Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δεν ξερω τι κανω λαθος, αλλα δεν μπορω να κανω πληρωμη μεσω της paypal

 

εχω περασει κανονικα τα στοιχεια, τα επιβεβαισαν, αλλα για καποιο λογο δεν προχωραει η πληρωμη

 

το θεμα ειναι γιατι ολα τα κινεζικα μαγαζια το γυρισαν σε paypal;

παλια μια χαρα πληρωναμε με πιστωτικη

 

με Western Union ειναι ευκολο να κανω πληρωμη; εχει κανει καποιος;

παω στο ταχυδρομιο για καταθεση, ή μπορω να τους κανω εμβασμα;

 

σορι για το offtopic στο τελος:O

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω τι κανω λαθος, αλλα δεν μπορω να κανω πληρωμη μεσω της paypal

 

εχω περασει κανονικα τα στοιχεια, τα επιβεβαισαν, αλλα για καποιο λογο δεν προχωραει η πληρωμη

 

το θεμα ειναι γιατι ολα τα κινεζικα μαγαζια το γυρισαν σε paypal;

παλια μια χαρα πληρωναμε με πιστωτικη

 

με Western Union ειναι ευκολο να κανω πληρωμη; εχει κανει καποιος;

παω στο ταχυδρομιο για καταθεση, ή μπορω να τους κανω εμβασμα;

 

σορι για το offtopic στο τελος:O

 

Δεν πληρώνεις στο Internet χωρίς PayPal νόμος, ίσως μόνο Ελλάδα και Amazon.xx, μία στραβή θα σου κάτσει θα τρέχεις και κατά πάσα πιθανότητα θα χάσεις και τα λεφτά σου.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Και στην Ελλάδα Paypal για καλό και για κακό. Ποτέ δεν ξέρεις...

 

Το Amazon έτσι κι αλλιώς δεν συνεργάζεται :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια θα ηθελα ενα χερι βοηθειας,εχω αγορασει ενα προιον απο το ebay,στις 9/1,η πληρωμη εγινε μεσω paypal.

Ο πωλητης μου εστηλε και αρiθμο αποστολης του πακετου ο οποιος αποδηχθηκε ψευτικος δεν βρησκω πουθενα το πακετο.

Εστηλα αιτημα επιστροφης των χρηματων στο ebay,ο πωλητης απαντησε οτι μου εστηλε τα χρηματα πισω στις 21/2,στο λογαριασμο μου ομως στο paypal δεν εχει πιστωθει κανενα ποσο ακομη,προφανος γιατι δεν εστηλε τα χρηματα ο πωλητης.

Τι κανω εγω τωρα;Προσπαθησα να κανω Escalate to paypal αλλα δεν βρησκω την επιλογη στο paypal πως συνεχιζεται η διαδικασια για να παρω τα λεφτα μου πισω,ο πωλητης μπορει να λεει οτι μου τα εχει στηλει αλλα εγω δεν βλεπω επιστροφη χρηματων στο λογαριασμο μου.

Ευχαρηστω προκαταβολικα για την τυχον βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια θα ηθελα ενα χερι βοηθειας,εχω αγορασει ενα προιον απο το ebay,στις 9/1,η πληρωμη εγινε μεσω paypal.

Ο πωλητης μου εστηλε και αρiθμο αποστολης του πακετου ο οποιος αποδηχθηκε ψευτικος δεν βρησκω πουθενα το πακετο.

Εστηλα αιτημα επιστροφης των χρηματων στο ebay,ο πωλητης απαντησε οτι μου εστηλε τα χρηματα πισω στις 21/2,στο λογαριασμο μου ομως στο paypal δεν εχει πιστωθει κανενα ποσο ακομη,προφανος γιατι δεν εστηλε τα χρηματα ο πωλητης.

Τι κανω εγω τωρα;Προσπαθησα να κανω Escalate to paypal αλλα δεν βρησκω την επιλογη στο paypal πως συνεχιζεται η διαδικασια για να παρω τα λεφτα μου πισω,ο πωλητης μπορει να λεει οτι μου τα εχει στηλει αλλα εγω δεν βλεπω επιστροφη χρηματων στο λογαριασμο μου.

Ευχαρηστω προκαταβολικα για την τυχον βοηθεια

Τα χρηματα απο επιστροφη χρηματων πιστωνοντε στην καρτα που εγινε η αγορα.Πανε στο paypal βρες την συνναλαγη και δες αν εγινε refund ολο το ποσο.Δες και στον τραπεζικο λογαριασμο σου.

