Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή στο search στο xda δεν το βρίσκω,μπορεί κάποιος να με πει την διαδικασία για το battery drain?

Φορτίζουμε στο 100%

Καθαρίζουμε τα battery stats

Αδειάζουμε τελείως την μπαταρία

...

Μετά;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επειδή στο search στο xda δεν το βρίσκω,μπορεί κάποιος να με πει την διαδικασία για το battery drain?

Φορτίζουμε στο 100%

Καθαρίζουμε τα battery stats

Αδειάζουμε τελείως την μπαταρία

...

Μετά;

 

Ξαναφορτίζεις και λένε καλό είναι να μην κάνεις χρήση στην φόρτιση αυτή.

 

Αν είσαι με darky δυστηχώς σε καμιά 20αριά τηλέφωνα που την έβαλα έκανε το ίδιο (απο την 7 και μετά). Ρουφαγε μπαταρία. Θα χάνεις περίπου 2 με 5% κάθε ώρα χωρίς χρήση αν δε αρχίσεις να χρησημοποιείς άστα...

Και δυστηχώς σε αυτά που ειδα εγώ τo calibrate δεν κάνει και πολλά

Link to comment
Share on other sites

Θα γίνει iphone :D

 

αν βαλω στο galaxy την rom απο το nexus s τι λετε να γινει ?

θα γινει Samsung galaxy BΤ

(Bricked Τουβλο)

:lol::lol::lol::lol:

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

θα γινει Samsung galaxy BΤ

(Bricked Τουβλο)

:lol::lol::lol::lol:

 

Μπορείς κάλλιστα να το κρεμάσεις για στολίδι στο δέντρο σου μετα :P

Link to comment
Share on other sites

εχω iphone δεν θελω αλλο :), σοβαρα εχω την rom του nexus s αλλα φοβαμαι να την περασω στο galaxy. αν κατι παει στραβα θα μπορω να ξαναβαλω την 2.2.1 ? η παει για service
Link to comment
Share on other sites

εχω iphone δεν θελω αλλο :), σοβαρα εχω την rom του nexus s αλλα φοβαμαι να την περασω στο galaxy. αν κατι παει στραβα θα μπορω να ξαναβαλω την 2.2.1 ? η παει για service

 

Ρε συ seriously μην το κανεις. Το Nexus S και το Galaxy ΔΕΝ ειναι τα ιδια τηλεφωνα και ΔΕΝ παιρνουν τις ιδιες rom. Αν το κανεις ΣΙΓΟΥΡΑ δεν θα λειτουργησει οπως περιμενεις και παιζει και να γινει εντελως brick. Και μην σκεφτεσαι τι θα γινει ΑΝ παει κατι στραβα, γιατι ΘΑ παει στραβα στο υπογραφω. Βασικα το γραφω ολο αυτο και γελαω ταυτοχρονα ε. :lol::lol:

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

σε αυτο το video δειχνει οτι την περασαν

 

Επισης γραφει First images of the early port of Gingerbread on the Samsung Galaxy S phone.

 

Port. Δηλαδη μεταφορα. Δηλαδη οχι η rom του Nexus αυτουσια οπως αφησες να εννοηθει. :p

Up to you τι θα κανεις :lol::lol:

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Επισης γραφει First images of the early port of Gingerbread on the Samsung Galaxy S phone.

 

Port. Δηλαδη μεταφορα. Δηλαδη οχι η rom του Nexus αυτουσια οπως αφησες να εννοηθει. :p

Up to you τι θα κανεις :lol::lol:

καταλαβα, καλυτερα να περιμενω την δικια του 2.3 :)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω παιδιά... ποία stock ROM της 2.2.1 προτείνετε να περάσω στο κινητό ... η XXJPY είναι η επίσημη Αγγλική, σωστά;
Link to comment
Share on other sites

Dolphin mini δοκίμασε τον αρκετά γρήγορος

 

Η μπαρα πραγματι δεν εμφανιζεται. Βαλε dolphin ή dolphin mini να βρεις την υγειά σου

 

Ναι τελικα λειπει γενικα η μπαρα, απλα παραηενευτηκα στην αρχη γιατι νομισα πως ηταν παλι κανενα bug. Ολα καλα θα δοκιμασω και το δελφινι που προτεινετε. Ευχαριστω:)

 

αν βαλω στο galaxy την rom απο το nexus s τι λετε να γινει ?

