Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μονο εμενα μου φαινεται τρελο μονο με τη καρτα ο αλλος να αρχιζει να τη χρεωνει κ μετα αντε να βρεις ακρη....Ε δηλαδη χωρις κανενα πιν ξερω γω?

Βλεπει την καρτα ο αδερφος μου πχ και αρχιζει και αγοραζει ******ες για πλακα δηλαδη ε?Ελεος δεν ζητανε πιν ?Μηπως γινεται να σβησουμε τον αριθμο CVV απο πισω χωρις προβλημα?λεω τωρα...

 

Μια λυση υπάρχει μόνο και νομίζω ότι και στις χρεώστικες κάρτες και στις πιστωτικές ισχύει αλλάζει το ημερήσιο ορίο συνναλαγων σε πολύ χαμηλό πχ δέκα ή

είκοσι ευρω , δεν ξέρω εάν εξυπηρετεί νά βάλεις 0 και νά αλλάζεις το ορίο οπότε χρειάζεται μέσω internet banking ! Εγώ στην εθνική κάρτα τισ εθνικής που είναι χρεώστικη το κάνω !

Αν είναι visa η κάρτα, υπάρχει και η υπηρεσία "verified by visa".

 

ναι αλλα σε συναλλαγές μέσω skype δεν το ζητάει αυτο . Αλλα τα βασικά στοιχεία που υπάρχουν μεσα στην κάρτα.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Μου κανανε ενα refund 12.5 ευρω το οποιο φαινεται στο paypal balance.Αν κανω μια αγορα πανω απο 12,5 θα τραβηξει τα 12.5 και οτι υπολοιπο χρειαζεται απο την καρτα?
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω σχετικα με την επιλογη του ποιος να κανει την μετατροπη απο αλλο νομισμα το paypal ή η τραπεζα.... σε ποια ποσα συμφερει να την κανει η τραπεζα και σε ποια το paypal? επσης εχω eurobank και ειχα ακουσει κατι για εξτρα χρεωση μετατροπης.... ισχυει?
Link to comment
Share on other sites

Πάντ συμφέρει να κάνει την αλλαγή η τράπεζα εκτός αν έχεις Eirobank χρεωστική.

Αν έχεις eurobank πιστωτική βάλε αυτή .

Η EUrobank χρεωστική έχει πάγια χρέωση 1,5 ευρώ το οποίο είναι μεγάλο ποσό για μικροποσά κάτω από 75 ευρώ. Από κει και πάνω συμφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Πάντ συμφέρει να κάνει την αλλαγή η τράπεζα εκτός αν έχεις Eirobank χρεωστική.

Αν έχεις eurobank πιστωτική βάλε αυτή .

Η EUrobank χρεωστική έχει πάγια χρέωση 1,5 ευρώ το οποίο είναι μεγάλο ποσό για μικροποσά κάτω από 75 ευρώ. Από κει και πάνω συμφέρει.

 

δυστηχως εχω eurobank...........

εχω και την καινουργια της εθνικης τη mastercard αυτη τι εξοδα μετατροπης εχει? αν ειναι να βαλω αυτη...

Link to comment
Share on other sites

Ενω εχω ρυθμισει να κανει την μετατροπη η τραπεζα, εχω παρατηρησει οτι σε 2-3 αγορες που εκανα αυτη την εβδομαδα, οταν πηγαινα να κανω check out ειχε για καποιο λογο επιλεξει τη μετρατροπη να την κανει το paypal και επρεπε να αλλαζω το conversion method καθε φορα κατα το check out. Το εχει παρατηρησει κανεις αλλος αυτο αυτές τις ημερες? Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Στην σελίδα της Εθνικής θα βρεις το τιμολόγιο εργασιών.
Link to comment
Share on other sites

Στην σελίδα της Εθνικής θα βρεις το τιμολόγιο εργασιών.

ειλικρινα ψαχνω και δεν μπορω να το βρω με τιποτα τη συγκεκριμενη χρεωση....

