Jump to content

[Συζήτηση] Nokia Ν900 (Γενικός Σχολιασμός)


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

βασικα με ολα αυτα και με το λειτουργικό που εχει δυσκολα το βλεπω το n900 να παλιώνει......:)

οπως ειπα και πιο πανω θα δουμε πολλα ακομη απο αυτο το κινητο...εστω και αν αυτα δεν ειναι απο την νοκια αλλα απο τα παιδια που ασχολούνται με αυτο......:)

 

Δεν παει να ειναι και αρχαιο οταν θα παω να το παρω...δεν μου καιγεται καρφι. Τα προτιμαω ρετρο αλλωστε:)

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 539
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πως σας φαίνεται αυτός ο task switcher για το maemo;
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία εναλλακτική λύση αλλά προτιμώ τον default όπου μπορώ να βλέπω όλες τις ανοιχτές εφαρμογές και να τις επιλέγω κάνωντας απλά ένα κλικ και όχι scrolling.
Link to comment
Share on other sites

Flash 10.1 στο Ν900 χωρίς hardware acceleration

 

για βοηθα λιγο τι σημαινει αυτο...?

εχουμε flash 10...?

και αν ναι πως το βαζουμε.....?

Link to comment
Share on other sites

τιποτα δεν λεει.. αντε το εκανε ενας αλλα δεν ειναι για κοινη χρηση.. και δεν ειναι ακομα ετοιμη εκδοση γι΄αυτο λεει χωρις hardware acceleration.. και μου αρεσει που ειμασταν απο τις πρωτες συσκευες που θα περναμε flash 10... το μυαλο τους και μια λυρα..

 

(ωρες ωρες η νοκια με βγαζει απο τα ρουχα μου..)

The quieter you become, the more you are able to hear...
Link to comment
Share on other sites

Jailbreak του PS3 μας

Πως?

Μα μέσω του Ν900 που ήταν το πρώτο κινητό που τα κατάφερε

 

Διαβαστε :)

 

 

 

Δείτε

Edited by ksino1100
Προσθήκη video
Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

Hello MeeGos !

http://talk.maemo.org/showpost.php?p=622709&postcount=1

 

copied from the [MeeGo-dev] list

6610 --> 7610(RH-51) --> (Legendary) N900 --> Galaxy SIII --> HTC 10 --> Pixel 2 XL --> Xperia 1 ii

HP Touchpad (dual boot: webOS and Android)

Link to comment
Share on other sites

Η PR1.3 ή καλύτερα κάποια πρώιμη build της διαρρέει ξανά από τους beta testers. Εδώ μπορείτε να δείτε κάποιες αλλαγές που θα έχουμε. Περισσότερες λεπτομέρειες μπορείτε να μάθετε από αυτό το άρθρο.
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Με την τελευταία έκδοση του kernel θα έχουμε σίγουρα και καλύτερη διαχείριση ενέργειας. Στις τελευταίες εκδόσεις του linux kernel υπάρχει μεγάλη βελτίωση στα θέματα διαχείρισης αν και δεν έχουν λυθεί τελείως.
Link to comment
Share on other sites

τι θα ηθελα να δω εγω με το νεο update....:p

να μπορουμε να γραψουμε επιτελους ενα sms σε portrait mode....ελα νοκια μπορεις δεν ειναι τοσο δυσκολο...οπως και υποστήριξη των ελληνικων στα sms(ΕΛΕΟΣ με αυτο θεμα :rolleyes: καταντάει γελοίο πλεον....)....

mms....δεν ειναι κακο να τα εχουμε ας τα βαλουν και οποιος θελει ας στέλνει......

νοκια ovi maps....ΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΚΑΤΙ ΕΔΩ....και η κουτσή μαρια εχει σημερα το πρόγραμμα οπως πρεπει να το εχει(δωρεαν φωνητική πλοήγηση κτλ κτλ΄κτλ κτλ) εμεις γιατι να μην τα εχουμε αυτα δεν μπορω να καταλαβω...και εδω αργησαν παρα πολυ.....:rolleyes:

φωνητικές κλησεις.......και αυτο ας υπαρχει δεν μας χαλαει....:)

φλας 10 φυσικα για τον browser. (ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΡΓΗΣΑΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΛΕΟΣ:X) οπως και μια βελτίωση τουλάχιστον οταν σερφαρεις σε portrait mode.....τωρα ουσιαστικά το portrait mode στο σερφαρισμα ειναι αχρηστο.......(σε αντίθεση με τον οπερα που εστω και σε demo μορφη τα αποτελεσματα ειναι κλάσεις ανώτερα....)...

καλυτερο music player....και εδω μπορουν και το αργησαν....

