Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος Ι


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

wifi sleep policy

 

Μα αυτό είναι μετά από πόση ώρα θα αλλαζει από WiFi σε αυτο της κινητής εταιρείας, έτσι δεν είναι?

Η καλύτερη στιγμή για να κάνεις κάτι είναι Τώρα !! :dash:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μα αυτό είναι μετά από πόση ώρα θα αλλαζει από WiFi σε αυτο της κινητής εταιρείας, έτσι δεν είναι?

 

Έτσι είναι .Και σε εμένα αυτή την επιλογή βγάζει.Για εναλλαγή μεταξύ wi fi και κινητής και όχι για sleep mode του wi fi.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μόλις τσάκωσα το δεύτερο Desire της οικογένειας. Και πρέπει να είναι ένα από τα τελευταία που είχαν απομείνει με τις AMOLED οθόνες... Πραγματικά εκπληκτικό κινητό και όσοι το έχουν και το δουλεύουν καταλαβαίνουν τι λέω. Το καλοκαίρι δούλευα ένα μήνα το Galaxy S και παρά την ξεκάθαρη υπεροχή του όσον αφορά στην οθόνη, σε όλα τα υπόλοιπα και εννοώ ΣΕ ΟΛΑ δεν το συγκρίνω με το Desire... Για μένα το Desire είναι πολύ καλύτερο και πιο εύχρηστο. Γι' αυτό και σήμερα το ξανατίμησα! :) Τα δύο νέα μοντέλα το HD και το Z, δε μου λένε κάτι ώστε να μπω στη διαδικασία να το αντικαταστήσω.

 

Υ.Γ: Μήπως ξέρει κανείς αν υπάρχει επιλογή για να εμφανίζονται τα ονόματα στον κατάλογο με πρώτο το επώνυμο (για να μην τα αλλάζω ένα ένα) και αν μπορείς να κάνεις customize την οθόνη κλειδώματος; Ευχαριστώ.

Device: HTC Bravo PVT1 amoled S-Off

ROM: SUPERNOVA Xtreme Official GB SENSE

Radio: 5.17.05.23

HBOOT: 6.93.1002

Recovery: CWM v4.0.1.4

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Έχω πρόβλημα με την απομνημόνευση του κωδικού πρόσβασης στο Gmail. Κάθε φορά που κάνω επανεκκίνηση, όταν πάω να κάνω συγχρονισμό με τον λογαριασμό μου, ενώ θυμάται το mail, δεν συγκρατεί τον κωδικό πρόσβασης και μου ζητά να τον εισάγω πάλι. Φυσικά τον απομνημονεύει όσο το κινητό είναι ανοιχτό αλλά αν κάνω επανεκκίνηση χάνει τα δεδομένα.

 

*κάνω αρκετές φορές τη μέρα επανεκκίνηση γιατί έχω κάρτα sim 2in1...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Όσοι έχετε κάνει το τελευταίο update τελικά έχετε παρατηρήσει διαφορά στην κατανάλωση; Δηλαδή αξίζει να το βάλω;

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ: Μήπως ξέρει κανείς αν υπάρχει επιλογή για να εμφανίζονται τα ονόματα στον κατάλογο με πρώτο το επώνυμο (για να μην τα αλλάζω ένα ένα)

http://www.navimania.gr/showpost.php?p=268777&postcount=150

http://www.navimania.gr/showpost.php?p=269996&postcount=151

 

Παιδιά καλημέρα. Έχω πρόβλημα με την απομνημόνευση του κωδικού πρόσβασης στο Gmail. Κάθε φορά που κάνω επανεκκίνηση, όταν πάω να κάνω συγχρονισμό με τον λογαριασμό μου, ενώ θυμάται το mail, δεν συγκρατεί τον κωδικό πρόσβασης και μου ζητά να τον εισάγω πάλι. Φυσικά τον απομνημονεύει όσο το κινητό είναι ανοιχτό αλλά αν κάνω επανεκκίνηση χάνει τα δεδομένα.

 

Μάλλον τρέχεις κάποιο πρόγραμμα που κάνει εκκαθάριση δεδομένων και σου δημιουργεί αυτό το πρόβλημα Edited by Nikos_s3

斯塔夫罗斯 :O

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα ώστε να μπορώ να καθορίζω πότε θα είναι ανοιχτό το wifi?

