Jump to content

[iPhone FAQ] Απορίες «αρχάριων» χρηστών


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εγω εχω προβληματα παντως με την 3.1 . Οταν ειναι σε sleep mode και παταω το home για να το ανοιξω κανει λιγη ωρα να ανοιξει(2-3 sec). πολλες φορες χανει το wifi και καποιες φορες κολλαει για λιγα δευτερα
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λοιπον παιδια σημερα πηρα το 3G για την αδερφη μου και πρεπει σιγα σιγα να το στρωσουμε.

Καταρχην ποια εκδοση να περασω; το itunes λεει διαθεσιμη η 3.1

την κατεβαζω και την περανω ή θα εχω προβλημα στο να κανω jailbreak? καπου πηρε το ματι μου οτι μονο στο 3GS υπαρχει προβλημα. Ισχυει; αυτη φανταζομαι περιεχει ελληνικο μενου και πληκτρολογιο....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σέ όλους.Αλλη μιά απορία πού έχει νά κανει μέ τίς εφαρμογές.Έχω αγοράση κάποιες εφαρμογές απ'τό App Store στό ενδεχόμενο νά κάνω φορμάτ στό PC πώς θά κρατήσω μπά κάπ τών ρυθμίσεων καί τών εφαρμογών γιά μετά τό φορμάτ?Εχω τό iPhone 3gs 32g
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Μόλις χθες παρέλαβα ένα καινούργιο iphone 3g.

Διάβασα πάρα πολλές φορές το forum σχετικά με αρχάριες ερωτήσεις κλπ

αλλά έχω πολλές ερωτήσεις.Σας παρακαλώ βοηθήστε με δεν καταλαβαίνω

αρκετά πράγματα.

1)Πως καταλαβαίνω ποιά έκδοση OS έχω ?(πληκρτολογώ ένα νούμερο που διάβασα εδώ μέσα αλλά δεν βγάζει τίποτα)

Στο itunes πρώτη φορά που το σύνδεσα μου έβγαλε νέο Update OS 3.1

2)Στο itunes δεν ολοκλήρωσα το registration γιατί ήθελε πιστωτική κάρτα,είναι απαραίτητο?

3)Πώς καταλαβαίνω αν θέλει unlock το iphone μου?Απο γερμανό είναι το κινητό.

4)Αν να κάνω τη μέθοδο Jailbreak που θα ξέρω αν πάλι χρειάζεται και την διαδικασία του unlock

5)Όταν μπαίνω στο κινητό μερικά εικονίδια όπως παιχνίδια,το rock band όταν τα πατάω πάνε να παίξουν αλλά τίποτα.Τι φταίει?

6)Aνοιξα το κινητό,έβαλα την sim,μερικά εινκονίδια δεν δουλεύουν,μπορώ να κάνω τη μέθοδο Jailbreak ή πρέπει να κάνω κάτι πρώτα μέσω itunes?

Σας παρακαλώ μπορεί να σας φαίνονται απλές οι απορίες μου ή χαζές αλλά δεν ξέρω τι να κάνω.Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλημερα οταν βαζω το ifon 3gs φορτιση και ειναι κλειστο αυτο ανοιγει μονο του!ειναι λογικο αυτο?ετσι γινετε?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Μόλις χθες παρέλαβα ένα καινούργιο iphone 3g.

Διάβασα πάρα πολλές φορές το forum σχετικά με αρχάριες ερωτήσεις κλπ

αλλά έχω πολλές ερωτήσεις.Σας παρακαλώ βοηθήστε με δεν καταλαβαίνω

αρκετά πράγματα.

1)Πως καταλαβαίνω ποιά έκδοση OS έχω ?(πληκρτολογώ ένα νούμερο που διάβασα εδώ μέσα αλλά δεν βγάζει τίποτα)

Στο itunes πρώτη φορά που το σύνδεσα μου έβγαλε νέο Update OS 3.1

2)Στο itunes δεν ολοκλήρωσα το registration γιατί ήθελε πιστωτική κάρτα,είναι απαραίτητο?

