Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά στο paypal έχω μια prepaid της Πειραιώς.Εκτός από το phone banking πως αλλιώς μπορώ να την φορτίσω?Γίνεται μέσω web banking?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στο paypal έχω μια prepaid της Πειραιώς.Εκτός από το phone banking πως αλλιώς μπορώ να την φορτίσω?Γίνεται μέσω web banking?

 

Γινετε αμα εχεις τραπεζικο λογαριασμο στην πειραιως ανοιγεις ενα web banking και φορτιζεις απο εκει αμεσως.

Link to comment
Share on other sites

Γινετε αμα εχεις τραπεζικο λογαριασμο στην πειραιως ανοιγεις ενα web banking και φορτιζεις απο εκει αμεσως.

Έχω λογαριασμό και web banking αλλά δεν μπορώ να βρω πως φορτιζω την prepaid.

Link to comment
Share on other sites

Έχω λογαριασμό και web banking αλλά δεν μπορώ να βρω πως φορτιζω την prepaid.

 

here : http://prntscr.com/6t5oxd

Link to comment
Share on other sites

Στο εμαιλ έχεις πρόσβαση? Είδες επιβεβαίωση από paypal για αλλαγή κωδικου από τους hackers?

ναι ειδα επιβεβαιωση κωδικου απο τους χακερς….στο email μου μπαινω κανονικααπλα αλλαξα τον κωδικο

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα να πληρώσω με pp μια οθόνη 150 ευρώ και πριν την επιβεβαίωση της παραγγελίας εκεί που δείχνει αναλυτικά τις τελικές χρεώσεις, είχε και χρέωση paypal 4,60 ευρώ περίπου. Τι χρέωση είναι αυτή? Μιλάμε για αγορά από κατάστημα στην Ελλάδα.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και χρόνια πολλά. Άλλαξα σήμερα τη χρεωστική μου κάρτα (μισθοδοσίας) στο paypal, επειδή μου έγινε αλλαγή από την τράπεζα (Alpha Bank) και έκανα και τη σχετική ενέργεια για την επιβεβαίωση της κάρτας, με τη γνωστή χρέωση του 1,50€. Πήγα μετά στο e-banking της τράπεζας για να δω τη χρέωση (ξέρω ο τετραψήφιος αριθμός επιβεβαίωσης καθυστερεί 2 περίπου ημέρες) και εκτός από το 1,50€, είδα και μία δεύτερη χρέωση 0,97€. Είναι κάποια προμήθεια της τράπεζας το ποσό αυτό; Την πρώτη φορά που είχα ανοίξει λογαριασμό στο paypal και είχα βάλει μία κάρτα (visa χρεωστική Πειραιώς), μου είχε γίνει η χρέωση μόνο των 1,50€.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και χρόνια πολλά. Άλλαξα σήμερα τη χρεωστική μου κάρτα (μισθοδοσίας) στο paypal, επειδή μου έγινε αλλαγή από την τράπεζα (Alpha Bank) και έκανα και τη σχετική ενέργεια για την επιβεβαίωση της κάρτας, με τη γνωστή χρέωση του 1,50€. Πήγα μετά στο e-banking της τράπεζας για να δω τη χρέωση (ξέρω ο τετραψήφιος αριθμός επιβεβαίωσης καθυστερεί 2 περίπου ημέρες) και εκτός από το 1,50€, είδα και μία δεύτερη χρέωση 0,97€. Είναι κάποια προμήθεια της τράπεζας το ποσό αυτό; Την πρώτη φορά που είχα ανοίξει λογαριασμό στο paypal και είχα βάλει μία κάρτα (visa χρεωστική Πειραιώς), μου είχε γίνει η χρέωση μόνο των 1,50€.

 

Οτι αλλαγες κανεις στην paypal, ακομα και διευθυνση να αλλαξεις, σου τραβαει καποια χρηματα για επιβεβαιωση τα οποια μπορει να παρουν μεχρι 25 εργασιμες ημερες για να επιστραφουν στον λογαριασμο σου της καρτας.

Link to comment
Share on other sites

Οτι αλλαγες κανεις στην paypal, ακομα και διευθυνση να αλλαξεις, σου τραβαει καποια χρηματα για επιβεβαιωση τα οποια μπορει να παρουν μεχρι 25 εργασιμες ημερες για να επιστραφουν στον λογαριασμο σου της καρτας.