Link to comment
Share on other sites

Aυτο ειναι το κακο οτι ακομη δεν εχει γινει refund το ποσο στο paypal ο πωλητης ειπε οτι το εκανε αλλα δεν εμφανιζει κατι το paypal.

Στο τραπεζικο λογαριασμο δεν κοιταξα θεωρω οτι πρεπει πρωτα να φανει το refund στο paypal.

Εχω κανει πολλες αγορες και ειχα και προβλημα τα οποια επιλυθηκαν,αλλα στο συγκεκριμενο ο πωλητης μοιαζει να μην θελει να το επιλυσει.

Τελικα ποτε δινει το paypal δυνατοτητα να κανει κανεις Escalate to paypal,αυτη την στιγμη δεν βρησκω την επιλογη

Ολα καλα πριν απο λιγο εγινε refund το ποσο στο paypal

Ευχαρηστω testato,αυτο που θελω να μου εξηγησει καποιος ειναι το εξης,αν ο πωλητης λεει οτι θα καταθεσει τα χρηματα της επιστροφης και τελικα δεν το κανει τι γινεται τοτε βρησκει τροπους το paypal να τον πιεσει μεχρι να το κανει τελικα .

το λεω επειδη δινει συγκεκρημενους χρονους το paypal για αυτες τις διαδικασιες,αν εκπνευσει αυτος ο χρονος δεν μπορει να γινει διεκδικηση επιστροφης χρηματων απο τον πωλητη προς τον αγοραστη

Edited by parisaktos
Link to comment
Share on other sites

Τα χρηματα απο επιστροφη χρηματων πιστωνοντε στην καρτα που εγινε η αγορα.Πανε στο paypal βρες την συνναλαγη και δες αν εγινε refund ολο το ποσο.Δες και στον τραπεζικο λογαριασμο σου.

 

Γνωρίζει κανείς το χρόνο που παίρνει από pp σε Amex κάρτα της alphabank ;

Έχουν περάσει τουλάχιστον δυο εβδομάδες (9-10 εργάσιμες) και δεν έχω πάρει τίποτα!

Ενώ στο pp η εκκαθάριση έγινε εντός 24ωρου

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερετε αν υπαρχει καποιος τροπος να μου βαλουν λεφτα στο paypal μεσω τραπεζης;

 

Ειδα οτι υπαρχει ενας λογαρισμος στη Deutschbank(!!!!!)

Host

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς το χρόνο που παίρνει από pp σε Amex κάρτα της alphabank ;

Έχουν περάσει τουλάχιστον δυο εβδομάδες (9-10 εργάσιμες) και δεν έχω πάρει τίποτα!

Ενώ στο pp η εκκαθάριση έγινε εντός 24ωρου

 

Περιμενε μεχρι την δευτερα και αν και τοτε δεν βγαλει τιποτα κανε τους ενα τηλεφωνιμα γιατι δυο εβδομαδες ειναι πολλες για επιστροφη χρηματων απο paypal...

 

----- προσθήκη μηνύματος 81 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδια ξερετε αν υπαρχει καποιος τροπος να μου βαλουν λεφτα στο paypal μεσω τραπεζης;

 

Ειδα οτι υπαρχει ενας λογαρισμος στη Deutschbank(!!!!!)

 

Λεφτα σε δικο σου paypal λογαριασμο απο αλλον δεν γινετε γιατι η καταθεση πρεπει να γινετε απο το ονομα σου.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να κάνω εγγραφή στο Paypal αλλά δεν καταλαβαίνω πως πρέπει να γράψω τον αριθμό κινητού. Μου λέει Enter mobile number like this 05x-1234567. Δοκίμασα +30-69******** αλλά δεν έπιασε.
Link to comment
Share on other sites

030 δεν νομίζω να είναι σωστό, 0030 εννοείς. Το θέμα είναι πως να το φέρω στη μορφή που ζητάει. Να βάλω 003-069********? Ή μήπως επειδή έχω βάλει χώρα Greece δεν χρειάζεται καν το prefix και να βάλω κατευθείαν το κινητό 69********?

Με μπερδεύει το παράδειγμα που δίνει 05x-1234567. Το τρίτο ψηφίο γιατί είναι χ? Δεν είναι αριθμός? Εννοώ θα μπορούσε να γράψει πχ. 053-1234567.

 

bebes έβαλες την παύλα μετά το τρίτο ψηφίο ή το έγραψες όλο συνεχόμενο? Δοκίμασε με την παύλα.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να κάνω εγγραφή στο Paypal αλλά δεν καταλαβαίνω πως πρέπει να γράψω τον αριθμό κινητού. Μου λέει Enter mobile number like this 05x-1234567. Δοκίμασα +30-69******** αλλά δεν έπιασε.

