Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δηλαδή βλέπεις να σου γράφει "refund from ..." και "credit to credit card";

οχι δεν γραφει κατι τετοιο για την συγκεκριμενη συνναλαγη,,,,απλα λεει οτι ο πωλητης επεστρεψε τα χρηματα στο λογαριασμο μου.

Link to comment
Share on other sites

Σε αντίστοιχη περίπτωση δική μου (η φωτογραφία που έβαλα πιο πριν) τα χρήματα επέστρεψαν στην κάρτα, με την οποία είχα πληρώσει, σε τρεις εργάσιμες ημέρες. Δεν καταλαβαίνω τι γίνεται στη δική σου περίπτωση...

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Σε αντίστοιχη περίπτωση δική μου (η φωτογραφία που έβαλα πιο πριν) τα χρήματα επέστρεψαν στην κάρτα, με την οποία είχα πληρώσει, σε τρεις εργάσιμες ημέρες. Δεν καταλαβαίνω τι γίνεται στη δική σου περίπτωση...
το ξερω και σε εμενα σε αλλες περιπτωσεις σε 3-4 εργασιμες τα ειχα....θα ξαναμιλησω με το πειπαλ να δω τι γινεται.....αν ξερεις κατι αλλο πεστο μου....σε ευχαριστω παντως Edited by olympiakos
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,προσπαθώ να παραγγείλω Μια mi camera μπαίνω eBay πάω στην πληρωμή του PayPal άλλα μου βγάζει σφάλμα..τι πρέπει να κάνω;;Μετά μου λέει ότι η δύο.εταιρίες δεν είναι πλέον ένα η κάτι τέτοιο

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Σου βγάζει σφάλμα ή μήπως κάποια ενημέρωση για την αλλαγή που έγινε (ebay και paypal έγιναν ξεχωριστές εταιρείες, η συνεργασία τους όμως συνεχίζεται κανονικά) και που πρέπει να την αποδεχτείς για να συνεχίσεις?
Link to comment
Share on other sites

το ξερω και σε εμενα σε αλλες περιπτωσεις σε 3-4 εργασιμες τα ειχα....θα ξαναμιλησω με το πειπαλ να δω τι γινεται.....αν ξερεις κατι αλλο πεστο μου....σε ευχαριστω παντως

 

Μιπως η 30 μερες ειναι για να στειλει τα χρηματα το paypal προς την καρτα και μετα η 3-4 μερες για να πιστωθουν?!?!...Δεν ξερω τι αλλο μπορει να γινεται....

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεί ο φίλος olympiakos, ας βάλει ένα screenshot από το paypal να δούμε τι ακριβώς γράφει στη συναλλαγή αυτή.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξα prepaid και χτες πηγα να την κανω confirm στο paypal.Πατω να γινει και μου λεει οτι χρεωθηκα 1.5ε κλπ κλπ.Η χρεωση στην καρτα φαινεται αμεσως?γιατι μπαινω σημερα στο e-banking και βλεπω οτι δεν εχει τραβηχτει το 1.5ε?

Επισης στο e-banking μεσα δεν εχω δηλωση κινητο και μεηλ ,θα μπορω απτο site του e-banking να δω τον 4-ψηφιο κωδικο ή να παω να δηλωσω mail?

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξα prepaid και χτες πηγα να την κανω confirm στο paypal.Πατω να γινει και μου λεει οτι χρεωθηκα 1.5ε κλπ κλπ.Η χρεωση στην καρτα φαινεται αμεσως?γιατι μπαινω σημερα στο e-banking και βλεπω οτι δεν εχει τραβηχτει το 1.5ε?

Επισης στο e-banking μεσα δεν εχω δηλωση κινητο και μεηλ ,θα μπορω απτο site του e-banking να δω τον 4-ψηφιο κωδικο ή να παω να δηλωσω mail?

 

Μενει δεσμευμενο για καποιο διαστημα, ισως και 30 μερες εργασιμες και μετα αποδεσμευεται.

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξα prepaid και χτες πηγα να την κανω confirm στο paypal.Πατω να γινει και μου λεει οτι χρεωθηκα 1.5ε κλπ κλπ.Η χρεωση στην καρτα φαινεται αμεσως?γιατι μπαινω σημερα στο e-banking και βλεπω οτι δεν εχει τραβηχτει το 1.5ε?

