Jump to content

[Συζήτηση] Nokia Ν900 (Γενικός Σχολιασμός)


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κυκλοφόρισε η νέα έκδοση (latest maemo 5 fixes, better support for apps)... με ένα update στο application manager το εμφάνισε. Μέγεθος 87,9 mb

 

Για να δουμε τι αλλαγες/βελτιωσεις θα φερει!:)

 

(ωρα και για ενα search στο google μπας και βρω κανενα changelog)

We live for the beats

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 539
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

γεια σας παιδια εχω το ν900 και δεν μπορω να κανω βιντεοκλιση πια εφαρμογη να κατεβασω αν μπορει καποιος να μου πει ευχαριστω πολλη
Nokia 8210,6610,7610,6600,N80,N95,N95 8GB,N97,N8
Link to comment
Share on other sites

@andreasktm300

Δεν είναι εδώ το σωστό θέμα για να ρωτήσεις αυτό που θέλεις.

 

Το update που όλοι περιμέναμε έφτασε αλλά υπάρχει περίπτωση να μην είναι η PR1.3. Ίσως να είναι μόνο διόρθωση bugs που υπάρχουν ίσως και όχι όμως. Η Nokia δεν έβγαλε κάποια ανακοίνωση ακόμη αν αυτό λέει κάτι. Γνώμη μου είναι ότι σίγουρα θα υπάρξει ακόμη ένα κοντινό update από μέρους της Nokia.

 

:!:το talk.maemo.org έπεσε πάλι:!:

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Εδώ λένε πάντως για 1.3 και ότι μπορούμε να κάνουμε την αναβάθμιση manual τώρα η μέχρι αύριο θα έρθει και αυτόματα με update

 

http://thehandheldblog.com/2010/10/25/nokia-n900-pr-1-3-firmware-now-available/

 

edit: Μόλις μου ήρθαν οι αναβαθμίσεις

Link to comment
Share on other sites

και μένα μου εμφάνισε το update .Μου έβγαλε 2 αρχειάκια.Το κάνω τώρα.Όταν τελειώσει θα ξαναγράψω και ή θα είμαι ευχαριστημένος ή θα γράψω για να γκρινιάξω.Ξέρει κανένας αν είναι απλά ένα update που διορθώνει bugs ή αν είναι αυτό που θεωρητικά θα περιμέναμε με πολλές αλλάγές ακόμα και dual boot maemo-meego?
Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται ότι είναι το μεγάλο update που περιμένουμε. Εγώ πάντως θα κάνω αναβάθμιση αφού βγάλω το nitdroid και βάλω ξανά το default kernel.
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου βγάζει 5 αρχεία αλλά δεν μπορώ να κάνω την αναβάθμιση...:confused:

Nokia:5110->6150->3310->3330->5210|Sharp:gx20|Sony ericsson:W800|Nokia:N82->N900|HTC:EVO 3D|Nokia:101 Dual Sim|Samsung:Galaxy Note 4(exynos 32Gb Black)|LG:G2->V10LG Tablet:G pad 8.3 White|Huawei:Mate 10 Pro|Samsung:Galaxy S21 Ultra 256Gb

Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται ότι είναι το μεγάλο update που περιμένουμε. Εγώ πάντως θα κάνω αναβάθμιση αφού βγάλω το nitdroid και βάλω ξανά το default kernel.

 

Λες να έχουμε θέμα αν την περάσουμε με το nitdroid εγκατεστημένο?

 

Και σε μένα δεν μου φαίνεται να είναι η PR 1.3 Μάλλον κάτι το ενδιάμεσο πριν την 1.3

 

Παιδιά η αναβάθμιση είναι ένα αρχείο 87,9mb. Σε μένα μου εμφάνισε ένα ακόμα αρχείο για αναβάθμιση, την εφαρμογή που κάνει πάλι διαθέσιημη το fm transmeter. Αν και σε μένα ποτέ δεν είχε κλειδώσει.

