Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@teotsi. Στη θέση σου απλά θα ακύρωνα την κάρτα και θα έβγαζα μια άλλη και την οποία θα περνούσα στο paypal. Γιατί να μπλέξεις με όλες τις υπόλοιπες διαδικασίες?
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

To pp τι σου απάντησε?

 

@teotsi. Στη θέση σου απλά θα ακύρωνα την κάρτα και θα έβγαζα μια άλλη και την οποία θα περνούσα στο paypal. Γιατί να μπλέξεις με όλες τις υπόλοιπες διαδικασίες?

 

το paypal με εγραψε στα...του. Μου εστειλε μαλιστα ακριβως το ιδιο email με την προηγουμενη εβδομαδα και στο οποιο απαντησα παλι το ιδιο, να δουμε αν θα απαντησει τωρα.

 

 

 

zananiro, πιστευω η πιο απλη λυση θα ηταν απλα να κλεισω αυτο το paypal Account και να ανοιξω αλλο με ενα 2ο email. πολυ κουραση για το τιποτα αυτα τα emails, ποσο μαλλον οταν δεν ειναι καν ενεργος ο λογαριασμος μου.

 

 

 

EDIT: Δημιουργησα νεο λογαριασμο. Προφανως καποιος δεν με θελει στην Paypal, δεν εχει ερθει ακομα κανενα confirmation email και ας πατησα να σταλθει πολλες φορες...

Edited by teotsi

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα. θελω να κανω μια αγορα μεσω paypal εχω βγαλει απο την πειραιως μια Prepaid Virtual Card εχω κανει λογαριασμο paypal

αλλα δεν ξερω πως βαζουμε λεφτα στον λογαριασμο και αν πρεπει να κανω κατι αλλο

 

ευχαριστω εκ των προτερων:)

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα. θελω να κανω μια αγορα μεσω paypal εχω βγαλει απο την πειραιως μια Prepaid Virtual Card εχω κανει λογαριασμο paypal

αλλα δεν ξερω πως βαζουμε λεφτα στον λογαριασμο και αν πρεπει να κανω κατι αλλο

 

ευχαριστω εκ των προτερων:)

Αν δεν το έχεις ήδη κάνει, θα πρέπει να επιβεβαιώσεις την κάρτα στο paypal. Έχει επιλογη στα settings για να το κάνεις.Θα σου τραβήξει 1.5€ ευρώ απο την κάρτα και μετά απο 2-3 μέρες αφού καταγραφεί η συναλλαγή, θα δεις στο ebanking έναν τετραψήφιο αριθμο. Τον αριθμό μπορείς να τον μάθεις παίρνοντας και τηλεφωνο στην τράπεζα. Θα τον δηλώσεις στο paypal και θα επιβεβαιωθεί η κάρτα σου. Στη συνέχεια, μπορείς να κάνεις κανονικά αγορά μέσω paypal. Αν έχεις κάνει τα παραπάνω δεν χρειάζεται κάτι άλλο, αρκεί να έχεις χρήματα στην κάρτα.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το έχεις ήδη κάνει, θα πρέπει να επιβεβαιώσεις την κάρτα στο paypal. Έχει επιλογη στα settings για να το κάνεις.Θα σου τραβήξει 1.5€ ευρώ απο την κάρτα και μετά απο 2-3 μέρες αφού καταγραφεί η συναλλαγή, θα δεις στο ebanking έναν τετραψήφιο αριθμο. Τον αριθμό μπορείς να τον μάθεις παίρνοντας και τηλεφωνο στην τράπεζα. Θα τον δηλώσεις στο paypal και θα επιβεβαιωθεί η κάρτα σου. Στη συνέχεια, μπορείς να κάνεις κανονικά αγορά μέσω paypal. Αν έχεις κάνει τα παραπάνω δεν χρειάζεται κάτι άλλο, αρκεί να έχεις χρήματα στην κάρτα.

 

Ευχαριστώ παρα πολυ για τη βοηθεια! :)

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω ότι το 1,50 που θα σου τραβήξει θα σου το επιστρέψει μετά από μερικές ημέρες και αφού γίνει η επιβεβαίωση της κάρτας.
Link to comment
Share on other sites

Μια διευκρίνιση θα ήθελα παίδες.

 

Εκανα μια αγορά από eBay (που δυστυχώς δεν με καλύπτει πλέον παρότι δεν πέρασαν 30 μέρες από τηνπαραλαβη) αλλα λόγω μικρών διαφορων στα χαρακτηριστικά ήθελα να ζητήσω μερικο refund.

 

Αν όμως ανοίξω dispute για μια συγκεκριμένη αγορά, μπορώ να ανοίξω καιναργοτερα, αν προκύψει αλλο θέμα εντός των 180 ημερών;

Edited by vgiozo
Link to comment
Share on other sites

Μια διευκρίνιση θα ήθελα παγίδες.

