Jump to content

Cosmote internet on the phone! internet για όλους!


stathis334
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To wap είναι υπηρεσία, άσχετα με το πώς παρέχεται( είτε μέσω CSD κλήσης, είτε με μετάδοση πακέτων). Το wap advanced απλά είναι μια ονομασία που έδωσε η Cosmote.

 

Από τα πακέτα wireless internet παρέμεινε το easy, που αδυνατώ να καταλάβω τους λόγους διατήρησής του, εφόσον υπάρχει ο αντικαταστάτης του που είναι και πιο πλήρης.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 403
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παρέμεινε όπως και όλα τα πακέτα wireless internet για τους συνδρομητές που τα διατηρούν ακόμα και δεν έχουν κάνει αλλαγή σε internet on the phone.

Όσο για το wap και το wapa, όπως προανέφερα, το πρώτο έχει να κάνει με κλήση και χρονοχρέωση, το δεύτερο με μετάδοση πακέτων και ογκοχρέωση. Άρα, υπάρχει διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

 

Από τα πακέτα wireless internet παρέμεινε το easy, που αδυνατώ να καταλάβω τους λόγους διατήρησής του, εφόσον υπάρχει ο αντικαταστάτης του που είναι και πιο πλήρης.

 

To EASY είναι αρκετά χρήσιμο και τέλειο για χρήση σε A-GPS, 1MB το μήνα είναι υπεραρκετό και είναι θετικό που η Cοsmote το παρέχει δωρεάν, διευκολύνει πολύ κόσμο.

 

Σχετικά με την ενημέρωση υπολοίπου.....μόλις ενεργοποίησα και έστειλα μήνυμα, η απάντηση ήταν οτι έχω υπόλοιπο 85,714ΜΒ, τα υπόλοιπα 15ΜΒ που πήγανε;

Edited by Spyr0s
Link to comment
Share on other sites

Αν το ενεργοποιησες στην μεση του τιμολογιακου μηνα τοτε σου τα εδωσε αναλογικα..

 

 

Δεν είμαι στη μέση, στις 20 αλλάζει ο μήνας μου και πάλι δε καταλαβαίνω το "αναλογικά" θα χρεωθώ επίσης "αναλογικα"; Mήπως υπάρχει καμμιά προσφορά του τύπου η πρώτη φορά δωρεάν κλπ;

Edited by Spyr0s
Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα τις μέρες απο την ημέρα που ενεργοποίησες το πακέτο μέχρι την ημέρα που εκδόθηκε ο λογαριασμός, μειώθηκε ο παρεχόμενος όγκος δεδομένων ( αφού όλες οι παροχές μοιράζονται ισόποσα στις ημέρες του τιμολογιακού μήνα ).
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δώσεις link για αυτό το πακέτο? Το μόνο που έχω βρει είναι αυτό με τα 3.5ευρώ για 30MB

 

Μάλλον εννοεί το "Vodafone Unlimited Music & Ιnternet" που όμως επίσημα ισχύει για λίγα κινητά. Ανεπίσημα αν θυμάμαι, το έχουν βάλει και άλλοι με άλλα κινητά.

 

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=1096

Link to comment
Share on other sites

Είχα παλιά cosmote internet on the go, τώρα έχω διακόψει και μου έχει μείνει το usb modem. Αν ενεργοποιήσω το on the phone στο κινητό και βάλω τη sim στο stickάκι θα δουλέψει κανονικά στο laptop?
Link to comment
Share on other sites

Είχα παλιά cosmote internet on the go, τώρα έχω διακόψει και μου έχει μείνει το usb modem. Αν ενεργοποιήσω το on the phone στο κινητό και βάλω τη sim στο stickάκι θα δουλέψει κανονικά στο laptop?

 

Ναι θα δουλέψει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο αργό το internet on the phone, ή μήπως φταίει ότι έχω πολύ παλιά κάρτα sim (7ετίας) και πρέπει να πάρω μια πιο καινούργια και 3g?

 

Νίκος.

00-05 Audi S3 Oettinger...Gone But Not Forgotten

06-14 Porsche 911 C4 Exclusive Sportpack...Absolut Driving Machine!!!

14-... Straight Six Open Top Sliding Machine ///

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μόλις έμαθα οτι το internet on the phone είναι συμβατό και με το πρόγραμμα "μηδενικό πάγιο" (για όσους θέλουν απλά internet) αλλά + γραμμή να τους καλούν.
Link to comment
Share on other sites

γράφω εδώ μήπως και βρω κάποιον να ξέρει, γιατί σε κανένα heldesk της otenet ή του conn-x δεν ξέρουν.