 

Απο τις ωραιοτερες ερωτησεις που ετεθησαν ποτε στο φορουμ:lol::lol:

Δεν το λεω ειρωνικα, μην παρεξηγηθεις, οκ προφανως ειναι λιγο ακυρη, αλλα ειναι και ο τροπος που την εγραψες και ηρθαν οι απαντησεις μετα βροχη:lol:

Εννοειται lol σε ολες τις απαντησεις μη γραφω σε καθεμια και απο ενα:lol:

 

 

@Spartan_X περνα την JPY που ειναι και η τελευταια. Ειναι η επισημη αγγλικη ναι. Η διαδικασια ειναι πολυ ευκολη μεσω kies.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Ξαναφορτίζεις και λένε καλό είναι να μην κάνεις χρήση στην φόρτιση αυτή.

 

Αν είσαι με darky δυστηχώς σε καμιά 20αριά τηλέφωνα που την έβαλα έκανε το ίδιο (απο την 7 και μετά). Ρουφαγε μπαταρία. Θα χάνεις περίπου 2 με 5% κάθε ώρα χωρίς χρήση αν δε αρχίσεις να χρησημοποιείς άστα...

Και δυστηχώς σε αυτά που ειδα εγώ τo calibrate δεν κάνει και πολλά

Στην 7.0 που είχα για καμιά βδομάδα,είμουν πολύ ευχαριστημένος με την αυτονομία,παρ'όλη την ενεργοποίηση του lagfix.

Σήμερα με την 7.6 το μοναδικό κουσούρι που της έχω βρει,είναι ότι μέσα σε 11 ώρες με χρήση το πολύ 1 ώρα και αναμονή άλλες 10,έπεσε στο 5%.

Για να δούμε

Link to comment
Share on other sites

Ξαναφορτίζεις και λένε καλό είναι να μην κάνεις χρήση στην φόρτιση αυτή.

 

Αν είσαι με darky δυστηχώς σε καμιά 20αριά τηλέφωνα που την έβαλα έκανε το ίδιο (απο την 7 και μετά). Ρουφαγε μπαταρία. Θα χάνεις περίπου 2 με 5% κάθε ώρα χωρίς χρήση αν δε αρχίσεις να χρησημοποιείς άστα...

Και δυστηχώς σε αυτά που ειδα εγώ τo calibrate δεν κάνει και πολλά

 

εγω με darky's v.7 για μια εβδομαδα στο 8ωρο του υπνου δεν εχανα τπτ..το κινητο κρατουσε ευκολα 2 μερες με αρκετη χρηση..

Σημερα με την 7.6 απο τις 9 το πρωι και με λιώσιμο του κινητου ειμαι ειμαι στο 61%

Κατι δεν θα εκανες απ'ολα οσα προτεινονται στο forum του σωστα..

KISS - Keep It Simple Stupid
Link to comment
Share on other sites

θα ριξω μια ιδεα και μπορει να πιασουμε κατι.

πηγαινε στο ρυθμισεις->τοπικες ρυθμισεις και κειμενο-->swype και εκει θα βρεις 2 επιλογες.

 

1) παραθ. επιλογης λεξεων. εδω μπορεις να φερεις τον slider προς τα αριστερα. μπορεις να το βαλεις σχεδον τερμα αριστερα.

 

2) ταχυτητα/ακριβεια. εδω μπορεις να βαλεις τον slider και παλι αριστερα (αν δεν κανω λαθος).

