Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχει κανενας εικονα ενα μπορει νακανει αγορες μεσω paypal με πιστωτικη καρτα? Ακουω φημες οτι δεν γινεται πλεον...Ας μας ενημερωσει καποιος που πιθανον να αγορασε σημερα Τριτη

Xiaomi RedMi Note 2

Deus Ex Machina

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανενας εικονα ενα μπορει νακανει αγορες μεσω paypal με πιστωτικη καρτα? Ακουω φημες οτι δεν γινεται πλεον...Ας μας ενημερωσει καποιος που πιθανον να αγορασε σημερα Τριτη

Μπορείς μόνο για αγορές και συναλλαγές εντός Ελλάδας.

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Απαγορεύεται η εξαγωγή συναλλάγματος όσο είμαστε σε capital control
Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι το ποσό των 60€.

60 είναι το όριο στα ΑΤΜ. Αγορές με κάρτα εντός Ελλάδας μπορείς να κάνεις απεριόριστα, δεν άλλαξε κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να πληρώσεις το ελληνικό κατάστημα μέσω paypal δεν μπορεί να γίνει η συναλλαγή
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Αν θες να πληρώσεις το ελληνικό κατάστημα μέσω paypal δεν μπορεί να γίνει η συναλλαγή

το επιβεβαιωνω.πριν λιγο προσπαθησα να παρω γαλατα για το παιδι απο online φαρμακειο

 

 

We're sorry, but your transaction couldn't be completed using the selected card, Visa x-5018. This happened because it has been denied by the card issuer.

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

yep, επιβεβαίωση κ από μένα, μετά από προσπάθεια αγοράς ενός αντικειμένου αξίας $1 από ebay

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Μόνο με το υπόλοιπο σου μπορεις να αγοράσεις με PAYPAL , Ευτυχώς έχω λίγο ....
Link to comment
Share on other sites

Μόνο με το υπόλοιπο σου μπορεις να αγοράσεις με PAYPAL , Ευτυχώς έχω λίγο ....

 

με το υπολοιπο σου στο τραπεζικο λογαριασμο του pay pall λετε; δηλαδή με χρεωστικη καρτα που εχω συνδεσει στο pay pall δεν θα μπορεσω να κανω συνναλαγη; επισης αμα καποιος είναι στο εξωτερικο μπορει να σου βαλει χρηματα σε λογαριασμο pay pall ; ή όχι;. και αμα εχεις καρτα ελληνικη του ατμ και εισαι στο εξωτερικο δεν μπορεις να κανεις χρηση του pay pall ;.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε και ενημέρωσε μας και εμάς.

Εγώ μπορώ να επιβεβαιώσω δύο πράγματα .

α) Με το διαθέσιμο υπόλοιπο μπορώ και ψωνίζω.

β) Μου έχουν στείλει χρήματα από το εξωτερικό.

γ) τραπεζικός λογαριασμός του Paypal δεν υπάρχει , δεν καταλαβαίνω σε τί αναφέρεσαι.

Επίσης να ξέρεις ότι το Paypal δεν γνωρίζει που βρίσκεσαι οπότε το τελευταίο ερώτημα σου είναι και λίγο άτοπο.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Με συνδεδεμενη καρτα eurobank που δοκιμασα εφαγα πορτα. Τον ηπιαμε, ουτε τσιχλες δεν μπορουμε να αγορασουμε απο εξωτερικο πλεον. Και αυτο μαλλον θα κρατησει πολυ καιρο αν παρουμε το παραδειγμα της Κυπρου...Τελικα το paypal balance θα ηταν σωτηρια... Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα είναι απλά ρε παιδιά, μην τα περιπλέκετε. Τα χρήματα ΔΕΝ μπορούν να περάσουν τα σύνορα της Ελλάδας προς τα έξω διατραπεζικά για όσο διάστημα οι τράπεζες είναι κλειστές. Το PayPal έχει τη βάση του στο Λουξεμβούργο, άρα καμία κάρτα ελληνικής τράπεζας δεν μπορεί να χρεωθεί από το το PayPal.

Αντίθετα, μπορείτε να πληρώνεστε από το PayPal σε ελληνική κάρτα, μπορείτε να πληρώνετε με ξένη κάρτα το PayPal, και φυσικά να χρησιμοποιείτε τις κάρτες σας στα ελληνικά καταστήματα, εφόσον βέβαια αυτά τις δέχονται.

