Jump to content

[Συζήτηση] Nokia Ν900 (Γενικός Σχολιασμός)


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι θα πει "ειπε κανενας"...?

Οι χρηστες το "ειπαν" και ναι...ενα portrait mode θα ηταν χρησιμο για καποιες λειτουργιες.

 

Υπαρχει "λογοκρισια" στο τι θα ζητανε οι χρηστες απο το κινητο τους? Και σιγα το δυσκολο πραγμα που "απο που κι ως που το περιμενατε?"

Τοσο δυσκολο θα ηταν να το ειχαν ενσωματωσει?

 

Είπε κάποιος υπεύθυνος της Nokia ότι θα έχουμε πλήρες portrait mode ή mms σε κάποιο επόμενο update; Δεν αναφέρθηκα στο τι μπορεί να ζητάει ο καθένας. Ήξερες απ την αρχή τι συσκευή παίρνεις όπως πολύ σωστά είπε ο stsdema28 και δεν σου έταξε κάτι η Nokia που να μην το έδωσε.

 

Κατά τη γνώμη μου το Ν900 είναι η πληρέστερη συσκευή που υπάρχει με την οποία μπορείς να κάνεις ουσιαστικά τα πάντα. Όποιος δεν είναι ευχαριστημένος υπάρχουν τα ρομπότ και τα μήλα.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 539
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μια διαφορά έχει το κινητό μας στη παρουσία σε σχέση με τα άλλα κινητά και το ξέρατε όλοι από τη μέρα που το αγοράσετε. Το ΝΟΚΙΑ logo γραφτηκε εκεί και το power button είναι στη συγγεκριμένo σημείο γιατί έτσι ήθελαν, η συσκευή είναι tablet και λειτουργεί σε landscape mode.. Ποτέ δεν μας έταξαν portait mode.... Τα ακούω 10 μήνες.... το να γεμίζουμε τα forum δεν θα αλλάξει κάτι.

Μια χαρά είπε ο anapospastos....

 

δηλαδη ειναι τοσο δυσκολο να το κανουν να γραφει ενα sms σε portraid mode....???

ειναι τοσο δυσκολο να το κανουν να γραφει ενα sms στα ελληνικα...? :rolleyes::rolleyes:

ειναι τοσο δυσκολο να βαλουν φωνητικες λειτουργιες στο ovi maps....οταν το εχει πλεον και η κουτση μαρια.....

ελεος ρε παιδια δεν ειναι λαπτοπ καρτα σιμ παιρνει μεσα...:)

θελω να δω αν τα κανει ολα αυτα το επομενο maemo η MeeGo μοντελο και το πλασάρει και παλι σαν ταμπλετ μαμπλετ η οτιδηποτε η νοκια τι θα λετε μετα........:)

:)

νταξει κινητο ειναι για μενα μαματο εργαλειο αλλα πανω απο ολα κινητο ελεος....

 

Γιατι απο ποτε μια εταιρια "ταζει"?

 

τελος παντων, δεν υπαρχει λογος να ""μαλωνουμε"" για ενα τοσο αξιολογο κινητο απο τη στιγμη που εδω μεσα γραφουνε μονο κατοχοι και/ή θαυμαστες του(οπως εγω).

 

αλλα το να προσδοκει καποιος portrait, mms, free ovi maps και Flash10 δεν ειναι δα και εγκλημα. δεν σημαινει οτι καποιος του το εταξε κλπ

 

+10000:)

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ειναι τοσο δυσκολο να το κανουν να γραφει ενα sms σε portraid mode....???

ειναι τοσο δυσκολο να το κανουν να γραφει ενα sms στα ελληνικα...? :rolleyes::rolleyes:

ειναι τοσο δυσκολο να βαλουν φωνητικες λειτουργιες στο ovi maps....οταν το εχει πλεον και η κουτση μαρια.....

 

Δεν είπε κανένας ότι είναι δύσκολο απλά η Nokia έχει άλλες προτεραιότητες για τη συσκευή. Δίκιο έχεις για το portrait keyboard, κι εγώ θα το ήθελα, όπως κι ένα x όταν έχουμε τον browser σε portrait για να κλείνει αλλά δεν είναι εκεί το ζήτημα. Το ότι μπορούμε να βάλουμε meego και να έχουμε μία σχεδόν πλήρης συμβατότητα με ότι εφαρμογή βγαίνει, δεν είναι καλύτερο απ το να είχες απλά μία συσκευή με πλήρεις λειτουργίες τηλεφώνου αλλά στάσιμη;

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ειναι τοσο δυσκολο να το κανουν να γραφει ενα sms σε portraid mode....???

ειναι τοσο δυσκολο να το κανουν να γραφει ενα sms στα ελληνικα...? :rolleyes::rolleyes:

ειναι τοσο δυσκολο να βαλουν φωνητικες λειτουργιες στο ovi maps....οταν το εχει πλεον και η κουτση μαρια.....