 

παιξε λιγο με τις δυο παραπανω επιλογες να βρεις τον συνδυασμο που σε βολευει γι'αυτο που λες.

 

δοκιμασε και πες μας τι εκανες για να ξερουμε πως πηγε :).

 

μπαα, τι γιάννης τι γιαννάκης

θα κάνω άλλη πατέντα και θα ενημερώσω ;)

Επειδή στο search στο xda δεν το βρίσκω,μπορεί κάποιος να με πει την διαδικασία για το battery drain?

Φορτίζουμε στο 100%

Καθαρίζουμε τα battery stats

Αδειάζουμε τελείως την μπαταρία

...

Μετά;

1)κλείνεις το τηλέφωνο

2)φορτίζεις μέχρι να γράψει full

3)ξεκινάς σε recovery mode(Volume up+Home button+Power button)

4)wipe battery stats

5) reboot το τηλέφωνο ( ναι μπορεί να είναι 98% η λιγότερο)

6) χρησιμοποιείς το τηλέφωνο έτσι ωστέ να πέσει η μπαταρία γρήγορα μέχρι να κλείσει μόνο του(δεν παίζει ρόλο το % μπορεί να κολλήσει κάπου λόγω λάθος υπολογισμού, μην ανησυχείς συνεχίζεις μέχρι να κλείσει!)

7) βάλε το κινητό στον φορτιστή, άνοιξε το και αστο να φορτίσει πλήρως(καλό είναι να μην χρησιμοποιήσεις το κινητό σε αυτή την φόρτιση)

μετάφραση από http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=10092321&postcount=11053

 

Εγώ το έκανα ακριβώς έτσι εκτός απο το 7 - το έβγαλα από την μπρίζα για κανα μισάωρο - και μπορώ να πω οτι είναι ΑΡΚΕΤΑ ποιο ικανοποιητική η διάρκεια της μπαταρίας.

Αυτό το calibration στοχεύει κυρίως σε αυτούς που φλασάρουνε με Odin και όχι αυτούς από το kies.

Ενδιαφέρον άρθρα για την μπαταρία :

http://www.androidpolice.com/2010/12/14/your-battery-gauge-is-lying-to-you-everything-you-need-to-know-about-bump-charging-and-inconsistent-battery-drain/

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=884816

 

έντιτ; τόνυ τα δοκίμασα αυτά που είπες εννοώ. :ninja:

Edited by saliez

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

εγω με darky's v.7 για μια εβδομαδα στο 8ωρο του υπνου δεν εχανα τπτ..το κινητο κρατουσε ευκολα 2 μερες με αρκετη χρηση..

Σημερα με την 7.6 απο τις 9 το πρωι και με λιώσιμο του κινητου ειμαι ειμαι στο 61%

Κατι δεν θα εκανες απ'ολα οσα προτεινονται στο forum του σωστα..

Είναι η 5η ρομ του Darky που βάζω και τη συγκερκιμένη την έβαλα no-wipe κιόλας.

Και παρόλο που γνωρίζω απ'εξω την διαδικασία,πάλι είχα ανοιχτή την πρώτη σελίδα στο installation guide για παν ενδεχόμενο.

Όλα δουλεύουν ρολόι και ακόμα πιο ομαλά και γρήγορα από την 7.0 αλλά το μόνο θεμα που έχω,είναι με την μπαταρία που τέλειωσε τόσο γρήγορα με την συνηθισμένη χρήση που του κάνω.

Τώρα άδειασε τελείως και το φορτίζω-το πρωί θα δείξει.

 

Αν δεν στρώσει,θα κάνω hard reset και εγκατάσταση την wipe έκδοση για καλό και για κακό

 

@saliez

Εκτός από το ότι το φόρτισα full ανοιχτό αντί για κλειστό,όλα τα υπόλοιπα τα έχω κάνει και τώρα το φορτίζω ξανά.