 

tldr version

Όχι μεταφορές χρημάτων προς το εξωτερικό μέχρι να ανοίξουν οι τράπεζες.

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε και ενημέρωσε μας και εμάς.

Εγώ μπορώ να επιβεβαιώσω δύο πράγματα .

α) Με το διαθέσιμο υπόλοιπο μπορώ και ψωνίζω.

β) Μου έχουν στείλει χρήματα από το εξωτερικό.

γ) τραπεζικός λογαριασμός του Paypal δεν υπάρχει , δεν καταλαβαίνω σε τί αναφέρεσαι.

Επίσης να ξέρεις ότι το Paypal δεν γνωρίζει που βρίσκεσαι οπότε το τελευταίο ερώτημα σου είναι και λίγο άτοπο.

 

καλημέρα προσπαθώ και εγώ να βγάλω άκρη το pay pall balance τι ακριβώς είναι? εγώ έχω συνδέσει μια χρεωστική κάρτα του ατμ και χρησιμοποιούσα το pay pall δεν έχω κάνει κάποια άλλη συναλλαγή με pay pall balance για αυτό και ρωτάω πως μπορείτε να κάνετε συναλλαγές. εγώ θυμάμαι ότι το pay pall έχει την δυνατότητα σύνδεσης με κάρτα χρεωστική η πιστωτική και λογαριασμό που μπορείς να βάλεις χρήματα σωστά? ή κάνω λάθος?

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

To Balance ουσιαστικα το ποσο που υπαρχει στον λογαριασμο του paypal.Δηλαδη εχει φυγει απο τον τραπεζικο και εχει μεταφερθει στο paypal και μενει εκει για χρηση η να ξανασταλει στον τραπεζικο λογαριασμο του κατοχου.Εγω που εχω λεφτα στο balance πριν τον σαματα με τις τραπεζες.Αν σου στειλει δηλαδη πχ 500 ευρω στο paypal θα φανουν 500 ευρω στο balance και εχεις δικαιωμα ειτε να τα τραβηξεις στον λογαριασμο σου (οπου φυσικα δεν θα μπορεις να τα χρησιμοποιησεις για αγορα ξανα λογο της καταστασης) η απλα τα αφηνεις στο balance και μπορεις να κανεις κανονικα αγορες απο παντου.

http://www.spyjournal.biz/files/How_PP_worksV3_111108.jpg

Edited by zerokill
Link to comment
Share on other sites

Για να το καταλάβεις

Πούλησα το κινητό μου στο ΕΒΑΥ Και πληρώθηκα με paypal

Τώρα πια έχω 200 ευρώ Balance στο paypal και τα κάνω ότι θέλω.

Link to comment
Share on other sites

Για να το καταλάβεις

Πούλησα το κινητό μου στο ΕΒΑΥ Και πληρώθηκα με paypal

Τώρα πια έχω 200 ευρώ Balance στο paypal και τα κάνω ότι θέλω.

 

άρα είναι ένας λογαριασμός που μπορεί όποιος έχει pay pall να σου στείλει χρήματα? και μπορεισ να κανεισ μεταφορά και εσύ? σε αυτό τον λογαριασμό? ωραία που μπορώ να βρω τον λογαριασμό για το pay balance κάτι άλλο διάβαζα στο ίντερνετ ότι με western union μπορείς να μεταφέρεις χρήματα στο εξωτερικό και από δεύτερα δεν θα δουλεύει και αυτό άρα άμα έχω ρευστό μπορώ να στείλω από εκεί ρε λογαριασμό του pay balance? τώρα που δεν γίνεται μέσω τραπέζης? . επίσης εσύ που πούλησες στο εξωτερικό το κινητό ήτανε δύσκολο να μπουν τα χρήματα μέσα? δηλαδή εμφανίστηκαν στον λογαριασμό σου άμεσα? ή μετά από κάποιες μέρες? επίσης για να τα πάρεις πρέπει να τα μεταφέρεις σε κάρτα? σου κρατάει προμήθεια η pay pall όταν κάποιος αγοράσει κάτι που πουλάς και αν πόσο τις εκατό? . συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά με ενδιαφέρε καιρό αυτό για αυτό και ρωτάω!

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις να στειλεις χρήματα στο Paypal παρα μόνο με έμβασμα (Please note: PayPal only accepts SEPA credit transfers (in EUROs) to add money to your PayPal account.)