3)Πώς καταλαβαίνω αν θέλει unlock το iphone μου?Απο γερμανό είναι το κινητό.

4)Αν να κάνω τη μέθοδο Jailbreak που θα ξέρω αν πάλι χρειάζεται και την διαδικασία του unlock

5)Όταν μπαίνω στο κινητό μερικά εικονίδια όπως παιχνίδια,το rock band όταν τα πατάω πάνε να παίξουν αλλά τίποτα.Τι φταίει?

6)Aνοιξα το κινητό,έβαλα την sim,μερικά εινκονίδια δεν δουλεύουν,μπορώ να κάνω τη μέθοδο Jailbreak ή πρέπει να κάνω κάτι πρώτα μέσω itunes?

Σας παρακαλώ μπορεί να σας φαίνονται απλές οι απορίες μου ή χαζές αλλά δεν ξέρω τι να κάνω.Ευχαριστώ

 

1) Settings / General / About / Version

2) Καλό είναι να δώσεις μια κάρτα για να μπορείς να αγοράζεις - χωρίς να είναι βέβαια απαραίτητο - εφαρμογές

3) unlock δεν χρειάζονται οι συσκευές που είναι αγορασμένες από Ελλάδα γιατί είναι ήδη ελεύθερες να παίξουν σε οποιοδήποτε δίκτυο

4) ξέχασε για λίγο το jailbreak μέχρι να εξοικειωθείς με το τηλέφωνο. Στη συνέχεια υπάρχουν πολύ καλοί οδηγοί σε αυτό το forum.

5) Δεν είναι φυσιολογικό να μην σου ανοίγουν εφαρμογές σε "απείραχτο" (un-jailbroken) τηλέφωνο. Ίσως χρειάζεσαι restore στις αρχικές ρυθμίσεις αλλά αφού διαβάσεις πολύ καλά τους οδηγούς που είπαμε παραπάνω.

 

Υ.Γ. Το τηλέφωνο είναι καταπληκτική συσκευή αλλά θέλει διάβασμα γιατί είναι διαφορετικής βασικής φιλοσοφίας από ότι άλλο κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή στην Ελληνική αγορά.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Ποια εκδοση να βαλουμε ωστε να μπορεσουμε να κανουμε jailbreak στο μελλον; με την 3.1 υπαρχει προβλημα στο iphone 3g?

Register της συσκευης κανουμε αφοβα ε?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι.

 

Έχω iphone 3gs jailbroken+unlocked και ένα περίεργο πρόβλημα με το gsm receiver. Κάθε λίγη ώρα αρχίζει και κάνει έλεγχο δικτύου/σήματος(το καταλαβαίνω από το θόρυβο που κάνει αν το βάλω δίπλα σε ηχείο) και φαίνεται να μπαίνει σε ένα συνεχή κύκλο και δε σταματάει,ενώ έχει πλήρες σήμα. Ο μόνος τρόπος να σταματήσει είναι να το κλείσω και να το ξανανοίξω! Είναι φυσιολογικό αυτό;

 

Επίσης υπάρχει περίπτωση κάποια από τις ακόλουθες εφαρμογές να μου "τρώει" μπαταρία(δηλαδή να δουλεύει σε background κλπ):

installous,appsync,bitesms,cydia ή το unlock(ultrasnow);

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

 

Το πρόβλημα με το δίκτυο είναι μάλλον επειδή ψάχνει για Internet μέσω GPRS και εσυ δεν έχεις ενεργοποιήσει κάποιο προγραμμα δεδομένων.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Και πως αλλάζει αυτό; Δεν βλέπω καμία επιλογή....

