Jump to content

Cosmote internet on the phone! internet για όλους!


stathis334
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αν παω σε καταστημα cosmote και κανω νεα συνδεση στο μηδενικό πάγιο και ζητησω το ultimate πακέτο θα το δεχθούν?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 403
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εμενα γιατι μου φαινονται πολυ χειροτερα απ τα μεχρι προσφατα διαθεσιμα προγραμματα wireless internet phone??

Ειμαι εταιρικος πελατης κ χρησιμοποιω τους τελευταιους 6-7 μηνες το πακετο 5gb με 30 ευρω παγιο....συνδεω το κινητο με το mac κ κανω μονο πλοηγηση και mail...παιρνοντας χθες να ενεργοποιησω το πακετο(γιατι κανει χρηση περιπου 20 μερες το μηνα) με ενημερωσαν για τα νεα προγραμματα...10 ευρω για 300mb!! 17 φορες περιπου λιγοτερος ογκος και 3 φορες μικροτερο κοστος...

αν κ ελεγχοντας μεσω του ebill οτι επαιζα μεσο ορο μεταξυ 400-500mb κ για 500mb με το υπαρχων πλεον προγραμμα των 300mb το κοστος θα ειναι παλι 30ευρω παρολα αυτα για μενα ειναι "οπισθοδρομηση"...

 

ΥΓ μια απορια την οποια εχω καιρο...ελεγχοντας με τον μετρητη δεδομενων του κινητου(σταλθεντα-ληφθεντα) τον ογκος χρησης ηταν παντα αρκετα μεγαλυτερος απο τον τελικο ογκο που χρεωνομουν και φαινοταν στο ebill..π.χ συμφωνα με ebill ειχα καταναλωσει 500mb k συμφωνα με τον μετρητη του κινητου περιπου 2,5gb!!

Κατι αναλογο μου ανεφερε φιλος οτι συμβαινει κ σε αυτον που εχει internet on the go κ συγκρινει με τον μετρητη δεδομενων του "προγραμματος" της cosmote στο pc...

θα τσεκαρω τωρα αν ισχυει αυτο που λεει ο φιλος πιο πανω,οτι υπαρχει ενημερωση υπολοιπου για τον υπολοιπομενο ογκο...αλλα περα απο αυτο...υπαρχει καποιο αξιοπιστο προγραμμα για mac για να ξερουμε τι εχουμε καταναλωσει?

 

edit: μολις ελαβα μνμ. ενημερωση υπολοιπου..."τελ.ενημερωση χθες στις 16.23 εχω 0mb υπολοιπο"....η ενεργοποιηση του πακετου εγινε χθες στις 16.15! Επειδη ο λογαριασμος εκδιδεται καθε 8 του μηνος κ εγω το ενεργοποιησα στις 3 του μηνος,αναλογικα ειχα διαθεσιμο 50mb....πότε προλαβα κ τα "εφαγα" σε 8 λεπτα???

συμφωνα με τον μετρητη του κινητου μολις αποσυνδεθηκα το βραδυ στις 02.30(μετα απο 10 περιπου ωρες χρησης δηλ.) ειχα καταναλωσει 100mb...

τεσπα...με βλεπω να κανω μια συνδεση on the go κι ας εχει κ τελη κινητης κ.τ.λ.....

Edited by moysitsa
Link to comment
Share on other sites

moysitsa υπαρχει ενα προγραμμα surplusmeter στο mac που νομιζω κανει καλη δουλεια.

Κι εγω mac εχω, και ψαχνομαι με τις συνδεσεις internet απο κινητο...

Link to comment
Share on other sites

*Ενεργοποίησα το Regular και από οτι μου είπανε οι χρεώσεις που λένε (0.1 euro/MB) ισχύουν όποια ρύθμιση και αν επιλέξω στο κινητό ( WAP ή Internet), αν ισχύει είναι καλό γιατί παλιά που είχα μπει με το WAP μου ήρθε ένας λογαριασμός 150 euro μόνο από πλοήγηση (12euro/mb!!!) Για να δούμε τι θα έρθει τώρα!:-) *
Link to comment
Share on other sites

εμενα γιατι μου φαινονται πολυ χειροτερα απ τα μεχρι προσφατα διαθεσιμα προγραμματα wireless internet phone??

Ειμαι εταιρικος πελατης κ χρησιμοποιω τους τελευταιους 6-7 μηνες το πακετο 5gb με 30 ευρω παγιο....συνδεω το κινητο με το mac κ κανω μονο πλοηγηση και mail...παιρνοντας χθες να ενεργοποιησω το πακετο(γιατι κανει χρηση περιπου 20 μερες το μηνα) με ενημερωσαν για τα νεα προγραμματα...10 ευρω για 300mb!! 17 φορες περιπου λιγοτερος ογκος και 3 φορες μικροτερο κοστος...