 

Εκανα μια αγορά από eBay (που δυστυχώς δεν με καλύπτει πλέον παρότι δεν πέρασαν 30 μέρες από τηνπαραλαβη) αλλα λόγω μικρών διαφορων στα χαρακτηριστικά ήθελα να ζητήσω μερικο refund.

 

Αν όμως ανοίξω dispute για μια συγκεκριμένη αγορά, μπορώ να ανοίξω καιναργοτερα, αν προκύψει αλλο θέμα εντός των 180 ημερών;

 

Το παγίδες στην αρχη που πάει :p :p Στο paypal άμα ανοίξεις μια φορά το dispute μετά δεν ξανά ανοίγει.

Link to comment
Share on other sites

Μερσί...

 

Για "παίδες" πήγαινα, αλλά η αυτόματη "διόρθωση" του τάμπλετ έκανε το θαύμα της...

 

Μάλιστα...οπότε αν είναι ανοίγω διένεξη μόνο για επιστροφή προϊόντος ή κρατάω το προϊόν και ξεχνάω την απόκκλιση από τα χαρακτηριστικά;

 

Το ότι το Ebay μου αφαίρεσε τη δυνατότητα ανοίγματος διένεξης εκεί επειδή έληξε η αγγελία/προσφορά πολύ μπινιά πάντως. Ακυρώνει τους όρους του δλδ.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα παρα πολυ καιρο να χρησιμοποιησω το paypal και μπηκα σημερα να αλλαξω μια prepaid που ειχα (εληξε η μια και περασα την αλλη) αλλα την ωρα που παω να κανω την επιβεβαιωση μου βγαζει αυτο

"The Credit Card Verification System used by PayPal is currently unavailable. Please try to add your credit card at a later time. We apologize for this inconvenience."

Ισχυει και ειναι προβλημα του site ή μπορει να εχω κανει κατι λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας έχω παραγγείλει από το μίνι ντιλ ένα τηλέφωνο μέσω PayPal στις 40 μέρες που κάναμε διαμαρτυρία μας είπαν να κάνουμε υπομονή ή να ακυρώσουμε την παραγγελία.τΤώρα έχουν περάσει 50 μέρες μπορώ να μάθω από κάπου τι να κάνω; απελπιστικα. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

προσπαθω να πληρωσω μεσω paypal την εθνικη ασφαλιστικη, αλλά σε κανενα σταδιο της πληρωμης δε μου βγαζει αν θα υπαρχει επιπλεον χρεωση.

γνωριζει καποιος αν υπαρχει;

Link to comment
Share on other sites

οποιος μπορει να βοηθησει.υπαρχει και καπου εδω στο θεμα η λυση αλλα εψαξα παρα πολυ και δεν το βρισκω εχει θαφτει πλεον . θελω να κανω την επιλογη ωστε να κανει την μετατροπη σε συναλαγμα η τραπεζα μου και οχι το paypal ,πως γινεται?ενα λινκ θα βοηθουσε πολυ.
Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν αντεξα αλλο και ανοιξα dispute στο paypal.

Απο εκει και περα πρεπει να περιμενω απαντηση απο τους κινεζους η μπορω επιλεξω claim και να τελειωνει η υποθεση.

Τους βαρεθηκα τους καραγκιοζηδες αντε στο καλο καρκινο βγαλαμε.

Sorry ρε παιδια το ξερω οτι καπου εχει απαντηθει το παραπανω ερωτημα αλλα απο τα νευρα δεν μπορω να ψαξω για την απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο καιρό σε μια συναλλαγή μέσω PayPal, τα χρήματα ενώ φύγανε από τη κάρτα, δε πήγαν ποτέ στον πωλητή, κ γω τα πήρα πίσω από τη τράπεζα αρκετές μέρες μετά κ αφού αγχωθηκα πολύ..

 

Για ποιους λόγους συμβαίνει αυτό, το οποίο το έχω ξαναδιαβασει εδώ..?

 

Ήταν όντως μπλοκαρισμενος ο λογαριασμός PayPal του πωλητή όπως ισχυρίστηκε? Και αν ναι τι σημαίνει μπλοκαρισμενος κ πως το έπαθε?

 

Υπόψιν ότι η συναλλαγή αφορούσε καινούργιο μηλοφωνο σε άριστη τιμή..

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν αντεξα αλλο και ανοιξα dispute στο paypal.

Απο εκει και περα πρεπει να περιμενω απαντηση απο τους κινεζους η μπορω επιλεξω claim και να τελειωνει η υποθεση.

Τους βαρεθηκα τους καραγκιοζηδες αντε στο καλο καρκινο βγαλαμε.

Sorry ρε παιδια το ξερω οτι καπου εχει απαντηθει το παραπανω ερωτημα αλλα απο τα νευρα δεν μπορω να ψαξω για την απαντηση.

 

Οταν εκανα το dispute μετα απο καμια ωρα μου ηρθε ενα mail με την παραγγελια που ειχα κανει και εγραφε το εξης.