 

Εάν λες για τη χρέωση του 1,50 ευρώ, για την επιβεβαίωση της κάρτας, το ξέρω και ότι θα μου επιστραφεί πάλι. Εγώ αναφέρομαι σε μία δεύτερη χρέωση που είδα στο λογαριασμό μου, εκτός από το 1,50 ευρώ, 0,97 ευρώ. Δηλαδή και αυτή η χρέωση γίνεται από το paypal; Εάν είναι έτσι εντάξει, το δέχομαι, απλώς δεν ήξερα ότι χρεώνει για οποιαδήποτε αλλαγή, αν και τώρα που το σκέφτομαι, πρέπει να έχεις δίκιο. Παλαιότερα, είχα κάνει αλλαγή κωδικού. Δεν είχα προσέξει στο λογαριασμό μου εάν μου είχε χρεώσει κάτι, αλλά όταν κάποια στιγμή αγόρασα χρόνο ομιλίας (F2G) μέσω paypal, είδα ότι μου είχε χρεώσει λιγότερο. Ίσως ήταν κάποιο τέτοιου είδους ποσό που είχε επιστραφεί στο balance του paypal λογαριασμού μου.

Link to comment
Share on other sites

Το 1,50 είναι για επιβεβαίωση της κάρτας. Πέρα από αυτό χρεώνει και 1,00 δολάριο για κάθε αλλαγή στοιχείων, διεύθυνσης και προσθήκη άλλης κάρτας. Όλα επιστρέφονται μετά από κάποιες μέρες στο λογαριασμό σου.

 

Πήγα σήμερα να πληρώσω με pp μια οθόνη 150 ευρώ και πριν την επιβεβαίωση της παραγγελίας εκεί που δείχνει αναλυτικά τις τελικές χρεώσεις, είχε και χρέωση paypal 4,60 ευρώ περίπου. Τι χρέωση είναι αυτή? Μιλάμε για αγορά από κατάστημα στην Ελλάδα.
Καμία ιδέα για αυτό? Paypal fees έλεγε δίπλα στη χρέωση. Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

Εάν λες για τη χρέωση του 1,50 ευρώ, για την επιβεβαίωση της κάρτας, το ξέρω και ότι θα μου επιστραφεί πάλι. Εγώ αναφέρομαι σε μία δεύτερη χρέωση που είδα στο λογαριασμό μου, εκτός από το 1,50 ευρώ, 0,97 ευρώ. Δηλαδή και αυτή η χρέωση γίνεται από το paypal; Εάν είναι έτσι εντάξει, το δέχομαι, απλώς δεν ήξερα ότι χρεώνει για οποιαδήποτε αλλαγή, αν και τώρα που το σκέφτομαι, πρέπει να έχεις δίκιο. Παλαιότερα, είχα κάνει αλλαγή κωδικού. Δεν είχα προσέξει στο λογαριασμό μου εάν μου είχε χρεώσει κάτι, αλλά όταν κάποια στιγμή αγόρασα χρόνο ομιλίας (F2G) μέσω paypal, είδα ότι μου είχε χρεώσει λιγότερο. Ίσως ήταν κάποιο τέτοιου είδους ποσό που είχε επιστραφεί στο balance του paypal λογαριασμού μου.

 

Αν δεν κανω λαθος και θυμαμαι σωστα, αναλογα την καρτα, εχει και αναλογο κοστος χρεωσης.

Link to comment
Share on other sites

Καμία ιδέα για αυτό? Paypal fees έλεγε δίπλα στη χρέωση.

Είναι η προμήθεια του paypal για τη συναλλαγή. Συνήθως την πληρώνει ο αγοραστής.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ που επιμένω στο θέμα. Τσέκαρα τώρα τα fees του paypal και λέει ότι για αγορές δεν υπάρχει καμία επιβάρυνση για τον αγοραστή παρά μόνο για τον πωλητή:

There's no fee to use PayPal to purchase goods or services. However, if you receive money for goods or services (such as from selling an item on eBay), the fee for each transaction is 2.9% plus $0.30 USD of the amount you receive.

 

Άρα στη περίπτωση που ανέφερα πριν το κατάστημα-πωλητής "φορτώνει" τη δική του χρέωση στον πελάτη-αγοραστή? Αν είναι έτσι είναι ξεφτίλα για το κατάστημα. Δεν βρήκα αλλού αναφορά προμήθειας για αγορά αγαθών που να βαραίνει τον αγοραστή.

Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ που επιμένω στο θέμα. Τσέκαρα τώρα τα fees του paypal και λέει ότι για αγορές δεν υπάρχει καμία επιβάρυνση για τον αγοραστή παρά μόνο για τον πωλητή:

There's no fee to use PayPal to purchase goods or services. However, if you receive money for goods or services (such as from selling an item on eBay), the fee for each transaction is 2.9% plus $0.30 USD of the amount you receive.

 

Άρα στη περίπτωση που ανέφερα πριν το κατάστημα-πωλητής "φορτώνει" τη δική του χρέωση στον πελάτη-αγοραστή? Αν είναι έτσι είναι ξεφτίλα για το κατάστημα. Δεν βρήκα αλλού αναφορά προμήθειας για αγορά αγαθών που να βαραίνει τον αγοραστή.