 

Το έβγαλα από τη πρίζα χθες το βράδυ στις 12 και τώρα με απλή αναμονή είναι στο 29% και αν το βάλω στο ηχείο ακούγεται ο χαρακτηριστικός θόρυβος. Το κάνει εδώ και λίγες μέρες.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!Πριν 2 μερες απεκτησα ενα 16αρι iphone με συνδεση Cosmote χωρις συνδεση στο ιντερνετ. Ηθελα να ρωτησω κατι. Υπαρχει τροπος να βλεπω καπου τις εξερχομενες κλησεις μου μονο και να το μηδενιζω καθε μηνα; Γιατι το μονο που εχω βρει μεχρι τωρα ειναι στο Ρυθμισεις->γενικα->χρηση->χρονοι κλησεων->τρεχουσα περιοδος. Αλλα εκει αν δεν κανω λαθος ειναι εξερχομενες και εισερχομενες μαζι,ε? Ευχαριστω εκ των προτερων!:)
Link to comment
Share on other sites

Φίλε kkalog χίλια ευχαριστώ να είσαι καλά.Ήταν πάρα πολύ πολύτιμη για εμένα η βοηθειά σου.Δεν το έχω δουλέψει ούτε μέρα το τηλ.αλλά από την πρώτη στιγμή τα παιχνίδια και μερικές εφαρμογές δεν ανοίγουν.Τι να κάνω?Να κάνω restore ?Μήπως φταίει ότι δεν ολοκλήρωσα το registration την πρώτη φορά που το σύνδεσα με το itunes?

 

Επίσης όταν πάω να κάνω restore απο itunes μου λέει αν θέλω backup (να το κάνω?)

και επίσης μου γράφει ότι θα εγκατασταθεί η νέα version.Εμένα είναι 2.2.1,θα την κάνει 3.1 την καινούργια ή θα το επαναφέρει στο 2.2.1?

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα ένα iphone 3g απο net έκανα jailbreak στην έκδοση 3,0,1 τώρα τι πρέπει να κάνω το wifi δε δουλεύει πρέπει να βάλω 3g κάρτα?γιατί μια απλή κάρτα της vodafone δεν την αναγνωρίζει.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε kkalog χίλια ευχαριστώ να είσαι καλά.Ήταν πάρα πολύ πολύτιμη για εμένα η βοηθειά σου.Δεν το έχω δουλέψει ούτε μέρα το τηλ.αλλά από την πρώτη στιγμή τα παιχνίδια και μερικές εφαρμογές δεν ανοίγουν.Τι να κάνω?Να κάνω restore ?Μήπως φταίει ότι δεν ολοκλήρωσα το registration την πρώτη φορά που το σύνδεσα με το itunes?

 

Επίσης όταν πάω να κάνω restore απο itunes μου λέει αν θέλω backup (να το κάνω?)

και επίσης μου γράφει ότι θα εγκατασταθεί η νέα version.Εμένα είναι 2.2.1,θα την κάνει 3.1 την καινούργια ή θα το επαναφέρει στο 2.2.1?

 

κάνε back up,όσο για την έκδοση,θα εγκαταστήσει την 3.1 και ΔΕΝ θα μπορείς να πας σε παλιότερη μετά εκτός κ αν εχεις τα ecid κλο..βεβαια αν ειναι του κουτιου το κινητο οπως διαβασα πριν,δυσκολο να τα εχεις;)

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε kkalog χίλια ευχαριστώ να είσαι καλά.Ήταν πάρα πολύ πολύτιμη για εμένα η βοηθειά σου.Δεν το έχω δουλέψει ούτε μέρα το τηλ.αλλά από την πρώτη στιγμή τα παιχνίδια και μερικές εφαρμογές δεν ανοίγουν.Τι να κάνω?Να κάνω restore ?Μήπως φταίει ότι δεν ολοκλήρωσα το registration την πρώτη φορά που το σύνδεσα με το itunes?

 

Επίσης όταν πάω να κάνω restore απο itunes μου λέει αν θέλω backup (να το κάνω?)

και επίσης μου γράφει ότι θα εγκατασταθεί η νέα version.Εμένα είναι 2.2.1,θα την κάνει 3.1 την καινούργια ή θα το επαναφέρει στο 2.2.1?

 

Να είσαι και εσύ καλά και να το χαίρεσαι.