Επισης στο e-banking μεσα δεν εχω δηλωση κινητο και μεηλ ,θα μπορω απτο site του e-banking να δω τον 4-ψηφιο κωδικο ή να παω να δηλωσω mail?

 

Σε ποια τράπεζα? Εγώ που έχω μια prepaid της eurobank συνήθως θέλει 2-3 μέρες μέχρι να φανεί η συναλλαγή. Ίσως εξαρτάται απο την τραπεζα, αλλά λογικα δεν χρειάζεται να δηλώσεις email, θα φανεί κανονικά η συναλλαγή με τον κωδικό.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Σε ποια τράπεζα? Εγώ που έχω μια prepaid της eurobank συνήθως θέλει 2-3 μέρες μέχρι να φανεί η συναλλαγή. Ίσως εξαρτάται απο την τραπεζα, αλλά λογικα δεν χρειάζεται να δηλώσεις email, θα φανεί κανονικά η συναλλαγή με τον κωδικό.

 

και γω στην eurobank.καλως θα περιμενω.

Link to comment
Share on other sites

Xαιρετώ την παρέα

2 Μαρτίου παρήγγειλα αυτή την κάμερα http://www.ebay.com/itm/11...%3AMEBIDX%3AIT και την παρέλαβα μετά από ένα μήνα περίπου. Από την αρχή είχε πρόβλημα σύνδεσης με το internet, ο κινέζος μου απαντάει στις ερωτήσεις μου αλλά, προφανώς λόγω χαμηλής ποιότητος της κάμερα,ς η σύνδεση είτε με το laptop είτε με το κινητό είναι προβληματική ( κάνει αποσυνδέσεις , κολλήματα κλπ. ) Ο κινέζος βέβαια στο site του ξεκαθαρίζει ότι

" You have 7 days to contact us and 10 days to return it from the date it was received. If this item is in your possession more than 7 days, it is considered used and WE WILL NOT ISSUE YOU A REFUND OR REPLACEMENT. There are NO EXCEPTIONS!¨"

 

Επειδή κάμερα αγόρασα και κάμερα δεν έχω τι μπορώ να κάνω ( εκτός να την πετάξω);

Mπορώ να ζητήσω από το paypal ( ή το bay ) επειδή δεν έχουν περάσει 180΄μέρες από την παραλαβή κάποιο refund παρά τα όσα λέει ο κινέζος αφού ουσιαστικά η κάμερα δεν λειτουργεί;

Αν κάνω dispute ( to προιόν δεν δουλεύει σωστά ) έχω καμμία ελπίδα;Κάποια άλλη ιδέα από τους ειδήμονες του χώρου;:rolleyes:

XIAOMI REDMI NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

Σε ποια τράπεζα? Εγώ που έχω μια prepaid της eurobank συνήθως θέλει 2-3 μέρες μέχρι να φανεί η συναλλαγή. Ίσως εξαρτάται απο την τραπεζα, αλλά λογικα δεν χρειάζεται να δηλώσεις email, θα φανεί κανονικά η συναλλαγή με τον κωδικό.

 

Μηπως θυμσαι στο e banking που βλεπω το μηνυμα με τον 4-ψηφιο απο το paypal?

Link to comment
Share on other sites

Xαιρετώ την παρέα

2 Μαρτίου παρήγγειλα αυτή την κάμερα http://www.ebay.com/itm/11...%3AMEBIDX%3AIT και την παρέλαβα μετά από ένα μήνα περίπου. Από την αρχή είχε πρόβλημα σύνδεσης με το internet, ο κινέζος μου απαντάει στις ερωτήσεις μου αλλά, προφανώς λόγω χαμηλής ποιότητος της κάμερα,ς η σύνδεση είτε με το laptop είτε με το κινητό είναι προβληματική ( κάνει αποσυνδέσεις , κολλήματα κλπ. ) Ο κινέζος βέβαια στο site του ξεκαθαρίζει ότι

" You have 7 days to contact us and 10 days to return it from the date it was received. If this item is in your possession more than 7 days, it is considered used and WE WILL NOT ISSUE YOU A REFUND OR REPLACEMENT. There are NO EXCEPTIONS!¨"