η προμήθεια του ΠΑΥΠΑΛ για ότι πουλήσεις στην Ε.Ε. είναι 2,9 % + 0,35 ευρώ

Για εκτός Ε.Ε. είναι 3,40% +0,35 ευρώ. Για ορισμένες χώρες όπως Ινδία Ισραήλ Βραζιλία και άλλες σου κρατάει 5% + 0,35 .

Αν έχεις συναλλαγές πάνω από 2500 ευρώ τον μήνα ( που τέτοια τύχη... η προμήθεια μειώνεται )

Μπορει όμως ένας φίλος σου ή γνωστός σου να σου μεταφέρει στον λογαριασμό του Paypal με μηδενική προμήθεια .

Τον λογαριασμό του Paypal προφανώς και θα τον βρείς μόλις κάνεις Login στο paypal . Κοίτα επάνω αριστερά εκει που λέει PayPal balance: €0.00 EUR

Όσο για την φύση του λογαριασμού δεν έιναι τίποτα άλλο από το e-mail σου.

Εκεί σου στέλνουν χρήματα. Δεν υπάρχει δηλαδή αριθμός λογαριασμού.

Για Western Union ρώτα εκεί δεν ξερω να σου απαντήσω.

 

EDIT : Ανέστειλε προσωρινά τις εργασίες της στην Ελλάδα η Western Union. η μεγαλύτερη εταιρεία μεταφοράς χρημάτων στον κόσμο.

Πηγή:http://www.dimokratiki.gr http://www.dimokratiki.gr/30-06-2015/western-union-anestile-prosorina-tis-ergasies-tis-stin-ellada/

https://www.paylink.gr/

 

Τα χρήματα μπαίνουν άμεσα μετά από μία πώληση . Αλλά αν είσαι νέος χρήστης στο ΕΒΑΥ σου τα δεσμεύει για 14-21 ημέρες για να σιγουρευτει ότι ο πελατης έλαβε το αντικείμενο ,

Να ένα δείγμα νέου λογαριασμού....

( Funds availability for eBay sales* Balance $52.94 USD

While you establish a successful eBay sales history, you may not have access to your money for up to 21 days. You may get it sooner, but it may take longer if your buyer reports a problem with the sale.)

 

Εγώ είμαι 15 χρόνια στο ΕΒΑΥ και με εμπιστεύονται.

Τα χρήματα τα πέρνεις είτε σε τραπεζικό λογαριασμό είτε ψωνίζοντας κάτι άλλο

Είναι τεράστιες οι δυνατότητες πλέον για να ψωνίσεις κάτι με Paypal ακόμα και χρόνο ομιλίας ή εξόφληση λογαριασμών κινητής τηλεφωνίας.

Γραμματόσημα και τηλεκάρτες από το online των ΕΛΤΑ...κ.τ.λ.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Vasileios, με χρεωστικη πειραιως συνδεδεμενη με Paypal, μπορουμε να κανουμε αγορες απο το εξωτερικο;

Τωρα εννοω, με τα cc.

Θεωρητικα οχι, πρακτικα ομως, καπου διαβασα οτι ισως (δεν ξερω πως) και να γινεται.

 

Ο αποκλεισμος μας απο αγορες στο εξωτερικο, ειναι πραγματα τρομερο πραγμα, και αν ισχυει, πρεπει να αρθει το συντομοτερο δυνατο.

Link to comment
Share on other sites

άρα είναι ένας λογαριασμός που μπορεί όποιος έχει pay pall να σου στείλει χρήματα? και μπορεισ να κανεισ μεταφορά και εσύ? σε αυτό τον λογαριασμό? ωραία που μπορώ να βρω τον λογαριασμό για το pay balance κάτι άλλο διάβαζα στο ίντερνετ ότι με western union μπορείς να μεταφέρεις χρήματα στο εξωτερικό και από δεύτερα δεν θα δουλεύει και αυτό άρα άμα έχω ρευστό μπορώ να στείλω από εκεί ρε λογαριασμό του pay balance? τώρα που δεν γίνεται μέσω τραπέζης? . επίσης εσύ που πούλησες στο εξωτερικό το κινητό ήτανε δύσκολο να μπουν τα χρήματα μέσα? δηλαδή εμφανίστηκαν στον λογαριασμό σου άμεσα? ή μετά από κάποιες μέρες? επίσης για να τα πάρεις πρέπει να τα μεταφέρεις σε κάρτα? σου κρατάει προμήθεια η pay pall όταν κάποιος αγοράσει κάτι που πουλάς και αν πόσο τις εκατό? . συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά με ενδιαφέρε καιρό αυτό για αυτό και ρωτάω!

