Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά με τα τετραγωνάκια όταν scrollάρεις στην 2.2.1 έχει βγεί κανένα fix?? Γρήγορο το browsing δε λέω..αλλά με ψιλοενοχλεί αυτό με τα τετραγωνάκια! Καλά μια ολοκληρωμένη δουλειά δεν μπορούν να κάνουν??
-- Άγγελος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Aφού μπείς στον φάκελο /system, πάτα πάνω το κουμπί που γράφει "mount R/W", και θα γράψει "mount R/O" (Οδηγος του μελους tyxerakias)

 

Δούλεψε! Για όσους ενδιαφέρονται, τελικά η ιστορία αυτή με το greek swype δουλεύει μια χαρά. Θα το τρέξω και θα σας πω κι εγώ με τη σειρά μου εντυπώσεις από την JPY

Ἢ λέγε τί σιγῆς κρεῖττον, ἢ σιγὴν ἔχε
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με τα τετραγωνάκια όταν scrollάρεις στην 2.2.1 έχει βγεί κανένα fix?? Γρήγορο το browsing δε λέω..αλλά με ψιλοενοχλεί αυτό με τα τετραγωνάκια! Καλά μια ολοκληρωμένη δουλειά δεν μπορούν να κάνουν??

 

δεν νομιζω οτι ειναι και τοσο ενοχλητικο...

δες 2-3 σελιδες πιο πισω

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με τα τετραγωνάκια όταν scrollάρεις στην 2.2.1 έχει βγεί κανένα fix?? Γρήγορο το browsing δε λέω..αλλά με ψιλοενοχλεί αυτό με τα τετραγωνάκια! Καλά μια ολοκληρωμένη δουλειά δεν μπορούν να κάνουν??

 

Κατέβασε το sgstools από μάρκετ και στις επιλογές του εκεί που λέει upgrade stock apps τρέξε τον stock browser with user agent...λογικά θα φτιάξει

 

Sent from Galaxy !

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το sgstools από μάρκετ και στις επιλογές του εκεί που λέει upgrade stock apps τρέξε τον stock browser with user agent...λογικά θα φτιάξει

 

Sent from Galaxy !

 

Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ και έκανα ακριβώς ότι ανέφερε ο tonysac και έστρωσε:)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά! Το θέμα είναι ότι δεν είμαι rooted και μετά από συνομιλία με τον Παναγιώτη(red) είπαμε για το superoneclick..ξέρει κανένας να μου πει εαν δουλεύει κανονικά στην 2.2.1 και αν έχει τίποτα επιπολκές στην ταχύτητα του κινητού?? Ευχαριστώ.
-- Άγγελος
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά! Το θέμα είναι ότι δεν είμαι rooted και μετά από συνομιλία με τον Παναγιώτη(red) είπαμε για το superoneclick..ξέρει κανένας να μου πει εαν δουλεύει κανονικά στην 2.2.1 και αν έχει τίποτα επιπολκές στην ταχύτητα του κινητού?? Ευχαριστώ.

 

δουλευει:) οκ..!!!

LG G4
Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να περασω με odin την JPU 2.2.1. ωστοσο απ`οτι ξερω δεν υποστηριζει ελληνικο πληκτρολογιο αλλα μονο ελληνικη γλωσσα για τα μενου, σωστα?

θα ηθελα να ρωτησω εαν γινεται να εγκαταστησω μετα το htc_ime για να εχω ελληνικο πληκτρολογιο για να ψαχνω στις επαφες με ελληνικα και για να γραφω με ελληνικα στα μυνηματα .

 

ευχαριστω και χρονια πολλα!!

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να περασω με odin την JPU 2.2.1. ωστοσο απ`οτι ξερω δεν υποστηριζει ελληνικο πληκτρολογιο αλλα μονο ελληνικη γλωσσα για τα μενου, σωστα?

θα ηθελα να ρωτησω εαν γινεται να εγκαταστησω μετα το htc_ime για να εχω ελληνικο πληκτρολογιο για να ψαχνω στις επαφες με ελληνικα και για να γραφω με ελληνικα στα μυνηματα .

 

ευχαριστω και χρονια πολλα!!

 

Μπορεις να περασεις και ελληνικο πληκτρολογιο και swype οπως τα εχεις και στην 2.1. Στους οδηγους τους τυχερακια ειναι ολα. Το HTC_IME λειτουργει κανονικα.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τι θα κανουμε με το ελληνικο πλγκτρολογιο??Σημερα εβαλα το swype.zip μεσω CWM και δεν δουλεψε και αναγκαστηκα να το κανω φλασαρισμα ξανα για να βγει και να μην κολλαει το κινητο.Εχω την jpy.Να βαλω το htc_ime?