Edited by dimitrispm
Link to comment
Share on other sites

η αναβάθμιση έγινε κανονικά με το nitdoid χωρίς να πειράξω τίποτα,πρώτες εντυπώσες ελάχιστα πιο γρήγορο μενού,όχι ελληνικά στα μηνύματα´αυτά προς το παρόν
cypherth
Link to comment
Share on other sites

Λες να έχουμε θέμα αν την περάσουμε με το nitdroid εγκατεστημένο?

 

Και σε μένα δεν μου φαίνεται να είναι η PR 1.3 Μάλλον κάτι το ενδιάμεσο πριν την 1.3

 

Παιδιά η αναβάθμιση είναι ένα αρχείο 87,9mb. Σε μένα μου εμφάνισε ένα ακόμα αρχείο για αναβάθμιση, την εφαρμογή που κάνει πάλι διαθέσιημη το fm transmeter. Αν και σε μένα ποτέ δεν είχε κλειδώσει.

 

Tο έβγαλα γιατί δεν ήθελα να τα κάνω μπάχαλο με τα kernels και τα multiboot και δεν έχει κάτι καινούριο για να ασχοληθώ. Θα περιμένω την καινούρια έκδοση(0.0.9).

 

Εμένα μου εμφάνισε αρκετά αρχεία libs για update, το μέγεθος του είναι 83,1mb και δεν μπορεί να το κάνει γιατί έχει conflict με 3 πακέτα. Προσπαθώ να το λύσω και επανέρχομαι.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου εμφάνισε αρκετά αρχεία libs για update, το μέγεθος του είναι 83,1mb και δεν μπορεί να το κάνει γιατί έχει conflict με 3 πακέτα. Προσπαθώ να το λύσω και επανέρχομαι.

 

Και εμένα μου βγάζει αυτό με το conflict.Τι είναι αυτό και πως μπορώ να το λύσω αυτό το πρόβλημα ώστε να μου γίνει η αναβάθμιση;

Nokia:5110->6150->3310->3330->5210|Sharp:gx20|Sony ericsson:W800|Nokia:N82->N900|HTC:EVO 3D|Nokia:101 Dual Sim|Samsung:Galaxy Note 4(exynos 32Gb Black)|LG:G2->V10LG Tablet:G pad 8.3 White|Huawei:Mate 10 Pro|Samsung:Galaxy S21 Ultra 256Gb

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου βγάζει αυτό με το conflict.Τι είναι αυτό και πως μπορώ να το λύσω αυτό το πρόβλημα ώστε να μου γίνει η αναβάθμιση;

 

Εγώ τα έβγαλα με "apt-get remove [πακέτο που θες να βγάλεις]" χωρίς τα ". Θα σου απεγκαταστήσει και τις εφαρμογές που τα χρειάζονται για να λειτουργήσουν αλλά δεν είναι τίποτα, μετά απλά τις ξαναβάζεις.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

και σε μένα μου έβγαζε αυτό το error αλλά αν δείτε παρακάτω λέει ότι το update πρέπει να γίνει μέσω του ovi updater δλδ να το συνδέσουμε με το pc για να το κάνουμε. Και όντος όταν το σύνδεσα με το pc το update ήταν γύρω στα 200mb και προχώρησε αν και εδώ είχα ένα πρόβλημα.

Την πρώτη φορά που πήγα να το κάνω και στην διαδικασία του install το ovi μου έβγαλε ένα άκυρο ότι δεν υπάρχει συσκευή πάνω στο usb ενώ το κινητό ήταν συνδεδεμένο κανονικά.

Το κινητό είχε κολήσει πάνω στην οθόνη της nokia και μόνο αφού έβγαλα την μπαταρία μπόρεσα και το ξεκόλισα. Μετά μπήκε κανονικά αφού το άνοιξα και ξαναεπειχήρησα update που αυτή την φορά έγινε κανονικά.

Δοκιμάζω τώρα το νέο firmware και σας λέω εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

παιδια το εκανα κανονικα με wifi απο την δουλεια μου!!!!!!!!!!!!