 

Η μη ολοκλήρωση του registration στο appstore δεν έχει να κάνει με το πρόβλημα του ανοίγματος των εφαρμογών.

 

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι το iPhone δεν έχει εγκατεστημένα παιχνίδια από το εργοστάσιο, άρα από τη στιγμή που αγοράστηκε απο το κατάστημα μέχρι τη στιγμή που έφτασε στα χέρια σου φαίνεται ότι έχει χρησιμοποιηθεί, παρά τις ζελατίνες!

 

Είναι λοιπόν σκόπιμο να κάνεις upgrade στην 3.1 όπως σου προτείνει το itunes και στη συνέχεια να του ζητήσεις να το θεωρήσει νέο τηλέφωνο και όχι να σου κάνει επαναφορά από προηγούμενο backup.

 

Με αυτό τον τρόπο έχεις τα εξής πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα:

(α) πλεονέκτημα: έχεις ένα απολύτως καθαρό τηλέφωνο όπως το προβλέπει να έρχεται στα χέρια σου η apple.

(β) μειονεκτήματα: χάνεις τις όποιες εφαρμογές έχει εγκαταστήσει ο προκάτοχος τις οποίες αν σε ενδιαφέρουν θα πρέπει να ξανα-αγοράσεις (βέβαια το κόστος των εφαρμογών δεν είναι στα επίπεδα κόστους άλλων συσκευών).

 

Μεταξύ των (α) και (β) νομίζω ότι σημαντικά υπερέχει το (α) για να είσαι σίγουρος ότι έχεις σωστή βάση για να ξεκινήσεις τη χρήση της συσκευής.

 

Στο θέμα του jailbreak - επειδή εδώ και κάποιους μήνες δεν ασχολούμαι με το σπορ αυτό έχοντας διαπιστώσει ότι μου δημιουργούσε πιο πολλά προβλήματα από όσα προσέφερε (αυτό είναι υποκειμενικό και παρακαλώ άλλους συναδέλφους να μην ανοίξουμε συζήτηση πάνω στο θέμα αυτό) - δεν μπορώ να σου πω με βεβαιότητα αν άμεσα τώρα περνόντας την 3.1 στο τηλέφωνο υπάρχουν διαθέσιμα τα εργαλεία που αναλαμβάνουν το ξεκλείδωμα, οπότε και αυτό είναι ένα θέμα που πρέπει να λάβεις υπόψη ώστε να αποφασίσεις τι θέλεις τελικά να κάνεις.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Eχει παιχνιδια απο μονο του μεσα? η αδερφη μου το πηρε χτες σφραγισμενο απο βονταφον και δεν βρισκω κατι μεσα.
Link to comment
Share on other sites

έχω αγοράσει ένα 3g iphone απο internet.Του έχω κάνει jailbreak αλλά δεν μπορώ να μπώ στο internet γιατι το wifi δεν βρίσκει καθόλου δίκτυα.το κινητό έχει μέσα μια κάρτα CU .Τι στο καλό πρέπει να κάνω για να το ξεκλειδώσω να λειτουργήσει επιτέλους παλεύω 1 εβδομάδα τώρα?
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι το iPhone δεν έχει εγκατεστημένα παιχνίδια από το εργοστάσιο, άρα από τη στιγμή που αγοράστηκε απο το κατάστημα μέχρι τη στιγμή που έφτασε στα χέρια σου φαίνεται ότι έχει χρησιμοποιηθεί, παρά τις ζελατίνες!

 

γι αυτο ρωτησα

 

εδιτ:

τωρα που το ξαναδιαβασα καταλαβα οτι μπερδευτηκα.... σορρυ

Link to comment
Share on other sites

Φίλε kkalog δεν έχω λόγια να σε ευχαριστήσω.Με βοηθάς πραγματικά πάρα πολύ.Και με τις άμεσες απαντήσεις σου αλλά και με τη λεπτομέρια που απαντάς, να είσαι πάντα καλά.

