Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ αντίθετα με τους περισσότερους, ξεκίνησα με το here αποκομίζοντας τις καλύτερες εντυπώσεις, αλλά σιγά σιγά τα πράγματα στράβωναν.

Μια δεν έκανε το ένα, μια δεν έβρισκε το άλλο... Και πάντα προς το χειρότερο.

Δεν βαριέσαι, έλεγα. Είναι beta, θα στρώσει.

Αλλά δυστυχώς διαψεύστηκα. Μετά την πρόσφατη αναβάθμιση το here δεν μπαίνει πια την ταμπλέτα μου. Όταν μπαίνω στη σελίδα της εφαρμογής στο google play, μου εμφανίζει πάνω πάνω το μήνυμα "your device isn't compatible with this version".

Η ταμπλέτα είναι κινέζικη με επεξεργστή rockchip και μέχρι τώρα δεν έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα με οποιαδήποτε άλλη γνωστή εφαρμογή.

Αιωνία του η μνήμη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ αντίθετα με τους περισσότερους, ξεκίνησα με το here αποκομίζοντας τις καλύτερες εντυπώσεις, αλλά σιγά σιγά τα πράγματα στράβωναν.

Μια δεν έκανε το ένα, μια δεν έβρισκε το άλλο... Και πάντα προς το χειρότερο.

Δεν βαριέσαι, έλεγα. Είναι beta, θα στρώσει.

Αλλά δυστυχώς διαψεύστηκα. Μετά την πρόσφατη αναβάθμιση το here δεν μπαίνει πια την ταμπλέτα μου. Όταν μπαίνω στη σελίδα της εφαρμογής στο google play, μου εμφανίζει πάνω πάνω το μήνυμα "your device isn't compatible with this version".

Η ταμπλέτα είναι κινέζικη με επεξεργστή rockchip και μέχρι τώρα δεν έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα με οποιαδήποτε άλλη γνωστή εφαρμογή.

Αιωνία του η μνήμη.

 

Μπορείς να το εγκαταστήσεις από κάποιο εναλλακτικό μάρκετ, η απλά να κατεβάσεις το apk και να το εγκαταστήσεις. Για τις ενημερώσεις μετέπειτα μικρό το κακό, καθώς οι χάρτες ενημερώνονται μέσα από το πρόγραμμα και όχι από το μάρκετ.

Βέβαια υπάρχουν και πολλά άλλα αξιόλογα gps, οπότε η απόφαση είναι καθαρά προσωπική... :)

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αντίθετα με τους περισσότερους, ξεκίνησα με το here αποκομίζοντας τις καλύτερες εντυπώσεις, αλλά σιγά σιγά τα πράγματα στράβωναν.

Μια δεν έκανε το ένα, μια δεν έβρισκε το άλλο... Και πάντα προς το χειρότερο.

Δεν βαριέσαι, έλεγα. Είναι beta, θα στρώσει.

Αλλά δυστυχώς διαψεύστηκα. Μετά την πρόσφατη αναβάθμιση το here δεν μπαίνει πια την ταμπλέτα μου. Όταν μπαίνω στη σελίδα της εφαρμογής στο google play, μου εμφανίζει πάνω πάνω το μήνυμα "your device isn't compatible with this version".

Η ταμπλέτα είναι κινέζικη με επεξεργστή rockchip και μέχρι τώρα δεν έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα με οποιαδήποτε άλλη γνωστή εφαρμογή.

Αιωνία του η μνήμη.

Βγηκε ενα fix για tablets μετα το τελευταιο update. Αυτο προσπαθεις?

ισως φταιει αυτο

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα στο κινέζικο Onda μια χαρά εμφανίζεται πάντως το HERE στο Play store.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τωρα τελευταια δοκιμασα το Glympse που ειναι built in στο HERE.

υπαρχει και σαν εφαρμογη σκετη.

δοκιμαστε το

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα στο κινητό μου (Cubot S308) το ''HERE''. Παρατήρησα ότι το UI είναι μόνο στην Αγγλική γλώσσα και δεν έχει στις ρυθμίσεις επιλογή για να βάλεις κάποια άλλη (Ελληνική κ.λ.π.). Είναι έτσι σε όλους ή εγώ έχω κάνει κάτι λάθος;
Link to comment
Share on other sites

Θα ανοίξεις τις επιλογές για γλώσσες και θα κατεβάσεις τα Ελληνικά
Link to comment
Share on other sites

Θα ανοίξεις τις επιλογές για γλώσσες και θα κατεβάσεις τα Ελληνικά

 

Σ' ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Έχω κατεβάσει την ελληνική φωνή (γυναικεία) για πλοήγηση, αν εννοείς αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Αφού την έχεις κατεβάσει, πρέπει να την επιλέξεις για να ενεργοποιηθεί αντί της αγγλικής.