εμενα μου εβγαλε ενα update maemo 5 γυρω στα 83 mb το εβαλα κανονικα..και με το νομο.....:)

δεν πειραχτηκε απο προγραμματα κτλ τιποτα απολυτως.....

πρωτες εντυπωσεις σε λιγο....:)

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβγαλα τα πακέτα που δημιουργούσαν πρόβλημα και τώρα κάνει την αναβάθμιση. Αν το κάνεις μέσω ovi suite ενδέχεται να σου σβήσει προγράμματα, ρυθμίσεις κτλ.
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

παιδια το εκανα κανονικα με wifi απο την δουλεια μου!!!!!!!!!!!!

εμενα μου εβγαλε ενα update maemo 5 γυρω στα 83 mb το εβαλα κανονικα..και με το νομο.....:)

δεν πειραχτηκε απο προγραμματα κτλ τιποτα απολυτως.....

πρωτες εντυπωσεις σε λιγο....:)

 

Αντε, περιμενουμε να ενημερωθουμε και εμεις οι "μελλονυμφοι" του Ν900!

We live for the beats

Link to comment
Share on other sites

παιδια κατι αλλο:)

αυτη η πως να βρω την σωστη λεξη χμμμ υπερευαισθησία που εχει η οθονη δεν σας κουραζει μερικες φορες στο σερφαρισμα.....?

τι θελω να πω....?

σε σελιδες που εχουν πολλα λινκ μαζεμενα η photos η videos οπως το facebook η η εξης ας πουμε http://abcnews.go.com/ για να πας πανω κατω αριστερα η δεξια στην οθονη δεν υπαρχει περιπτωση να μην πατησεις ενα λινκ που δεν θες να μην ανοιξεις ενα βιντεο που δεν θες η να μην δεις μια photo που δεν θες η οτιδήποτε τελος παντων....

ειναι της φαντασιας μου η εχω πολυ χοντρα δάχτυλα.....?:lol:

γενικα εσεις τετοιες σελιδες πως τις χειρίζεστε...?

.

 

μεταφερω το post μου απο το αλλο θεμα...

παιδια γιατι νομιζω οτι μετα το update αυτο το θεμα στον broswer βελτιωθηκε κατα πολυ μαλιστα.......:):)

πλεον παιζω με το δαχτυλο μου ανετα σε μια σελιδα οπως αυτη http://abcnews.go.com/ αυτη και δεν δημιουργείται χαος......

επισης παρατηρω οτι ο broswer εγινε πολυ πιο γρηγορος.......μεγαλη διαφορα εδω....

το tweak flash plugin δεν μου δουλευει σωστα...μου βγαζει error....

 

παρατήρησα ομως βιντεακια απο αυτην την σελιδα τα βλεπω πλεον κανονικα http://www.megatv.com/article.asp?catid=17698&subid=2&pubid=16731753 ενω πριν δεν μπορουσα.........θα το δω ομως καλυτερα αυτο....

αλλες εντυπώσεις το κινητο ηταν που ηταν τωρα εγινε ταχυτατο........πεταει.....

επισης επειδη εχω καιρο να το χρησιμοποιήσω και δεν θυμαμαι καλα νομιζω οτι στο pc suite πλεον ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΟΛΑ....διαβαζει το προγραμμα το κινητο κανονικοτατα...

βλπεω τις επαφες μου τα μυνηματα μου το ημερολογιο μου μπορω να κανω συγχρονισμό γενικα αναγωριζει το κινητο στα παντα...δεν θυμαμαι αν γινοταν πριν αυτο....

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

επισης επειδη εχω καιρο να το χρησιμοποιήσω και δεν θυμαμαι καλα νομιζω οτι στο pc suite πλεον ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΟΛΑ....διαβαζει το προγραμμα το κινητο κανονικοτατα...

βλπεω τις επαφες μου τα μυνηματα μου μπορω να κανω συγχρονισμό γενικα αναγωριζει το κινητο στα παντα...δεν θυμαμαι αν γινοταν πριν αυτο....