Επειδή θέλω να είναι "σπασμένο" τελικά το κινητό μου γιατί θέλω να βάλω και πλοηγό σίγουρα θα υποστεί κάποια στιγμή την μέθοδο Jailbreak.Αν δε μου αρέσει από ότι διάβασα επανέρχεται στην αρχική κατάσταση.Το θέμα που σκέφτομαι είναι το εξής.

Από όσα έχω διαβάσει εδώ μέσα είναι πιο σταθερό και σίγουρο το Jailbreak σε OS 2.x.x

παρά ακόμη σε OS 3.x .Άρα σκέφτομαι να το αφήσω στην έκδοσή του που είναι 2.2.1 να το κάνω Jailbreak.Γιατί αλλίως αν κάνω restore και πάω 3.x από ότι κατάλαβα.Ποιά είναι η γνώμη σου?

Υ.Γ. Δεν ξέρω αν έχω πιάσει ποτέ καλύτερο κινητό στα χέρια μου. Χρησιμοποιώ καιρό linux σαν βασικό λειτουργικό αλλά μηλαράκι δεν είχα "δαγκώσει ποτέ"...κόλλαση είναι...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε kkalog δεν έχω λόγια να σε ευχαριστήσω.Με βοηθάς πραγματικά πάρα πολύ.Και με τις άμεσες απαντήσεις σου αλλά και με τη λεπτομέρια που απαντάς, να είσαι πάντα καλά.

Επειδή θέλω να είναι "σπασμένο" τελικά το κινητό μου γιατί θέλω να βάλω και πλοηγό σίγουρα θα υποστεί κάποια στιγμή την μέθοδο Jailbreak.Αν δε μου αρέσει από ότι διάβασα επανέρχεται στην αρχική κατάσταση.Το θέμα που σκέφτομαι είναι το εξής.

Από όσα έχω διαβάσει εδώ μέσα είναι πιο σταθερό και σίγουρο το Jailbreak σε OS 2.x.x

παρά ακόμη σε OS 3.x .Άρα σκέφτομαι να το αφήσω στην έκδοσή του που είναι 2.2.1 να το κάνω Jailbreak.Γιατί αλλίως αν κάνω restore και πάω 3.x από ότι κατάλαβα.Ποιά είναι η γνώμη σου?

Υ.Γ. Δεν ξέρω αν έχω πιάσει ποτέ καλύτερο κινητό στα χέρια μου. Χρησιμοποιώ καιρό linux σαν βασικό λειτουργικό αλλά μηλαράκι δεν είχα "δαγκώσει ποτέ"...κόλλαση είναι...

 

Μεγάλη θυσία μου φαίνεται αυτή η επιλογή και ο λόγος είναι ότι η 3.0 και πάνω εκτός του ότι είναι πολύ σταθερότερη / ταχύτερη έκδοση περιλαμβάνει εγγενή υποστήριξη ελληνικού πληκτρολογίου, mms, καθώς και copy / paste που ήταν από τις βασικές ελλείψεις των προηγούμενων εκδόσεων.

 

Επειδή ακόμη και αν δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή jailbreak για την 3.1 είναι σχεδόν αν όχι απολύτως βέβαιο ότι θα βγει γρήγορα (που επαναλαμβάνω ότι δεν είμαι 100% σίγουρος ότι δεν έχει ήδη βγει γιατί αυτές τις μέρες γράφονται διάφορα εδώ στο forum και αλλού απλώς δεν τα παρακολουθώ λόγω έλλειψης ενδιαφέροντος για το συγκεκριμένο θέμα και έτσι δεν μπορώ να σου πω υπεύθυνα) νομίζω ότι αξίζει να πας 3.1.

 

Ασε που αν δεν κάνω λάθος πολλές αν όχι όλες από τις εφαρμογές πλοήγησης χρειάζονται 3.0 και πάνω ...

 

Υ.Γ. σε ότι αφορά την "κόλαση" που λες, μην ξεχνάς ότι και το προπατορικό αμάρτημα σε μήλο οφείλεται ;)

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Φίλε kkalog δεν έχω λόγια να σε ευχαριστήσω.Με βοηθάς πραγματικά πάρα πολύ.Και με τις άμεσες απαντήσεις σου αλλά και με τη λεπτομέρια που απαντάς, να είσαι πάντα καλά.

