Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εγω εχω παραγγειλει απο geekbying ενα ulefone be x απο πεμπτη και ακομη δεν μου εστειλαν tracking number.ειναι λογικο?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.Αγόρασα ένα κινητό από το To2c.com και την επόμενη μέρα κατέβασε την τιμή κατά 5$.Τους ζήτησα λοιπόν και το δέχτηκαν να μου επιστρέψουν τα 5$ μιας και δεν είχαν προλάβει να μου στείλουν.Το πρόβλημα μου είναι ότι ενώ μου είπαν ότι μου επέστρεψαν τα χρήματα μέσω paypal α) Το paypal δεν μου έστειλε μήνυμα για refund όπως άλλες φόρες β)Τα χρήματα δεν έχουν μπει στον λογαριασμό μου αν και έχουν περάσει 7 ήμερες. Αυτή ήταν η απάντηση του To2c.com στο ερώτημα μου για την επιστροφή τον 5$

we asked the paypal to refund you, maybe you can wait for them or contact them?

Μπορεί κάποιος να με κατευθύνει για το πως μπορώ να στείλω email στο paypal και να τους ρωτήσω γιατί όπου και αν έψαξα μόνο dispute μου δίνει την δυνατότητα να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω παραγγειλει απο geekbying ενα ulefone be x απο πεμπτη και ακομη δεν μου εστειλαν tracking number.ειναι λογικο?

 

τελικα εκανα dispute αφου εχει περασει μια εβδομαδα και ουτε καν απαντανε.πως θα καταλαβω ποτε θα επιστραφουν τα χρηματα στην καρτα μου μιας και δεν εχω e_banking?με email?

Link to comment
Share on other sites

τελικα εκανα dispute αφου εχει περασει μια εβδομαδα και ουτε καν απαντανε.πως θα καταλαβω ποτε θα επιστραφουν τα χρηματα στην καρτα μου μιας και δεν εχω e_banking?με email?

 

Θα περιμενεις να περασουνε 3-4 εργασιμες μερες και απλα θα πας η στο ATM να δεις αν ηρθε το ποσο η θα πας απο το ταμειο και θα ρωτισεις ποσα χρηματα εχεις στον λογαριασμο.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε τι ποσό κρατάει η εθνική για μετατροπή δολαρίων σε ευρώ μέσω paypal έκανα την αγορά από gearbest... Το ποσό της αγοράς ήταν 420 δολάρια και νομίζω μου κράτησε κοντά στα 10 ευρώ

Είχα βάλει όπως διάβασα στο φόρουμ τη μετατροπή να την κάνει η τράπεζα

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια θα ήθελα σχετικά με Claim.

Να μην τα πολύλογο παράγγειλα κάποια πραγματάκια τα οποία εστάλησαν από κίνα χωρίς tracking number ημερομηνία αγοράς 2-2-2015 μετά από 43 μέρες δεν παρέλαβα ακόμα τίποτα στέλνω 4 mail στον πωλητή αλλά δεν απαντάει εξαφανισμένος,οπότε πάω στο paypal και ανοίγω case περνάν άλλες 2 (σύνολο 45 μέρες) χωρίς ο πωλητής να απαντήσει οπότε και το γυρνάω και Claim την επόμενη μέρα ο πωλητής μου στέλνει ένα mail με μια φώτο από το δέμα μου και γράφει ότι και καλά θα έρθει να περιμένω και να κλείσω το Claim εγώ βέβαια και δεν το έκλεισα το Claim και το ερώτημα μου είναι τι πρέπει να κάνω μετά από αυτό για πάρω πίσω τα λεφτά μου;;;;

 

http://s25.postimg.org/4ks0y5pd7/image.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν ακυρώσω μια αγορά μέσω paypal και κάνω μια άλλη σε διαφορετικό σαιτ , ξέρετε αν θα έχω πάλι τις κρατήσεις από τράπεζα και paypal?