Εάν έχεις κάνει και αυτό, το μόνο που μένει, κατά τη γνώμη μου, είναι απεγκατάσταση, καθάρισμα των υπολοίπων και επανεγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Αφού την έχεις κατεβάσει, πρέπει να την επιλέξεις για να ενεργοποιηθεί αντί της αγγλικής.

Εάν έχεις κάνει και αυτό, το μόνο που μένει, κατά τη γνώμη μου, είναι απεγκατάσταση, καθάρισμα των υπολοίπων και επανεγκατάσταση.

 

Μάλλον δεν έγινα καταννοητός. Την πλοήγηση μου την κάνει κανονικά στην ελληνική γλώσσα, όμως το μενού είναι στην αγγλική και δεν βρίσκω κάποια επιλογή για να βάλω την ελληνική.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, ξαναδιαβάζοντας το post κατάλαβα τώρα τι ρωτάς.

Έτσι είναι και σ' εμένα και φαντάζομαι σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, ξαναδιαβάζοντας το post κατάλαβα τώρα τι ρωτάς.

Έτσι είναι και σ' εμένα και φαντάζομαι σε όλους.

 

Σ΄ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου.

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα στο κινητό μου (Cubot S308) το ''HERE''. Παρατήρησα ότι το UI είναι μόνο στην Αγγλική γλώσσα και δεν έχει στις ρυθμίσεις επιλογή για να βάλεις κάποια άλλη (Ελληνική κ.λ.π.). Είναι έτσι σε όλους ή εγώ έχω κάνει κάτι λάθος;

 

Καλησπέρα

στα Windows Phone αν γυρναγες τη γλωσσα του κινητου στα Ελληνικα γυρναγε και η εφαρμογη.

δε ξερω αν ισχυει το ιδιο στο Android

η γλωσσα του κινητου ειναι στα Ελληνικα;

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου.

 

το μενού είναι στην αγγλική επιλογή για ελληνικά δεν υπάρχει προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες ;-)

 

Υπάρχει τρόπος να δίνω προτεραιότητα στη φωνή του GPS όταν ακούω π.χ. ραδιόφωνο; Για παράδειγμα να χαμηλώνει στιγμιαία τη φωνή της μιας εφαρμογής και να ακούγεται κανονικά η άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το εγκαταστήσεις από κάποιο εναλλακτικό μάρκετ, η απλά να κατεβάσεις το apk και να το εγκαταστήσεις. Για τις ενημερώσεις μετέπειτα μικρό το κακό, καθώς οι χάρτες ενημερώνονται μέσα από το πρόγραμμα και όχι από το μάρκετ.

Δε νομίζω ότι θα το κάνω. Πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού μου θα υπάρχει η απορία (ανησυχία) για το τι άλλο θα μου βγάλει αφού ούτε καν να εγκατασταθεί κανονικά δεν μπορεί.

 

Βγηκε ενα fix για tablets μετα το τελευταιο update. Αυτο προσπαθεις?

ισως φταιει αυτο

Δεν δοκιμάζω κανένα fix. Μπαινω στη σελίδα του here maps στο google pay και εκεί αντί να δω επιλογές install ή update, βλέπω το μήνυμα για την ασυμβατότητα με την ταμπλέτα μου (Pipo M6 Pro με Riley rom). Δεν έχω συναντήσει άλλη γνωστή εφαρμογή που να εμφανίζεται στο google play και παρόλα αυτά να μη μπορεί να εγκατασταθεί στη ταμπλέτα μου.

 

Σε μένα στο κινέζικο Onda μια χαρά εμφανίζεται πάντως το HERE στο Play store.
Όταν λες μια χαρά εννοείς ότι όταν ανοίγεις την εφαρμογή, αυτή καταλαβαίνει ότι πρόκειται για ταμπλέτα και ανοιγει σε landscape; Γιατί εμένα άνοιγε σε portrait και γύρναγε σε landscape μετα την αναζήτηση διεύθυνσης. Κάτι πολύ εκνευριστικό και καθόλου μια χαρά. Και δεν το έκανε από την αρχή. Όπως είπα, με μένα το here, ενώ ξεκίνησε άριστα, ήταν κάθε πέρσι και καλύτερα. Άνοιγμα σε portrait, αδυναμία offline αναζήτησης, λευκές οθόνες χάρτη. Μέχρι που πέθανε εντελώς.