αν κ ελεγχοντας μεσω του ebill οτι επαιζα μεσο ορο μεταξυ 400-500mb κ για 500mb με το υπαρχων πλεον προγραμμα των 300mb το κοστος θα ειναι παλι 30ευρω παρολα αυτα για μενα ειναι "οπισθοδρομηση"...

 

ΥΓ μια απορια την οποια εχω καιρο...ελεγχοντας με τον μετρητη δεδομενων του κινητου(σταλθεντα-ληφθεντα) τον ογκος χρησης ηταν παντα αρκετα μεγαλυτερος απο τον τελικο ογκο που χρεωνομουν και φαινοταν στο ebill..π.χ συμφωνα με ebill ειχα καταναλωσει 500mb k συμφωνα με τον μετρητη του κινητου περιπου 2,5gb!!

Κατι αναλογο μου ανεφερε φιλος οτι συμβαινει κ σε αυτον που εχει internet on the go κ συγκρινει με τον μετρητη δεδομενων του "προγραμματος" της cosmote στο pc...

θα τσεκαρω τωρα αν ισχυει αυτο που λεει ο φιλος πιο πανω,οτι υπαρχει ενημερωση υπολοιπου για τον υπολοιπομενο ογκο...αλλα περα απο αυτο...υπαρχει καποιο αξιοπιστο προγραμμα για mac για να ξερουμε τι εχουμε καταναλωσει?

 

edit: μολις ελαβα μνμ. ενημερωση υπολοιπου..."τελ.ενημερωση χθες στις 16.23 εχω 0mb υπολοιπο"....η ενεργοποιηση του πακετου εγινε χθες στις 16.15! Επειδη ο λογαριασμος εκδιδεται καθε 8 του μηνος κ εγω το ενεργοποιησα στις 3 του μηνος,αναλογικα ειχα διαθεσιμο 50mb....πότε προλαβα κ τα "εφαγα" σε 8 λεπτα???

συμφωνα με τον μετρητη του κινητου μολις αποσυνδεθηκα το βραδυ στις 02.30(μετα απο 10 περιπου ωρες χρησης δηλ.) ειχα καταναλωσει 100mb...

τεσπα...με βλεπω να κανω μια συνδεση on the go κι ας εχει κ τελη κινητης κ.τ.λ.....

 

εχεις δικιο, τα προηγουμενα wireless internet πακέτα ήταν καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο, τα προηγουμενα wireless internet πακέτα ήταν καλύτερα.

 

Τι λέτε βρε παιδιά. Τα νέα προγράμματα εκτός του ότι είναι ποιο φθηνά δεν διαχωρίζουν το wap από το internet με αποτέλεσμα να μην σκέφτεσαι τι ίντερνετ θα χρησιμοποιήσεις καθώς επίσης και απεριόριστη πλοήγηση στο myview που πριν ήθελε 4 ευρώ επιπλέον. Επίσης υπάρχει η ενημέρωση υπολοίπου που είναι ότι καλύτερο. Ακόμα για όσους θέλουν απεριόριστο ίντερνετ υπάρχει το ultimate πακέτο που με 20 ευρώ έχουν απεριόριστη πλοήγηση στο myview και 3Gb internet.

Link to comment
Share on other sites

το ultimate στο μηδενικο πάγιο τι χρεωση θα έχει? παλιότερα τα wireless internet πακετα είχαν μεγαλυτερη χρεωση στο συγκεκριμένο πρόγραμμα.

 

Μηδενικο βασικο και η μια ωρα δεν παιρνουν υπηρεσιες

 

Οχι, χρηση κανω, απλα χρησιμοποιω τη συνδεση για χρηση σε υπολογιστη...

Βεβαια τωρα τελευταια βγηκε ο opera με το νεο χαρακτηριστικο 'turbo' για αργες συνδεσεις.

Αυτο λεει συμπιεζει τις σελιδες. Ισως διευκολυνει λιγο τα πραγματα.

Αλλα αγχος μην περασει τα 40mb θα εχω.

 

Η υπηρεσια ειναι για κινητο,οποτε οταν απαντας να διευκρινιζεις καλυτερα γιατι δεν αναφερεις οτι το χρησιμοποιεις σε pc..ετσι δημιουργεις αποριες σε ατομα που δεν ξερουν...Για το pc υπαρχει το internet on the go..15ευρω-300mb....20ευρω-1gb....29,5-5gb...κτλ

Edited by MsK
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Μηδενικο βασικο και η μια ωρα δεν παιρνουν υπηρεσιες

 

φιλε επι μηνες ειχα στο μηδενικο πάγιο το wireless internet unlimited πακέτο...