 

Hi χχχ

 

An order you recently placed on our website has had its status changed.

 

The status of order #100965 is now Refunded

 

Μεχρι στιγμης δεν εχω λαβει καποιο αποδικτικο απο το paypal οτι εγινε refund και φυσικα ουτε καποια απαντηση.

Ειναι φυσιολογικο αυτο ετσι γινεται η διαδικασια γιατι εχω την υποσψια για ναμην βεβαιοτητα οτι με δουλευεουν.

Link to comment
Share on other sites

Οταν εκανα το dispute μετα απο καμια ωρα μου ηρθε ενα mail με την παραγγελια που ειχα κανει και εγραφε το εξης.

 

Hi χχχ

 

An order you recently placed on our website has had its status changed.

 

The status of order #100965 is now Refunded

 

Μεχρι στιγμης δεν εχω λαβει καποιο αποδικτικο απο το paypal οτι εγινε refund και φυσικα ουτε καποια απαντηση.

Ειναι φυσιολογικο αυτο ετσι γινεται η διαδικασια γιατι εχω την υποσψια για ναμην βεβαιοτητα οτι με δουλευεουν.

 

Θα σου 'ρθει ειδοποίηση και από το PayPal, ως αύριο ή δες στο ιστορικό του λογαριασμού σου στο PayPal θα φαίνεται αν σου έγινε refund

Link to comment
Share on other sites

Θα σου 'ρθει ειδοποίηση και από το PayPal, ως αύριο ή δες στο ιστορικό του λογαριασμού σου στο PayPal θα φαίνεται αν σου έγινε refund

 

Αυτο ειναι το θεμα απο την στιγμη που αλαξαν το status της παραγγελιας μου σε refund αν οντος το επραξαν κανονικα επρπε να μου ερθει ειδοποιηση οτι οντως εγινε η συναλαγη. Το ποτε θα θα μπουν τα χρηματα στην καρτα ειναι αλη υποθεση.

Ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος αλλα νομιζω ετσι επρπε να ειναι κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Σου έγραψε πιο πάνω ο φίλος να δεις το ιστορικό του λογαριασμού σου paypal.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,μετά από καιρό είπα να ανοίξω έναν λογαριασμό.

Στην πρώτη φάση να φανταστώ διαλέγω να ανοίξω λογαριασμό με personal acount??Μέτα που ζητάει τα στοιχειά τα βάζουμε στα αγγλικά η στα ελληνικά??

Γιατι κολλησα...

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Σου έγραψε πιο πάνω ο φίλος να δεις το ιστορικό του λογαριασμού σου paypal.

 

Αυτο εξηγω οτι στο ιστορικο δεν υπαρχει απωλυτος τιποτα.

Και αναρωτιεμαι για ποιο λογο να το εκαναν αυτο απο την στιγμη που δεν το επραξαν δηλαδη να αλλαξουν την παραγγελια σε rerfund

και να μην κανουν επιστροφη. Τι προσπαθουν να κερδισουν με αυτην την κινηση.?

Θα ηθελα να μου πει καποιος αν πρεπει να προχωρησω σε escalate αμεσα χωρις αλες καθυστερισεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εξηγω οτι στο ιστορικο δεν υπαρχει απωλυτος τιποτα.

Και αναρωτιεμαι για ποιο λογο να το εκαναν αυτο απο την στιγμη που δεν το επραξαν δηλαδη να αλλαξουν την παραγγελια σε rerfund

και να μην κανουν επιστροφη. Τι προσπαθουν να κερδισουν με αυτην την κινηση.?

Θα ηθελα να μου πει καποιος αν πρεπει να προχωρησω σε escalate αμεσα χωρις αλες καθυστερισεις.

 

Λίγη υπομονή, ως αύριο λογικά θα το δεις.

Για το escalate που λες, νομίζω ότι δίνουν κάποιες μέρες διορία στον πωλητή να αντιπαραθέσει και 'κείνος τα δικά του.

Link to comment
Share on other sites

Λίγη υπομονή, ως αύριο λογικά θα το δεις.

Για το escalate που λες, νομίζω ότι δίνουν κάποιες μέρες διορία στον πωλητή να αντιπαραθέσει και 'κείνος τα δικά του.

 

Η διορια του paypal ειναι μεχρι τις 6/7/2015.

Ειδη μετραω 58 μερες ποσσο πια να περιμενω.

 

Καλησπέρα,μετά από καιρό είπα να ανοίξω έναν λογαριασμό.

Στην πρώτη φάση να φανταστώ διαλέγω να ανοίξω λογαριασμό με personal acount??Μέτα που ζητάει τα στοιχειά τα βάζουμε στα αγγλικά η στα ελληνικά??

Γιατι κολλησα...

Ευχαριστω

 

Ναι θα διαλεξεις προσωπικο λογαριασμο και τα στοιχεια σου να ειναι με λατινικους χαρακτηρες.

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...