 

Απο που προσπαθεις να κανεις εγγραφη?Γιατι στην σελιδα της εγραφης ζιταει απλα να πατισεις τον αριθμο σου. http://prntscr.com/6bc1na

Link to comment
Share on other sites

Το interface στο screenshot σου είναι τελείως διαφορετικό από αυτό που βλέπω εγώ. Και λέει meet the NEW paypal. Αν θες δώσε λινκ.

 

Να screenshot και από εμένα (μάλλον αυτό που βλέπω εγώ είναι το ...old paypal γιατί όντως φαίνεται ξεπερασμένο):

http://s8.postimg.org/qonqemhet/untitled.jpg

Και το λινκ:

https://www.paypal.com/gr/cgi-bin/webscr?cmd=_flow&SESSION=yA4DXnAeQlMHabeJXLZi3lCsfuv_LJvpWRBnPNWnSebn9A--tYnts-xK9G4&dispatch=5885d80a13c0db1f8e263663d3faee8de62a88b92df045c56447d40d60b23a7c

 

EDIT: Στο αρχικό σάιτ https://www.paypal.com/gr/webapps/mpp/home αν πατήσω στο sign up στο κέντρο της σελίδας με στέλνει στην εικόνα που παράθεσα παραπάνω. Αν πατήσω στο sign up πάνω δεξιά με στέλνει στην εικόνα που παράθεσες εσύ (στο new paypal δηλαδη). Εκεί μου έχει το +30 προσυμπληρωμένο άρα όλα καλά!

Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

Το interface στο screenshot σου είναι τελείως διαφορετικό από αυτό που βλέπω εγώ. Και λέει meet the NEW paypal. Αν θες δώσε λινκ.

 

Να screenshot και από εμένα (μάλλον αυτό που βλέπω εγώ είναι το ...old paypal γιατί όντως φαίνεται ξεπερασμένο):

http://s8.postimg.org/qonqemhet/untitled.jpg

Και το λινκ:

https://www.paypal.com/gr/cgi-bin/webscr?cmd=_flow&SESSION=yA4DXnAeQlMHabeJXLZi3lCsfuv_LJvpWRBnPNWnSebn9A--tYnts-xK9G4&dispatch=5885d80a13c0db1f8e263663d3faee8de62a88b92df045c56447d40d60b23a7c

 

EDIT: Στο αρχικό σάιτ https://www.paypal.com/gr/webapps/mpp/home αν πατήσω στο sign up στο κέντρο της σελίδας με στέλνει στην εικόνα που παράθεσα παραπάνω. Αν πατήσω στο sign up πάνω δεξιά με στέλνει στην εικόνα που παράθεσες εσύ (στο new paypal δηλαδη). Εκεί μου έχει το +30 προσυμπληρωμένο άρα όλα καλά!

 

Οποτε ελυσες το προβλημα σου.

Link to comment
Share on other sites

Εχω παραγγειλει απο Everbuying.net στις 22/02/15 ενα τηλεφωνο. Δεν το εχουν στειλει και σε ερωτηση μου απαντησαν οτι δεν το εχουν και η να περιμενω η να παρω κατι αλλο. Τους λεω να μου δωσουν τα χρηματα μου πισω και κανουν οντως τον κινεζο! Δεν μου απαντουν. Στην περιπτωση αυτη ανοιγω κανονικα dispute στο paypal και αμεσως κλιμακωνω την διαφορα σε απαιτηση να μου δωσουν τα χρηματα μου?

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Η δυνατότητα επιστροφής χρημάτων (refund) σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά είναι αυτονόητη για κάθε χρήστη του paypal ή απαιτεί κάποια εξτρά ενεργοποίηση? Νομίζω το πρώτο αλλά έπεσα τυχαία πάνω σε αυτό:

https://www.paypal.eu/returns/

 

Τι είδους activation είναι αυτό πάλι? Χρειάζεται να το κάνω ή αρκεί η εγγραφή μου στο paypal?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εχω το εξης προβλημα, ενω εχω χρηματα στο λογαριασμο μου, δεν μπορω να αγορασω με τιποτα απο το ebay. Η καρτα μου δεν εχει ληξει. Ολα τα στοιχεια κτλ ειναι σωστα γιατι πριν ενα μηνα ειχα αγορασει κατι κινητα.

 

Ειναι της Πειραιως η VISA.

 

Tι στο καλο γινεται;

 

Τι μηνυμα σε βγαζει στο paypal ωστε να βοιθισουμε;Εχεις κανει την επιβεβεωση με το 1,5 ευρω?

