Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος Ι


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδια, παταω στο ημερολογιο και μου δεν μου ανοιγει ενα "κανονικο" ημερολογιο οπως ολα τα αλλα κινητά αλλα να κανω sync με κατι και βλακιες... δεν μπορω ακομα να το συνηθησω. τι κανω λαθος? Πρεπει να "κατεβασω" αλλο ημερολογιο για να κανω αυτο που θελω?

 

Συν αυτου, στα μηνύματα, δεν μου τα βγαζει οπως ολα τα κιν. ΠΧ εισερχομενα - σταλθεντα - αναφορες κτλ. Αλλα τις συζητησεις που ειχα με ολους σε μήνυμα.Δηλαδη ετσι ειναι?

 

Από την 1η Σεπτεμβρίου 2009, δεν θα επιτρέπεται η χρήση των «greeklish» καθώς επίσης και η γραφή τύπου SMS. Τα μηνύματα που έχουν γραφτεί με αυτήν την πρακτική θα διαγράφονται, χωρίς προειδοποίηση. Θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες. Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε τη σχετική ανακοίνωση.

 

πρεπει να ανοιξεις ενα λογαριασμο στο gmail,να κανεις ενα sync την πρωτη φορα που θα ανοιξεις το ημερολογιο σου με τους κωδικους που θα εχεις στο gmail (εννοειται οτι θα πρεπει να εισαι online),και απο εκει και περα θα σου ανοιγει το ημερολογιο κανονικοτατα.

οσο για τα μυνηματα,εδω η κατασταση ειναι λιγο διαφορετικη απο οτι ειχες συνηθισει σε προηγουμενα κινητα,μην αγχωνεσαι ομως,μολις τα συνηθισεις θα δεις οτι ειναι μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μπορεί κάποιος να αναφέρει τον τύπο της γνήσιας ROM για 2.2 που υποστηρίζουν τα ελληνικά κινητά ? στην παρακάτω λίστα ποια ROM είναι?

http://shipped-roms.com/shipped/Bravo/

Link to comment
Share on other sites

Αλλάζει ο σειριακός αριθμός της κάρτας με τα 16 νούμερα!

Το γεγονός ότι δεν αλλάζεις πλαστικό κάρτας δε σημαίνει ότι είναι και η ίδια η κάρτα

 

Χμ... Έτσι πίστευα και εγώ, αλλά θυμήθηκα ότι στο προηγούμενο κινητό μου (LG 900) με την ίδια ακριβώς διπλή sim που έχω και σήμερα, όταν άλλαζα αριθμό δεν ζητούσε κωδικό (ενώ φυσικά είχα επιλογή να ζητά κωδικό όταν άνοιγα τη συσκευή). Συνεπώς μάλλον είναι θέμα του λειτουργικού να ζητά ή να μη ζητά τον κωδικό... (και άρα θα υπάρχει τρόπος να αλλάξει συμπεριφορά).

 

Με την ευκαιρία, λύστε μου μια απορία, γιατί μάλλον δεν το έχω καταλάβει καλά: Έχω επιλογή μόνο GSM (γιατί με το «GSM/WCDMA αυτόμ.» είχα πρόβλημα με την ποιότητα ήχου στις συνομιλίες μου). Αυτή η ρύθμιση επηρεάζει την ποιότητα σύνδεσης με το ίντερνετ, όταν χρησιμοποιώ το δίκτυο της κινητής; Βελτιώνεται η ποιότητα (ταχύτητα) όταν έχουμε WCDMA;

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Χμ... Έτσι πίστευα και εγώ, αλλά θυμήθηκα ότι στο προηγούμενο κινητό μου (LG 900) με την ίδια ακριβώς διπλή sim που έχω και σήμερα, όταν άλλαζα αριθμό δεν ζητούσε κωδικό (ενώ φυσικά είχα επιλογή να ζητά κωδικό όταν άνοιγα τη συσκευή). Συνεπώς μάλλον είναι θέμα του λειτουργικού να ζητά ή να μη ζητά τον κωδικό... (και άρα θα υπάρχει τρόπος να αλλάξει συμπεριφορά).

 

Γιατί είπε κανείς ότι είναι θέμα hardware το ότι ζητάει κωδικό;

Υπόψιν μιλάμε για τον κωδικό του gmail που έχεις συνδέσει με τη συσκευή, όχι για pin, κωδικό συσκευής, κλπ.;)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να αναφέρει τον τύπο της γνήσιας ROM για 2.2 που υποστηρίζουν τα ελληνικά κινητά ? στην παρακάτω λίστα ποια ROM είναι?

http://shipped-roms.com/shipped/Bravo/

 

Αυτή είναι η τελευταία επίσημη rom και αυτή η πρώτη Froyo 2.2 (επίσης επίσημη).

