Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος Ι


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

απο τα παιδια που εχουν ρομ με a2sd+ εχετε δει διαφορα στη εσωτερικη μνημη οταν μεταφερετε τα προγραμμα στη sd μεσω τις εφαρμογης app2sd

Τι εννοείς;

Να χρησιμοποιήσουμε τη λειτουργία του froyo και να τα στείλει στην μνήμη το λειτουργικό και όχι να πάνε αυτόματα μέσω του script a2sd+ ; :confused:

Λογικά τα αποτελέσματα θα είναι ίδια ή χειρότερα σε σχέση με τη μνήμη που περισσεύει:wacko:

 

ΟΚ, κατάφερα να περάσω OpenDesire, αλλά η έλλειψη semi-qwerty πληκτρολογίου με σκοτώνει.. Επιστρέφω όπως ήμουν προσωρινά. Κάποια άλλη πρόταση;

 

YG-EDIT: Προφανώς θέλω μια που να βασίζεται σε Sense.

 

Το HTC IME πληκτρολόγιο το δοκίμασες;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

τελικα η εντολη ''ενεργοποιηση συνεχους ροης δεδομενων'' ξερει κανενας τι κανει...;;

 

Ξέρει κανείς; :rolleyes:

MI 10T / EU 13.0,9

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω θέμα κι εγώ με τη μπαταρία. Μου κρατάει μία μέρα σχεδόν. Υπόψην ότι το έχω λίγα 24ωρα στα χέρια μου. Καινούριο είναι.

 

1) Έβαλα ένα task manager και ένα file manager (από το market) της Adao Team. Ενώ κλέινω όλες τις εφαρμογές με τον task manager, στη μπαταρία έχω μικρή βελτίωση, αλλά και το ποσό τη διαθέσιμης μνήμης είναι 230 ΜΒ κι όσο περνάει η διάρκεια της μέρας πέφτει στο 130 ΜΒ, ενώ όλες οι εφαρμογές είναι κλειστές (σύμφωνα με το task manager).

 

2) Ξέρετε κάποιο καλή εφαρμογή για τη διαχείρηση της μπαταρίας, γιατί στο market γίνεται χαμός... Στη χρήση μπαταρίας μου βγάζει, αναμονή κυψέλης 32% (σήμα έχω φουλ), τηλέφωνο σε αδράνεια 29%, σύστημα android 22%, οθόνη 7%, wi-fi 4%, πρ. κλήσεων 3% και φωνητικές κλήσεις 3%. Τα 2 πρώτα ποσοστά πως μπορώ να τα μειώσω ?

Hello !
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω θέμα κι εγώ με τη μπαταρία. Μου κρατάει μία μέρα σχεδόν. Υπόψην ότι το έχω λίγα 24ωρα στα χέρια μου. Καινούριο είναι.

 

1) Έβαλα ένα task manager και ένα file manager (από το market) της Adao Team. Ενώ κλέινω όλες τις εφαρμογές με τον task manager, στη μπαταρία έχω μικρή βελτίωση, αλλά και το ποσό τη διαθέσιμης μνήμης είναι 230 ΜΒ κι όσο περνάει η διάρκεια της μέρας πέφτει στο 130 ΜΒ, ενώ όλες οι εφαρμογές είναι κλειστές (σύμφωνα με το task manager).

 

2) Ξέρετε κάποιο καλή εφαρμογή για τη διαχείρηση της μπαταρίας, γιατί στο market γίνεται χαμός... Στη χρήση μπαταρίας μου βγάζει, αναμονή κυψέλης 32% (σήμα έχω φουλ), τηλέφωνο σε αδράνεια 29%, σύστημα android 22%, οθόνη 7%, wi-fi 4%, πρ. κλήσεων 3% και φωνητικές κλήσεις 3%. Τα 2 πρώτα ποσοστά πως μπορώ να τα μειώσω ?

η αναμονη κυψελης και μενα μου ειναι υψηλα παρολο που εχω φουλ σημα...παρατηρησα ομως κατι:επειδη στην χρηση μπαταριας τα ποσοστα που σου δειχνει πρεπει να εχουν αθροισμα 100...αν λοιπον δεν ανοιγεις εφαρμογες,δεν μπεις στο ιντερνετ,κ.λ.π...η αναμονη κυψελης θα εχει υψηλο ποσοστο αφου θα εχει μεγαλυτερη βαρυτητα στο κινητο...

 

 

EDIT :μετα ομως απο αρκετη χρηση θα δεις οτι θα μειωθει το ποσοστο αφου θα διαμοιραστει με τις εφαρμογες που εχεις ανοιξει...

Edited by hraklhs57

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Με φουλ χρήση κάπου τόσο κρατάει... Κι εμένα εκεί ειναι τα ποσοστά κι οι δοκιμές που ξεκίνησα δεν έδειξαν αλλαγή.. Εξαρτάται κι από τη χρήση.. αυτό σου δείχνουν αυτά τα ποσοστά..