 

----- προσθήκη μηνύματος 86 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η δυνατότητα επιστροφής χρημάτων (refund) σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά είναι αυτονόητη για κάθε χρήστη του paypal ή απαιτεί κάποια εξτρά ενεργοποίηση? Νομίζω το πρώτο αλλά έπεσα τυχαία πάνω σε αυτό:

https://www.paypal.eu/returns/

 

Τι είδους activation είναι αυτό πάλι? Χρειάζεται να το κάνω ή αρκεί η εγγραφή μου στο paypal?

 

Αυτο που βρηκες ειναι οταν πρεπει να επιστρεψεις το πρωιον πισω στον πωλιτη το paypal σου πληρωνει τα εξοδα μεταφορας ενω κανονικα τα πληρωνεις εσυ.

Link to comment
Share on other sites

Η δυνατότητα επιστροφής χρημάτων (refund) σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά είναι αυτονόητη για κάθε χρήστη του paypal ή απαιτεί κάποια εξτρά ενεργοποίηση? Νομίζω το πρώτο αλλά έπεσα τυχαία πάνω σε αυτό:

https://www.paypal.eu/returns/

 

Τι είδους activation είναι αυτό πάλι? Χρειάζεται να το κάνω ή αρκεί η εγγραφή μου στο paypal?

Η δυνατότητα να διεκδικήσεις (το αν το πάρεις κρίνεται κάθε φορά μέσω της διαδικασίας dispute/claim) refund, είναι αυτονόητη αρκεί να τηρήται ο κανόνας του χρονικού ορίου που σου δίνουν για να κάνεις dispute (45μέρες από την ημέρα αγοράς). Αν ξεπεράσεις το όριο, μετά χάθηκε το τραίνο από πλευράς προστασίας/διεκδίκησης μέσω paypal και προσεύχεσαι να τα βρεις με τον πωλητή και να δεχτεί να σου κάνε refund.

 

Για το άλλο: η γενική πολιτική του paypal όταν πρεπει να επιστρέψεις πρώτα το -ελαττωματικό/χαλασμένο κλπ- προιόν, ώστε να πάρεις μετά την επιστροφή χρημάτων, λέει πως τα ταχ/κα επιστροφής είναι από την τσέπη σου, δεν το θετουν ως υποχρεωση του πωλητή να σου τα πληρώσει (της επιστροφής, αυτά που είχες πληρώσει για να στο στείλουν αρχικά, είναι στη συνολική τιμή του προϊόντος και τα παίρνεις, αν όντως σου γίνει refund). Αλλά από πέρισυ έβαλαν αυτό το 'δωράκι", που για να το χρησιμοποιήσεις -μεσα στους ορους και προυποθεσεις που έχει- πρέπει να το ενεργοποιήσεις στο λινκ.

Link to comment
Share on other sites

Η δυνατότητα να διεκδικήσεις (το αν το πάρεις κρίνεται κάθε φορά μέσω της διαδικασίας dispute/claim) refund, είναι αυτονόητη αρκεί να τηρήται ο κανόνας του χρονικού ορίου που σου δίνουν για να κάνεις dispute (45μέρες από την ημέρα αγοράς). Αν ξεπεράσεις το όριο, μετά χάθηκε το τραίνο από πλευράς προστασίας/διεκδίκησης μέσω paypal και προσεύχεσαι να τα βρεις με τον πωλητή και να δεχτεί να σου κάνε refund.

 

Για το άλλο: η γενική πολιτική του paypal όταν πρεπει να επιστρέψεις πρώτα το -ελαττωματικό/χαλασμένο κλπ- προιόν, ώστε να πάρεις μετά την επιστροφή χρημάτων, λέει πως τα ταχ/κα επιστροφής είναι από την τσέπη σου, δεν το θετουν ως υποχρεωση του πωλητή να σου τα πληρώσει (της επιστροφής, αυτά που είχες πληρώσει για να στο στείλουν αρχικά, είναι στη συνολική τιμή του προϊόντος και τα παίρνεις, αν όντως σου γίνει refund). Αλλά από πέρισυ έβαλαν αυτό το 'δωράκι", που για να το χρησιμοποιήσεις -μεσα στους ορους και προυποθεσεις που έχει- πρέπει να το ενεργοποιήσεις στο λινκ.

 

**Τωρα πια ειναι 180 μερες και οχι 45.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εχω κανει εδω και ενα χρονο. Εχω αγορασει πολλες φορες απο ebay με αυτη την καρτα.

