Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους και όλες! Ήθελα απλά να δώσω τις ευχές μου και να αναφέρω ότι έχω πάθει πλάκα με το (modem, drivers) GPS της JPY. Fix σε 5 seconds και σε μία διαδρομή 120 χλμ (εντός και εκτός πόλης) δεν έχασε ούτε μια στιγμή το σήμα, ούτε παρέκκλινε καθόλου από τον πραγματικό δρόμο! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ δουλεύει άψογα!! Για το ιστορικό και μόνο να πω ότι δεν είχα ιδιαίτερα προβλήματα και παλιότερα απλά έχανε σίγουρα το σήμα ορισμένες στιγμές και παρέκκλινε κάποιες άλλες. Anyway μπορώ να πω πως το μόνο ψεγάδι που του έβρισκα εγώ έχει διορθωθεί πλέον και είμαι πολύ χαρούμενος γι'αυτό :happy:.

 

Κατά την διάρκεια της διαδρομής δοκίμασα τα iGO, Ndrive και Aura (by sigic) σε landscape mode όλα, μακράν καλύτερο το Aura με μοναδικό του πρόβλημα ότι σε μερικές στροφές έχανε τον προσανατολισμό με αποτέλεσμα να δείχνει το βελάκι να κάνει strafe προς τα αριστερά ας πούμε, αντί να πηγαίνει ευθεία, ίσως διορθώνεται με κάποια ρύθμιση δεν τα έχω ψάξει καθόλου.

 

Anyway εκεί που ήθελα να καταλείξω είναι πως πιστεύω ότι με την 2.2.1 γενιά Firmwares (και με το καλό 2.3) το galaxy γίνεται όντως ο βασιλιάς των smartphones και δεν νομίζω να μπορεί να το αμφισβητήσει κανείς πλέον αυτό (μέχρι να έρθει το nexus :lol: )

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Την Δευτερα με το καλο λογικα θα παραλαβω και εγω τον γαλαξια , που μπορω να βρω τις ρομ του darky ? ωστε να την περασω ?

 

Ευχαριστω και Καλα Χριστουγεννα σε ολους

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

Google it "galaxy s darky" και θα σε πάει στο forum του xda στην καρηγορια android στο νήμα του Darky. (Αναρωτηθηκα γιατι να μπω στον κοπο να απαντησω το προφανες, οταν δεν μπηκες στον κοπο να ψαξεις πρωτα...) Παρεμπιπτόντως μην επιχειρήσεις τιποτα αν δεν διαβάσεις προσεχτικα τις αναλυτικοτατες οδηγιες του Darky πρωτα και αν δεν εχεις τα 3 κουμπια (δες πρωτο ποστ παροντος νηματος απο tyxerakias)!
Link to comment
Share on other sites

Google it "galaxy s darky" και θα σε πάει στο forum του xda στην καρηγορια android στο νήμα του Darky. (Αναρωτηθηκα γιατι να μπω στον κοπο να απαντησω το προφανες, οταν δεν μπηκες στον κοπο να ψαξεις πρωτα...) Παρεμπιπτόντως μην επιχειρήσεις τιποτα αν δεν διαβάσεις προσεχτικα τις αναλυτικοτατες οδηγιες του Darky πρωτα και αν δεν εχεις τα 3 κουμπια (δες πρωτο ποστ παροντος νηματος απο tyxerakias)!

Ελα ντε , φιλε μου αν σου πω οτι δεν το σκεφτηκα καθολου θα με πιστεψεις ? . Ευχαριστω παντως και εννοειται αφου πρωτα εχω διαβασει

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

χρονια καλα σε ολους.

αγορασα το galaxy με jm5.kai αποφασισα να περασω στην 2.2 με το kies και κies register pacher εβαλα cos .kai αρχισε η εγκατασταση ολα πηγαν καλα.