 

HTC Desire/Tapatalk

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

αν εννοεις 24 ωρες τη μια μερα με αρκετη χρηση εισαι μια χαρα,ολα ειναι σχετικα με τη χρηση που κανεις εγω με wifi εντατικη καθημερινη χρηση,κανενα φλασαρισμα κτλ δεν τη βγαζω μεχρι το βραδυ με τιποτα αν το εχεις μονο για τηλεφωνα μπορει να δεις και 2

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

η αναμονη κυψελης και μενα μου ειναι υψηλα παρολο που εχω φουλ σημα...παρατηρησα ομως κατι:επειδη στην χρηση μπαταριας τα ποσοστα που σου δειχνει πρεπει να εχουν αθροισμα 100...αν λοιπον δεν ανοιγεις εφαρμογες,δεν μπεις στο ιντερνετ,κ.λ.π...η αναμονη κυψελης θα εχει υψηλο ποσοστο αφου θα εχει μεγαλυτερη βαρυτητα στο κινητο...

 

εαν το τηλεφωνο ειναι πανω σε ενα τραπεζι και δε το χρησιμοποιεις, λογικο η αναμονη κυψελης να εχει μεγαλο ποσοστο! Το παραδοξο θα ηταν να ισχυει κατι αλλο. :lol:

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

εαν το τηλεφωνο ειναι πανω σε ενα τραπεζι και δε το χρησιμοποιεις, λογικο η αναμονη κυψελης να εχει μεγαλο ποσοστο! Το παραδοξο θα ηταν να ισχυει κατι αλλο. :lol:

το ιδιο πραγμα λεμε....:):):)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω back up στο κινητό.

Οι οδηγίες λένε ότι πάω Ρυθμίσεις-> απόρρητο(privacy)->κτλ...

Το θέμα είναι ότι στις "ρυθμίσεις" μου δεν υπάρχει υπομενού "απόρρητο"!!!

Τι κάνω λάθος;

Edited by eleley
Link to comment
Share on other sites

Αυτό για την αναμονή κυψέλης το καταλαβα. Ίσως να έχετε και δίκιο.

 

Υπάρχει κάποια εφαρμογή για τη διαχειρηση της μπαταρίας στο έπακρο?

 

Εννοείται ότι το κινητό δεν το πηρα μόνο για τηλεφωνα........;);););)

Hello !
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω back up στο κινητό.

Οι οδηγίες λένε ότι πάω Ρυθμίσεις-> απόρρητο(privacy)->κτλ...

Το θέμα είναι ότι στις "ρυθμίσεις" μου δεν υπάρχει υπομενού "απόρρητο"!!!

Τι κάνω λάθος;

 

Νομίζω ότι μετά την αναβάθμιση σε Froyo 2.2 δεν υπάρχει τρόπος πρόσβασης στο υπομενού "απόρρητο".

Link to comment
Share on other sites

Αυτό για την αναμονή κυψέλης το καταλαβα. Ίσως να έχετε και δίκιο.

 

Υπάρχει κάποια εφαρμογή για τη διαχειρηση της μπαταρίας στο έπακρο?

 

Εννοείται ότι το κινητό δεν το πηρα μόνο για τηλεφωνα........;);););)

 

Συνήθως οι εφαρμογές που υπόσχονται καλύτερη διαχείριση τα κάνουν χειρότερα. Η ιστορία τουλάχιστον αυτό έχει δείξει.. Ισχύει ο γενικός κανόνας ότι όσο λιγότερες εφαρμογές τρέχουν στο background τόσο λιγότερη μπαταρία καταναλώνεται - λογικό.

Οι πολλές αυτόματες ανανεώσεις των εφαρμογών και ό,τι τρέχει στο παρασκήνιο ρουφάει μπαταρία. Ένας τρόπος είναι να χρησιμοποιήσεις task manager Και να κλείνεις εφαρμογές. Οι μετρήσεις και τα review λένε ότι δεν χρειάζεται, προσωπικα δεν χρησιμοποιώ αλλά κάποια παιδιά λένε ότι δουλεύει και έχουν δει βελτίωση.

 

HTC Desire/Tapatalk

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πως μπορούμε να σβήσουμε έναν λογαριασμό Gmail από το Desire με Froyo 2.2?

 

Ρυθμίσεις - Λογαριασμοί & συγχρονισμός πατάς στον λογαριασμό και στην επόμενη οθόνη κάτω δεξιά έχει επιλογή 'Κατάργηση Λογαριασμού'.

 

HTC Desire/Tapatalk

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις - Λογαριασμοί & συγχρονισμός πατάς στον λογαριασμό και στην επόμενη οθόνη κάτω δεξιά έχει επιλογή 'Κατάργηση Λογαριασμού'.

 

HTC Desire/Tapatalk

 

το έχω δοκιμάσει αλλά δεν με αφήνει να τον διαγράψω γιατί λέει πως χρησιμοποιείται για διάφορα στο λειτουργικό. Μου προτείνει να κάνω hard reset αλλά δεν θέλω κάτι τέτοιο. Μάλιστα έφτιαξα νέο Gmail για να έχω αυτό (το νέο προεπιλεγμένο) μήπως και με αφήσει να το διαγράψω αλλά τίποτα..