 

Ναι πλέον υπάρχει πλήρης υποστήριξη απ το pc suite.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

conflict with application packages: libgles1-sgx-img(0.20091104.34+0m5)

 

Τι πρέπει να κάνω για να γίνει το Update μέσω wifi?

 

Το βρήκα... Από το Tuxrace είναι το αρχειάκι.... νομίζω θα γίνει κανονικά update τώρα... περιμένω για φόρτιση και το δοκιμάζω.

Edited by stsdema28

6610 --> 7610(RH-51) --> (Legendary) N900 --> Galaxy SIII --> HTC 10 --> Pixel 2 XL --> Xperia 1 ii

HP Touchpad (dual boot: webOS and Android)

Link to comment
Share on other sites

απογοητευσεις οχι ελληνικα οχι mms:ovi maps τα ιδια οχι flash 10:rolleyes: οχι portraid mode και αυτα για meego κτλ που λεγανε τι ηταν ρε παιδια......????
Link to comment
Share on other sites

απογοητευσεις οχι ελληνικα οχι mms:ovi maps τα ιδια οχι flash 10:rolleyes: οχι portraid mode και αυτα για meego κτλ που λεγανε τι ηταν ρε παιδια......????

 

Είπε κανένας ότι θα έχει mms, flash ή portrait mode; Από που κι ως που τα περίμενες; Και για το meego το εργαλείο που χρειάζεται για την φόρτωση παραπάνω από 1 kernel το πήραμε οπότε τώρα περιμένουμε τους developpers του να φτιάξουν ένα guide για να το βάλουμε. Το ποστ δεν είναι επιθετικό, απλά πρέπει να καταλάβεις/ετε κάποια πράγματα.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Τι θα πει "ειπε κανενας"...?

Οι χρηστες το "ειπαν" και ναι...ενα portrait mode θα ηταν χρησιμο για καποιες λειτουργιες.

 

Υπαρχει "λογοκρισια" στο τι θα ζητανε οι χρηστες απο το κινητο τους? Και σιγα το δυσκολο πραγμα που "απο που κι ως που το περιμενατε?"

Τοσο δυσκολο θα ηταν να το ειχαν ενσωματωσει?

We live for the beats

Link to comment
Share on other sites

Τι θα πει "ειπε κανενας"...?

Οι χρηστες το "ειπαν" και ναι...ενα portrait mode θα ηταν χρησιμο για καποιες λειτουργιες.

 

Υπαρχει "λογοκρισια" στο τι θα ζητανε οι χρηστες απο το κινητο τους? Και σιγα το δυσκολο πραγμα που "απο που κι ως που το περιμενατε?"

Τοσο δυσκολο θα ηταν να το ειχαν ενσωματωσει?

 

 

Μια διαφορά έχει το κινητό μας στη παρουσία σε σχέση με τα άλλα κινητά και το ξέρατε όλοι από τη μέρα που το αγοράσετε. Το ΝΟΚΙΑ logo γραφτηκε εκεί και το power button είναι στη συγγεκριμένo σημείο γιατί έτσι ήθελαν, η συσκευή είναι tablet και λειτουργεί σε landscape mode.. Ποτέ δεν μας έταξαν portait mode.... Τα ακούω 10 μήνες.... το να γεμίζουμε τα forum δεν θα αλλάξει κάτι.

Μια χαρά είπε ο anapospastos....

6610 --> 7610(RH-51) --> (Legendary) N900 --> Galaxy SIII --> HTC 10 --> Pixel 2 XL --> Xperia 1 ii

HP Touchpad (dual boot: webOS and Android)

Link to comment
Share on other sites

Γιατι απο ποτε μια εταιρια "ταζει"?

 

τελος παντων, δεν υπαρχει λογος να ""μαλωνουμε"" για ενα τοσο αξιολογο κινητο απο τη στιγμη που εδω μεσα γραφουνε μονο κατοχοι και/ή θαυμαστες του(οπως εγω).

 

αλλα το να προσδοκει καποιος portrait, mms, free ovi maps και Flash10 δεν ειναι δα και εγκλημα. δεν σημαινει οτι καποιος του το εταξε κλπ

We live for the beats

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...