 

Επειδή κάμερα αγόρασα και κάμερα δεν έχω τι μπορώ να κάνω ( εκτός να την πετάξω);

Mπορώ να ζητήσω από το paypal ( ή το bay ) επειδή δεν έχουν περάσει 180΄μέρες από την παραλαβή κάποιο refund παρά τα όσα λέει ο κινέζος αφού ουσιαστικά η κάμερα δεν λειτουργεί;

 

 

Αν κάνω dispute ( to προιόν δεν δουλεύει σωστά ) έχω καμμία ελπίδα;Κάποια άλλη ιδέα από τους ειδήμονες του χώρου;:rolleyes:

Καλησπέρα, κάνε δεν εχεις τίποτα να χάσεις-εξήγησε αναλυτικα στο παυπαλ τη διαδικασία και να έχεις αποδεικτικά για ό,τι ισχυρίζεσαι

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, κάνε δεν εχεις τίποτα να χάσεις-εξήγησε αναλυτικα στο παυπαλ τη διαδικασία και να έχεις αποδεικτικά για ό,τι ισχυρίζεσαι

 

Ευχαριστώ για την απάντηση, Αυτό θα κάνω μάλλον:)

XIAOMI REDMI NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα 2 ερωτησεις που με καινε τωρα....

1.Το paypal θελει τον τετραψηφιο κωδικο απο το 1,5 ευρω που κρατησε για να επιβεβαιωσει τη χρεωστικη μου,περασαν μερικες ωρες που το κανα.Με ενα τηλεφωνο στη τραπεζα θα μου το πουν η να περιμενω 2-3 μερες?Εν τω μεταξυ μπορω και παλι να κανω αγορα απο ebay η να κανω την επιβεβαιωση πρωτα?

2.Δηλαδη αν καποιος κλεψει την καρτα μου, με τους αριθμους που αναγραφονται μονο και χωρις πιν μπορει να κανει paypal και να τη συνδεσει κανοντας αγορες που γουσταρει ετσι απλα?Διαβασα καπου οτι μπορω να ξυσω τον τριψηφιο αριθμο πισω απο την καρτα για να αποτρεψω κατι τετοιο.Ισχυει η θα εχω προβλημα στο ΑΤΜ μετα ?

Link to comment
Share on other sites

1. Με ένα τηλέφωνο στην τράπεζα θα στο πούνε, ή αν έχεις net Bank μπορείς να το δεις και τώρα, αν δεν περάσεις τον αριθμό δεν έχει συναλλαγές

2. Μη διαβάζεις σενάρια επιστημονικής φαντασίας

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

2.Δηλαδη αν καποιος κλεψει την καρτα μου, με τους αριθμους που αναγραφονται μονο και χωρις πιν μπορει να κανει paypal και να τη συνδεσει κανοντας αγορες που γουσταρει ετσι απλα?Διαβασα καπου οτι μπορω να ξυσω τον τριψηφιο αριθμο πισω απο την καρτα για να αποτρεψω κατι τετοιο.Ισχυει η θα εχω προβλημα στο ΑΤΜ μετα ?

 

Αν κάποιος κλέψει την κάρτα σου μπορεί να αγοράσει ότι θέλει μέσω internet, δεν πρόκειται να φτιάξει paypal:lol:

Link to comment
Share on other sites

Μονο εμενα μου φαινεται τρελο μονο με τη καρτα ο αλλος να αρχιζει να τη χρεωνει κ μετα αντε να βρεις ακρη....Ε δηλαδη χωρις κανενα πιν ξερω γω?

Βλεπει την καρτα ο αδερφος μου πχ και αρχιζει και αγοραζει ******ες για πλακα δηλαδη ε?Ελεος δεν ζητανε πιν ?Μηπως γινεται να σβησουμε τον αριθμο CVV απο πισω χωρις προβλημα?λεω τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Μονο εμενα μου φαινεται τρελο μονο με τη καρτα ο αλλος να αρχιζει να τη χρεωνει κ μετα αντε να βρεις ακρη....Ε δηλαδη χωρις κανενα πιν ξερω γω?