 

Εβαλα το busybox σημερα και επειδη θελω να βαλω την rom του darky 7 αναρωτιεμαι μηπως το busybox δημιουργησει προβλημα.Πως το βγαζω?Με απλη απεγκατασταση του busyboxinstaller???

Edited by Tyxerakias
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Your Smartphone’s Battery Gauge is Lying to You (and it’s not such a bad thing)

Εξαιρετικά ενδιαφέρον. Τι λέει με δυο λόγια? Αν βάλουμε το κιν στον φορτιστή το βράδυ, μόλις ολοκληρώσει την φόρτιση σταματάει να χρησιμοποιεί τον φορτιστή για αν προστατέψει την μπαταρία. Ως εκ τούτου, το πρωί που το ανοίγουμε βλέπουμε να πέφτει 2 ή 3 ή 5 ή 10 % χωρίς ουσιαστικά να κάνουμε κάτι, αλλά απλά είναι η πραγματική ένδειξη μετά από Χ ώρες που έχουν περάσει από την ολοκλήρωση της φόρτισης ...και δεν πρέπει να μας ανησυχεί ;)

Link to comment
Share on other sites

Your Smartphone’s Battery Gauge is Lying to You (and it’s not such a bad thing)

Εξαιρετικά ενδιαφέρον. Τι λέει με δυο λόγια? Αν βάλουμε το κιν στον φορτιστή το βράδυ, μόλις ολοκληρώσει την φόρτιση σταματάει να χρησιμοποιεί τον φορτιστή για αν προστατέψει την μπαταρία. Ως εκ τούτου, το πρωί που το ανοίγουμε βλέπουμε να πέφτει 2 ή 3 ή 5 ή 10 % χωρίς ουσιαστικά να κάνουμε κάτι, αλλά απλά είναι η πραγματική ένδειξη μετά από Χ ώρες που έχουν περάσει από την ολοκλήρωση της φόρτισης ...και δεν πρέπει να μας ανησυχεί ;)

 

ισχυουν οντως αυτα???

δεν εχω ξανακουσει κατι αναλογο... :blink:

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τι θα κανουμε με το ελληνικο πλγκτρολογιο??Σημερα εβαλα το swype.zip μεσω CWM και δεν δουλεψε και αναγκαστηκα να το κανω φλασαρισμα ξανα για να βγει και να μην κολλαει το κινητο.Εχω την jpy.Να βαλω το htc_ime?

 

Εμενα μου δουλεψε μια χαρα το swype μεσω CWM στην τελευταια εκδοση του darky.

Στην JPY που ειχα πριν περασω την darky ειχα περασει το swype με την παρακατω μεθοδο και μου δουλευε μια χαρα. Δοκιμασε το...

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3425042&highlight=swype#post3425042

Link to comment
Share on other sites

άσχετο (δεν ξέρω αν το έχει πάθει κανένας δεν το έψαξα)

κατι έπαθε τώρα το κινητό και μετα από ρεσταρτ χάθηκαν ολα (επαφές, ρυθμίσεις κλπ κλπ) οπότε μην ξεχνιέστε , να κάνετε backup (rom manager) :))))

 

ήμουν με darky 7 αλλα ξέχασα να πάρω bu (οπότε κάνω restore την 6 που είχα να τελειώνουμε με το θέμα )

Link to comment
Share on other sites

...να κάνετε backup (rom manager) :))))

Με την ευκαιρία που θα κάνεις την διαδικασία θα ήταν χρήσιμο για τους υπόλοιπους να έγραφες έναν αναλυτικό οδηγό βήμα-βήμα για το backup και το restore (τι εφαρμογή χρησιμοποιείς, πως τη χρησιμοποιείς, screenshot αν είναι εύκολο, κλπ) --ευχαριστούμε :)

Link to comment
Share on other sites

άσχετο (δεν ξέρω αν το έχει πάθει κανένας δεν το έψαξα)

κατι έπαθε τώρα το κινητό και μετα από ρεσταρτ χάθηκαν ολα (επαφές, ρυθμίσεις κλπ κλπ) οπότε μην ξεχνιέστε , να κάνετε backup (rom manager) :))))

 

ήμουν με darky 7 αλλα ξέχασα να πάρω bu (οπότε κάνω restore την 6 που είχα να τελειώνουμε με το θέμα )