Για το μόνο που μετανοιώνω είναι ότι όταν μου έστειλαν (στην αρχή, όταν ήταν τέλειο) ένα ερωτηματολόγιο για να γράψω τις εντυπώσεις μου, έγραψα τα καλύτερα. Ενώ όπως όλοι ξέρουμε, "στο τέλος ξυρίζουν το γαμπρό".

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες μια χαρά εννοείς ότι όταν ανοίγεις την εφαρμογή, αυτή καταλαβαίνει ότι πρόκειται για ταμπλέτα και ανοιγει σε landscape; Γιατί εμένα άνοιγε σε portrait και γύρναγε σε landscape μετα την αναζήτηση διεύθυνσης. Κάτι πολύ εκνευριστικό και καθόλου μια χαρά. Και δεν το έκανε από την αρχή. Όπως είπα, με μένα το here, ενώ ξεκίνησε άριστα, ήταν κάθε πέρσι και καλύτερα. Άνοιγμα σε portrait, αδυναμία offline αναζήτησης, λευκές οθόνες χάρτη. Μέχρι που πέθανε εντελώς.

Για το μόνο που μετανοιώνω είναι ότι όταν μου έστειλαν (στην αρχή, όταν ήταν τέλειο) ένα ερωτηματολόγιο για να γράψω τις εντυπώσεις μου, έγραψα τα καλύτερα. Ενώ όπως όλοι ξέρουμε, "στο τέλος ξυρίζουν το γαμπρό".

Μια χαρά εννοώ ότι την βρίσκει και την εγκαθιστά στο ταμπλετ.

Στο γενικό μενού όντως δουλεύει μόνο σε portrait που είναι εκνευριστικό, αλλά σε navigation γυρίζει σε landscape.

Επίσης, δεν φτιάξανε ακόμα την συμπεριφορά και είναι λίγο βαριά σαν εφαρμογή στο ταμπλετ. Google maps και Sygic τρέχουν πιο ομαλά.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

το μενού είναι στην αγγλική επιλογή για ελληνικά δεν υπάρχει προς το παρόν.

 

OK σ΄ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετώπισα σήμερα το πρόβλημα που έχει συζητηθεί εκτενώς στις προηγούμενες σελίδες, σχετικά με τον εντοπισμό στο HERE του δήμου που έχει την οδό που θέλουμε. Αναζήτησα την οδό "Ναυαρίνου 3, Ν. Ιωνία", αρχικά με πεζά και στη συνέχεια με αυτή τη γραφή και απάντησε ότι δεν τη βρίσκει. Έβαλα "Ναυαρίνου 3" και έβγαλε ένα κατεβατό με μόνο διακριτικό τον ΤΚ. Μη γνωρίζοντας τον ΤΚ της περιοχής, ακολούθησα τη συμβουλή που είχα διαβάσει και έβαλα στην οθόνη την περιοχή του Περισσού της Ν. Ιωνίας, αφού εκεί βρισκόταν η οδός και ξαναγύρισα στην αναζήτηση και τον εντοπισμό αλλά και πάλι δεν την εντόπισε. Αναγκάστηκα να τηλεφωνήσω σ' αυτόν που ήθελα να πάω για να μου πει ένα χαρακτηριστικό στοιχείο της περιοχής και είπε το Ναό της Αγ. Αναστασίας τον οποίο βρήκα στο χάρτη και ζήτησα να με οδηγήσει εκεί.

 

Μου έδωσε εναλλακτικές, ακολούθησα, αρχικά, τους βασικούς άξονες που γνώριζα και το πρόγραμμα προσαρμόστηκε γρήγορα, με οδήγησε στον προορισμό μου και ρωτώντας έφτασα στη διεύθυνση που ήθελα. Αλλά αυτός δεν είναι σοβαρός τρόπος αναζήτησης του προορισμού και πρέπει να βρούμε ένα πρακτικό και αξιόπιστο τρόπο να βρίσκουμε τη διεύθυνση που θέλουμε, τουλάχιστον μέσα στη χαοτική Αθήνα, εάν θέλουμε να συνεχίσουμε να το χρησιμοποιούμε.

Όσοι αμφιβάλλουν, μπορούν να δοκιμάσουν με την παραπάνω διεύθυνση και θα δουν πόσες οδοί με αυτό το όνομα υπάρχουν στην ευρύτερη Αθήνα.