το προβληματα μου ειναι

1)δεν μπορω να γινω root με τιποτα ,χρησιμοποιω και το one click kai to z4root

2) volum+home+power δεν μου αλλαζει σε κατι .

τι εχω κανει λαθος

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

χρονια καλα σε ολους.

αγορασα το galaxy με jm5.kai αποφασισα να περασω στην 2.2 με το kies και κies register pacher εβαλα cos .kai αρχισε η εγκατασταση ολα πηγαν καλα.

το προβληματα μου ειναι

1)δεν μπορω να γινω root με τιποτα ,χρησιμοποιω και το one click kai to z4root

2) volum+home+power δεν μου αλλαζει σε κατι .

τι εχω κανει λαθος

ευχαριστω

 

To z4root οπως εχει αναφερθει απο πολλα παιδια εδω μεσα δεν λειτουργει. Superoneclick root η cf root (ψαξε στο xda) η μετα manually με τον οδηγο του τυχερακια, κοιτα τους οδηγους. Αυτα τα κουμπια τα πατας με κλειστο τηλ παντα ετσι? Αν ναι τοτε δεν λειτουργει σε σενα ο συνδυασμος των 3 κουμπιων. Αν θες δοκιμαζεις να τον επαναφερεις με τον οδηγο στην υπογραφη μου, αλλα μετα απο προσεκτικη μελετη και παντα με δικια σου ευθυνη γιατι αν παει κατι στραβα μετα θελεις η usb jig η service.

Edited by red_herring

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

χρονια καλα σε ολους.

αγορασα το galaxy με jm5.kai αποφασισα να περασω στην 2.2 με το kies και κies register pacher εβαλα cos .kai αρχισε η εγκατασταση ολα πηγαν καλα.

το προβληματα μου ειναι

1)δεν μπορω να γινω root με τιποτα ,χρησιμοποιω και το one click kai to z4root

2) volum+home+power δεν μου αλλαζει σε κατι .

τι εχω κανει λαθος

ευχαριστω

 

root γινεται με το superoneclick η το cf root..ψαξε sto google και δες...το αλλο που ρωτας δεν καταλαβα τι θες να κανεις...

edit:μου αρεσει που απανταμε ολοι μαζι :P

Edited by domigr
Link to comment
Share on other sites

χρονια καλα σε ολους.

αγορασα το galaxy με jm5.kai αποφασισα να περασω στην 2.2 με το kies και κies register pacher εβαλα cos .kai αρχισε η εγκατασταση ολα πηγαν καλα.

το προβληματα μου ειναι

1)δεν μπορω να γινω root με τιποτα ,χρησιμοποιω και το one click kai to z4root

2) volum+home+power δεν μου αλλαζει σε κατι .

τι εχω κανει λαθος

ευχαριστω

 

superoneclick εχεις χρησιμοποιησει?

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=803682

πριν ειχες τον συνδιασμο των 3 κουμπιων?

 

 

εδιτ

πω πω οχι μονο μας προλαβαν, μας ξεφτυλισαν κιολας... :lol: :lol:

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Για root επισης το cf-root ειναι μια λυση http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=788108. Μελετη και στα 2 πριν να επιχειρησεις οτιδηποτε

 

Για να κανεις το gps μπορεις να κατεβασεις και την εφαρμογη SGS tools απο το market εννοειται αφου γινεις rooted.

Ok. Έγινα root με την μέθοδο του superoneclick αλλά ακόμα θέλω την βοηθειά σας για να αλλάξω το gps.config file. To sgs tools μου ζήτησε root permissions και από εκεί διάλεξα το gps fix. Tο θέμα είναι ότι το αρχείο το δημιουργεί στην καρτέλα /sdcard/gps.conf ενώ η θέση του αρχείου που πρέπει να αλλάξει είναι στην καρτέλα /system/etc/gps.conf . To συγκεκριμένο αρχείο είναι μόνο read και αν και έγινα root, δεν έχω καταφέρει να το τροποποιήσω.