Αν θέλεις κάποια πιο παλιά πες μου.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ok, σ' ευχαριστώ πολύ. Μιλάμε πάντα για τα Desire που πωλούνται στην Ελλάδα έτσι? :worry:

Link to comment
Share on other sites

Μολις πριν καμιά ώρα συνδέθηκα με wifi για να τσεκαάρω mail και ήρθε αναβάθμιση λογισμικού κατι που λέει για το Gmail και κάτι άλλα που δεν είδα καλά. Ήρθε και σε κανέναν άλλο? Έχω ήδη froyo, αυτό ήταν κάτι άλλο, και μόλις ολοκληρώθηκε έβγαλε software updated successfuly. Ξέρει κανείς τίποτα?
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ σήμερα το μεσημέρι πέρασα τη νέα αναβάθμιση με αριθμό έκδοσης 2.10.405.2 Με μια πρώτη ματιά μου προσθεσε στις εφαρμογές τα: Latitude, Talk, Μάθετε και άλλα, Μέρη.. Ίσως να υπήρχε κάποιο από αυτά αλλά δεν το θυμάμαι! Περισσότερα σε λίγο...
Link to comment
Share on other sites

Ok, σ' ευχαριστώ πολύ. Μιλάμε πάντα για τα Desire που πωλούνται στην Ελλάδα έτσι? :worry:

 

Φυσικά.

(10 char):X

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί Φίλοι καλησπέρα

πως μπορώ ενώ μηλάω πέρα απο κάποια εφαρμογή σημειωματαρίου ,να μπορώ να αποθηκευσω εναν αριθμό που θα μου πούν χωρίς κατα το τέλος της κλήσης να χαθεί

 

Ψάξε για το number saver στο market.

ΑΕΚ, whiskey και Iron Maiden δίσκοι.
Link to comment
Share on other sites

Ψάξε για το number saver στο market.

 

Ωραία και εύχρηστη..

 

HTC Desire/Tapatalk

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα μία διαφορά που βρήκα είναι ότι στο πληκτρολόγιο με παρατεταμένο πάτημα στις γλώσσες που το υποστηρίζει εμφανίζει φωνητική πληκτρολόγηση. Η εφαρμογή "Μέρη" είναι πολύ χρήσιμη. Σου βρίσκει σε κοντινή απόσταση διάφορα σημεία ενδιαφέροντος (βενζινάδικα,...).
Link to comment
Share on other sites

Το unrevoked έφτασε στην επίσημη έκδοση 3.2.1 που είναι stable και έτοιμο για κατέβασμα...
noikia 5130-nokia3210-ericsson T28-ericsson T39m-nokia7210-Eten m500-MioA701-Omnia i900-HTC Diamond2-HTCDesire-HtcDesireHD-HtcSensation-Iphone4-Samsung GalaxyS2-Samsung Galaxy S3-Samsung Galaxy Note 2-Samsung Galaxy Note3-Meizu pro 5-Samsung Galaxy Note 4
Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξέρει κανεις αν υπάρχει εφαρμογή για να μπορώ να περιστρέφω την οθονη με το πάτημα ενως κουμπιού και όχι αυτόματα ? πχ με το trackball ?

http://www.lafkos.de/Muhle_1.gif

Where are you going Karamitro ??

Link to comment
Share on other sites

τελικα το τηλεφωνο μετα τις αναβαθμισεις υποστηριζε φωνητικη κληση??

γιατι δεν βρηκα καπου κατι σχετικο!!!

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις που μου δωσατε. Να κανω αλλη μια ερωτηση. Καθε φορα που σβηνω ή κανω reboot το κινητο δεν μου κραταει μερικες φορες τις ρυθμισεις και συνεχεια μου βγαζει προβλημα στο φορτωμα των Apps. Δηλαδη οτι βαζω επιφανεια εργασιας πχ μου τα βγαζει με προβλημα οτι δεν μπορει να τα φορτωσει. :(

Είμαι Ninja ... ΤΕΛΟΣ!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

παδες καλημερα πηρα κι εγω στα χερια μου το κινητο αλλα με custom rom ομως δεν ειχε ραδιοφωνο την αλλαξα και εβαλα αυτη LeeDrOiD_V2.1_A2SD+.zip

αλλα αυτη ειναι τεραστια και δεν εχω χωρο για να κανω εγκατασταση πανω απο 10 games and apps.

αν ξερει καποιος καμια rom λαιτ που να εχει και ραδιοφωνο επανω ας μου πει.