ας δουν λιγο και αυτα bugs με τα εικονίδια που χανονται απο την επιφάνεια εργασίας κτλ κτλ κτλ ....δεν ειναι δυσκολο.....

ελπιζω να μην ξεχασα κατι....:p

Link to comment
Share on other sites

Μόνο αυτό με τους Ελληνικούς χαρακτήρες στα sms με χαλάει αλλά τι να κάνουμε τους στέλνω όλους sms με greeklish το εικονικό με χαλάει.. :O

 

Κατά τα άλλα είμαι υπέρ ευχαριστημένος από την συσκευή, προσωπικά για εμένα είναι ότι ήθελα :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες αλλαγές που θα έχουμε στην PR1.3

 

- New driver for PowerVR SGX530 GPU

 

- MicroB (browser), Modest (e-mail) and hildon-desktop (desktop UI) have been updated and will provide a much faster experience, less glitching and reduced process pegging

 

- Universal Contact Search has improved response time for displaying results

 

- Audio playback no longer causes abnormal high processor usage, and pause/resume playback after a call is much more predictable and works as it should. In addition, the mediaplayer widget ‘play’ button now works

 

- Portrait mode transition is faster for all applications that support rotation. Feels “constant” and much more deliberate

 

- Accounts being forced to error-offline during new network connection has been fixed

 

- Several fixes to Mail for Exchange. Unknown if Google syncing has been addressed

 

- You can now enter a lowercase letter at the beginning of a sentence

 

- Camera and image browsing has less “chop” and stuttering. Feels much more fluid

 

- Delay added to screen unlocking during alarm or phone call. Reduces unwanted input

 

- 100+ bug fixes

 

- Some UI elements have been updated

 

πηγή

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε καμιά ένδειξη για το πότε κυκλοφορεί η PR1.3?

Να φανταστώ πως μέσω wifi θα αργήσει πάλι μια μέρα?

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε καμιά ένδειξη για το πότε κυκλοφορεί η PR1.3?

Να φανταστώ πως μέσω wifi θα αργήσει πάλι μια μέρα?

 

Με τις ημερομηνίες έχει κάποιο πρόβλημα η Nokia οπότε δεν θα κάνω πρόβλεψη. Ακόμη ένα χαρακτηριστικό που θα έχουμε είναι η πλήρης υποστήριξη από το ovi suite. Εδώ μπορούμε να δούμε ότι επιτέλους το Ν900 θα μπορεί να στέλνει και να δέχεται sms μέσα απ το pc.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Μόνο αυτό με τους Ελληνικούς χαρακτήρες στα sms με χαλάει αλλά τι να κάνουμε τους στέλνω όλους sms με greeklish το εικονικό με χαλάει.. :O

 

Κατά τα άλλα είμαι υπέρ ευχαριστημένος από την συσκευή, προσωπικά για εμένα είναι ότι ήθελα :)

 

θελει βελτιωση για μενα.....:)

μπορουν να την κανουν ακομη πιο σουπερ συσκευή ....(ναι ναι γινεται και μπορουν....)

ειναι μικρες λεπτομέρειες που αν η νοκια τις προσεξει θα κανουν την ΜΕΓΑΛΗ διαφορα στο κινητο μας.....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι όλα αυτά τα χαρακτηριστικά (που όντως έπρεπε να προστεθούν), δεν πρόκειται να τα δούμε ποτέ, τουλάχιστον όχι στα Maemo 5. Από την στιγμή που η εταιρία εξελίσσει πυρετωδώς το Meego, έχει δώσει όλη την προσοχή της σε αυτό και η υποστήριξη του Ν900 θα αρκεστεί στην διόρθωση των επι μέρους bugs.

 

Όλα αυτά που μας λείπουν τόσο καιρό από το Ν900, κατά πάσα πιθανότητα, θα τα δούμε όταν μπορέσουμε να το μπουτάρουμε με το Meego.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι όλα αυτά τα χαρακτηριστικά (που όντως έπρεπε να προστεθούν), δεν πρόκειται να τα δούμε ποτέ, τουλάχιστον όχι στα Maemo 5. Από την στιγμή που η εταιρία εξελίσσει πυρετωδώς το Meego, έχει δώσει όλη την προσοχή της σε αυτό και η υποστήριξη του Ν900 θα αρκεστεί στην διόρθωση των επι μέρους bugs.

 

Όλα αυτά που μας λείπουν τόσο καιρό από το Ν900, κατά πάσα πιθανότητα, θα τα δούμε όταν μπορέσουμε να το μπουτάρουμε με το Meego.