ελεος ρε παιδια δεν ειναι λαπτοπ καρτα σιμ παιρνει μεσα...:)

θελω να δω αν τα κανει ολα αυτα το επομενο maemo η MeeGo μοντελο και το πλασάρει και παλι σαν ταμπλετ μαμπλετ η οτιδηποτε η νοκια τι θα λετε μετα........:)

:)

νταξει κινητο ειναι για μενα μαματο εργαλειο αλλα πανω απο ολα κινητο ελεος....

 

 

+10000:)

 

 

Εγώ λέο ευχαριστώ που ασχολούνται ακόμα με το maemo και μας ρίχνουν update... To έχω ξαναπεί: 15 μέρες πριν πάρω το τηλέφωνο είχα βρει στο διαδίκτυο σχετικά με το Project του maemo 6 και οι πλήστοι έλεγαν πως δεν θα γίνει Update του maemo 5.

Ξέροντας αυτό συν όλα αυτά που αναφέρεις πήγα και το αγόρασα γιατί πραγματικά μου άρεσε και πίστευα ότι τίποτα απ'όλα αυτά δεν προκειται να μου λείψει... Γι'αυτό και δεν έχω παράπονο...

6610 --> 7610(RH-51) --> (Legendary) N900 --> Galaxy SIII --> HTC 10 --> Pixel 2 XL --> Xperia 1 ii

HP Touchpad (dual boot: webOS and Android)

Link to comment
Share on other sites

ειπαμε δυο κουβεντες.. και πεταχτηκατε θιγομενοι λες και σας χτυπησε ρευμα...

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν ειμαι κανενας κολλημένος .......και γενικα σε ολα τα posts μου το δειχνω...:)

πχ παραδεχομαι οτι το nokia n8 ειναι κορυφαιο οτι το symbian το εχει παρα πολυ κοσμος αλλα λεω ξεκαθαρα την αποψη μου οτι ο broswer του ειναι οτι πιο μαπα εχω δει ποτε σε κινητο.....

το n900 ναι ειναι εργαλειο μεγαλο...ειναι οτι καλυτερο εχει βγαλει ποτε η νοκια υπαρχουν ομως λεπτομέρειες πολυ σημαντικες ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ...και η νοκια τις αγνοεί........προκλητικά πλεον....

και το ειπα και πιο πανω....θα δειτε οτι στα επομενα maemo μοντελα ολα αυτα(για τα οποια φωναζουμε εμεις οι γκρινιάρηδες) θα υπαρχουν.......:)

το να μην μπορεις να στειλεις ενα sms στα ελληνικα το 2010 οσο τελειο και αν ειναι το ΚΙΝΗΤΟ μας εγω θα γκρινιαζω...δεν το δεχομαι........:)

θα μου πεις γιατι το κρατας....?καλα ειναι δυνατον μετα το n900 να αλλαξεις κινητο???....δεν γινεται.......:lol::lol:

τεσπα το οτι γκρινιαζουμε μερικοι δεν σημαινει οτι βγαζουμε το ν900 μαπα το ξαναλεω αυτο...απλά θελουμε το τελειο να γινει ακομη πιο τελειο....:p:p

και μπορουν να το κανουν...δεν ειναι δυσκολο....

αυτα....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ αφού έβγαλα nitdroid,power kernels κλπ, το έκανα κι ένα flashaρισμα, για να το "φρεσκάρω", δε βλέπω την παραμικρή διαφορά στη συσκευή.

Ας ελπίσουμε να είμαστε σύντομα σε θέση να bootaρουμε meego, μήπως κ δούμε τίποτα νέο.

Link to comment
Share on other sites

Αν δείτε εδώ στο επίσημο site του maemo της nokia μιλάει μόνο για νέα αναβάθμιση, δεν αναφέρει καθόλου για PR 1.3. Όπως έκανε με την pr 1.2 εδώ
Link to comment
Share on other sites

Αν δείτε εδώ στο επίσημο site του maemo της nokia μιλάει μόνο για νέα αναβάθμιση, δεν αναφέρει καθόλου για PR 1.3. Όπως έκανε με την pr 1.2 εδώ

Το λέει καθαρά PR 1.3 version 20.2010.36-2

Link to comment
Share on other sites

Αν δείτε εδώ στο επίσημο site του maemo της nokia μιλάει μόνο για νέα αναβάθμιση, δεν αναφέρει καθόλου για PR 1.3. Όπως έκανε με την pr 1.2 εδώ

 

και εγω το ιδιο ακριβως σκεφτηκα μετα το update και την αναγνωση του συγκεκριμενου αρθρου...υπαρχει βελτιωσει αλλα δεν πιστευω οτι αυτη η εκδοση ειναι η PR1.3...

περιμενω περισσοτερα για το θηριο ονοματι Ν900...!

Link to comment
Share on other sites

Το λέει καθαρά PR 1.3 version 20.2010.36-2

 

Που το λέει καθαρά;

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

http://tablets-dev.nokia.com/nokia_N900.php

 

RX-51_2009SE_20.2010.36-2_PR_COMBINED_MR0_ARM.bin 200174197 PR 1.3 version 20.2010.36-2

;)

 

Έκανα κι εγώ το update, μια μικρή διαφορά στην ταχύτητα προς το καλύτερο την παρατήρησα...