 

Και κάτι ακόμα... η χρέωση ποτέ γίνεται? Όταν κάνω την παραγγελία ή όταν μου δώσουν tracking number?

Edited by sakis88888
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι; Έκανα confirm κανονικά την κάρτα μου στις 10/3. Στο λογαριασμό μου (στο paypal) γράφει ότι τα 1,5€ ξαναπροστέθηκαν στη κάρτα μου αλλά στις κινήσεις του λογαριασμού μου στην πραγματικότητα δεν φαίνονται πουθενά. Από τότε βέβαια έχω κάνει και αγορά αλλά συνεχίζει μέχρι σήμερα να αγνοείται το ποσό. Καμιά ιδέα;
Link to comment
Share on other sites

Στις κινήσεις της κάρτας φαίνεται μόνο η χρέωση του 1,50 ευρώ επειδη η πίστωση/επιστροφή του ποσού δεν γίνεται στο λογαριασμό της κάρτας αλλά στο balance του paypal.
Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κάποιος να μου πει τι ακριβώς μου ζητάει το PayPal?

Κάτι για 1800 ευρώ διαβάζω :wacko:

PayPal is constantly working to ensure security by regularly screening the accounts in our system. We recently reviewed your account, and we need more information to help us provide you with secure service. We would like to return your account to regular standing as soon as possible. We apologize for the inconvenience.

 

Mar 23, 2015: You have received €1,800 or more in total payments to your PayPal account in this calendar year and are therefore approaching our annual receiving limit of €2,500. PayPal is required by law to comply with European Union Anti-Money Laundering regulations by collecting information from customers when they reach this limit. Please go to the Resolution Centre for more information on what you need to do.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια πώληση στο ebay.com και όπως καταλαβαίνετε πληρώθηκα σε Δολάρια. Επειδή δεν έχω κάνει πολλές πωλήσεις το paypal δεν έχει ακόμα τα χρήματα διαθέσιμα για μεταφορά στην τράπεζα.

Παρατηρώ ότι καθημερινά το ποσό σε Ευρώ παρουσιάζει μεταβολές, φαντάζομαι λόγω της ισοτιμίας EUR - DOL καθημερινά.

 

Δεν θα πρεπε να είχε κλειδώσει στην ισοτιμία της μέρας που έγινε η πώληση;

Και κάτι ακόμα, έκανα την ρύθμιση να μου κάνει την μετατροπή του νομίσματος η τράπεζά μου και όχι το paypall το έκανα μετά την πώληση όμως, θα εφαρμοστεί όταν τα χρήματα γίνουν διαθέσιμα για κατάθεση στην τράπεζα ή από την επόμενη συναλλαγή;

Nokia 3210 -> Sony Ericsson T68i -> Sony Ericsson K750i -> Sony Ericsson W610i -> Nokia 5800 XpressMusic -> iPhone 3GS -> LG G2
Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κάποιος να μου πει τι ακριβώς μου ζητάει το PayPal?

Κάτι για 1800 ευρώ διαβάζω :wacko:

PayPal is constantly working to ensure security by regularly screening the accounts in our system. We recently reviewed your account, and we need more information to help us provide you with secure service. We would like to return your account to regular standing as soon as possible. We apologize for the inconvenience.

 

Mar 23, 2015: You have received €1,800 or more in total payments to your PayPal account in this calendar year and are therefore approaching our annual receiving limit of €2,500. PayPal is required by law to comply with European Union Anti-Money Laundering regulations by collecting information from customers when they reach this limit. Please go to the Resolution Centre for more information on what you need to do.

 

Σε προσωπικούς -μη επαγγελματικούς- λογαριασμούς στο paypal, το ετήσιο όριο εσόδων είναι 2.500 ευρώ.