Link to comment
Share on other sites

Αν ξετσεκάρεις τα τρία στοιχεία που εμφανίζονται σε κάθε λογαρισμό και κλείσεις από τις 'Υπηρεσίες που εκτελούνται' το push του gmail πάλι δε σε αφήνει?

 

HTC Desire/Tapatalk

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν γίνεται αυτό. Μάλιστα δοκίμασα να κάνω hard reset και δεν ανοίγει το λειτουργικό, οπότε το επανέφερα με Nandroid, άρα πάλι είναι ενεργός ο λογαριασμός...:mad:
Link to comment
Share on other sites

το έχω δοκιμάσει αλλά δεν με αφήνει να τον διαγράψω γιατί λέει πως χρησιμοποιείται για διάφορα στο λειτουργικό. Μου προτείνει να κάνω hard reset αλλά δεν θέλω κάτι τέτοιο. Μάλιστα έφτιαξα νέο Gmail για να έχω αυτό (το νέο προεπιλεγμένο) μήπως και με αφήσει να το διαγράψω αλλά τίποτα..

 

Εχεις απενεργοποιησει το background data? αν οχι κανετο γιατι ετσι το τηλ προσπαθει να ειναι enable διαρκως με τον λογαριασμο gmail που του εχεις δωσει αρχικα καθως και αν εχεις τικαρισμενο τον αυτοματο συγχρονισμο πρεπει να τον ξετικαρεις και φυσικα κι αυτα που ειπε πιο πανω η eltsele .Απενεργοποιησε αν εχεις on τη ροη δεδομενων καθως και το wifi,σβηστο,βγαλε μπαταρια,ξαναβαλτη και αναψε το κινητο παλι.Πιστευω να μπορεσεις να σβησεις τωρα το λογαριασμο που θελεις.

Link to comment
Share on other sites

Με πρόλαβε ο truckman για τον αυτόματο συγχρονισμό και τα data, κανε αυτό που σου λέει. Όσο προσπαθεί να συνδεθεί στο λογαρισμό δε θα σε αφήνει.

 

HTC Desire/Tapatalk

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στην βδομάδα σκοπεύω να το αγοράσω και ήθελα να ρωτήσω αν γίνετε να αλλάξω την γλώσσα του λειτουργικού σε Ελληνικά από Ρώσικα(κατοικώ στην Ουκρανία) χωρίς root και custom roms. Δηλαδή κάπως official από την HTC
Link to comment
Share on other sites

Εχεις απενεργοποιησει το background data? αν οχι κανετο γιατι ετσι το τηλ προσπαθει να ειναι enable διαρκως με τον λογαριασμο gmail που του εχεις δωσει αρχικα καθως και αν εχεις τικαρισμενο τον αυτοματο συγχρονισμο πρεπει να τον ξετικαρεις και φυσικα κι αυτα που ειπε πιο πανω η eltsele .Απενεργοποιησε αν εχεις on τη ροη δεδομενων καθως και το wifi,σβηστο,βγαλε μπαταρια,ξαναβαλτη και αναψε το κινητο παλι.Πιστευω να μπορεσεις να σβησεις τωρα το λογαριασμο που θελεις.

το background data που το βρίσκω? (μιλάς για την ρύθμιση που φαίνεται πάνω από τον αυτόματο συγχρονισμό? είναι ήδη απενεργοποιημένο

έχω απενεργοποιήσει και τον αυτόματο συγχρονισμό

Link to comment
Share on other sites

το background data που το βρίσκω? (μιλάς για την ρύθμιση που φαίνεται πάνω από τον αυτόματο συγχρονισμό? είναι ήδη απενεργοποιημένο

έχω απενεργοποιήσει και τον αυτόματο συγχρονισμό

 

Πηγαινε ρυθμισεις->λογαριασμοι & συγχρονισμος-> εκει θα δεις μια επιλογη-δεδομενα φοντου,λογικα τα εχεις τικαρισμενα,να τα ξετικαρεις

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στην βδομάδα σκοπεύω να το αγοράσω και ήθελα να ρωτήσω αν γίνετε να αλλάξω την γλώσσα του λειτουργικού σε Ελληνικά από Ρώσικα(κατοικώ στην Ουκρανία) χωρίς root και custom roms. Δηλαδή κάπως official από την HTC

 

Υπαρχει αυτο:

 

http://www.appbrain.com/app/jp.co.c_lis.ccl.morelocale

 

φανταζομαι θα εχει και ρώσσικα.

HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, κατέβασα την rom του leedroid (με a2sd+ δυνατότητα), έκανα format για να έχω ext3 partition μέσω του rom manager, εγκατέστησα την rom αλλά η εφαρμογές εξακολουθούν να πιάνουν χώρο στην μνήμη και όχι στην κάρτα. Τι δεν κάνω σωστά;
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...