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα εχω ενα προβλημα 215 δολλαριων..και θελω καποιος που του εχει τυχει να μου απαντησει.....τι εννοω.....στο gearbeast τους ειπα οτι δεν θελω το προιον και ακυρωσανε την παραγγελια και μαλιστα στο status order γραφει cancel....ως εδω οκ.....λοιπον στο πειπαλ επισης στο trancaction λεει the seller canceled the order and the money return to my account....αυτο ειναι απο τις 11 μαιου ετσι.....ξερω οτι πρεπει να περασουν 30 μερες και λογικα επιστρεφουν στο πειπαλ τα χρηματα τωρα ειναι παραπανω απο 30 μερες....επιστροφη δεν υπαρχει πουθενα τελικα...επισης η καρτα μου η προπληρωμενη το ηξερα βεβαια εχει ληξει τελος μαιου φυσικα και δεν την εχω αφαιρεσει απο το πειπαλ γιατι περιμενω την επιστροφη...προβλημα με την καρτα δεν υπαρχει παρολλο που εχει ληξει γιατι μαλιστα προχθες μου εκαναν μερικο refund 13 ευρω απο το to2c...Σημειωτεον οι αγορες ειχαν γινει πριν ληξει η καρτα....οποτε δεν υπαρχει θεμα καρτας....εχθες μιλησα με το πειπαλ για τα 215 δολλαρια και μου εστειλαν την απαντηση::I have reviewed your account and can see the payment authorisation to payment@gearbest.com for the amount of $215.14 USD is cancelled on your PayPal account.

I understand that you can see your payment attempt in your credit card statement and your issuing bank placed a reserve on the relevant amount.

Please be advised we will not attempt to charge your card again to complete this payment. If the requested amount is still reserved in your credit card balance, contact your credit card issuer and request that the held funds are released.

Due to privacy considerations, PayPal cannot communicate directly with your card issuer about your account. Please feel free to forward this email to your card issuer as a formal notification that the denied authorization(s) will not be settled..........καταλαβαινει καποιος τι εννοει το μηνυμα?????????επισης μιλησα και με την eurobank και φυσικα δεν υπαρχει τετοια επιστροφη....και μου ειπανε οτι δεν παιζει σημασια που η καρτα ειναι ληγμενη......Οπως καταλαβαινετε εχω πηξει γιατι το ποσο ειναι μεγαλο.......και ρωταω εγω μηπως φταιει η εκει τραπεζα που συνεργαζεται το gearbeast???μηπως φταινε απο το gearbeast απλα κανανε το cancel αλλα δεν εδωσαν εντολη για refund???Τι πρεπει να κανω παιδια ξερετε καποια λυση πειτε μου παρακαλω το ποσο ειναι μεγαλο.........και κατι αλλο μου ειπαν απο την eurobank οτι μπορω να κανω αμφισβητιση συναλλαγης να παω σε ενα καταστημα και να ρωτησω την διαδικασια......απλα δεν θελω να μπλεξω με διαδικαστικα θεματα μηπως και βρεθει λυση στο πειπαλ.

Link to comment
Share on other sites

Οι πιστωτικές eurobank έχουν διαφορετική χρέωση στην αλλαγή νομίσματος; Αν ναι ποια είναι;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά έχω απορίες με το sign in (είμαι άσχετος).

Καταρχήν εκεί που λέει στα στοιχεία city βάζω πόλη η περιοχή δήλ Θεσσαλονίκη η ευοσμος.

Δεύτερο από κάτω λέει State / Province / Region τι σημαίνει αυτό και τι γράφω ακριβώς . Από κάτω στο ταχ κώδικας και χώρα οκ.

Όλα λατινικά?

Και τέλος στην τράπεζα πάω στο ταμείο μετά το sign in και ζητάω κώδικα?

 

 

Α και κάτι άκυρο. Στο σιγν ιν ενώ ήρθε κονφιρματιον μειλ με μεγάλο αριθμό όταν πάτησα αγκρι να προχωρήσω δεν μου το ζήτησε και πήγε απευθείας στην ερώτηση για όνομα σκύλου κτλ. Γιατί?

Edited by aaaaztek84
Συμπλήρωμα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Μπορεί να με πει κάποιος που πρέπει να πάω για να αλλάξω της ρυθμίσεις για να κάνει μετατροπή η τράπεζα? Και άμα θέλει κανείς να με πει λίγο πως λειτουργή το όλο σύστημα γιατί είμαι καινούργιος σε αυτό και δυστυχώς δεν ξέρω καλά αγγλικά...

Που πάω να βάλω την χρεώσεις κάρτα?

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας...

Edited by Bayern
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τώρα τελευταία έχω παρατηρήσει όταν πάω να ολοκληρώσω μια αγορά μέσο PayPal δεν μου έχει την επιλογή note.. Και συν ότι έχω άπο τις ρυθμίσεις την μετατροπή να μου την κάνει η τράπεζα, εκεί μου βγάζει τη PayPal για μετατροπή.. Εντάξει αυτό το αλλάζω εκεί επιτόπου, αλλά το παράξενο είναι ότι το έχω γυρισμένο στη τράπεζα μου από τις ρυθμίσεις της PayPal.. Έχω κάνει πολλές αγορές, τώρα τελευταία πρόσεξα αυτό με την μετατροπή και το note που δεν υπάρχει..

