Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο παρόν thread η πιο συχνή ερώτηση είναι αν υπάρχει offline gps χωρίς χρήση data. Πραγματικά, ο κόσμος βαριέται να διαβάσει έστω και μια σελίδα από το thread. Χαράς το κουράγιο σας που απαντάτε κάθε φορά χωρίς να τους κράζετε

 

γιατι να τα κραξεις τα παιδια που ρωτανε?

δεν απαντας ,αλλα οχι να κραξεις...

δεν <<μουτζουρωνουν>> το thread,ισα ισα ζωη το δινουν..

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν το μουτζουρώνουν αλλά δεν του δίνουν και ζωή. Αναμασώντας τις ίδιες ερωτήσεις, το thread γερνάει και δεν υπάρχει λόγος να το επισκέπτεται κανείς αφού δεν εχει καινούργιες πληροφορίες να δώσει, ή η οποία καινούργια πληροφορία είναι πολύ πιο σπάνια από τις συχνές αλλά και ίδιες ερωτήσεις / απαντήσεις. Όπως είπες απλα δεν απαντώ, αλλά είναι βαρετό να βλέπεις συνέχεια τα ίδια και τα ίδια

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Δεν το μουτζουρώνουν αλλά δεν του δίνουν και ζωή. Αναμασώντας τις ίδιες ερωτήσεις, το thread γερνάει και δεν υπάρχει λόγος να το επισκέπτεται κανείς αφού δεν εχει καινούργιες πληροφορίες να δώσει, ή η οποία καινούργια πληροφορία είναι πολύ πιο σπάνια από τις συχνές αλλά και ίδιες ερωτήσεις / απαντήσεις. Όπως είπες απλα δεν απαντώ, αλλά είναι βαρετό να βλέπεις συνέχεια τα ίδια και τα ίδια

+1

10 χαρακτηρες

Link to comment
Share on other sites

Δεν το μουτζουρώνουν αλλά δεν του δίνουν και ζωή. Αναμασώντας τις ίδιες ερωτήσεις, το thread γερνάει και δεν υπάρχει λόγος να το επισκέπτεται κανείς αφού δεν εχει καινούργιες πληροφορίες να δώσει, ή η οποία καινούργια πληροφορία είναι πολύ πιο σπάνια από τις συχνές αλλά και ίδιες ερωτήσεις / απαντήσεις. Όπως είπες απλα δεν απαντώ, αλλά είναι βαρετό να βλέπεις συνέχεια τα ίδια και τα ίδια

Η ενότητα δεν γερνάει .... απλά τέλειωσε εδώ και καιρό .

Κρίμα που μιά τόσο ζωντανή παρέα , δικαιολογημένα , βάρεσε σιωπητήριο .

Link to comment
Share on other sites

Στο παρόν thread η πιο συχνή ερώτηση είναι αν υπάρχει offline gps χωρίς χρήση data. Πραγματικά, ο κόσμος βαριέται να διαβάσει έστω και μια σελίδα από το thread. Χαράς το κουράγιο σας που απαντάτε κάθε φορά χωρίς να τους κράζετε

Δεν το βλέπεις μόνο εδώ αυτό.

Σε όλα τα θέματα΄, ειτε είναι για ενα μοντέλο κινητού, είτε γενικό θέμα όπως αποστολές από Κίνα, οι περισσότερες ερωτ'ησεις είνα οι ιδιες και οι ίδιες.

Ο κόσμος γενικά που ρωτάει είναι νέος και δεν διαβλαζει τους όρους του φορουμ, ούτε ασχολείται να ψαξει. Ψαχνει την ευκολη λυση.

Οπότε τι κάνεις;

Σταματας εντελως να μπαινεις στο φορουμ;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ποια θεωρειται την καλυτερη εφαρμογη για Πλοτερ? Θα ηθελα να την βαλω κυριως σε ταμπλετ για ενα μικρο σκαφος.

Θα προτιμουσα καποια "δοκιμασμενη".

Live now , stop thinking yesterday and tomorow...

Link to comment
Share on other sites

Ποια θεωρειται την καλυτερη εφαρμογη για Πλοτερ? Θα ηθελα να την βαλω κυριως σε ταμπλετ για ενα μικρο σκαφος.

Θα προτιμουσα καποια "δοκιμασμενη".

 

Plotter και σκάφος, δεν νομίζω ότι έχουν κοινά σημεία.

Πλοηγός και σκάφος ίσως έχουν αλλά χρειάζονται ναυτικοί χάρτες που δεν περιλαμβάνονται στο αντικείμενο των συζητήσεων αυτού του νήματος.

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω για το τιποτα αλλα εφοσων μιλατε για gps νομιζω οτι εχει σχεση.

Απλα το ενα ειναι για πλοηγηση στην στερια και το αλλο στην θαλασσα.

Δεν βλεπω ανομοιοτητα σε αυτο εκτος κι αν εχω χασει καποιο επεισοδιο...

Live now , stop thinking yesterday and tomorow...

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω για το τιποτα αλλα εφοσων μιλατε για gps νομιζω οτι εχει σχεση.