Πχ. θελω αυτόματα μεταξύ 3-7 το βραδυ να είναι πάντα κλειστό και μετα τις 7 το πρωΐ να ανοιγει ξανά..

Υπάρχει και είναι το JuiceDefender μαζί με την πληρωμένη αναβάθμισή του το UltimateJuice.

 

Το χρησιμοποιώ καιρό τώρα, και η δουλειά που κάνει είναι να ανοιγοκλείνει από μόνο του όποτε του ορίσεις τα data και το wifi.

 

Για παράδειγμα του έχω βάλει κατά τη διάρκεια της ημέρας να ανοίγει data/wifi κάθε 15 λεπτά ώστε η συσκευή να τσεκάρει για emails καιρό νέα κλπ.

 

Επίσης του έχω βάλει να μην τα ανοίγει τη νύχτα μεταξύ 1:30 με 8, όπως επίσης και όταν η μπαταρία είναι κάτω από 15%.

 

Φυσικά του έχω ορίσει όταν η οθόνη ξεκλειδώνει, να τα ανοίγει (μιας και προφανώς θέλω να χρησιμοποιήσω το κινητό).

 

Τέλος μαζί με αυτά τα 2 app, χρησιμοποιώ και το JuicePlotter που είναι του ίδιου developer και αυτό που κάνει είναι να κρατάει ένα γράφημα με την κίνηση της μπαταρίας. Πολύ χρήσιμο για να τσεκάρεις πότε εξαφανίστηκε η μπαταρία όταν νόμιζες ότι είχες πολλή:)

 

Εμένα προσωπικά μου φαίνεται ότι κάνει δουλειά, άσε που και μόνο το αυτόματο άνοιξε κλείσε με βολεύει να μην το κάνω εγώ:cool:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Έχω πρόβλημα με την απομνημόνευση του κωδικού πρόσβασης στο Gmail. Κάθε φορά που κάνω επανεκκίνηση, όταν πάω να κάνω συγχρονισμό με τον λογαριασμό μου, ενώ θυμάται το mail, δεν συγκρατεί τον κωδικό πρόσβασης και μου ζητά να τον εισάγω πάλι. Φυσικά τον απομνημονεύει όσο το κινητό είναι ανοιχτό αλλά αν κάνω επανεκκίνηση χάνει τα δεδομένα.

 

*κάνω αρκετές φορές τη μέρα επανεκκίνηση γιατί έχω κάρτα sim 2in1...

 

Εαν στις ρυθμισεις δικτυου κινητης τηλεφωνιας επιλεξεις λειτουργια δικτυου GSM/WCDMAαυτ. δεν θα σου κανει επανεκκινηση στην αλλαγη γραμμης....:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και είναι το JuiceDefender μαζί με την πληρωμένη αναβάθμισή του το UltimateJuice.

 

Το χρησιμοποιώ καιρό τώρα, και η δουλειά που κάνει είναι να ανοιγοκλείνει από μόνο του όποτε του ορίσεις τα data και το wifi.

 

Για παράδειγμα του έχω βάλει κατά τη διάρκεια της ημέρας να ανοίγει data/wifi κάθε 15 λεπτά ώστε η συσκευή να τσεκάρει για emails καιρό νέα κλπ.

 

Επίσης του έχω βάλει να μην τα ανοίγει τη νύχτα μεταξύ 1:30 με 8, όπως επίσης και όταν η μπαταρία είναι κάτω από 15%.

 

Φυσικά του έχω ορίσει όταν η οθόνη ξεκλειδώνει, να τα ανοίγει (μιας και προφανώς θέλω να χρησιμοποιήσω το κινητό).

 

Τέλος μαζί με αυτά τα 2 app, χρησιμοποιώ και το JuicePlotter που είναι του ίδιου developer και αυτό που κάνει είναι να κρατάει ένα γράφημα με την κίνηση της μπαταρίας. Πολύ χρήσιμο για να τσεκάρεις πότε εξαφανίστηκε η μπαταρία όταν νόμιζες ότι είχες πολλή:)

 

Εμένα προσωπικά μου φαίνεται ότι κάνει δουλειά, άσε που και μόνο το αυτόματο άνοιξε κλείσε με βολεύει να μην το κάνω εγώ:cool:

Καλό φαίνεται αλλά για το wifi που το θέλω εγώ δεν το παρέχει η free εφαρμογή και πληρωμένη ούτε θέλω να βάλω ούτε το εχω κανει rooted..