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τώρα τελευταία έχω παρατηρήσει όταν πάω να ολοκληρώσω μια αγορά μέσο PayPal δεν μου έχει την επιλογή note.. Και συν ότι έχω άπο τις ρυθμίσεις την μετατροπή να μου την κάνει η τράπεζα, εκεί μου βγάζει τη PayPal για μετατροπή.. Εντάξει αυτό το αλλάζω εκεί επιτόπου, αλλά το παράξενο είναι ότι το έχω γυρισμένο στη τράπεζα μου από τις ρυθμίσεις της PayPal.. Έχω κάνει πολλές αγορές, τώρα τελευταία πρόσεξα αυτό με την μετατροπή και το note που δεν υπάρχει..

Το ίδιο εχω αναφέρει και εγώ πιο πάνω όσον αφορά την μετατροπή της ισοτιμίας. Ενώέχω επιλέξει να το κάνει η τράπεζα, στο check out έχει αλλάξει.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο εχω αναφέρει και εγώ πιο πάνω όσον αφορά την μετατροπή της ισοτιμίας. Ενώέχω επιλέξει να το κάνει η τράπεζα, στο check out έχει αλλάξει.

Δεν ξέρω τι παράξενο είναι αυτό .. Στο μεταξύ πριν λίγο έκανα μια παραγγελεία και μου εμφάνισε το note για παρατηρήσεις να γράψω στο πωλητή.. Μήπως παίζει ρόλο σε αυτό και με το κατάστημα που αγοράζουμε ?

Στην μετατροπή μου έχει πάλι τη paypal και το άλλαξα πριν την ολοκλήρωση της αγοράς ..Τράπεζα πειραιώς έχω εγώ .. Συν ότι με της ισοτιμία τώρα μου το έβγαλε και 2,50 πιο ακριβό.. Θα μου καβατζώσει και η paypal προμήθεια λογικά πάνω από 2,50 ευρώ , πάει το 5 ευρώ , αμανάτι..

Ένα πακέτο τσιγάρα και ένας καφές στο χέρι (με μπουκαλάκι νερό παρακαλώ) :lol::p

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Αφού το άλλαξες πριν ολοκληρωθεί η αγορά γιατί να σου κρατήσει τα 2,50 προμήθεια το paypal? Θα σου κρατήσει η Πειραιώς 2%. Επίσης για την ισοτιμία να ξέρεις η Visa χρεώνει με την ισοτιμία της επόμενης ημέρας από την αγορά. Τσεκαρισμένο από το σαιτ της Visa. Δεν ξέρω πως και γιατί αλλά ισχύει.
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα το pay pall ειχα καιρο να το χρησημοποιησω και παλια που το ειχα χρησιμοποιησει χρησιμοποιουσα virtual card της τραπεζας πειραως και ένα διαφορετικο email , τελος παντων προστεσα αλλα email και το εβαλα ως κυριο και διεγραψα ολες τις καρτες και εβαλα μια χρεωστικη καρτα του ατμ της ιδιας τραπεζας , με χρεωσε 1,50 ευρω και μετα εγω εκανα αγορα χρονου ομιλιας από το Vodafone .gr χωρις να εχω βαλει τον κωδικο veify από την αιτιολογια του 1,5 ευρω που χρεωθηκε στην καρτα μου , σημερα εμφανιστηκε η χρεωση του 1,5 ευρω και γραφει των κωδικο το θεμα είναι ότι εχτες προσπαθουσα να κανω αγορα μεσω ebay και μονο μεσω pay pall μπορουσα να κανω την συναλλαγή τελος παντων μπαινω μεσα και βλεπω ότι υπαρχουνε παλι οι παλιες οι καρτες γιατι συμβαινει αυτό; λογω ότι εκανα ανανενωση χωρις να κανω πιστοποιηση; και καλα όλα ενταξει γιατι εμφανίζονται παλι οι παλιες καρτες που διεγραψα; τι να κανω; μου ερχοτανε να το διαγραψω τελειως το pay pall και να φτιαξω άλλο αλλα πρεπει να φτιαξω και νέο email οποτε δεν εκανα τον κοπο.

 

στις 16/6 ειχα κρατησει το prin screen και σας το επισυναπτω.

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται να μεταφερθούν χρήματα από την συνδεδεμένη κάρτα στο PayPal balance ή χρειάζεται να έχεις συνδέσει τραπεζικό λογαριασμό? Μπορεί κάποιος να δώσει κάποιο λινκ με οδηγίες ή να αναφέρει εν τάχει τα βηματα γιατί στο help center δεν είδα κάτι σχετικό.
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται τραπεζικός λογαριασμός.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...