Jump to content

[iPhone FAQ] Απορίες «αρχάριων» χρηστών


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα σκάσει το μηλαράκι!

 

είναι σκυλί το γατί...:p:lol:

τίποτα δε παθαίνει το μηλο-μαραφέτι :X

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

....... δυστυχώς αν ψάξεις όλο το forum αυτές οι αναλυτικές σου λεπτομέρειες για αν θα κάνω upgrade/restore από iTunes ή όχι , για την πρότασή να κάνω restore και να εγκαταστήσω τη 3.0.1 δεν υπάρχουν κάπου για κάποιον τελείως άσχετο όπως εμένα.Μπορεί να γράφει κάπου μέσα αναλυτικά για όλα αυτά αλλά εγώ δεν μπορώ να τα συνδυάσω μαζί.....

 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα, μιας κι εγώ στην ίδια ακριβώς κατάσταση με σένα βρέθηκα πριν δυο χρόνια, όταν απόκτησα το πρώτο μου iPhone 2G. Και, πίστεψέ με, τότε τα πράγματα ήταν πολύ ζόρικα σε ότι αφορά στο hacking της συσκευής (activate, jailbreak, unlock κλπ). Τώρα τα πράγματα αυτά, έχουν απλοποιηθεί εντελώς!

 

...... Κάτι τελευταίο.Όταν ολοκληρώσω την όλη αυτή διαδικασία,θα μπορώ μετά να βάλω μέσω του οδηγού που υπάρχει για εγκατάσταση εφαρμογών όποια εφαρμογή γίνεται να βάλω? ή θα χρειαστεί κάτι άλλο όπως unlock ή κάτι άλλο?

 

Όταν, με το καλό, το στήσεις σωστά (κάνεις το restore και το jailbreak), θα έχεις δυο πηγές εγκατάστασης εφαρμογών. Η μια θα είναι η επίσημη του Apple Store, μέσω του iTunes, με χιλιάδες εφαρμογές (επί πληρωμή και δωρεάν). Η άλλη θα είναι του cydia (το οποίο θα εγκατασταθεί αυτόματα κατά το jailbreak στη συσκευή σου), κατ' ευθείαν από το τηλέφωνό σου. Αυτά όμως θα τα δεις σιγά-σιγά. Μη βιαστείς. Ένα-ένα βήμα, με τη σειρά... :)

Βασίλης
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σέ όλους.Αλλη μιά απορία πού έχει νά κανει μέ τίς εφαρμογές.Έχω αγοράση κάποιες εφαρμογές απ'τό App Store στό ενδεχόμενο νά κάνω φορμάτ στό PC πώς θά κρατήσω μπά κάπ τών ρυθμίσεων καί τών εφαρμογών γιά μετά τό φορμάτ?Εχω τό iPhone 3gs 32g
Link to comment
Share on other sites

djuan1988, κατά πάσα πιθανότητα και σε σένα το ίδιο συμβαίνει. Δοκίμασε να κάνεις restart ή να κλείσεις/απενεργοποιήσεις(αν έχεις) καμία εφαρμογή (μάλλον από cydia) που να τρέχει στο background και να θέλει ίντερνετ (πχ e-mail, καιρός κλπ).

 

Βρήκα τι έφταιγε στο δικό μου! Είχα ενεργοποιήσει χωρίς να το θέλω το push στο mail και έψαχνε συνέχεια δίκτυο για να ανακτήσει τα mail μου, το έκλεισα και ησύχασα!

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα σε όλους!! Παιδιά θέλω να στέιλω μεσω blueutooth εικονες και ήχους αλλά δεν ειναι δυνατόν.... προσπαθώ συγκεκριμένα με μια συσκευη sony ericsson αλλά το iphone ουτε καν εντοπιζει την συσκευη.... Πως θα μεταφερω εικονες και ηχους ??? Ευχαριστω!!!
Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα σε όλους!! Παιδιά θέλω να στέιλω μεσω blueutooth εικονες και ήχους αλλά δεν ειναι δυνατόν.... προσπαθώ συγκεκριμένα με μια συσκευη sony ericsson αλλά το iphone ουτε καν εντοπιζει την συσκευη.... Πως θα μεταφερω εικονες και ηχους ??? Ευχαριστω!!!