Η καλύτερη στιγμή για να κάνεις κάτι είναι Τώρα !! :dash:
Link to comment
Share on other sites

Επειδη βλεπω οτι αντιμετωπιζεται πολυ σοβαρο προβλημα με το χωρο σας το ξαναβαζω....

Εχω 130 εφαρμογες(και gps και παιχνιδια μεγαλα και ολα) και εχω και 30 mb ελευθερα:!::!:

Καποιος εδω ειχε βρει αυτο: http://www.lorinbute.com/posts/how-to-force-apps-to-move-to-the-sd-card-on-froyo.html?currentPage=2#comments

(move2sd διαδικασια)

Το εκανα και ειναι τελειο για unrooted συσκευη, οπως η δικια μου!!!thanks...

 

Μηπως μπορει καποιος να μου πει τι παιζει με τις dualsim, μεχρι ποσα νουμερα μπορουμε να εχουμε? απο διαφορετικες εταιριες γινετε? και γενικα αν ξερει καποιος κατι γιατι με απασχολει παρα πολυ...:worry:

Ειχα διαβασει για κατι sim που επερναν μεχρι και 16 αριθμους ομως διαβαζα και οτι αυτο πλεον δεν μπορει να γινει με τις νεες τεχνολογιες των sim...:sick:

 

η αναμονη κυψελης και μενα μου ειναι υψηλα παρολο που εχω φουλ σημα...παρατηρησα ομως κατι:επειδη στην χρηση μπαταριας τα ποσοστα που σου δειχνει πρεπει να εχουν αθροισμα 100...αν λοιπον δεν ανοιγεις εφαρμογες,δεν μπεις στο ιντερνετ,κ.λ.π...η αναμονη κυψελης θα εχει υψηλο ποσοστο αφου θα εχει μεγαλυτερη βαρυτητα στο κινητο...

 

 

EDIT :μετα ομως απο αρκετη χρηση θα δεις οτι θα μειωθει το ποσοστο αφου θα διαμοιραστει με τις εφαρμογες που εχεις ανοιξει...

εαν το τηλεφωνο ειναι πανω σε ενα τραπεζι και δε το χρησιμοποιεις, λογικο η αναμονη κυψελης να εχει μεγαλο ποσοστο! Το παραδοξο θα ηταν να ισχυει κατι αλλο. :lol:

Οσο για το ποσοστο καταναλωσης αναμονης και αδρανειας ειναι κι εμενα συνεχεια απο 30% το καθενα, παρολο που το δουλευω παρα πολυ το κινητο...

Edited by Johnaross
Link to comment
Share on other sites

Πάντως με το update το GPS πιάνει σε 5 δευτερόλεπτα.

Μόνο και μόνο για αυτό είμαι ευχαριστημένος, αφού πριν έκανε και 5 λεπτά...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Έχω πρόβλημα με την απομνημόνευση του κωδικού πρόσβασης στο Gmail. Κάθε φορά που κάνω επανεκκίνηση, όταν πάω να κάνω συγχρονισμό με τον λογαριασμό μου, ενώ θυμάται το mail, δεν συγκρατεί τον κωδικό πρόσβασης και μου ζητά να τον εισάγω πάλι. Φυσικά τον απομνημονεύει όσο το κινητό είναι ανοιχτό αλλά αν κάνω επανεκκίνηση χάνει τα δεδομένα.

 

*κάνω αρκετές φορές τη μέρα επανεκκίνηση γιατί έχω κάρτα sim 2in1...

 

Αυτό δεν είναι bug, είναι feature!:p

 

Για ασφάλεια όταν αλλάζει η κάρτα sim σβήνει τον κωδικό του gmail σου.