Πριν απο μερικά χρόνια χρειάστηκε να μπω στο internert απο κάποιο σημείο χωρίς να υπάρχει κάποιο σταθερό τηλέφωνο. Υπήρχε τότε ένας αριθμός, που τον έβαζες στο κινητό, έμπαινε αυτό στο internet(αφού είχα δημιουργήσει μια νέα σύνδεση) και μέσω bleutooth ή υπέρυθρων σερφάριζες με το laptop. Λίγο τσουχτερά, αλλά για μια ώρα ανάγκης καλό είναι να υπάρχει. Ψάχνω να βρω αυτόν τον αριθμό, για να φτιάξω μια "νέα σύνδεση" αλλά φαίνεται ότι κανείς δεν το γνωρίζει στα helpdesk. Η δεν θέλουν να τον πουν για να αγοράσω ντε και καλά ασύρματη σύνδεση. Ολοι αναφέρονται σε dial up συνδέσει μέσω psdn ή isdn.

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

γράφω εδώ μήπως και βρω κάποιον να ξέρει, γιατί σε κανένα heldesk της otenet ή του conn-x δεν ξέρουν.

Πριν απο μερικά χρόνια χρειάστηκε να μπω στο internert απο κάποιο σημείο χωρίς να υπάρχει κάποιο σταθερό τηλέφωνο. Υπήρχε τότε ένας αριθμός, που τον έβαζες στο κινητό, έμπαινε αυτό στο internet(αφού είχα δημιουργήσει μια νέα σύνδεση) και μέσω bleutooth ή υπέρυθρων σερφάριζες με το laptop. Λίγο τσουχτερά, αλλά για μια ώρα ανάγκης καλό είναι να υπάρχει. Ψάχνω να βρω αυτόν τον αριθμό, για να φτιάξω μια "νέα σύνδεση" αλλά φαίνεται ότι κανείς δεν το γνωρίζει στα helpdesk. Η δεν θέλουν να τον πουν για να αγοράσω ντε και καλά ασύρματη σύνδεση. Ολοι αναφέρονται σε dial up συνδέσει μέσω psdn ή isdn.

 

Ο αριθμός που αναφέρεις είναι +306975000000 αλλά δεν ξέρω αν λειτουργεί.

 

Προτείνω σύνδεση με gprs και internet on the phone μιας και είναι ποιο γρήγορη.

Link to comment
Share on other sites

Ο αριθμός που αναφέρεις είναι +306975000000 αλλά δεν ξέρω αν λειτουργεί.

 

Προτείνω σύνδεση με gprs και internet on the phone μιας και είναι ποιο γρήγορη.

 

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Θα δοκιμάσω τον αριθμό και θα σε ενημερώσω. Τώρα όσο για το internet on the phone, με αυτό θα μπορώ να χρησιμοποιώ το laptop; Χωρίς κάρτα σύνδεσης, απλά βάζοντας το κινητό σαν modem; Επειδή έχω όλες τις ρυθμίσεις και τους κωδικούς στο laptop. Χρειάζεται κάποια συνδρομή για αυτό ή απλά πληρώνεις όσο είσαι μέσα;

---------------

Φίλε αυτό ήταν. Μπήκα. Σε ευχαριστώ πολύ. Μα να μην το ξέρουν στα help desk. Αντε τώρα να σε βοηθήσουν σε κάτι πιό δύσκολο. Καλά, ε. Θα γελάμε και θα βρίζουμε ταυτόχρονα. Λες και τους ζήτησα κάτι τρομερό. Ούτε στις πληροφορίες ήξεραν.

Edited by papajo

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι οσους το χρησιμοποιουνε.Τα 300mb ειναι αρκετα για μια μεση χρηση το μηνα?