 

Μου έχει τύχει και εμένα αυτό. Για αγορά απο Ελλάδα, με αγορά μέσω paypal υπήρχε χρέωση 3% την οποία ανέφερε ότι πρέπει να την επιβαρυνθεί ο αγοραστής. Αν όντως αυτή η χρέωση είναι για τον πωλητή και την φορτώνουν στον αγοραστή είναι απαράδεκτο.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποιος ποσο ακριβως ειναι η προμηθεια στη μετατροπη που κανει η PP.

Εχω χρεωστικη στην πειραιως, με συμφερει να βαλω να κανει την μετατροπη η τραπεζα?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

@zananiro

Δεν έχω βρει πουθενά αναφορά για επιβάρυνση του αγοραστή. Μάλλον τελικά κάποιοι πωλητές μας τη φορτώνουν.

 

@georgesoho

Ναι, συμφέρει να βάλεις να κάνει τη μετατροπή η Πειραιώς. Έχει προμήθεια μικρότερη του paypal.

Link to comment
Share on other sites

@georgesoho

Ναι, συμφέρει να βάλεις να κάνει τη μετατροπή η Πειραιώς. Έχει προμήθεια μικρότερη του paypal.

 

Ευχαριστω για τη βοηθεια!

Μηπως ξερει κανεις να μου πει σε ποιο tab παω στις ρυθμισεις του PP για να αλλαξω την μετατροπη να την κανει η τραπεζα?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

My Account -> Profile -> My Money -> My preapproved payments -> Update -> Set Available Funding Sources -> Conversion Options -> Bill me in the currency listed on the seller's invoice -> Submit

Ευχαριστώ παρα πολυ για τη βοηθεια!

Καλο απόγευμα!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή, αν δεν κάνω λάθος, έχει αναφερθεί παλαιότερα η απορία σχετικά με την επιστροφή της χρέωσης του 1,50 ευρώ και εάν αυτή μένει στο λογαριασμό του paypal, ή επιστρέφει στο λογαριασμό της κάρτας (πιστωτικής/χρεωστικής), σε σχετική ερώτηση που έκανα στο paypal, μου απάντησαν ότι το ποσό αυτό, μπορεί να μείνει στο paypal balance, ή να επιστρέψει στην κάρτα και ότι αυτό εξαρτάται από την κάθε χώρα: The charge amount is refunded to your PayPal balance or your card, depending on your country, once the PayPal code is entered and your card is confirmed. This refund may take up to 24 hours to be reflected in your PayPal balance but will take longer if it is sent to your card.

Εγώ, πριν από λίγο, έβαλα επιτυχώς τον τετραψήφιο κωδικό και θα περιμένω για να δω εάν το 1,50 ευρώ θα επιστραφεί στην κάρτα (χρεωστική Alpha Bank), ή θα μείνει στο paypal. Όχι ότι με πειράζει εάν μείνει στο paypal, άλλωστε και εκεί να μείνει, θα χρησιμοποιηθεί κάποια στιγμή, απλώς για ενημέρωση του τι γίνεται.

Edited by giachtas
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδια μήπως ξέρετε τι είναι αυτο που έχει έρθει απο το site paypal που λεει οτι αλλάζουν οι νομιμες συμφωνιες και αναφέρει οτι διαχωρίζουν τις τις θέσεις τους με το ebay,αλλα θα μπορουν να γίνονται κανονικά οι αγορες απο εκει μέσω paypal,προφανώς ρωτάει εαν συμφωνώ με τις νέες νομικές συμφωνίες η αλλιώς μπορώ να διαγράψω τον λογαριασμό μου εαν δεν συμφωνω.Αυτα κατάλαβα εγω με τα φτωχά αγγλικά μου. Βασικά ειναι ενα κατεβατο που λέει και καλα τις νέες λειτουργίες του paypal.
Link to comment
Share on other sites

tasos79 ενημερωτικο ειναι

Σύντομα, το PayPal και το eBay δεν θα είναι πλέον μέρος του ιδίου ομίλου εταιρειών και θα λειτουργεί ως άσχετες οργανώσεις

 

 

 

– We're making a few updates.

 

PayPal

 

Our Legal Agreements are changing.

Soon, PayPal and eBay will no longer be part of the same group of companies and will operate as unrelated organisations. So we're updating PayPal’s User Agreement, Acceptable Use Policy, and Privacy Policy to continue providing the same great services you’re used to. Although we have updated the Privacy Policy, our focus on protecting your data is not changing. We’re also making other changes to our business practices and policies that aren’t related to the separation. We’ve put details of the changes on our Policy Update page. You can also find this at http://www.paypal.com/gr by clicking ‘Legal’ at the bottom of the page and then selecting ‘Policy Updates.’

 

What do I have to do?

 

Take a look at our Policy Update page to learn about the changes. These will automatically apply to you on the dates set out on the Policy Update page. If you don’t want to accept the changes, follow the steps we’ve set out on the Policy Update page.

 

Thank you for being a PayPal customer.

 

 

See the Policy Updates

Edited by Karthan7

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...