Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος Ι


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν είναι δυνατόν, βρε!! Όχι, βλάβη δεν μπορεί να δημιουργήσει. Απλώς παλιά σε μια συσκευή που τώρα δε θυμάμαι, μια θήκη "σιδερένια" δημιουργούσε πρόβλημα στο σήμα..αλλά μιλάμε για κανένα 4άρι χρόνια και για άλλη περίπτωση. Τώρα οι περισσότερες θήκες έτσι κλείνουν.

 

Ok, ευχαριστώ για την απάντηση! :D

Και γω δεν το πολυπίστεψα αλλά είπα να ρωτήσω για σιγουριά :happy:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σε ένα σύστημα linux δεν είναι ανάγκη (αλλά ούτε βλάπτει) να βάλει κανείς antivirus software. Το ίδιο το κινητό δεν είναι σε θέση να το βλάψει ένας ιός, αφού δεν μπορεί να αποκτήσει προνόμια root χωρίς την έγκριση του χρήστη. Όμως δεν είναι και ολότελα άχρηστο ένα antivirus. Θα σε ενημερώσει ότι κάποιο συνημμένο αρχείο -που έχεις ας πούμε παραλάβει- είναι μολυσμένο, ώστε να μην το προωθήσεις σε σύστημα windows, που θα είναι ο τελικός του στόχος. Δεν θα προστατεύσει εσένα δηλ., θα προστατεύσει τον τελικό παραλήπτη του ιού -θετικό. Οι φίλοι κάτοχοι του desire που έρχονται από windows, δεν γνωρίζουν τη φιλοσοφία του λειτουργικού linux και για αυτό θεωρούν αυτονόητο να βάλουν antivirus. Αν κανείς έχει ΜΒ ελεύθερα, το ξαναλέω, δεν βλάπτει (αρκεί να μην πληρώνει συνδρομή...)

Η προσωπική μου εμπειρία σε συστήματα της οικογένειας unix (έχω ubuntu στο σπίτι και στην εργασία μου, MacOSX στο φορητό) τα τελευταία 4 περίπου χρόνια είναι ότι ποτέ δεν χρειάστηκα / εγκατέστησα αντι-ιικό και ποτέ βέβαια δεν κόλλησα ιό.

 

Αν φυσικά κάποιο antivirus όπως είπε κάποιος άλλος φίλος προσφέρει προστασία από κλοπή ως πρόσθετο, αυτό είναι τελείως άλλη ιστορία.

Edited by nikosal
typo

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα σύστημα linux δεν είναι ανάγκη (αλλά ούτε βλάπτει) να βάλει κανείς antivirus software. Το ίδιο το κινητό δεν είναι σε θέση να το βλάψει ένας ιός, αφού δεν μπορεί να αποκτήσει προνόμια root χωρίς την έγκριση του χρήστη. Όμως δεν είναι και ολότελα άχρηστο ένα antivirus. Θα σε ενημερώσει ότι κάποιο συνημμένο αρχείο -που έχεις ας πούμε παραλάβει- είναι μολυσμένο, ώστε να μην το προωθήσεις σε σύστημα windows, που θα είναι ο τελικός του στόχος. Δεν θα προστατεύσει εσένα δηλ., θα προστατεύσει τον τελικό παραλήπτη του ιού -θετικό. Οι φίλοι κάτοχοι του desire που έρχονται από windows, δεν γνωρίζουν τη φιλοσοφία του λειτουργικού linux και για αυτό θεωρούν αυτονόητο να βάλουν antivirus. Αν κανείς έχει ΜΒ ελεύθερα, το ξαναλέω, δεν βλάπτει (αρκεί να μην πληρώνει συνδρομή...)

Η προσωπική μου εμπειρία σε συστήματα της οικογένειας unix (έχω ubuntu στο σπίτι και στην εργασία μου, MacOSX στο φορητό) τα τελευταία 4 περίπου χρόνια είναι ότι ποτέ δεν χρειάστηκα / εγκατέστησα αντι-ιικό και ποτέ βέβαια δεν κόλλησα ιό.

 

Αν φυσικά κάποιο antivirus όπως είπε κάποιος άλλος φίλος προσφέρει προστασία από κλοπή ως πρόσθετο, αυτό είναι τελείως άλλη ιστορία.

σωστος ο φιλος,

και απο οτι ξερω δεν υπαρχει μεχρι στιγμης ιος που να μολυνει το λειτουργικο linux...