Link to comment
Share on other sites

Η υπηρεσια ειναι για κινητο,οποτε οταν απαντας να διευκρινιζεις καλυτερα γιατι δεν αναφερεις οτι το χρησιμοποιεις σε pc..ετσι δημιουργεις αποριες σε ατομα που δεν ξερουν...Για το pc υπαρχει το internet on the go..15ευρω-300mb....20ευρω-1gb....29,5-5gb...κτλ

 

Ναι αλλα εχω cosmokarta, και δεν θελω να παω σε παγιο, οποτε οι επιλογες μου ειναι με βαση αυτο το δεδομενο. Πιστευω οτι υπαρχουν πολλοι που εχουν cosmokarta και θελουν περισσοτερο internet, διχως να τους εξαναγκαζει κανεις να πανε 'σωνει και καλα΄σε παγιο.

Link to comment
Share on other sites

Ίντερνετ δε δίνει στα καρτοκινητά η Κοσμοτέ προς το παρόν, οπότε η λύση είναι να πας σε συμβόλαιο Κοσμοτέ ή σε άλλη εταιρία με καρτοκινητό
Link to comment
Share on other sites

φιλε επι μηνες ειχα στο μηδενικο πάγιο το wireless internet unlimited πακέτο...

οκ μπορει να κανω λαθος...ισως στο internet να γινεται..θα το κοιταξω ξανα...

Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε βρε παιδιά. Τα νέα προγράμματα εκτός του ότι είναι ποιο φθηνά δεν διαχωρίζουν το wap από το internet με αποτέλεσμα να μην σκέφτεσαι τι ίντερνετ θα χρησιμοποιήσεις καθώς επίσης και απεριόριστη πλοήγηση στο myview που πριν ήθελε 4 ευρώ επιπλέον. Επίσης υπάρχει η ενημέρωση υπολοίπου που είναι ότι καλύτερο. Ακόμα για όσους θέλουν απεριόριστο ίντερνετ υπάρχει το ultimate πακέτο που με 20 ευρώ έχουν απεριόριστη πλοήγηση στο myview και 3Gb internet.

 

με το myview δεν εχω εμπειρια οπότε δεν μπορω να κανω "συγκριση"..

η ενημερωση υπολοιπου οντως πολυ θετικο!

αν υπαρχει κ το ultimate,το οποιο παντως δεν αναφερεται ακομα στο σαιτ τους, καπως "φτιαχνουν" τα πραγματα...

Μιλαω παντα για τις δικες μου αναγκες κ την χρηση που κανω για πλοηγηση στο mac μεσω κινητου ως modem...για καποιους αλλους μπορει να ειναι καλυτερα...περι ορεξεως....

Link to comment
Share on other sites

Ίντερνετ δε δίνει στα καρτοκινητά η Κοσμοτέ προς το παρόν, οπότε η λύση είναι να πας σε συμβόλαιο Κοσμοτέ ή σε άλλη εταιρία με καρτοκινητό

 

εχω cοsmοte μηδενικό πάγιο και για ίντερνετ εχω βάλει 100 ΜΒ στο καρτοκινητό της vodafone με 7,99 το μήνα,καλά είναι

Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος μου που έχει cosmote μηδενικό πάγιο ενεργοποίησε το Internet on the phone Basic 100ΜΒs με 5 euros/μήνα, καλύτερα δεν είναι από τα 7,99 που πληρώνεις τώρα στη Voda?
Link to comment
Share on other sites

για ίντερνετ εχω βάλει 100 ΜΒ στο καρτοκινητό της vodafone με 7,99 το μήνα,καλά είναι

 

Μπορείς να δώσεις link για αυτό το πακέτο? Το μόνο που έχω βρει είναι αυτό με τα 3.5ευρώ για 30MB

Link to comment
Share on other sites

Εγω το ενεργοποιησα προχτες (μεσα απο το Cosmote MyAccount) και ειναι ολα ok. Δεν ξερω για τις δικες σας αναγκες αλλα εγω που το θελω για emails, RSS, λιγο πλοηγηση και τωρα που η Nokia εκανε free το Maps να ειμαι online για να ψαχνω τοποθεσιες κτλ τα 100ΜΒ μου ειναι υπεραρκετα.