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετώπισα σήμερα το πρόβλημα που έχει συζητηθεί εκτενώς στις προηγούμενες σελίδες, σχετικά με τον εντοπισμό στο HERE του δήμου που έχει την οδό που θέλουμε. Αναζήτησα την οδό "Ναυαρίνου 3, Ν. Ιωνία", αρχικά με πεζά και στη συνέχεια με αυτή τη γραφή και απάντησε ότι δεν τη βρίσκει. Έβαλα "Ναυαρίνου 3" και έβγαλε ένα κατεβατό με μόνο διακριτικό τον ΤΚ. Μη γνωρίζοντας τον ΤΚ της περιοχής, ακολούθησα τη συμβουλή που είχα διαβάσει και έβαλα στην οθόνη την περιοχή του Περισσού της Ν. Ιωνίας, αφού εκεί βρισκόταν η οδός και ξαναγύρισα στην αναζήτηση και τον εντοπισμό αλλά και πάλι δεν την εντόπισε. Αναγκάστηκα να τηλεφωνήσω σ' αυτόν που ήθελα να πάω για να μου πει ένα χαρακτηριστικό στοιχείο της περιοχής και είπε το Ναό της Αγ. Αναστασίας τον οποίο βρήκα στο χάρτη και ζήτησα να με οδηγήσει εκεί.

 

Μου έδωσε εναλλακτικές, ακολούθησα, αρχικά, τους βασικούς άξονες που γνώριζα και το πρόγραμμα προσαρμόστηκε γρήγορα, με οδήγησε στον προορισμό μου και ρωτώντας έφτασα στη διεύθυνση που ήθελα. Αλλά αυτός δεν είναι σοβαρός τρόπος αναζήτησης του προορισμού και πρέπει να βρούμε ένα πρακτικό και αξιόπιστο τρόπο να βρίσκουμε τη διεύθυνση που θέλουμε, τουλάχιστον μέσα στη χαοτική Αθήνα, εάν θέλουμε να συνεχίσουμε να το χρησιμοποιούμε.

Όσοι αμφιβάλλουν, μπορούν να δοκιμάσουν με την παραπάνω διεύθυνση και θα δουν πόσες οδοί με αυτό το όνομα υπάρχουν στην ευρύτερη Αθήνα.

Μόλις τώρα δοκίμασα τη διεύθυνση που είπες και την έβγαλε μια χαρά και μάλιστα μόνο αυτή χωρίς καμία άλλη επιλογή. Αυτό που παρατήρησα ήταν οτι έγραψα ολογράφως νέα Ιωνία και όχι Ν. Ιωνία. Ίσως αυτό να κάνει τη διαφορά.

Sent from my Ulefone Power
Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχεις δίκιο, έτσι τη βρίσκει, αλλά φαντάστηκα ότι αυτού του είδους οι συντμήσεις, που είναι γνωστές στους ελληνικούς πλοηγούς (πχ Ploigos), θα είναι γνωστές και σ' αυτόν.
Link to comment
Share on other sites

Ρε μάγκες... Καλησπέρα.. Ξέρω οτι θα μου πείτε "πήγαινε πίσω και διάβασε", αλλά με το συμπάθειο, δε μπορώ να διαβάσω 1000+ σελίδες για να βρω την άκρη.. Διαφωτιστε με λίγο.. Απέκτησα ενα τάμπλετ Android Kit Kat και θα πάω τώρα ένα ταξιδάκι στο εξωτερικό και θέλω gps να του περάσω πάνω για να ξέρω τι μου γίνεται εκεί στα ξένα.. Χωρίς να σας κουράζω και πολλά πολλά κορδελάκια.... Ποιο ειναι το καλύτερο για τάμπλετ Android?? Αν γινεται, δωρέαν. Αν πάλι έχει επ αμοιβής, εντάξει, να το συζήτησουμε και θα βρουμε μια άκρη.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα δοκίμασα τη διεύθυνση που είπες και την έβγαλε μια χαρά και μάλιστα μόνο αυτή χωρίς καμία άλλη επιλογή. Αυτό που παρατήρησα ήταν οτι έγραψα ολογράφως νέα Ιωνία και όχι Ν. Ιωνία. Ίσως αυτό να κάνει τη διαφορά.

 

Πάντως, παραμένει το πρόβλημα στις περιπτώσεις που δεν γνωρίζεις την περιοχή.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...