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη τα antivirus μεσα στο market ειναι με απλα λογια διακοσμητικα στοιχεια που σκοπο εχουν να γεμιζουν με app τo adroid market χωρις να προσφερουν δηλαδη κατι ουσιαστικο ετσι?(εαν καταλαβα καλα)........ :worry:
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη τα antivirus μεσα στο market ειναι με απλα λογια διακοσμητικα στοιχεια που σκοπο εχουν να γεμιζουν με app τo adroid market χωρις να προσφερουν δηλαδη κατι ουσιαστικο ετσι?(εαν καταλαβα καλα)........ :worry:

οχι απλως ως κυριο σκοπο εχουν να προστατευσουν τον τελικο παραληπτη του ιου...π.χ καποιο αρχειο που κατεβασες απο το ιντερνετ και εχει ιο οταν το περασεις π.χ στον υπολογιστη σου(windows) θα τον μολυνει..αυτο λοιπον σε ενημερωνει ωστε να αποφυγεις την μολυνση..αφου το κινητο σου δεν θα μολυνθει...προληψη δηλαδη....

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη τα antivirus μεσα στο market ειναι με απλα λογια διακοσμητικα στοιχεια που σκοπο εχουν να γεμιζουν με app τo adroid market χωρις να προσφερουν δηλαδη κατι ουσιαστικο ετσι?(εαν καταλαβα καλα)........ :worry:

 

ετσι ακριβως,ειναι αχρηστα!!

Link to comment
Share on other sites

Αν ψάξεις λίγο στο ίντερνετ θα δεις δεκάδες άρθρα σαν αυτό, καλύτερα, χειρότερα κλπ. Να, άλλο ένα. Είναι μεγάλη κουβέντα, ας μην την ανοίξουμε εδώ. Και οπωσδήποτε, μην πάρει η συζήτηση το χαρακτήρα linux vs windows vs mac, γιατί δεν θα βγάλουμε άκρη. Κράτα, ότι σε γενικές γραμμές δεν χρειάζεσαι antivirus αλλά και ότι αν βάλεις ένα δωρεάν που δεν σου τρώει μνήμη, δεν κάνεις κακό. Edited by nikosal
προσθήκη link

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

οχι απλως ως κυριο σκοπο εχουν να προστατευσουν τον τελικο παραληπτη του ιου...π.χ καποιο αρχειο που κατεβασες απο το ιντερνετ και εχει ιο οταν το περασεις π.χ στον υπολογιστη σου(windows) θα τον μολυνει..αυτο λοιπον σε ενημερωνει ωστε να αποφυγεις την μολυνση..αφου το κινητο σου δεν θα μολυνθει...προληψη δηλαδη....

 

Καλα αυτο δεν το κανει το antivirus του καθε υπολογιστη?

Παιδια δεν ξερω εαν υπαρχη καποια λιστα με τα πιο χρησιμα προγραμματα με andoid αλλα προτεινω να υπαρξη και μια με τα πιο αχρειαστα προγραμματα...ετσι ωστε μην επιβαρυνουμε τα τηλεφωνα μας με ενεργοβορα αχρηστα προγραμματα που δεν εχου να προσφερουν τιποτα στο τηλεφωνο σου .....ακου το antivirus ειναι για να προστατευει αλλους παραληπτες και οχι το τηλεφωνο σου?

Αυτο πρεπει να το μετονομασουν antivirious for other :lol:

Edited by makouin
Link to comment
Share on other sites

Εμένα είναι συνήθως σε 30-35% η αναμονή κυψέλης και περίπου 25% η αδράνεια. Τα οποία επίσης μου φαίνονται πολλά αλλά έχω την εντύπωση πως πάντα κάπου εκεί γύρω ήταν. Το μόνο ύποπτο που μπορώ να βρω είναι το Mini Info που έχω για παρακολούθηση μπαταρίας/μνήμης. Μπορεί και να τσεκάρω να το βγάλω να δω τι γίνεται.

 

Εμένα από την άλλη παίζουν γύρω στο 15% όσες φορές το έχω τσεκάρει.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα από την άλλη παίζουν γύρω στο 15% όσες φορές το έχω τσεκάρει.

 

Χμμμ... Άρα κάτι τρώει μπαταρία... Ώρα να το βρω!!

ΥΓ: Έχεις εσύ widget που να παρακολουθεί τη μπαταρία??

Edited by eltsele

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... Άρα κάτι τρώει μπαταρία... Ώρα να το βρω!!