Δε νομίζω ότι θα μπορέσεις να το παρακάμψεις:O

Link to comment
Share on other sites

Εαν στις ρυθμισεις δικτυου κινητης τηλεφωνιας επιλεξεις λειτουργια δικτυου GSM/WCDMAαυτ. δεν θα σου κανει επανεκκινηση στην αλλαγη γραμμης....:)
Έχεις δίκιο για την αυτόματη ρύθμιση δικτύου αλλά το έχω σκέτο GSM για να μη μου τρώει έξτρα μπαταρία. Το θέμα είναι ότι μου κάνει κάτι εντελώς κουλό! Όταν είμαι στην εταιρική γραμμή και θέλω να περάσω σε WhatsUp κάνει επανεκκίνηση αλλά όταν είμαι σε WhatsUp και θέλω να περάσω στην εταιρική γραμμή ΔΕΝ κάνει επανεκκίνηση, απλώς χάνει το σήμα και το επαναφέρει με τη νέα γραμμή! :wacko:

 

Αυτό δεν είναι bug, είναι feature!:p

 

Για ασφάλεια όταν αλλάζει η κάρτα sim σβήνει τον κωδικό του gmail σου.

Δε νομίζω ότι θα μπορέσεις να το παρακάμψεις:O

Βασικά δεν αλλάζω κάρτα sim, απλώς αλλάζω αριθμό αλλά φαίνεται πως όντως το βλέπει ως αλλαγή κάρτας sim. Ως απόδειξη αυτού, όταν κάνω απλή επανεκκίνηση μέσα από το μενού χωρίς να αλλάξω γραμμή, ο κωδικός πρόσβασης παραμένει, άρα η απώλεια κωδικού σίγουρα έχει σχέση με την αλλαγή γραμμής, κάτι που όπως γράφεις κι εσύ είναι ρύθμιση ασφάλειας και δεν αλλάζει ;) Edited by OculatusAbis
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μόλις τσάκωσα το δεύτερο Desire της οικογένειας. Και πρέπει να είναι ένα από τα τελευταία που είχαν απομείνει με τις AMOLED οθόνες... Πραγματικά εκπληκτικό κινητό και όσοι το έχουν και το δουλεύουν καταλαβαίνουν τι λέω. Το καλοκαίρι δούλευα ένα μήνα το Galaxy S και παρά την ξεκάθαρη υπεροχή του όσον αφορά στην οθόνη, σε όλα τα υπόλοιπα και εννοώ ΣΕ ΟΛΑ δεν το συγκρίνω με το Desire... Για μένα το Desire είναι πολύ καλύτερο και πιο εύχρηστο. Γι' αυτό και σήμερα το ξανατίμησα! :) Τα δύο νέα μοντέλα το HD και το Z, δε μου λένε κάτι ώστε να μπω στη διαδικασία να το αντικαταστήσω.

 

Υ.Γ: Μήπως ξέρει κανείς αν υπάρχει επιλογή για να εμφανίζονται τα ονόματα στον κατάλογο με πρώτο το επώνυμο (για να μην τα αλλάζω ένα ένα) και αν μπορείς να κάνεις customize την οθόνη κλειδώματος; Ευχαριστώ.

 

Βλεπω και σας εχει πιασει μια υστερια με τις amoled οθονες...το samsung εχει υπεροχη,η slcd ειναι ετσι ενω η amoled ειναι κοκορετσι και τετοια!!!Υμαρτον ρε παιδια,αμολησε καποιος τη μπαρουφα με τις amoled και εχει πεσει μια υστερια για το τι φολα θα ειναι το καθε κινητο που δεν θα την εχει!!!για μενα που εχω κινητο με amoled οθονη εδω κι ενα χρονο κι εχω και smartphones με tft (που καποιοι ξερολες,τις εχουν και καλα για φολες) σας λεω οτι αν θελετε ποιοτητα σε φωτο και τετοια οι amoled ειναι μαπα σε αυτο το σημειο και καλυτερες οι αλλες-για μενα τουλαχιστον-(μπορει να αναπαριστουν πιο εντονα πολλα χρωματα οι amoled αλλα δεν εχουν την φυσικοτητα των χρωματων),σε κατι συνθηκες εντονου φωτισμου υπερεχουν(μην φανταστειτε και τιποτα τρελες διαφορες) κι αυτο ειναι ολο,δεν λεω σε καμια περιπτωση οτι δεν ειναι καλες αλλα μην τρελαθουμε κιολας!!!!!!!