Είναι γνωστό ότι το iphone δεν μπορεί να λάβει και να στείλει αρχεία μέσω ΒΤ. Για να το κάνεις αυτό χρειάζεσαι την εφαρμογή iBluetooth. Προϋπόθεση να έχεις το iphone σου με jailbrake και θα το βρεις στο Cydia. Να ξέρεις όμως ότι δεν λειτουργεί 100% με το OS 3.0, δηλ σε άλλους λειτουργεί και σε άλλους όχι. Π.χ. στο δικό μου 3G OS3.0 δεν λειτούργησε ποτέ.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

καλα κρασια.... τωρα εφαγα μεγαλο ξενερωμα..... τουλαχιστον μεσω υπολογιστη μπορω να μεταφερω εικονες και ηχους????? αν ναι πως γινεται αυτο φιλε stendor????
Link to comment
Share on other sites

Ότι θες το μεταφέρεις μέσω itunes, φωτογραφίες, βίντεο, ήχους, μουσική, εφαρμογές κτλ. Για να περάσεις ήχος κλήσης πρέπει να είναι μέχρι 30-40 δευτερόλεπτα και το περνάς μέσα από το itunes. Διάβασε τους οδηγούς για αρχάριους για να καταλάβεις τι μπορεί να κάνει το iphone και πως το κάνει. Είναι διαφορετική συσκευή από τις υπόλοιπες που ξέρουμε.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνοντας το πως περνας τραγουδια κλπ στο iphone με ενθουσιασε ο τροπος που φτιαχνεις λιστες μεσω itunes. Φτιαχνεις τη λιστα στον υπολογιστη απλα και ευκολα και μετα το itunes το κανει για σενα στο κινητο. Θεικο!!
Link to comment
Share on other sites

Να ευχαριστήσω όλους όσους με βοήθησαν για να ξεκινήσω με το κινητό μου.Χθες μέχρι αργά το βραδάκι όλα ήταν έτοιμα.Επειδή την πάτησα και κόντεψα να μείνω να σας ενημερώσω πως η διαδικασία Jailbreak στα vista μέσω redsnow σε εμένα δεν ολοκληρώθηκε και το κινητό δεν άνοιγε.Το σύνδεσα με itunes έκανα ξανά restore και μετά την έκανα την διαδικασία σε xp.Τέλος ψάχνοντας στο google βρήκα την εφαρμογή explorer iphone που μου φαίνεται αρκετά φιλική.Πάντως γνώμη μου και εμένα πως το itunes δεν είναι και τόσο εύχρηστο για κάποιον νέο χρήστη.Για τον φίλο πάντως παραπάνω που λέει πως περνάει φωτογραφίες κλπ να τον ενημερώσω πως το σκεπτικό είναι όταν συνδέεσαι με itunes πας στο τηλ. το επιλέγεις και μετά σου βγάζει καρτέλες που αφορούν τι θέλεις να περάσεις.Τέλος ναι πράγματι αξίζουν σε όλους πολλά μπράβο για όλη την δουλειά που έχει γίνει εδώ μέσα,αλλά θέλω να τονίσω πως η απορία για μεταφορά αρχείων σαν διαδικασία δεν υπάρχει κάπου για κάποιον νέο πλην το σχόλιο μετά την απορία αυτή.Ναι μεν γράφει τι μπορεί να κάνει το κινητό αλλά δεν λέει κάπου για το πως και για κάποιον νεο χρήστη είναι δύσκολο στην αρχή.Το λέω απλά επειδή ενώ έχω διαβάσει πάνω απο 15 ώρες το forum iphone κάποια πράγματα απλά ειλικρινά δεν είναι με λεπτομέρεια για κάποιον εντελώς νέο χρήστη.Όλα όμως έχουν λυθεί χάρη στις άμεσες απαντήσεις σας και σας ευχαριστώ όλους.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει δυνατότητα να κάνω restore ή να ξαναπεράσω αρχεία από ipsw σε 3gs χωρίς να πάω σε 3.1;

 

Ψιλο...κατέστρεψα τα ελληνικά στο 3gs βάζοντας κατά λάθος ελληνικό meta package από το minappps repo!Κάνοντάς το απεγκατάσταση, το μενού δε γίνεται ελληνικό και οι επαφές δεν εμφανίζονται καν!!!Επίσης το πληκτρολόγιο δε γυρίζει σε landscape στις περισσότερες εφαρμογές(safari).

 

Αν δεν μπορώ να κάνω κάποιου είδους restore, μπορεί κάποιος να μου πει ποια είναι τα αντίστοιχα αρχεία που πειράζουν τα native igreek και το sorting: layout και πως μπορώ να βρω τα original?:help:

 

υγ: Αυτό το θέμα είναι από τα ποιο χρήσιμα που υπάρχουν για το iphone!Μπράβο παιδιά!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ,

Εχω το 2G και 3.0 και ξαφνικα πριν λιγο μου εχει βγαλει ασπρη οθονη που αναβοσβηνει παρολο που πατησα και τα δυο κουμπια τιποτα .