Ericsson PH388, Ericsson T29, Panasonic GD35, Panasonic GD87, Nokia 8210, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 3410, Nokia 7250i, Nokia 6100, Nokia 6510, Nokia N-Gage, Mitsubishi M341i, Sharp GX-17, Nokia 6020, Nokia E50, Nokia 6120 Classic, Nokia 5800XM, Nokia N900, Huawei Ideos X5 Pro, Acer Liquid E2, Lenovo K3 Note, Xiaomi Mi A1, Nokia 7.2, Poco F3 and counting...

Link to comment
Share on other sites

Αναβάθμισα και γω το Ν900 αλλά μου εμφανίστηκε μόνο ένα αρχείο στα update (Maemo 5 update 84,5MB) και για πρώτη φορά, δεν μου εμφανίστηκε κανένα μήνυμα σφάλματος, καμία ειδοποίηση. Βέβαια είχα φροντίσει να απενεργοποιήσω όλα τα repositories ενώ εδώ και καιρό έχω πετάξει όλες τις εφαρμογές που δεν χρησιμοποιώ (πολύ πράγμα δηλαδή).

 

Ας ελπίσουμε να γίνει σύντομα διαθέσιμη η έκδοση του Meego για την συσκευή μας γιατί, έχω την εντύπωση ότι αυτός ήταν ο λόγος διάθεσης της συγκεκριμένης αναβάθμισης.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να ναι έτσι, γιατί με τις ανακοινώσεις τύπου "διαθέσιμο μόνο για devs" πολύ φοβάμαι οτι πάλι "υπογείως" θα εγκαταστήσουμε κ το meego.
Link to comment
Share on other sites

Το gps σας δουλεύει σωστά? Μετά την αναβάθμιση μου δείχνει την θέση κανά χιλιόμετρο πιο μακριά από τι είμαι. Το gps το έχω με υποβοηθούμενο internet.
Link to comment
Share on other sites

Το gps σας δουλεύει σωστά? Μετά την αναβάθμιση μου δείχνει την θέση κανά χιλιόμετρο πιο μακριά από τι είμαι. Το gps το έχω με υποβοηθούμενο internet.

 

Δοκιμασε να αλλαξεις οτ positionfiltering απο true σε false

Αν δεν το εχεις κανει.:)

Link to comment
Share on other sites

και από που το αλλάζω αυτό?

 

Συνδεεις το ν900 με το PC (mass storage) μετα πας στο φακελο Drive/maemo/settings.ini

το ανοιγεις και εκει θα βρεις το positionfiltering=true αλλαξε το σε false

Ολα αυτα απο το PC ;)

Link to comment
Share on other sites

Ο maintainer του tweak flasher θα πειραματιστεί ανεβάζοντας καινούριες εκδόσεις στα extra-devel ώστε να βρει την χρυσή τομή και να δουλεύει στην PR1.3 και παρακαλεί να μην κάνει κανένας update. Μόλις περάσει στα extra-testing τότε θα είναι ασφαλής να την δοκιμάσουμε.

 

thread

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Ο maintainer του tweak flasher θα πειραματιστεί ανεβάζοντας καινούριες εκδόσεις στα extra-devel ώστε να βρει την χρυσή τομή και να δουλεύει στην PR1.3 και παρακαλεί να μην κάνει κανένας update. Μόλις περάσει στα extra-testing τότε θα είναι ασφαλής να την δοκιμάσουμε.

 

thread

 

αραγε εμεις τωρα που βαλαμε φλας μεσα απο την εφαρμογη θα δουμε φως με το νεο update του προγραμματος.....η θα πρεπει να φλασαρουμε το κινητο...γιατι τωρα υπαρχει προβλημα.....

τεσπα thanks για την info.....

Link to comment
Share on other sites

αραγε εμεις τωρα που βαλαμε φλας μεσα απο την εφαρμογη θα δουμε φως με το νεο update του προγραμματος.....η θα πρεπει να φλασαρουμε το κινητο...γιατι τωρα υπαρχει προβλημα.....

τεσπα thanks για την info.....

 

Περιμένουμε update της εφαρμογής. Δεν χρειάζεται να φλασάρεις προς το παρόν για αυτό.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε update της εφαρμογής. Δεν χρειάζεται να φλασάρεις προς το παρόν για αυτό.

 

okkk thanks για την απαντηση....

παιδια εκανε κανενας Overclock με το νεο firm......???

Link to comment
Share on other sites

Το MeeGo φτάνει στην έκδοση 1.1 και μπορείτε να το βρούμε στα repositories. Αυτό που περιμένουμε τις επόμενες ημέρες είναι ένας οδηγός στο wiki του meego.com για το πως να κάνουμε dual boot με το maemo.

 

Αρκετές λειτουργίες λείπουν βέβαια όπως και πολλά bugs είναι εμφανή. Ένας developper του πάντως δήλωσε ότι θα είναι αρκετά πιο λειτουργικό στην επόμενη έκδοση(1.2).

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...