Χρησιμοποιώ ASTRA σαν explorer αλλά δεν μου ζητάει root permissions για να κάνει την τροποποίηση του text file...

Any ideas του πως θα μπορέσω να δώσω root permissions σε ένα text editor για να το αλλάξω ?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ok. Έγινα root με την μέθοδο του superoneclick αλλά ακόμα θέλω την βοηθειά σας για να αλλάξω το gps.config file. To sgs tools μου ζήτησε root permissions και από εκεί διάλεξα το gps fix. Tο θέμα είναι ότι το αρχείο το δημιουργεί στην καρτέλα /sdcard/gps.conf ενώ η θέση του αρχείου που πρέπει να αλλάξει είναι στην καρτέλα /system/etc/gps.conf . To συγκεκριμένο αρχείο είναι μόνο read και αν και έγινα root, δεν έχω καταφέρει να το τροποποιήσω.

Χρησιμοποιώ ASTRA σαν explorer αλλά δεν μου ζητάει root permissions για να κάνει την τροποποίηση του text file...

Any ideas του πως θα μπορέσω να δώσω root permissions σε ένα text editor για να το αλλάξω ?

ευχαριστώ

 

Κατεβασε τον Root Explorer, λογικα θα γινεται με αυτον.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασε τον Root Explorer, λογικα θα γινεται με αυτον.

Δοκίμασα και με αυτόν αλλά τίποτα μέχρι στιγμής.. χρειάζεται να αλλάξουν τα permissions του file από read only σε write ,read ..

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα και με αυτόν αλλά τίποτα μέχρι στιγμής.. χρειάζεται να αλλάξουν τα permissions του file από read only σε write ,read ..

 

Δεν μπορεις απλως να μετακινησεις το αρχειο που σου δημιουργηθηκε στο σωστο path?

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις απλως να μετακινησεις το αρχειο που σου δημιουργηθηκε στο σωστο path?

όχι γιατί αφού είναι μόνο read δεν αφήνει να γίνει οποιαδήποτε τροποποίηση..

Link to comment
Share on other sites

όχι γιατί αφού είναι μόνο read δεν αφήνει να γίνει οποιαδήποτε τροποποίηση..

 

Kατσε γιατι σ'εχασα. Ανοιξε τον root explorer. Πηγαινε στο system κλπ και θα δεις πανω πανω ενα κουμπακι που λεει mount R/W. Πατα το. Μετα πηγαινε στο αρχειο που θελεις, κανε το copy και μετα paste στο σωστο path. Θα λειτουργησει 100%.

Δεν χρειαζεται να αλλαξουν τα permissions του αρχειου, αλλα του συστηματος ουτως ωστε να το πεταξεις εκει που πρεπει. Ή εγω εχω καταλαβει λαθος το τι θελεις να κανεις.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Kατσε γιατι σ'εχασα. Ανοιξε τον root explorer. Πηγαινε στο system κλπ και θα δεις πανω πανω ενα κουμπακι που λεει mount R/W. Πατα το. Μετα πηγαινε στο αρχειο που θελεις, κανε το copy και μετα paste στο σωστο path. Θα λειτουργησει 100%.

Δεν χρειαζεται να αλλαξουν τα permissions του αρχειου, αλλα του συστηματος ουτως ωστε να το πεταξεις εκει που πρεπει. Ή εγω εχω καταλαβει λαθος το τι θελεις να κανεις.

ops..συνηδητοποίεισα ότι ο file manager που κατέβασα δεν αντιστοιχεί στον root explorer..

νομίζω ότι τον αφαιρέσανε από το market .. αν και βρίσκω αναφορά στο νετ http://www.androidzoom.com/uk/android_applications/productivity/root-explorer-file-manager_bvn.html όταν το ψάχνω στο market ή προσπαθώ με το code bar δεν το βρίσκω...