ευχαριστω πολυ

Edited by gabroulis1970
λαθος
Link to comment
Share on other sites

παδες καλημερα πηρα κι εγω στα χερια μου το κινητο αλλα με custom rom ομως δεν ειχε ραδιοφωνο την αλλαξα και εβαλα αυτη LeeDrOiD_V2.1_A2SD+.zip

αλλα αυτη ειναι τεραστια και δεν εχω χωρο για να κανω εγκατασταση πανω απο 10 games and apps.

αν ξερει καποιος καμια rom λαιτ που να εχει και ραδιοφωνο επανω ας μου πει.

ευχαριστω πολυ

 

Αυτή υποστηρίζει A2SD+. Ίσως να κατέβασες και λάθος έκδοση. Αν έχεις partiotion ext τότε κατεβάζεις αυτή που υποστηρίζει a2sd+ και θα έχεις άπειρο χώρο.. αν δεν έχεις κατεβάζεις την απλή έκδοση και τότε είναι σαν να έχεις μαμα ρομ σχεδόν

Link to comment
Share on other sites

Το unrevoked έφτασε στην επίσημη έκδοση 3.2.1 που είναι stable και έτοιμο για κατέβασμα...

 

Μπορείς να δώσεις κάποιο link ??

Η καλύτερη στιγμή για να κάνεις κάτι είναι Τώρα !! :dash:
Link to comment
Share on other sites

Ακούστε και τη δική μου ιστορία, partly για γέλια, partly για κλάμματα...

 

Ρούταρα τη συσκευή μόνο για 2 λόγους, market access και app2sd+

 

Αφού πέρασα την τελευταία leedroid άρχισα να περνάω apps σαν τρελλός. Μέχρι που κάποια στιγμή σταμάτησαν να φαίνονται οι εφαρμογές στο app drawer αλλά και στα docks μετά από reboot (ενώ την κάρτα την έβλεπε κανονικά). Επιπροσθέτως δεν μπορούσα να εγκαταστήσω τίποτε άλλο, ούτε από market ούτε από apk, η εγκατάσταση κολλούσε επ'αόριστον.

 

Long story short και μετά από αρκετά wipe/reflash το τσέκαρα μέσω του quick system info και είχε γεμίσει το ext3 partition! Και προφανώς κάπου κόλλαγε :cool:

 

Θα συνεχίσω να το παρακολουθώ σε κάθε περίπτωση, αλλά προσοχή, επειδή φοράμε ρομ με app2sd+ δεν σημαίνει πως μπορούμε να περάσουμε τα κέρατά μας :worry:

 

Κάτι άσχετο. Κάνοντας restore κάποιες app μέσω titanium backup, αυτές μετά δεν φαίνονται σαν "installed" στο market. Υπάρχει τρόπος να κάνουμε το market να τις δει ως εγκατεστημένες; Με ενδιαφέρει κυρίως για ενημερώσεις των εφαρμογών. Δοκίμασα το Market Doctor αλλά δεν έκανε δουλειά.

Edited by akpe

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, σιγα σιγα το βρισκω και ξεκιναει και μ'αρεσει το κινητο. Συγχρονισα επαφες με Gmail αλλα το προβλημα ποιο ειναι? Δεν συγχρονιζει με το HTC Sync. Κατεβασα κ εβαλα το καινουργιο HTC Sync, το εκανα εγκατασταση, συνδεσα το κιν και δεν. Τιποτα. Μπαινω στην HTC και λεει:

 

1. From the Home screen, press MENU, and then tap Settings > Accounts & sync.

2. On the Connect to PC screen on your phone, tap HTC Sync and then tap Done. Your phone attempts to find HTC Sync on your computer. Wait for a few seconds for the process to finish.

 

Ε πηγα εκει και δεν μου βγαζει τπτ με HTC Sync παρα μονο το Gmail account. Μπηκα στις εφαρμογες και υπηρχε μεσα το HTC Sync και δουλευε, αλλα δεν εβγαζε τπτ οταν το συνδεα με το καλωδιο. Κανεις μηπως?

Edited by EddieX

Είμαι Ninja ... ΤΕΛΟΣ!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

[...]

Θα συνεχίσω να το παρακολουθώ σε κάθε περίπτωση, αλλά προσοχή, επειδή φοράμε ρομ με app2sd+ δεν σημαίνει πως μπορούμε να περάσουμε τα κέρατά μας :worry:

[...]

 

Το ext3 partition μπορείς να το φτιάξεις και σε μεγαλύτερο μέγεθος:p

 

Ο μόνος περιορισμός είναι η εσωτερική μνήμη :happy:

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...