Samsung S21 Ultra

Samsung Note 9

Samsung Galaxy Watch 4

[c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

Link to comment
Share on other sites

 

πακετα

 

1 STARTER -χωρις δωρεαν ογκο και παγιο,αλλα με καλυτερες χρεωσεις wap, internet(για αυτους που βλεπουν 10-20 emails μονο)

2 BASIC -100MB με 5 ευρω(αρκετα μεγαλος ογκος για γενικη χρηση)

3 REGULAR- 300MB με 10ευρω(ακομη μεγαλυτερος ογκος για να ειστε ολη μερα online χωρις να το σκεφτεστε)

 

για το 3gigabytes το οποιο αναφερται οτι υπαρχει με 20 ευρω δεν υπαρχει επισημη ενημερωση κ σε καταστηματα γερμανος δεν ενεργοποιηται για να ρωτησετε καλειτε 1212 απο κινητο cosmote η 13838 απο σταθερο (αστικη χρεωση)

 

τα πακετα μπαινουν σε οικιακα και επαγγελματικα προγραματα..και δινουν τον πρωτο μηνα δωρεαν...χωρις να σας δεσμευουν χρονικα..

Link to comment
Share on other sites

μπορω να παρω το πακετο COSMOTE Internet On The Go και να το συνδεω με usb στο whats up κινιτο μου (iphone 3gs) και να σερφαρω? Edited by pauleitoR
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πάρεις το Internet on the go, να βάζεις τη sim στο iPhone και να σερφάρεις έτσι. Δεν θυμάμαι αν μπορείς να βάλεις και σύνδεση μηδενικού παγίου με internet on the phone για να μην έχεις χρονική δέσμευση. Ας επιβεβαιώσει κάποιος τη συνεργασία μηδενικού με την υπηρεσία ( αν και είμαι κατά 90% σίγουρος ). Edited by UniqueGR
Link to comment
Share on other sites

Ίντερνετ δε δίνει στα καρτοκινητά η Κοσμοτέ προς το παρόν, οπότε η λύση είναι να πας σε συμβόλαιο Κοσμοτέ ή σε άλλη εταιρία με καρτοκινητό

 

internet δινει η cosmote στα καρτοκινητα...40 mb με 4 ευρω....και απεριοριστη πλοηγηση στο myview...

 

Για το Internet on the go δε χρειαζεται καποια συνδεση η παγιο ετσι?

 

παγιο εχει αλλα αν δεν παρεις το usb modem stick με την επιδοτηση δεν εχεις δευσμευση χρονου...

Edited by Petros the Great
Συνένωση μηνυμάτων. ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕ ΤΗΝ ΠΟΛΛΑΠΛΗ ΠΑΡΑΘΕΣΗ.
Link to comment
Share on other sites

internet δινει η cosmote στα καρτοκινητα...40 mb με 4 ευρω....και απεριοριστη πλοηγηση στο myview...

 

Δεν είναι internet όμως, είναι wap advanced.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι internet όμως, είναι wap advanced.

 

internet δινει η cosmote στα καρτοκινητα...40 mb με 4 ευρω....και απεριοριστη πλοηγηση στο myview...

 

Ούτε Ίντερνετ είναι, ούτε wap advanced και άλλες μαρκετίστικες επινοήσεις. Είναι σκέτο wap με τους όποιους περιορισμούς υπάρχουν. Αν έδινε και στα καρτοκινητά Ίντερνετ θα γονάτιζε το σύμπαν...

 

Ίντερνετ παρέχουν όλα τα άλλα πακέτα στα συμβόλαια( wireless internet, internet on the phone)

Link to comment
Share on other sites

Ούτε Ίντερνετ είναι, ούτε wap advanced και άλλες μαρκετίστικες επινοήσεις. Είναι σκέτο wap με τους όποιους περιορισμούς υπάρχουν. Αν έδινε και στα καρτοκινητά Ίντερνετ θα γονάτιζε το σύμπαν...

 

Ίντερνετ παρέχουν όλα τα άλλα πακέτα στα συμβόλαια( wireless internet, internet on the phone)

 

Ναι, Ok... Ο όρος wap advanced δεν είναι μαρκετίστικος, αλλά αυτός που ισχύει καθώς η πρόσβαση γίνεται με ογκοχρέωση σε αντίθεση με το Wap σκέτο όπου είναι η υπηρεσία που παρέχεται με χρονοχρέωση και ίσχυε κάτι χρόνια πριν. Και είπα ακριβώς το ίδιο, ότι τα καρτοκινητά δεν έχουν internet κανονικό, αλλά wap advanced με αυξημένη χρέωση ( 12€/mb ) και περιορισμούς στη χρήση ( βλέπε αδυναμία χρήσης του pop client του κινητού ). Δεν νομίζω να πρόσθεσες κάτι ουσιώδες με τη παρέμβασή σου πάντως. Επίσης, ο όρος wireless internet σαν πακέτο υπηρεσίας έχει αντικατασταθεί απο αυτόν του internet on the phone. Για να τα λέμε σωστά.

Edited by UniqueGR
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...