Δηλαδη για τσεκαρισμα των mail κατα την διαρκεια της ημερας και σερφαρισμα σε 2-3 site χωρις youtube κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 1 χρόνο που έχω το i20 με 500mb (προσφορά) και με καθημερινή χρήση internet (χάρτες, mail, εφαρμογές, σερφάρισμα) έχω παρατηρήσει οτι σπάνια ξεπέρασα τα 300mb! Οπότε πιστεύω οτι είναι αρκετά. (βέβαια στο σπίτι έχω wifi όποτε παίζω...). Στις διακοπές μου πλησίασα τα 400mb και μία φορά που χρησιμοποίησα το PC και έκανα και κάποια update άγγιξα τα 500. Απλά χρειάζεται καλός έλεγχος του όγκου μη βρεθείς με καμία χρέωση έκπληξη. Και φυσικά στο εξωτερικό απενεργοποιημένα τα δεδομένα!!!
Link to comment
Share on other sites

Το πακέτο ultimate 3GB με 20 euro δεν υπάρχει διαθέσιμο! Αυτό με ενημέρωσαν και σε κατάστημα και τηλεφωνικά. Σε τέτοια περίοδο με τόσο ανταγωνισμό η Vodafone δίνει πολλά περισσότερα στα πακέτα της και η cosmote έμεινε τόσο πίσω. Μόνο το internet on the Go παίζει και τα πακέτα i. Ομως υπάρχει περιορισμός. Αυτό που θέλω να κάνω είναι να έχω 3+GB ώστε να συνδέω το iphone μου και στο PC κάποιες φορές που χρειάζομαι internet χωρίς να βάζω και να βγάζω κάρτες! Τόσο δύσκολο είναι δηλαδή να έχουν την υπηρεσία μαζί με φωνή?! Τί το διαφορετικό έχει? Το 2010 να μην υπάρχει ευελιξία. Δεν είπε κανείς να είναι τσάμπα! απλά στην ίδια κάρτα και τα 2 ή έστω σε κάρτα 2 σε 1 (που ούτε κι αυτό γίνεται!) Edited by ermis1975
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το πακέτο Ultimate μπορεί κάποιος να μας ενημερώσει και να επιβεβαιώσει τη διαθεσιμότητά του; Υπάρχει τελικά ; Αν ναι, πώς μπορεί να ενεργοποιηθεί;
Με πίστη όλα γίνονται. Ακόμα και θεοί.
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το πακέτο Ultimate μπορεί κάποιος να μας ενημερώσει και να επιβεβαιώσει τη διαθεσιμότητά του; Υπάρχει τελικά ; Αν ναι, πώς μπορεί να ενεργοποιηθεί;

 

Το πακέτο υπάρχει.

 

Πρέπει ,λέει το 1212, να σε συνδέσουν με συγκεκριμένο τμήμα για ενεργοποίηση.

 

Για να απλοποιήσεις τα πράγματα πες τους ότι πας vodafone που έχει ανάλογο πακέτο.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε πήγα σε κατάστημα όμως είπα και τους είπα οτι υπάρχει και σε vodafone. Επιμένουν οτι δεν υπάρχει! Εστειλα mail και περιμένω απάντηση. Το σίγουρο είναι οτι συνδιασμός σε 2 κάρτες Data 5gb και φωνή με 10% έκπτωση στα πάγια συμφέρει αλλά στο iphone ή δε θα έχεις data ή δε θα έχεις φωνη.
Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε πήγα σε κατάστημα όμως είπα και τους είπα οτι υπάρχει και σε vodafone. Επιμένουν οτι δεν υπάρχει! Εστειλα mail και περιμένω απάντηση. Το σίγουρο είναι οτι συνδιασμός σε 2 κάρτες Data 5gb και φωνή με 10% έκπτωση στα πάγια συμφέρει αλλά στο iphone ή δε θα έχεις data ή δε θα έχεις φωνη.

 

το ultimate υπαρχει αλλα δινεται επιλεκτικα κυριως σε εταιρικους πελατες....μιλας με cosmote γι αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Τα internet on the phone πακέτα είναι αποκλειστικά και μόνο για συμβόλαια.

 

Ούτε οι ανταγωνίστριες άλλωστε δίνουν τέτοια πακέτα στα καρτοκινητά. Η μόνη λύση είναι τα 30 mb της Vodafone, τα οποία και πάλι είναι ανεπαρκέστατα για μεγάλη χρήση Ίντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

Τα internet on the phone πακέτα είναι αποκλειστικά και μόνο για συμβόλαια.

 

Ούτε οι ανταγωνίστριες άλλωστε δίνουν τέτοια πακέτα στα καρτοκινητά. Η μόνη λύση είναι τα 30 mb της Vodafone, τα οποία και πάλι είναι ανεπαρκέστατα για μεγάλη χρήση Ίντερνετ.

 

Το Wind F2G δίνει αυτόν τον καιρό ΔΩΡΕΑΝ 100ΜΒ και για όσους πρόλαβαν έδωσε ΔΩΡΕΑΝ ... 1500ΜΒ !!! :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...