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Βλεπω και σας εχει πιασει μια υστερια με τις amoled οθονες...το samsung εχει υπεροχη,η slcd ειναι ετσι ενω η amoled ειναι κοκορετσι και τετοια!!!Υμαρτον ρε παιδια,αμολησε καποιος τη μπαρουφα με τις amoled και εχει πεσει μια υστερια για το τι φολα θα ειναι το καθε κινητο που δεν θα την εχει!!!για μενα που εχω κινητο με amoled οθονη εδω κι ενα χρονο κι εχω και smartphones με tft (που καποιοι ξερολες,τις εχουν και καλα για φολες) σας λεω οτι αν θελετε ποιοτητα σε φωτο και τετοια οι amoled ειναι μαπα σε αυτο το σημειο και καλυτερες οι αλλες,σε κατι συνθηκες εντονου φωτισμου υπερεχουν(μην φανταστειτε και τιποτα τρελες διαφορες) κι αυτο ειναι ολο,μην τρελαθουμε κιολας!!!!!!!
Κάνεις μεγάλο λάθος. Καλό είναι να διαβάσεις τις σχετικές αναφορές στο net για να ενημερωθείς για το θέμα (υπάρχουν πάρα πολλές). Φυσικά υπάρχουν και πολλές σχετικές δοκιμές μεταξύ των 2 τύπων οθονών και ΚΑΜΜΙΑ δεν θεωρεί ότι οι S-LCD είναι καλύτερες των AMOLED. Μην ξεχνάς ότι εκτός της ποιότητας κλπ είναι και η αυτονομία ένα ζήτημα, όπου κι εκεί υπερέχουν οι AMOLED...

 

Το Desire είναι φοβερή συσκευή αλλά οι τελευταίες παρτίδες που βγαίνουν χωρίς AMOLED έχουν δημιουργήσει δυσφορία στους αγοραστές. Η HTC θα συνέχιζε να πουλάει τα Desire με amoled αν η Samsung της παρείχε τις οθόνες. Μάλιστα το χαρακτηριστικό amoled το προωθούσε η HTC ως πλεονέκτημα του Desire. Το γύρισε στις slcd όχι γιατί αυτές είναι καλύτερες αλλά γιατί στέρεψε από amoled...;)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν αλλάζω κάρτα sim, απλώς αλλάζω αριθμό αλλά φαίνεται πως όντως το βλέπει ως αλλαγή κάρτας sim. Ως απόδειξη αυτού, όταν κάνω απλή επανεκκίνηση μέσα από το μενού χωρίς να αλλάξω γραμμή, ο κωδικός πρόσβασης παραμένει, άρα η απώλεια κωδικού σίγουρα έχει σχέση με την αλλαγή γραμμής, κάτι που όπως γράφεις κι εσύ είναι ρύθμιση ασφάλειας και δεν αλλάζει ;)

 

Μα φυσικά και το καταλαβαίνει ότι αλλάζεις κάρτα, αφού όντως αλλάζεις! :p

Αλλάζει ο σειριακός αριθμός της κάρτας με τα 16 νούμερα!

Το γεγονός ότι δεν αλλάζεις πλαστικό κάρτας δε σημαίνει ότι είναι και η ίδια η κάρτα:!:

 

Όταν έφτιαχνες τις 2 κάρτες σε μια, το πρόγραμμα αντέγραψε τα στοιχεία των 2 καρτών και τα έβαλε στην κάρτα. Όταν ανοίγεις με τη μία δίνει τον 16ψήφιο αριθμό της μιας και τις υπόλοιπες πληροφορίες, και όταν μπαίνεις με την άλλη, είναι τελείως διαφορετικές οι πληροφορίες και διαφορετικός και ο 16ψήφιος αριθμός!