 

Αυτο το μηνυμα βγαζει:

 

We're sorry, but your transaction couldn't be completed using the selected card, Visa x-xxxx because it has been denied by the card issuer. We'll use your preferred back-up payment method to complete this transaction. Please continue with this back-up payment method or choose a different way to pay.

 

Παρε ενα τηλεφωνο την τραπεζα μιπως υπαρχη κανενα προβλημα με την καρτα σου και αμα σε πουνε οτι δεν υπαρχη τοτε διεγραψε την καρτα απο τον λογαριασμο σου και ξαναπερασε την.Αλλα παραξενο να εχεις τα χρηματα στην καρτα και να μην την περνει...Αν εχεις winbank δες και εκει αν υπαρχη το ποσο που χρειαζετε για την πληρωμη πριν διαγραψεις και ξαναπερασεις την καρτα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που βρηκες ειναι οταν πρεπει να επιστρεψεις το πρωιον πισω στον πωλιτη το paypal σου πληρωνει τα εξοδα μεταφορας ενω κανονικα τα πληρωνεις εσυ.

 

επιστροφής[/u] είναι από την τσέπη σου, δεν το θετουν ως υποχρεωση του πωλητή να σου τα πληρώσει (της επιστροφής, αυτά που είχες πληρώσει για να στο στείλουν αρχικά, είναι στη συνολική τιμή του προϊόντος και τα παίρνεις, αν όντως σου γίνει refund). Αλλά από πέρισυ έβαλαν αυτό το 'δωράκι", που για να το χρησιμοποιήσεις -μεσα στους ορους και προυποθεσεις που έχει- πρέπει να το ενεργοποιήσεις στο λινκ.

 

OK, ευχαριστώ! Άρα συμφέρει να το ενεργοποιήσω.

Link to comment
Share on other sites

**Τωρα πια ειναι 180 μερες και οχι 45.

Aν και ήξερα για την αλλαγή, δεν ήξερα αν μπήκε ήδη σε ισχύ ώστε να το αναφέρω ως σίγουρο δεδομένο... γιατί θυμόμουν πως μέχρι και πριν λίγες μέρες -κάποιες σελίδες πιο πίσω- ένα παιδί είχε μπερδευτεί και είχε παραθέσει τους όρους του paypal που ρωτούσε ακριβώς αυτό, διότι σε ένα σημείο έλεγαν ακόμη το κλασσικό για τις 45 και σε άλλο σημείο το νέο με τις 180.

 

Είμαστε σίγουροι ότι έχει μπει σε ισχύ και ότι ισχύει καθολικά πλέον το 180άρι; (αν έχει ανοίξει κάποιος dispute πέρα των 45 ημερων, ας το αναφέρει, είναι η καλύτερη επιβεβαιωση) :)

 

+ κάτι που δεν έχω καταλάβει, αυτή η αλλαγή αφορά αποκλειστικά το pp ή θα ισχύει και για το ebay...ή όταν ανοίγεις διαδικασία μέσω ebay, εκεί παραμένει το 45άρι όριο?

Edited by apVga
Link to comment
Share on other sites

Aν και ήξερα για την αλλαγή, δεν ήξερα αν μπήκε ήδη σε ισχύ ώστε να το αναφέρω ως σίγουρο δεδομένο... γιατί θυμόμουν πως μέχρι και πριν λίγες μέρες -κάποιες σελίδες πιο πίσω- ένα παιδί είχε μπερδευτεί και είχε παραθέσει τους όρους του paypal που ρωτούσε ακριβώς αυτό, διότι σε ένα σημείο έλεγαν ακόμη το κλασσικό για τις 45 και σε άλλο σημείο το νέο με τις 180.

 

Είμαστε σίγουροι ότι έχει μπει σε ισχύ και ότι ισχύει καθολικά πλέον το 180άρι; (αν έχει ανοίξει κάποιος dispute πέρα των 45 ημερων, ας το αναφέρει, είναι η καλύτερη επιβεβαιωση) :)

 

+ κάτι που δεν έχω καταλάβει, αυτή η αλλαγή αφορά αποκλειστικά το pp ή θα ισχύει και για το ebay...ή όταν ανοίγεις διαδικασία μέσω ebay, εκεί παραμένει το 45άρι όριο?

 

Για να μαθεις αν εχεις της 180 μερες η οχι δες το εδω http://prntscr.com/6bvoa7 (για της παλιες αγορες)Απο εδω και περα οτι και να αγορασεις και πληρωσεις μεσω paypal θα εχεις 180 μερες.Τωρα για το τελευτεο ερωτιμα σου δεν γνωριζω....Νομιζω μονο για το paypal ειναι αν και δεν το ξερω σηγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...