Απλα το ενα ειναι για πλοηγηση στην στερια και το αλλο στην θαλασσα.

Δεν βλεπω ανομοιοτητα σε αυτο εκτος κι αν εχω χασει καποιο επεισοδιο...

 

Plotter ονομάζεται ο εκτυπωτής σχεδίων, συνήθως, μεγάλων διαστάσεων (από το plot=σχεδιάζω).

 

Στο νήμα αυτό συζητιούνται οι πλοηγοί, δηλαδή οι εφαρμογές που χρησιμοποιούνται για να σου δείξουν τη διαδρομή από ένα σημείο σε άλλο σημείο, αλλά πάνω στη γη, αφού οι χάρτες που χρησιμοποιούν καλύπτουν το στεριανό τμήμα της γης.

 

Για τη θάλασσα υπάρχουν άλλοι χάρτες και δεν ξέρω αν κυκλοφορούν εφαρμογές που να τους χρησιμοποιούν σε κινητά. Πάντως, στο νήμα αυτό δεν έχει αναφερθεί παρόμοιο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Plotter ονομάζεται ο εκτυπωτής σχεδίων, συνήθως, μεγάλων διαστάσεων (από το plot=σχεδιάζω).

 

Στο νήμα αυτό συζητιούνται οι πλοηγοί, δηλαδή οι εφαρμογές που χρησιμοποιούνται για να σου δείξουν τη διαδρομή από ένα σημείο σε άλλο σημείο, αλλά πάνω στη γη, αφού οι χάρτες που χρησιμοποιούν καλύπτουν το στεριανό τμήμα της γης.

 

Για τη θάλασσα υπάρχουν άλλοι χάρτες και δεν ξέρω αν κυκλοφορούν εφαρμογές που να τους χρησιμοποιούν σε κινητά. Πάντως, στο νήμα αυτό δεν έχει αναφερθεί παρόμοιο θέμα.

 

Plotter στα σκάφη θεωρείται το πρόγραμμα που σε συνδυασμό με gps, σου δίνει τη δυνατότητα σχεδιασμού πορείας στη θάλασσα.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά ακούω αυτή την εκδοχή (ερμηνεία) της συγκεκριμένης λέξης.

Απόδειξη το κείμενο που παραθέτει η Wikipedia για το λήμμα Plotter.

 

Υπάρχει, βέβαια, και το λήμμα Navigator (πλοηγός), αλλά με τον όρο αυτό προσδιορίζεται ο ειδικός που καθορίζει την πορεία είτε του πλοίου είτε του αεροπλάνου.

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω για το τιποτα αλλα εφοσων μιλατε για gps νομιζω οτι εχει σχεση.

Απλα το ενα ειναι για πλοηγηση στην στερια και το αλλο στην θαλασσα.

Δεν βλεπω ανομοιοτητα σε αυτο εκτος κι αν εχω χασει καποιο επεισοδιο...

 

Αν θυμαμαι καλα, στα symbian κινητα s60 To garmin ειχε και χαρτες για θαλασσα οπως και για βουνο.

 

επισης απο παραθεση απο καποιο site

Οι νέοι ναυτικοί χάρτες Bluechart g2 παρέχουν όλες τις πληροφορίες που χρειάζεστε να βλέπετε στην οθόνη του φορητού Plotter σας: πλήρη χάρτη πλοήγησης με βάθη, ξέρες, ναυτικά σημεία, εμπόδια, ναυάγια, απαγορευμένες περιοχές κ.λπ, χάρτη ψαρέματος με ανά δύο μέτρα ισοβαθείς καμπύλες.

anyway, επειδη προσφατα ακουσα οτι εχει βγει και garmin για android τσεκαρε το μηπως το υποστηριζει.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω για το τιποτα αλλα εφοσων μιλατε για gps νομιζω οτι εχει σχεση.

Απλα το ενα ειναι για πλοηγηση στην στερια και το αλλο στην θαλασσα.

Δεν βλεπω ανομοιοτητα σε αυτο εκτος κι αν εχω χασει καποιο επεισοδιο...

 

Τσέκαρε το Navionics Europe.

Νομίζω ότι αυτό ψάχνεις.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά ακούω αυτή την εκδοχή (ερμηνεία) της συγκεκριμένης λέξης.

Απόδειξη το κείμενο που παραθέτει η Wikipedia για το λήμμα Plotter.

 

Υπάρχει, βέβαια, και το λήμμα Navigator (πλοηγός), αλλά με τον όρο αυτό προσδιορίζεται ο ειδικός που καθορίζει την πορεία είτε του πλοίου είτε του αεροπλάνου.

 

Δεν σε παρεξηγω , αυτο συμβαινει οταν μαθαινεις για την ναυτιλια απο την wikipedia...

Οπως και να χει ας μην τα κανουμε ολα τοσο περιπλοκα για να δουμε ποιος εχει δικιο και αδικο...

Καποτε ειχα χρησιμοποιησει μια εφαρμογη που λεγοταν Mediterranean κατι... αλλα δεν θυμαμαι αυτο το κατι.

Ειχε μπλε εικονιδιο.