Άρα είναι σαν να βγάζεις χειροκίνητα τα πλαστικά των καρτών και να τα αλλάζεις. Οπότε και σβήνει τον κωδικό του gmail ;)

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι :)

 

Επομένως η λύση για να μην κάνει επανεκκίνηση για αλλαγή γραμμής είναι να έχω ανοιχτό το 3G πριν κάνω την αλλαγή γραμμής. Το θέμα είναι αν το αφήσω στο αυτόματο 2G/3G θα καταναλώνει όντως περισσότερη μπαταρία ή όχι? Θέλω να γλιτώσω τη διαδικασία με το widget γιατί αυτά που έχω βρει δεν κάνουν ακριβώς αλλαγή 2G-3G αλλά σε βάζουν στο μενού του δικτύου κι από εκεί κάνεις την αλλαγή.

 

Από που και γιατί τρώει περισσότερη μπαταρία το 3G? Βιντεοκλήσεις δεν κάνω, έχω μεν ένα πακετάκι για internet από τον πάροχο αλλά το έχω κλειστό με widget (Modile data on/off) και λειτουργεί και σε 2G, επομένως μήπως δεν έχει επιπτώσεις το να το αφήσω σε αυτόματο 2G/3G? Σε ποιά περίπτωση το κινητό θα ζητούσε μόνο του πρόσβαση σε 3G? Απλώς για να σερφάρω ταχύτερα ή για βιντεοκλήσεις? :worry:

Edited by OculatusAbis
Link to comment
Share on other sites

Αν αφησεις ανοικτα και τα 2, δηλ και το 3g και το απλο θα κερδισεις μονο την αποφυγη της επανεκκινησης, δεν προκειται να αποφυγεις την επαναληψη της εισαγωγης του κωδικου σου γιατι απλα οπως γραφει παραπανω ο φιλος ειναι σαν να αλλαζεις καρτα sim, και σε μενα το ιδιο ακριβως μου ζηταει...

Υ.Γ. Ειναι λιγο ενεργοβορο το διπλο δικτυο μονο και μονο επειδη ψαχνει να βρει σημα συνεχως 3G, το οποιο δεν υπαρχει παντου.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δίνω μία λύση για να έχουμε πιο γρήγορη εκκίνηση του λειτουργικού από power on:

 

Με κάποιον file manager που δίνει πρόσβαση στη μνήμη του τηλεφώνου (πχ τον Android Mate) διαγράψτε από τον φάκελο /data/local το αρχείο mp3 και το αρχείο bootanimation.zip που υπάρχουν εκεί. Εγώ προσωπικά είδα διαφορά στον χρόνο εκκίνησης...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις μεγάλο λάθος. Καλό είναι να διαβάσεις τις σχετικές αναφορές στο net για να ενημερωθείς για το θέμα (υπάρχουν πάρα πολλές). Φυσικά υπάρχουν και πολλές σχετικές δοκιμές μεταξύ των 2 τύπων οθονών και ΚΑΜΜΙΑ δεν θεωρεί ότι οι S-LCD είναι καλύτερες των AMOLED. Μην ξεχνάς ότι εκτός της ποιότητας κλπ είναι και η αυτονομία ένα ζήτημα, όπου κι εκεί υπερέχουν οι AMOLED...

 

Το Desire είναι φοβερή συσκευή αλλά οι τελευταίες παρτίδες που βγαίνουν χωρίς AMOLED έχουν δημιουργήσει δυσφορία στους αγοραστές. Η HTC θα συνέχιζε να πουλάει τα Desire με amoled αν η Samsung της παρείχε τις οθόνες. Μάλιστα το χαρακτηριστικό amoled το προωθούσε η HTC ως πλεονέκτημα του Desire. Το γύρισε στις slcd όχι γιατί αυτές είναι καλύτερες αλλά γιατί στέρεψε από amoled...;)

 

Καλο ειναι να διαβασεις κι εσυ φιλε μου αλλες τοσες αναφορες που δεν βγαζουν μπροστα τις amoled και δεν τις θεωρουν σαν κορυφη οπως εσυ γιατι καποια πραγματα στις συγκρισεις ειναι υποκειμενικα,οπως το να θεωρεις εσυ σαν βασικοτερο κριτηριο την αυτονομια απο την ποιοτητα,ενω εγω και πληθος κοσμου θεωρουμε σαν βασικοτατο κριτηριο το αντιθετο.Γουστα ειναι αυτα και καθαρα υποκειμενικα γι αυτο και πουθενα μα πουθενα δεν βγηκε καθαρο συμπερασμα για το ποιες ειναι καλυτερες.δεν θα το συνεχισω ομως γιατι ειμαστε off topic και θα μας βαλουν τις φωνες οι mods.Τα συμπερασματα δικα σας!!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ το ζήτημα της οθόνης δεν είναι off topic γιατί αφορά σε ένα σημαντικό χαρακτηριστικό του Desire κι εξ όσων γνωρίζω, δεν υπήρξε άλλο μοντέλο που υπέστη αλλαγή οθόνης (μπορεί να κάνω και λάθος).