ΥΓ: Έχεις εσύ widget που να παρακολουθεί τη μπαταρία??

Όχι δεν έχω. Έχω το extended controls αλλά δεν το έχω βάλει να μου δείχνει live την μπαταρία...

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ.. Έβγαλα το widget του Mini Info χωρίς να το απεγκαταστήσω και το αφήνω να φορτίσει για να δω τι θα κάνει..

Απενεργοποίησα και το update στο background που είχε το newroom (εφαρμογή για rss) και τώρα πέραν των default pου τρέχουν, έχω το Beautiful Widget ως αντικατάσταση του αρχικού, το Push του Yahoo Mail και το Pure Calendar Widget το οποίο το έχω να κάνει update σε modification μόνο.

Αν συνεχίσει να το κάνει σημαίνει ότι είναι μάλλον από όλα τα update σε καιρούς κλπ που κάνει στο background. Είδωμεν...

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Πως το κοβεται? Θα αναβαθμιστει το desire στην εκδοση 3 η θα την κρατησουν μονο για τα καινουργια HD και Z?

 

Αν το hardware του Desire την σηκώνει επαρκώς, unofficialy θα την απολαυσουμε σίγουρα.

HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

Δύο ερωτησούλες για όσους έχουν ασχοληθεί με το rootάρισμα του Desire κάπως παραπάνω από ότι εγώ:

 

α)Ποια rom προτείνετε για καλύτερη απόδοση μπαταρίας; Δυστυχώς, εκτός από OpenDesire, λόγω του ότι όταν δοκίμασα να το περάσω, "σκάλωνε" στο boot και έπρεπε να κάνω nandroid restore. Και λέω δυστυχώς, γιατί από ότι έχω κοιτάξει είναι από τις καλύτερες rom σε σχέση με την μπαταρία. Κάποια άλλη; Τι προτείνετε;

β)Θέλω να ψαχτώ λίγο με την διαδικασία apps2sd+. Μετά το rootάριασμα, πέρασα και το μove2sd enabler, αλλά χωρίς μεγάλο κέρδος. Έχετε κάποιο link προς οδηγό που να λειτουργεί σίγουρα για apps2sd+;

 

Thx in advance.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, μια βοήθεια:

Το πήρα προχθές μετ/νο. Ο προκάτοχος έκανε φορματ πριν μου το δώσει.

Από χθες το απόγευμα μού σβήνει συνεχώς όταν το χρησιμοποιώ, κυρίως όταν το φορτίζω. Έκανα κι εγώ πάλι φορμάτ αλλά τα ίδια.

 

Πείτε καμιά ιδέα μπας και γλυτώσω το service...

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, μια βοήθεια:

Το πήρα προχθές μετ/νο. Ο προκάτοχος έκανε φορματ πριν μου το δώσει.

Από χθες το απόγευμα μού σβήνει συνεχώς όταν το χρησιμοποιώ, κυρίως όταν το φορτίζω. Έκανα κι εγώ πάλι φορμάτ αλλά τα ίδια.

 

Πείτε καμιά ιδέα μπας και γλυτώσω το service...

 

Ευχαριστώ.

 

Χμμμμ.... Σου είχε αναφέρει ότι η συσκευή αντιμετωπίζει αυτό το πρόβλημα; Αν δεν της έχεις κάνει κάτι ιδιαίτερο (να σου πέσει κάτω, να κάνεις root ή κάτι άλλο) και εξακολουθεί να το κάνει, θα σου πρότεινα να του την επιστρέψεις.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια αντιμετωπίζω ενα πρόβλημα και θέλω βοήθεια ...

 

Προσπαθω να συνδεθω ασυρματα μεσω wifi απο την δουλεια μου στο internet αλλα εκεί μου βγάζει επιπλέων επιλογές και δεν ξέρω τι να βάλω ..

 

Για παράδειγμα στο σπίτι απλά βρήκε το κλειδωμένο δύκτυο και ζήτησε pass. το έδωσα και μπήκα κανονικά .

Στην δουλειά μου τώρα σητάει και ... επίπεδο κωδικοποίησης και έχει ένα πινακάκι με τιμες από 1, 2, 3, 4. .... και μην ξεχνιόμαστε ζητάει και pass (το οποίο ξέρω )

Είναι modem της conex αν αυτο βοηθάει ...

 

Θέλω τα φώτα σας παρακαλώ ...:rolleyes:

http://www.lafkos.de/Muhle_1.gif

Where are you going Karamitro ??