Όταν τελειώνουμε το στήσιμο του κινητού μας, και είμαστε πλήρως ικανοποιημένοι (σπάνιο ε; lol) μπορούμε να κάνουμε το εξής για να είμαστε προετοιμασμένοι μην γίνει καμιά στραβή..πάμε στην cwm στο backup and restore και κάνουμε ένα backup στο κινητό μας ώστε αν τυχόν κάτι δεν πάει καλά και δεν μπορούμε να μπούμε στο κινητό μας, αλλά έχουμε ακόμα διαθέσιμη την λειτουργία των τριών πληκτρων μπαίνουμε σε recovery και με ένα restore έχουμε το κινητό ακριβώς όπως ήταν πριν την στραβή...βέβαια απαραίτητη προϋπόθεση για όλα αυτά είναι να έχουμε περάσει στο κινητό κάποια ρομ ή κάποιο kernel που να περιλαμβάνει την cwm..αν οχι τότε παίρνουμε κάποιο backup με εφαρμογές τύπου mybackup, titanium ή rom manager αν και το backup της cwm το θεωρώ πιο χρήσιμο μιας και μας καλύπτει και στην περίπτωση που ΔΕΝ μπορούμε να ανοίξουμε το κινητό

 

 

Sent from Galaxy !

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

βέβαια απαραίτητη προϋπόθεση για όλα αυτά είναι να έχουμε περάσει στο κινητό κάποια ρομ ή κάποιο kernel που να περιλαμβάνει την cwm..αν οχι τότε παίρνουμε κάποιο backup με εφαρμογές τύπου mybackup, titanium ή rom manager αν και το backup της cwm το θεωρώ πιο χρήσιμο μιας και μας καλύπτει και στην περίπτωση που ΔΕΝ μπορούμε να ανοίξουμε το κινητό

 

 

Sent from Galaxy !

Ή εγκαθιστουμε τον Rom Manager ο οποιος χρησιμοποιει το CWM ;)

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Ή εγκαθιστουμε τον Rom Manager ο οποιος χρησιμοποιει το CWM ;)

 

Σωστός!

Αυτό με την cwm με έχει σώσει πολλές φορές πάντως...αλλιώς θα πήγαινα σε φλασάρισμα ξανά και φτου από την αρχή...οπότε μάγκες όπως σωστά λέει ο Πέτρος είτε μέσω rom manager είτε μέσω kernel ή rom βάλτε την cwm και χρησιμοποιήστε την προς όφελος σας

 

Sent from Galaxy !

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

ρε αντώνη το ξέρω τι μου έκανες παράθεση το μήνυμα μου ; :)

 

εκτός αν απαντούσες στον ilpara

 

Οχι ρε συ, με βάση το μήνυμα σου είπα να το υπενθυμίσω, μιας και βλέπω τώρα τελευταία πολύ κόσμο να μπλοκάρει το κινητό του και παρότι έχει την επιλογή με τα τρία πλήκτρα να μην ξέρει τι να κάνει ενώ απλά με ένα restore από cwm τουλάχιστον θα είχε το κινητό του όπως ήταν πριν την πατάτα lol

 

Sent from Galaxy !

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Να σημειωσω σε αυτα που λετε πως αν επιλεξουμε να rootαρουμε την froyo μας με τη μεθοδο του cf root ο kernel που περνιεται ειναι συμβατος με το cwm αφου περιεχει το 2e recovery μεσω του οποιου μπορουμε να φλασαρουμε το cwm. Αυτο για οσους ενδιαφερονται κι εχουν froyo αρα και 3e recovery.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

τελικα προσπαθησα να κανω να λειτουργει 3 Butons mode και το μονο που καταφερα γιατι κατι λαθος εκανα κολαει στην αρχη που γραφει gaklaxy s.

καμμια βοηθεια

παρακαλω

Link to comment
Share on other sites

τελικα προσπαθησα να κανω να λειτουργει 3 Butons mode και το μονο που καταφερα γιατι κατι λαθος εκανα κολαει στην αρχη που γραφει gaklaxy s.

καμμια βοηθεια

παρακαλω

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3405496#post3405496

και αν δεν γινει τιποτα usb jig αναγκαστικα.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3405496#post3405496

και αν δεν γινει τιποτα usb jig αναγκαστικα.

δεν εγινε τιποτα οταν συνδεω το usb ομως ακουγεται ο ηχος της συνδεσης

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...