 

Κανει τα ιδια και τα ιδια και παρολο που δειχνει οτι εσβησε μολις παταω να ανοιξει τιποτα παλι ασπρη οθονη που ανασβηνει

 

Βοηθειααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα

 

Τωρα ειναι νεκρο εντελως δεν κανει τιποτα

 

 

Βοηθεια ρε παιδια δεν εχω κινητο

 

 

Το itunes δεν το βλεπει καν το κινητο .

καθολου τιποτα και με τιποτα καμια ιδεααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα

 

 

Δεν κανει τιποτα συνεχεια αναβοσβηνει η ασπρη οθονη και τιποτα αλλο. Δεν με αφηνει να κανω τιποτα ειναι εντελως τρελλο

Ο εξυπνος ανθρωπος παραδεχεται παντα το λαθος του, ο πονηρος βρισκει δικαιολογιες αλλα ο βλακας παντα επιμενει!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Θα μιλήσω μόνο για την περίπτωση να κάνεις restore γαι το άλλο δε ξέρω.Έχω ελάχιστη εμπειρία απλά χθες έκανα και εγω restore.Όμως για να μην χαθείς κοίτα τι θα κάνεις.Καταρχήν θα πας εδώ μέσα στο θέμα με τίτλο "Apple iPhone 3GS Software Activate/Jailbreak/Unlock [iPhone OS 3.x]" στη σελίδα 5 και θα κατεβάσεις το αρχείο iPhone2,1_3.0_7A341_Restore.ipsw.Έπειτα θα ανοίξεις το itunes , θα ενώσεις το κινητό σου και μόλις το αναγνωρίσει θα κρατήσεις πατημένο το πλήκτρο shift απο το πληκτρολόγιο του υπολογιστή σου και θα επιλέξεις απο το itunes το restore.Θα σου ανοίξει ο broswer και θα σου ζητήσει να επιλέξεις το αρχείο iPhone2,1_3.0_7A341_Restore.ipsw από εκεί που το έχεις βάλει.Θα πατήσεις άνοιγμα και το restore θα γίνει αρκετά γρήγορα.Διάβασε καλά για το ότι αυτή είναι η σωστή έκδοση αλλά απο ότι διάβασα στα γρήγορα αυτό λένε τα παιδιά μέσα.Ελπίζω να βοήθησα.

 

Υ.Γ. για πιο πολλά αν θες υπάρχει ήδη απάντηση μέσα στο forum με τίτλο "πως γινεται η μεταβαση απο την 3.1 στην 3.0.1"

 

Φίλε CASH χθες πήγα να φλασάρω τo3g που έχω και επειδή κατά την διαδικασία κόλλησαν τα vista δεν άνοιγε με τίποτα το κινητό.Πάτησα και εγώ όλους τους συνδυασμούς των κουμπιών αλλά τίποτα-ΝΕΚΡΟ.Το μόνο που κατάφερα να κάνω ήταν restore αφού το σύνδεσα με το itunes και όλα μια χαρά μετά απο 5 λεπτά.Μόνο τότε το αναγνώρισε.Δεν ξέρω τι γίνεται με 2g αλλά σου είπα την δική μου εμπειρία.Μήπως αν έκανες λοιπόν και εσύ restore?Είμαι αρχάριος να ξέρεις μπορεί να υπάρχει και άλλη λύση.

Link to comment
Share on other sites

alcamus06 ευχαριστώ αλλά, από όσο ξέρω, η διαδικασία restore δε δουλεύει για 3gs λόγω ecid. Βέβαια σκέφτηκα ότι αφού έχω κάνει back up το ecid μέσω cydia δε μπορώ να κάνω τη διαδικασία restore αν πρώτα αλλάξω το αρχείο hosts εισάγοντας το "74.208.105.171 gs.apple.com";

 

Ρωτάω πριν δοκιμάσω γιατί δεν έχω την πολυτέλεια να χάσω το unlock. Αν υπάρχει πιθανότητα να με μεταφέρει σε 3.1 χωρίς να το καταλάβω προτιμάω να μείνω με τα αγγλικά!

Αν τελικά γίνεται, χάνω όλες τις εφαρμογές μόνιμα ή μπορώ να κάνω sync από itunes και όλα οκ?