εστω τουλάχιστον να τα δουμε εδω......:)

αν το meego λειτουργήσει κανονικα στο n900 δεν μας χαλαει καθολου.......τελος παντων κριμα γιατι(το ξερω τα εχουμε πει 100 φορες εχουμε γινει γραφικοί κτλ κτλ κτλ) αλλα οι ελλείψεις του n900 "τσουζουν"....ακομη και σημερα....

οσο και να γουσταρουμε το κινητο η αληθεια ειναι οτι θα μπορουσε να ειναι πολυ καλυτερο.......

δεν ειναι οτι εχω παραπονα απο την συσκευη οτι δεν με ικανοποιεί η οτιδηποτε απλα θα μπορουσαν να κανουν παπαδες και δεν το κανουν....αυτο ειναι το προβλημα μου.....η αδιαφορια τους.....

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι οτι εχω παραπονα απο την συσκευη οτι δεν με ικανοποιεί η οτιδηποτε απλα θα μπορουσαν να κανουν παπαδες και δεν το κανουν....αυτο ειναι το προβλημα μου.....η αδιαφορια τους.....

 

 

Δεν ξέρω αν τελικά είναι αδιαφορία τους.....

Μάλλον είναι το τέχνασμα (η πολιτική αν θέλεις) για να πουλήσουν ευκολότερα το Ν910, με 1GHz επεξεργαστή, με meego, οθόνη multitouch ανάλυσης 1280Χ720, 8Mp κάμερα, δυνατότητα mms και sms (και κατακόρυφα)

Και πλήρη υποστήριξη ovi & maps και μπαταρία 1560mA

 

A.....και τιμή στα 700€ αλλά δεν θα μας πειράζει γιατί θα «βρούμε το κινητό της ζωής μας» αλλά θα ανακαλύψουμε πως έχει κλειδωμένο sw (και όχι απολύτως ξεκλείδωτο όπως το maemo5), πως έχει πολλά bugs στην αρχή αλλά θα κάνουμε (πάλι) 2-3-12 μήνες «υπομονή» για να τα φτιάξουν αλλά δεν θα τα φτιάχνουν.....

 

Γιατί σε 12 μήνες, λίγο πριν το PR1.3 του Ν910 που θα τα φτιάξει (σχεδόν) όλα, θα βγουν φήμες για το Ν990 που θα έχει και projector και 3D και fullHD και μάλλον θα ψήνει και καφέ......

 

 

Καληνύχτα μας παιδιά..... ;)

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν τελικά είναι αδιαφορία τους.....

Μάλλον είναι το τέχνασμα (η πολιτική αν θέλεις) για να πουλήσουν ευκολότερα το Ν910, με 1GHz επεξεργαστή, με meego, οθόνη multitouch ανάλυσης 1280Χ720, 8Mp κάμερα, δυνατότητα mms και sms (και κατακόρυφα)

Και πλήρη υποστήριξη ovi & maps και μπαταρία 1560mA

 

A.....και τιμή στα 700€ αλλά δεν θα μας πειράζει γιατί θα «βρούμε το κινητό της ζωής μας» αλλά θα ανακαλύψουμε πως έχει κλειδωμένο sw (και όχι απολύτως ξεκλείδωτο όπως το maemo5), πως έχει πολλά bugs στην αρχή αλλά θα κάνουμε (πάλι) 2-3-12 μήνες «υπομονή» για να τα φτιάξουν αλλά δεν θα τα φτιάχνουν.....

 

Γιατί σε 12 μήνες, λίγο πριν το PR1.3 του Ν910 που θα τα φτιάξει (σχεδόν) όλα, θα βγουν φήμες για το Ν990 που θα έχει και projector και 3D και fullHD και μάλλον θα ψήνει και καφέ......

 

 

Καληνύχτα μας παιδιά..... ;)

 

+1 συμφωνω στα περισσοτερα....

σου την σπαει ομως να εισαι "πειραματόζωο" :p:p απο οποια πλευρα και αν το δεις...

Link to comment
Share on other sites

Παίξτε τα παιχνίδια για palm pre στο maemo.

 

Η εφαρμογή βρίσκεται στα extra-devel λέγεται preenv, είναι σε αρκετά πρώιμο στάδιο και επιτρέπει native games(γραμμένα με OpenGL ES) να τρέξουν στο maemo. Περισσότερα μπορείτε να δείτε σε αυτό τo thread.

 

http://talk.maemo.org/attachment.php?attachmentid=14885&stc=1&d=1287602483

 

http://talk.maemo.org/attachment.php?attachmentid=14886&stc=1&d=1287602527

 

http://talk.maemo.org/attachment.php?attachmentid=14901&stc=1&d=1287671090

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφόρισε η νέα έκδοση (latest maemo 5 fixes, better support for apps)... με ένα update στο application manager το εμφάνισε. Μέγεθος 87,9 mb
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...