Όταν πλέον κάποιος πιάνει (ή και ξεπερνάει) τα 1.800Ε έσοδα μέσα σε αυτό το ημερολογιακό έτος, κι οπότε πλησιάζει το όριο των 2.500, το pp του κάνει έλεγχο (βάση του Ευρωπαϊκού νόμου περί ελέγχου για προστασία ενάντια στις πιθανές περιπτώσεις ξεπλύματος μαύρου χρήματος) ζητώντας του ταυτοποίηση. Σου λέει ότι επειδή πλέον έπιασες ή ξεπέρασες τα 1800Ε, μπλα μπλα όλα αυτά που εγραψα και σου ζητάνε πλέον ταυτοποίηση, αν πατήσεις στο resolution centre θα σου έχουν οδηγίες για το τι ακριβώς πρέπει να κάνεις/να τους στείλεις σε έγγραφα (ταυτότητα, λογαριασμούς, διαβατήριο κλπ) και με ποιο τρόπο.

Edited by apVga
Link to comment
Share on other sites

Σε προσωπικούς -μη επαγγελματικούς- λογαριασμούς στο paypal, το ετήσιο όριο εσόδων είναι 2.500 ευρώ.

Όταν πλέον κάποιος πιάνει (ή και ξεπερνάει) τα 1.800Ε έσοδα μέσα σε αυτό το ημερολογιακό έτος, κι οπότε πλησιάζει το όριο των 2.500, το pp του κάνει έλεγχο (βάση του Ευρωπαϊκού νόμου περί ελέγχου για προστασία ενάτια στις πιθανές περιπτώσεις ξεπλύματος μαύρου χρήματος) ζητώντας του ταυτοποίηση. Σου λέει ότι επειδή πλέον έπιασες ή ξεπέρασες τα 1800Ε, μπλα μπλα όλα αυτά που εγραψα και σου ζητάνε πλέον ταυτοποίηση, αν πατήσεις στο resolution centre θα σου έχουν οδηγίες για το τι ακριβώς πρέπει να κάνεις/να τους στείλεις σε έγγραφα (ταυτότητα, λογαριασμούς, διαβατήριο κλπ) και με ποιο τρόπο.

 

Μα ουτε καν εχω ξεπερασει αυτο το οριο των 1800 ευρω που λεει :confused:

το συνολο των αγορων που εχω κανει απο τοτε που εχω ανοιξει paypal δεν πρεπει να ξεπερνα το πολυ τα 500 ευρω :confused:

τι με συμβουλευεται να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Καλος νταβας το paypal αγορα για 199$ πληρωσα 9 ευρω τραριφα παλιοκλεφτες αν ειναι δυνατον.
Link to comment
Share on other sites

παιδες μου ειχε κρατησει 1.5 ευρω και τωρα που λεει confirm your debit or credit card και θελει εναν κωδικο 4ψηφιο.που τον βρισκω?εμενα δεν μου ερχεται ποτε καποιο χαρτι σπιτι απο την τραπεζα!
Link to comment
Share on other sites

παιδες μου ειχε κρατησει 1.5 ευρω και τωρα που λεει confirm your debit or credit card και θελει εναν κωδικο 4ψηφιο.που τον βρισκω?εμενα δεν μου ερχεται ποτε καποιο χαρτι σπιτι απο την τραπεζα!

 

Μέσα στο πρώτο 24ώρο μετά την καταχώρηση της κάρτας ή σε 2-3 μέρες το πολύ, φαίνεται στην κίνηση του λογαριασμού σου.

 

Αν δεν υπάρχει e-banking, παίρνεις τηλ στην εξυπηρέτηση της τράπεζάς σου και σου λενε τον κωδικό, αλλιώς πηγαίνεις από την τράπεζα.

 

Στην συνέχεια, καταχωρείς τον κωδικό που θα έχεις παρει και εισαι ετοιμος.