Επειδή θέλω να είναι "σπασμένο" τελικά το κινητό μου γιατί θέλω να βάλω και πλοηγό σίγουρα θα υποστεί κάποια στιγμή την μέθοδο Jailbreak.Αν δε μου αρέσει από ότι διάβασα επανέρχεται στην αρχική κατάσταση.Το θέμα που σκέφτομαι είναι το εξής.

Από όσα έχω διαβάσει εδώ μέσα είναι πιο σταθερό και σίγουρο το Jailbreak σε OS 2.x.x

παρά ακόμη σε OS 3.x .Άρα σκέφτομαι να το αφήσω στην έκδοσή του που είναι 2.2.1 να το κάνω Jailbreak.Γιατί αλλίως αν κάνω restore και πάω 3.x από ότι κατάλαβα.Ποιά είναι η γνώμη σου?

Υ.Γ. Δεν ξέρω αν έχω πιάσει ποτέ καλύτερο κινητό στα χέρια μου. Χρησιμοποιώ καιρό linux σαν βασικό λειτουργικό αλλά μηλαράκι δεν είχα "δαγκώσει ποτέ"...κόλλαση είναι...

 

- Προσοχή! ΔΕΝ θα κάνεις upgrade/restore την 3.1 από iTunes. Δεν υπάρχει ακόμα η δυνατότητα jailbreak της έκδοσης αυτής σε windows.

 

- Δε προκύπτει από πουθενά πως η 2.2.1 jailbroken είναι πιο σταθερή από την 3.0.0 ή την 3.0.1 jailbroken. Θα έλεγα μάλιστα πως σήμερα, η 3.Χ.Χ επιβάλλεται.

 

- Προσωπικά, προτείνω να κάνεις restore και να εγκαταστήσεις τη 3.0.1, ακολουθώντας τον οδηγό αυτό (ως τον πλέον εύκολο και γρήγορο για restore και jailbreak): How to Jailbreak Your iPhone 3G on OS 3.0.x Using RedSn0w (Windows)

 

- Έχω την εντύπωση πως δεν έχεις διαβάσει μερικά βασικά πραγματάκια για το νέο σου iPhone, που θα σε βοηθήσουν να λύσεις όλες (κυριολεκτικά) τις απορίες σου. Θα βρεις λοιπόν πολλούς οδηγούς στα ελληνικά, εδώ: myphone iPhone Guides, όπως και εδώ: iPhone tutorials in Greek

 

Η συσκευή είναι εκπληκτική και αξίζει το κόπο ν' ασχοληθεί λίγο κάποιος μαζί της... :)

Βασίλης
Link to comment
Share on other sites

- Προσοχή! ΔΕΝ θα κάνεις upgrade/restore την 3.1 από iTunes. Δεν υπάρχει ακόμα η δυνατότητα jailbreak της έκδοσης αυτής σε windows.

 

- Δε προκύπτει από πουθενά πως η 2.2.1 jailbroken είναι πιο σταθερή από την 3.0.0 ή την 3.0.1 jailbroken. Θα έλεγα μάλιστα πως σήμερα, η 3.Χ.Χ επιβάλλεται.

 

- Προσωπικά, προτείνω να κάνεις restore και να εγκαταστήσεις τη 3.0.1, ακολουθώντας τον οδηγό αυτό (ως τον πλέον εύκολο και γρήγορο για restore και jailbreak): How to Jailbreak Your iPhone 3G on OS 3.0.x Using RedSn0w (Windows)

 

- Έχω την εντύπωση πως δεν έχεις διαβάσει μερικά βασικά πραγματάκια για το νέο σου iPhone, που θα σε βοηθήσουν να λύσεις όλες (κυριολεκτικά) τις απορίες σου. Θα βρεις λοιπόν πολλούς οδηγούς στα ελληνικά, εδώ: myphone iPhone Guides, όπως και εδώ: iPhone tutorials in Greek