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, μια βοήθεια:

Το πήρα προχθές μετ/νο. Ο προκάτοχος έκανε φορματ πριν μου το δώσει.

Από χθες το απόγευμα μού σβήνει συνεχώς όταν το χρησιμοποιώ, κυρίως όταν το φορτίζω. Έκανα κι εγώ πάλι φορμάτ αλλά τα ίδια.

 

Πείτε καμιά ιδέα μπας και γλυτώσω το service...

 

Ευχαριστώ.

 

Να μη σε απογοητευσω αλλα το μηχανακι εχει προβλημα,καλα θα κανεις να του το επιστρεψεις ειδαλως πας γραμμη για το servis

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια αντιμετωπίζω ενα πρόβλημα και θέλω βοήθεια ...

 

Προσπαθω να συνδεθω ασυρματα μεσω wifi απο την δουλεια μου στο internet αλλα εκεί μου βγάζει επιπλέων επιλογές και δεν ξέρω τι να βάλω ..

 

Για παράδειγμα στο σπίτι απλά βρήκε το κλειδωμένο δύκτυο και ζήτησε pass. το έδωσα και μπήκα κανονικά .

Στην δουλειά μου τώρα σητάει και ... επίπεδο κωδικοποίησης και έχει ένα πινακάκι με τιμες από 1, 2, 3, 4. .... και μην ξεχνιόμαστε ζητάει και pass (το οποίο ξέρω )

Είναι modem της conex αν αυτο βοηθάει ...

 

Θέλω τα φώτα σας παρακαλώ ...:rolleyes:

 

Φιλε μου μηπως ανοιξες το wifi Ηοtspot που ειναι για να μοιραζη ιντερνετ?

Πανε ρυθμησης-Ασυρματα δυκτια-Ρυθμησης wifi και απο εκει διαλεξε το δυκτιο που θελεις και δωσε τον κωδικο

Link to comment
Share on other sites

Δύο ερωτησούλες για όσους έχουν ασχοληθεί με το rootάρισμα του Desire κάπως παραπάνω από ότι εγώ:

 

α)Δυστυχώς, εκτός από OpenDesire, λόγω του ότι όταν δοκίμασα να το περάσω, "σκάλωνε" στο boot και έπρεπε να κάνω nandroid restore.

 

Thx in advance.

 

Από ότι ξέρω το σκάλωμα στο boot το ξεπερνάς σβήνοντας την cache από recovery :shifty:

Για δοκίμασε αυτό πριν κάνεις κάτι άλλο, τουλάχιστον στο nexus έτσι είναι.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι ξέρω το σκάλωμα στο boot το ξεπερνάς σβήνοντας την cache από recovery :shifty:

Για δοκίμασε αυτό πριν κάνεις κάτι άλλο, τουλάχιστον στο nexus έτσι είναι.

 

Yeap, αυτή τη λύση είχα εντοπίσει κι εγώ, αλλά δυστυχώς δεν λειτούργησε. Ίσως δοκιμάσω άλλη μια φορά το βράδυ όμως.

Link to comment
Share on other sites

εχω μια απορια σχετικα με την μνημη της συσκευης μας...

η συνολικη μνημη ειναι 576 mb...προσφατα ειχα βαλει το quick system info και μου εδειχνε οτι η μνημη ειναι 415 mb...αρα τα υπολοιπα 161mb τα καταλαμβανει το λειτουργικο....επισης απο τα 415 mb αν αφαιρεσουμε τα 130 που εχουμε απο την πρωτη εκκινηση μενουν 285 mb..αυτα τα 285 mb που πανε...;;;;:mad::mad::mad:

διοτι απο προεγκατεστημενες εφαρμογες δεν εχει και πολλες....

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, κατάφερα να περάσω OpenDesire, αλλά η έλλειψη semi-qwerty πληκτρολογίου με σκοτώνει.. Επιστρέφω όπως ήμουν προσωρινά. Κάποια άλλη πρόταση;

 

YG-EDIT: Προφανώς θέλω μια που να βασίζεται σε Sense.

Edited by DJDB
Link to comment
Share on other sites

απο τα παιδια που εχουν ρομ με a2sd+ εχετε δει διαφορα στη εσωτερικη μνημη οταν μεταφερετε τα προγραμμα στη sd μεσω τις εφαρμογης app2sd
ONEPLUS 6, HUAWEI P10 PLUS, NEXUS 6P, NEXUS 7 (2013), RASBERRY PI2
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...