Link to comment
Share on other sites

παιδες μου ειχε κρατησει 1.5 ευρω και τωρα που λεει confirm your debit or credit card και θελει εναν κωδικο 4ψηφιο.που τον βρισκω?εμενα δεν μου ερχεται ποτε καποιο χαρτι σπιτι απο την τραπεζα!

Πήγαινε στην τράπεζα και ρώτα τους, θα σου δώσουν τον κωδικό.

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο πρώτο 24ώρο μετά την καταχώρηση της κάρτας ή σε 2-3 μέρες το πολύ, φαίνεται στην κίνηση του λογαριασμού σου.

 

Αν δεν υπάρχει e-banking, παίρνεις τηλ στην εξυπηρέτηση της τράπεζάς σου και σου λενε τον κωδικό, αλλιώς πηγαίνεις από την τράπεζα.

 

Στην συνέχεια, καταχωρείς τον κωδικό που θα έχεις παρει και εισαι ετοιμος.

 

ολη η ιστορια ειναι για την επιστροφη του ποσου?αλλιως δεν θα μπορω να την χρησιμοποιησω ξανα?

Link to comment
Share on other sites

ολη η ιστορια ειναι για την επιστροφη του ποσου?αλλιως δεν θα μπορω να την χρησιμοποιησω ξανα?

 

Όλη η ιστορια γινεται, για να εισαι οκ με την επιβεβαιωση της καρτας και για να μην υπαρξουν προβληματα αυριο-μεθαυριο με τις αγορες σου.

 

Επισης, αφου κανεις αυτη την ενεργεια, το ποσο θα φαινεται στην paypal μεσα και στην πρωτη σου αγορα, θα αφαιρεθει.

 

Π.χ. αγοραζεις κατι που κοστιζει 3 ευρώ, από την κάρτα θα τραβηξει μονο 1,5ευρω και το υπολοιπο απο την paypal.

Link to comment
Share on other sites

Όλη η ιστορια γινεται, για να εισαι οκ με την επιβεβαιωση της καρτας και για να μην υπαρξουν προβληματα αυριο-μεθαυριο με τις αγορες σου.

 

Επισης, αφου κανεις αυτη την ενεργεια, το ποσο θα φαινεται στην paypal μεσα και στην πρωτη σου αγορα, θα αφαιρεθει.

 

Π.χ. αγοραζεις κατι που κοστιζει 3 ευρώ, από την κάρτα θα τραβηξει μονο 1,5ευρω και το υπολοιπο απο την paypal.

 

οκ καταλαβα οταν παω τραπεζα θα ρωτησω τον κωδικο,ευχαριστω για τον χρονο σου

Link to comment
Share on other sites

οκ καταλαβα οταν παω τραπεζα θα ρωτησω τον κωδικο,ευχαριστω για τον χρονο σου

 

Τίποτα, παρακαλώ.

 

Οτιδήποτε άλλο χρειαστείς, εδώ είμαστε.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Μα ουτε καν εχω ξεπερασει αυτο το οριο των 1800 ευρω που λεει :confused:

το συνολο των αγορων που εχω κανει απο τοτε που εχω ανοιξει paypal δεν πρεπει να ξεπερνα το πολυ τα 500 ευρω :confused:

τι με συμβουλευεται να κανω?

Δεν αναφέρεται σε αγορές το ποσό των 1800 αλλά σε ΕΙΣΠΡΑΞΕΙΣ.

 

Καλος νταβας το paypal αγορα για 199$ πληρωσα 9 ευρω τραριφα παλιοκλεφτες αν ειναι δυνατον.
Βάλε να κάνει τη μετατροπή συναλλάγματος η τράπεζά σου για να γλιτώνεις τη μεγάλη προμήθεια του paypal.
Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρεται σε αγορές το ποσό των 1800 αλλά σε ΕΙΣΠΡΑΞΕΙΣ.

 

δεν εχω ουτε εισπραξεις βεβαια μεσω paypal :wacko:

Nα τους στηλω mail λες μηπως εχουν κανει λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...