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια και τους δυο σας ;-)

Edited by diGalaxiakos
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, πώς θα γίνω root; Δοκίμασα αυτό που γράφει ο tyxerakias με z4root από το market αλλά μου γράφει ότι δεν υπάρχει αυτή η εφαρμογή. Γίνεται με κάποιον απλό τρόπο μέσω market ή appmarket; Δε μπορώ να μπαίνω σε διαδικασίες μέσω υπολογιστή. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, πώς θα γίνω root; Δοκίμασα αυτό που γράφει ο tyxerakias με z4root από το market αλλά μου γράφει ότι δεν υπάρχει αυτή η εφαρμογή. Γίνεται με κάποιον απλό τρόπο μέσω market ή appmarket; Δε μπορώ να μπαίνω σε διαδικασίες μέσω υπολογιστή. Ευχαριστώ.

 

Tι ρομ εχεις?

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

εγω με darky's v.7 για μια εβδομαδα στο 8ωρο του υπνου δεν εχανα τπτ..το κινητο κρατουσε ευκολα 2 μερες με αρκετη χρηση..

Σημερα με την 7.6 απο τις 9 το πρωι και με λιώσιμο του κινητου ειμαι ειμαι στο 61%

Κατι δεν θα εκανες απ'ολα οσα προτεινονται στο forum του σωστα..

 

Απο τα 20 και κάτι τηλέφωνα που έβαλα darky τις τελευταίες μέρες μόνο σε 2 δεν ρούφαγε μπαταρία.

 

Μπορείς να το εξηγήσεις? Όλα με τον ίδιο τρόπο, ακριβώς όπως λέει (όχι ότι λέει κάτι δύσκολο), όλα με wipe και όλα σε εντελώς πεντακάθαρα τηλέφωνα όπως βγαίνουν απο το κουτί τους.

 

Σε τουλάχιστον 4-5 απο αυτά έβγαζε force close σε διαφορες εφαρμογες και κάποιες stock και το ξαναπέρασα 2 και 3 φορές μέχρι να σταματήσει.

 

Πάμε λοιπόν σε πολλές συσκευές με τον ίδιο τρόπο και διαφορετικά αποτελέσματα. Βγάζεις άκρη?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εβαλα 2.2.1 και εγω με registry hack. Τωρα είναι σαν να εχω κινητό αγορασμένο απο Αγγλία δηλαδή?
Link to comment
Share on other sites

και για να μην με πάρεις στραβά και στο δικό μου darky έχω απο την πρώτη μέρα που το πήρα.

 

Δεν μπορώ να βρώ καλύτερη

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα παιδια...εχω μια απορια...

 

εχω την 7 toy darky και εχω το γνωστο κουσουρι με το 98%

 

Εχω κανει τα battery reset κτλ 3 φορες συνολικα και το προβλημα παραμενει...ποτε δεν μενει στο 100%

 

Απο θεμα αυτονομιας ομως νομιζω τα παω μια χαρα...

απο τι; 11 το πρωι μεχρι τις 2 το βραδυ μου εχει μεινει το 80% με μετρια χρηση

παρατηρωντας οτι παει στο 90% σχετικα γρηγορα.

 

Τελικα αυτο το 98% διορθωνει ή οχι?

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς αν έχω JM2? Ναι, αυτήν έχω. Αν εννοείς κάτι άλλο πες μου.

 

Οχι οκ με καλυψες. Αρα εχεις eclair 2.1. Το z4root που προσπαθησες να βρεις πολλες φορες προκαλει προβληματα στην 2.1 κι ευτυχως που δεν το βρηκες. Μπορεις να κοιταξεις στην πρωτη σελιδα του θεματος οπου ο Αλεξ εχει γραψει αναλυτικα οδηγους για την 2.1. Ενας απλος τροπος ειναι το one click lag fix του RyanZA που μπορεις να βρεις στο μαρκετ. Περαν του lagfix εχει επιλογη για να κανεις root πατωντας απλα στην επιλογη. Διαβασε στην πρωτη σελιδα και καντο οπως σε βολευει.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...