 

Είναι σημαντικό χαρακτηριστικό που μειώνει την αξία του κινητού και επιμένω πως η ίδια η HTC κάποτε μας είχε ζαλίσει με την οθονάρα τεχνολογίας amoled που φορούσε το Desire, ενώ τώρα τηρεί σιγή ιχθύος. Τα 500 ευρώπουλα που κοστίζει το Desire τα δίνεις ΚΑΙ για την οθόνη amoled κι όχι για οθόνη της σειράς. Η αγορά γνωρίζει καλά τι εστί η κάθε οθόνη και τα περί υποκειμενικής προσέγγισης που αναφέρεις εδώ δεν ισχύουν. Κανείς δεν ψάχνει για ποιότητα απεικόνισης στον ήλιο, παρά μόνον σε κανονικές συνθήκες φωτισμού. Η ελαφρώς καλύτερη δυνατότητα ανάγνωσης στον ήλιο της s-lcd δεν συμβάλλει πουθενά αλλού.

 

Η αυτονομία σε κινητά που στραγγίζουν την μπαταρία είναι σημαντικό θέμα κι εδώ η s-lcd είναι εχθρός της αυτονομίας, ναι ή όχι? Εκτός κι αν κουβαλάς πάντα μαζί σου καμμιά μπαταρία των 10.000mAh και δεν έχεις πρόβλημα (όχι ότι το πρόβλημα λύνεται σημαντικά με τις amoled).

 

Χωρίς να το κουράζω άλλο, δες εδώ ένα συγκριτικό από site μόνο για κινητά της HTC. Τα αποτελέσματα για τις s-lcd δεν είναι καθόλου ευχάριστα...:rolleyes:

 

Και κάτι τελευταίο: αν είχες τη δυνατότητα να πάρεις το Desire με amoled αλλά και με s-lcd, ποιο από τα παρακάτω θα διάλεγες? :shifty:

 

http://www.htcphones.net/wp-content/uploads/2010/08/Nexus-One.jpg

Edited by OculatusAbis
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, παταω στο ημερολογιο και μου δεν μου ανοιγει ενα "κανονικο" ημερολογιο οπως ολα τα αλλα κινητά αλλα να κανω sync με κατι και βλακιες... δεν μπορω ακομα να το συνηθησω. τι κανω λαθος? Πρεπει να "κατεβασω" αλλο ημερολογιο για να κανω αυτο που θελω?

 

Συν αυτου, στα μηνύματα, δεν μου τα βγαζει οπως ολα τα κιν. ΠΧ εισερχομενα - σταλθεντα - αναφορες κτλ. Αλλα τις συζητησεις που ειχα με ολους σε μήνυμα.Δηλαδη ετσι ειναι?

 

Από την 1η Σεπτεμβρίου 2009, δεν θα επιτρέπεται η χρήση των «greeklish» καθώς επίσης και η γραφή τύπου SMS. Τα μηνύματα που έχουν γραφτεί με αυτήν την πρακτική θα διαγράφονται, χωρίς προειδοποίηση. Θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες. Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε τη σχετική ανακοίνωση.