 

Η συσκευή είναι εκπληκτική και αξίζει το κόπο ν' ασχοληθεί λίγο κάποιος μαζί της... :)

 

Μερικές πρόσθετες πληροφορίες για τον συνάδελφο Albert Camus:

 

http://www.tuaw.com/2009/09/15/mouse-steals-cheese-iphone-3-1-jailbreak-released/

 

Για τη συσκευή που είναι 3G με 3.1 και υπάρχει πρόσβαση σε Mac, κανένα πρόβλημα ;) τα Windows περιμένουν λίγο ακόμα :)

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με το δίκτυο είναι μάλλον επειδή ψάχνει για Internet μέσω GPRS και εσυ δεν έχεις ενεργοποιήσει κάποιο προγραμμα δεδομένων.

 

Ευχαριστώ πολύ. Τώρα είδα την απάντηση και πριν λίγο το διαπίστωσα μόνος μου, το λόγο για το θόρυβο. Από ότι φαίνεται κάποια εφαρμογή "έτρεχε" και προσπαθούσε να μπει στο ίντερνετ με κλειστό το wifi. Έκλεισε η εφαρμογή, έκλεισα και το 3g από τις ρυθμίσεις(έτσι κι αλλιώς δεν έχει) και τώρα είναι οκ!

 

Και πως αλλάζει αυτό; Δεν βλέπω καμία επιλογή....

 

Το έβγαλα από τη πρίζα χθες το βράδυ στις 12 και τώρα με απλή αναμονή είναι στο 29% και αν το βάλω στο ηχείο ακούγεται ο χαρακτηριστικός θόρυβος. Το κάνει εδώ και λίγες μέρες.

 

djuan1988, κατά πάσα πιθανότητα και σε σένα το ίδιο συμβαίνει. Δοκίμασε να κάνεις restart ή να κλείσεις/απενεργοποιήσεις(αν έχεις) καμία εφαρμογή (μάλλον από cydia) που να τρέχει στο background και να θέλει ίντερνετ (πχ e-mail, καιρός κλπ).

 

Άκυρο για τη μπαταρία, μάλλον για τον ίδιο λόγο. 1 μέρα με μικρή χρήση(λίγα sms και λίγο net surfing) και είναι στο 94%!

 

Και όσο αφορά τη συσκευή/jailbreak είναι απόλαυση οι εφαρμογές σε iphone os!!Το έχω 3 μέρες και έχω βάλει ήδη πάνω από 4gb apps!Θα σκάσει το μηλαράκι!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο.Φίλε pazo δυστυχώς αν ψάξεις όλο το forum αυτές οι αναλυτικές σου λεπτομέρειες για αν θα κάνω upgrade/restore από iTunes ή όχι , για την πρότασή να κάνω restore και να εγκαταστήσω τη 3.0.1 δεν υπάρχουν κάπου για κάποιον τελείως άσχετο όπως εμένα.Μπορεί να γράφει κάπου μέσα αναλυτικά για όλα αυτά αλλά εγώ δεν μπορώ να τα συνδυάσω μαζί όπως μου τα γράφεις εσύ αναλυτικά.Πρώτη φορά με "μήλο".Πραγματικά θα ακολουθήσω την συμβουλή σου.Είναι αυτό που χρειάζομαι πραγματικά.Σε ευχαριστώ πολύ.Κάτι τελευταίο.Όταν ολοκληρώσω την όλη αυτή διαδικασία,θα μπορώ μετά να βάλω μέσω του οδηγού που υπάρχει για εγκατάσταση εφαρμογών όποια εφαρμογή γίνεται να βάλω? ή θα χρειαστεί κάτι άλλο όπως unlock ή κάτι άλλο?

 

(Επίσης να σε ευχαριστήσω πάλι για την γρήγορη απάντησή σου Φίλε kkalog

Είσαι ο μόνος που κατάλαβες το nickname μου μέχρι τώρα ,είσαι φοβερός !!! )

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...