Βλεπει την καρτα ο αδερφος μου πχ και αρχιζει και αγοραζει ******ες για πλακα δηλαδη ε?Ελεος δεν ζητανε πιν ?Μηπως γινεται να σβησουμε τον αριθμο CVV απο πισω χωρις προβλημα?λεω τωρα...

 

Γιαυτό βγάζεις χρεωστικη η οποία αν δεν έχεις χρήματα μέσα δεν μπορείς να αγοράσεις.

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Μονο εμενα μου φαινεται τρελο μονο με τη καρτα ο αλλος να αρχιζει να τη χρεωνει κ μετα αντε να βρεις ακρη....Ε δηλαδη χωρις κανενα πιν ξερω γω?

Βλεπει την καρτα ο αδερφος μου πχ και αρχιζει και αγοραζει ******ες για πλακα δηλαδη ε?Ελεος δεν ζητανε πιν ?Μηπως γινεται να σβησουμε τον αριθμο CVV απο πισω χωρις προβλημα?λεω τωρα...

Την περίπτωση του να σβήσεις τον τριψήφιο αριθμό πίσω από την πιστωτική κάρτα, το θεωρώ αρκετά τραβηγμένο για να αποτρέψεις έτσι την χρήση της από άλλο άτομο. Εάν σου την κλέψουν, πιστεύω θα το καταλάβεις και αμέσως με ένα τηλέφωνο στην τράπεζα την ακυρώνεις. Στην περίπτωση του αδερφού σου... είναι λίγο περίπλοκα τα πράγματα. Εάν δεν έχεις άλλη λύση από το σβήσεις το νούμερο, κράτησε κάπου γιατί μπορεί να σου χρειαστεί και σε σένα να κάνεις αγορά από Internet. Δεν ξέρω όμως μήπως με το να σβήσεις το νούμερο αυτό, η κάρτα σου έχει πρόβλημα στη χρήση της, γι' αυτό κάνε μια ερώτηση στην τράπεζα πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι visa η κάρτα, υπάρχει και η υπηρεσία "verified by visa".

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι και εγώ με τη σειρά μου; Το είχα ρωτήσει πάλι στο παρελθόν, αλλά επειδή το θεωρώ σημαντικό θα ήθελα μία ακόμη επιβεβαίωση. Έχω βάλει στο paypal μία χρεωστική κάρτα, mastercard, που είναι συνδεδεμένη με λογαριασμό μισθοδοσίας. Μπορώ να βάλω και δεύτερη πιστωτική κάρτα; Ίσως υπάρξει περίπτωση να θέλω π.χ. να κάνω μία ας πούμε ακριβούτσικη αγορά και στην περίπτωση αυτή η πιστωτική θα βοηθούσε. Στην περίπτωση αυτή, όταν θα έρθει η ώρα που θα θέλω να κάνω την αγορά, θα έχω επιλογή ποια από τις δύο κάρτες θα θελήσω να χρησιμοποιήσω για την αγορά, ή θα πρέπει να δηλώσω μία κύρια (primary) και μία δευτερεύουσα;
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι και εγώ με τη σειρά μου; Το είχα ρωτήσει πάλι στο παρελθόν, αλλά επειδή το θεωρώ σημαντικό θα ήθελα μία ακόμη επιβεβαίωση. Έχω βάλει στο paypal μία χρεωστική κάρτα, mastercard, που είναι συνδεδεμένη με λογαριασμό μισθοδοσίας. Μπορώ να βάλω και δεύτερη πιστωτική κάρτα; Ίσως υπάρξει περίπτωση να θέλω π.χ. να κάνω μία ας πούμε ακριβούτσικη αγορά και στην περίπτωση αυτή η πιστωτική θα βοηθούσε. Στην περίπτωση αυτή, όταν θα έρθει η ώρα που θα θέλω να κάνω την αγορά, θα έχω επιλογή ποια από τις δύο κάρτες θα θελήσω να χρησιμοποιήσω για την αγορά, ή θα πρέπει να δηλώσω μία κύρια (primary) και μία δευτερεύουσα;

 

Κατά την πληρωμή σε ρωτάει αφού έχεις περάσει την κάρτα στον λογαριασμό σου από που θα τραβήξει τα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...