παρεξηγησεις το υφος μου,σου ξαναλεω οτι στα λεω πολυ φιλικα,αν παρατηρεις καποιο προβλημα που σε χαλαει ποσταρησε το εδω να προσπαθησουμε να δωσουμε λυση, με lagfix και τετοια σε αυτην την ρομ το μονο που θα κανεις ειναι να της δημιουργησεις προβληματα!!
Link to comment
Share on other sites

Γιατι με το lagfix το Quadrant δειχνει καλυτερο score :p
αν μιλας κι εσυ για την 2.2.1 οταν το Quadrant σου εδειξε μεγαλυτερο σκορ,εσυ ειδες καμια διαφορα???

ημαρτον δηλαδη με αυτο το Quadrant!!κανετε τα τηλεφωνα σας να σερνονται αρκει να βλεπεται μεγαλυτερο σκορ στο Quadrant!!

Link to comment
Share on other sites

αν μιλας κι εσυ για την 2.2.1 οταν το Quadrant σου εδειξε μεγαλυτερο σκορ,εσυ ειδες καμια διαφορα???

ημαρτον δηλαδη με αυτο το Quadrant!!κανετε τα τηλεφωνα σας να σερνονται αρκει να βλεπεται μεγαλυτερο σκορ στο Quadrant!!

 

Βασικα εχω Darkyy's 7.5 (2.2.1 δηλ).

 

Οταν εχεις παραφορτωμενη την συσκευη ή/και κανεις πραγματα που ξεφευγουν λιγο απο το "Voice-SMS-WEB" τοτε παρατηρεις κοληματα που απλα δεν σ'αρεσουν ;)

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...