Δεν υπάρχει λόγος να στείλεις λεφτά στο paypal, απλά κάνεις την αγορά που θες και το paypal τραβάει το ποσό από την κάρτα που έχεις συνδέσει.

 

Karib δεν έχει γίνει αποκλεισμός αγορών από εξωτερικό, αυτό απλώς είναι μια συνέπεια του capital control. Ο πραγματικός λόγος είναι να μη φύγουν κεφάλαια προς τα έξω. Έχουν φύγει τόσα δις στην Ελβετία, ποιος ασχολείται με τα 10 ή τα 100 ευρώ που στέλνουμε εμείς για αγορές στο ebay? Όλο το ebay να αγοράσεις δεν είναι ούτε το 1% των χρημάτων που έχουν βγει έξω χωρίς να δηλωθούν πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις να στειλεις χρήματα στο Paypal παρα μόνο με έμβασμα (Please note: PayPal only accepts SEPA credit transfers (in EUROs) to add money to your PayPal account.)

η προμήθεια του ΠΑΥΠΑΛ για ότι πουλήσεις στην Ε.Ε. είναι 2,9 % + 0,35 ευρώ

Για εκτός Ε.Ε. είναι 3,40% +0,35 ευρώ. Για ορισμένες χώρες όπως Ινδία Ισραήλ Βραζιλία και άλλες σου κρατάει 5% + 0,35 .

Αν έχεις συναλλαγές πάνω από 2500 ευρώ τον μήνα ( που τέτοια τύχη... η προμήθεια μειώνεται )

Μπορει όμως ένας φίλος σου ή γνωστός σου να σου μεταφέρει στον λογαριασμό του Paypal με μηδενική προμήθεια .

Τον λογαριασμό του Paypal προφανώς και θα τον βρείς μόλις κάνεις Login στο paypal . Κοίτα επάνω αριστερά εκει που λέει PayPal balance: €0.00 EUR

Όσο για την φύση του λογαριασμού δεν έιναι τίποτα άλλο από το e-mail σου.

Εκεί σου στέλνουν χρήματα. Δεν υπάρχει δηλαδή αριθμός λογαριασμού.

Για Western Union ρώτα εκεί δεν ξερω να σου απαντήσω.

 

EDIT : Ανέστειλε προσωρινά τις εργασίες της στην Ελλάδα η Western Union. η μεγαλύτερη εταιρεία μεταφοράς χρημάτων στον κόσμο.

Πηγή:http://www.dimokratiki.gr http://www.dimokratiki.gr/30-06-2015/western-union-anestile-prosorina-tis-ergasies-tis-stin-ellada/

https://www.paylink.gr/

 

Τα χρήματα μπαίνουν άμεσα μετά από μία πώληση . Αλλά αν είσαι νέος χρήστης στο ΕΒΑΥ σου τα δεσμεύει για 14-21 ημέρες για να σιγουρευτει ότι ο πελατης έλαβε το αντικείμενο ,

Να ένα δείγμα νέου λογαριασμού....

( Funds availability for eBay sales* Balance $52.94 USD

While you establish a successful eBay sales history, you may not have access to your money for up to 21 days. You may get it sooner, but it may take longer if your buyer reports a problem with the sale.)

 

Εγώ είμαι 15 χρόνια στο ΕΒΑΥ και με εμπιστεύονται.

Τα χρήματα τα πέρνεις είτε σε τραπεζικό λογαριασμό είτε ψωνίζοντας κάτι άλλο

Είναι τεράστιες οι δυνατότητες πλέον για να ψωνίσεις κάτι με Paypal ακόμα και χρόνο ομιλίας ή εξόφληση λογαριασμών κινητής τηλεφωνίας.

Γραμματόσημα και τηλεκάρτες από το online των ΕΛΤΑ...κ.τ.λ.