Link to comment
Share on other sites

ops..συνηδητοποίεισα ότι ο file manager που κατέβασα δεν αντιστοιχεί στον root explorer..

νομίζω ότι τον αφαιρέσανε από το market .. αν και βρίσκω αναφορά στο νετ http://www.androidzoom.com/uk/android_applications/productivity/root-explorer-file-manager_bvn.html όταν το ψάχνω στο market ή προσπαθώ με το code bar δεν το βρίσκω...

 

Ειναι paid γι'αυτο δεν τον βρισκεις. Κοιτα τα PM σου σε λιγακι.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζω τώρα την επίσημη JPY μέσω Kies registry patch. Έχει κάποιο νόημα να κάνω την διαδικασία με το *#272*ΩΩΛΛ* και να βάλω cos; Βοηθάει σε κάτι; Προσθέτει κάτι που δεν υπάρχει στην αγγλική έκδοση;
Ἢ λέγε τί σιγῆς κρεῖττον, ἢ σιγὴν ἔχε
Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζω τώρα την επίσημη JPY μέσω Kies registry patch. Έχει κάποιο νόημα να κάνω την διαδικασία με το *#272*ΩΩΛΛ* και να βάλω cos; Βοηθάει σε κάτι; Προσθέτει κάτι που δεν υπάρχει στην αγγλική έκδοση;

στην 2.2.1 δεν λειτουργει το *#272

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζω τώρα την επίσημη JPY μέσω Kies registry patch. Έχει κάποιο νόημα να κάνω την διαδικασία με το *#272*ΩΩΛΛ* και να βάλω cos; Βοηθάει σε κάτι; Προσθέτει κάτι που δεν υπάρχει στην αγγλική έκδοση;

 

οχι δεν βοηθαει σε κατι αμα δεν ειναι ελληνκη η ρομ

Link to comment
Share on other sites

στην 2.2.1 δεν λειτουργει το *#272

 

Σ' ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. Το *#272 λειτουργεί σίγουρα για αλλαγή product code, τουλάχιστον απ' όσο είδα στο xda: http://forum.xda-developers.com/search.php?searchid=53744739

Απλώς παίζει κάτι με το *#272*imei*, το οποίο δεν πολυκατάλαβα αν έχει νόημα και ποιό ακριβώς, οπότε δεν το πειράζω εκτός και αν κάποιος το έχει κάνει και μπορεί να μας πει σε τί βοηθάει

Ἢ λέγε τί σιγῆς κρεῖττον, ἢ σιγὴν ἔχε
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια σημερα εβαλα την jpy και μεσω ClockWorkMod Recovery εκανα install το swype.zip για το ελληνικο swype.Και τωρα που παω στις ρυθμισεις του swype για να επιλεξω ελληνικα μου βγαζει προβλημα και τερματισμος απροσδοκητα.Πως το επαναφερω οπως ηταν πριν?Τι κανω?? :(
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια σημερα εβαλα την jpy και μεσω ClockWorkMod Recovery εκανα install το swype.zip για το ελληνικο swype.Και τωρα που παω στις ρυθμισεις του swype για να επιλεξω ελληνικα μου βγαζει προβλημα και τερματισμος απροσδοκητα.Πως το επαναφερω οπως ηταν πριν?Τι κανω?? :(

 

Θελει 1-2 restart για να στρωσει, εμενα δουλεψε μετα :)

Link to comment
Share on other sites

Θελει 1-2 restart για να στρωσει, εμενα δουλεψε μετα :)

 

αντε να δουμε...οταν λες restart κανονικα ανοιγμα κ κλεισιμο,οχι απο το CWM?

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα, οχι απο CWM

 

ρε παιδια εκανα 3 restart και τπτ.επισης οταν ανοιγει κ οταν παω να κανω τις ρυθμισεις το κινητο κανει μια δονηση κ μετα 2 συνεχομενες μαζι..τι γινεται??γινεται να το βγαλω???

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...