Edited by Nikos_s3

Είμαι Ninja ... ΤΕΛΟΣ!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί Φίλοι καλησπέρα

Θα ήθελα να με βοηθήσει κάποιος σε δύο πράγματα : Το πρώτο είναι πως μπορώ ενώ μηλάω πέρα απο κάποια εφαρμογή σημειωματαρίου ,να μπορώ να αποθηκευσω εναν αριθμό που θα μου πούν χωρίς κατα το τέλος της κλήσης να χαθεί και δευτερο πώς μπορώ να κάνω χρήση του google earth με navi μαζί . ? Στο site του google earth λέει οτι τρέχει ενώ οταν πάω να μπώ με ρο κξνητό μου λέει οτι δεν υποστηρίζεται !!! Εχω os r8.Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Εδώ το ζήτημα της οθόνης δεν είναι off topic γιατί αφορά σε ένα σημαντικό χαρακτηριστικό του Desire κι εξ όσων γνωρίζω, δεν υπήρξε άλλο μοντέλο που υπέστη αλλαγή οθόνης (μπορεί να κάνω και λάθος).

 

Είναι σημαντικό χαρακτηριστικό που μειώνει την αξία του κινητού και επιμένω πως η ίδια η HTC κάποτε μας είχε ζαλίσει με την οθονάρα τεχνολογίας amoled που φορούσε το Desire, ενώ τώρα τηρεί σιγή ιχθύος. Τα 500 ευρώπουλα που κοστίζει το Desire τα δίνεις ΚΑΙ για την οθόνη amoled κι όχι για οθόνη της σειράς. Η αγορά γνωρίζει καλά τι εστί η κάθε οθόνη και τα περί υποκειμενικής προσέγγισης που αναφέρεις εδώ δεν ισχύουν. Κανείς δεν ψάχνει για ποιότητα απεικόνισης στον ήλιο, παρά μόνον σε κανονικές συνθήκες φωτισμού. Η ελαφρώς καλύτερη δυνατότητα ανάγνωσης στον ήλιο της s-lcd δεν συμβάλλει πουθενά αλλού.

 

Η αυτονομία σε κινητά που στραγγίζουν την μπαταρία είναι σημαντικό θέμα κι εδώ η s-lcd είναι εχθρός της αυτονομίας, ναι ή όχι? Εκτός κι αν κουβαλάς πάντα μαζί σου καμμιά μπαταρία των 10.000mAh και δεν έχεις πρόβλημα (όχι ότι το πρόβλημα λύνεται σημαντικά με τις amoled).

 

Χωρίς να το κουράζω άλλο, δες εδώ ένα συγκριτικό από site μόνο για κινητά της HTC. Τα αποτελέσματα για τις s-lcd δεν είναι καθόλου ευχάριστα...:rolleyes:

 

Και κάτι τελευταίο: αν είχες τη δυνατότητα να πάρεις το Desire με amoled αλλά και με s-lcd, ποιο από τα παρακάτω θα διάλεγες? :shifty:

 

http://www.htcphones.net/wp-content/uploads/2010/08/Nexus-One.jpg

 

Εγω την slcd θα διαλεγα,σου ειπα,εχω ηδη ενα χρονο κινητο με amoled και δεν μου αρεσει!!!βαλε μια φωτο σε ενα κινητο με amoled και σε καποιο αλλα χωρις αυτην και κανε συγκριση..δε θα σου αρεσει αυτο που θα δεις,να εισαι σιγουρος κι οσο για την αυτονομια,δεν πηγαινω συχνα σε μερη που δεν εχει βαλει ακομη κολωνες η δεη αλλα κι ακομη κι εκει υπαρχουν & φορτιστες αυτοκινητου(εκτος αν δεν εχεις)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, παταω στο ημερολογιο και μου δεν μου ανοιγει ενα "κανονικο" ημερολογιο οπως ολα τα αλλα κινητά αλλα να κανω sync με κατι και βλακιες... δεν μπορω ακομα να το συνηθησω. τι κανω λαθος? Πρεπει να "κατεβασω" αλλο ημερολογιο για να κανω αυτο που θελω?

 

Συν αυτου, στα μηνύματα, δεν μου τα βγαζει οπως ολα τα κιν. ΠΧ εισερχομενα - σταλθεντα - αναφορες κτλ. Αλλα τις συζητησεις που ειχα με ολους σε μήνυμα.Δηλαδη ετσι ειναι?

 

Ναι έτσι τα βγάζει. Ανα άτομο, όλα μαζί. Βάλε το handcent SMS για να κάνεις την δουλεια σου καλύτερα, ειδικά με τις αναφορές.

 

Το ημερολόγιο κανονικό ειναι. Τι σου βγάζει εσένα;

HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...