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ βοήθεια.Πώς θά κρατήσω μπά κάπ τών εφαρμογών καί τών ρυθμίσεων του iPhone 3gs 3,1 άσπαστο όταν θά κάνω φορμάτ στό κομπιούτερ?Ευχαριστώ πολύ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! Θα το εκτιμούσα πάρα πολύ αν με βοηθούσατε γιατί είμαι λίγο χαμένη και πρέπει να πάρω μια γρήγορη απόφαση. Η μητέρα μου πήρε το iphone 3Gs και τώρα μου χαρίζει το παλιό της i-phone 3G που είναι σχεδόν καινούριο. Το ζήτημα είναι ότι δεν ξέρω αν το θέλω γιατί με χαλάνε κάποια σημεία και θα ήθελα να μου πείτε αν αυτά λύνονται: 1)αν του κάνω αναβάθμιση θα έχω ελληνικά και mms; 2) με την αναβάθμιση θα έχω βίντεο ή θα έχω ένα τέτοιο κινητό και δεν θα μπορώ ούτε βίντεο να τραβήξω; 3)θα μπορώ να στέλνω αρχεία με bluetooth; 4)ραδιόφωνο μόνο μέσω internet θα έχω ή μπορώ να βάλω κάποιο πρόγραμμα για κανονικό ραδιόφωνο; 5)αναφορές παράδοσης απ' όσο ξέρω δεν έχει, αλλά υπάρχει κάποιος τρόπος να έχω; 6)τραγούδι ολόκληρο δεν μπορώ να βάλω ως ήχο κλήσης; Κάτι έχω ακούσει ότι ήχο κλήσης βάζεις μόνο μέσω itunes και αυτό μόνο για 30''. 7)Σε μιας φίλης μου το iphone 3G μετά την αναβάθμιση της κολλάει συνέχεια, κινδυνεύω να πάθω το ίδιο;

Συγγνώμη αν σας κούρασα και πραγματικά ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον υπομονετικό θελήσει να με κατατοπίσει σχετικά!

Αννη
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ βοήθεια.Πώς θά κρατήσω μπά κάπ τών εφαρμογών καί τών ρυθμίσεων του iPhone 3gs 3,1 άσπαστο όταν θά κάνω φορμάτ στό κομπιούτερ?Ευχαριστώ πολύ

 

Καταρχήν κάνεις de-authorise τον υπολογιστή εάν τον είχες κάνει πριν authorise από το iTunes Advanced>Deauthorise computer ή Store>Deauthorise computer δεν θυμάμαι ακριβώς.

Μετά πρέπει να κάνεις backup όλη την βιβλιοθήκη του iTunes. Πας δηλαδή στο My Documents>My Music και κάνεις copy όλον τον φάκελο iTunes και τον σώζεις σε κάποιο άλλο partition ή DVD.

Μετά κάνεις format και εγκαθιστάς το iTunes, κάνεις login με το account σου και επιλέγεις από το μενού Authorise computer. Στη συνέχεια παίρνεις τον φάκελο iTunes που έσωσες πριν και πας στο My Documents>My Music και αντικαθιστάς αυτόν που έχει εκεί.

 

Εγώ μετά, πριν συγχρονίσω το iPhone με την νέα εγκατάσταση, για να μην σβηστούν οι εφαρμογές που έχει περασμένες μέσα πήγα στο My Documents>My Music>iTunes>Mobile Applications και έτρεξα όλες τις εφαρμογές για να μπουν στο iTunes.

Έτσι το έχω κάνει 2 φορές με τελευταία χθες που πέρασα τα Windows 7...

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν κάνεις de-authorise τον υπολογιστή εάν τον είχες κάνει πριν authorise από το iTunes Advanced>Deauthorise computer ή Store>Deauthorise computer δεν θυμάμαι ακριβώς.

Μετά πρέπει να κάνεις backup όλη την βιβλιοθήκη του iTunes. Πας δηλαδή στο My Documents>My Music και κάνεις copy όλον τον φάκελο iTunes και τον σώζεις σε κάποιο άλλο partition ή DVD.

Μετά κάνεις format και εγκαθιστάς το iTunes, κάνεις login με το account σου και επιλέγεις από το μενού Authorise computer. Στη συνέχεια παίρνεις τον φάκελο iTunes που έσωσες πριν και πας στο My Documents>My Music και αντικαθιστάς αυτόν που έχει εκεί.