Αν καποιος γνωριζει κατι θα το εκτιμουσα ιδιαιτερως.

Ευχαριστω και παλι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 47 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τσέκαρε το Navionics Europe.

Νομίζω ότι αυτό ψάχνεις.

 

Αυτο ειναι ! ! !

Σ ευχαριστω παρα πολυ φιλε μου!

Ειναι αυτο που εψαχνα!

Καλη συνεχεια!

Live now , stop thinking yesterday and tomorow...

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμαμαι καλα, στα symbian κινητα s60 To garmin ειχε και χαρτες για θαλασσα οπως και για βουνο.

 

επισης απο παραθεση απο καποιο site

Οι νέοι ναυτικοί χάρτες Bluechart g2 παρέχουν όλες τις πληροφορίες που χρειάζεστε να βλέπετε στην οθόνη του φορητού Plotter σας: πλήρη χάρτη πλοήγησης με βάθη, ξέρες, ναυτικά σημεία, εμπόδια, ναυάγια, απαγορευμένες περιοχές κ.λπ, χάρτη ψαρέματος με ανά δύο μέτρα ισοβαθείς καμπύλες.

anyway, επειδη προσφατα ακουσα οτι εχει βγει και garmin για android τσεκαρε το μηπως το υποστηριζει.

Από κανονικά εμπορικά πλοία μέχρι ιστιοπλοοικά που έχω ταξιδέψει, όλα έχουν gps navigator.

Κάτι λέει αυτό για την αξιοπιστία του προγράμματος και των χαρτών.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Από κανονικά εμπορικά πλοία μέχρι ιστιοπλοοικά που έχω ταξιδέψει, όλα έχουν gps navigator.

Κάτι λέει αυτό για την αξιοπιστία του προγράμματος και των χαρτών.

 

Gps navigator ή plotter λέμε όλες τις σχετικές συσκευές. Δεν είναι κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα.

Εγώ π.χ. προ αμνημονεύτων χρόνων είχα ένα της Magellan, όπως υπήρχαν Garmin, Navionics κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, το εχω ξανα ποσταρει στις προηγουμενες σελιδες.

Κανεις zoom out σε μια περιοχη και στη συνεχεια κανεις την αναζητηση σου.

Δε χρειαζεται να ξερεις τον δημο

 

ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ , τι δεν καταλαβαίνεις? Θα κάνω ζουμ όλη την Θεσσαλονίκη? Από Καλαμαριά μέχρι Κορδελιό?

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ , τι δεν καταλαβαίνεις? Θα κάνω ζουμ όλη την Θεσσαλονίκη? Από Καλαμαριά μέχρι Κορδελιό?

Αν ξερεις μονο το ονομα της οδου και κανεις zoom ολη τη θεσσαλονικη θα στις φερει ολες, σε ολες τις περιοχες

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Αν ξερεις μονο το ονομα της οδου και κανεις zoom ολη τη θεσσαλονικη θα στις φερει ολες, σε ολες τις περιοχες

Σε ολες τις περιοχες αλλα με ταχυδρομικους κωδικες λες και ειμαστε κουριερ, εκτος κι αν υπαρχει ρυθμιση να σου βγαζει και ονομα δημου που δεν την εχω βρει εγω.

Link to comment
Share on other sites

Σε ολες τις περιοχες αλλα με ταχυδρομικους κωδικες λες και ειμαστε κουριερ, εκτος κι αν υπαρχει ρυθμιση να σου βγαζει και ονομα δημου που δεν την εχω βρει εγω.

 

Όταν σου βγάζει τα διαθέσιμα στο χάρτη επάνω, φαίνεται συνήθως σε ποιο δήμο ανήκει.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Δίπλα από κώδικα έχει και το δημο

 

Δε θυμάμαι αν φαίνεται στη λίστα, αλλά έστω ότι κάνεις στο νομό Αττικής πχ, ψάξιμο για την οδό "Παπαναστασίου". Έστω ότι υπάρχουν 4 οδοί με αυτό το όνομα. Αν εσύ ξέρεις ότι είναι κοντά στη Γλυφάδα για παράδειγμα, μπορείς να το δεις στο χάρτη(όπου θα σου εμφανίσει με πινέζες και τα 4 αποτελέσματα), όπου τα ονόματα των επιμέρους δήμων/περιοχών φαίνονται.

 

Και προσωπικά, το θεωρώ καλύτερο να το δω και στο χάρτη πριν ξεκινήσω να οδηγώ ώστε να το σιγουρευτώ.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Αν βοηθάει.... Marine Navigator Lite

 

 

Το άνοιξα, από περιέργεια, και διάβασα τα σχόλια, και οι περισσότεροι, κυρίως Έλληνες, το χαρακτηρίζουν "χάλια".

Link to comment
Share on other sites

Αν βοηθάει....

Οι χάρτες της Navionics είναι λεπτομερείς και οι μόνοι που πρέπει να είναι αντίγραφα των Admiralty Charts (πραγματικοί ναυτικοί χάρτες) .

Οτι άλλο κυκλοφορεί είναι μάλλον γιά τα μπάζα και δεν μπορείς να το εμπιστεύεσαι .

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...