 

 

σε ευχαριστω πολύ για τις χρησιμες πληροφοριες και για την αμεση απαντηση σου δεν ειχα ιδεα εγω! , αρα μονο εάν στειλεις σε εμβασμα στο pay pall που τωρα δεν γινεται , εγω παντα το δουλευα με καρτα ποτε με balance , και δεν ειχα πουλησει κατι μεσω ebay , αρα αμα βαλεις κατι να πουλήσεις πως ο άλλος σου στειλνει χρηματα στο pay pall ; τι ακριβως χρειαζεται; αφου δεν χρειαζεται λογαριασμος; οσο για το email που λες ότι είναι << Όσο για την φύση του λογαριασμού δεν έιναι τίποτα άλλο από το e-mail σου >> τι εννοεις; ότι είναι αυλος λογαριασμος; δεν καταλαβα.. Το γνωριζω ότι το pay pall μπορεις να κανεις ασφαλεις αγορες από ολο το κοσμο. Μετα από ποσες συνναλαγες το pay pall δεν σε θεωρει νέο χρηστη;.

Εγω χρησιμοποιω το pay pall για ανανεωση χρονου ομιλιας και πριν καποια χρονια το ειχα χρησιμοποιησει για αγορα κατι από το ebay. Αλλα επειδή στην ελλαδα το site που μπορέσεις να πουλήσεις το ricardo σταματησε δεν μου εκοψε να τα βαλω στο ebay , ναι το ηξερα αλλα δεν ειχα ιδεα τι προμηθεια και επειδή ητανε στα αγγλικα λεω θα πλεκτω.. πολύ χαζο αυτο πρεπει να το μαθω. Ενταξει η προμηθεια δεν είναι και πολύ μεγαλη από ότι μου λες.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος να στείλεις λεφτά στο paypal, απλά κάνεις την αγορά που θες και το paypal τραβάει το ποσό από την κάρτα που έχεις συνδέσει.

 

Karib δεν έχει γίνει αποκλεισμός αγορών από εξωτερικό, αυτό απλώς είναι μια συνέπεια του capital control. Ο πραγματικός λόγος είναι να μη φύγουν κεφάλαια προς τα έξω. Έχουν φύγει τόσα δις στην Ελβετία, ποιος ασχολείται με τα 10 ή τα 100 ευρώ που στέλνουμε εμείς για αγορές στο ebay? Όλο το ebay να αγοράσεις δεν είναι ούτε το 1% των χρημάτων που έχουν βγει έξω χωρίς να δηλωθούν πουθενά.

 

To καταλαβα.

Υπαρχει καμια εκτιμηση, οχι γενικα για τα cc που θα τα χουμε σιγουρα για κανα διχρονο,

αλλα ειδικα για το κοψιμο συναλλαγων με εξωτερικο,

ποτε θα ξαναδωσουν αυτη τη δυνατοτητα;

Ειναι δυνατον να ειμαστε αποκομμενοι απο paypal, χρηση χρεωστικων κλπ για αγορες απο εξωτερικο....για χρόνια;

Καλα, τα cc θα μεινουν καιρο, ο εν λογω περιορισμος ομως, ποτε θα μπορουσαμε να πουμε οτι μπορει να φυγει;

Link to comment
Share on other sites

To καταλαβα.

Υπαρχει καμια εκτιμηση, οχι γενικα για τα cc που θα τα χουμε σιγουρα για κανα διχρονο,

αλλα ειδικα για το κοψιμο συναλλαγων με εξωτερικο,

ποτε θα ξαναδωσουν αυτη τη δυνατοτητα;

Ειναι δυνατον να ειμαστε αποκομμενοι απο paypal, χρηση χρεωστικων κλπ για αγορες απο εξωτερικο....για χρόνια;

Καλα, τα cc θα μεινουν καιρο, ο εν λογω περιορισμος ομως, ποτε θα μπορουσαμε να πουμε οτι μπορει να φυγει;

 

Νομίζω ότι μόνο εκτιμήσεις και εικασίες μπορεί να κάνει κανεις. Όταν ομαλοποιηθει η κατάσταση, που όλοι το ευχόμαστε, το ότι θα υπάρχουν capital controls για μεγάλο χρονικό διάστημα δεν σημαίνει ότι θα είσαι αποκλεισμένος από αγορές του εξωτερικού, απλώς θα υπάρχει περιορισμός αλλά όχι αποκλεισμός στα ποσα και στις συναλλαγές με εξωτερικό. Τουλάχιστον αυτό γνωρίζουμε από την εμπειρία της Κύπρου.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...