 

Εγώ μετά, πριν συγχρονίσω το iPhone με την νέα εγκατάσταση, για να μην σβηστούν οι εφαρμογές που έχει περασμένες μέσα πήγα στο My Documents>My Music>iTunes>Mobile Applications και έτρεξα όλες τις εφαρμογές για να μπουν στο iTunes.

Έτσι το έχω κάνει 2 φορές με τελευταία χθες που πέρασα τα Windows 7...

 

Αν ειναι jailbreakκαι unlock το κινητο θελει και παλι restore ή το αναγνωριζει?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν κάνεις de-authorise τον υπολογιστή εάν τον είχες κάνει πριν authorise από το iTunes Advanced>Deauthorise computer ή Store>Deauthorise computer δεν θυμάμαι ακριβώς.

Μετά πρέπει να κάνεις backup όλη την βιβλιοθήκη του iTunes. Πας δηλαδή στο My Documents>My Music και κάνεις copy όλον τον φάκελο iTunes και τον σώζεις σε κάποιο άλλο partition ή DVD.

Μετά κάνεις format και εγκαθιστάς το iTunes, κάνεις login με το account σου και επιλέγεις από το μενού Authorise computer. Στη συνέχεια παίρνεις τον φάκελο iTunes που έσωσες πριν και πας στο My Documents>My Music και αντικαθιστάς αυτόν που έχει εκεί.

 

Εγώ μετά, πριν συγχρονίσω το iPhone με την νέα εγκατάσταση, για να μην σβηστούν οι εφαρμογές που έχει περασμένες μέσα πήγα στο My Documents>My Music>iTunes>Mobile Applications και έτρεξα όλες τις εφαρμογές για να μπουν στο iTunes.

Έτσι το έχω κάνει 2 φορές με τελευταία χθες που πέρασα τα Windows 7...

 

Οκ. Νά είσαι καλά σ'ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!! Για να περασω μουσικη στο iphone πρεπει να την αγορασω απο το store music μονο??? απο τον υπολογιστη μου δεν μπορω να την μεταφερω παιδια???

 

πως μπορω να περασω φωτογραφιες στο κινητο???

 

σας ευχαριστωωωωωωωωωωωωωω

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι jailbreakκαι unlock το κινητο θελει και παλι restore ή το αναγνωριζει?

 

Δεν ξέρω γιατί δεν το έχω σπάσει.

 

καλησπερα!!! Για να περασω μουσικη στο iphone πρεπει να την αγορασω απο το store music μονο??? απο τον υπολογιστη μου δεν μπορω να την μεταφερω παιδια???

 

πως μπορω να περασω φωτογραφιες στο κινητο???

 

σας ευχαριστωωωωωωωωωωωωωω

 

Μπορείς να μεταφέρεις και την μουσική του υπολογιστή σου. Απλά κάνεις drag n' drop τον φάκελο με τα MP3 σου στο iTunes στην καρτέλα Music κάτω από το Library. Καλό θα είναι τα MP3 να βρίσκονται εξαρχής σε partition/σκληρό που δεν έχει και το λειτουργικό.

 

Αν έχεις συντηρήσει σωστά και τα ID3tags θα σου κατεβάσει και τα Album covers.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!! Για να περασω μουσικη στο iphone πρεπει να την αγορασω απο το store music μονο??? απο τον υπολογιστη μου δεν μπορω να την μεταφερω παιδια???

 

πως μπορω να περασω φωτογραφιες στο κινητο???

 

σας ευχαριστωωωωωωωωωωωωωω

 

θα κατεβασεις το itunes στον υπολογιστη σου

θα φτιαξεις λιστες μουσικης για τραγουδια

θα συνδεσεις το τηλεφωνο και θα κανεις συχρονισμο της μουσικης

 

 

 

Πως μπορω να επιλεξω την εκδοση 3.0.1 για να βαλω αντι της 3.1? στο itunes μου βγαζει την 3.1 και λεει να πατησω το update για να την περασει. Αν το πατησω θα βγαλει να επιλεξω αν θα περασω την 3.1 ή παλιοτερη; μην μπω στην 3.1 και δεν μπορω να κανω jailbreak μετα....

Link to comment
Share on other sites

και που θα βρω τα τραγουδια στο κινητο μου αφου τελειωσει ο συγχρονισμος???? ευχαριστω πολυ πολυ!!!!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

και που θα βρω τα τραγουδια στο κινητο μου αφου τελειωσει ο συγχρονισμος???? ευχαριστω πολυ πολυ!!!!!!!!!!!

 

Πατάς στο εικονίδιο ipod. To πορτοκαλί εικονίδιο που έχει ένα λευκό iPod :)

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...